10 f Brandweer: 'Snelheid zo niet te garanderen' Verzet van huurder baart Boijmans nauwelijks zorgen Berenkuil wordt 'doorzichtig' 'Europrice gleed met Aad de Bruijn steeds verder af Marktopbouwers houden bewoners Blaak uit slaap Bussen vervangen metro bij Zuidpiein 'Opvang vluchtelingen ook verantwoordelijkheid van woningcoöperaties' Specerijenwerkers hebben geen last van verkoudheid 'College verantwoordelijk voor gevolgen bezuinigingen' Van den Berg trekt zich terug 'Millennium' is bedrijjfszaak i i .5iu k fasiii j r: j |f|t§ RW RRV RZ Rotterdams Dagblad IJ «.jê -vC®1^ tfh' imn&s iï'. VvS f-r<. Cè Y>: Vrijdag 16 oktober 1998 tyr 'i Rotterdam De plannen die mu seum Boijmans Van Beuningen heeft om het pand Westersïngel 83 te betrekken bij de uitbreiding vinden geen enkele genade bij de huurder en de ingeschakelde ad vocaat. Mr. J. C. G. Franken, raadsman van de huurder, veegt het plan om de voorgevel in de verbouwing op te nemen resoluut van tafel, „Men praat over 'voor zichtig inpassen'. Dat is onzin. Het pand wordt gewoon gehal veerd. Het is een schitterend pand," meent hij. „Het is verstan dig om deskundigen daar naar te laten kijken." Franken en zijn cliënt zijn door de gemeente met een uitgebreide presentatie van de plannen voor het Boijmans ingelicht. „Vervol gens lag; er een dagvaarding met ontruirmngsprocedure in de bus," verklaart de raadsman verbolgen. „Nee, dat is geen uitnodiging om verder te praten." Volgens de advocaat heeft zijn cli ent nooit een concreet aanbod voor vervangende woonruimte gehad. Verhuizen is volgens hem voorlopig echter niet aan de orde. Jk verwacht dat de gemeente on deruit gaat Formeel gezien mag de gemeente pas procederen als en een procesbesluit ligt, een machtiging van de gemeenteraad. Die is er nog niet Verder moet de gemeente drin gend eigen gebruik van de villa kunnen aantonen om, juridisch gezien, de huur op te zeggen. Daar is geen sprake van. Ze heb ben gewoon een betere huurder." Franken meent dan ook dat het uitgesloten is dat de gedeeltelijke sloop en de verbouwing volgens planning doorgaan. Bij het museum Boijmans Van Beuningen denkt men daar dui delijk anders over. „XJit het bouw- overleg blijkt dat de procedures geen vertraging hoeven te beteke nen," vertelt W. Metselaar, coördi nator onderhoud en huisvesting. De tijd the de procedure tot ont ruiming en de aanvraag tot rijks monument vergen zouden zijn opgenomen in de planning. Directeur C. Dercon beaamt dat er tentoonstellingen voor het nieu we deel in voorbereiding zyn. Ook hü heeft alle vertrouwen dat de nieuwbouw geen vertraging op loopt. Verder weigert hij uitspra ken te doen over mogelijke ver traging of wyzigmg van de plan nen. Monument Bij de dienst Stedebouw en Volks huisvesting (dS+V) verklaart J. Voor in't Holt dat de commissie welstand en monumenten nega tief adviseert over de aanwijzing tot rijksmonument van het pand Westersingel 83. Reden wellicht voor het optimisme van de Boy- mans-directeur. „Het had misschien ooit op de ge meentelijke monumentenlijst ge plaatst kunnen worden," geeft Voor in't Holt toe. „Maar er is een ontwikkeling in het museum aan de gang die ook positief is. De commissie accepteert het wijzi gen van de villa." M. Bulthuis, hoofd bureau monu menten van de dS+V, geeft aan dat er altijd verschillende belan gen in het geding zijn over het ge bruik en uiterlijk van een pand. Het is volgens hem mogelijk dat beroepsprocedures die volgen vertraging van, in dit geval, de nieuwbouw opleveren. „Wij zetten alle aspecten op een rij. we bereiden de besluitvor ming voor," verklaart hij. „Het college