9 Stadsvernieuwing Schiedam ligt stil H I 'Stille' molen gaat wellicht draaien /Slik. Vlaardingse raad krijgt niet op tijd de juiste cijfers Rotterdams Dagblad .-■aSSfe.- I Vluchtelingenwerk naar Babberspolder Zonder toezegging rijkssubsidie komt geen plan meer op tafel Supermarkt overvallen 80-jarige schept fietster met auto Man bedreigd Buschauffeur in de hand gebeten Rijbewijs kwijt Actie voor bus 54 Winkeldief Gemeente vergat rekening te sturen aan Mediamax Beëindiging illegale compostering kost Vlaardingen 600.000 gulden S weken voer1 28,- ii®§§g Ol belgratïs 0800-0642 Rotterdams Dagblad Vrijdag 23 oktober 1998 if Waterweg SchiedamDe E Markt op de Van Swindensingel in Sehiedam-Oost is vanmorgen overvallen. Even voor 10.30 uur kwamen vermoe delijk vier daders de winkel bin nen Vlaardingen Een 80-jarige auto mobiliste heeft gisterochtend een fietster geschept. Het 18-jarige slachtoffer stak de kruising over op de Holysingel in de richting van de Burgemeester Heusden- slaan. Ze kwam op de motorkap van de auto terecht en werd enke le meters meegenomen. De fiets ter is overgebracht naar het Holy Ziekenhuis, waar een scheurtje in het linkerbeen werd vastgesteld, De 80-jarige bestuurster moest haar rijbewijs inleveren bij de po litie. Ze krygt dat pas weer terug na een medische test en een rij- vaardigheidsproef. Hoek van Holland Een 32-jarige man uit Hoek van Holland is van morgen rond 5,00 uur in zijn woonplaats bedreigd. Hij reed zijn dagelijkse krantenwijk toen hij op de Haakweg werd belaagd door vier jongens die op twee scooters reden. Ze probeerden hem tot stoppen te dwingen en spoten traangas in zijn richting. Hierna reed de krantenbezorger terug naar zijn huis. Daar aange komen bleek dat het viertal hem had achtervolgd en voor de deur bedreigden ze hem opnieuw. Dit keer met een breekijzer. Pas toen de echtgenote van het slachtoffer de deur opendeed sloegen zijn be lagers op de vlucht. Het gaat om vier daders van ongeveer 16 jaar met zwart krulletjeshaar. Ze wa- ren gekleed in donkere kleding. Eén van de daders droeg een don ker leren jack met bruine mou wen. De politie (010-2742001) zoekt getuigen. - ETDT? .fWfRSttjëirp Schiedam Een buschauffeur is gisteravond rond 22.00 uur op de Laan van Bol'Es lastiggevallen in zijn bus. Even te voren had hij een groep jongeren laten instappen, Eén van hen, een 16-jarige Schie dammer, toonde een OV-kaart die niet van hem was. Toen de chauf feur dit zag en de kaart pakte, werd hij door de Schiedammer in zijn hand gebeten. De jongen is aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. Maassluis r- Op de Mozartlaan in Maassluis is gisteren aan het eind van de middag een 53-jarige man aangehouden die met een slok op achter het stuur was gekropen. Hij bleek een promillage van 1,38 te hebben, wat voor de politie aan- leiding was om het rijbewijs in te nemen. Schiedam Groenlinks Schie dam houdt een actie tegen de plannen die de RET heeft met bus 54. In plaats van het schrappen in de lijn, vindt Groenlinks dat de RET juist moet kiezen voor een opwaardering van de lijn om meer passagiers te tellen. Volgens Groenlinks heeft de RET voor 'de slechtst denkbare' oplossing ge kozen en jaagt de busmaatschap pij 'de kersverse bewoners van Spaland, voor wie buslijn 54 de enige vorm van openbaar vervoer is, regelrecht de auto in'. Op dinsdag 3 november wordt daarom een handtekeningenactie gehouden. Zowel in de ochtend als in de avondspits worden bij de haltes van bus 54 handtekenin gen verzameld, die