9 Kinderopvang in problemen Onthutst door bezuinigingsvoorstel CDA wil hogere boetes bij overlast van honden I' Gemeente Vlaardingen helpt Ouderwets swingen in de kelder Storm zorgt voor overlast Eendracht morgen in Vlaardingen Vrijwilliger zwemsport krijgt lintje Sport, spel en theater bij Jeugdland 2000 Beschonken 'achter stuur Geld voor strijd tegen kanker Pianovleugel voor theater Vl fj genefa Rotterdams Dagblad Maandag 26 oktober 1998 m Schiedam De storm van van nacht heeft in het Waterwegge bied voor flink wat ongemak ge zorgd- Op de Oostsingel in Schie dam viel tegen half zes een steiger op twee geparkeerde auto's. Een auto liep schade op aan de motor kap, de andere had een ingedeukt dak en een kapotte achterruit. In de Lekstraat moest de brandweer het dak op om een uit de sponning gewaaid zolderraam weg te halen, omdat het raam naar beneden dreigde te vallen. Verder ging op de Parkweg een verplaatsbaar toi let schuiven. Het kwam tegeneen geparkeerde auto tot stilstand. In Maassluis was het al niet an ders. Drie vissers moesten zon dagochtend door de politie Haag landen worden bevrijd van een ei landje aan het Broekpolderpad. Ze waren met een rubberbootje naar het eiland gevaren, maar konden door de harde wind niet meer terug. Op de rijbaan ter hoogte van de Zuidbuurt moest de brandweer uitrukken om een omgewaaide boom te verwijde ren. Hetzelfde gebeurde in de Keucheniusstraat waar een omge waaide boom een geparkeerde au to ramde. Ook in Vlaardingen was het flink prijs. Op de Madridweg joeg de storm een paar platen van het dak van een renovatieflat die op het parkeerterrein terecht kwamen. Een rol dakbedekking waaide van een flat in de Johan de Wittstraat en plette de pergola en schutting in een naasgelegen tuin. Op de Kuipershof behoedde de brand weer bewoners voor schade aan hun auto door een afgebroken tak af te zagen voordat die zou vallen. Op de Berghaven in Hoek van Holland moest een geparkeerde auto worden verwijderd, omdat deze onder water dreigde te lo pen. De eigenaar van de auto was met de Discovery naar Engeland. Vlaardingen De driemastschoe ner Eendracht arriveert morgen in Vlaardingen. In de loop van vandaag vertrekt de sleepboot met het zeilschip vanuit Dover naar Nederland. Een werfbeurt bij scheepsreparatiebedrijf Vlaar dingen Oost zal vervolgens moe ten uitwijzen welke schade het schip pedes heeft opgelopen door de stranding vorige week woens dag bij het Zuid-Engelse Newha- ven. In Dover heeft een eerste in spectie plaatsgehad. De Britse scheepvaartautoriteiten hebben na dat onderzoek het schip vrijge geven en zeewaardig verklaard voor de overtocht Vlaardingen Achttien personen zyn ditweekeinde bekeurd omdat zij dronken achter het stuur za kten. De politie van het district Wa terweg controleerde op vijf loca- ties in Vlaardingen en Maassluis s 1100 automobilisten, waarvan er 22 te veel hadden gedronken. Ook werd van een persoon het rijbe- !wijs afgenomen. Een ander bleek ;er zelfs helemaal geen op zak te 'hebben. Schiedam De jaarlijkse collecte van de Nederlandse Kankerbe strijding/Koningin Wilhelmina- fonds heeft in Schiedam via de huis-aan-huis collecte ruim 22.000 gulden opgebracht. Het bedrag dat Schiedamse bankrekening- houders met een acceptgirokaart he' - - over laten schrijven be loop. ^ok al 20.000 gulden. „En er komen er nog steeds binnen," al dus een tevreden woordvoerder. Het geld is bestemd voof projec ten op het terrein van weten schappelijk kankeronderzoek, pa- tiéntenbegeleiding en voorlich ting. Schiedam In de foyer