11 Jeugdabonnement bij bibliotheek van de baan Rotterdams Dagblad Zes ton geëist voor vijf maanden hennep kweken IRTIN Politieke steun voor Vlaardingse instellingen Akkoord rioolplan Toekomst tafeltennisclubs voorlopig nog onzeker VOOR EEN EXCLUSIVE TROUWREPORTAGE Soiikenisse In Fotovakstudio Paul Ballon Theo Mann - Bouwmeesterstraat 1Bel vooreen vriibliivende afspraak. Tel: 0181-630382 Brede steun voor amendement PvdA/CDA Schiedam wint Europese prijs Protest duur drinkwater Jeugdbende pleegt tachtig inbraken Mogelijk woningbouw of sportzaal op Korpershoek S wekesi voor 28,; j|| |i Of bel gratis 0800-0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 5 november 1998 m Door Jan Rozendaal Vlaardingen Het jeugdabonnement voor de bibliotheek in Vlaardingen is van de baan. Een amendement dat de PvdA in diende tegen de eigen wethouder Van der Windt en dat mede was ondertekend door coalitiegenoot CDA, kreeg brede steun. Voorstellen van AOV en SRG om ook de verdubbeling van het abonnement voor 65+-ers te schrappen en van de SP om de verkorting van de uitleentijd van boeken niet door te laten gaan, haalden gisteravond geen meerderheid. Door het schrappen van het jeugdabonnement ('het moet uit de lengte of uit de breedte ko men') gaat het volwassenenabon nement wel een rijksdaalder extra omhoog en kost daardoor voort aan 42,50 gulden. De bibliotheek moet volgend jaar 100.000 gulden meer afdragen aan auteursrechten. De gemeente raad heeft eerder besloten dat de bibliotheek dat binnen de eigen begroting moet oplossen. Omdat na de bezuinigingsoperatie van zeven ton die de afgelopen jaren moest worden doorgevoerd aan de uitgavenkant de rek er wel zo'n beetje uit was, konden burge meester en wethouders naar ei gen zeggen niet anders dan de ta rieven verhogen. De ingrijpendste wijzigingen daarbij waren de invoering van een jeugdabonnement voor leden van 14 tot en met 17 jaar van twin tig gulden per jaar; zij betalen nu nog alleen leengeld per boek of cd. En 65+-ers moeten vanaf 1 ja nuari 1999 het volle pond gaan be talen: de vijftig procent korting voor Pas 65+ en RotterdamPas vervalt. Omdat geld geen drempel mag betekenen voor het kunnen lenen van een boek, bieden b en w de mogelijkheid aan minima (ou deren met alleen AOW, maar ook de bijstandsmoeder met een op groeiend kind) om een beroep te doen op het sociaal cultureel re ductiefonds om het abonnement (deels) terug te vorderen. Maar dat was voor de meeste frac ties niet voldoende. „Wij willen geen enkele drempel opwerpen voor jongeren tot 18 jaar om te gaan lezen," zei Anny Attema (PvdA). Jan van der Kolk (Groen links) snapte er helemaal niks van. „Lezen is zo belangrijk en door nieuwe onderwijsmethoden waarin zelfstandigheid van leer lingen voorop staat wordt de bi bliotheek nog belangrijker en dan jaagt u de jongeren weg." Cees Oosterom (CDA) noemde het 'ar moedig'. Het PvdA/CDA-voorstel om het jeugdabonnement te schrappen kreeg alleen geen steun van de drie wethouders, de eenmansfrac tie van het AOV en coalitiepartij WD. „Het is pedagogisch en psy chologisch goed dat jongeren be seffen dat niet alleen materiele zaken geld kosten, maar dat ook aan immateriële zaken een prijs kaartje hangt," aldus WD'er Lex de Lange. Concurrentie Tüly Hessels (SP) had tien biblio theken in de regio gebeld en was tot de conclusie gekomen dat de Vlaardingse boekenuitleen 'stuk ken duurder is' en zich daarmee uit de markt aan het prijzen is. „Elk jaar gaan de tarieven om hoog en elk jaar zakt het aantal le den." Dwars zat haar vooral de verkor ting van de uitleentijd. De biblio theek heeft besloten daarin meer uniformiteit te brengen