11F Obreno wil het Holland House ook wel eens van binnen zien René Verhagen verliest zijn haren én zijn streken IgPSgllill Volleyballers geselecteerd Schaatsploegen verenigen zich Belgische coach door Nederlandse zwembond aangetrokken om continuïteit te bewaken Krajicek door in Wenen, i Muster klopt Siemerink Goed spel van BCR'91 maar punten blijven uit Delibas treft Algerijn VDL's ij dele en populaire boegbeeld lijkt na 'medische wondertjes' herboren Willem Koning j wil ook brons l Rotterdams Dagblad Woensdag 14 oktober 1998 Ze ïstDe volleybal bondscoaebes Toon Gerbrands en Pierre Mathieu hebben dertien namen bekendgemaakt voor de twee vriendschappelijke wedstrijden tegen Italië op 21 en 22 oktober. Van de beide teams nog één spe ler en speelster afvallen. De dub bele oefensene tegen de Italianen geldt als laatste voorbereiding v«or het WK in november in Ja pan. Voor de vrouwen begint de wereldtitelstrijd op 3 november tegen Kenia. Het WK voor de mannen start op 13 november met het duel met Tsjechië. De selecties: mannen: Misha Latuhihin (Zonhoven), Frank Donkers Sander Olst hoorn. Mark Broere, Justin Sambrock (Piet Zoomers/Dynamoï, Remder Nummerdor j Ravenna t, Cuido Cortzcn (Matsushita), Ri chord Schuil {MaceralaJ, Mike van de Goor (Padnval, Bas van de Goor (Modena), Mar- ko Füok (Maaseik). Albert Cnstina (Roe- selaere) en Jochem de Gruyter (VC Nesse- lande) Vrouwen Kim Staelens Focapa VC), Jettie Fokkens (US Gfra Vigevano), Francien Huurman (Modena). Ctntha Boersma (Rexona). Suzanne Luttikhuis, Kitty San ders <SC Union), irena Machovcak (VC Al- bacetc). Claudia vanThiel (BonduellefVVC) Irma de Haas (Impact Sneek), Blies Lefe- nnk (Parmalat). Riëtte Fledderus (Volley Latusi en Ingnd Visser (Mi nas Suggar) en Chaïne Stoelens Amersfoort De drie commercië le schaatsploegen gaan zich ver enigen. Onder de naam Vereni ging van Professionele Schaats Teams (VPST) willen de teams Sa- nex, Unit4 en SpaarSelect geza menlijk hun belangen beharti gen. Jos Vaessen is benoemd tot voorzitter van de vereniging die officieel nog moeten worden op gericht. De belangenclub van de ploegen van onder anderen Rmtje Ritsma, Marianne Timmer, Gian ni Romme en Rob de Jong had be ging deze week een gesprek met dc Koninklijke Nederlandse Sehaalsennjdersbond. De vereni ging wil onder meer een serieuze gesprekspartner zijn m de be sluitvorming, Volgens voorzitter Wim Schenk kan de vereniging met gelden als partner als het gaat om het te voeren beleid. HinksUpspringer Jonathan Ed wards en sprintster Christine Ar- ron zijn uitgeroepen tot Europees atleet van het jaar. De Bnt Ed wards, Europees kampioen en we reldrecordhouder, eindigde voor zijn landgenoten Colin Jackson (horden) en Steve Backley (speer). Tweevoudig Europees kampioene Arron uit Frankrijk versloeg de Ierse Sonia O'Sullivan en de Duit se Heike Drechsler (verspringen). De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond (KNSB) heeft Peter Leegwater benoemd tot voorzitter van de sectie mara thonschaatser Hij volgt Hans Brandt op. In Atlanta zag hij ze gaan, bijna elke avond. Die feestvierende Nederlandse sporters, op weg naar wéér een huldiging in het Holland House. De Belgische zwemcoach Stefaan Obreno ver baasde zich bij de vorige Olympi sche Spelen over de daadkracht van zijn buren. „Nederland heeft een derde meer inwoners dan Bekrit» mojy haalt zoveel meer medailles." In Sydney, bij de vol gende olympische verdeling van eremetaal, komt Obreno over de drempel. Bij voorkeur als cere moniemeester van de Nederlan ders zwemmers. „Ik wil dat Hol land House ook wel eens van bin nen zien." Door Hans Vos Nieuwe gein De 'wittebroodswe ken' zijn voorbij, Stefaan Obreno is aan de slag gegaan. Op een pla teau in Flagstaff. 