9 Schiedam stevent af op takendiscussie Nieuwe marineslaapzaal geopend in Fort Scouts leggen contact met Japan en Montevideo Begroting nog één keer met 'kaasschaafmethode' sluitend gemaakt Finaliste Soundmixshow geniet van alle aandacht i genda m Publiek geniet ademloos van eerste cantate in Bach-reeks Overval op videotheek Kratten weg VOP onderzoekt derde stalling Overval op coffeeshop Slok teveel Broemdag Abonneeservice Rotterdams Dagblad 8 üséh ,0 Maandag 19 oktober 1998 Door Anke van Bree Maassluis Een groot aanta! be zoekers genoot zaterdag in de Groote Kerk van Maassluis van het eerste concert in de populaire serie Bach-eantates. Het koor Mu- sica Vocalis Sceydam, onder lei ding van dirigent Johan Sonne- veld, beet het spits af. Organist Hans van Gelder opende de avond met een mooi versierde, maar toch vrij ingetogen interpre tatie van het koraal 'Schmücke dich, o liebe Seele' van Johann Se bastian Bach. Het is deze melodie waarop Bach in 1724 zijn gelijkna mige cantate componeerde. Elke zondag had in die tijd een vaste kleur en inhoud en Bach moest zich daar als cantororganist in Leipzig aan houden. Deze zon dag staat het avondmaal centraal. De muziek verbeeldt hemel en aarde en'het is daardoor een blije, vrolijke cantate geworden. Voordat het publiek echter van deze cantate kon gaan genieten, heeft het koor a-capella het 'Tan tum ergo sacramentum' van Mau rice Duruflé laten horen. Een bij zonder fraai werk. waarin de hel der uitkomende sopranen en de homogene koorkank het publiek doodstil heeft laten luisteren. De cantate 'Schmücke dich, o lie be Seele' begon met het gelijkna mige koraal waarin de melodie werd gezongen door de hier en daar wat iel klinkende sopranen en de vol klinkende alten, bassen en tenoren die de koraal comple teerden. In de hier opvolgende tenor aria, gezongen door Richard Zook, was de uitleg vooraf van ds. Van Door nik goed te herkennen. Sopraan Marijke Nieuwenweg ontroerde door een lichte, sierlijke, maar bo venal blije vertolking van de aria 'Lebens Sonne, Licht der Sinne'. De bas Harjo Pasveer en alt Mieke van Laren hadden wat minder te zingen, maar in hun recitatieven hielden zij met hun ingetogen tekstbeleving het publiek aan hun lippen gekluisterd. Het koor heeft deze cantate besloten met 'Jesü, wahres Brot des Lebens'. Het koor werd begeleid door een instrumentaal ensemble met Eric Koevoets orgelcontinuo. Organist Hans van Gelder besloot de één uur durende dienst met de schitterend vertolkte fuga in h- motlvan Bach. Schiedam Twee gemaskerde mannen hebben gisteravond kort na negen uur een gewapende overval gepleegd op een video theek aan de Dam in Schiedam. Toen beide mannen de video theek binnen kwamen en een 47- jarige medewerkster en een klant bedreigden, gooide de vrouw een plant naar hen. Zij werd vervol gens op haar rug geslagen, waar bij tevens op haar werd gescho ten, vermoedelijk met een gas- vuurwapen. De vrouw raakte niet gewond. Een in de zaak aanwezi ge klant moest op de grond gaan liggen. Nadat de overvallers de kassa hadden geleegd, waarbij ze een bedrag van enkele honderden guldens buit maakten, renden ze de zaak uit en gingen er op een bromscooter vandoor. SchiedamBij een bedrijf aan de Groothandelsmarkt in Schiedam is vannacht ingebroken. Daarbij zijn 14 pallets en 846 blauwe krat ten gestolen. Vlaardingen De Stichting Fiet senstalling VOP onderzoekt de mogelijkheden voor