Zorgen om tekort agenten nemen toe Rotterdams Dagblad Oplossingspercentage lager, criminaliteit stijgt Zo hoog is de Hoogwitte dus Strijd om verhuizing bejaarden van Herman Visserhuis Gasincident blijft raadsel Fietser door auto geschept Duo op scooter botst tegen auto Man krijgt giek op bovenbeen Rijden op de vluchtstrook Winkeldief wil lekker ruiken 'Steek geen energie meer in woningbouw Dijkpolder' Kamervragen over wietkwekend raadslid 'Winkeiwand' bij woonwijk Elysium is al voor tweederde verhuurd Slachtoffer uit auto gezaagd na aanrijding Of bel gratis 0800-0642 (j3)ódès Mode in maat 40 t/m 60 DAMESMODE - LINGERIE - BADKLEDING Oostdijk 56 - Oud-Beijerland - Tel. 0186 - 640823 Rotterdam» Dagblad Waterweg Donderdag 15 oktober 1998 Schiedam Het blijft een raadsel hoe negen mensen, onder wie vijf kinderen, vorig week in een Schiedams park door gas be dwelmd raakten. Uit onderzoek is inmiddels gebleken dat de negen vermoedelijk onwel werden door traangas, maar waar het vandaan kwam is onduidelijk. Het incident gebeurde vorig week dinsdag in het Volkspark. Nadat de negen, van wie enkelen zich ii een ziekenhuis moesten laten be handelen, ziekteverschijnselen vertoonden, zetten politie en brandweer een aantal straten in de omgeving af. De hulpverleners kamden het park uit, maar kre gen geen duidelijkheid over de herkomst van het traangas. Ook het nabijgelegen gassenbedrijf Hoek Loos en het zwembad Zuid kunnen de bron van het gas niet zijn geweest. MaassluisEen 66-jarige man uit Maassluis is gisteravond met ern stige verwondingen overgebracht naar het Holy Ziekenhuis nadat hij op zijn fiets was aangereden. De fietser werd rond 20.00 uur ge schept door een 37-jarige automo biliste -eveneens uit Maas sluis - op de Dr Albert Schweizer- dreef. Het slachtoffer liep bij het ongeval een zware hersenschud ding op, een gebroken bekken met inwendige bloedingen en een gebroken enkel. De politie is op zoek naar getuigen van het onge val. Vlnardlngen Nadat ze op hun scooter tegen een auto waren ge botst, zijn twee vrouwen uitVlaar- dingen van 17 en 18 jaar gewond geraakt. Het duo reed rond 17.30 op de Vlaardmgse Burgemeester Pruissingei over de kruising rich ting Billitcolaan toen ze de Imker- achterzijde raakten van een auto die eveneens de kruising over stak. De passagier van de scooter liep bij de daaropvolgende val een zware hersenschudding op. Beide scooterrijdsters werden overge bracht naar het Holy Ziekenhuis en het Schieland Ziekenhuis, waar de bestuurster van de scoo ter na onderzoek weer naar huis kon. SchiedamTijdens werkzaamhe den bij een bedrijf aan de Schie- damse Van Heekstraat is een 20- jarige werknemer gistermiddag gewond geraakt. De man gaf aan wijzingen aan een collega die met een heftruck een giek verplaatste, toen die van de heftruck viel. Het slachtoffer kreeg die op het bo- yan{uonu |Ïm ie Qynr trobracht ZI&2T het Dijkzigtziekenhuis. Vlaardingen Naar aanleiding van het ongeval gisterochtend vroeg bij de uitgang van de Bene- luxtunnel richting Vlaardingen heeft de politie achttien bonnen uitgedeeld. Door het ongeval - waarbij twee vrachtauto's, een personenauto en een bestelbus waren betrokken - was de A 4 tij delijk gestremd, waardoor lange files ontstonden. Op de Zuidbaan A 20 werden vervolgens de bon nen uitgedeeld aan achttien auto mobilisten die te weinig geduld hadden en probeerden de file via de vluchtstrook te passeren. SchiedamPersoneel van een su permarkt aan het Schïedamse Nieuwlandplein hebben gister middag eigenhandig een 38-jarige winkeldief weten aan te