23 'Mogen blij zijn ze soms niet als ze scoren? Basketballers zijn spoor volledig bijster Nesselande onderuit in 'Hei van Zwolle' Feestelijke opening sporthal WION Nederlagen waterpoloërs Schaaksucces Johan Quist Alcazar machteloos Straftvorp nekt Snelwiek i i Van den Broek slaat hoekeysters langs HGC Tafeltennissers FVT met één been in de play-offs Negen dammers Chariots vechten voor elk punt Maandag 2 november 1993 j I Rotterdams Dagblad Rotterdam - Na een voortvarende start maakt zowel Rotterdam als SVH m 2A enigszins pas op de plaats. Beide waterpoloteams ver loren, Vooralsnog lijkt een klasse ring voor de Rotterdamse respre- senianten in de middenmoot het maximaal haalbare. SVH was zaterdagavond met op gewassen tegen WVZ, met Profa ce DAW één van de belangrijkste gegadigden voor het kampioen schap. De nederlaag kreeg met name in het tweede gedeelte van het duel gestalte: 8-11. Tot die tijd was SVH lange tyd de evenknie van de titelkandidaat. Sterker, met 5-2 kon zelfs m de eerste pe riode resoluut de leiding worden genomen. De thuisclub gebruikte het duel om enige jeugdspelers in te passen. By absentie van Mare van de Meijn maakte zodoende Dave de Rijke zijn debuut in het Rotterdamse doel. Ook hy kon echter niet verhinderen, dat WVZ al in het tweede part de achter stand in een minimale voor sprong omboog: 5-6. Vanaf dat moment streed SVH vervolgens voor een verloren zaak. Mare Pe ter Verveer (4), Kees Romers t2), Paul de Lange en Aad van Itsinga waren verantwoordelijk voor de Rotterdamse productie. Het waterpoloteam van Rotter dam verloor in 2A nipt van Sas- senheim: 7-8, Het breekpunt was de uitsluiting van Leon de Kleer - zonder vervanging - in de der de periode van de wedstrijd. Sas- senheim kon zodoende een 5-4 achterstand alsnog ongedaan ma ken. Frank Klawer scoorde twee keer voor de thuisclub. RWV kroop in 3E onder aanvoe ring van Alwin van Aggelen naar een plaats in de subtop. De Rotter dammers bleven ook in de vierde wedstrijd van het seizoen onge slagen door Westland'96 met 9-7 te verslaan. Het was de tweede overwinning. De vrouwen van Rotterdam be haalde in 2Aeen eclatante 104 ze ge op KZC. Pietemella de Heer, Esther van Bmpelen en Manon van de Berk scoorden het meest. Spijkenisse De Rotterdammer Johan Quist heeft opzien gebaard door met zes punten uit zeiven partijen (20 minuten bedenktijd) het sterk bezette dertiende open kampioenschap van Spijkenisse te winnen. Dolf Meijer, regerend knock-out titelhouder van de Rot terdamse Schaakbond, kwam weliswaar tot dezelfde score, maar zijn nederlaag tegen Quisl ver wees hem naar de niet minder fraaie tweede plaats. Bruno ear lier versloeg de toemooiwinnaar en werd derde met 5,5 punt Goze- wijn van Laaturn en simultaan- wereldkampioen Gert-Jan Lud- den, toch ook schakers van allure, moesten bij vijf punten afhaken. Internationaal meester Jop Deie- marre, vorig jaar ongeslagen eer ste (hij speelt in het team van landskampioem Panfox/Breda) en Tom Middelburg, de RSB- kampioen van 1997, waren met respectievelijk 4 en 3,5 punt aller minst te spreken over hun score. De groep telde 32 spelers. Rotterdam De volleybalsters van Alcazar/Erasmus Zijn door Vollido met 1-3 op hun plaats ge zet, De setstanden waren 7-15,11- 15,154 en 4-15, Het was de tweede achtereenvolgende nederlaag van de Rotterdamse studentes, die de competitie in de derde divisie H goed waren begonnen. Doch trai ner/coach Teus Heuvelman moest tegen Vollido constateren, dat hij machteloos stond mede doordat Annemarie Duburck ontbrak van wege vakantie en Cindy Mosse- veld nog is geblesseerd. „We heb ben een kleine bezetting. Dat