Rioolrecht tot 2007 jaarlijks met zeven procent omhoog lotterdams Dagblad Muurreclame herinnert aan tijd van kolenkachel AUEMAAL NAAR HAZEsT1 L J Symposium over het ideale theater Dure appartementen maken bibliotheek mogelijk 'Verhoogd risico vervoer gevaarlijke stoffen' i 6 weken voor 28,- SATIVAR De ontwerpers van de Millenniumtrouwringen SATIVAR JUWELIERS Politie speelt voor cowboy Winkeldieven aangehouden Gewond bij aanrijding Crossen op gestolen scooter Aanrijding met letsel Tarief gaat in Vlaardingen over grens van driehonderd gulden Maassluis wil soepel naar 2000 Gewapende overval op café RADIO 'Financieel en bouwkundig zat er niet meer in' Cï - Of bel gratis 0800-06 42 Rotterdams Dagblad LU Waterweg Vrijdag 16 oktober 1998 Vlaardingen De Vlaardingse po litie heeft afgelopen nacht enkele cowboy-technieken toegepast om een loslopend paard te vangen. Omstreeks 04.00 uur kreeg zij de melding dat er een paard los zou iopen op het fietspad ter hoogte van het Deltapad. Met behulp van zweep en lasso hebben de agenten het paard overmeesterd. Vervol gens kon Pegasus met de nodige overredingskracht terug in destal worden gezet. Schiedam De politie m Schie dam had het gisteren druk met winkeldieven, 's Morgens werd in een suikermarkt aan het Nieuw- iandplein een 14-jarigeSchiedam mer aangehouden, die had gepro beerd haarfoam en haarwax te stelen. In een supermarkt aan de Lange Kerkstraat werd gistermiddag een 20-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehou den. Ook hij had geprobeerd dro gisterij- en cosmetica-artikelen weg te nemen, In een elektronica winkel in de Nieuwe Passage wer den bovendien twee vrouwen uit Den Haag aangehouden, die een dag eerder twee radio's hadden gestolen. Een medewerker her kende één van de vrouwen en wist hen aan te houden. De vrouwen zijn overgedragen aan de politie. Maassluis Een 47-jarige in woonster van Maassluis is giste ren gewond geraakt bij een aanrij ding op dc Haven. Omstreeks 16.30 uur werd de vrouw duizelig. Zij verloor de macht over het stuur en botste op een geparkeer de auto. Het slachtoffer is per am bulance overgebracht naar het Holy Ziekenhuis m Vlaardingen. Beide auto's raakten zwaar be schadigd. VlaanJlngen De politie in Vlaar dingen heeft gisteren twee 17-jari- ge jongens uit die plaats aange houden, omdat ze op een gestolen scooter aan het crossen waren. Zy deden dat op het terrein achter scholengemeenschap Beneden Maas, De zaak is ondergebracht fcn de afdeling Veel Voorkomende '•CrjminaliteitfWC), „VlaardlngenEen 28-jarige Vlaar dingse heeft gistermiddag op de Lepelaarsingel in haar woon plaats letsel opgelopen bij een aanrijding. De kopstaartbotsing deed zich kort voor 18.00 uur voor tussen twee personenauto's. De Vlaardingse liep een bloedneus op en vermoedelijk nekletsel, doordat zijn geen gordel droeg. Met een ambulance is zij naar het Holy Ziekenhuis gebracht Door Jan Rozendaal Vlaardingen Inwoners van Vlaardingen moeten tot 2007 rekening houden met een stijging van de rioolJasten van zeven procent per jaar. Nu ligt het tarief nog op 185 gulden, maar in 2006 moet dat 305 gulden zijn. Dat bete kent dat het rioolrecht voor lopig gemiddeld met zo'n vijftien'gulden per jaar om hoog gaat, te beginnen in 1999 als het tarief op 198 gul den wordt gesteld. Dat staat in het Gemeentelijk Rio leringsplan 1999-2002 zoals dat door burgemeester en wethou ders is vastgesteld. De gemeente raad neemt hierover tijdens de be grotingsvergadering van begin november een besluit. De voorgestelde tanefsverhogm- gen zijn volgens de gemeente no dig om de nodige investeringen in het ruim tweehonderd kilometer lange rioolstelsel van Vlaardingen te kunnen betalen. Prioriteit daar bij heeft het beëindigen van de ongezuiverde lozingen op het op pervlaktewater, wat in de buiten gebieden nog steeds voorkomt. Het gaat om 49 panden aan de Zuidbuurt, Breeweg en Woud weg, waarvan een deel op termijn op het riool zal worden aangeslo ten. Voor de meest afgelegen pan den zal dat echter te duur blijken en moeten andere oplossingen worden gezocht. Daarnaast is een aantal maatrege len nodig om de kwaliteit van het ondergrondse stelsel te waarbor gen. Hierbij gaat het onder meer om