een derde af gesloten fietsenstalling in de wijk. Het gaat om de Valerius- straat en omgeving. Het doorgaan van de plannen hangt af van de beschikbare ruimte en het geld. De Vlaardingse Vettenoordsepol- der telt al twee van dergelijke fiet senstallingen. De eerste werd in maart '97 geopend voor de bewo ners van de Verheijsïraat/Rönt- genstraat. Deze zomer volgden de bewoners van de Diepenbrock- straat en het Messehaertplein. En toen bleek dat de eerste stalling werkte. Klaagde voorheen 68 pro cent van de bewoners het slacht offer te zijn geweest van diefstal, na de komst van de stalling was dat tot nul gedaald. De stallingen kosten GO.GOO gulden. Bewoners betalen fes gulden per fiets per maand, voor bromfietsen en scoo ters kosten het dubbele. De stal ling wordt schoongehouden door omwonenden. Door Edwin Comelisse Schiedam De gemeente Schiedam kan zich hoogstwaar schijnlijk op gaan maken voor een takendiscussie. De begro ting 1999 is weliswaar sluitend gemaakt met een beetje bezui nigen hier, ietwat minder investeren daar en scherp budgette ren er tussenin. Maar het is niet erg waarschijnlijk dat deze 'kaasschaafmethode' nog een keer gehanteerd kan worden. Want bij te lang schaven, blijft er niets over. Er zullen dus keuzes gemaakt moeten worden. Een takendiscussie dus, een heroverweging van de gemeentelijke taken. Oftewel: wat vin den we als gemeente belangrijk en waar hebben we dus geld voor over? De financiële positie van veel ge meenten in ons land geeft de laat ste jaren weinig reden tot vreug de. De rijksoverheid heeft het mes gezet in het Gemeentefonds, de pot waaruit de gemeenten in ons land de hoofdmoot van hun geld krijgen. Tegelijkertijd heeft het Rijk veel van zijn taken afge stoten naar de gemeenten zonder het bijbehorende geldbedrag mee te sturen. Het resultaat: extra ta ken en kosten, minder inkomsten en elk jaar steeds meer moeite om de gemeentebegroting sluitend te krijgen. Schiedam vormt daarop geen uit zondering. De aanloop naar de be groting 1999 heeft dat bewezen. Een paar weken voor dat het colle ge de begroting in conceptversie aan de buitenwereld toevertrouw de, gonsde het woord 'miljoenen- tekorten' al in de wandelgangen. Niet veel later bleek dat er inder daad een gat van ruim negen mil joen gulden in de allereerste ver sie van de begroting had gezeten. Om dit op te lossen heeft het colle ge elke gemeentelijke afdeling opnieuw aan het rekenen gezet. Daaruit rolde een lange lijst maat regelen om het financiële gat te dempen. Het effect van deze be sparingen, betere benutting en scherpere berekeningen zal de komende vijf jaar merkbaar wor den. Een kleine greep uit de 'dem pingsplannen' van het college: geen 'gemeentedag' in 1999, min der druk- en bindwerk laten uit voeren, vermindering in 1999 van bijdrage aan integraal veilig heidsbeleid, minder bijdragen aan ontwikkelingssamenwer king, bezuinigingen op onderwijs aan zieke kinderen, studiefonds, overblijven, tuinieren bij de school en internationale onder- wijscontacten, op termijn ophef fen van kunstklassen bij muse um, verhogen van tarieven avond- gebruik binnensportaccommoda ties en een bezuiniging bij de dienst sport en recreatie. Fietspaden Met de lange lijst maatregelen is niet alleen de begroting sluitend gemaakt, ook is er ruimte ge maakt voor nieuw beleid. Zo zal het fietspadennet in Schiedam worden uitgebreid en zullen ver schillende buurten