weekte zich vandaag," sprak de coach na afloop somber. Rotterdam De handballers van Snelwiek hebben hun eerste thuisnederlaag geleden. Omdat Marco van der Zwalm in de laatste minuut een strafworp miste, ging tegenstander Fidelitas met de overwinning (19-20) aan de haal. Trainer Jan Weerden zag zijn ploeg meer inzet tonen dan vorige week. Bij een 13-11 voorsprong na 40 minuten misten de Rotterdam mers drie kansen op rij, waarmee zij de Amersfoorters ongewild in de race hielden. Ze raakten nog eca aantal keren het houtwerk, zodat een spannende eindfase ontstond. Daarin deed de gemiste zeven meterworp de thuisclub de das om. Michael de Miranda was topscorer (7x) en uitblinker bij Snelwiek. Doof Nick van der Sluis Den Haag Rotterdam Basketbal steeg dit weekeinde zowaar een plaats op de rang lijst De ploeg van coach Ronald Wolfs dankte die 'promotie' niet aan een overwin ning, maar wisselde alleen stuivertje met het Utrechtse Prisma dat, na het forse ver lies bij BS Weert plotseling een slechter doelsaldo had opgebouwd. De Rotterdam mers bleven ook m het voorbije weekeinde zonder puntenwinst en verloren in Den Haag met 85-75 van Haaglanden Cobra's. De definitieve beslissingen in de eredivisie, de opdeling van de competitie in de Elite A en B, laat nog wel even op zich wachten. Toch ziet de toekomst voor de Rotterdam mers er steeds zorgelijker uit. Ronald Wolfs lijkt zich zelfs al bij een verloren seizoen te hebben neergelegd. „Ik ben niet ontevre den over de spelers en al helemaal niet over hun inzet. Maar meer dan een onderge schikte rol zit er met deze spelersgroep waarschijnlijk niet in," stelde de Rotter damse coach zaterdagavond na de neder laag tegen Cobra's onomwonden vast. Juist die wedstrijd, in de sporthal Over- bosch, toonde overduidelijk aan waar de schoen wnngt. De (huidige) Haagse ploeg speelde in voorgaande competities (als Voorburg) een ondergeschikte rol en won nauwelijks wedstrijden. Dit seizoen be schikt Cobra's over een degelijke sponsor. En zie, dankzij de fors verbeterde financië le armslag kon coach Humphrey van Haver m de Verenigde Staten 'eigenhandig' een drietal Amerikanen uitzoeken en contrac teren. De resultaten zijn er naar. Cobra's staat op een degelijke zesde plaats. De uitgangsposities waren zaterdag dan ook duidelijk anders. Reisden de Rotter damse basketballers in het recente verle den opgewekt en optimistisch naar Voor burg af, deze keer waren de kansen en mo gelijkheden duidelijk gekeerd. Een helft kon de ploeg van Wolfs nog aardig meebal- len en vlak voor rust even op 39-39 uitko men, maar in de slotfase van de eerste helft (rust 43-39) werd - met een driepunter - de basis al gelegd voor de Haagse overwin ning, al bleef Rotterdam nog tot 54-50 (25ste minuut) in de buurt. Een tussenspnnt van Cobra's, met de Haagse Amerikaan Michael Nogelo (29 punten totaal) in de hoofdrol, be tekende echter het einde van de Rotter damse illusies. Griepaanval „De basis-vijf, waarop ik constant moest te rugvallen, raakte steeds verder vermoeid en dat nekte ons op den duur," oordeelde Wolfs na afloop mild, Terecht meldde de coach dat hij ook in Den Haag, naast lengte (Laurens Rogier geblesseerd, Marco Pikaar nog met in vorm) weer een schutter miste. Dat laatste had te maken met de griepaan val die Sander Kales vooraf reeds had ge floept. Nu kwam de volle last op de schou ders van Eelco Derks (29 punten!, 9 re bounds) waarmee duidelijk aangetoond werd hoe smal de Rotterdamse formatie momenteel is „Hopelijk brengt Rob de Graaf als hy volle dig fit is (gerekend wordt op de eerste week van december, red.) weer vuur in de aan val," rekende