moet zijn standpunt bepa len." Naar verwachting is pas eind dit jaar of begin volgend jaar het definitieve besluit aan het minis terie Rotterdam Het was de komst van Aad de Bruijn die Europrice steeds verder deed afgleden. De eigenaar en de salesmanager van de Rotterdamse documentenhan- del deden hun zaken te goeder trouw, verklaarden de twee giste ren onafhankelijk van elkaar voor de Rotterdamse rechtbank. Pas toen Aad de Bruijn in beeld kwam, zouden duistere transac ties zijn gesloten en werden valse papieren geheeld, zo luidden bei der beweringen. Een louche han del die uitmondde in een fikse mishandeling van de twee hoofd verdachten door enkele ontevre den klanten. Het contact tussen Aad de Bruijn en Europrice werd door de 36-jari- ge directeur Erwin de W. zelf ge legd. De Ylaardinger had een boek van De Bruijn gelezen waar in de Rotterdamse ex-crimineel schreef over het eerlijke leven dat hij was gaan leiden na een grote fraudezaak. Die kennis gecombi neerd met het feit dat ook de 49- jarige De Bruijn kantoor hield aan het Weena bracht De W. ertoe con tact met hem op te nemen. „Uren hebben we in het Hilton zitten te praten," vertelde De W.gisteren. En niet voor niets; De Bruijn zag wel brood in Europrice. „Hij wilde zich graag in het kantoor inkopen. Maar dat wilde ik pertinent niet," zei De W. Dat nam niet weg dat De Bruyn als adviseur wel kind aan huis werd bij Europrice. Maar binnen niet al te lange tijd ging het fout Er werden bij klan ten pakketten afgeleverd met daarin een pasoort, rijbewijs en identitietskaart, alledrie afkom stig uit België. Maar de documen ten bleken niet in orde. Ze waren vals of gestolen uit gemeentehui zen. Datzelfde gold voor de Keni- aanse rijbewijzen die op bestel ling werden aangevraagd om ze vervolgens in Groot-Brittannïe en Ierland in te wisselen voor een plaatselijk rijvaardigsheidspa- pier. Wanneer klanten dit dan ver volgens wilden inruilen tegen een Nederlands rijbewijs, ging het fout. Of omdat ze niet konden aantonen een half jaar in Enge land of Ierland te hebben ge woond, of omdat de documenten direct vals bleken te zijn. Klauwhamer En dat was enkele klanten, roet name degenen die een 'Belgisch pakket' hadden besteld, in het verkeerde keelgat geschoten. On der valse voorwendselen werden De W. en zijn salesmanager Ri chard L. daarom naar een huis in Utrecht gelokt. Daar lag een handdoek klaar waarop wapens en een klauwhamer lagen uitge stald- De twee werden in elkaar geslagen en met moord bedreigd. „We vreesden voor ons leven," zei L.. Het was voor De W. reden om foto's van zijn mishandelde ge zicht te latep maken. Ais bewijs dat er iets aan de hand was, mocht hen wat overkomen. En de woede van die klanten is ook nu nog niet bekoeld, liet L. weten. „Via via heb ik gehoord dat ik nog steeds word bedreigd." De W. en L. hielden tijdens de zit ting, die de hele dag duurde, vol dat ze er ingeluisd waren door De Bruijn. In de brochure van Europ rice stonden weliswaar niet be staande documenten afgebeeld, maar dat waren duidelijk grapjes. Het waren camavalsdiploma's zo als De W. ze omschreef. Hij had ze zelf ook een boven zijn bureau hangen. Zoals zijn Amerikaanse promotie in de filosofie, behaald op het onderwerp mish/uli thin king. Of zijn doctorandus-titel van de South Utopia State University. Foute boel Het zou nooit de bedoeling zijn geweest om klanten voor veel geld met valse rijbewijzen of pas poorten op te zadelen. „Maar wel ke gek betaalt 32.000 gulden voor papieren die je voor veel minder geld op een gemeentehuis kunt krijgen? Je kunt toch op je klom pen aanvoelen dat