van het Schiedamse Theater a.d. Schie staat vanaf dinsdag een piano vleugel voor de Schiedamse ge meenschap ter waarde van 25.000 gulden. De vleugel is een ge schenk van de Rabobank die hon derd jaar bestaat De bank heeft al haar leden uitgenodig om dit te vieren tijdens een concert van het Nationaal Jeugd Orkest morgen avond in het Schiedamse theater. Bij die gelegenheid wordt het in strument overhandigd. Door Danielle Hermans Schiedam Het plan van het Schiedamse college van burge meester en wethouders om jaarlijks 50.000 gulden te bezuini gen op de kinderopvang is bij Stichting Kinderopvang Honki- Ponk als een bom ingeslagen. Het voornemen dat op 10 en 12 no vember aan bod komt in de begro tingsvergadering, kwam voor de stichting als een volslagen verras sing. Het staat dan ook haaks op het landelijke en stedelijke be sluit om in de Inkomst juist meer geld in de kinderopvang te ste ken. Uitbreiding is namelijk drin gend nodig. Directeur Marja van Wolveren van de stichting noemt het een hele vreemde zaak. „In de begro ting voor 1999 wordt gesproken over uitbreiding van opvang in Schiedam. Terwijl in de meerja renbegroting plotseling staat ver meld dat de kinderopvang 50.000 gulden minder krijgt. Daar kwa men we per toeval achter. In een eerder concept was daar nog geen sprake van. Van ambtenaren heb ik begrepen dat dit voorstel tij dens de allerlaatste bezuinigings ronde op tafel kwam." Van Wolveren heeft verantwoor delijk wethouder Peter Groene- weg inmiddels aan zijn jasje ge trokken voor een verklaring. Die verzekerde haar dat het ging om een afrekening van de afgelopen jaren. Maar de stichting weet op dit moment helemaal met of er sprake is van een eventueel over schot op het ontvangen budget. De afrekening over 1996-1997 moet namelijk nog plaatshebben. „De wethouder heeft beloofd dat hij het zou uitzoeken en wij heb ben alle vertrouwen in het aange zegde gesprek met hem," aldus de directeur van Honki-Ponk. Het is volgens haar sowieso on mogelijk om met minder geld rond te komen. De stichting staat een forse verhoging van de loon kosten te wachten als resultaat van de recente cao-onderhande lingen. Het personeel van kinder dagverblijven krijgt de komende tijd regelmatig een paar procent verhoging en komt m het jaar 2001 op 21,5 procent meer ten op zichte van het huidige salaris. De stichting heeft 41 personeelsle den in vaste dienst en zeven in valkrachten die allen in aanmer king komen voor de verhoging. Daarnaast heeft Honki-Ponk te maken met een verdubbeling van de huurlasten, De stichting nam afgelopen september haar intrek in e*jn g ocdnieuw pand aan de Pifrsons'raat. De jaarlijkse huur komt op 140.000 gulden per jaar incl tsie water en elektriciteit. „We zien onze vaste lasten dus flink omhoog schieten. Maar ons is tot voor kort verzekerd dat dit geen probleem is en dat we mo gen uitbreiden," aldus Van Wolfe- ren. Dat laatste is hard nodig omdat Honki-Ponk met een gigantische wachtlijst kampt. De stichting heeft 120 kindplaatsen beschik baar en de wachtlijst telt 217 kin deren plus daarnaast 94 kinderen die al een plek is beloofd. In het vooruitzicht liggen nog concrete plannen om de buitenschoolse op vang voor het jaar 2001 uit te brei den. „Plannen die we niet graag gedwarsboomd zien door een eventuele bezuiniging. We weten dat er politieke partijen zijn die ons steunen en we hopen dat zij ook waakzaam blijven." Door Jan Rozendaal Vlaardingen De stichting Kinderopvang Vlaardingen ste vent voor volgend jaar af op een tekort 700.000 gulden. Daar