en dat brengt met zich mee dat boeken voortaan na twee in plaats van drie weken moeten worden inge leverd. Volgens Hessels 'een ver kapte verhoging van het tarief. Zij is bang dat veel mensen niet op de hoogte zullen zijn van die nieuwe termijn, waardoor er me teen een boete (een gulden per boek, per week) moet worden be taald. Een aantal fracties vond de sug gestie van de grootste oppositie partij wel sympathiek, maar toch steunden zy niet het' amende ment van de SP. Rede^was'dat niet kon worden adhgégevèn wat de gevolgen van het voorstel zijn. Door de verkorte inlevertermijn gaat de omloopsnelheid van de boeken namelijk omhoog en dat betekent - naast de vollere boete- pot- extra inkomsten. Men was bang dat hierdoor de tarieven nog verder omhoog zouden moeten en daar wilde geen van de andere partijen de vingers aan branden. Ook de suggestie van AOV en SRG-fractie om op z'n minst te on derzoeken of de korting voor 65+- ers kan worden gehandhaafd, haalde geen meerderheid. On danks dat Wim van Klink (AOV) en Cor de Jonge (SRG) erop wezen dat van de handreiking van het voor de subsidie en achteraf con troleren wat er van terecht is ge komen. Zie ook pagina 13: CDA wil vuil containers ondergronds. Vlaardingen PvdA en CDA heb ben burgemeester en wethouders opgeroepen om de noodlijdende instellingen in Vlaardingen te hulp te schieten. De kinderop vang, het ouderenwerk, de maat schappelijke dienstverlening, stuk voor stuk krijgen deze instel lingen te maken met fiks toegeno men kosten. Bijvoorbeeld door de onlangs afgesloten nieuwe CAO's. „Die instellingen kunnen daar echt niks aan doen, maar de kos ten voor de aan ons geleverde diensten worden er weer veel ho ger door," aldus PvdA-fractievoor- zitter Anny Attema gisteravond, die eraan toevoegde dat met een verhoumg van de gemeentelijke subsidie van anderhalf procent die loonstijgingen niet kunnen worden ingelopen. Tenminste twee ton extra wil de PvdA daar voor opzij zetten. CDA-fractievoorzitter Cees Oos terom vindt behalve dat de ge meente 'structureel meer geld' moet overmaken om het gewen ste niveau op peil te houden en de instell.' gen geen activiteiten hoe ven af te stoten, ook dat de begro tingen van de subsidie-aanvra gers kn >cher tegen het licht moeten worden gehouden. „Steeds vaker blijkt dat het subsdiebedrag niet aansluit bij de begroting van de instellingen," al dus Oosterom, die onder meer als voorbeeld de Stichting Kinderop vang Vlaardingen noemt waar on langs een tekort van zeven ton bo ven tafel kwam. Het CDA wil net als de PvdA betere afspraken ma ken wat de instellingen gaan doen Schiedam De gemeente Schie dam heeft samen met haar part- hersteden een Europese prijs ge kregen voor haar jongeren uitwis selingsproject. Het gaat om de zo geheten 'Etoile d'or' ofwel de gou den ster. De Europese Commissie koos het jongerenproject uit dui zenden andere. De uitwisseling tussen jongeren van 16 tot 20 jaar uit de partner steden vindt al enkele jaren plaats. Vorig jaar kwam een groep jongeren uit Schiedam,-Esslin- gen, Vienne, Piotrkow Trybu- nalski bijeen in de Sloveense re publiek en partnerstad Velenje. De bedoeling van het project is dat ze eikaars cultuur beter leren kennen. De Europese Commissie looft het initiatief dat minder hoog opgeleide jongeren uit Euro pa én Oost-Europa deze kans wordt geboden. De prijs wordt op vrijdag 13 november uitgereikt in het Italiaanse Ferrera. Schiedam wordt vertegenwoordigd door oud-raadslid van D66, M. Hout kamp en J. Brouwer, medewerker van bureau communicatie. Bei den hebben zittmg in de werk groep die de partnerstedeneonfe- rentie 1998 organiseert. sociaal