10 Nog meer politie op straat Oude klep Van Brienenoordhrug wordt leerobject Brouwer verlaat GS Rapportcijfer voor veiligheid moet van 6- naar 7 Congres over rugpijn Dienstpistool ME'er terug Plan voor 200 grote woningen 'Ex-politieman geen doorsnee verdachte' Milieudienst DCMR denkt ook mee over bouwplannen Arrestaties in jongensbordeel Tweedehands brug Delfshaven RW RV RZ Rotterdams Dagblad ijr?: Vrijdag 23 oktober 1998 f4><' 1 Den Haag —De Zuid-Hollandse gedeputeerde G. Brouwer verlaat de politiek. Hij treedt over enkele maanden in dienst van adviesbu reau KPMG, Brouwer, lid van de PvdA, heeft tien jaar deel uitgemaakt van de provincieleiding in Den Haag. Htj beheert daarin de portefeuille fi nancien en deed aanvankelijk ook jeugdzorg. De laatste jaren was hij coördinator van Rotter damse regiozaken. Dat had kunnen uitmonden in een bestuurspost bij een stadspro vincie Rotterdam. Nu die mini- provmcie waarschijnlijk niet doorgaat, wil de in Rotterdam wo nende PvdA-gedeputeerde Brou weriets anders doen. „Ik ben dit jaar vijftig geworden, en zit inmiddels tien jaar in Gede puteerde Staten. Het wordt tijd voor een nieuwe fase." Het vertrek van betekent dat de halve top van het Zuid-Hollandse provinciebestuur binnen enkele maanden verdwijnt. Na de verkie zingen van 3 maart 1999 maakt ook WD-gedeputeerde T. Jansen een overstap naar het bedrijfsle ven, terwijl WD-bestuurder H. van der Goot dan met pensioen Rotterdam Bij een inval in jon gensbordeel Mara aan de Dovene- telstraat in Schiebroek heeft de politie drie illegale mannen uit Tsjechië opgepakt. Het drietal wordt uitgewezen. Aan de inval werkten de Roteb mee, de brandweer, ambtenaren van Bouw- en Woningtoezicht en de politie. Volgens de politie ging het om een reguliere horeca-con- trole, waarbij ook andere zaken in Schiebroek werden onderzocht K van Wesdonk, de eigenaar van het jongensbordeel, heeft de in druk dat de deelgemeente Hille- gersberg-Schiebroek welbewust bezig is zijn nering kapot te ma ken. Hij overweegt een rechts zaak tegen de deelgemeente. Ma- ra heeft al twee keer bezoek ge* had van de politie.^ De deelge meente heeft een procedure legen de jongensclub lopen omdat die niet zou passen "in het bestem mingsplan. RotterdamDeelgemeente Delfs haven heeft voor de symbolische prijs van een gulden een histo risch waardevolle brug gekocht van Rijkswaterstaat. De oeverver binding dateert van 1912 en is ge construeerd van gietijzer. De overspanning doet nu nog dienst in Arkel {boven Gorinchem} en stond op de nominatie te worden gesloopt. In plaats daarvan wordt de brug een van de drie verbin dingen over water voor fietsers en voetgangers naar het voormalige Akzo-terrein bij Historisch Delfs haven. Met het VOC-gebouw als middelpunt wordt dit terrein be stemd voor dure woningen en toe ristische attracties. De brug wordt in het voorjaar van 1999 naar Rot terdam versleept en gerenoveerd. De houten onderbouw is geheel aan vernieuwing toe. RotterdamDe politie in Rotterdam moet nog meer dan voor heen de bureaus uit en de straat op. Meer 'blauw op straat' en de kwaliteit van de politiezorg in de buurt zijn enkele van de speerpunten in het programma Veilig van het college van bur gemeester en wethouders, korpschef B. Lutken en de hoofdof- ficer van justitie mr. L. de Wit, De agenten moeten snel en flexibel inzetbaar zijn op plekken waar hun aanwezigheid - ook in de ogen van de burger noodzakelijk is. Met deze ingrijpende maatrege- neemt weer toe. Verder wordt er len willen zij de komende vier jaar bereiken dat burgers aan de vei ligheid in Rotterdam het rapport cijfer 7 geven. Dat is nu nog een 6- min. Vanochtend werden