worden aange boden aan de RET-directie, Schiedam Personeel van een winkel aan de Hoogstraat in Schiedam heeft gistermiddag rond 16.00 uur een winkeldief be trapt. De 43-jarige Rotterdam had geprobeerd vier sets fietsverlich ting en een speelgoedtelefoon te stelen. Bovendien had hij een paar winkels verderop twee para plu's gepikt. Door Marc Floor Schiedam Er komt momenteel geen enkel plan meer voor stadsvernieuwing in Schiedam van de ambtelijke tafels. Het traject is stopgezet totdat staatssecretaris J. Eemkes van volkshuisvesting de keiharde toezegging doet dat Schiedam geld krijgt uit de rijkspot voor gemeenten die sterk achterlo pen in de stadsvernieuwing. Ook bij enkele stadsvemieu- wingsprojecten die in gang waren gezet, is inmiddels aan de rem getrokken. De gemeente Schiedam heeft vo rig jaar van de Tweede Kamer en de toenmalige staatssecretaris D. Tommei van volkshuisvesting de toezegging gekregen dat zij extra geld krijgt voor de stadsvernieu wing. Schiedam is een van de 23 middelgrote gemeenten in Neder land die in het jaar 2000 subsidie mogen trekken uit de zogeheten ISV-pot (Investeringsfonds voor Stedelijke Vernieuwing). Binnen die regeling is vijf procent gere serveerd voor gemeentes die het extra moeilijk hebben omdat een groot deel van hun woningbe stand van voor de oorlog dateert. Maar liefst 32 procent van de wo ningvoorraad in Schiedam is voor 1940 gebouwd. Daarvan verkeert 44 procent in zeer slechte staat. Ter vergelijking; landelijk gezien verkeert gemiddeld 14 procent van de vooroorlogse huizen in soortgelijke staat. Schiedam heeft dus alle recht op extra subsidie uit de vijf proeents- pot, meent wethouder voor volks huisvesting Adri Reijnhout, die daar vorig jaar dan ook intensief voor heeft gelobbyd. Maar een daadwerkelijke toezegging van de huidige staatssecretaris Rem- kes ligt nog steeds niet op tafel. Volgens de wethouder omdat ambtenaren op het departement van volkshuisvesting de regeling niet goed hebben begrepen. „Die denken dat die vijf procentsrege ling is bedoeld voor gemeenten met ambitieuze stadsvemieu- wingsprojeeten" zegt hij. „Maar dat is natuurlijk helemaal niet zo." Niks Zolang er geen toezegging is van Remkes, komt Schiedam jaarlijks zo'n zes miljoen gulden te kort om een deugdelijke stadsvernieu wing te kunnen uitvoeren. Daar om heeft de staatssecretaris deze Wethouder Reijnhout: 'Als een project stilvalt ben je echt in de aap gelogeerd.'ArchieffotoRot- terdams Dagblad/Jaap Rozema week van Reijnhout een brief ont vangen waarin de wethouder aan dringt op een zo snel mogelijke bekrachtiging van het besluit Schiedam toe te laten tot de vijf procentsregeling. Schiedam wil namelijk nu al het geld gebruiken dat vanaf 2000 in het kader van de ISV-regeling naar verwachting aan de stad zal worden toegezegd. Reijnhout gaat ervan uit dat dat tien miljoen gul den per jaar zal worden, hetzelfde bedrag dat nu al jaarlijks nodig is voor stadsvernieuwing. „Maar we hebben nu slechts vier miljoen gulden," verklaart hij. „Dus kun nen we nu praktisch niks meer doen aan onze stadsvernieu wing." Om dat tekort op te vangen wil de gemeente de resterende zes miljoen gaan lenen. Maar dat kan pas wanneer Schiedam zeker weet dat deze miljoenen kunnen worden terugbetaald met geld dat in het kader van de vijf procents regeling vanaf 2000 naar de stad vloeit. „Als wij de toezegging heb ben bij het selecte groepje ge meenten te horen die van die vijf procent kunnen profiteren, kun nen wij weer stadsvernieuwings