cultureel fonds vermoede lijk weinig of geen gebruik zal worden gemaakt. „Deze mensen gaan hun hele hebben en houden toch niet blootgeven voor een abonnement voor de bibliotheek. Ze hebben er al zo'n moeite mee om hun handje op te houden," al dus Van Klink, die voorspelde dat veel ouderen zich gedwongen zul len voelen af te haken. Wethouder Van der Windt beloof de de procedure om een tege moetkoming te krijgen uit het so ciaal reductiefonds zo eenvoudig mogelijk te maken. Door Marc Floor Rotterdam/Vlaardingen Vijf maanden een hennepkwekerij van 1800 planten laten draaien is een goeie business, als je de Vlaardïnger pobtie mag geloven. Een agent had berekend dat de 45-jarige Vlaardïnger W. J. daar mee maar liefst 800.000 gulden had verdiend. Dat bedrag wilde justitie dan ook volgens de dag vaarding terugvorderen. Al zaten daar dan nog de kosten in van de stroom die van het energiebedrijf was gestolen. Maar het bedrag van zes ton was ook officier van justitie mr. P. G. Blanken wat te gortig. Hij eiste in de zitting van de Rotterdamse po litierechter gisterochtend een boete van 50.000 gulden tegen J. „Ten eerste kom je er niet veel verder mee zo'n exorbitant be drag te vragen," motiveerde hij de eis. „Bovendien heb ik genoeg ervaring met dit soort zaken om te weten dat die 50.000 gulden een stuk realistischer is." Maar niet alleen het enorme be drag van 600.000 gulden dat aan vankelijk van de verdachte werd geeist was opmerkelijk. Ook de beslotenverklaring van de zittmg van de politierechter was een unicum te noemen. De officier van justitie had het althans in zijn carrière nog nooit meege maakt. De advocaat van de verdachte mr. I.A Kamans vroeg politie rechter mr. M. Zomer tot de be slotenverklaring, omdat er vol gens haar anders kans op bedrei ging bestond van haar cliënt. Hij had namelijk het huis waarin zich de plantage bevond aan een derde onderverhuurd, die qua re putatie niet voor de poes was. In middels was de huurder overle den, maar ook zijn vrienden mochten niet worden uitgevlakt, stelde de raadsvrouwe. De politierechter kon zich vinden m de constatering dat de ver dachte gebaat was bij zo min mo gelijk publiciteit rond zijn zaak en verbande de pers uit de zaal. Van een daadwerkelijke bedrei ging heeft J. tot op de dag van vandaag nog geen aangifte ge daan. Hoewel de Vlaardinger terecht moest staan op beschuldiging van bezit van een redelijk grote hennepplantage van september '95 tot februari '96, werd hij uit eindelijk van dat feit vrijgespro ken. De overleden huurder had altijd volgehouden helemaal geen huurder te zijn van J. Maar tijdens een huiszoeking van de politie was een huurcontract bo ven water gekomen. Onder meer op basis daarvan constateerde de rechter dat J. met de eigenaar was van de plantage. De eis van de officier van vier maanden gevangenisstraf werd daarmee niet gehonoreerd. De rechter wees ook zijn vordering van 50.000 gulden af, evenals een later aangepaste vordering van 15miUe. Mr. Zomer zuiverde de Vlaar dingse verdachte echter niet van alle blaam. Zij meende dat J. niet anders dan geweten kon hebben van de kwekerij m zijn huis. Niet alleen doordat er bij hem kassa bonnen werden gevonden van spullen voor de kwekerij, maar ook door de relatie met de huur der. J. verhuurde het betreffende pand namelijk aan de eigenaar van de kwekerij voor een meer prijs van 1000 gulden per maand. Een bedrag waarbij toch zeker een lichtje had moeten gaan branden. Dat geld had de Vlaar dïnger direct aan de kwekerij verdiend, meende de rechter, en dat moest hij dus terugbetalen. „Vijf maanden maal 1000 gulden is vijfduizend gulden," rekende ze voor.