bovenop komt nog eens dat de Kinderopvang problemen heeft om nu alle rekeningen te betalen. Een liquiditeitspro bleem, heet dat. In een gesprek met het bestuur van de kinderopvang hebben bur gemeester en wethouders vrijdag toegezegd hun hulp te verlenen bij het oplossen van de proble men. Zo wordt er een voorschot gegeven op het lopende contract en stelt de gemeente Vlaardingen zich garant vooreendoor de stich ting af te sluiten lening. Daarbij gaat het om een maximum van twee ton. Met het geleende geld kan de eerste nood worden ge lenigd. Verder hebben gemeente en stichting afspraken gemaakt om de voorwaarden van het nieuwe subsidiecontract te bezien. Dat gebeurt *p basis van een onder zoek dat de accountants van de gemeente binnenkort verrichten naar de begroting van de stich ting. Oorzaken Voor de tekorten worden twee oorzaken aangewezen: de ambiti euze bezuinigingsplannen die niet kunnen worden waarge maakt en een grote stijging van de personeelslasten. Twee jaar ge leden werd de kinderopvang door bet gemeentebestuur in het kader van de 18 miljoen-bezuinigings operatie voor 750.000 gulden aan- De kinderop vang in Vlaar dingen en Schiedam kamptmetfi- nanciele pro blemen, die vooral wor den veroor- zaaktdoorde stijgende personeels lasten. Foto Roel Dijkstra -7 Directeur Aad de Booij slaagde er in dat terug te brengen tot vijf ton door met eigen plannen te komen. „Maar als ik toen had geweten wat ik nu weet, dan was ik misschien wei wat minder ambitieus ge weest," zegt De Booij nu. Want sindsdien is de kinderopvang te gen nogal wat kostenstijgingen aangelopen. De 36-urige werkweek werd inge voerd en de nieuwbouw van De Krentenmik aan de Hofsingel werd betrokken; daar stond een minimale stijging van de inkom stentegenover. Het zijn vooral de personeelslas ten, die zeventig procent van de totale kosten van de kinderop vang bedragen, die sinds 1996 zijn gestegen: bijna 40 procent in de begroting van 1999. En de komen de jaren, verwacht De Booij, zal daar steeds tussen de acht en tien procent bijkomen. Meerwaard „Hoewel ik vind dat het werk dat de leidsters doen meerwaard is, is mjjn probleem wel waar ik dat geld vandaan moet halen," zegt De Booij, die eraan toevoegt dat de kinderopvang in Vlaardingen qua kosten niet Jt de pas loopt. Onlangs is in heel Nederland on derzoek gedaan naar de kosten van een kinderopvangplaats. De bedragen varieerden van 14.000 tot 28.000 gulden per jaar. In Schiedam Bij zijn afscheid ais vrijwilliger van de Stichting Schievaart in Schiedam heeft de heer P. Kop zaterdagmiddag uit handen van burgemeester Scheeres een koninklijke onder scheiding ontvangen. De 61-jarige Kop is benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau. De Schiedam mer heeft zich dertig jaar ingezet voor de stichting die is gespeciali seerd in jeugd- en volwassenwerk voor mensen met een verstande lijke handicap. In de beginperio de richtte hij de activiteit zwem men op. Vele mensen met een ver standelijke handicap heeft Kop zwemles gegeven en behaalden dankzij hem hun diploma. Onge veer vijftien jaar geleden g> 1 'j zich specialiseren in de wee ^d- sport. Zijn pupillen schreven de nodige kampioenschappen op hun naam. De laatste jaren hield hij zich bezig met de training en begeleiding van wedstrijdzwem mers. Een aantal van deze zwem mers is nu lid van de nationale se lectie gehandicaptensport. Enke len hebben Olympische medailles gewonnen. Kop was van 1985 tot 1994 ook bestuurslid van Stich ting Schievaart. Volgens ingewijden groeit de populariteit onder de