Wolfs zich alvast een beetje njk. En voor de rest? „Het verhaal is be kend. Er is geen geld voor Amerikanen, we zullen er met deze ploeg iets moois van moeten maken. En waar we dan uitkomen? Dat antwoord bleef Ronald Wolfs zijn ge hoor schuldig. Lichtpuntje in Ik n Haag was dat eindelijk eens wat beter van de vrijeworplyn werd geschoten (74%, 14 op 19), maar ook tegen Cobra's bleven de aan vallende prestaties vanuit het veld (44%, 27 op 61) weer beneden de maat. Ronata Erkelens probeert langs de Zweedse verdedigster Karin Niisson (rechts) te komen. De Rotterdamse international scoorde één treffer vanuit de tweede lijn. Foto peter Moikenboer Schiedam Als de handbalsters van Oranje scoren, maken ze in negen van de tien gevallen een vreugdedans. Dan gaan de handen de lucht in, zelfs als de Nederlandse ploeg met vijf doelpunten achterstaat. Dat heeft iets onwerkelijks en naïefs, maar tegelijk aandoenlijks. Dit zijn liefhebbers. „Mogen ze soms niet blij zyn als ze scoren?" vraagt bondscoach Bert Bouwer zich af. „Soms lukt in de wedstryd iets waarop vaak is geoefend. Dan zie ik de speelsters oprecht blij zijn. Zelfs als we ver op achterstand staan Mag dat niet dan? Het gaat om het leerpro ces." Het Nederlands handbalteam lijkt op een verkorte cursus top- handbal. Anderhalf jaar geleden besloot een groep talenten onder leiding van coach Bouwer uit de competitie te stappen, a la de Oranje-volleyballers een decenni um eerder. Het doel werd Sydney 2000, met het Europees kampi- oenschap in eigen land straks in december ais eerste échte graad meter. In enkele seizoenen tijd proberen de handbalsters een achterstand van jaren in te halen. Tijdens het Holland-toernooi in Schiedam, af gelopen weken voor de tiende maal in Schiedam gehouden, zei den scouts uit het buitenland al dat dat eigenlijk onbegonnen werk is in zo'n kort tijdbestek. Toch hebben de internationals hun vizier gericht op Sydney - en als het niet lukt in elk geval op de volgende Spelen, in Athene. Daér- om staan de internationals voor een interland ook niet in een rij opgesteld voor het volkslied, maar in een kring. Als een mense lijke Olympische ring, de zesde. Ook dat heeft iets aandoenlijks. Het CHnje-plan zit vol symbo liek, van manieren om de 'team building' te bevorderen. Niet on belangrijk bij een ploeg die het van de teamgeest moet hebben en op de 23-jarige Natasja Burgers na een echte vedette-m-spé mist. Over anderhalve maand begint het Europees kampioenschap en Bouwer heeft m Schiedam kun nen constateren dat het gat met de toplanden nog niet is geslecht. Dat zyn reservebank te weinig wisselmogelijkheden biedt en dat zijn belangrijkste spelers straks dus volop aan de bak zullen moe ten. Een Europese titel voor Oranje is een utopie. In het Holland-toer nooi verloor de Nederlanse ploeg gistermiddag in de Margriethal met 20*27 van Zweden, nota bene een land dat straks niet is verte genwoordigd op het EK. De Bouwer-formatie werd vierde op het eigen evenement, dat werd gewonnen door Polen. Alleen van Spanje werd gewonnen, van Ma cedonië werd een punt afgesnoept en Polen, Zweden en Tsjechie ble ken gewoon te sterk Maar van zulke wedstrijden leert de selectie meer dan van vorige HoUand- toemooi. Toen stonden de speel sters na de vijfdaagse op de hoog ste trede van het erepodium, maar was de tegen stand van een veel la ger niveau. Stagnatie Toch heeft bondscoach Bouwer een stagnatie gezien in het door h em zo vaak aangehaalde leerpro ces. „Wij trainen één keer op een dag vier uur achter elkaar. Dat kan niet anders, omdat de speel sters ook nog studeren of werken. Het is al mooi dat we