zoiets foute boel is?" wilde rechtbankpresi dent mr. A.C.M.P, van Breukelen van Aamhem weten. Achteraf be zien wel, maar op dat moment niet, verklaarde Richard L „Er zijn een hoop mogelijkheden in het documentenwereldje. Het be vreemdde me niet dat De Bruijn met zijn kennis daarin de weg wist. Hij spiegelde alles heel mooi voor en zei dat hij wist welke juri dische wegen hij moest bewande len- Maar we zijn opgelicht door De Bruijn," concludeerde hy. Vandaag wordt de ondervraging van De W. voortgezet. Volgende week komen nog twee verdachten in de zaak rond Europrice voor en houden de advocaten en het open baar ministerie hun pleidooien. De dagvaarding van Aad de Bruijn werd deze week nietig ver klaard vanwege een procedure fout Het Openbaar Ministerie mag hem evenwel opnieuw dag vaarden. Dan zal De Bruijn zich alsnog voor de rechtbank moeten verantwoorden en kan hij ingaan op de beschuldigingen. Do Berenkuil moet van een sombere en onduidelijke ruimte een doorzichtig onderdeel van de ver nieuwde Lijnbaan en omgeving worden. Foto Niets van der HooverVRotterdarns Dagblad RotterdamHet is door de schut tingen nog niet erg te zien, maar de contouren van het nieuwe Lijn- baanplein tekenen zich langzaam af. Eind deze maand neemt Ave nue Bruidsmode er zijn nieuwe winkelruimte in gebruik. De ove rige zaken op de begane grond volgen dat voorbeeld tot decem ber, wanneer het plein in zyn nieuwe gedaante, maar met be houd van de oude ziekenhuis- poort en de oude scheve plataan, wordt opgeleverd. Dan is ook metamorfose van de Berenkuil afgerond, De foto illu streert de stand van zaken van de reconstructie daarvan op dit mo- Rotterdam - Woningstichting Woongoed Rotterdam geeft bin nen twee weken uitgebreid infor matie aan de bewoners van de Hu- niafiat over de vestiging van vluchtelingen in het gebouw in Hordijkerveld. Het bestuur van de deelgemeente IJsselmonde heeft bij Woongoed aangedrongen op goede begelei ding van die bewoners nadat ze deze week boos reageerden op het bericht dat in dertien woningen in de ouderenflat asielzoekers ko men, Ze zijn er vooral boos over dat ze niet waren geïnformeerd en het nieuws hoorden van werklie den. In totaal zullen in de tweekamer woningen tussen de dertien en zesentwintig vluchtelingen ko men te wonen die allen al enige tijd in Nederland zijn en wachten op een A-status. B. van Zetten van Woongoed had liever gewacht met praten tot het moment van verhuizing. Ook de deelgemeente stelde hij niet in kennis. Hij wil de asielzoekers op geen andere manier behandelen dan andere nieuwe bewoners en ze gewoon laten deelnemen aan een algemeen 'welkomst - pro ject'. Volgens deelraadsbestuurder Y. van Mastrigt hoeft de verhuurder de komst van asielzoekers niet bij de deelgemeente te melden. „Maar," vindt van Mastrigt, Je moet eerlij k zijn: asielzoekers zijn 'niet de eersten de besten'. Je moet je er rekening mee houden dat bewoners nu eenmaal anders reageren op asielzoekers dan op andere nieuwe buren, en daarom moetje hen goed informeren." Volgens Van Zetten is het in het belang van de vluchtelingen dat zij niet een stempel opgedrukt krijgen. Van de honderdzeventig woningen m de flat zijn er nu twintig bewoond door mensen uit andere 'bijzondere doelgroepen', waaronder ex - psychiatrische pa tiënten en licht verstandelijk ge handicapten. Een keer heeft hij bewoners over de komst van een groep ingelicht „Dat werd een fiasco. Er hoeft sindsdien maar iets te gebeuren of ze wijzen naar die groep. En achteraf blijkt het dan bijvoor beeld te gaan om een licht demen terende oudere bewoner die 's nachts biy zyn