houden. De man wilde blijkbaar eens met eenaantrekkelijke geur voor de dag komen, aangezien hij had ge probeerd vier flessen aftershave en zeven luchtverfrisser te stelen. Tijdens zijn actie werd hij echter door medewerkers van de zaak gesnapt. De gearriveerde politie fouileerde de man even later en trof ook nog een aantal gestolen passen op hem aan. Door Jan Rozendaal Vlaardingen De zorgen om het tekort aan politiemensen in het district Waterweg nemen toe. Het is al langer zo dat de po litie in Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland te kam pen heeft met veel vacatures, maar nu ligt dat structureel bo ven de tien procent: 28 vacatures op 270 arbeidsplaatsen. net is vastgesteld, dat kan ook hij nu niet van de ene op de andere dag veranderen." Daarbij komt nog eens het pro bleem van de arbeidstijdverkor ting die per 1 oktober is doorge voerd. Hierdoor is de inzet met vijf procent verminderd, waar 'na genoeg geen' herbezetting tegen over staat. Agenten 'lenen' van de andere districten binnen het korps Rotterdam-Rijnmond biedt ook niet al te veel soelaas. Op re gioniveau zyn nu 250 vacatures. Rekening houdend met het ver loop houdt de korpsleiding er re kening mee dat er de komende ja ren vijfhonderd nieuwe medewer kers moeten worden geworven. „Maar." benadrukt burgemeester Stam, „dan ben je er niet meteen. Als de mensen die zich aanmel den door de selectie heenkomen moeten ze nog een opleiding van anderhalf jaar volgen voordat ze kunnen worden ingezet. Dus met die tekorten zullen we nog wel even blijven zitten." De gevolgen daarvan worden steeds duidelijker merkbaar: steeds minder surveillerende agenten op straat, lagere oplos singspercentages en een toename van de criminaliteit. Dat zijn de tendensen die zijn boven komen drijven bij het opmaken van de cijfers over de eerste acht maan den van dit jaar. „Op die punten zullen de streefgetallen die vorig jaar zijn afgesproken niet worden gehaald," stelt burgemeester Stam van Vlaardingen vast. Hoewel hij zegt dat een direct ver band tussen het tekort aan politie mensen en een toename van de criminaliteit niet vaststaat, spreekt hij van 'een zorgwekken de toestand'. „Lange tijd heeft de politie het met noodverbanden en overwerk kunnen opvangen, maar je ziet dat dit steeds moeilij ker wordt." Oplossingen liggen niet voor de deur. Sterken het aantal vacatu res neemt de komende jaren naar verwachting alleen maar toe. Stam: „Eén van de oorzaken is dat het kabinet heeft besloten dat de toegezegde extra politiemensen voor de plattelandsgebieden rijn. Dit betekent dat politiemensen uit deze regio nog al eens kiezen voor een baan op het platteland. Omdat ze daar vandaan komen of omdat de werkdruk daar minder hoog is." Hoewel de huidige minister van Binnenlandse Zaken als burge meester van Rotterdam zich altijd fel heeft verzet tegen de nieuwe verdeling van politiemensen, ziet Stam het niet gebeuren dat Peper hier op korte termijn verandering in kan brengen. „Het Is een heel systeem wat door het vorige kabi- Keuzes Dit zal ook z'n uitwerking hebben in de afspraken voor volgend jaar. De fractievoorzitters van de poli tieke partijen in Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland zyn inmiddels gewaarschuwd dat er voor volgend jaar keuzes zullen moeten worden gemaakt „Er zullen nog meer dan voor heen prioriteiten moeten worden gesteld," aldus Stam. De komen de maand gaan bestuur en politie bekijken wat er nog kan met de beschikbare agenten. Medio de cember wordt het zogenoemde districtsjaarplan vastgesteld. - D66 