10 Opvang voor misbruikte kinderen 'Kleine Arie' met dreiging en mishandeling tot seks gedwongen Sophia krijgt ruimte voor lichamelijk en geestelijk onderzoek Tuinliefliebber vist eigen vijver leeg Kleinere zones: 'Je wordt gestraft voor wonen in een buitenwijk' RET sluit zelfs 'kefje' niet uit om metro's veiliger te maken Combi-aanslag Albrandswaard Banen op de tocht bij economische faculteit EUR Rotterdams Dagblad j I Vrijdag 9 oktober 1998 Door Canis Zijlmans RotterdamVertrouwen, dat trai ningsprogramma's voor plegers van seksuele delicten nog enig soelaas zullen bieden bij de drie verdachten heeft officier van jus titie mr. A.H. Baggerman niet. Daarom eiste zij gisteren voor de rechtbank in Rotterdam tegen het trio uit Krimpen aan den IJssel zware celstraffen voor de jaren lange incest met de 35-jarige ver standelijk gehandicapte inwoner van gezinsvervangend tehuis De Zuidwester in Spijkenisse. Vader Arie A. (59) hoorde vier jaar cel tegen zich eisen op verden king van verkrachting en het ple gen van ontucht met zijn zoon vanaf diens veertiende jaar. Door mishandeling en bedreiging daar mee zou Arie hem tot de seks heb ben gedwongen, Aries vriendin Sjaan H. (61) moet, volgens het Openbaar Ministerie, twee jaar gevangenisstraf krijgen, waarvan acht maanden voorwaardelijk. En de halfbroer van het slachtof fer, Cor van B. (35), die ook gere geld bij de seksorgies thuis en in het gezinsvervangend tehuis be trokken zou zijn geweest, hoorde voor zijn vermeende aandeel daarin 20 maanden cel, waarvan vijf maanden voorwaardelijk ei sen. Het voorwaardelijke deel van de straf wil het OM opgelegd zien om de twee te dwingen tot contact met de Reclassering, die moet voorkomen dat zy ooit nog con tact met 'kleine Arie' hebben. Uit behandeling van de dossiers ter terechtzitting bleek dat in het Krimpense gezin nauwelijks sek suele taboes golden en dat seksu ele relaties binnen de familie eer der regel waren dan uitzondering. De vader van Arie groeide zelf op in een gezin, waar ouders zich aan hun kinderen vergrepen. Betrapt Tegenover rechter mr. F. J. W. M. van Dooren verklaarde vader Arie A. dat hij tijdens een vakantie in Appelscha zijn zoon 'tussen de lie zen' gepakt had. „En een keer van achteren in dat tehuis in Gouda. Maar verder nooit meer," zei hij tot de rechtbank. Uit de stukken blijkt dat verdachte in 1989 in het gezinsvervangendtehuis Groene- weg in Gouda door een perso neelslid is betrapt, terwijl hfj zich aan z'n zoon vergreep. Het slacht offer heeft, volgens deskundigen, een ontwikkelingsniveau van een kind van vier jaar. De leiding van het tehuis verbood verder contact tussen vader en zoon, maar deed geen aangifte bij de politie. Aan klager Baggerman hekelde in ernstige bewoordingen die han delwijze van het tehuis. Toen 'kleine Arie' werd overge plaatst naar de socio-woning in Spijkenisse zou de ellende op nieuw zijn begonnen. Maar nu de den ook z'n halfbroer en stiefmoe der mee. Vorig jaar december heeft het slachtoffer tegen een leerling-verpleegkundige in het tehuis het hele verhaal verteld. En, nadat aangifte was gedaan, tijdens twee studioverhoren te genover de politie. Aanvankelijk hebben de drie ver- dachten bekend zich aan de ver standelijk gehandicapte te heb ben vergrepen. Maar voor de rechtbank gisteren trok een ieder deze verklaringen weer in. Wel beschuldigden de verdachten el kaar veelvuldig voor de reeht- bank. Gedragsdeskundigen oordelen dat Sjaan H., die kampt met 'een Albrandswaard Albrandswaard wil meer lijn brengen in de jaar lijkse heffing van lokale belastin gen. Circa 7000 huishoudens in Rhoon en Poortugaal krijgen naar verwachting vanaf voorjaar 1999 slechts één aanslagbiljet in de brievenbus. Die mag dan, indien gewenst., 'op afbetaling' worden voldaan. De