buurman aanbelt Ik wil voorkomen dat voortaan de vluchtelingen in de flat als eerste de schuld krijgen." Van Zetten is blij dat hy zijn steentje kan bijdragen. Toen in november vorig jaar in het nieuws kwam dat er vluchtelingen opge vangen werden in hotels,belde hij naar de gemeente. „Ik vroeg hoe dit mogelyk was en zei dat ik weet dat er andere mo gelijkheden zat zijn om vluchte lingen op te vangen. De Hunia- flat, die binnen een paar jaar ge sloopt of gerenoveerd zal worden, is er maar een van," Volgens Van Zetten moeten wo- mngverhuurders zelf hun verant woordelijkheid nemen om te doen wat zij kunnen om vluchtelingen op te vangen, „want mensen die op vrees van dood hun land ont vlucht zijn verdienen een veel hu manere ontvangst dan een tent op de hei". ment. Ooitwas de onderdoorgang vestigingsplaats van een disco theek, een platenzaak en een jazz café (Thelomous). Ook Ter Meu- len had er een ingang. De kuil was de laatste jaren danig verpieterd en had nauwelijks een verblyfs- functie meer, tenzij voor zwer vers. Het laatst was er een sehoen- makergevestigd. De Berenkuil krygt nu een veel doorzichtiger aanblik voor het winkelend publiek op de Lyn- baan. Erlangs komen glazen pui en met transparante etalageruim tes, elk met een lengte van 17,5 meter en een ovale, hellende vorm. Die komen in de plaats van de huidige betonnen randen om de kuil, waar de lange terrasvor mige trap richting Van Oldenbar- neveltstraat wordt vervangen door twee roltrappen. De toegang tot de Berenkuil vanaf het Bin nenwegplein blijft een wentel trap. Niet van beton, maar van graniet. Welke soort winkels er in de Berenkuil komen is nog niet bekend. „Daarover zijn we in on derhandeling," zegt J. Bovy van Maasstede Vastgoed Ontwikke ling. „Als het maar ondernemers zijn die hun zaak smoel weten te geven." Door de nieuwe passage vanaf het Lijnbaanplein wordt de in aan bouw zijnde nieuwe vestiging van Albert Heijn bereikbaar. De su permarkt wordt gevestigd in de Crispijnstraat {zijstraat Karei Doormanstraat), met erboven een parkeergarage. AH verhuist vol gens projectontwikkelaar PMS in juni 1999 van de Lijnbaan naar de nieuwe locatie. De (ondergrondse) ruimte die de supermarkt achter laat, zal Donner Boeken gebrui ken voor uitbreiding. Rotterdam Brandweercommandant J. Berghuijs ziet geen mogelijkheden meer om binnen zijn organisatie verdere be zuinigingen door te voeren. „De rek is er uit," zei hij gisteren naar aanleiding van de tekorten bij de brandweer. Die moet volgend jaar één miljoen gulden bezuinigen en vanaf 2000 nog eens één miljoen gulden. Volgens hem ligt de bal nu by het college van burgemeester en wet houders Die zal moeten besluiten of de zogeheten 'zorgnorm' -de tijd dat de brandweer nodig heeft om by een incident te komen - moet worden aangepast. In de praktyk komt dat erop neer dat de brandweer er bijvoorbeeld geen acht maar twaalf minuten over doet om by een brand te komen De verantwoordelijkheid voor de gevolgen daarvan liggen even eens by het gemeentebestuur, meent Berghuijs „Ik doe niet mee aan de discussie of dat extra levens zou kosten. Dat vind ik on ethisch. Feit is natuurlijk wel dat als de brandweer later bij een brand komt, de kans op slachtof ferschap of schade groter wordt." Hij wyst op het feit dat de brand weer recent al een miljoenen-be- zuimgmg heeft doorgevoerd Dat leidde onder meer tot de sluiting van vyf kazernes m de stad en nauwere samenwerking tussen de diverse gemeenten in de regio „Daarmee is de grens bereikt Het is nu aan het bestuur om te bepa len of we nog een stap terug doen En ik zal vervolgens kijken, hoe