vindt het on verstandig dat b en w van Maas sluis maar energie blijven ste ken in woningbouwplannen in de Dijkpolder. De democraten lijkt het verstandiger om dat niet meer te doen. Volgens D66 is dat allemaal zon de van de tijd en het geld nu Maasland, eigenaar van het grondgebied dat grotendeels wordt ingenomen door Lely In dustries, blijft volharden in het standpunt dat de Dijkpolder groen moet blijven. Ook hogere overheden als de provincie Zuid-Holland voelen er niets voor dat Maassluis het kostbare stukje van Maasland annexeert om daar huizen neer te zetten. Maassluis aast al jaren op de Dijkpolder. Onlangs stelde coa litiepartij WD zelfs voor dat Maassluis zich misschien maar aan moet sluiten bij de regio Haaglanden, een strategische zet waarbij ook de kwestie Dijk polder een belangrijke rol speel de. Maar ook hiervoor kreeg Maassluis niet veel handen op elkaar. „We kunnen al onze energie be ter steken in de bouwlocaties die we wel hebben, zoals het Bal kon," aldus D66. Vlaardingen Het Vlaardingse CDA-Kamerlid Ag nes van Ardenne heeft aan minister Korthals vra gen gesteld over de actie van PvdA-gemeenteraads- lid Peter Roovers. De Vlaardinger stelde onlangs met zijn eigen nederwietplantjes, die hij kweekt op z'n dakterras in de Oostwijk, het 'hypocriete soft drugsbeleid' van Nederland aan de kaak. Hij daag de de politie uit, maar die heeft tot nu toe geen ge:; hoor gegeven aan de baldadige uitnodiging, Misschien verandert dat, nu de zaak doorban Ar denne onder de aandacht van de minister is ge bracht naar aanleiding van publicaties in onder meer het Rotterdams Dagblad. Het Vlaardingse Tweede Kamérlid woóht overigens recht tegenover Roovers maar'heeft blijkbaar nooit hinder onder vonden omdat zij nu pas aan de bel trekt Van Ardenne vraagt opheldering over de kwestie. Ze wil bijvoorbeeld van de minister weten wat 'in zijn algemeenheid' het opsporingsbeleid is wan neer er zoveel wietplanten worden aangetroffen als Roovers in de kas op z'n dak had staan. Wat de mi nister ook antwoordt, Van Ardenne heeft al aange kondigd de antwoorden aan te grijpen om de Paar se coalitie te wijzen op het eerder ingenomen stand punt van het CDA over het gedoogbeleid: een hel lend vlak. Van Ardenne is voor duidelijkheid:Je verruimt de regels of je stelt ze scherper. Het CDA kiest voor dat laatste," Los daarvan veroordeelt ze de actie yan haar overbuurman, „Dit kan gewoon niet van éen volksvertegenwoordiger." Aan de mi- ifistervraagt zepok hierover een uitspraak: 'Deelt u de mening dat op een lid van een vertegenwoordi gend lichaam, gelet op het publieke karakter van zijn functie, een bijzondere verantwoordelijkheid rust waar het betreft het naleven van de wet?' Aan de andere kant vindt het Kamerlid het ook niet kies dat de politie niet heeft ingegrepen. Ze vindt dat de politie duidelijkheid had moeten geven. „Als vijf planten (Roovers had er negentien, red.) de li miet is, dan is dat zo. Dan geldt hetzelfde als bij bet overtreden van de maximum-snelheid, daar grijpt de poli tie ook in." Dat de Hoogwitte er staat, kan geen Vlaardinger zl]n ontgaan. Op heef vee! plekken in de stad doemt Vlaardingens hoogste gebouw op. Die witte kolos, met z'n 75 meter net Iets hoger dan de Grote Kerk. Maar hoe hoog is hoog ais je binnen staat. Gisteren werd het hoogste punt echt gehaald en konden de toekomstige bewoners van de 72 appartementen, verdeeld over 21 woonverdiepïngen, een kijkje komen nemen in hun nieuwe onderkomen. Om alvast wat sfeer te pre even. Het Is een vaste mijlpaal tussen eerste paal (juni 