gemeente denkt hier mee dwang-incasso van haar hef fingen te kunnen voorkomen. Be talingen lopen niet altijd even soepel omdat de vaste termijnen elkaar in de zomer overlappen en geen rekening houden met 'dure' maanden in de winter. Het college van b en w komt met een voorstel om voortaan een to taal rekening te maken van alle zogeheten 'onontkoombare opleg gingen' zoals onroerende zaakbe lasting, rioolrechten en afvalhef- fmgen. De afdracht van honden belasting en het betalen van (fa- milie)grafrechten worden daar zo nodig aan toegevoegd. De gemeenteraad moet nog zijn goedkeuring geven. Maar burge meester A. Latenstein van Voorst- Woldringh denkt half februari volgend jaar de allereerste ge meentelijke 'combi-aanslag' te kunnen versturen. primitieve karakterstructuur' zelf ook als verstandelijk gehandicapt moet worden beschouwd en daar om verminderd toerekeningsvat baar voor haar daden is. Hetzelfde geldt voor Cor, die eveneens zwakbegaafd is en daarom ver minderd toerekeningsvatbaar. Observatie Arie A. is opgenomen ter observa tie in het Pieter Baancentrum m Utrecht, waar hij 'matig begaafd' werd getest. Zijn grensoverschrij dend seksueel gedrag zou ver band houden met de beperkte ontwikkeling van de geestvermo gens, een gebrekkige gewetens functie en de situatie vroeger thuis. Hij wordt enigszins vermin derd toerekeningsvatbaar geacht. De verdediging van het drietal voerde aan. dat de verklaringen van 'kleine Arie' niet betrouwbaar zijn door diens gebrekkige ont wikkeling. De belastende verkla ringen van medeverdachten zou den niks waard zijn, omdat ze vaak tegenstrijdig zijn en steeds ingetrokken worden. De beken nende verklaringen bij politie en rechter-commissarjs waren de verdachten, volgens de verdedi ging, mogelijk door de politie in de mond gelegd. Op 22 oktober doet de rechtbank uitspraak. Rotterdam/Londen Het Sophia-kinderziekenhuis in Rotter dam krijgt een ruimte voor medisch onderzoek bij slachtof fers van kindermisbruik. De tijd is rijp om dit onderdeel van de opvang structureel vorm te geven, aldus de Rotterdamse vertrouwensarts Rob Bilo. Hij is met het ziekenhuis en hulp verleners bezig met voorbereidingen om een diagnostisch centrum in het kinderhospitaal te beginnen. Dit centrum moet zowel in de psy chische als de lichamelijke op vang van slachtoffers voorzien. Het moet voorkomen dat de ver schillende hulpverlenende in stanties langs elkaar heen wer ken, zoals nu nog vaak gebeurt. Volgens Bilo draait een aantal van deze centra al met veel succes in de Verenigde Staten. Het is de bedoeling dat het dia gnostisch centrum in Rotterdam in de loop van volgend jaar gaat draaien. Geld is er nog niet. Maar Bilo is ervan overtuigd dat de fi nanciële middelen er komen. „Deze ontwikkeling in de opvang is niet meer te stuiten. Met een paar van deze centra kun je de slachtoffers een stuk beter opvan gen en begeleiden. Op lange ter mijn gaat dat geld opleveren om dat de hulpverlening efficiënter en beter werkt. Het moet lukken." Hel belang van medisch onder zoek bij slachtoffertjes van seksu eel misbruik wordt in Nederland ernstig onderschat en vindt slechts bij uitzondering plaats. Volgens de Bilo is zo'n onderzoek echter een hele belangrijke basis voor een goede verdere opvang van misbruikte kinderen. In veel andere Europese landen en de Verenigde Staten blijkt dat het medisch onderzoek over het algemeen een gunstig effect op een misbruikt kind heeft en niet, zoals hulpverleners in Nederland aannemen, het trauma versterkt. Bij ongeveer 20 procent van de misbruikte kinderen ontdekken artsen lichamelijke beschadigin gen. Een relatief klein aantal, meent de Rotterdamse kinder arts. „Dus 80 procent van de kinderen kun je er direct van overtuigen dat ze aan het misbruik