we dat invullen." Of hy persoonlijk consequenties verbindt aan deze gang van za ken, liet hy in hel midden .Als Rotterdam Je zou denken dat je juist zou gaan niezen van pe perspray. Maar de keel- neus- en oorarts H.M. Blom van Zie kenhuis Dijkzigt schrijft het goedje voor tegen neusperike- len, zoals verstoppingen en niesbuien. En inderdaad, het werkt Dankzij capsaicin, het scherpe bestanddeel van peper, heeft Blom al zeven patiënten succesvol behandeld. „Nogal wiedes," reageren ze bij Verstegen Specerijen in de Spaanse Polder in Rotterdam- West De productiemedewer kers van dat bedrijf werken da gelijks met een scala aan krui den, en dus ook roet Spaanse pepers. Deze hete specerycn be vatten het tegen niesbuien zo heilzame capsaicin. „Mensen in onze productielijn hebben nage noeg geen last van neusver- koudheid," zegtF. Moelands die leiding geeft aan een aantal mensen van de productie-afde ling van Verategen. „Maar waar het exact aan ligt weet ik niét'" Spaanse pepers Capsaicin zit alleen in de chili pepers, de kleine rode delicates sen die ook wel bekend zijn als Spaanse pepers. In de huis- tuin- en keukenpepers (de piper nigrum die we op de rosbief strooien) zit geen capsaicin. P. van Cotthem, de directeur van de handelsonderneming Verstegen International, heeft wel een verklaring voor de ge neeskrachtige werking van Spaanse pepers. „Ik kan me voorstellen dat pepers de sug gestie geven van verluchti- ging," zegt hij. „De maalmees- ters zeggen allemaal dat het werkt" Het gebruik van peper- spray tegen neusprobleraen is een vinding van de Oostenrijk se KNO-arts dr. Wolft JUj pas te het middel hap-snap toe," zegt Blom. ,Jk heb het weten schappelijk onderbouwd." Peperspray heeft effect op de zenuwsystemen in de neus van de mens. „Die kun je minder ge voelig maken door peper," zegt dr. Blom. Het verbaast hem dan ook niet dat de Verstegen-me- dewerkers zo goed als immuun zjjn voor neusziekten. „Van het voortdurend inademen wordt je neus minder gevoelig." dat zo is, meld ik dat eerst aan het college," stelt hy Gisteren drong de commissie voor algemeen bestuurlyke zaken en politie aan op meer informatie over dit onderwerp En op welke wijze het college de bezuinigin gen wil doorvoeren Rotterdam De vroegere PvdA- voorzitter Max van den Berg heelt zyn sollicitatie by het Ontwikke lingsbedrijf Rotterdam (OBR) in getrokken. Dat heeft wethouder Kombrink bevestigd Van den Berg wilde m aanmerking komen voor een zetel m het directieteam van het OBR, maar Kombnnk zegt met te weten waarom zyn partijgenoot heeft afgehaakt Vrij Nederland noemde Van den Berg onlangs als kandidaat voor het burgemeesterschap van Rot terdam. .Ais Wallage naar Gro ningen kan, kan Van den Berg naar Rotterdam." veronderstelt men in de PvdA Ondertussen ïser nu wel een lacu ne m de top van het OBR, omdat voormalig directeur Goberd Bey er binnenkort ook vertrekt als 'in- tenm'.Wethouder Kombnnk hoopt „op korte termyn" een voordracht te horen van de selec tiecommissie van het OBR. Voor lopig neemt directielid Rik de Vries de algehele leiding waar Rotterdam De bedrijven in het havengebied zyn zelf verantwoor- delyk voor het oplossen van pro blemen, die zich rond de eeuwwis seling kunnen voordoen. De vrees is dat er dan fouten zullen optre den in geautomatiseerde syste men. Dat kan met name in de in dustrie grote gevolgen hebben. Volgens brandweercommandant J. Berghuijs dienen de onderne mingen echter zelf maatregelen te nemen tegen dit zogeheten 'millenniumprobleem'. „Ze zyn verantwoordelyk voor de veilig heid, zoals ze dat nu ook al zyn." zei hu gisteren m de