„Maar dat zal ik aanzien lijk verlagen omdat het delict van alweer een tijdje terug dateert." En waar W. J. met een eis van zes ton de rechtbank was binnenge lopen, kon hij met een boete van slechts 1500 gulden het pand weer verlaten. Ouderen uit Vlaardingen, Schiedam en Maassluis bezochten gisteren de regionale 50+ SeniorenFitTest in de Margriethal in Schiedam. De j test die de deelnemers ondergingen, geeft inzicht In de algemene li chamelijke conditie, bloeddruk, gewicht, spierkracht en lenigheid. Za ken waar veel senioren benieuwd naar zijn. Naast de test konden deelnemers eveneens de SeniorenInfoMarkt bezoeken. Diverse organisaties uit de regio die zich bezighouden met het thema bewegen, gezondheid, hobby en vrije tijd, presenteerden zich hier. Foto Fred Ubochant/Roel Dijkstra De gemeente raad van Vlaardingen heeft gisteravond met grote meer derheid ingestemd methet rio- Icringsplan. Daarin, staan de investeringen die de komende jaren moeten worden gedaan om het rioolstelsel op orde te houden en te kunnen voldoen aan de geldende eisen. De daarbij horende kosten voorzien de komende jaren kt een sterke stijging van de ta rieven. Volgend jaar wordt het riool recht 198 gulden (nu 185 gul den) en de jaren erna stijgt het met gemiddeld zeven procent per jaar tot 310 gulden m 2007. Zo wordt een reserve opge bouwd om alle investeringen te kunnen doen en dan kan vanaf 2010 het tarief weer lang zaam dalen tot 263 gulden in 2022. Een motie van de SP om de mogelijkheid te onderzoeken grotere huizen met een dubbel tarief aan te slaan zodat de minst draagkrachtigen met een lagere verhoging worden geconfronteerd haalde het niet Behalve praktische bezwaren (hoop uitzoekwerk dat nog ho gere tarieven met zich mee brengt), gaat de vlieger vol gens veel parttjen ook niet op omdat grote gezinnen wel in grote huizen wonen, maar niet altijd over veel geld beschik ken. Door Sander Sonnemans Schiedam Dat de Schiedamse tafeltennisverenigingen NOAD en De Korenbeurs uit het gelijk namige monumentale gebouw aan de Lange Haven moeten ver dwijnen staat vast. Maar waar ze straks de celluloid balletjes op gooien, dat blijft voorlopig nog de vraag. Wethouder Wiegman heeft alternatieve plekken voorgesteld, maar de besturen van beide ver enigingen willen eerst bekijken of die voorstellen acceptabel zijn. Wiegman heeft twee oplossingen voor het verhuisprobleem gebo den, nu designmeester Jan des Bouvrie De Korenbeurs heeft ge kocht en de clubs moeten verkas sen. De eerste - een gymzaal van het Zadkine College aan de Lidui- nastraat- is een tijdelijke. De tweede -eveneens een gymnas tiekzaal- bij de basisschool aan de Dr. Kuyperlaan zou een defini tieve moeten zijn. Bestuursleden van NOAD en De Korenbeurs gaan op korte termijn de eerstge noemde zaal aan een inspectie on derwerpen. „We gaan kijken of dat gymlokaal een acceptabele tussenoplossing is," zegt Jan Simons, voormalig eerste teamspeler van beide ver enigingen die als woordvoerder optreedt. „De verlichting en de speelvloer; dat zijn de belangrijk ste elementen waar naar gekeken moet worden. Bovendien moet natuurlijk ook een soort kantine realiseerbaar zijn." De eventuele nieuwe plaats aan de Dr. Kuyperlaan, gelegen op een steenworp afstand van de Op- standingkerk die in een eerder stadium als optie werd genoemd maar kwam te vervallen omdat die financieel niet haalbaar was, is een ander verhaal. Naast de be staande gymzaal wordt volgens de planning volgend jaar een tweede gebouwd die door de na bijgelegen basisschool gebruikt gaat worden. De tafeltennisver enigingen kunnen dan de be schikking knjgen over het be staande gymnastieklokaal