'Help asielzoekers de samenleving in, daar heb je alleen maar voordeel bij' Chris Zijdeveld in brandpunt van discussie-Schiphol Slot Europa Vaticaan wil zonden inquisitie opbiechten Missie topmodel tegen vrouwenbesnijdenis Coalitie verdeeld over f beperken korte vluchten Rotterdams Dagblad Commentaar- Öjanko 'AUoHoL BELAN&RikSfe FAcTor Rotterdams Dagblad Door Peter Otte Den Haag „Het is mijn missie de marte ling die vrouwenbesnijdenis is te stoppen. Vandaag staan we wel stil bij vijftig jaar mensenrechten, maar er is nog veel te doen Fotomodel Wans Diner geboren in Soma lië. maar op 14-jarige leeftijd naar Enge land gevlucht ..om niet voor vijf kamelen te worden uitgehuwelijkt aan een oude man van 60". deed gisteren in het Vredes paleis in Den Haag haar aangrijpende ver- haai. Van hoe ze op 5-jange leeftijd -zonder verdoving- van haar clitoris en schaam lippen werd ontdaan „met een scheermes je waar het geronnen bloed van het vonge meisje nog aanzat". Dat haar vlees daarna in de brandende zon als bewijsmateriaal te drogen werd gelegd. Dat ze daarna „werd dichtgenaaid, drie maanden lang bloedde en alleen nog maar dood wilde". Reden om, nu ze zo bekend is, haar verhaal overal te vertellen, en om de functie van speciale VN-ambassadeur voor de bestrij ding van verminking van vrouwelijke ge slachtsdelen te aanvaarden. „Ik wil dat de wereld weet dat de meest vergaande vorm van besnijdenis nog dagelijks wordt uitge voerd," schrijft ze in 'Mijn verhaal'. „Dat jaarbjks twee miljoen meisjes gevaar lo pen. Dat de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens dagelijks met voeten wordt getreden En dat dat afgelopen moet zijn! Ik zal niet zwijgen voor het zover is!" Tijdens de bijeenkomst in de grote rechts zaal van het Vredespaleis, om te herden ken dat op 10 december 1948 in Parijs de Universele Verklaring van de Rechten van de mens werd opgesteld, werd na elke voordracht gepast gezwegen Wans Dirie echter oogstte applaus voor haar moedige verhaal. Een verhaal dal zo goed illustreerde dat vijftig jaar mensenrechten geen feest is. „Er is veel bereikt, er zijn zeker grenzen gesteld aan wat staten zich kunnen veroor loven, maar we zullen er nog hard aan moe ten trekken. Mensenrechtenschendingen zijn er nog steeds," zei minister van Bui tenlandse Zaken Van Aartsen. Zijn ministerie bracht gisteren een - En gelstalig- boek uit om in elk geval stil te staan bij de verjaardag van de mensen rechten. Een boek met vijftig bijdragen van de meest bekende verdedigers van de mensenrechten op aarde, veelal winnaars van een Nobelprijs. Naast Waris Dirie, die van Van Aartsen het eerste exemplaar kreeg, onder meer: de Dalai Lama (Nobel prijs voor de Vrede 1989}, Michafl Gorba- tsjov (1990). Aung San Suu Kvi (1991) en Rigoberta Menchü (1992). Waris Dirie voelt zich nog dagelijk slacht offer van de martelingen die haar als kind zijn overkomen. Ze woont nu wel in de VS, is gelukkig getrouwd en heeft een zoon. ..Ik kan nog best plezier beleven aan seks. Maar ik zal nooit als een normale vrouw kunnen leven, als een vrouw die dit ver schrikkelijk onrecht met is aangedaan. Mijn menstruates zijn lang en pijnlijk. Ik sluit mezelf dagenlang op. En geen arts die er iets tegen kan doen... Ik heb alleen een operatie gehad om tenminste normaal te kunnen piassen.'' Vong jaar zag Dine na vijftien jaar. bege leid door de BBC, haar moeder terug. Een moeilijk en zwaar weerzien. Volgend jaar gaat ze terug naar Afrika, om de vrouwen, de moeders die hun dochters nu nog het onbeschrijflijk leed van besnijdenis aan doen, op andere gedachten te brengen. En om mannen duidelijk te maken dat „een vrouw geen bezit is, waar ze mee kunnen doen wat ze willen". „Ik vertel je één