wat oudere jongeren voor een avondje ouder wets swingen op muziek uit de jaren zeventig en tachtig. Er zou zelfs sprake zijn van een revival. Wijkcentrum De Erker uit Schiedam pikte deze 'trend' onmiddellijk op cn ging afgelopen zater dagavond terug naar het roemruchte discotijdperk. Zo'n twintig bezoekers rond de 35 jaar oud trotseerden het stormachtige weer en trokken hun dansschoenen uit de kast. Oudjes van Meat- loaf, Grease, Stevie Wonder, Donna Summer en de Bee Gees brachten een uitgelaten stemming teweeg. De dertigers voelden zich weer even als de onbezorgde tieners van weleer. Op verzoek van wat jongere stappers werden op het laatst, even voor middernacht, ook nog wat house-num- mertjes gedraaid. Ondanks dat het zaterdagavond niet druk was, verwacht de organisatie een groeiende markt voor deze ouderwets gezellige swingavonden. Foto Gemt de Heus/Roei Dijkstra Vlaardingen Het CDA wil dat er in Vlaardingen strenger wordt op getreden tegen overlast van hon den. Dat heeft fractiewoordvoer der Henk van den Berg kenbaar gemaakt aan wethouder Van der Windt, in Vlaardingen verant woordelijk voor het beheer van de stad. De christen-democraat ver wees onder meer naar Den Haag, waar sinds enige tijd honderd gul den moet worden betaald als een hond overlast bezorgt. Van den Beg L van mening dat bijvoor beeld in winkelgebieden als het Liesveld en de Loper eigenaren van honden die daar poepen op de bon moeten worden geslingerd. Wethouder Van der Windt wees meteen op het probleem van wie dat moet controleren. Zonder eni ge garantie te bieden, zegde hij toch toe te bekijken of daar in overleg met politie, reinigingsm- specteurs en veiligheidsassisten ten een mouw valt te passen aan een betere controle. Over het op leggen van hoge boetes liet de wethouder zich niet uit. Vlaardingen denkt al heel lang na over beleid dat de overlast van honden tegengaat. Bijna vijf jaar geleden besprak de gemeente raad al eens een nota hierover. Daarin stonden voorstellen als het Liesveld helemaal verboden terrein verklaren voor honden, in de rest van de stad een opruim- plicht voor de eigenaren een plastic zakje op zak) en er zou een speciale gids komen om de baas beter op te voeden. Maar de plannen waren zo mooi dat ze on uitvoerbaar bleken. Bovendien bleek in andere steden dat de re sultaten van veel maatregelen zeer mager zijn. Veel is er niet meer gebeurd sindsdien. Wethouder Van der Wndt zegt de ergernissen van de hoi denoverlast niet te onder- sch. titer», maar volgens hem moet je van welke maatregelen je ook neemt, de resultaten 'niet over schatten'. In elk geval is de hele politiek het met burgemeester en wethouders eens om de hondenbelasting vol gend jaar fors te verhogen. Ie mand met één hond moet een kwart meer gaan betalen: 99 gul den per jaar. Bij twee honden is de eigenaar voortaan 297 gulden kwijt. Omdat Vlaardingen vol gens de gegevens van de inners van de hondenbelasting veel min der honden zou tellen dan gemid deld in Nederland normaal is, wordt er volgend jaar bovendien strenger gecontroleerd op ontdui ken van de hondenbelasting. Schiedam Voor de Schiedamse jeugd zijn er deze week weer vol op activiteiten te ondernemen bij Jeugdland 2000, dat traditioneel tijdens de herfstvakantie een pro gramma aanbiedt. Ook dit jaar krijgen jongeren een combinatie van sportieve, educatieve en crea tieve activiteiten voorgeschoteld. Vandaag gaan jongeren 'op zoek naar de erfenis'. In het voormalig gemeentearchief is een spannend loopspookhuis ingericht. De kin deren zwerven door allerlei