lichame lijk niets hebben overhouden. In Zonder visvergunning, maar wel metgoede resultaten staat J. Zwijnenburgzijn vijvertje leegte vissen. De koikarpers dreigdenelkaar te verstikken in het overvolle watertje. Foto John de Pater Rotterdam Leuk, een paar koi- karpers in mijn vijver, dacht J. Zwijnenburg uit Pendrecht een tijd geleden. Ook in dat kleine, kunstmatige watertje van net an derhalve bij drie meter blijkt de natuur echter haar gang te gaan. Er groeiden planten, lelies bloei den en de karpers plantten zich naar hartelust voort. Zodanig zelfs dat de vijver be hoorlijk vol begon te raken en Zwijnenburg vreesde voor de na kende winter. „Toen ik ze kocht waren die karpers zo'n tien centi meter, maar nu zitten er bij van zo'n dertig centimeter en er zwommen op het laatst misschien wel vijftig jongen in." Tijd om in te grijpen dus en een schepnet moest uitkomst bieden. De koikarpers bleken echter ra zendsnel en steeds weer was het schepnet leeg wanneer het boven de waterspiegel uitkwam. Zelfs met een net met een doorsnee van zestig centimeter wilde het niet lukken. „Het was met al die plan ten in de vijver gewoon niet te doen," zegt tuinliefhebber Zwij nenburg. Met een kleine hengel lukte het uiteindelijk wel. In korte tijd ving de bewoner van de Sint-Anna- landstraat 28 vissen. Zes grote en twintig kleintjes zijn inmiddels uitgezet in een naburige singel; twee andere kleintjes draaien nu binnen rondjes in een viskom bij de familie thuis. Zwijnenburg - zelf niet zo'n vis- liefhebber- had voor zover hij weet geen visvergunning nodig voor het vissen in zijn eigen vij ver. En zelfs éls dat het geval was geweest, dan nóg. „Er moest voor de winter iets gebeuren," zegt hij. „Als ik niet had ingegrepen zou den die vissen zuurstof tekort zijn gekomen en waren ze er mis schien allemaal aangegaan." Door Peter Louwerse Rotterdam Verklein de zones: dan zijn de passagiers duurder uit en krijgt de RET dus meer inkom sten binnen. De oplossing die RET-directeur Clayden deze week lanceerde om zijn begroting sluitend te krijgen, is eerder be proefd. Wie herinnert zich niet dat ombudsman Frits Bom in 1983 in het gezelschap van een horde vol gelingen over de Willemsbrug wandelde om de toenmalige mi nister Smit-Kroes te tarten? De bewindsvrouw vond toen dat er meer zones moesten komen. Op de kritiek vanuit de samenle ving reageerde de latere echtge note van Bram Peper met de wei nig tactvolle opmerking: „Nou, dan lopen ze maar een halte ver der." Welnu, dat deed Frits Bom. Hij liet op het traject tussen de metrostations Leuvehaven en Rijnhaven zien hoever men in theorie dan zou moeten (om)lopen tot de volgende halte. De Eras- musbrug bestond nog toen nog niet. De wandeling over de Wil lemsbrug duurde volgens een krantenknipsel uit die tijd drie kwartier. Het ziet er nog niet naar uit dat het verzet tegen Claydens plan nen nu net zo hoog zal oplopen, maar blij zijn ze er in elk geval niet mee in Rotterdam-Oost, waar de veranderingen het hardst aan komen, Het eerste dat een mede werkster van een bewonersorga nisatie zegt bij het horen van de plannen is: „Oei, dat doet pijn!" Gayden kwam woensdag met zijn voorstel dat volgens de RET on ontkoombaar is om de begroting in de toekomst sluitend te hou den. Het vervoersbedrijf krijgt al lereerst een korting van dertig miljoen gulden voor de kiezen, zo leidt Clayden af uit de rijksbegro ting. Daar komt een extra tegenvaller van twee miljoen gulden bij, om dat de nieuwe subsidieregels van het ministerie ongunstig uitpak ken voor Rotterdam. Tot voor kort was de rijkssteun voor vervoers bedrijven afhankelijk van de 'rei zigers-kilometers'. Hoe meer pas sagiers, hoe meer inkomsten. Sinds kort wordt de rijkssubsidie betaald naar rato van het geld dat de RET 2elf