ding, als dit met mannen zou gebeuren was het binnen de korste keren afgelopen. Omdat mannen de macht hebben en vrouwen juist helemaal met." Reflections on the Universal Declaration of Human Rights, a fiftieth anniversary anthology, ISBN 90-411- 1046-1.350 p48,75. Na 1 januari 75,- Warie Dirie krijgt van minister Van Aartsen het eerste exemplaar van het boek over vijftig jaar mensen rechten. FotoEd OudenaardwVANP Vrijdag 30 oktober 1998 Sinds 'Ermelo' staat de opvang van asielzoekers weer volop in de belangstelling. Er werd schande gesproken over de opvang van deze mensen in tenten, die lek en koud waren. Maar ook op plek ken waar wel voor fatsoenlijk on derdak wordt gezorgd, lopen de emoties hoog op. Bijvoorbeeld in Gorinchem, waar vierhonderd asielzoekers komen, en Hendrik- Ido-Ambacht, met vijfhonderd asielzoekers. Tegenstanders gebruiken vaak argumenten die ook in eerdere, soortgelijke situaties in de strijd werden geworpen. Zoals bij de komst van asielzoekers in Rot terdam en - in mindere mate - Krimpen aan de Ussel. Wat zijn de ervaringen op de plekken waar al een tijd dergelijke cen tra zijn, respectievelijk het asiel zoekerscentrum Rotterdam in het voormalige Zuiderparkhotel en De Stuw in Krimpen aan den Ussel? Waren de argumenten van des tijds reëel, of blijkt het allemaal juist reuze mee te vallen? Door Marcel Potters Argument: 'Door de komst ran asielzoekers zal de overlast in de omgeving toenemen en de crimi naliteit stijgen' Brigadier J.A. Straver, coordi nator van het wijkteam Vree wijk, waarin het AZC Rotterdam ligt: ,De Dverlast is hier minimaal. Het blijkt toch voornamelijk angst te zijn van omwonenden. We hebben nog regelmatig vergaderingen, en dan hoor je weer hoe verschrikke lijk het allemaal is. Maar dan no dig ik iedereen huis-aan-huis uit om daarover te komen praten, en dan zie ik er maar tien. Die heb ben het dan niet over overlast, maar over zaken als toelatingsei sen voor asielzoekers. Het beleid in het centrum is dat ais zich on der de asielzoekers een amokma- ker bevindt, die dan wordt overge plaatst naar een ander centrum." Chef basiseenheid Krimpen aan den Ussel, hoofdinspecteur H. Bless: „In mijn beleving is De Stuw een geaccepteerd verhaal in Krimpen aan den IJssel en is er geen enke le sprake van overlast. En dat zou ik ook tegen anderen willen zeg- ;en: kijk nu eerst eens hoe het Volgens dl recteurH. Smidstra van het AZC Rot terdam be rust het ver zet tegen as elzoekers- centra nogal eens op een verkeerde voorstelling van zaken. 'Ik wilde mensen uit Gorinchem en Hendrik- I do-Ambacht dan ook van harte uitnodi gen hier eens te komen kij ken. Foto John van Hoek/CorVas loopt. Men wil zo graag meepra ten, maar weet vaak niet hoe het werkt, Dan zeggen ze dat de waar de van hun woning daalt, omdat er vijfhonderd meter verderop een asielzoekerscentrum komt. Ja, sorry hoor, maar daar doe ik dus niet aan mee. Dan heb je ken nelijk geen argumenten en ga je maar wat verzinnen. Help die asielzoekers de samenleving in, daar heb je alleen maar voordeel by." Argument; 'Er zullen in de omge ving meer twinJceidie/staUen plaatsvinden' Voorzitter G. A. Schill van de on dernemersvereniging winkel centrum Zuidplein, vlakbij het AZC Rotterdam: „nel aantal asielzoekers m het Zuiderparkhotel is zo klein, dat ze nauwelijks opvallen in zo'n groot winkelcentrum. Zeker als je na gaat dat er hier toch al heel veel allochtonen rondlopen. En dat is misschien het verschil met een wat kleinere plaats, zoals Gorin chem of Hendrik-Ido-Ambacht. Daar heb je sowieso al minder An- tillianen, Surinamers en Turken. Maar nogmaals, en ik spreek na mens alle ondernemers in dit win kelcentrum, ik heb tot op dit mo ment nooit een negatieve