de aanleg van een extra pers leiding tussen het gemaal Vetten- oord en de Nieuwe Waterweg, maar ook het vervangen van ver ouderde buizen staat op de rol. De gemiddelde levensduur is zestig jaar en alleen al om dat vervan gingsschema te kunnen blijven volgen is een slordige vier miljoen per jaar nodig. Over deze investeringen en de bij behorende tariefsverhogingen is de politiek m Vlaardingen al een jaar of dne bezig. In het Rioolbe- heerplan 1995-1996 stonden de nu voorgestelde maatregelen al ge meld, maar bleken de daarbij ho rende tariefsverhogingen politiek niet haalbaar. Er werd toen voor gesteld om een zogenoemd egali satiefonds te vormen waaruit de nodige investeringen konden worden gehaald. Die reserve dien de te worden opgebracht door de inwoners en daarvoor was dan een verhoging tot driehonderd gulden nodig in vier jaar tijd. De politiek heeft daarover én over de noodzaak van een aantal maat regelen een. tijdje gestoeid, daar na stonden de verkiezingen voor de deur, waardoor men in het stadhuis ook niet happig was om zo'n lastenverhogend besluit te nemen. Maar nu moet het dan toch gebeuren. Het uitstel heeft in elk geval tot gevolg gehad dat voor een nieuwe manier van fi nanciering is gekozen. Er wordt weliswaar ook nu een egalisatie reserve opgebouwd, maar door een andere manier van afschrij ven gaat de stijging van het riool recht iets geleidelijker. En na een driejarige stabilisatie van de hef fing vanaf 2007 op 310 gulden, gaat het rioolrecht daarna zelfs weer licht naar beneden. Volgens eer. lijstje van de gemeente be taalteen huishouden in 2025 weer 263 gulden voor de aansluiting op het riool. Omdat ook veel andere gemeen ten voor gelijksoortige investerin gen staan, is Vlaardingen geen uitzondering met de verhoging van het rioolrecht: in Schiedam moet volgend jaar aan rioolrecht 220 gulden worden betaald, in Ca- pelle aan den IJssel 297, Gouda 210, Dordrecht 204 en Helmond 255. Er zijn ook uitzonderingen zoals Spijkenisse, waar het tarief met 126 gulden laag is. Dit kan omdat Spijkenisse over een betrekkelijk nieuw stelsel beschikt waardoor vervanging voorlopig niet nodig is. Het hele Vlaardingse stelsel in één keer vervangen zou meer dan 220 miljCi n gulden kosten. Maassluis Burgemeester en wethouders van Maassluis heb ben een projectgroep ingesteld om te werken aan een soepele overgang naar het volgende mil lennium. Een werkgroep van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft onderzocht waar Maassluis op moet letten en welke maatre gelen moeten worden getroffen om het millenniumprobleem het hoofd te kunnen bieden. Dit on derzoek heeft een inventarisatie opgeleverd van alle bij de ge meentelijke organisatie in ge bruik zijnde hard- en software en een rapport met een gericht ad vies. Een projectgroep moet voor komen dat erin het jaar 2000 fou ten worden gemaakt bij zaken als uitkeringen van de sociale dienst, belastingen, de salarisadministra tie en de telefooncentrale. Alweer een zesde muurrecla- me uit vervlogen tijden is on langs door het Vlaardfngs Taalgenotschap (VTG) In oude staat hersteld. Het gaat om de muurschildering aan de zijkant van de dijkwoning op de Kortedljk 48. De tekst 'aardappels en brandstoffen' v/d Spek Korte Dijk 89 doet herinneren aan de tijd van ko- lenkachels. In mei van dit Jaar startte het Vlaardlngs Taalgenotschap met de restauratie van oude muurreclame In Vlaardingen. Het project moet uiteindelijk lelden tot een VTG buitenmu seum, 'een prettige wande ling van het Hoft naar het Hoofd'. Onder meer de recla- meachildoring van de elektri sche Schoenmakerij van Ver steeg In de Callenburgstraat, de Vlaardingse Muziekschool op de Binnensingel en voor heen café Van Toor aan de Wllhelminahaven en het Gro te Vfsserfjpfeln zijn al opge lapt. Foto Roel Dijkstra Schiedam Twee nog onbe kende mannen hebben gister avond even voor elf uur uur een café aan de Lange Kerk straat in Schiedam overvallen. Mét een vuurwapen bedreig den ze de barjunrouw en de drie in de zaak aanwezige klan ten. De overvallers haalden de kassa leeg en verlieten vervol gens met een nog onbekend geldbedrag het café. De recher che van het district Schiedam heeft de zaak in onderzoek. We