14 Zesduizend spelertjes op alle voetbalvelden in stad Nieuwe behandeling van kanker aan ogen Rotterdamse cheerleaders bu de Amsterdam Admirals Oud-marinier Garcia wandelt wereld rond voor vrede I - 0 Misbruiker (15) van kinderen voorgeleid Behandeling voorjongen uit Roemenië Brommerdief aangereden Overval op supermarkt Beroving op treinstation Toernooi moet Euro 2000 én Rotterdam extra glans geven Smoezenmaker aangehouden Kreupel beleid Rotterdams Dagblad I Dinsdag 27 oktober 1998 Rotterdam De 15-jarige Rotter dammer die afgelopen weekeinde werd gearresteerd op verdenking van het misbruiken van vijf kin deren, is gisteren voorgeleid aan de officier van justitie. Waar schijnlijk zal om verlenging van zijn detentie en een psycholo gisch onderzoek worden ge vraagd. De knaap liep vrijdagavond in zijn woonplaats tegen de lamp na dat een getuige hem had zien lo pen. Deze 35-jarige Rotterdam mer heeft op zaterdag 17 oktober gezien hoe de jongen twee meis jes lastigviel in Capelle aan den Ijssel. TVee vriendinnen van 10 en 11 jaar fietsten die dag in een park toen de Rotterdammer de 10- jarige van haar fietst trapte en be tastte. De getuige schoot te hulp, maar kon niet voorkomen dat de knaap wist te ontvluchten. Dezelfde man zag de jongen vrij dagavond echter lopen in een win kel aan het Marinus Bolkplein in het Lage Land in Rotterdam. De man belde de politie, die de jon gen aanhield. In het politiebureau in Capelle aan den IJssel legde hij meteen een bekentenis af. Tijdens zijn verhoor bekende hü met nog meer kinderen berig te zijn geweest. Zo verklaarde hij op 20 maart 1998 in de bosjes nabij de Cordell Hullplaats in Rotterdam- Ommoord een 13*jarige jongetje te hebben misbruikt Ook op vrij dag 20 juli van dit jaar vergreep hij zich aan twee spelende kinde ren van negen jaar bij het Capelse bedrijventerrein Rivium-noord. Tenslotte bekende de knaap ook nog het misbruiken van twee jon gens in de omgeving van het Schollebos, eveneens in Capelle. Hiervan is echter geen aangifte gedaan bij de politie. Volgens een politiewoordvoerder is de handél en wandel van de 15- jarige Rotterdammer niet uniek te noemen. „Het fenomeen kin dermisbruik is een probleem waarmee men in heel Nederland kampt, ook als het om minderjari ge daders gaat" Niettemin bestempelt de politie het gedrag van de Rotterdamse knaap als buitensporig. „Het bleef niet bij betasten alleen. Deze knaap ging verder," zegt de woordvoerder. Rotterdam Leo, een Roemeens jongetje van vijfjaar, en zijn bege leidster Marieta Dinu zijn gister middag op het vliegveld Schiphol opgevangen door de Capelse stichting Breath en de Rotter damse firma Aquarius. Leonard Pantu, zoals Leo voluit heet, krijgt van Aquarius een volledig aange paste rolstoel cadeau, en van de Stichting Breath een behandeling in een revalidatiecentrum in Bre da. Het weesjongetje, dat bij zijn geboorte waarschijnlijk getroffen is door een hersenbloeding, werd door N. de Borst van de stichting Breath tijdens zijn reis door Roe menië opgemerkt vanwege zijn doorzettingsvermogen, en naar Nederland gehaald. Op 9 novem ber keert hij weer terug naar zijn tehuis in Constanta. Rotterdam—Na een botsing op de Mjjnsherenlaan in de MilHnx- buurt is gisteravond een 21-jarige Dordtenaar gewond geraakt. De man, die op een gestolen brom fiets reed, had geen voorrang ver leend. Het slachtoffer werd met ernstige verwondingen afgevoerd naar het Zuiderziekenhuis. Rotterdam Twee mannen heb ben gisteravond een gewapende overval gepleegd op een super markt aan de Putsebocht in Bloemhof. Omstreeks kwart over zeven dwongen de twee het perso neel en de klanten tot liggen op de grond, waarna ze de kassa plun derden. Met een nog onbekend bedrag vertrok het duo op de fiets