opmer king over die mensen gehad." Voorzitter M. A. van Vliet van winkeliersvereniging Crimpen- hof, waar asielzoekers uit De Stuwwinkelen; „Wij merken er niets van. Geen overlast, geen toename van win keldiefstal. Ze zijn er, we zeggen netjes goeiedag, niets aan de hand. En dat is volgens mij ook lo gisch. Kijk, die mensen komen hier omdat ze van huis en haard zijn verdreven, of worden ver volgd. Niet om te jatten," Argument; 'Dit is «iet de juiste piefc voor een asielzoekerscen trum. Er is geen draagvlak in deze buurt' Directeur H. Smidstra van het asielzoekerscentrum Rotter dam: „We hebben vrijwel geen proble men. Niet met de omgeving, en niet binnen het centrum zelf. We hebben een zachte landing ge maakt in Vreewijk. Het kan dus wel degelijk. Terwijl men hier vooraf heftig tegen de komst van asielzoekers was J. Bosma-Verstijnen, voorzitter van de werkgroep vrijwilligers in De Stuw: „In het begin klonken er in de om geving ook wel eens van die op merkingen. Dat de riolering wel verstopt zou raken door de gesto len portemonnees. Maar over het algemeen was er nauwelijks dei ning in Krimpen. In De Stuw zit ten op dit moment zo'n honderd asielzoekers, traniërs, Ethiopiërs, mensen uit Sudan. Die doen boodschappen in Krimpen. Dan merk je ook het voordeel van de Nederlandse taalles, die door en kele van de veertig vrijwilligers wordt gegeven. Ze kunnen zich goed verstaanbaar maken, wat de integratie bevordert." Argument; 'Door de komst van de asielzoekers daalt de waarde ran de huizen in de buurt' Verkoper J. J. van den Bosch van Zuidstad Vastgoed Adviseurs, actief in de buurt van het AZC Rotterdam: „Nee, wij hebben dat nog nooit meegemaakt. Nu heb je daar in de omgeving ook niet zoveel koop woningen, meer huurhuizen. Ik denk dat hier heel andere facto ren meewegen. Dat het een oude re wijk is bijvoorbeeld. Anders zou het zijn ais je ergens in een wijk een woning zoekt en je ziet dat er pal naast een speelplaats asielzoekers zitten. Kijk, dat moet niets uitmaken, maar het is nu eenmaal zo dat zo'n centrum een negatieve lading heeft. En ik ver moed ook dat er op het platteland anders tegenaan wordt gekeken dan inde stad." J. Teeuw van makelaardij Teeuw bv in Krimpen aan den Ussel: „Nee, .daarover heb ik hier nog nooit iets vernomen. Er staan trouwens geen huizen direct naast De Stuw. Maar ook verder wordt er nooit gezeurd om iets van de prijs van een huis af te doen, omdat er een asielzoekers centrum in de omgeving staat. Men hikt eerder aan tegen de brug, of het verkeer." Argument: 'Omwonenden zijn door de komst ran de asielzoekers overvallenEr is geen ruimte ge weest voor inspraak' Directeur H. Smidstra van het AZC Rotterdam: „Daar zijn procedures voor en die worden ook bewandeld bij de komst van een asielzoekerscen trum. Maar daar ging het hier niet om. Wat me in Vreewijk opviel, is dat mensen het idee hadden dat er in het algemeen niet naar hen werd geluisterd door de gemeen telijke instanties. En de komst van dat asielzoekerscentrum was daarvan een voorbeeld. Daarom is het juist belangrijk dat je hen vertelt wat er aan de hand is, hoe het werkt, Mijn ervaring is dat omwonenden vaak uit onwe tendheid handelen. Ze hebben een verkeerde voorstelling van zaken. De asielzoekers zouden in de watten worden gelegd, er zou zelfs een zwembad in het centrum zijn. Dat is helemaal niet waar! Ik wil de mensen uit Gorinchem en Hendrik-Ido-Ambacht dan ook van harte uitnodigen hier eens te komen kijken." Burgemeester R. Jansen van Krimpen aan den Ussel: „Dat omwonenden klagen dat ze te laat worden ingelicht, daarvan ben ik niet zo onder de indruk. Is er de bereidheid om die asielzoe kers op te vangen, daar gaat hei om. Die bereidheid heb je