bestaan 15 jaar en daarom kunt u voor slechts 15 gulden naar André Hazes. Dat concert vindt zaterdagavond 1? oktober plaats in Ahoy. Haal kaartjes (vandaag nog tot 19 uur) en zaterdag van 8 tot 18 uur aan de balie van Radio Rijnmond. Door Jos van Nlerop MaassluisBovenop de nieuw te bouwen bibliotheek naast het stadhuis van Maassluis komen 26 woningen. Dit werd gisteren dui delijk tijdens een openbare infor matiebijeenkomstdie de gemeen te hield voorafgaande aan de be sluitvorming over de bouw er van. Het ligt in de bedoeling dat er ten zuidwesten van het stadhuis een flat verrijst met vier lagen van elk vier appartementen van zo'n 280.000 gulden en op de top twee luxe penthouses van circa 550.000 gulden. Haaks op de appartemen tenflat komt een rijtje van acht eengezinswoningen A 360.000 gul den, ook bovenop de bibliotheek. Wethouder Frank Koen van ruim telijke ordening onderstreepte gisteren dat de woningen 'een be langrijke kostendrager' vormen voor de nieuwe huisvesting van de bibliotheek. Het was één van de redenen waarom een aantal jaar geleden niet is gekozen voor het uitbreiden van de bestaande vestiging in ontmoetingscentrum Koningshof. Aanpassing zou veel duurder uitkomen. De appartementenflat komt schuin voor het stadhuis te staan, zal dezelfde hoogte hebben en moet met dat stadhuis 'een nieu we eenheid' vormen. Architect J. Goverde: „De kop moet uitstra ling hebben, het moet aansluiten bij het karakter van het stadhuis." Goverde wil dat bewerkstelligen met een zoveel mogelijk transpa rante gevel waarin behalve hout vooral glas zit verwerkt. Een extra element vormen daarbij de pane len vóór de balkons. Deze zijn door de bewoners zelf te verschui ven. „Zo ontstaan allerlei scha duwpartijen en wordt de gevel le vendig," aldus de architect. „Het roept ook de associatie op met een boekenkast uit de bibliotheek, waarin boeken steeds anders wor den neergezet." De huizen bovenop de bibliotheek moeten een beetje doen den ken aan een boekenkast. Foto Roei Dijkstra H. Breevaart, een bewoner van de nabij gelegen huizenrij aan de Logger, vond de flat die op de plaats komt waar nu groen is (on der meer de stadhuistuin) vooral bedreigend. „In plaats van een park krijgen we nu een wand!" Een niet geheel terecht bezwaar, vond architect Goverde, omdat al leen de eerste Logger-woning op dezelfde breedte ligt als de appar tementen. Dat de appartement bewoners vanaf hun balkon bij hun Logger-buren naar binnen kunnen kijken, kon hij niet uit sluiten. „Er staan bomen, dat is meegenomen. Maar dat er een conflict kan ontstaan met de om geving, dat is zo. In een stad, in een stedelijke omgeving is de af stand nu eenmaal niet zo groot." De begane grond van het project, zo'n 1600 vierkante meter, wordt ingenomen door de openbare voorziening waar het allemaal om te doen was: de bibliotheek. De grote ruimte die daar ontstaat krijgt een wat knussere sfeer door de entrees van de woningen. Goverde: „Die vormen zeg maar een soort jaloezieën, zodat het mei te upenbddi Wuidt." In de ruime leeszaal komen ope ningen naar boven zodat er dag licht naar binnen kan schijnen. Onder meer boven dit deel van de bibliotheek zitten geen woningen, maar een dak waarop groen wordt aangelegd. Een vriendelijker aan blik voor de nieuwe bewoners en ook de mensen in het stadhuis, motiveert de architect. Het biblio theekgebouw wordt gecomple teerd met een kantoor op de eer ste verdieping van de apparte mentenflat De bouwaanvraag voor het project wordt naar verwachting eind van deze maand ingediend. Gelijk met die aanvraag wordt er een vrijstellingsprocedure opgestart, omdat het project niet overeen stemt met het bestemmingsplan voor het gebied. De provincie moet daar uitspraak over doen, terwijl ook bewoners dan bezwaar kunnen maken. Ook staan stellingen eigenlijk te dicht op elkaar waardoor men sen elkaar nogal eens in de weg lopen. Blijft het aantal boeken gelijk, ontwikkelingen zijn er vooral bij anderediensten. Zo is het aantal kranten en tijdschriften groei end, terwijl dat ook bij de elek tronische media zoals cd-roms het geval is. In het nieuwe uit leencentrum kunnen daarnaast meer mensen internetten. Nu zijn daarvoor twee computers in gebruik, dat