in de richting van de Dordtselaan. Rotterdam Een 28-jarige in woonster van Dordrecht is gister middag beroofd van haar handtas. De vrouw wachtte op het perron van NS-station Rotterdam-Lom- bardijen op de trein toen een on geveer 45-jarige man met een wit te baard haar tas afpakte. De da der rende er de uitgang mee uiL Rotterdam In het Academisch Ziekenhuis Rotterdam wordt sinds kort een nieuwe vorm van bestraling van oogkankers toege past, de zogeheten stereotactische radiotherapie. Deze nieuwe be handeling brengt veel minder ri sico's met zich mee dan oudere methoden. In het behandelen van oogkanker zijn grofweg twee methoden ge bruikelijk: het verwijderen van het complete oog of het bestralen van de tumor, de radiotherapie. Bij het bestralen kwamen nogal wai risico's kijken. Bij de eerste vormen van bestra ling van oogkanker werd een masker met roestvrijstalen pen nen aan het hoofd van de patient vastgemaakt, en de straling lang durig op hetzelfde punt gericht. Hierdoor werkte de straling als een mes. Bij een tweede methode werd er een stralingsapparaat aan het oog zelf vastgemaakt. Bij bei de methoden was de kans op te rugkeer van de kanker of ver spreiding door het lichaam nog steeds groot. Bovendien werd het gezonde weefsel aangetast. De nieuwe bestralingsmethode, stereotactische radiotherapie, houdt in dat het oog drie-dimen sionaal wordt bestraald, vanuit meerdere richtingen dus. Ook kan het oog meerdere keren be straald worden. Het gezonde weefsel kan dcor deze spreiding van bestraling beter worden ge spaard. Ook hoeft er geen masker aan het hoofd van de patiënt wor den vastgemaakt, en kan de be straling tot op de millimeter nauwkeurig bepaald worden. De nieuwe methode is veiliger, ef fectiever en goedkoper dan de ou dere methodes. Rotterdam Nagenoeg alle voetbalvelden in Rotterdam zijn in het jaar 2000 nodig voor een internationaal jeugdvoetbal- toernooi. Er worden zesduizend deelnemers verwacht. Het toernooi wordt gehouden als omlijsting van het Europees voetbalkampioenschap. Euro 2000. Om te oefenen wordt volgend jaar al een dergelijk toernooi gehou den met drieduizend deelnemers. Bij de uitvoering worden niet al leen sportverenigingen betrok ken, maar ook scholen, buurt- en clubhuizen, ouders en vrijwilli gers. Het internationale toernooi is voor jongens én meisjes van tien en elf* jaar. Ze spelen in Rotter damse teams, in ploegen van plaatsen die aan Rotterdam vast zitten, zoals Schiedam en Capelle aan den IJssel en van de zuster steden in het buitenland. Het toernooi duurt drie dagen en wordt in de laatste week van mei afgewerkt. De spelertjes krijgen allemaal onderdak in tenten. De stad wordt hiervoor in vier stuk ken opgesplist; elk stuk krijgt zijn eigen tentenkamp. Dat is er dus ook voor de Rotterdamse deelne mers, De organisatie wil met dit 'logeren in je eigen stad' bereiken dat kinderen hun leeftijdgenoten uit andere landen leren kennen en begrijpen. Bij de voorbereidingen zijn stagi aires van de Ichthus Hogeschool betrokken. Ook wordt hulp ge haald bij het bureau Nieuwe Ba nen Rotterdam Werkt en worden Rotterdam Cheerleader worden bij het American footballteam van de Amsterdam Admirals. Dat moet zoiets zijn als ballenjongen zijn bij Feyenoord - Het is een gro te eer om te mogen doen. Want waar iedere Rotterdamse jongen met een voetbalhart droomt van de Kuip, droomt iede re meid die cheerleader wil wor den nu eenmaal van de Amster dam Arena. Zelfs als je uit Rotter dam komt. Waarom? „Het is het enige profes sionele cheerleaders-team in Ne derland," zeggen Soraya (18) en de tweeling Emeline en Monique (2 l)uit Rotterdam. En dat maakt simpelweg het ver schil uit tussen de Rotterdam Tro jans die een amateurcompetitie op een afgelegen