1997) en oplevering (begin 1999). Als woongenot wordt afgemeten aan uitzicht, dan zit het we' )|oed. Ondanks dat het weer niet bijzonder hel der was, hadden de meeste gasten meer oog voor buiten, dan voor de officiële handelingen die projectontwikkelaar IBC Vast goed had gepland. Foto Roel Dijkstra Een inwoon ster van Maassluis wordt door de GGD op een brancard gelegd nadat ze gewond was geraakt bij een aan rijding in haar woon plaats. De brandweer zaagde voor alle zeker heid het dak van haar au to, alvorens het 38-jarige slachtoffer eruit kon worden gehaald. De vrouw reed gisterochtend omstreeks haif elf met haar echtgenoot en zoontje in hun personenauto op een grote parkeerplaats aan de Willem Lander- laan tegen een bestelbus. De man en vrouw droegen geen gordel, waardoor ze met de hoofden tegen de voorruit sloegen. Omdat de vrouw klaagde over een pijnlijke rug en nek, besloot de brandweer het dak van de auto te verwijderen. Het slachtoffer kon zo op verantwoorde wijze uit het voertuig worden gehaald. In het Dljkzigt ziekenhuis werd later geconstateerd dat het letsel meeviel. De vrouw had slechts wat kneuzingen gelopen. Foto Roei Dijkstra Hoek van Holland Een deel van de bewoners van het Herman Vis serhuis in Hoek van Holland heeft grote moeite met de tijdelij ke verhuizing die zij moeten on dergaan in verband met de reno vatie van de bejaardenflats. Eige naar Humanitas aan Zee wil een aantal woningen in de flat samen voegen en een aantal bijbouwen. Daarnaast zullen 23 woningen worden verkocht. De bejaarden moeten daardoor voor een jaar verkassen naar wisselwoningen aan de Langeweg. Huurdersvereniging Houdt Zicht vertegenwoordigt zo'n veertig van de zeventig bewoners van het Herman Vfsserhuis, De vereni ging heeft grote moeite met de tij delijke verplaatsing van de bewo ners, die een gemiddelde leeftijd van 84 jaar hebben. „Deze men sen hebben vaak al een hele tijd op de wachtlijst gestaan om in de flat te mogen wonen," zegt secre taris van de vereniging, Martin Dekkers. „En nu ze erop konden rekenen hier te blijven, moeten ze weer weg voor de renovatie." Spanning Volgens Dekkers heerst onder de ouderen ook de angst dat ze niet mee/ kunnen terugkeren naar hun woning in het Herman Vis serhuis. „Daarvoor hebben de mensen geen enkele zekerheid gekregen," aldus Dekkers, „Steeds weer worden plannen veranderd of uitgesteld. De bewo ners staan nu al bijna twee jaar onder grote spanning." Houdt Zicht wil dat Humanitas de verhuizingen niet alleen volledig regelt, maar ook in z'n geheel gaat betalen, zowel wat de trek naar de wisselwoningen betreft als weer terug. „Het gaat toch om hoogbe jaarde mensen," licht secretaris Dekkers toe. „Dus moet alles voor hen worden ingepakt en weer uit gepakt. Bovendien moet er een vergoeding komen voor zaken als nieuwe vloerbedekking en be hang." Alles gedaan Volgens directeur Rein Koomstra van Humanitas aan Zee heeft hij echter van alles gedaan om de verhuizing zo soepel mogelijk te laten verlopen. „Wat willen de mensen eigenlijk nog meer," ver zucht hij, „We hebben zo onge veer alles aangeboden wat binnen onze mogelijkheden ligt" Zo heeft Koomstra inmiddels per soonlijk bij alle betrokken bejaar den een bezoek afgelegd. Sommi gen weigerden echter hem bin nen te laten, uit woede over de gang van zaken. Humanitas zai de bejaarden een verhuisvergoeding geven van 6125 gulden en nog een eenmali ge bijdrage van 2500 gulden. „Dat laatste bedrag krijgen ze zo con tant in het handje bij de verhui zing," zegt Koomstra. „Het overi ge geld krijgen ze als ze