ka mers, mogen deuren open trek ken en in kasten snuffelen. Door het uitvoeren van opdrachten moet uiteindelijk een erfenis wor den gevonden. Morgen kunnen kinderen deelne men aan 'Zoek, zodat ik vind', een speurtocht die door de stad is uit gezet met vragen en opdrachten. Onder begeleiding van medewer kers van Jeugdland 2000 door kruisen de deelnemers de hele binnenstad. De tocht begint om 11.00 uur bij het Stadskantoor aan het Stadserfpleïn en duurt tot 35.00 uur. Woensdag is er een zwembad spektakel in Zwembad Zuid. Het accent ligt op spelvormen in het water. Van 10.00 tot 11.30 uur kun nen kinderen van 5 t/m 9 jaar te recht, van 12.00 tot 13.30 uur 10- V m 14-jarigen. Donderdag is er by Fit Sportland aan de Slimme Wa tering een survivalchallenge. Vanuit het sportcentrum in de wijk Spaiand wordt een grote sur- vivaitocht uitgezet. Bij slecht weer gaat de survival gewoon door. Deelnemers wordt aangeraden oude kleding en stevige schoenen aan te trekken en reservekleding en een handdoek mee te nemen. Voor deze activiteit moeten deel nemers zich wel vooraf inschrij ven (liefst per tweetal): telefoon 2465507. Voor jonge kinderen wordt een alternatief programma geboden. Jeugdland 2000 wordt vrijdag afgesloten met een thea- tertotaaldag. Op drie locaties in de stad worden twee theatervoorstel lingen en een muziekworkshop gehouden. De eerste voorstelling begint om 11.00 uur in buurthuis Nieuwland aan het Willem Drees- piein. Het gezelschap Theaterfiets speelt hier 'De waarheid en het geluk', een reis vol spanning, mu ziek en avontuur. De kinderen spelen zelf in de voorstelling mee. Dan volgt om 13.30 uur de mu ziekworkshop van Adrian's Ry- thmbox in wijkcentrum De Erker. Kinderen gaan op reis door de we reld van de percussie, gebaseerd op traditionele Afrikaanse klan ken. Om 14.00 uur, tenslotte, her haalt Theaterfiets zijn voorstel ling. Deze keer wordt gespeeld in Kluphuis Oost aan de Boerhaa- velaan. Vlaardingen ligt dat bedrag rond de 20.000 gulden. Het kan volgens De Booij niet an ders dan dat de kosten voor kin deropvang omhoog zullen moe ten. De kosten voor bedrijfsplaat- sen zijn de afgelopen jaren maar met enkele procenten- gestegen. En ook de gemeente ziet zich ge steld voor de vraag: trekken we meer geld uit voor gesubsidieerde plaatsenof houden we het bedrag gelijk en wordt het aantal plekken verminderd. In totaal ontvangt de kinderop vang in Vlaardingen zo'n 1500 kinderen per week, van wie onge veer veertig procent dankzij de gesubsidieerde plaatsen. Bij de stichting werken, inleusief oproepkrachten, 275 leidsters. Maandag 26 oktober SCHIEDAM Theater de leerstoel. Jeugdtheater Sonne- vanck-Engerdingen, 14.00u. WB gebouw, tea ng over schoonheidsbeleving, 20.15u. VLAARDINGEN Bouwspeelplaats. Bouwen voorkinderen van 6-12 jaar, 10.00-16.00u. MAASSLUIS De Groene Stlp.Vergadertngwetkgroephuur- zaken, 2Q.00u. ROTTERDAM Nfghttown Café 21.30 Poprfilm. Blblto- theektheaterl5.00Hedenavond: Bas Barot- ti. Maritiem Museum Prins Hendrik 12.00- 16.00 New Vork in Rotterdam. Rotterdamse SchouwburgKJ.z. 15-OOKatiushiendeWindt de Doelen Gr.z.20.15 The Amsterdam Baro que Orchestra Choir. Luxor Theater 20,15 Benny Ncyman. Nlgmtown John 2om - New Jewish Musw Festival. Jazz. Podiumcafé Schoonewil 20,15-24.00 Anton Goudsmit Muller Pier Najaarskermis. Dinsdag 27 oktober SCHIEDAM Dc de 4 Molens. Modeshow firma v.d. Kloos ter, 10.00-13.00u. Dc Oost. Bingo, 14.00- 16.00u. VLAARDINGEN Oe Soenda. Mufeyno mondorgelorkest, l4.00u. Bouwspeelplaats. Bóuwen voorkin deren van 6-12 Jaar, 10.00-16.00u. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg Gr.z. 20.15 Ne derlands DansTheaterl. Bibliotheektheater 15.00 De boer en de struisvogel. Maritiem Museum Prins Hendrik 12,00-16.00 New Vork in Rotterdam, de Doelen Jumaanse Zaal20.15 Meekers aan het Wawer. Aiwy' 20.00 Eros Ramazzottl. LuxorTheater20.15 Hair. Rotterdamse Schouwburg Ni 20,30 Berenice. Muller Pier Najaarskermis. Zaal de Unie 20.30Architectuurcafé, Van do. 22 okt t/m we. 28 okt ROTTERDAM Cinerama li 'Halloween: H20' (16) dagl3,15-16-18.45-2130. Cln.2: Trtamc' (12) dag. 12.30. 'Saving Private Ryan' (16) dag. 17-20.30. Cln3: 'Small soldiers' (a!) dag. 12.45-15.30-18JZ0-21.15. CM.4: 'Six days, Seven nights" (al) dag 18.45-21.l5;do- .vr. ook 13.15-16. Cln.5: "Wild Things' (16) dag. 19, do.vr.ook 15.45. 'Het 14e Kippetje' (al) dag. 13-21,45. 1 max Theater Black Cinema Night: The Play ers Club" Hoodlum' za. 00-30. Thnll Ride' (a!) dag(beh.ma.) 12-15-20.15, ma.di.aüeen 15-20.15. 'Amazone' (al) dag.13. 'Everest" (al) dag.14-16. 'Saving Private Ryrv-{16) dag.21.15. 'Serengeö Symphony' (16) dagl7-1830. Ven.1: The James Gang (16) uag.20. The Ice Storm' (16) dag.(beh.ma.) 22, vr.ook 15. Sneak Preview ma.22. VenJfe''B>envensdomr- .Marshall!' do.19.30 'Camada Negra'- do.2L30 'Fata Morgana' vr.19.30 'Muertede un cidista' vr.2L30. 'Calfe Mayor" za.19.30 'Ana ylos Lobos' za.2130 'Surcos' zq.13 'El enmen de cue nca'zo.15'u>s Golfos'm.19.30 'Cuerda de presos'zo.21.30, 'Qjardm de las deltas' ma.2l.30'Arrebato'di. 19.30 'Lacor- te de Faraon' di.21.30 'La pnma Angelica' wo.19.30 'LasTruchas' wo.2U30. Trainspot ting" vr. 15.30. Ven,3: 'Knoflikan' (1$) dag. 19.30. 'East palace. West palace' (16) dag.22, vr.ook 15. Ven.4: "The secret adven tures of Tom Thumb' (16) do.vr.za.20, vr.maxli.wo. ook 15. "Conte d'automne' (16) zo.ma.di.wo. 19,30. "The Idiots' (16) dag. 22. luivJi 'Dr.Dolitde' (al) dagl3.30-15.45- 18.30-21.15. turn. 2:Godzilla" (12) dag. (beh.vr.za.) 13.30-17-20.45; vr.za.i2- 15.15-18.45-22.15-zo.roet 13.30. Urm.3: 'Armageddon' (12) dag.17.15-20.45; do .vr.ook 13.45. Lum. 4: 'Dar* (IB) dag. 18,15- 20.30. Rexane: Tien verschillende adult films (18) dag 12 Vm 01.00. Pathé: 'Saving Pnvate Rvan' (16) dag, 11.70- 15.30-20, zo.met 11.20. 'Godzilla' (12) dag 11.40-14.50-18-21.10. 'LethaiWeapon 4' (16) dag 11.50-18.20-21,10; di.niet 21.10, do.vr. ook 15. 'Hope Floats* (al) dag.i9-10-2i.40; do.vr.ook 11,30-14- 16.30. 'Out of Sight' (12) dagl5.20-18.15- 21.20; do.vr.ook 11.30. 'Elizabeth' (16) dag.i5ao-18.15-2l.20, do.vr.ook 11.40. 'Dr.Oolrtae' (al)dagll.20-i4-15.10-18.20- - 21.20. Sneak preview: "Baas boven baas' (al) di. 21.30. Nachtvoofstelllngen: Lum.1; 'Dr.Dolitöe' (al) vri3.00.15. Uim3: 'Lethal Weapon 4* (16) vr.za.00.15. Lum.4: 'Halloween; H20' (161vr.2a.0Q.30. Kind «matinees; Cin.4; 'Dubbel Dwars' za.dm wo.12.J5-15.15. Mn.5: 'Freddie the Frogza.tfm wo. 15.45. Lum-3: zoaS'lOSem- orkid: 'Central doBrasil' 11. TheMighty* 13.30 'La vita bel la' 15.45. 'Air Bud' za.t/m wo, 12 15-14.45. Lum.4: "SeiengebSympho- n/da- 15.15, zo^lleen 13. Pathé:'Het me -aard' za.t/m wo. 14,40-1630. C .ars'za.t/mwo.ll-13.40-1630. - -uuSScl) Ui het tü'cluUnj' ZtJ-vTll wo, 11.10-13.10. 'Jachtopde kleintjes'za.t/m wo, 11.10-13-20. Ven.1: 'Madelief: krassen in hettafelblad'zo.13-16.30. 'Astnd Lindgren vertelt' ma. 15. "Verre vlucht/twee keer Wa' di.15. 'Op eigen houtje' wo.15. Ven3: 'Lotta tooptwegzo.rra.13. 'De laatste eenhoorn'zo- .ma.di.wo.15. Lotta uit de K ■wo.13.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1