knollenveld van sportpark Varkenoord spelen, en de Amsterdam Admirals die jaar lijks op het (knollen)veld van de Arena in de professionele NFL Europe League strijden om de World Bowl, Deze Europese competitie duurt slechts tien weken, maar elke wedstrijd staat garant voor Ameri kaanse taferelen. Bij dat alles hoort natuurlijk ook een profes sioneel begeleid cheerleaders team, waarvoor alleen de besten worden uitgeselecteerd. Vorige week werden de officiële Admirals Cheerleader Dance Try-Outs voor het nieuwe foot- baliseizoen gehouden. Vijfenzes tig fmalistes probeerden zondag een felbegeerde plek in 'The Hot test Dance Team in Holland' te bemachtigen. Uiteindelijk zijn 34 dames officieel uitgeroepen tot Admirals Cheerleader, onder wie de drie Rotterdamse dames. Soraya, Emeline en Monique er varen zichzelf allerminst als vreemde eenden in de bijt, „Er zijn heel veel meisjes die van bui ten Amsterdam komen," De cheerleaders van dit seizoen ko men zelfs uit Almelo, Arnhem en 'Drachten. Huilen Bovendien speelt die hele rivali teit tussen Rotterdam en Amster dam helemaal niet mee. „Je verte genwoordigt de Amsterdam .Ad mirals," zegt Emeline. ,>En het is gewoon erg leuk om met elkaar bezig te zijn. De meiden gaan goed met elkaar om," vult haar tweelingzus Monique aan. Dat een 'baan' als cheerleader bij de Amsterdam Admirals hoog staat aangeschreven, is ook wel tijdens de selectierondes geble ken. Zowel afvallers als uitverko renen barstten na de uitslag spon taan in huilen uit Monique: „Dat is ook wel logsich. Je bent de hele dag intensief bezig. En als je dan niet uitgekozen wordt, komen al die emoties naar boven. Voor som mige meisjes* is het echt een droom. Je ziet bij de try-outs ook steeds dezelfde mensen terugko men." De Rotterdamse dames blijven er echter vrij nuchter onder. De tweeling gaat dan ook al het derde seizoen in als Admirals Cheerlea der. „Maar het gaat absoluut niet vervelen," vindt Emeline, „Eik jaar leer je er weer wat bij." Soraya hoort het allemaal wat stil letjes aan. Zij is een van de nieu welingen. Enigszins verrast was ze wel met haar selectie, „Ik maakte gewoon een paar foutjes. Vanaf de kant kijk je natuurlijk ook naar de anderen. En dan denk je: shit, die zijn goed." Volgens Monique is het juist een nadeel om een 'ouwe rot' te zijn. „Ik denk dat ze naar ons veel strenger kijken, omdat we meer ervaring hebben." Maar je bent er nooit te oud voor. „Er zijn ook meisjes van dertig jaar bij en die hebben even veel pit als wij." En dat is toch een van de belang rijkste dingen die een Admirals Cheerleader moet bezitten. Het draaide tijdens de try-outs alle maal om dans, uitstraling en uit houdingsvermogen. Monique: Altijd blij ven lachen, is het credo van een cheerleader bij de Amsterdam Admirals. En volgens Soraya (midden) en de tweeling Emeli ne (links) en Monique Is niks geforceerd. 'Het is hartstikke spontaan en echt.' Foto John van Hoetvcorv» „Je moet laten zien datje het kunt en datje echt wilt." Soraya: „Het gaat er vooral om hoe je overkomt op anderen." Altijd blijven lachen dus, ook als het slecht gaat. „Maar dat gaat niet geforceerd hoor," haast Moni que zich te zeggen. „Het is hart stikke echten spontaan." Want dat is immers de hoofdtaak van een cheerleader: het publiek en het team opzwepen met dans, muziek en 'cheers', wat ook weer aparte techniek vereist. Alles bij elkaar vreet een cheerleader-sei zoen heel veel tijd en energie. Twee keer in de week vier uur trainen in Amsterdam. Op en neer met de trein, thuis oefenen, pro motie-tours en van april tot en met juni de tien competitiewed strijden. „We hebben ontzettend veel zin in het nieuwe seizoen," zeggen de dames. Een prettig vooruitzicht is het bij wonen van de