deze plannen gepresenteerd. Naast meer politie op straat ligt de nadruk op de veiligheid van oude ren, de veiligheid m het openbaar vervoer, de bestrijding van de jeugdcriminaliteit en de drugs overlast. Per jaar wordt ruim ne gen miljoen voor dit beleid uitge trokken, waarvan ongeveer de helft bestemd is voor de deelge meenten. De constatering is dat de situatie op een aantal terreinen niet be paald rooskleurig is. Zo steeg het aantal straatroven en overvallen en zal dat naar verwachting in 1998 doen met tien procent. Ook de hoeveelheid woninginbraken meer gebruik gemaakt van (vuur) wapens. Met name ouderen voe len zich onveilig. De geregistreerde jeugdcriminali teit stijgt m Rotterdam. Dat be treft alle categorieën, van de zoge heten 'first offenders' tot de meer doorgewinterde criminelen. Gro te zorgen zijn er vooral om de toe name van het aantal jongeren dat tot de harde kern van criminelen behoort. Het aantal geweldsdelic ten, door jongeren gepleegd, groeide relatief het sterkst. Het programma Veilig kent een aantal ambitieuze doelen. Twee buurten -in Noord en Charlois- moesten het zogeheten Keurmerk Veilig krijgen. Dat betekent dat in 65 procent van de woningen maat regelen zijn genomen tegen in braak, de terreinen achter de hui zen zijn beveiligd en er voldoende verlichting is In 2002 moeten er duizend goed opgeleide veilig heidsassistenten werkzaam zijn. Die dienen op termen als politie assistenten in het korps te wor den opgenomen. Jeugdgroepen Om de jeugdcriminaliteit te be teugelen wordt gepleit voor een verkorting van de behandeling van jeugdstrafzaken. Ook is de driehoek van mening dat er voor bepaalde vormen van criminali teit 'aangepaste sancties' moeten komen. Daarbij zal het bureau HALT een voorname rol spelen. Verder moet ingegrepen worden in twee a drie criminele jeugd groepen, die zich onderscheiden door hun achtergrond of gedrag. Het wapenbezit op school dient met tenminste vijftig procent te •worden teruggedrongen. Het Oude Noorden wordt apart genoemd: daar moet de leefbaar heid weer op een 'acceptabel ni veau' komen. Daarnaast moeten tenminste 75 Marokkaanse jonge ren, die zich schuldig hebben ge maakt aan drugscriminaliteit, ge holpen worden terug te keren naar school of werk. Daartoe dient aan het einde van het jaar een lijst gereed te zijn van honderd Ma rokkaanse jongeren 'op en over de grens van de criminaliteit'. De aanpak van de drugsoverlast in de deelgemeente Delfshaven moet worden overgenomen door Charlois, Feijenoord, Noord en Kraiingen-Crooswijk. Het aantal overlastgevende drugspanden moet met 250 afnemen. Tevens geldt dat de hoeveelheid geregi streerde drugsrunners- en dealers met de helft moet afnemen ten opzichte van september 1998. Het Centraal Station moet per 1 janua ri 2000 vrij zijn van jeugdige drugsrunners. Om de effecten van alle maatrege len goed te kunnen meten, moe ten er regelmatig veiligheidsrap portages worden opgesteld. De ontwikkelingen van de jeugdcri minaliteit zullen intensief worden gemeten en 'gevolgd'. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een systeem, waarin de strafrechtelij ke geschiedenis van individuele jongeren tot 18 jaar is opgeno men. Door die gegevens te combi neren ontstaat er een beeld van de omvang van deze groep jeugdi gen, de aard van de strafbare fei ten die zij hebben gepleegd en de kenmerken van de daders. Rotterdam In Rotterdam wordt in november een drie daags congres gewijd aan rug pijn en hoe die pijn 'gemana ged' kan worden. Aan het con gres, georganiseerd door de Erasmus Universiteit, nemen driehonderd medici uit de hele wereld deel. Een belangrijke stelling die op het congres