2300 meter bo ven zeeniveau. Hoewel de Belg als een expert van hoogtestages te boek staat, is deze Amerikaanse trainmgslocatie in Arizona nieuw voor hem Obreno heeft zich drie weken afgezonderd in de ijle lucht met de beste 25 zwemmers van Nederland. Om ze beter te le ren kennen, maar toch vooral om hen te bewijzen dat de Nederland se zwembond zijn expertise niet voor niets heeft aangeboord op weg naar de volgende olympische halte in Sydney, Toen duidelijk was dat René Dek ker na de gouden regen in het Spaanse Sevilla (Europese kampi oenschappen m '97) en de Austra lische stad Perth (WK begin '98) de zorg voor het eigen gezin ver koos boven die voor het Neder landse topzwemmen, ging de KNZB buiten het geëigende stel trainers op zoek naar een nieuwe bondscoach. De bond vólde het fundament onder de nog relatief jonge toplaag niet onnodig aan tasten. Bij de hofleveranciers voor de grote titelloemooien, het Emd- hovense PSV, de Bameveldse club DWK en AZ&PC/Anova in Amersfoort, werden de coaches met rust gelaten in het belang van de voortgang van het groeiproces. „Ik kan me dat indenken," zegt Obreno. „De goede mensen moe ten op dc juiste plaatsen zitten." Om de werksfeer bij de topclubs niet te verstoren bleven Jacco Verhaeren (PSV), Mark Faber (DWK) en Ad van de Ven (AZ&PC) trouwe secondanten van René Dekker op de internationale po dia, op hun post. Voor de bewa king van de continuïteit en het onder Dekker veroverde ereme taal werd door de KNZB een Belg ingehuurd, op voorspraak van de vertrekkende bondscoach, voor wie Obreno een goede bekende is. De twee troffen elkaar de laatste jaren op alle belangrijke kampi- no, de Belgi- van de Neder landse zwem mers: „Er zijn geen boeken waarin be schreven staat hoe je olympisch kampioen kunt worden. Jammer ge noeg staat het ook niet In mijn schrift Foto Jaap de Boer/ oenschappen en meermaals ach ter de schermen, hun zwemmers voorbereidend op de prijzenslag. Droomfunctie Dat hij wereldtoppers van Neder landse origine - met wereldkam pioen Marcel Wouda voorop - mag begeleiden op de route naar Sydney, noemt Obreno zonder omhaal van woorden een droom functie. De 37-jarige Belg bestem pelt zichzelf als 'de bruggenbou wer' tussen de KNZB en de top zwemmers met hun cluöcoaches. Waarbij hij, zij het bescheiden, prat gaat op de door hem in de laatste tien jaar vergaarde kennis over hoogte training. Brigitte Be- cue en Stefaan Maene zijn in Bel gië sinds 1988 sprekende voor beelden van diens revolutionaire aanpak. Beiden werden door Obreno naar de wereldtop ge loodst. ,.En ik zie niet in waarom het in Nederland fout zou lopen Centraal staat het belang van de atleet, beklemtoont Obreno. Za ligmakend verklaart de kenner van hoogtetramingen zijn specia lisme met. „De zwemmer moet zich goed voelen bij de wijze waar op wordt getramd. Een olympi sche medaille kan ook worden be haald door het hele jaar in een ka naal te zwemmen. In het trai ningsprogramma zijn ook alterna tieven voor hoogtestages ver werkt, trainingen op zeeniveau dus. De keuze is aan de sporter. In alle sporttakken zie je dat er sinds de