uitwedstrijden. Een goede gelegenheid om te 'concur reren' met de cheerleaders van de tegenpartij. Maar dat zijn aller minst 'wie-gilt-het-hardst- competities', verzekert de twee ling. En het spreekt vanzelf datje ook weet hoe het spelletje gespeeld wordt Want je gaat natuurlijk niet de yell 'Defense!' inzetten als de Admirals in de aanval zijn of juichen als de tegenpartij scoort. Soraya: „Maar ik weet er hele maal niks van af!" De tweeling stelt haar gerust Toen zij zich drie jaar geleden aanmeldden voor de try-outs tijdens de open dag van Ajax, hadden ze nog nooit iets van American football ge hoord, laat staan gezien, „Dat leer je allemaal vanzelf," zegt Moni que. ,,Je pikt het heel snel op." Emeline: „En er Is altijd een stadi onspeaker die de spelregels uit legt aan het publiek." functionarissen aangesproken bij de dienst Sport en Recreatie, die alles coördineert. Zij sturen brieven aan potentiële deelnemers, bedenken promotie campagnes en maken een wer vingsplan voor zeshonderd vrij willigers, want er zijn bijvoor beeld scheidsrechters nodig, EH- BO'ers, mensen voor het secreta riaat, koks, bewakers en begelei ders, Ook worden sponsors aange schreven. Stimulans De achterliggende bedoeling van de organisatie is enerzijds jeugd te stimuleren te gaan sporten, want het toernooi is voor alle Rot- terdammertjes, én nieuw kader aan te trekken voor de sportver enigingen. Die schreeuwen al ja ren om hulp. Het idee voor het toernooi is ont staan tijdens de discussies in de stad over Koers 2005, waarmee ideeën zijn verzameld voor een leukere stad. Het idee was ook zo de stad te promoten in het kader van Euro 2000, het Europees voet baltoernooi voor landenteams. Het college van b en w wil zo mee liften op de publiciteitsgolven rond dit evenement. In dat verband zijn 35 ideeën be dacht waarvan er uiteindelijk zes overbleven. Het internationale jeugdvoetbaltoemooi is er een van. De andere zijn: Europaplei nen, Rotterdam-Antwerpen-Plus, een jeugdolympiade voor gehan dicapten en een heteluchtballon- nenwedstrijd. it—Een 39-jarige Rot terdammer is gistermorgen aangehouden in een woning aan de Qenerdijk in Rotter- dam-IJsselmonde. De man staat bekend ato de 'smoezen maker van Zuid'. Hij wordt ervan verdacht in de afgelopen weken ruim veertig bewoners van Rotterdam-Zuid door middel van een babbel- truc te hebben opgelicht. On der het mom de nieuwe buur man te zjjn, beldehjj in die pe riode aan bü zijn slachtoffers. Steevast volgde het verbaal dat hij zijn sleutels aan de bin nenkant van de deur had laten zitten en of hij even een fami lielid mocht bellen dat de re servesleutel had. Aan een aan tal van zijn slachtoffers vroeg hij vervolgens om geld voor benzine te kopen. In andere gevallen bleek nè zijn bezoek een portemonnee of geld uit de woning te rijn verdwenen. De politie schat de buit op vele honderden guldens schat Door Anke Wei ten Rotterdam - Vrolijk babbelend komt hij aangewandeld, fit alsof hij even een ommetje door de buurt heeft gemaakt. „Ik kom een keer terug naar Nederland," is het eerste wat hij vertelt, „en dan loop ik in Nijmegen. Dat lijkt me ge weldig." Gisterochtend om tien uur ver trok de Amerikaanse oud-mari nier Danny Garcia (52) met de Ne derlandse marinier Ben Schouten vanaf de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Na zes uur lopen kwamen ze aan bij de Van Ghent- kazeme in Rotterdam. De commandant van de kazerne heet Garcia welkom: „Het weer zat niet mee, he?" „Jawel hoor, het was fantastisch. Deze regen was niks in vergelij king met de hagel tijdens de tor nado die ik in Florida heb meege maakt." Garcia is bezig met een wandeling van ongeveer zestigduizend kilo meter rond de wereld. Door plaat sen te bezoeken als Omagh m