aan de orde komt luidt dat opereren lang niet altijd het aangewezen middel is om een patiënt van de pijn af te helpen. Natuurlijk blijven er altijd indi caties bestaan voor een ingreep. Een operatie kan tegenwoordig heel nauwkeurig worden uitge voerd. Andere middelen zijn het plaatsen van een pomp of elek- trosimulator, apparaatjes die de pijn grotendeels of helemaal wegnemen. Op het congres wordt één hele dag gewijd aan het leren om gaan met rugpijn. Als niets meer helpt, kan een intensieve psychotherapeutische behande ling veel effect hebben. Het is de eerste keer dat het on derwerp rugpijn op internatio naal wetenschappelijk niveau wordt besproken. Het is ook voor het eerst dat chirurgen aangeven dat opereren niet het eerste aangewezen middel is bij aanhoudende rugklachten. In Nederland hebben naar schatting 800.000 mensen chro nische rugpijn. Een vijfde van hen lijdt pijn als gevolg van een mislukte operatie. RotterdamHet dienstpistool dat een ME'er afgelopen dinsdag avond verloor na de voetbalwed strijd Feyenoord-ADO Den Haag is terug. Een man uit Zwijndrecht heeft het wapen terugbezorgd op een politiebureau in zijn woon plaats. De man zegt het pistool dinsdag te hebben gevonden. De politie is blij dat het wapen weer boven water is. „Dan kun nen er in ieder geval geen onge lukken mee gebeuren," reageert een woordvoerder. Het staat vol gens hem nog niet vast hoe de ME'er het wapen heeft kunnen verliezen. „Het kan zijn dat de gesp is losgeschoten." Vermoedelijk gebeurde het tij dens een charge tegen supporters op het Marathonviaduct naast De Kuip. De oude klep van de Van Brlenenoordbrug heeft een nieuwe thuishaven gekregen. Het gevaarte werd gisteren van het be drijfsterrein van Hollandia Kloos in Ridderkerk over water naar de dienstkring van Rijkswaterstaat in Rozenburg gebracht. De kiep wordt daar gebruikt als een leerobject voor medewerkers van Rijkswaterstaat. De bedoeling is dat zij op de klep proeven gaan doen. „We hadden de klep kunnen vernietigen, maar we wilden er wat bijzonders mee doen," zegt een woordvoerder van Rijks waterstaat „Het is vrij uniek datje een klep ter beschikking hebt. Welke proeven ermee gedaan gaan worden is nog niet bekend. Maar dat kan alles zijn." De klep werd algelopen au gustus uit de van Brienenoordbrug gehesen omdat er scheur tjes in waren ontdekt Foto's Dick Sluljter en Victor van Breukelen Rotterdam Het Woningbedrijf Rotterdam (WBR) wil in de ko mende vier jaar een deel van zijn woningbezit ombouwen tot twee honderd grote woningen, met vijf of zes kamers. De verhuurder is bereid daarvoor vijftien miljoen gulden uit te trekken. De woningen komen niet boven de 932 gulden huur per maand zo dat het recht op huursubsidie blijft bestaan. Het WBR neemt daarvoor veel kosten voor eigen rekening. De gemeente Rotterdam is een klein half jaar geleden om financi ële steun gevraagd, maar het WBR heeft nog niets gehoord op dat verzoek. Directeur F. Erkens: „Eind september heb ik nog met de wethouder gesproken en hij zou van zich laten horen. Maar ik heb nog steeds niets vernomen. Dat vind ik jammer. Ik hoop nog wel op enthousiaste medewerking van de gemeente." De gemeente Rotterdam zou. zo is het voorstel, gelijkelijk met het Woningbedrijf Rotterdam de kos ten moeten dragen. Voor de ge meente zou dat tot een maximum van 35.000 gulden per woning moeten gelden, alles wat daarbo ven komt is voor rekening van het WBR. De gemeente zou in het meest ongunstige geval (200 wo ningen maal 35.000 gulden) zeven miljoen gulden op tafel moeten leggen. Het WoningbedrijfRotter- dam bezit 37.000 woningen. Daar van zijn er 3000 aangewezen, ver spreid over de