of niet. Zo niet, dan krijg je die verhalen van 'niet in mijn achtertuin'. Als gemeentelijke overheid kun je zelf al veel doen. Wij hebben toen paginagrote interviews verspreid, juist om allerlei verborgen ang sten weg te nemen. En hebben een netwerk van vrijwilligers op gezet. Na een paar weken, ver stomden de negatieve geluiden." De PvdA bepaalt morgen haar standpunt in de slepende discus sie over de uitbreiding van Schiphol. Als aanzet ligt een rap port op tafel, waarin wordt ge steld dat Schiphol onder een aantal voorwaarden mag uit breiden. Schiedammer Chris Zij develd speelt een prominente rol in de losgebarsten discussie. Hij werkte mee aan het rapport, maar distantieert zich van de in houd. „Het rapport-Schiphol doet geen recht aan de gevoerde brainstormsessies. Toch vind ik het hartstikke leuk wat er nu ge beurt. De ontstane ophef is nut tig." Door Carel van der Velden Schiedam Fysiek-ervaart Chris Zijdeveld dagelijks wat lucht vaart is. Het huis van de vroegere miiieu-wethouder van Schiedam ligt precies onder de aanvliegrou te van Rotterdam Airport. 'Hij strijdt al ruim twintig jaar tegen uitbreiding van het vroegere Zes- tienhoven, al beseft hij dat de ge luidsoverlast in Schiedam-Noord peanuts is in vergelijking met het geen de omwonenden van Schip hol doormaken. Zijdeveld is in middels opgerukt naar de frontli nie van de discussie over Schip hol, wellicht het heetste hangijzer van Paars II. Ineens is Zijdeveld terug in het brandpunt van een maatschappe lijke discussie. Vroeger, in zyn tijd als wethouder, kwam je zijn naam vrijwel dagelijks in de krant tegen. Strijdend tegen Zestienho ven. Nieuwe barrières opwerpend tegen de aanleg van het stukje A4-Noord tussen Schiedam en Delft. Of als pleitbezorger van het openbaar vervoer en bouwer van energiezuinige woningen. De mi lieubeweging benoemde hem tot de 'groenste wethouder' van Ne derland. De liefde bleek weder zijds. Tegenwoordig is Zijdeveld onder meer voorzitter van Milieu defensie. Maar hoe komt het dat Zijdeveld zich ineens met Schiphol be moeit? „Tsja, hoe gaan die din gen?" zegt hij. „Ik werd onlangs door het partijbestuur benaderd voor een brainstormsessie over Schiphol. Ze zochten mensen uit alle stromingen van de PvdA. En ze dachten waarschijnlijk, die Zij develd is wel een gekke vent die zijn bek opentrekt. Twee weken geleden hebben we vergaderd. En het was een fantastische en leer zame avond." Zijdeveld moet toch even raar hebben opgekeken toen de werk groep maandag haar rapport pre senteerde. Uitbreiding van Schip hol met een zesde baan is moge lijk, meldt het stuk. In Flevoland zou het charter- en vliegverkeer moeten worden afgehandeld. Ver in de 21e eeuw zou een vliegveld in zee kunnen worden gebouwd. Het is vloeken in de kerk van de milieubeweging. Zijdeveld; „Tij dens de brainstormsessie was er een breed scala aan meningen. Er zaten ook vliegtuigjongens bij, mensen die de in het rapport ver woorde visie hebben. Maar het zou absoluut on2in zijn om te be weren dat dit een unaniem gedra gen rapport is." De visie op de toekomst van Schiphol wordt zaterdag bepaald tijdens het congres in Haarlem. Wat Zijdeveld betreft hoeft dat geen ingewikkelde discussie te worden. „Ik zie dit rapport hoog uit als een aardige aanzet. Maar over ons standpunt hoeven we niet moeilijk te doen. Ons verkie zingsprogramma spreekt duide lijke taai. De PvdA vindt dat de groei van het vliegverkeer moet worden ingeperkt. Ik weet het precies, want als lid van de Werk groep Milieu was ik betrokken bij het opstellen van het verkiezings programma. Wij hadden zestien amendementen, waarvan er des tijds veertien door het PvdA-eon- gres zijn aangenomen." Zijdeveld zet de punten op een rij