plannen gaan maken," zegt Reijn hout. „Want als je weet datje geld kunt lenen, kun je ook plannen maken die daarmee zijn te finan cieren." Westmolenstraat Eén van de stadsvernieuwings plannen die nu buiten de boot dreigt te vallen is het Westmolen- straatproject, Dat zal van de hui dige beschikbare vier miljoen gul den niet kunnen worden betaald. Reijnhout legt namelijk prioriteit bij het plan Raam/Schie en wil dus daar in eerste instantie geld insteken. „Het project Westmo lenstraat stagneert momenteel terwyl bij het plan Raam/Schie praktisch de eerste heipalen de grond in kunnen," licht de wet houder toe. „Ik moet nu gaan kie zen want we kunnen geen projec ten meer naast elkaar in werking zetten. Dus moet je uit armoe geld voor de Westmolenstraat gaan overhevelen naar Raam/Schie." Ook de plannen voor het opknap pen van de Nicolaas Beetsstraat zijn in de verdrukking gekomen door het gemeentelijk geldtekort. De huiseigenaren zouden een {linke subsidie krijgen om hun woningen op te knappen. Reijn hout: „Zo'n plan kun je wel ma ken, maar dan moet er wel geld zijn om het te betalen." Daarbij is het erg moeilijk geworden om de jaarlijkse zes ton voor stadsver nieuwing in Nieuwland vrij te ma ken. „Dat zou in gevaar kunnen komen," stelt de wethouder, „om dat je je moet afvragen als ge meente of je daarvoor zoveel geld ter beschikking moet stellen als je zo weinig hebt." Hoe langer staatssecretaris Rem kes over zijn toezegging zal doen, hoe meer schade de gemeente Schiedam zal lijden. Want uitstel van stadsvernieuwingsplannen heeft desastreuze gevolgen. Reijnhout: „Als een project stil valt ben je echt in de aap gelo geerd. Je moet dan namelijklater weer beginnen met wat ik noem 'een koude start'. Dat betekent dat als je over een paar jaar wel het geld hebt om verder te gaan, je alles opnieuw moet gaan aan pakken. Want je bent je ervaring kwijt, misschien de mensen die zich in het verleden er mee bezig hielden, en de continuïteit in het project. Dat is echt een ramp." £?j- M.'T.rVtn'i Vlaardingen In de loop van dit jaar is bij de dienst Stads- ^vérk ontdekt dat het reclame- concern Mediamax Group BV de gemeente Vlaardingen sinds 1996 niets had betaald voor de billboardsen vitrines dié op verschillende plekken in de stad staan. Het gaat om" een jaarbedrag van 75.000 gulden; waarop de gemeente vólgens contract recht heeft. Bij een kritische doorlichting van de eigen ad ministratie, in-het kader van de voorbereidingen op de be groting vooi* 1999, kwamen ambtenaren aan de Hoflaan er achter dat in de afgelopen twee jaar geen rekeningen waren gestuurd aan Mediamax. Stadswerk-directeur Lydia Spindler antwoordde dit gis teravond op een vraag van Groenlinks-fractieleider Ben van der Velde. De achterstallige betaling van 150.000 gulden incasseert het 'college^ vanburgemeester en wethouders als een onver wacht voordeel. In zyn rapportage over de fi nanciëlegang van zaken in hei éérste5 halfjaar" van 1998 schrijft het dat hierdoor ruim het verlies wordt goedge maakt, dat is geleden door de vertraging by het plaatsen van de reclamezuil nabij het Kethelplein. -«£■/.»: v 1 Molen De Drie Lelies in Maasland gaat wellicht toch weer draaien. Foto Roei Dijkstra Maasland De kans bestaat dat molen De Drie Lelies in Maasland na vele jaren weer gaat draaien. Het bedrijf Lely Industries, eigenaar van de molen, heeft aangegeven te willen proberen om het rijksmonument weer te laten draaien. Wel is er een aantal voorwaarden gesteld. Joop Ham, financieel-direc- teur