hele stad, waaruit de 200 nieuwe woningen moeten ontstaan. Het zijn woningen die het meest geschikt zijn voor ver bouwing. Ook bedrijfsruimten die leegko men worden bekeken op de moge lijkheid ze om te bouwen tot grote woningen. Directeur Erkens verzekert dat niemand zijn woning uit hoeft. „Dat is gegarandeerd. Het gaat om woningen die leegkomen waarbij wij kijken wat ernaast nog vrijkomt. Zo willen we per jaar on geveer vijftig grote woningen rea liseren." Erkens licht toe: „Onze filosofie is dat we dat moeten' doen wat we kunnen doen. Die verantwoordelijkheid hebben we als-verhuurder. We krijgen ook nog steeds veel.vragen naar grote woningen binnen. Ik-denk dat het om vele honderden grote wonin gen gaat waar behoefte aan is." Deze week is de eerste woning die door samenvoeging is ontstaan, gereed gekomen. De woning staat aan de Hoogenwaardstraat in Overschie. „Ja, we zijn toch maar begonnen, ook al hebben we nog geen reacties van de gemeente. Maar ja, we hebben een taak in de stad." De Rotterdamse wethouder Meij er was in mei van dit jaar nog sceptisch over de hulp van de wo ningbouwvereniging bij de huis vesting van grote gezinnen. Hij verweet de corporaties 'stille sabotage'. Rotterdam Richard L. wordt in de fraudezaak rond het Rotter damse bedrijf Eu reprice te veel afgerekend op zijn verleden. Het feit dat voor de Rotterdamse rechtbank een zaak dient waarbij L. een van de hoofdverdachten is in de handel in valse documenten, heeft volgens rijn raadsman mr. B. C. W. van Eijck niets met zijn verleden als politieman te maken, zo pleitte hij gisteren. En hoewel officier van justitie mr. R .M. J. de Rijck dat laatste niet ontkende, onderstreepte hij wel Richard L. bepaald niet als een doorsnee ver dachte te zien. Advocaat Van Eijek vindt het on begrijpelijk dat het Bureau Inter ne Zaken van de politie zich heeft bemoeid met het onderzoek naar zijn cliënt „Dat zou gebeurd zijn omdat een deel van de werkzaam heden van mijn cliënt voor Europ- nce zouden zijn verricht in de tijd dat hij nog in dienst was van de politie. Maar vanaf 14 februari 1996 heeft hij geen politiebureau meer van binnen gezien. Hjj mocht er niet eens meer komen," hield de raadsman gisteren de rechtbank voor. De werkelijke reden voor de be moeienis van Interne Zaken met Europrice luidt volgens Van Eijck heel anders. „Men hoopte zo be wijs te krijgen over een andere strafzaak, waar Interne Zaken zich mee bemoeit." Van Eijck re fereert daarmee aan het onder zoek dat tegen L, loopt omdat de 35-jarige Rotterdammer verdacht wordt van corruptie in de tijd dat hij nog voor de Criminele Inlich tingen Dienst van het politie korps Rotterdam-Rijnmond werkte. Om zoveel mogelijk informatie over Richard L. te vergaren heeft het Openbaar Ministerie in de ogen van de raadsman zelfs zeven maanden gewacht met zijn arres tatie. „Juist in die maanden zijn de meeste delicten gepleegd. De taak van de politie is om misdrij ven te voorkomen. We zijn hier toch om elkaar zoveel mogelijk te helpen, en niet om iemand zo diep nu gelijk in een ravijn te duwen. Want dat is wat hier gebeurt," sprak Van Eijck in zijn pleidooi. Neveneffect Officier van jusiitie De Rijek be streed de aantijgingen van de ad vocaat. „Het is nooit ons doel ge weest om m de zaak Europrice be wijzen te verzamelen voor de eer ste strafzaak. We wisten wel dat dat een mogelijk neveneffect zou kunnen zijn." Volgens De Rijck was Richard L. wel degelijk briga dier toen hij werd gearresteerd vanwege de handel in valse docu menten. „Hij was officieel nog steeds politieman, ongeacht of hij nou wel of niet cp het bureau kwam." De officier ontkende ver der dat zeven