binnenhaalt met tramkaarten. En aangezien de zones in Rotter dam, gerekend naar landelijke maatsts' erg groot zijn, krijgt de EET nu minder geld dan onder de oude berekeningswijze. Het verkleinen van de zones kan dus meer geld in het laatje brengen. Immers, mensen moeten meer strippenkaarten kopen. Volgens de RET ligt een zone-ver kleining in Rotterdam-Rijnmond voor de hand omdat dit gebied de grootste zones heeft. Landelijk hebben de zones gemiddeld een oppervlakte van 20,25 vierkante kilometer. „In ons verzorgingsge bied zijn de zones gemiddeld 25 vierkante kilometer," zegt de woordvoerster. „CapeHe-Krimpen is de kleinste met 15,3 vierkante kilometer. De grootste Rotter dam-Oost met 30,2 vierkante kilo meter." Vandaar dat de RET deze zone in tweeën wil hakken. De grens komt te liggen bij het metro/trein station Alexander. Dit betekent dat de inwoners van Ommoord en Zevenkamp een strip meer kwijt zijn voor een reis naar het cen trum van Rotterdam. „Daar zijn wij uiteraard niet blij mee," zegt opbouwwerker Theo Noordermeer uit Zevenkamp. Na mens de bewonersverenigingkan hij nu eventjes niet spreken, om dat deze rechtspersoon momen teel zonder bestuur zit. Maar uit de wijk heeft hij veel verontruste signalen opgevangen over de op handen zijnde verandering. „Het betekent lastenverzwaring voor de mensen hier," zegt Noorder meer, „De stad is minder goed be reikbaar geworden, terwijl de mensen afhankelijk zijn van de metro. Zo word je gestraft voor wonen in een buitenwijk. En daar komt nog bij dat de dienstrege ling van lijn 35 verslechtert." Overvallen Noordermeer wijst erop dat de lastenverzwaring een hard gelag is voor Zevenkamp, een wijk met hele hoge huren in vergelijking met de omliggende wijken..Aar dig wat mensen zitten tegen pla fond van besteedbaar inkomen," zegt hij. Ook de deelgemeente Prins Alexander is overvallen door de plannen van de RET. „In Om moord en Zevenkamp wonen 40,000 mensen," zegt de woord voerder. „Een reisje naar de stad wordt voor hen dertig procent duurder. Dat is nogal wat" Het steekt de deelgemeente dat de RET de plannen niet eerder heeft gemeld. „Wij willen er met de bewoners, en binnen de poli tiek, over kunnen praten," zegt de woordvoerder. „Daarom willen we snel een concreet voorstel zien." De deelgemeente mag aan het ge meentebestuur een advies uit brengen. Behalve de inwoners van Rotter dam-Oost worden ook de mensen uit Hoogvliet de dupe van de nieuwe indeling. Zij zijn voort aan, als ze met de bus naar Schie dam reizen, vier strippen kwijt. Dat is net zo veel als metroreizi gers vanuit Hoogvliet naar Schie dam moeten afstempelen en dus een redelijk tarief, vindt de RET. „Wij hebben daar nog niets over gehoord," is de eerste reactie van J. van Dalen van de huurdersver eniging Hoogvliet. „Ik vind: er zijn al zoveel problemen. Als we nu weer worden opgezadeld met een strip meer naar Schiedam, is dat een onprettig iets." Overigens is het niet de RET die over de zones beslist. Het ver voersbedrijf kan aan de Stadsre gio verzoeken om een voorstel te doen aan het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Daar wordt de beslissing genomen. De reizigersclub Rover noemt het plan een 'klap in het gezicht' van de reizigers, vooral die welke de laatste jaren zijn overgestapt op het openbaar vervoer. R, Schoon- veld: „De reizigers krijgen deze extra kosten bovenop de landelij ke stijgingen. Voor mensen die tussen Schiedam en Hoogvliet reizen kan het 350 gulden extra reiskosten per jaar betekenen." Door John Bunte Rotterdam De ene lijn is de andere niet. De RET vierde gis teren feest op de sinds enige tijd naar Erasmus vernoemde noordzuidlijn. Daar stond alles in het teken van de kwaliteit: hoe die al was verbeterd (met de feestelijke opening 's och tends