van Lely Industries: „Ik heb toen gezegd dat de molen een stil staand monument is, nu kijken we daar wat genuanceerder tegenaan. We hebben er met de burgemeester over gesproken en we gaan bekij ken of we de molen weer laten draaien. Die intentie is er. Wel hangt het af van een paar zaken: hoe duur is de restauratie, wat voor subsidies staan er eventueel tegenover én vinden we een goede molenaar. Ik schat in dat de kosten voor restauratie van de molen niet ophouden bij ander halve ton. Belangrijk is toch wel dat een aanzienlijk deel daarvan uit subsidies komt." De Maaslandse landbouwmachinefabrikant Lely In dustries kocht molen De Drie Lelies in de jaren zestig. „De molen draait al niet meer zolang ik by Lely zit, en dat is elf jaar," weet Ham. De gemeente heeft De Drie Lelies al weer aangemeld bij de provincie. Volgens burgemeester Kokxhoom is 'het pad geëffend', maar moet Lely wel zelf naar de provincie om te informeren naar de subsidie-mogelijk heden en de molenaar die De Drie Lelies laat draaien. „Wy hébben het gemeld, de provincie stond er open voor maar heeft er wel bij gezegd dat ze het zo graag van Lely zélf zouden willen horen. Het wordt Lely niet in de schoot geworpen natuurlijk," aldus de burgemeester. Provincie-ambtenaar Groen laat echter weten nog niets te hebben ver nomen. Ham: „Maar het is nog niet van de baan. De burgemeester zou contact opnemen met de provincie. Maar goed, heb je een naam voor mij, en een telefoonnummer, dan gaan we zeer binnenkort contact op nemen." Door Ben van Haren Vlaardingen De. financiële ver slaggeving van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad van Vlaardingen is volgens ver antwoordelijk wethouder Henk Roijers „nog verre van volmaakt". Hij deed die bekentenis gister avond bij de bespreking van de begroting voor 1999 in de raads commissie voor financiën. De gemeenteraad wordt bij deze gelegenheid ook op de hoogte ge steld van de verwachtingen, die het college van burgemeester en wethouders heeft over de afwij kingen in inkomsten en uitgaven in de komende vier jaar ten op zichte van de meerjarenbegroting 1998-2001. Zo'n rapportage ont vangt de gemeenteraad ook hal verwege het jaar, als over de zoge noemde Voorjaarsnota wordt ge sproken. Afgelopen juni lieten Roijers c.s. raad en burgerij weten dat Vlaar- dingen afstevende op een begro tingstekort van vijf a zes miljoen gulden. De tweede rapportage die nu pas is verschenen maar is gebaseerd op harde cijfers van 30 juni 1998, vermeldt dat het alle maal reuze meevalt. De, volgens jarenlang gebruik, pas in de loop van het jaar keihard toegezegde en dus later exact te verwerken rijksbijdragen en andere ..inkom- sten hadden het voor dit jaar te verwachten nadelig saldo op die datum in feite al gereduceerd tot ongeveer één miljoen gulden. Met een beetje bijsturen in het laatste halfjaar verwacht Roijers nu 1998, conform zijn begroting, af te sluiten met een evenwicht tussen inkomsten en uitgaven. Dezelfde methode hanteerde hij eerder. Voorzichtig als hij is. houdt de wethouder nog wel de slag om de arm, dat 'de watersnood van sep tember' nog onvoorziene financi ële risico's kan opleveren. Maar hij zegt optimistisch: „Het is me tot nog toe elk jaar gelukt op nul uit te komen." Na die opmerking klonk gisteravond voor de wet houder en politiek leider van de Vlaardingse WD overigens geen applaus. Noch van de raadscom missie, noch van de eveneens aanwezige fractievoorzitters van coalitiegenoten PvdA en CDA. „Werkende weg willen we de