en straten in de gemeente worden opgehoogd en opgeknapt. Verder zal het pro ject waarbij langdurig werklozen worden voorbereid op een wer kend leven, voorlopig twee jaar worden voortgezet en zal de subsi die aan de WV Schiedam worden verhoogd, zodat de Brandersstad nationaal en internationaal nog meer aan de man kan worden ge bracht. Ook wil de gemeente een collectieve verzekering afsluiten voor de vrijwilligers die in de ge meente actief zijn. Belastingtarieven Er zit volgens het college in elk geval een positieve ontwikkeling in de gemeentebegroting 1999: de belastingtarieven zullen alleen 'trendmatig stijgen', dus met de zogenoemde inflatiecorrectie van twee procent. Uitzondering hier op vormt de afvalstoffenheffing. Die zal 8,5 procent stijgen omdat in het verleden is beslist dat het kostendekkend moet zijn en de gemeenteraad in februari van dit jaar een besluit heeft genomen over de {gescheiden) inzameling van huishoudelijk afval. Het laatste woord over de lijst maatregelen waarmee het college het gat in de begroting heeft ge dicht, is nog niet gevallen. Het zelfde geldt voor het nieuwe be leid en de prioriteiten die b en w in gedachten hebben. Vanaf dins dagavond 20 oktober zullen de raadscommissies zich namelijk buigen over de begroting 1999 en de meerjarenbegroting 1999-2003. Vervolgens worden in de vergade ring van de gemeenteraad op dinsdag 10 november en donder dag 12 november definitieve be sluiten genomen. Schiedam Met een bivakmuts over het hoofd en een pistool in de hand hebben twee nog onbeken de mannen zaterdagavond rond tien uur een coffeeshop aan de Parkweg overvallen. Een van de mannen graaide ongeveer drie duizend gulden uit de kassa ter wijl de ander de drie aanwezige bezoekers onder schot hield. Ook werd een kleine hoeveelheid wiet meegenomen. Na de overval lie pen de overvallers in de richting van de Burgemeester Honnerlage Gretelaan waar zij in een auto stapten en verdwenen. Schledam/VlaardingenDe Schie- damse politie heeft dit weekeinde vier beschonken automobilisten beboet en van drie het rijbewijs ingevorderd. Een 36-jarige Schie dammer op de Boerhaavelaan, een 40-jarige stadsgenoot op de Burgemeester Knappertlaan en een 50-jarige man op de Westvest moesten hun rijbewijs inleveren. Een dronken 42-jarige Schiedam mer in de J. A. Alberdingk Thijm- straat kreeg een boete van 700 gulden. In Vlaardingen was het één keer prijs. Daar heeft de poli tie in de Nassaulaan van zaterdag op zondag een 21-jarige Vlaardin- ger aangehouden omdat hij een slok teveel op had. Hij kreeg een boete van 390 gulden en een rij verbod voor enkele uren. Vlaardingen Zesenzestig 50* plussers, van wie de oudste 87 jaar, hebben zich vrijdag laten bij scholen tijdens de Broemdag, De deelnemers konden meedoen met een rij- en theoriegedeelte en een medische test ondergaan. Proble men werden uit de wereld gehol pen en sommigen kregen het ad vies om in de auto wat meer af stand te bewaren. De Broemdag is een initiatief van de Vlaardingse politie in samenwerking met de gemeente, de afdeling Stadswer ken, de Stichting Ouderenwerk, WN, Opticien Argus, GG&GD en diverse rijschoolhouders van de provincie Zuid-Holland. Door Judith van Klaveren Schiedam Niet alleen de com municatie, ook de spanning zit voelbaar in de lucht, zondagmid dag bij de Schiedamse Scouting groep Taizé. Vanaf diverse plek ken in het clubgebouw in het Prinses Beatrixpark