van het opgeknapte station Leuvehaven als voorbeeld) en hoe die nog te verbeteren viel, zoals werd gepresenteerd tij dens een grote manifestatie op station Wilhelminaplein. En op die andere lyn was het gis teren helemaal mis. Daar werd in het geheel niet meer gereden door een brand bij station Delfshaven. Dus moest de RET daar vooral service zien te verlenen. En wan neer je dat goed doet, is dat ook kwaliteit. De 8ste oktober 1999 zal niet licht worden vergeten bij de RET. Wel licht ook zal die datum de geschie denis ingaan als het startmoment van heel bijzondere ontwikkelin gen binnen het Rotterdamse openbaar vervoer. Want er werd gisteren op 'de dag van de kwali- teitslijn' heel wat gepresenteerd en bedacht op metrostation Wil helminaplein. Kleuriger Er waren de nieuwe kostuums voor het personeel. Niet meer simpel blauw, maar veelkleuriger met groen en rood erin. Bijna zo als het schilderij van Herman- Brood dat op station Leuvehaven werd onthuld. Interessanter waren echter de za ken die werden besproken, die uiteindelijk veel meer revolutio nair zullen blijken. De inzet van controleurs in burger bijvoor beeld, die de passagiers verma nend moeten toespreken wan neerzij 'onbetamelijk gedrag' ver tonen. Vrijwel iedereen was daar enthou siast over. Want heipen zal het zonder twijfel. „Maar wat doe je met heel agressieve reacties," vroeg iemand zich tijdens een fo rumdiscussie af. Dat zal, volgens directeur R. Clayden, de praktijk moeten uitwijzen. De eerste tien burgercontroleurs zijn in elk geval de afgelopen we ken getramd door de politie en zij kunnen in geval van nood altijd op assistentie rekenen. Bij de po gingen om de kwaliteit en veilig heid te verbeteren, werkt de REIT namelijk nauw samen met de po litie. Bezoekers van de kwallteitsdagvan de RET kregen in station Wilhelminaplein levende muziek voor geschoteld doorde harmonie van de douane. Van de passagiers magdatveelvakerop diverse plek ken. foto Nieis van ier Hoeven/Rotterdams Dagblad Samenwerking is het sleutel woord, aldus Clayden, Het ver voersbedrijf is ook druk doende tal van samenwerkingsvormen met het bedrijfsleven tot stand te brengen. Heb je bijvoorbeeld win kels in je station dan neemt de so ciale veiligheid toe, veronderstelt de RET. Een ander idee om het veilig heidsgevoel in de metro te verbe teren is de inzet van meer perso neel. Daarbij wordt er ook aan ge dacht honden mee te nemen. Op rustige momenten kan dat een onschuldige collie zijn, maar bij voorbeeld op vrijdagavond een veel woestere herdershond. De collie liep gisteren al mee bij de presentaties. Hoofd communi catie Bas Gouma: „Natuurlijk is het vooral een symbool van de klantvriendelijke benadering, waarbij een simpel 'kefje' vol doende kan zijn om iemand zyn voeten van de bank te laten halen. Maar ik sluit helemaal niet uit dat ze echt gaan worden ingezet. De reacties zijn heel positief." De ook aanwezige CDA-fractie- voorzitter Lucas Bolsius: „Als het helpt? Waarom niet?" De RET ontving gisteren honder den schriftelijke suggesties en in gevulde enquêteformulieren. Drie ergernissen sprongen eruit: het roken in de metro, het dealen in de stations van drugs en het in de wagens met de voeten op de banken zitten. Heel positief waren de bezoekers van de kwaliteitsdag, die nog tot laat in de avond werden getrac- teerd op een muzikaal program ma met Rotterdamse meezingers, op het idee live-muzïek ten geho re te laten brengen in de stations. Aanvankelijk zette de RET heel voorzichtig in op ergens een podi um eens per maand. De harmonie van de douane beet gisteren het spits af. Maar van de passagiers mag dat veel vaker op diverse plekken. Als er tenminste een klein beetje kwaliteit wordt geboden. de praktijk blijkt dat je daarmee al een belangrijke last