rap portage verbeteren, maar het blijft een moeilijk sturingsmecha nisme voor de gemeenteraad om dat hij voor u te laat komt om nog risico's te vermijden," zei Roijers. „Ek vind, dat als ik over risico's hoor, dat ik u dat moet melden. Daardoor kreeg u in juni te horen over een dreigend nadelig saldo van bijna zes miljoen gulden, ter wijl ik nu toch bijna op nul uit kom. Ek zit ook met de vraag, hoe ik u de zaken anders kan melden. De nu gebruikte rapportages zor gen voor een voortdurende span ning op de begroting, besef ik. Als u daar vanaf wilt, zullen we met elkaar voor het risico vaneen rui-' mere jas moeten kiezen. Of we la ten het zoals het nu gaat." Tijdens de discussie bleek vervol gens dat in de laatste jaren op ver keerde wyze is omgegaan met zo genoemde 'dekkingsreserves'. Een door Roijers voorgestelde en door college en gemeenteraad goedgekeurde constructie om geld uit die reserves te lenen om gaten in de begroting te dichten is, op advies van het nieuw geko zen accountantsbureau, snel ge schrapt. Dit 'schoonheidsfoutje', zoals de wethouder het zelf be stempelde, betekent volgens de woordvoerder van het CDA, oud wethouder Cees Bot, dat in korte tijd elf miljoen gulden aan de ge meentelijke reserves is onttrok ken. Vïce-fractievoorzitter George Wicart van de PvdA wil over deze zaak een schriftelijke uitleg ont vangen voor de begrotingsbehan deling van 3,4 en 5 november. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Vluchtelingenwerk verhuist naar de Babberspolder. De organisatie gaat de tweede ver dieping van het dienstencentrum aan de Rotterdamseweg huren. De onderhandelingen daarover tussen het bestuur van Vluchte lingenwerk en de gemeente Vlaardingen zijn in een vergevor derd stadium„Er moeten nog een paar hobbels worden genomen, maar het ziet er goed uit," zegt Vluchtelingenwerk-bestuurslid Leen den Boer. Die hobbels heb ben vooral met geld te maken. De Facilitaire Dienst van de gemeen te vraagt een huur van 60.000 gul den per jaar. „Dat is een vry nor male huurprijs voor zo'n ruimte," erkent Den Boer, „maar wy kun nen 'm niet ophoesten." Daarom is Vluchtelingenwerk in overleg met de Dienst Welzijn van de gemeente om bij te dragen in de huur. Ook over een verhuis kostenvergoeding wordt gepraat. Haast is daarbij geboden, want het is de bedoeling dat de verhui zing nog dit jaar-plaatsvindt. De huur van het huidige onderko men is per 1 december opgezegd. Vluchtelingenwerk zit nu in het oude schoolgebouw aan de Oos terstraat in de Oostwjjk. Al enkele jaren weet de club dat de gemeen te dat pand van de hand wil doen. Afgelopen zomer vertrok de ande re bewoner van het pand, peuter speelzaal De Peuterleut, al naar deWilhelminastraat. Vorig najaar kreeg Vluchtelingen werk opeens een omniet-contract voorgelegd; de vereniging hoefde geen huur meer te betalen, maar de andere kant van de medaille was dat de club zo'n beetje op staande voet op straat kon worden gezet. In de gemeenteraad moes ten burgemeester en wethouders beloven dat dit niet gebeurde voordat er een alternatief was. Het afgelopen jaar is een aantal opties de revue gepasseerd, maar het gebouw aan de Schiedamse- weg dat de Gemeentelijke Kre dietbank achterliet na de verhui zing naar de Waalstraat (onhandig eh te duur) en de lege school aan de Groen van Prinstererstraat (nog steeds optie voor lokalente- kort in Vlaardinger-Ambacht) zijn afgevallen. De gemeenteraad stak 'vervolgens een stokje.voor het plan om de hulpverleners te ver delen over de diverse