weer zijn teruggekeerd naar hun oorspron kelijke woning." Ook op een aantal andere punten heeft Humanitas geprobeerd de bezwaren van de bewoners van het Herman Visserhuis weg te ne men. Zo zal er een oversteekbe- veiliging komen op de voor de be woners belangrijke kruising van de Harwiehweg en de Prins Hen drikstraat. Ook krijgen alle tijde lijke woningen een alarm waar mee de bewoners rechtstreeks contact kunnen krijgen met per soneel van Humanitas. Bovendien zal bij de woningen goede buitenverlichting worden aangelegd, komt er een centrale fietsenstalling en zijn de huizen drempelvrij gemaakt. Directeur Koomstra: „Er is zelfs voorzien in een recreatiezaal van honderd vierkante meter." De Humanitas-directeur zegt bang te zijn dat de Herman Vis serhuisbewoners uiteindelijk de dupe zullen worden van de strijd tussen zijn organisatie en huur dersvereniging Houdt Zicht. „Die renovatie gaat wel door, vroeg of laat," weet Koomstra. „Maar we zitten nu met een groep mensen die wel wil verhuizen en een groep die dat pertinent weigert. Daardoor ontstaat een onmogelij ke situatie, waarvan vooral de be woners zelf slachtoffer ?\jn." Maassluis Dein aanbouw zijnde winkelruimten aan de Industrie weg in Maassluis - een onderdeel van de nieuwe wyk Elysium - zijn al voor tweederde verhuurd. Voor de twaalf beschikbare units zyn er tot nu toe zes huurders, van wie er twee zich hebben inge schreven voor een dubbele unit. In de ruimten gaan zich wat grote re showroomachtige zaken vesti gen. Met artikelen zoals keukens, bedden, parket en ook wit- en bruingoed, vertelt C. van der Togt van Hopman projectrealisatie. „En geen supermarkten," aldus een stellige Van der Togt, die dui delijk maakt dat dat de bedoeling niet is met deze nieuwe concen tratie van winkels. Stadsmanager H. van Vliet beves tigt dat. „Er komt geen food om- datje dat ook a' -j de binnenstad en de Koningshoek hebt. Boven dien schiet het aantal parkeer plaatsen daarvoor tekort." Welke zaken er wel komen, heeft Van Vliet nog niet vernomen. Iets dat nog wel moet gebeuren omdat de vestigingen moeten worden voorgelegd aan de gemeente. „We moeten kijken of het bedrijven zijn die daar passen," aldus de stadsmanager van de gemeente Maassluis. Dat de nieuwe be drijfsruimten relatief makkelijk worden verhuurd en andere pSn- den in de omgeving al een aantal jaar leegstaan, bevreemdt Van der Togt niet zo. „Onze panden heb ben een andere, showroomaehti- ge kwaliteit. Die andere zijn echt bedrijfspanden, gedeeltelijk met opslag. Bovendien heb je ook een aantal bedrijven bij elkaar nodig om het geheel aantrekkelijk te maken." De rij winkels is mede bedoeld als een soort geluids- wand, vertelt Van der Togt. De wand moet er voor zorgen dat de erachter liggende nieuwe woon wijk Elysium weinig last heeft van de lawaaierige Industrieweg. Begin volgend jaar, is de plan ning, worden de winkels opgele verd, net als de maisonnettes en appartementen die er bovenop komen en de woontoren er naast. Op de begane grond van die laat ste toren wordt overigens ruimte gereserveerd voor 'diensten'. Pro jectontwikkelaar Hopman voert daarover gesprekken met een fy siotherapeut en een tandartsen praktijk. Van de 116 traditionele eengezinswoningen, die zo'n beetje allemaal zijn verkocht, is een aantal nagenoeg klaar. Ja, noteéf nJJ voorzö'n voordelig proofóbinmememti Naam:x:„Lx.-,. Adres: Postcode Telefoon: Plaats Stuur deze bón in een envelop' zonper^Óstze^tóa^|^^| Rotterdams i Antwoordnummer 3:579', 3QOOAf8 sSSBi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1