dagelyks met z'n allen trainen. Maar ik kan niet twee uur fysiek trainen op het hoogste niveau en vervolgens ook pieken met de baltraining. Daarmee krijgen de speelsters te weinig rust. Het zou beter zijn om twee keer daags twee uur te trai nen - 's morgens en 's middags. Dat is misschien de oplossing voor sommige speelsters, die het idee hebben dat ze weirug pro gressie meer doormaken." Dit seizoen maakt Bouwer daar om op de huidige manier af. Daar na wil hy met de speelsters die zijn afgestudeerd en geen baan hebben alvast overdag gaan trai nen. „Zodat we langzaam naar de situ atie van alle buitenlandse tegen standers toewerken. Want vergeet niet dat alle ploegen hier in Schie dam uit full-profs bestonden. We kunnen het verschil alleen weg werken als we op dezelfde manier gaan werken." OIgu Assink werd topscorer van het toernooi; ze maakte in vijf wedstrijden veertig doelpunten. Dat de 20-jarige Assink veruit de meeste doelpunten maakte, vond Bouwer een tekortkoming van het team. „De andere speelsters laten het scoren te veel aan Olga over. De anderen moeten meer durven, zonder dat Olga's produc tie vermindert en zonder dat het de teamgeest aantast." Door Bart Bakker Zwolle De volleyballers van Nesselande keken verslagen toe hoe Zwolle, na de 3-1 zege (15-13,8- 15,15-13 en 15-8), de Super Cup aan het uitzinnige publiek todnde. Op het moment dat de Zwolse voorzitter Margriet Meindertsma spontaan met 4e spelers de polonaise liep, sloeg Nesselande-speler Michiel van der Kuip de handen voor zijn gezicht. De teleurstelling van de midden-aanvaller was il lustratief voor de kater van Nesselande. „Deze ne derlaag is een domper," stamelde Van der Kuip, „We hadden nota béne een uitstekende voorberei ding achter de rug. Het team was er klaar voor om de eerste prijs van het seizoen te pakken. Dat pak te dus even iets anders uit." „We waren te gespannen," vervolgde de lands kampioen. „We wisten dat het een heksenketel zou worden, maar dat mag geen excuus zijn, De spelverdeling was te onnauwkeurig. We lieten Zwolle in zyn spel komen. Dat had niet mogen ge beuren." Zwolle-libero Martijn Dielemaivverig seizoen om disciplinaire redenen weggestuurd bij Nesselan de, kon zyn geluk niet op. „Natuurlijk is dit mijn sportieve Tevanche gilde hij opgetogen tussen de feestende supporters. „We hebben Nesselande gedold. Onze enorme wilskracht gaf de doorslag. We mochten deze kraker niet verliezen." „Waar ging het fout?" vroeg ook assistent-coach - Guillermo.Booger& zich hardop .af. Boogers had - door de absentie vanKerre Mathieu, die met He" Nederlandse volleybalsters op het WK in Japan verblijft, de technische eindverantwoording. Boo- gers werd vervolgens bestookt met vragen over zyn opmerkelijke wissel in de derde set, toen hij Kristian van der Wel verving voor Twan van Kuijk, die in het veld kwam toen Nesselande een 9-12 voorsprong had. Mede door een foutenfesti- val van de zwak acterende Van Kuijk werd de voorsprong (14-12) én uiteindelijk de set (15-13) uit handen gegeven. „Tja, ik vond dat Van der Wel met de blokkering op dat moment steken liet vallen," zei Boogers. „Vooral in het midden liep ons blok niet. Van Kuijk had inderdaad een ongelukkige invalbeurt Maar zoiets kon ik van tevoren ook niet weten." „Boogers Het Van Kuijk te lang staan," conclu deerde Michiel van der Kuip achteraf en daarin had hij gelijk. Want Van Kuijk begon de vierde set dermate aarzelend dat spelverdeler Gys Ronnes hem op een gegeven moment naar zijn juiste posi tie moest duwen toen Zwolle serveerde. De thuis club had overigens in de verdediging een machtig wapen, waarmee voor de tweede