proberen scouts contact te leggen met an dere scouts, zowel regionaal als wereldwijd. In de hele wereld zit ten scouts namelijk gekluisterd aan radio- en andere zendappara tuur, want traditiegetrouw staat dit derde weekeinde van oktober in het teken van Jamboree on the air (Jota). Rond 15.00 uur wordt er, in een laatste poging, nog wat aan de knoppen gedraaid, maar het toe stel waarmee binnenlandse con tacten worden gezocht, brengt slechts ruis ten gehore. De kopte lefoon wordt afgezet. Het is mooi geweest, vinden ze bij Taizé. Van af dit toestel is de Jota niet zo suc cesvol verlopen, vertelt Hans van de Knaap, één van de leiders. „We zjjn het hele weekeinde druk be zig geweest, maar niet ver geko men. De condities waren niet zo goed, het weer zat niet mee. We hebben voornamelijk contact ge legd met Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht." Met de buitenlandse contacten, eveneens via de korte golf, zijn de scouts van Taizé daarentegen wel bijzonder ver gekomen. „Het was uitzonderlijk," aldus Van de Knaap, „We hebben gesproken met Zuid-Amerika, Japan, de Ver enigde Staten. We hebben een ge zellig praatje gehouden met een Nederlander die naar Canada is geëmigreerd. Hij wilde van ons weten hoe het hier is. Ook leuk was het contact met een scouting groep uit Plymouth, in Engeland. Zij nodigden ons uit om daar vol gende zomer naartoe te komen." Ruis In een andere ruimte van het clubgebouw draait Gerard Tim- Vlaardingen /i,.,«iinieke van Dam is er nog helemaal vol van. De 16-jarige Vlaardingse zong zaterdag bij de finale van de i Soundmixshow de sterren van de hemel. Dat leverde haar de vierde plaats op. Voor de jeugdi ge zangeres was meedoen be langrijker dan winnen. „Het was zó'n ervaring, dat is gewoon niette beschrijven. De sfeer was echt heel leuk." En daar gaat het ook om, ver volgt de scholiere enthousiast Viedereen was zo; aardig. We za ten elkaar allemaal op te pep pen, terwijl iedereen toch ze nuwachtig was. En het is zo lek ker om in de belangstelling te staan. Heerlijk, al die aandacht Ik heb alleen maar positieve re acties gekregen. Ik heb zo veel kaarten gehad en zondag ben ik de hele dag door opgebeld door. vrienden en familie." Minder leuk voor Annemieke was de goed bedoelde actie van Hennie Huisman om vlak voor- haar optreden een video-opna me van haar oma te laten zien. Vanwege gezondheidsredenen kon zij de show niet bijwonen en sprak zij haar kleindochter toe via het beeldscherm. Dit maakte flink veel emoties los bij Annemieke. „Ik vond het zo jammer dat ze niet mee kon. De tranen bleven maar rollen. Maar als ik huil, krygikook altijd een loopneus. Daardoor was ik heel erg afgeleid met ringen. Dat was duidelyk te horen, mijn stem sloeg telkens over/' Annemiek denkt niet dat ze hierdoor lager is geëindigd, dat ze misschien bij de eerste drie had gezeten ais dit niet was ge beurd. „O, nee zeker niet," rea geert ze spontaan. „Toen ik in de tussenstand op één stond, schrok ik me rot Maar Seal was een echte winnaar. Het is ook zo'n scheet van een vent, hij ver diende het om te winnen." Bovendien hebben miljoenen mensen nu kennis gemaakt met de vocale kwaliteiten van Anne- mieke. De Vlaardingse staat in geschreven bij het artiestenbu reau van Joop van den Ende. „Als iemand wil dat ik kom op treden, kan ik via hem geboekt worden," vertelt ze nuchter, „Zij zorgen dan voor licht en ge luid. Ik heb dus