wijkcentra. Dit druist in tegen de werkmetho de van Vluchtelingenwerk, waar de dagelijks door tientallen vluch telingen bezochte ontmoetings ruimte De Halte een centrale rol speelt. Wat dat betreft voldoet het wijk- gebouwtegenover 't Groen aan de Rotterdamseweg aan alle eisen. Den Boer; „Wy krijgen een groot deel van de verdieping. Daar zit een keuken in met een barretje en een ontmoetingsruimte. De wan den kunnen worden verplaatst waardoor we een paar spreekka mers en een kantoor kunnen ma- ken. Het is dus goed te gebruiken voor ons, zonder dat we onze werkwijze hoeven te verande ren." Burgemeester en wethouders wil len medio december een voorstel aan de gemeenteraad voorleggen. Daarin wordt dan ook de verkoop van het pand aan de Oosterstraat geregeld. Wat de koper met het pand van plan is, zegt een woord voerder van de gemeente niet te weten. Wel benadrukt ze dat de nieuwe eigenaar zich moet hou den aan het bestemmingsplan dat het gebouw voor "bijzondere doel einden' omschrijft. Dit kan bij voorbeeld betekenen dat er ate liers met woonruimte in komen. VlaardingenAl jarenlang slaat de gemeente Vlaardingen het groenafval op op de kwekerij in de Broekpolder. Bladeren en fijne takken die van bomen en strui ken komen, het gemaaide gras van park, perk en berm, het komt allemaal bij elkaar op de kwekerij ter compostering. Maar de DCMR Milieudienst Rijnmond heeft nu voor die werkwijze een stokje ge stoken. De gemeente Vlaardingen moet het groenafval voortaan aan bieden bij de AVR. Die gaat er compost van maken en stuurt daarvoor elk jaar een rekening van 600.008 gulden naar het stad huis in Vlaardingen. IJit het relaas van directeur Lydia Spindler van de dienst Stadswerk bleek dat de gemeente eigenlijk al jarenlang illegaal zelf compos- teert. Maar volgens haar wordt de dreiging van de milieu-inspec teurs van de DCMR nu zo groot, dat Vlaardingen overstag gaat. Om prijzige dwangbevelen te voorkomen. Maar erg van harte gaat het niet. Spindler ontgaat de noodzaak van de regels die de DCMR op last van de provincie Zuid-Holland stelt. Ze vergelijkt haar gevoel met midden in de nachtwachten voor een rood verkeerslicht terwyl er in de verste verte niemand is te bekennen. Met andere woorden: muggenzifterij. Vlaardingen heeft lange tijd over wogen om in de Broekpolder een eigen composteringsinstallatie te maken. Maar daar moeten dan wel hekken omheen. Ook moet er dan een beheerder worden aange steld die toezicht houdt Voor kas tanjeblad dat ligt te rotten? Spindler: „In het bermmaaisel komt altijd loodverontreiniging voor. Wij meten dat ook. De hoe veelheden zijn overigens niet ver ontrustend, anders hadden wy de ze situatie natuurlijk niet zo lang door laten gaan." Een eigen composteringsinstalla tie in de Broekpolder zou de ge meente een besparing van 50.000 gulden opleveren. „Maar,", legt Spindler uit, „de besparing is zo marginaal dat op het moment dat het maar even tegenzit of de mi- lieueisen worden verscherpt, je opeens weer duurder uit bent. Het risico is te groot." Dat was de afweging om - net als alle andere gemeenten in de re gio- het groenafval af te leveren in Rozenburg. Neem nu een proefabonneme Daöbla .Q la, noteer ml} voor zo'n voordellgproeïabonnM^ht.^ Naam:. Adres:..:lu:::. PostcodesPlaats:'....'...uu Telefoon:. i'. Stuur deze bon Ineen, envelop zonder, postzegèt naan> Rotterdams Dagblad, Afd, Abonnee Antwoordnummer X579. 30OO VB RottanUm eaftBatsesaaaassKj ESEaHtsssssaaa

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1