worden er drie. Ge bruikers kunnen dan bovendien wat ruimer zitten dan nu het ge val is. Twee ruimtes in de nieuwe bi bliotheek kunnen apart worden opengesteld. Het gaat om de leeszaal die volgens Visser dage lijks van 's ochtends tot 'sa- vonds open moet zijn en onreen ruimte die gebruikt gaat worden voor speciale activiteiten als lite raire lezingen. - Met 1600 vierkante meter wordt de nieuwe vesti ging van de Maassluise biblio theek tweemaal zo groot als de huidige in ontmoetingscentrum Koningshof. Een oppervlakte die volgens de huidige maatsta ven en rekening houdend met het Maassluise inwonertal ei genlijk toch nog te klein is. J. Visser, voorzitter van het stichtingsbestuur van de biblio theek: „We hebben oorspronke lijk ingezet op tweeduizend vier kante meter. Maar financieel en bouwkundig zat er niet meer in. Voor ons was het nu net accepta bel." De voorzitter zegt de ruimte - voor het zelfde aantal boeken - onder meer nodig te hebben om het uitleenmateriaal overzichte lijker en beter uit te stallen. „De boeken staan nu veel te compact in stellingen die veel te hoog zijn. Ze zijn niet geschikt voor ouderen en gehandicapten." Schiedam In Theater a.d, Schie in Schiedam wordt maan dag 2 november een symposium gehouden over theaterbouw. De Vereniging voor Podiumtechno logie (VPT) en de OISTAT Ne derland willen hiermee enkele uitgangspunten aanreiken voor de dialoog tussen de verschil lende belangengroepen die be trokken zijn bij de bouw van een theater. In Nederland worden steeds meer theaters bijgebouwd. Elke gemeente wil tegenwoordig haar eigen multifunctionele theater dat bovendien aan alle eisen voldoet De gemeenteraad wil een betaalbaar gebouw met een culturele, uitstraling in.de regio-De^irchitect een opmer kelijk en functioneel gebouw, le exploitant -een-theater met adcéfé-restaurant Uitstraling. „Xwil de directeur tellet muziek, kleim ïunst en toneel kunnen? pro grammeren. De toneelmeester vraagt voldoende personeel, bergruimte en geavanceerde technische voorzieningen. De scenograaf ruimten waar de be oogde sfeer en vorm optimaal tot hun recht komen. De thea termaker wil een flexibele speelruimte en verrijdbare tri bunes. De wethouder van cul tuur tenslotte eist een sluitende begroting en een dekkende ex ploitatie. Alle partijen dromen kortom van een ideaal theater, maar in de praktijk blijkt het ontwerp en bouwproces niet altijd vlek keloos te verlopen. En hetend- resultaat soms verre van ideaaL Onbegrip voor eikaars uitgangs punten en activiteiten ligt hier vaak aan ten grondslag. Op het symposium komen vrij wel alle partijen aan het woord. OndCT d^prekem foorfsë theater tecLF/wail Tussen dei&mgtt den discuadesgevbötlXïédag staat onder voorzitterschap van" Ad *s-Gravesahde. Het program ma begint om 10.00 uur en wordt om 16.15 uur afgesloten met een borrel' Maassluis D66 in Maassluis maakt zich zorgen over de aange kondigde nachtelijke transporten van gevaarlijke stoffen door Maassluis. In verband met de af sluiting van de Botlekbrug, ma ken deze vrachtwagens m de weekeinden van 24 en 31 oktober en mogelijk ook van 7 november gebruik" van de pont Maassluis- Rozenburg. Het veer is daardoor ook 's nachts op afroep beschik baar voor deze vrachtwagens die niet door de tunnel mogen. De transporten gaan vanaf 't Hooft en de Laan 1940-1945 naar rijksweg A20. Hoewel dit een ge vaarlijke stoffenroute is en er 5 gens de gemeente Maassluis g extra maatregelen nodig vindt D66 dat er sprake is van f verhoogd risico' door de toej men hoeveelheid woningei geval van Calamiteit democraten weten of het 1 sluise rampenplan daarin vóór ziet en ook vraagt de party zicj^af of het personeel op de pont-wel voldoende is berekend op deze taak. Tenslotte wil D66 weten wél ke maatregelen de gemeente gaat treffen om de overlast voor de be woners van 't Hooft tot een mini mum te beperken. m nu een proefabonneme Ja, noteer ml] voor zo'n voordertgpfoefabonoeniént. Naam: Postcode:.Plaats;.r i. Telefoon:, .1. y.. 'T,, controleJ3«2wgjng)' Stuur deze bonln een epvetopionder postzege(naari r Rotterdam»Dagblad, AfcLAboaneo Service AntwoordnummerJiBTS3O0QVB HottanlMnaj

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1