Noord-Ierland, Oklahoma City, landen in het Midden Oosten en de Chinese muur wil hij hiermee aandacht vragen voor vrede en voor kinderen die het moeilijk hebben. Hoewel hij vertrok met eenen veertig dollar op zak, lukte het hem om in twee jaar tijd via Mexi co de Verenigde Staten lopend te doorkruisen, de Atlantische Oce aan over te steken en vervolgens Ierland en Groot Brittannïe door te wandelen. Op de Van Ghentkazeme overhandigt Danny Garcia zijn wandel stok aan de commandant. Links van hem staat de Nederlandse majoor Ben Schouten, die gisteren met Garcia meeliep van Den Haag flaar Rotterdam. Foto's Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Nederland is het eerste land dat hij aandoet op het Europese conti nent. Sponsors steunen de liefda digheidsorganisaties waar hij voor loopt, of betalen mee aan Garda's reis, meestal in natura: schoenen en sportkleding van de fabrikant, vliegtickets van de luchtvaartmaatschappij en in Ne derland gaf het Rode Kruis hem een regenjack en zorgen mari niers van de Van Ghentkazeme voor een begeleidingsauto, eten en overnachtingen. Zijn wandelstok - een zelfde als hij vorig jaar aan president Clin ton gaf - overhandigt hij aan de commandant. Vervolgens richt hij het woord tot de jonge mariniers - in-opleiding die hem zojuist heb ben toegejuicht. Vietnam Hij legt hen uit dat zijn wandel tocht alles te maken heeft met doorzettingsvermogen en dus ook met zijn verleden en hun toe komst als marinier. „Ik ben tien jaar marinier geweest en heb de oorlog in Vietnam meegemaakt, en de landingspoging op Cuba. Mariniers zijn doorzetters. Dus laat niemand jullie ooit vertellen dat je niet rond de wereld kan lo pen. Wat ik kan, kunnen jullie ook." Zich warmend aan een glas whis ky bedankt hij zijn gastheren en vertelt hij over zijn ervaringen, en over het doel van zijn reis. „Over al waar ik kom, juichen mensen me toe, en ze huilen, blij dat er ie mand is die iets voor ze doet." In Nederland is de ontvangst tot nu toe hartelijk, maar juichende kinderen heeft hij hier nog niet ontmoet. „Maar dat kan nog ko men," zegt hij en verklapt zijn methode: „Hebben jullie mis schien contacten met scholen, of met organisaties die iets voor kin deren doen?" „Jawel, hoor," is het antwoord. „Wij hebben een school voor ge handicapte kinderen geadop teerd, waar we altijd ons Sinter klaasfeest voor organiseren." „Ja, dat klinkt fantastisch. Hoe veel kinderen zitten er op die school?" „Ongeveer tweehonderd." „OK, dan bel ik morgen naar de Verenigde Staten en regel ik tweehonderd cadeautjes." De sponsoren betalen gegaran deerd. Lukt het niet met die school, dan zegt Garcia in Rotterdam te willen blijven zolang als het nodig is om aandacht te krijgen voor zijn wan deling en voor wat hij daarmee wil bereiken. Maar het voorlopige plan is dat hij morgen weer ver trekt, en dat hij slaapt in Brussel. Tot de zomer van 2000 loopt hij door verschillende landen van Europa, naar het Midden Oosten, Afrika en Azië. Garcia's streven is om tijdens de opening van de Olympische Spelen in 2000 het Olympisch stadion in Sydney bin nen te wandelen. En omdat hij hoopt dat de hele wereld hem dan inmiddels kent, verwacht hij te worden begeleid en toegejuicht door heel veel mariniers en ande re medestanders. Het is nog niet vanzelfsprekend dat bij nieuwbouw rekening wordt gehouden met invaliden. Het nieuwe provinciehuis van Zuid-Holland kreeg ondanks de opvallende architectuur veel kri tiek vanwege de matige toeganke lijkheid voor mensen die slecht ter been zijn. In Rotterdam zijn de metrostations nu voorzien van een lift, maar dat is nog betrekke lijk kort het geval. Veel overheids gebouwen zijn zo ingericht dat je snel van A naar B kunt, behalve rolstoelgebruikers. Die