eigenlijk twee agenten. Dat is natuurlijk heel leuk." mers, één van de twee zendama teurs die apparatuur beschikbaar hebben gesteld, aan de knoppen. Ook hier klinkt slechts ruis, „De probeer nu Oman, maar het lukt niet," zegt hij spijtig. En dan met een brede glimlach: „We hebben een hele leuke verbinding gehad met een zendamateur uit Monte video. Hij had helaas wat moeite met Engels, zodat we in het Spaans wat hebben uitgewisseld. Het contact was uitzonderlijk sterk." Ook een hele leuke was Malta, za terdagochtend, vervolgt Tim- mers, „Daar zat een expeditie van Nederlandse zendamateurs. Ze waren er veertien dagen geweest en waren de boel aan het afbre ken. Wij pikten nog net een staart je mee en spraken met een vrou welijke zendamateur,"dat maak je niet vaak mee," Andere contacten die met succes tot stand zijn gekomen zijn onder meer Zwitserland, Senegal en Gambia. „Maar het blijft lastig," meent Hmmers, „De ether is als een grote vijver waarin alle zend amateurs vissen. Oman is zo'n grote vis, maar omdat daar weinig zendamateurs zijn, is de kans heel klein om verbinding te krij gen. En iedereen probeert het, dus dat maakt de kans dat ze jou eruit pikken nog kleiner." De scouts zelf staan te glunderen over de contacten die ze tot stand De scouts van Trteé proberen contact te leggen met scouts in de hele wereld. Vlade korte golf kwa men verbindingen tot stand met onder meer Japan, Senegal en Montevideo. Foto Roei Dijkstra hebben gebracht Bas (12) heeft gesproken met iemand uit North Carolina. „We zeiden hallo, en daarna nog wat in het Engels," vertelt hij verlegen. Wat dat pre cies was, kan hij zich niet meer herinneren. Wel geinig Astrid weet heel goed wat ze zei. De eveneens 12-jarige scout sprak via de radiozender met Sjaak uit Maasland. „Ik heb verteld hoe oud .ik ben, waar we zaten en hij deed hetzelfde," vertelt ze. „Dat oproepen is wel geinig. Aan de an dere kant hoor je heel veel stem men en dan moet je er één pak ken. Sjaak vond het knap dat ik dat kon. Hij vroeg-mijn-acties,- want hy wil me een kaartje stu ren." En dan wordt trots Martijn erbij gehaaid. Want deze 11-jarige scout heeft, net als Bas,-met een Amerikaan gepraat Nog hele maal onder de indruk vertelt hij hoe dat is verlopen: „Ik heb myn naam gespeld. En toen heeft hij uitgelegd hoe ik zendamateur moet worden." Ook de andere drie Schiedamse scoutinggroepen hebben deelge nomen aan de Jota. Zy deden dat gezamenlijk vanuit het clubge bouw van de Burgemeester van Haarengroep. De Jota begon voor hen op vrijdagavond met het bou wen van watermolens. Nadat om middernacht oud-havenmeester Theo Sabel de opening verrichtte, werd nog tot 03.00 uur gecommu niceerd. Zaterdag werden boven dien allerlei spellen gespeeld. De oudere scouts (boven 10 jaar) slie pen in tenten op het terrein en gingen vrijwel de gehele nacht met zenden door. Sjaak Meijer blikt na afloop tevre den terug op het weekeinde. „Ge zien de weersverwachtingen heb ben we niet te klagen. We hebben onder meer contact gehad met Rusland en Noorwegen. Daar naast hebben we foto's gescand naar Amerika. En vee! kinderen hebben via Internet kunnen chat- ten. Dat vinden ze schitterend." Maandag 19 oktober SCHIEDAM Schietend Ziekenhuis. Spreekuur Landelijk Contactorgaan Begeleiding Borstkantefpati- enten.14.00.16.00u. ROTTERDAM Ahoy'. 20.00 André Hazes. Luxor Theater. 