opeenvolgende keer de Super Cup werd veroverd. Rotterdam— De korfballers van het 65-jange WION hebben in hun eerste wedstrijd in de gloednieuwe spoi (hal hoofdklasser Deetoa prima partij gegeven. Na de opening en vele festiviteiten mochten de vol gelingen van coach Bram Rog het opnemen tegen de Dordtenaren. In de eerste helft speelden de zenuwen de Rotterdammers nog parten (3-9), daarna traden de Ommoorders hun gerenommeerde tegenstanders onbevangen tegemoet: 15-23. Wim Niesmg was met vy f treffers topscorer. Wim Diepenhorst, Jimmy van Nijnatten (bedwong internationaal Dennis Voshart prima met slechts twee tegentreffers), Frank van der Meer (allen 2x), Monique Kernner, Anja Tissingh en Irene van Velzen maakten de vijftien vol De Belg Dirk Sereu was de beste Dordtse schutter met vijf De opening van de nieuwe W ON-ha was ook voor de kinderen een groot feest. Foto John van Hoek Oor Vos Rotterdam De hoekeysters van Rotterdam staan vooralsnog op het podium van de hoofdklasse. Om die status te behouden werd zelfs het prestigieuze HGC op eigen terrein verslagen. International Inge van den Broek besliste twee minuten voor het einde het duel: 1-2. Twee minuten voor het einde besliste international Inge van den Broek de prestigestryd tussen HGC en Rotterdam: 1-2. Door deze nederlaag haakte de Haag se hockeyclub voorlopig af in de strijd om een plaats voor de play-offs. Aan alles was te merken dat het niet zo maar om een Haags-Rotterdams onderonsje ging. Het duel was rommelig met aan beide kanten weinig uitgespeelde kansen. In de eerste helft kreeg de thuisclub meer strafcomers, maar Rotterdam slaagde erin die goed te verdedigen. Het tij keerde toen Rotterdam kort voor rust een strafbal mocht nemen. Dat buitenkans je was aan Boukje Vermeulen goed besteed: 0-1. Na de pauze had Rotterdam het initiatief, maar maakte HGC na twintig minuten gelijk. Daarna ont spon zich een felle strijd om de winnende treffer. Topscorer Karlijn Petri werd goed in de gaten gehou den en kwam nauwelijks in het hoofdstuk voor. Het gevaar moest daarom van Inge van den Broek ko men, die haar faam waarmaakte: 1-2. Stand: Den Bosch 9-27, Amsterdam 9-22, Rotterdam 9-20, Laren 9-39, HGC 9-16, Kampong 9-13, Oranje Zwart 9-8. Hilversum 9-8, Pinoke 9-6, Hurley 9-6, Nij megen 94, MOP 9-2. Voor de mannen van Victoria waren de druiven zuur. De ploeg etaleerde aan de Kralingseweg een groot gebrek aan interesse en dat werd door Voordaan af gestraft: 1-2. In de eerste de beste minuut beging laatste man Jan Willem Bout al de fout de bal in de voeten van een tegenstander te plaatsen: 0-1. Kort daarna herhaalde Bout zijn 'hoogstandje', maar doel man Hans Pieter van 't Sand behoedde Victoria voor meer ellende. Tevergeefs, naar later bleek. Knullig uitverdedigen van de Kralingers resulteerde toch in de 0-2. Pas tien minuten voor het einde zorgde Mark Langenmeijer voor de aansluitende treffer. Leonidas moest twee keer een achterstand ongedaan maken om zich in de subtop van de overgangsklasse B te handhaven. Tegenstander Schaerweijde opende na vijf seconden de score. Lex van Horssen maakte gelijk, maar kort voor rust Leonidas kreeg een nieu we tegenslag te verwerken: 2-1. Drie minuten voor het einde zorgde Michel Kroot uit een pass van Jan de Waard voor gerechtigheid: 2-2. Rotterdam won in dezelfde afdeling eindelijk weer eens. Slachtoffer was Wageningen dat met een 2-1 nederlaag huiswaarts keerde. Dooreen tïp-in opende Jan Jaap de Vin in de twintigste minuut de scoreUit een pass van Niels Hek volgde Armand van Deventef zijn voorbeeld: 2-0. De strijd leek gestreden, maar Wageningen kwam na rust terug tot 