moeten zoeken naar een lift en dat is meestal om. Ook het verkeer laat talrijke hindernissen zien. Een te smalle stoep met schots en scheef staande fietsen, een ongemakke lijke trottoirrand, parkeermciers op sta-hoogte, er zijn vele drem pels en struikelblokken. Dus voorlopig heeft de stichting R'go nog genoeg te doen. R'go is de huidige naam van de Vereniging van Gehandicaptenorganisaties Rotterdam en de stichting oriën teert zich lokaal en regionaal om situaties voor gehandicapten te verbeteren. In de Rotterdamse ge meenteraad zijn Joke Ellenkamp (PvdA), Els Hellwig-Kuijpers (CDA) en Nel Overhand (Oude- renUnie 55+hartstochtelijke pleitbezorgers. R'go timmert ste vig aan de weg. Toch is er iets raars gebeurd, vindt beleidsme dewerker José van Rosmalen. Er hoort een tikkeltje technisch verhaal bij om het rare van de toe stand duidelijk te maken. Het heeft te maken met de Wet Voor zieningen Gehandicapten (WVG), het Gemeentefonds en de begro ting voor 1999. Sinds 1994 voeren gemeenten de WVG uit, waarvan het doel is dat er voldoende voor zieningen zijn om mensen met een handicap in staat te stellen aan de samenleving deel te ne men. Bij die voorzieningen kun je denken aan aanpassing aan wo ningen, vergoeding voor verhuis kosten, Vervoer op Maat en rol- stoelbijdragen. Er is meer geld voor, want na de herijking van het Gemeentefonds kijkt de rijks overheid niet alleen meer naar het inwonertal van een gemeente, maar Ook naar de sociale proble matiek. In verhouding wonen in Capelle aan den IJssel, Spijkenis- se. Ridderkerk en Albrandswaard minder ouderen of arbeidsonge schikten en die gemeenten gin gen er dus een paar ton op achter uit. Schiedam en Vlaardingen kwamen voor een paar ton in de plus en Rotterdam krijgt zelfs 9,8 miljoen gulden meer: per 1 janua ri 1999 bedraagt de uitkering uit het Gemeentefonds 70,65miljoen. Het geld uit het Gemeentefonds kan voor allerlei doelen worden aangewend. Het extra bedrag ook. Het is niet geoormerkt, dus de ge meente is niet verplicht om het aan inwoners met sociale proble men of lichamelijke handicaps ten goede te laten komen. De stichting R'go vindt dat dat eigen lijk wel zou moeten. Er wordt van af het jaar 2000 niet 9,8 miljoen aan de WVG besteed, maar slechts 6 miljoen. „Een structurele afro ming van het landelijke toege kende budgets 3,8 miljoen," klaagt José van Rosmalen. Bovendien gebruikt het college van burgemeester en wethouders een deel van de reservepot voor de WVG om de financiële situatie van de gemeente te verlichten. In die pot zit 31,7 miljoen. Alleen al aan dat opgespaarde bedrag kun je zien dat het Rotterdamse ge meentebestuur veel meer voor ou deren en gehandicapten had kun nen doen. Maar wat er gebeurt is dat wat Rotterdam extra krijgt, te gelijk uit de reservepot verdwijnt naar de algemene middelen - daannee wordt een gat in de be groting voorkomen. „Vestzak broekzak," vindt Van Rosmalen. Het geeft niet direct het geloof dat het wethouderscollege ernst maakt van de ambities om van Rotterdam een duurzame én toe gankelijke stad te maken. Vergeleken met andere grote ste den is Rotterdam niet royaal, Het collectieve vervoer is weliswaar het meest uitgebreid, wat vooral ook te maken heeft met de om vang van het vervoersgebied. Maar de individuele tegemoetko mingen zijn het laagst en het minst, wat vooral bij bovenlokaal vervoerproblemen oplevert Het is niet goed voorstelbaar dat Rot terdam aan voorzieningen min der uitgeeft dan het van de rege ring zou mogen. Er zijn in Rotter- dam veel woningen die niet goed toegankelijk zijn. Er zijn veel mi nima die eerder op voorzieningen een beroep doen. En dan zou er al bij voorbaat op gekort worden?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4