Olympische Spelen van '68 in Mexico meer en meer op hoogte wordt getraind. Het is een weten schappelijk erkende trainingswij- ze geworden en beslist geen geex- perimenteermeer." Als lid van de Belgische begelei dingsstaf heeft de Vlaming Obre no zich op de grote zwemfestijnen kunnen onderscheiden. Met de drie Europese titels van school slagzwemster Becue als blikvan gers. Nu mag hij met de Neder landse stroom mee. Het beheer van een paar restaurants en snooker- annex bowlingcentra laat hij graag over aan zijn zaken partners. „Wanneer het resultaat goed is, is het logisch dat er ook buiten het eigen kringetje belang stelling voor je werk ontstaat. Het moet ook de KNZB opgevallen zijn. Gevraagd worden voor de functie van bondscoach in Neder land is een erkenning voor mijn werkwijze." Versteld „Een België-Nederland-strijd heb ik nooit gevoerd. Ik heb de laatste jaren versteld gestaan van het goede werk dat in het Nederland se zwemmen is geleverd, met de WK van dit jaar in Perth als de voorlopige apotheose. Toevals treffers zijn de medailles zeker niet. In het Belgische zwemmen is geen eenheid, daar is een enor me rivaliteit tussen de Walen en Vlamingen. Dat begrijp ik niet. Ik ben blij dat ik daar nu van verlost ben, dat ik niet meer constant oor log hoef te voeren. Full-time kan ik al mijn energie nu in de zwem- sport steken, doen waar ik voor in de wieg ben gelegd." „Het Nederlandse zwemmen heeft veel te danken aan Marcel Wouda, die openstaat voor Jan en alleman. Wouda is een fantasti sche atleet, een pracht mens. Een sporter met zo'n voorbeeldfunctie heeft elke bond nodig. De KNZB heeft dat geluk. En de Nederland se zwembond heeft in 2000 nog meer medaillekandidaten. Ik zit liever namens Nederland met een pak troeven in de hand in Sydney dan met één Belgische troef in de achterzak, Fred DeBurghgraeve. Hoe vaker ik het Wilhelmus hoor, des te beter." De Nederlandse sportcultuur is niet met de Belgische te vergelij ken, zegt Obreno in het licht van Wouda's uitverkiezing tot Sport man van het jaar '97. „Nederland is een sportland. In België praten de mensen over het trappen tegen die voetbal en ze denken aan wei nig andere dingen in de sport. Zelfs ik moest onlangs mijn me ning geven over de teloorgang van Anderlecht. Wat moest ik als zwemtrainer in godsnaam over die voetbalclub uit Brussel vertel len? Ik heb maar gezegd dat de club ten onder dreigt te gaan aan een verkeerde transferpolitiek. Maar ze hadden van mij willen ho- - ren dat ik het bestuur van Ander lecht niet goed vond en dat het de laan moest worden uitgestuurd." „In Nederland zit het zwemmen duidelijk in de lift, het is een speerpunt in de sport geworden. Voor veel Nederlandse kinderen tussen acht en dertien jaar is zwemmen hobby nummer één. Er is voldoende zwemwater, ieder een kan zwemmen. Nederlanders zijn voor of na school of werk veel intensiever met sport bezig dan Belgen. En het merendeel gaat op de fiets naar z'n dub. Zwemmers ook, die fietsen 's ochtends om half zes naar het zwembad voor hun training. Belgen zijn minder sportminded. Nederland heeft een derde meer inwoners dan Bel gië maar haalt zoveel meer me dailles op Olympische Spelen. Dat is onvoorstelbaar, want wonder middelen bestaan niet in de sport. Ook niet in het zwemmen. En er zijn geen boeken waarin beschre ven staat hoe je olympisch kampi oen kunt worden. Jammer genoeg staat het ook niet in mijn schrift." Wenen