van hun schouders neemt en een goede ba sis legt voor het verder succesvol behandelen van het kind." Het veronderstelde risico dat een kind een trauma aan het medisch onderzoek overhoudt, is nihil. „En het weegt zeker niet op tegen de over de algemeen positieve werking van het medisch onder zoek. Want de goede resultaten zyn er, zo is gebleken." Seksueel misbruik blijft ondanks de ruime aandacht van de laatste tijd toch nog gehuld in een taboe sfeer, zegt Bilo. Hij betoogde dat gisteren ook in Londen, waar een internationale conferentie over de aanpak van het misbruik van kin deren plaatsvond. Kinderporno Hoewel er uit de politiek nu ein delijk signalen komen dat er daadwerkelyk iets aan de ver schillende vormen van kinder misbruik moet worden gedaan, blijft het volgens dc Rotterdamse kinderarts belangrijkste aspect, de opvang van slachtoffers, letter lijk een ondergeschoven kindje. Hij wijst daarbij op een in septem ber verschenen rapport van de werkgroep 'Kinderporno en kin derprostitutie in Nederland*. Die concludeert dat de hulpverlening aan slachtoffers van seksueel mis bruik in Nederland nog veel te wensen overlaat. Voor begelei ding en therapie van jonge kinde ren bestaan in Nederland nog wei nig specifieke mogelijkheden, meent de werkgroep. „Bij therapeutische contacten met het slachtoffer wordt vaak volstaan met reguliere therapie- vormen, terwijl uit alle recente wetenschappelijke onderzoeken blijkt dat alleen specifiek op mis bruik gerichte therapie werkt, Ne derlandse therapeuten schromen over het algemeen om gericht te werken. Tot het verwerken van het trauma van het misbruik komt het, op een enkele uitzonde ring na, meestal niet binnen de Nederlandse hulpverleningsin stellingen," aldus Bilo Rotterdam Bij de Economische Faculteit van de Erasmus Univer-. siteit Rotterdam (EUR) moeten de komende jaren zestig arbeids plaatsen verdwijnen. Volgens de directeur van deze faculteit, S. de Iongh, is de drastische reorgani satie een direct gevolg van de da ling van het aantal studenten. Dat aantal liep tussen 1990 en 1996 met de helft terug. Ook telt de fa culteit veel relatief oude en dus dure werknemers. De Iongh verwacht dat een 'sub stantieel' aantal werknemers via reguliere sociale maatregelen kan afvloeien, bijvoorbeeld via de vut of andere ouderenregelingen. Dat gebeurde al eerder in 1994. Ook zal een aantal zelf ander werk gaan zoeken. Dat er gedwongen ontslagen gaan vallen is echter zo goed als zeker. „Dat zal overigens niet eerder gebeuren dan midden 2000," aldus de faculteitsdirec teur. De economische faculteit van de EUR kende eindjaren tachtig een enorme pitëfc een instroom van 1600 studenten peT jaar. Daarna werd een dieptepunt van amper 700 behaald. „Het trekt nu welis waar weer wat aan," zegt De Iongh, „maar dat verandert op korte termijn helaas niets aan de situatie." Overleg Van actiedreiging is volgens hem overigens geen sprake. „Natuur lijk lijdt de sfeer onder dit Zwaard van Damocles. Maar het overleg met de bonden verloopt plezierig. Bovendien is de oorzaak van de ontslagen zó evident dat er moei lijk te twisten valt over de nood zaak ervan." De economische faculteit van de EUR kwam al eerder in opspraak door de beruchte 'gele kaart' van de Inspectie Hoger Onderwijs, Die sprak begin jaren negentig - zo'n beetje op het hoogtepunt van de studenten'boom'- haar 'be zorgdheid' over de faculteit uit, naar aanleiding van een rapport van de visitatiecommissie. De Iongh: „Probeer maar eens kwaüteitsonderwijs te geven bij zulke studentenaantallen. Maai' de kwaliteit is inmiddels weer sterk verbeterd. Het feit dat we nu weer meer studenten trekken is geen onbelangrijke troost. We blijven verbeteren en vernieu wen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2