tje. Kiezers kunnen de PvdA-par- lementariërs er aan houden, vindt Zijdeveld. „De PvdA stelt in het vei kiezingsprogramma dat cr BTW moet worden geheven op vliegtickets en accijns op kerosi ne. Verder vindt de partij dat er een einde moet komen aan de bin nenlandse vluchten. Naar Enge land kun je met de boot. En bin nen Europa vormen hogesnel heidstreinen in de toekomst een goed alternatief." De Schiedammer vindt dat de Schiphol-discussie in een breder kader moet worden geplaatst. „Wereldwijd zijn er afspraken ge maakt om de uitstoot van kooldi oxide te beperken. Denk je dat dat lukt als de vliegtuigsector onbe perkt mag uitbreiden? Vliegen is extreem milieu-vervuilend. Ge lukkig dringt die visie in bredere kring door. Neem dat CDA-Ka- merlid. dat laatst vraagtekens plaatste bij de kerstvakantie van zijn vroegere secretaresses op de Dominicaanse Republiek. Die man had natuurlijk groot gelijk. Als we willen overleven, moeten we stoppen met ongebreideld con sumentisme." Toch is Zijdeveld geen principieel tegenstander van de luchtvaart. Maar omdat vlieden 'extr^m mi lieuvervuilend' is, mogen er van hem hoge eisen worden gesteld aan het maatschappelijk nut. „Vanuit Californië worden radijs jes ingevlogen. En dagelijks wor den er vanaf Schiphol eieren ge transporteerd naar Turkije, Dient dat de mensheid? Is dat maat schappelijk nuttig? Daar wil ik wel eens een discussie over voe ren met de directie van Schiphol." De Schiedammer vindt dat Schip hol terug moet naar de kern. „Het vliegveld is een mainport. Daar hoort uitsluitend vliegverkeer thuis dat van economisch belang is en waar geen alternatief voor bestaat. Intercontinentale vluch ten dus, met bijbehorende aan sluitingen binnen Europa om de passagiers aan- en af te voeren. Veel van het huidige vliegverkeer is economisch totaal nutteloos voor Nederland." Zijdeveld geeft meer voorbeel den. „Wat denk je van Duitse charters, die Nederland welgeteld één gulden per vliegtuigstoel op leveren? Die Duitsers wijken uit naar Schiphol, omdat Duitse luchthavens 's nachts veel stren gere geluidsnormen hanteren. Over die vuilnisbakfunctie van Schiphol hoor je meneer Cerfon- taine nooit. Uitbreiding van het vliegveld is overbodig als Schip hol alle onzinvluchten loost. En als de andere ideeën uit het PvdA- verkiezingsprogramma worden uitgevoerd." Staatssecretaris Cohen van Justitie is er gisteren tijdens een informeel overleg in Wenen met Europese justitie-ministers in geslaagd wat medestanders te winnen voor het Europese asielbeleid. Zijn voorstel om te komen tot een Europese asielproce dure, met gelijke rechten in alle vijftien lidstaten, krijgt brede steun. Maar dat is vooral omdat het vooralsnog beperkt blijft tot een voornemen: het maken van nieuwe wetten en regels is in Europa dusdanig ingewikkeld dat er vele jaren mee heen gaan voor de Brusselse theorie in de praktijk kan worden toegepast. In deze fase heeft geen enkel land er dus moeite mee goede voornemens vrijblij vend te onderschrijven. Het opvangen van vluchtelingen, zonder dat het aantal kan worden beperkt, is een verplichting die voortvloeit uit het verdrag van Ge- nève in 1951, Het gaat om mensen die gegronde vrees kunnen heb ben voor vervolging om redenen van ras, godsdienst, nationaliteit, lidmaatschap van een bepaalde sociale groep of politieke overtui ging. De Nederlandse Hoge Commissaris bij de Verenigde Naties voor Vluchtelingenzaken mr. G. J. van Heuven Goedhart prees in die tijd de West-Europese praktijk, omdat naar zijn overtuiging de ontheemden al veel beter werden behandeld dan de letters van het verdrag voorschrijven. Het is de saaag of die positieve weging thans nog steeds kan opgaan. Met een Europees asielbeleid