Richard Krajicek is tijdens het tennistoer- - nooi in Wenen doorgedrongen tot de tweede ronde. De als zesde geplaatste Nederlander versloeg giste-.., ren de Spanjaard Albert Costa in drie sets: 6-3 6-7 64. Krajicek (26) maakte zijn rentree nadat hij op 6 sep- i tember in de derde ronde van de US Open tegen de Zweed Johansson opgaf vanwege een knieblessure. In de tweede ronde stuit de nummer elf van de we reld op de Fransman Cedric Pioline, die afrekende met de Australiër Richard Fromberg (6-3 7-6). Jan Siemerink, mondiaal nummer veertien, ging al in de eerste ronde onderuit. De Oostenrijker Thomas Muster heerste op eigen bodem en gaf de 28-jarige Rijnsburger geen kans: 6-2 64. Siemerink verloor vo rig jaar in dezelfde ronde en met exact gelijke cijfers*- van de Zweed Apell. In Singapore behaalden de Nederlandse deelnemers - wisselend succes. John van Lottum plaatste zich voor de tweede ronde door Wayne Black uit Zimbabwe met 7-5 6-2 te verslaan. Paul Haarhuis (32) liet het na een goede start afweten tegen de Deen Kenneth Carl- sen (6-0,3-6 4-6). Door Blanchefleur Brassinga Rotterdam De badmintonners van BCR'91 maak ten het Direct Invest/BCA gisteren heel moeilijk, maar de Rotterdammers zagen geen kans hun goede spel om te zetten in een winstpunt. De gasten uit Amersfoort gingen er uiteindelijk met een 0-5 over winning vandoor. Pascalle Jansen zorgde bijna voor een daverende ver rassing. De speelster van BCR'91 nam in de eerste game tegen Carolien Glebbeek brutaal een 9-3 voor- sprong en verzilverde gelijk haar eerste gamepunt:- J 114. Ook in de tweede game maakte Jansen het de nummer drie van Nederland heel moeilijk, maar de Rotterdamse kon het goede spel niet volhouden," Glebbeek ging minder fouten maken en won uitein- delijk met 6-11,5-11. „Ik speelde in de damesdubbel helemaal niet goed en ik ging dan ook de baan op met de gedachte 'ik zie wel hoe het gaat'," verklaarde Jansen. „En het ging zeer goed tegen Carolien. Ik stond ei van te kijken hóe goed - en ik was totaal niet zenuwachtig. In de eerste set stond ik ver voor, maar dat zegt bij mij niks. Gelukkig wist ik nu wel mijn voorsprong te be houden en de eerste set te winnen. Hopelijk is dit een voorbode voor volgende week, wanneer we tegen BCO-moeten. Dan sta ik weer tegenover Kanna de Wit en dan wil ik toch mijn eerste single winnen." Ook het duo Ruud Kuijten/Ron Michels moest diep gaan tegen Arjen Smith en Patrick Scholtes. De Rot terdammers verloren maar nipt met 12-15,8-15. „Ik heb aan Patrick Scholtes de voorkeur gegeven boven Emile Vrolijk, omdat Patrick meer aanvallend is in gesteld en bovendien meer slagkracht heeft. De wisi seling pakte goed uit. Ik denk dat zij volgende week een belangrijk punt gaan pakken," aldus coach Ed ward van den Heuvel. BCR'91-Direct Invest/BCA 1-5. HD: Arjen Smith/Patrick Scholtes-1 Ruud Kuyien/Ron Michels 12-15,8-15. DDPascalle Jansen/Jean- nette van der Werff-Lotte Jonathans/Nicole van Hooren &-15,6-15. HE: EmileVrolijk- Ruud Kuijten 6-15,3-15. DB: Pascalle Jansen-Ca- roüen Glebbeek 11-4,6-11,5-11GD: Jeannette var der Werfl7Patrick Scholtes-LotteJonathanVRcn Michels 3-I5.3-15. Arnhem--Orhan Delibas bokst 24 oktober in Düssel-^l dorf zijn 21e profpartij tegen de Algerijn Mohammed' Boualleg. De Nederlandse zwoarwelter, onlangs los-"-* gekomen van zijn Amerikaanse manager Stan Hoff^ man, hoopt daarna een gevecht te krijgen om de Eu-- ropese titel. Delibas, nog