commissie voor algemeen bestuurlyke zaken en politie. Rotterdam Bewoners van de Blaak zijn de overlast in de prille ochtenduren van opbouwers van de centrummarkt aan de Binnen rotte meer dan zat. Na vele maan den van ergernis, slapeloosheid, telefoontjes naar de dienst Markt wezen van de gemeente Rotter dam en een handtekeningenactie schoven de betrokken partijen en de wijkagent deze week aan tafel voor overleg. „Als de herrie over een maand niet is verdwenen, gaan we de in gang van de marktopslag blokke ren," kondigt bewoner Niek Deuze dreigend acties aan. Eigeniyk is al sprake van geluids overlast sinds de centrummarkt na het gereedkomen van de Wil- lemsspoortunnel terugkeerde aan de Binnenrotte, memoreert Deuze. „Dus al een jaar of vier." Hy spreekt vooral namens de ze ventig bewoners van het Blaak- complex, die wonen aan de kant van de Nieuwstraat en de ds. Jan Scharpstraat „Wekelyks twee keer worden we 's morgens om vier uur wakker gemaakt door een vast ritueel van lawaai. De opslag van de markt- matenalen ligt by ons voor de deur. In de-open lucht, met een wrakkig hek eromheen. Geen ge zicht." Deuze erkent dat wonen in de bin nenstad de nodige overlast met zich meebrengt. Maar hij en me debewoners aan de Blaak vinden dat het nachtelijk lawaai nu lang genoeg heeft geduurd. „Het begint met het openen van het hekschetst hij het vaste stramien. „Weg nachtrust. Elkaar luid begroetende marktopbou wers. Het openen van de deuren van een container waarin een Het was gistermiddag bij me trostation Rijnhoven dringen geblazen om een plaatsje in één van de bussen te be machtigen. De RET had die in gezet, omdat de metro tus sen dit station en Zuidplein niet reed. De metrotreinen stonden stil omdat een vrouw voor de metro was gekomen. Ze overleed later aan haar verwondingen. Fcts Vlctar wan Creolen. 1 M Kt vorkheftruck staat Rijplaten die op straat worden gekletterd. En die heftruck hoor je vervolgens uren rammelend heen en weer rij den. Mag niet eens; dat ding is bij voorbeeld niet eens deugdelijk verlicht. En de karren die worden gebruikt om de materialen naar de markt ie rijden, blokkeren on ze parkeergarage." Verhelderend Volgens bedrijfsleider Carel van der Poe! van de dienst Marktwe zen heeft het overleg deze week verhelderend gewerkt. „De klach ten over overlast zijn van de laat ste vier, vyf maanden. Het be vreemdde de marktzetters van de bedryven De Jong en Bromarkt dat ze niet eerder van de klachten hebben vernomen. Ze hebben be terschap beloofd en daar heb ik al le vertrouwen in. Over een maand evalueren we de zaak." Niek Deuze vindt het de hoogste tijd dat de marktopslagplaats wordt verplaatst. Zoals de situatie nu is, bestempelt hy die van de kant van de gemeente als bescha mend voor de marktkooplieden en minachtend tegenover de Blaak-bewoners. Een oplossing heeft hij wel in petto. „Maar dat ligt politiek zéér gevoe lig," weet hij. „De beste plaats voor de opstal van marktmatena- len is natuurlijk op de Binnenrot te zelf. Maar dat immense plein moest destijds bij oplevering per se vrij worden opgeleverd. Niks mocht erop staan. Inmiddels staat er wel een fietsenstalling. Stal daar de marktkramen, netjes overdekt. En stal de fietsen in par keergarage van Cebeco, zou ik zeggen. Daar is plek genoeg. „Of geef de marktopstal een plaats in de te plegen nieuwbouw achter het Spaarbank-gebouw of op de plaats van de PTT-toren, die wordt gesloopt Maar: dat zyn plaatsen die de gemeente heeft aangemerkt als sterlocaties. Je voelt wel dat ze daar geen markt- in willen opnemen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2