20.15 Hair. Nlghttown Café. 21.30 Popifilm. Zaal de Un te. 20.30 Muziek op Zuid. Dinsdag2O oktober SCHIEDAM Schleland Ziekenhuis. Spreekuur Diabetes Vereniging Nederland, 10.00-12.00u. en 14.00-16.00u.AlzheimerVerenigingRo tterdam. DC Oost. Bloemschikken, 13.30u. ROTTERDAM LuxorTheater. 20.15 Hair. De Doelen Jurri- aansei 20.15 Strijkwartetten (Kamermuaek- vereniging), Rotterdamse Schouwburg. Gr.z. 20.15 DeSleutel. KU 20.30Ach dekenl Deken ach! Mijn waarde Wolff. Zaal de Unie. 17.00Socratischgesprek, 20.30Transfonïia: ties van Haven- en Industriegebieden. Van do15 oktt/m wo. 21 okt, ROTTERDAM Cinerama U 'Halloween: H20' (16) dag.13- 15.30-18.45-21.30. CIn.2: 'Saving Private Ryan' (16) dagl3.30-17-20.30. Cln.3:,'Six days. Seven nights* (al) dag.l6.15-18.'45- 21.15;do.vrma.di. ook 13.45.Cln,4: Titanic' (12) dag. 20; do.vr.ma.di. ook 12-16. Cin;5: Het 14e Ki ppetje' (al) dag.21.30; do.vr.ma.di. ook 13.15. 'Kundun' (16) dag.18.30; do.vr.ma.di. ook 15.30. Imax Theater: Trill Ride' (apdag.15-20.15. 'Amazone' (al) dag.13, 'Everest' (al) dag.14- 16; ma. t/m wo, ook 12'Sa-ring Private Ryan' (16) dag.21.15. 'Serengeti Symohony' (16) dag.17-18.30; za. zo. ook 11. Ven.l: 'East Palace, West Palace" (16) dag.22,;vr.22.30 (niet op ma.) vr.ook 15. 'Knofiikari' (16) dag.19.30. Ven,2: Voorpro gramma anumatiefilms uit Kroatië (vr.za.zo. Festivalweekerd). dag, 18.30-21,30.23.20. alle zalen vanaf 13. Cinema Mediterranee: Kroatië. 'I Hired a contractkiller(16) vr.15.30.1 Ven.3: Kroatisch Filmfestival; vr.za.zo.19.30- 21.30-22. za.2o.ook 13-15-17. 'Conté O'Au- tomne'(l6) ma.di.wo.19.30. "Hamam, llBdg1 noTurco' (16) do.za.ma.di.wo.22; vrook 15.- Ven.4; The secret adventures of Tom Thumb' (16ido.vrja.2o.22. "Ayneh (de spiegel), ma.di.wo.22; vr. ook 15. The Idiots' {16M&8- 22, Uim.l;Godzilla' (12) dag. (beh,vr.za.) 13.30-17.30-20,40;vrJa.l2.30-15-45^18Ê 22.15. Lum. 2: 'Or.Dotittle' (al) dag. 13:30- 16-18,30-21. 'Lum.3: 'Armageddon' (12) dag.17,15-20.45; do.vr.ma.di. ook 13.45.-' Lum. 4: "Wild things' (16) dag.21.3Q, 'Seren geti Symphony' (ai) dag.13.15-16-18.45. Rexane: Tien velschillende adult films (18) dag. 12 01.00. Pathé: 'SavingPrivate Ryan' (16) dag.ll.40-" 15.30-20. 'Godzilla' (12) dag. 11.50-14.50- 18-21.10.'Lethal Weapon4' (16)dag-15.20- 18.10-21; (dl. niet om 21) do.vr.ma.di. ook 11.50, "Hope Floats' (AD dag,16.40-),9.15;: 21.40; do.vr.ma.di. ookll.20-13.5Q. 'Out of Sight' (12) dag.15,20-18,15-21.20; do.vr.ma.di. ook 11.30. 'Small Soldiers' (al) dag.11.20-16-18.30-21.30. 'Dr.Oalittte' (al) dag. 11.50-14-18.10*21.20. Sneak preview 'Nog dommer" (ai) di. 21.30. Nachtvoorstellmgen: Lum.2: 'Halloween: H20' (16) vr.za.00.30. Lum.3: 'Uthal Wea pon 4' (16) vr.za.00.15. Lum.4: The Aver? gers' (12) vr.2a.00.30. Klndermatinees: Cfn-3: 'Jacht op de któirit tjes'za^o.wo.1330. Cin.4: 'Duböei&Dwars' za.zo.wo.12.30-15.45. Cln.5: 'Freddie the Frog 'De "Coote" kikker' za.zo.wo.14-18. Lum.3: 'AlrBud'23.ZO,WO,12.3(M5.Patftéi 'Het magische zwaard' dag.ll.30-13.30v 'Dubbel Dwars' za,zo.wo.ll-13,45. 'Made lief: Krassen in het tafelblad' za.zo.wo.llj 13.10. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Hoek van Holland Ssssst. Hij slaapt. Het grapje van de bezoe kers van de nieuwe marineslaap zaal van het Fort aan den Hoek van Holland was zaterdagmorgen vele malen te horen. Een van de zes wassen beelden van het nage bouwde tafereeltje uit 1946 Bgt namelijk lekker te snurken op zijn met stro gevulde kussen. On der elk groepje binnenstomme- lende bezoekers was er wel één die giechelend tegen de anderen zei dat ze daarom zachtjes.aan moesten, doen. 