2-1. Verder liet de thuisclub, waarin Michel Krouwel een centrale rol vervulde, het niet komen. De laatste man van Rotter dam, die alsnog heeft besloten zijn carrière voort te zetten, bracht rust in spel van de Rotterdammers. De vrouwen van Victoria blijven het in de eerste klas se A goed doen en wonnen met 6-0 van Zoetermeer. Lelden Wie bij FVT/Visser mocht twijfelen of het eerste team zich wel of niet voor de play-offs zou we ten te plaatsen, kan die zorgen sinds gisteren laten varen. In de uitwedstrijd in Leiden lieten de Rotter damse tafeltennissers daar met een 1-6 overwinning tegen Scylla geen twijfel over bestaan. Weliswaar moet nog één wedstrijd worden gespeeld, maar daar voor behoeft het team van trainer-coach Alfred de Jong zich geen zorgen te maken. Dat is de thuiswedstrijd tegen Integer Groep, dat al zeker is van plaatsing in de degradatiepoule. Spelend zoals tegen Scylla valt er voor FVT opnieuw een ruime overwinning te behalen. Zelden is de tafeltenniscompetitie in de eredivisie zo spannend geweest als in dit seizoen. Op één wed stryd voor het einde van de voorronde, zyn nog zes teams in de markt voor de play-offs. Van dat halve dozijn vallen twee ploegen af, die afzakken naar de degradatiepoule. Om competitievervalsing uit te sluiten, heeft competitieleider Jan van den Berg be slist dat alle wedstrijden zaterdag om zes uur moeten beginnen. FVT speelde tegen Scylla een puike wedstrijd, met Michel de Boer en Nermin Smajic in de hoofdrol. Smajic won zijn twee partyen tegen Gerard Bakker (21-18,16-21,12-21) en Peter Paul de Vrind (17-21,22- 24). De Boer klopte oud-teamgenoot Martin van Rijn in drie games, en speelde ook tegen collega-kopman Bakker erg sterk (15-21,21-23). Barry Wïjers verloor zijn eerste partij vrij kansloos van De Vrind, maar pikte in de slotwedstrijd tegen Van Rijn toch weer zijn puntje mee: 16-21, 22-24. Het zesde punt voor FVT kwam uit het door De Boer en Wijers gewonnen dubbelspel. De stand: 1. Ankerstars 6-26, 2. FVT/Visser 6-25, 3. Scylla 6-24,4. TTW 6-24,5. Amsterdam United 6.24, 6. 't Zand 6-22,7,6-11,8. Salamanders 6-10, In de deide divisie verloor Twenty One Up in Hilver sum met 64 van Victoria. Onno Trip scoorde twee keer, Peter Berben en Niels van der Wal ieder één keer. De vrouwen van FVT/Visser haalden in Enk huizen uit tegen Olympia: 1-9. Franeiska Davids, Tanja Revet en Patricia Zwarljens scoorden ieder drie keer. Rotterdam Slechts met negen man - topdammer Jagdies Sheoratan moest op het allerlaatste moment verstek laten gaan - heeft het Charloise tiental afge lopen zaterdag overtuigend met 13-7 van het tweede team van Den Haag gewonnen. Daardoor klommen de bezoekers naar de vijfde positie. Door de absentie van Sheoratan begonnen de Rotter dammers met een 0-2 achterstand. Dat had eenloute- rend effect op de spelers. Aan elk bord werd scherp gestreden, wat resulteerde in maar liefst vier klin kende overwinningen en vier zogenaamde 'plusre mises'. Piet Bakhuizen liet zich van z'n beste kant zien. In een positioneel sterke partij tegen de hoogst geklasseerde Hagenaar, Van Teyüngen, bracht hij een overmachteindspel tot een goed einde. Topper Ashok Bhajan was gewoon te sterk voor zijn tegenstander. Eddy Fuzzally speelde een spannende partij, die 2ijn tegenspeler en hem een dam oplever den. De Charloiser deed het meest met die meer waarde en pakte de vijandelijke schijven gemakke lijk. Angelo de Brujjn creëerde zoveel problemen dat zijn zwoegende tegenstander in een verloren positie de vijftig-zetten-grens door tijdoversehrijding met twee zetten miste.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3