ongeslagen, sloot in sep- J* tember 1997 al een nieuw contract met de Duitse ma^« nager Wilfried Saueriand. De hoofdpartij van die".'1 avond is de strijd om de wereldtitel tussen de Duitser^ Sven Ottke en de Amerikaan Charles Brewer. "L. RenéVerhagen anno ±998... Archieffoto Peter Mol- kwiboer Door Sander Sonnemans Maassluis Sleurend, vloekend en tierend, schoffelend, ballen knij pend en scorend. Matje in de nek, stevige hangsnor, rauw stemgeluid. Een boeventronie. Ruwe bolster, blanke pit. Dat was René Verhagen tien jaar geleden. Hij is veranderd. Is zijn haren én zijn streken verlo ren. Geeft nu het goede voorbeeld. Wil zijn stem nog wel eens verhef fen, maar houdt het tegenwoordig verbaal altijd netjes. Voetbalt ge- disciplineerder, bijna netjes. Leeft voor het voetbal zoals hij nog nooit heeft gedaan. Hij kon bij een club als trainer aan de slag, maar gaf er de voorkeur aan nog maar een jaartje door te gaan met voetballen en ais assistent van hoofdtrainer Rob Schalke bij de Maassluise promovendus in de derde klasse te opereren. Wie VDL zegt, zegt René Ver hagen. „René," zegt Schalke die in een eerder sta dium ook al werk zaam was bij VDL, „is een geboren lei der. H(j is veranderd, want tien jaar geleden toen ik ook hier trainer was, was hij een ratje. Ik heb hem destijds ook wel eens weg gestuurd. Hij kwam te laat voor een vriendschappelijke wedstrijd om dat hij het met de zaterdagavond nooit zo nauw nam. Kwam 'ie zon dagochtend met van die rare ogies op het veld. Nu ligt hij op zaterdag avond al om half tien ïn zijn bed. Hij heeft alles wei zo'n beelje meege maakt in het voetbal, daarom ben ik er van overtuigd dat hij een goede trainer wordt." Aandacht Voetballen of als trainer op het veld staan. Verhagen kan nog altijd niet kiezen. Hij zei vorig seizoen nog niet klaar te zijn voor het 'grote werk' en verkoos de wat anonieme- re rol als rechterhand van Schalke. Maar de Maassluise brulboei eist nu plotseling toch weer de aan dacht op. Leek hij vorig seizoen er als gevolg van slepende blessures, waaronder een stevige spierscheuring, noodgedwongen een punt achter te moeten zetten, deze competitie lijkt de bonkige frontspeler herboren. Hij scoort aan de lopende band en neemt in het Rotterdams Dagblad- en Westlands topscorersklassement met tien tref fers een prominente plaats in. „Ook als René niet scoort, is hij be langrijk voor het elftal," meent be stuurslid Cor van der Kraan. „Er zijn spelers die minder voetballen als hij er niet bij is." Voorzitter Bas Bouter heeft eveneens louter loven de kritieken over de aanvoerder. „René," zegt de preses met de typi sche tongval, „is het boegbeeld van VDL. ruj bewaakt iu het veld de dis cipline en straalt de reputatie van de club goed uit. Rene is slim en uit gekookt, maar hij is ook kritisch naar de spelers toe. Ze accepteren dat. Hij dwingt dat af. Als je naar mijn persoonlijke mening vraagt, zou ik 'm op termijn wel als hoofd trainer willen hebben." René Verhagen heeft in de voetbal lerij veel vrienden gemaakt. John van dér Meij, voormalig doelman van VDL en thans keeperstramer bij de blauw-witten is er zo eentje. Net als zo velen prijst hij 'Mister VDL' om zijn eerlijkheid. „Een fijne gozer," zegt Van der Meij. „Grote mond, heel klein hartje. Hij is de praatpaal hè. Als er wat is, ko men de jongens naar hem toe. Hij probeert ook altijd van alles te regelen. Sommige mensen kunnen hem wel