'Kolonel der Mariniers' Jonker opende zaterdagmorgen met een luid geklingel aan de bel de nieu we tentoonstelling 'Marinekazer ne 1945-1968' en de nieuwe attrac tie, de marineslaapzaal. Tiental len oud-marinemannen die in de jaren 1945-1968 nog daadwerke lijk in het Fort hun dienstjaren bij de marine vervulden - in die ja ren gebruikte de marine het Fort als kazerne- waren erbij. Een forse groep mensen bestaande uit leden van de Stichting Militair Depot, allerlei bobo's, fotografen en de pers wurmde zich na de ope ningshandeling door de krappe gangen van het Fort naar de nieu we slaapzaal. Daar is voortaan te zien hoe de 'seiners' erbij zaten in de eerste jaren na de Tweede Wereldoorlog: in de kamer staan vijf stapelbed den, elk voor twee personen. Eén van de vijf aanwezige wassen beelden ligt links om de hoek al te maffen. Een ander staat op het punt om z'n nestje in te duiken, hij wil kennelijk nog wat lezen want hij heeft de krant Het Vrije Volk in z'n hand. Aan tafel rookt een derde militair nog een siga retje, een vierde staat naast hem en een vijfde kijkt in z'n kleding kast. Kolonel Jonker was razend en thousiast: „Wat een privacy had den ze hè. Niet dus, je kan het je Het Fort aan den Hoek van Holland is een 'levend museum'. Dat werd zaterdag onder meer bewezen met een heuse griezeltocht door de donkere ruimten. De tocht viel duidelijk in de smaak: hij was in een mum van tijd volgeboekt. Foto Roei Dijkstra nauwelijks voorstellen. Dit geeft het beeld heel goed weer. En alle maal sliepen ze in marinepya- ma's. In iets anders mocht je niet naar bed. En stinken dat het hier deed. Frisseriucht was er niet." Eén der oud-Fortmilitairen voeg de daar de beeldende anecdote 'Moet je je voorstellen als iemand drie dagen zweetvoeten had' aan toe. De nu 73-jarige Brom van Megge- len is zo'n oud-militair. Van de cember 1945 tot november 1947 was hij in het Fort gelegerd. Veel weet hij nog, maar dat de marine slaapzaal er zo uitzag als de zater dag geopende replica, kan hij zich niet herinneren. Maar Van Meg- gelen was dan ook geen seiner. „In die marineslaapzaal sliepen alleen de seiners," vertelt Eric Mostert, de 'onderzoeker' van het Fort. „Er is tot 1947 in het Fort ge slapen. Daarna was het nog wel als kazerne in gebruik maar mocht er niet meer worden gesla pen. Omdat het te vochtig was. De seiners hebben hier het langst ge slapen," tot en met 1947." De opening van de slaapzaal was zaterdag de start van het Marine weekend waarvoor de hobbyisten van de genoemde Stichting Mili tair Depot (SMD) buiten een mari- nekampenient hadden ingericht. Op het 'levende museum' zoals de SMD zichzelf omschrijft, was het zaterdagmorgen met de harde wind en de in je gezicht waaiende regenbuien overigens geen lolle tje. Toch kwamen nog zo'n vijf honderd mensen opdagen om het kampement te bekijken. Het was de tweede keer dat het SMD kt) groene tenten opsloeg op het gras veld naast het museum, langs de Stationsweg. Vorig jaar was de eerste keer, toen zouden er ook zo'n vijftig voertuigen komen, maar kwamen er tien. Dat was een beetje een teleurstelling. Dit weekeinde kwamen er een stuk of vijftien, waarmee de Hoekse jeugd door de omgeving wérd rondgereden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1