bedoelen de betrokken landen vaak juist het opwerpen van dammen tegen het hoge aantal asielverzoe ken. Het ontwikkelen van een gemeenschappelijk immigratiebe leid en vluchtelingenbeleid wordt ten onrechte als een geheel ge zien. Het Schengen-verdrag heeft de controle aan de binnengren zen laten verdwijnen. Europese onderdanen kunnen zich in de hele Unie vestigen. Het voorstel van Europees commissaris Gradin dat legale migranten met een verblijfs- en vestigingsvergunning zich net zo vrij moeten kunnen vestigen als Europese burgers is een lo gisch uitvloeisel uit het wegvallen van de binnengrenzen. Maar het dwingt ook tot een scherpere en vooral eenduidige controle aan de echte grenzen van Europa. Het vrijere verkeer van personen binnen Europa mag nimmer ont aarden in het bouwen van een dusdanig diepe slotgracht om het fort Europa, dat mensen die werkelijk op de vlucht zijn, daar het slachtoffer van worden. Het vluchtelingenverdrag van Genève is een minimale regeling - het is verontrustend dat in de discussie over een Europees asielbeleid ook wordt gepoogd om die overeen komst open to bleken. Want helaas zijn de aanpassingen niet be doeld om de landen een ooit vanzelfsprekend humaan gedrag op te leggen, maar om de slotgracht dieper uit te graven. Door Hans Geleijnse Rome Bij leven en welzijn zal paus Johannes Pauius voor het einde van deze eeuw schoon schip maken met het zwarte verleden van de katholieke kerk. Het mate riaal voor een nieuw pauselijk 'mea culpa' zal naar verwacht wor den aangeleverd door een giste ren in het Vaticaan begonnen stu dieconferentie. Achter gesloten deuren bespreken kerkhistorici en geestelijken de historische rol van een van de meest omstreden instituten van de katholieke kerk, de Inquisitie. De hoogtijdagen van de Inquisi tie, de 'ideologische politie' van de kerk, lagen in de vijftiende en zes tiende eeuw. Vooral in Spanje, maar ook in andere landen werd meedogenloos opgetreden tegen 'ketterij'. Marteling en verbran ding maakten honderdduizenden slachtoffers onder protestanten, wetenschappers, moslims en jo den. Na het vooral in joodse kring als halfbakken ervaren excuus van het Vaticaan voor de passieve houding ten opzichte van het anti semitisme, wordt geen opzienba rende zelfkritiek verwacht. De paus heeft eerder dit jaar al ge zegd de wandaden van de Inquisi tie te betreuren. Een nieuw ex cuus zal waarschijnlijk ook be trekking hebben op de kruistoch ten, de bloedige geloofsexcursies naar het Heilige Land. rugdxingen dan. moetje-dat ,1^, Europees verband regelen," al-r dus Klein Molekamp. JIij er ook op dat er onvoldoende ai* tematieven zijn vpor.vluchtgn over korte afstand. „De hog£ snelheidslijnen rijn nog.-niet; klaar." Om diezelfde redenen wijst Ook het CDA het voorstel van PvdA-' en D66 af. „Als Nederland een zijdig ingrijpt, verplaatsen de-.' luchtvaartmaatschappijen' vluchten naar, het buitenland Dat is ongewenst,"- vindt .Twee- de-Kamerlid Vati.Wijmen. „Het is te. vroeg om allerlei maatrege-. len van bovenaf op te leggen aan de luchtvaartsector.11'..- Den Haag De regeringspartij en PvdA, WD en D66 verschil len van mening over het beper- - ken van het binnenlands vlieg verkeer en korte vluchten in Eu ropa, PvdA en D66 willen dat het kabinet binnen zes maanden met maatregelen komt om vlieg verkeer over korte afstand terug te dringen, Ze dienden hierover gisteren tijdens de begrotings behandeling van VROMeen mo tie in. De VVD steunt dit voor stel niet. Tweede-Kamerlid Klein Mole- kamp van de WD vindt dat Ne derland niet op -eigen houtje maatregelen moet nemen. „Als je het aantal vluchten al wilt te- ALS rij JE. fslA TvJ>nTi6» AAwWDT Cl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1