maanden met de ar restatie van L. is gewacht. „We hebben van begin af aan ge streefd naar een gelijktijdige be handeling van beide zaken, maar dat is nog geen gelijktijdig onder zoek." De Rijck bleef daarom bij zyn eis van drie jaar celstraf tegen Ri chard L. Ook zijn eerdere eisen te gen de andere zes verdachten ble ven, ondanks de pleidooien van de verschillende advocaten over onder meer onrechtmatig verkre gen bewijs, gehandhaafd. De Rij ck eiste vier jaar cel tegen Europ- rice-directeur Erwm de W., 100.000 gulden boete voor het be drijf Europrice, vijftien maanden cel voor Fred R.en JohnnyT..tien maanden voor Henk van der G. en drie maanden cel plus 40.000 gul den boete voor Tom C. De tientallen mensen die volgens De Rijek valse documenten van Europrice hebben gekocht, wor den niet vervolgd. Zij zijn volgens de officier al genoeg gestaft om dat ze een hoop geld kwijt zijn en veelal nog steeds niet over de juis te papieren beschikken Daar naast zijn er nog enkele 'kleinere' verdachten die mogelijk in later stadium nog worden vervolgd. De rechtbank doet op 5 november uitspraak. Door Kor Kegel Schiedam Tegenwoordig denkt de DCMR Milieudienst Rijnmond zelfs mee over bouwplannen in wijken en buurten. In Gaardin gen bijvoorbeeld. Daar maakt de DCMR deel uit van het bouwbe- raad. „En het loopt als een trein. Als de gemeente of een bedrijf wil bouwen, kunnen wjj vanuit onze expertise meteen aangeven of het wel of niet kan," zegt directeur Ger van Tongeren. „Een woonblok op die en die plek? Dan zeggen we; houd wel rekening met het bedrijf ernaast. Want dat bedrijf zat er aL Je ziet dus dat we bepaald niet anti-be- dnjfsleven zijn. Je kunt overal wel woonblokken neerzetten, maar soms hebben bedrijven de oudste rechten," Milieuvraagstukken raken steeds meer aan de leefbaarheid van wij ken en buurten. Sinds het ruimte tekort in de grote stad ook als mi lieuprobleem is erkend, schuift de DCMR ook aan bij Rotterdamse deelgemeenten, wijkoverleg en bewonersgroepen. „Soms heel detaiigerieht," zegt Van Tongeren. „Of het nu gaat om de voorgenomen bouw van drie woningen naast een garage, of om de komst van Arco naast de ge meente Westvoorne, van de DC MR verwacht men de expertise om tot goede besluitvorming te kunnen komen." Trots Daar is de directeur trots op. „El ke buitenlander vindt de Rijn mond fascinerend, omdat hier zo verschrikkelijk veel kan op zo'n klein stukje grond. Ik vind dat we een heel goed evenwicht hebben weten te bereiken tussen econo mie, ruimtelijke ordening en mi lieu. Daar verdienen we interna tionale faam mee, dat merk ik wel op buitenlands bezoek, bijvoor beeld in Petersburg, Burgass of de Antillen waar ik net vandaan kom. De DCMR, die vorig jaar het 25-ja- rig bestaan vierde, is al lang niet meer alleen een waakhond van het milieu. Dankzij de centrale meld- en regelkamer, die zelfs al 30 jaar bestaat en waar burgers hun klachten kwijt kunnen over stank, lawaai en stof, heeft de DC MR een reputatie van bondgenoot van de bevolking. Maar sinds het bedrijfsleven zich steeds meer in spanningen ging getroosten om milieumaatregelen te treffen, slaagde de DCMR er ook in om voor ondernemers een partner te zijn. Juridischer Zij waarderen de helderheid van de DCMR, merkt Van Tongeren. „Ze vinden het niet altijd leuk als ze een briefje krijgen waarin staat: u dient dit, en u moet dat. En dan gaat er ook nog een af schriftje naar het Openbaar Mi nisterie. Ik heb het pas nog uitgelegd aan negentig leden van de Industriële Kring Gaardingen, waarom we dat zo doen. Onze wereld wordt steeds ingewikkelder en steeds juridischer, of je wilt of niet. De contractmaatschappij van Pim Fortuyn wordt ook merkbaar in milieuland. Samen met jusitie, de politie, overheid en werkgeversorganisa ties kiezen we voor een handha- vingsstrategie, waarbij iedereen weet waar hij aan toe is. Als je dat vertelt, begrijpen ondernemers dat. Die hebben dat liever dan al dat gepraat waarbij je nooit weet waar je aan bent" De DCMR wordt gewaardeerd door bestuurders, bewoners en DCMR-directeur Ger van Tongeren: 'Ondernemers hebben niets aangepraat waardoorzenietwetenwaarzeaantoezijn.Ze willen duidelijkheid en heldere adviezen.' Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad ondernemers. Volgens Van Ton geren komt dat doordat de DCMR zich onafhankelijk kan opstellen. Hoewel de provincie Zuid-Hol land en de Rijnmondgemeenten het bestuur leveren, is de milieu dienst niet te provinciaals, niet te Rotterdams, niet te Briels of te veei Hellevoetsluis, maar een slagvaardige dienst die er 'prach tig tussenin'zit Autoriteit Die positie maakt de Milieudienst Rijnmond bij uitstek geschikt om de regie te voeren over het milieu beleid in de Rotterdamse regio. Mocht de Stadsregio Rotterdam ophouden te bestaan, dan is er tenminste een milieu-autoriteit die de leefbaarheid in ruime zin kan bewaken. Zo kreeg de DCMR er van de pro vincie Zuid-Holland de taken op het gebied van bodemsanering bijDe gemeente Rotterdam heeft daar ook een afdeling voor. Vol gens Van Tongeren kan dat effici ënter. Hij pleit voor één milieu-autori teit in de Rotterdamse regio, zoals hij ook vindt dat er één autoriteit moet komen voor de havenant- wikkeling en één autoriteit voor infrastructuur, verkeer en ver voer. „Autoriteit vind ik een rot woord, maar ik weet zo gauw niets anders dat hetzelfde uitdrukt," zegt hfi. „Want nu de stadsprovincie niet doorgaat, moeten we een andere oplossing verzinnen," vindt de DCMR-directeur. „Ik heb jaren lang meegedraaid in dat circuit van bestuurlijke vernieuwing en het ging op het laatst meer om de vorm dan om de inhoud. 7»re moe ten voorkomen dat dat weer ge beurt. Bewoners en ondernemers heb ben meer aan een schone omge ving en veilig gedrag dan aan vormdiseussies. Het milieubeleid waagt om effectiviteit. Ik vind het verstandig om de milieudienst te versterken met beleidstaken. Dat kunnen we over vijf jaar eens eva lueren en dan zien welke vorm daarbij hoort. Daarmee voorko men we dat het milieubeleid ver snippert doordat overal nieuwe koninkrijkjes ontstaan." Distilleerderij Van Tongeren bedoelt niet dat hij alle milieu-ambtenaren van ge meentediensten erbij wil hebben. „Nee, de gemeentediensten heb ben juist een milieupoot nodig voor de implementatie van het be leid. Juist bij milieu-afdelingen van gemeenten en bedrijven moe ten wy ons ei kunnen leggen. Ik wil niet aan hun beleidsvrijheid komen." Om dat te onderstrepen wijst hij op het experiment in Schiedam, waarbij bedrijven een milieuver gunning-op-hoofdlijnen kunnen krijgen. Distilleerderij Nolet is zo'n bedrijf. De DCMR maakt glo bale afspraken en Nolet zelf zorgt voor een bedrijfsinterne milieu zorg. Als het experiment tot tevre denheid van gemeente, DCMR en het bedrijf verloopt, kan het vol gend jaar Rijnmond-breed wor den ingevoerd. De bemoeienis van de DCMR is er dan in principe op afstand. Van Tongeren: „Een gezonde om geving is goed voor de economie. Het is een vestigingsvoorwaarde. Iedereen wil in een prettige omge ving wonen en werken. Als DCMR hebben we ons geschoold om ook van economie vei stand te hebben. Om op niveau met ondernemers te kunnen praten over het verbe teren van de milieuhuishouding, moet je ook weten hoe een bedrijf in elkaar steekt."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2