verbranden, maar dat komt door afgunst." En over zijn voetbalkwa liteiten. „Hij is nu fit en als hij fit is, is René zó belang rijk. In zijn spel is hij nauwe lijks veranderd. Hij is sterk aan de bal en verbaal nadrukkelijk aanwezig. Alleen gaat hij niet meer van links naar rechts over het veld zoals m zijn jonge jaren. Al met al een onmisbare kracht. Als hij stopt of weggaat, zullen ze dat bij VDL ongetwijfeld merken." Kapper „René," lacht Bob Clarke, boezem vriend van de hoofdrolspeler en voormalig eerste elftalspeler, een enorme rij tanden bloot, „is net een mietje. Hij is een ijdeltuit. Eike week zit hij bij de kapper en kom alsjeblieft niet aan zijn haar, want wiLje ïiiuct up l n piaats zit ten. Zijn snor, die knipt 'ie geloof ik wel elke dag." Clarke kan het we ten, want de ruime veertiger gaat regelmatig met Verhagen op vakan tie. „Niet te geloven, wat je dan meemaakt! Dan heeft 'ie meer toi letspullen bij zich dan zijn vrouw, Nee, hij is echt ijdeL En een me disch wonder. Hij heeft zo'n beetje alles in zijn lichaam wel eens ge scheurd of gekneusd, maar loopt nog steeds lekker te voetballen, ik heb er trouwens nog één voor je. René heeft eens een nieuwe auto gekocht, met centrale deurvergren deling. Tenminste, dat had de verkoper hem ver teld. Kwam 'ie er pas na vier dagen achter dat er helemaal geen centrale vergrende ling op zat en hij de deuren gewoon met de sleutel moest openen. Mooi verhaal hè?!" «ené Verhagen: een luisterrijk fi guur. Voetbaldier. Misschien ook wel toekomstig hoofdtrainer van VDL, Huidig oefenmeester Rob Schalke vindt dat Verhagen behou den moet blijven voor de club. „Ik maak graag plaats voor hem, want als één van ons tweeën hier weg zou moeten, dan kan ik dat beter zijn dan hij. Ik heb zelden een gozer meegemaakt van wie je zo opaan kan. Nee, VDL kan nog veel plezier aan hem beleven." en tien Jaar geleden Archieffoto Pater Molkenboer Schiedam Een zilveren medail-, le had hij al en nu heeft hij ook de gouden plak in bezit Schiedam-:/ mer Willem Koning (68) beleefde", zondag tijdens de marathon van Eindhoven, tevens het NK het/ hoogtepunt uit zijn hardloopcar-^ rière. Hij werd nationaal kampi-- oen bij de veteranen in de klasse vanaf 65 jaar. Op het hoogtepunt i moet je stoppen, maar de razend-*? snelle zestiger denkt daar nog^ lang niet aan. :v „Stoppen? Nee hoor, ik heb de i smaak nog steeds te pakken," 1 •lacht Koning die de marathon van, Eindhoven volbracht in 3.38.52., „In Zwolle won ik in 1992 zilver,- j ik heb ook goud, nu wil ik die bronzen medaille ook nog weL(| hebben. Ik ga dus voorlopig nog wel even door." Willem Koning was niet de enige die in Eindhoven in de prijzen- viel. Zijn clubgenoot van deVLaar-rt dingse atletiekvereniging Fortu-Jj na Wim Mastenbroek werd derde.. Schiedammer Karei Leewangh,, deelnemer in de veteranenklasse/ 55 jaar, eindigde als vijfde. i AV Waterweg heeft voor zondag 18 oktober een veldloop op het i programma gezet. De afstanden./ zijn 6, 9 en 12 kilometer en de-i start is om 11.00 uur. Het parcours"" gaat langs de Nieuwe Waterweg en is met spikes te belopen. Info/ Hans Bourquin (5916323). 1 In het fotobijschrijft bij het wed- j strijdverslag van CION-MW27. - in de krant van maandag is een verkeerde naam gepubliceerd. Opfr de foto is CION-speler Ruud Vuyk>,r in actie en niet Edwin Schrijvers-' hof. Onze excuses hiervoor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1