dat ook nog een ruimte heeft waarin de kantine kan komen. „Dat plan," zegt Simons, „ziet er veelbelovend uit. Maar eerst rich ten we onze aandacht op het tijde lijke onderkomen. We zijn bereid positief mee te denken, maar hoe je het ook wendt of keert, met die tussenoplossing gaan we er altijd op achteruit. De Korenbeurs, waar we al zo'n veertig jaar onze competitie spelen, is natuurlijk een geweldige accommodatie." Maassluis Het Maassluise ge meentebestuur gaat een protest actie opzetten tegen het kabinets voorstel om drinkwater te gaan belasten met het hoge BTW-tarief van 17,5 procent Een WD-motie daarover, ingediend tijdens de be handeling van de gemeentebegro ting, heeft het college van b en w gisteren overgenomen. De WD-fractie spreekt van een 'ordinaire belastingmaatregel' en pleit er voor dat drinkwater blijft vallen onder het lage BTW-tarief van 6 procent. Het is immers een eerste levensbehoefte, motiveren de liberalen. Om zijn protest te gen het voorgenomen kabinetsbe sluit kracht bij te zetten, beperkt Maassluis zich tot een brief gericht aan de rte Kamercom missie voor fmanuén. Het college gaat ook alle Neder landse gemeenten oproepen te protesteren tegen de belasting maatregel. Een zelfde verzoek gaat naar de Consumentenbond en naar de Vereniging Nederland se Gemeenten, Wethouder Leny Wesenhagen- Kastelein beloofde snel actie te zullen ondernemen. Schiedam— Het Woninginbraken- team heeft met de aanhouding van een groep jeugdige Schie dammers ruim tachtig inbraken en diefstallen in Sehiedam-Noord en Vlaardingen opgelost. De zaak kwam aan het rollen toen twee jongens van 13 en 17 jaar werden betrapt met een gestolen giropas. Zij bekenden een reeks diefstal len uit scholen, tuinhuisjes en kelderboxen. Tijdens het vervolgonderzoek werden een 18-jarige en een 20-ja- rige jongen opgepakt. De groep pleegde vanaf 1996 tientallen in braken en diefstallen. Een groot aantal goederen waar onder geluidsapparatuur en huis houdelijke artikelen, werd bij de daders thuis aangetroffen. Drie van hen zijn voorgeleid voor de officier van justitie. Een van hen zit nog in voorlopige hechte nis. Maasland Het was zo maar een spontane ingeving van WD- raadslid Leo Lauwaars. Tijdens de gisteravond gehouden verga dering van de Maaslandse com missie voor de ruimtelijke orde ning, zag hij in de „Locatie Kor pershoek" wellicht een mogelijk heid om daar een nieuwe sport zaal van NTO te vestigen. Lauwaars verraste met zijn idee voorzitter Wiebe Gouma en de commissieleden Ad van Marre- wijk (CDA! en José Chung (Open Groepering). De als eerste reage rende Van Marrewyk stond er met afrij zend tegenover. „Dat zou volgens het CDA ook wel pas sen," meende hij Chung onthield zich van een reactie, om een en ander eerst in Êractieverband te bespreken. Hoewel het om het oude pand van het naar Maassluis vertrokken ga- ragebedrijf Korpershoek ging, bracht Lauwaars daarmee toch een koppeling met het winkelplan aan de Doelstraat tot stand. Als het winkelplan aan de Doel straat door zou gaan, dan zou NTO daar moeten verdwijnen. Evenals trouwens de basischool de Klim-op en Schietvereniging Maasland. „Misschien is er naast NTO dan ook nog een schuurtje voor de schietvereniging vrij," grinnikte een toehoorder op de publieke tribune, Gouma en de commissieleden konden die kwinkslag echter net niet horen. Het aan de Huis te Veldelaan staande pand van Korpershoek staat al geruime tijd te koop. Het bestemmingsplan staat bedrijfs vestiging toe, maar er is nog geen koper gevonden. „Het college denkt zelf aan een invulling met woningbouw," kreeg Gouma in stemmend geknik van Lauwaars en Van Marrewijk mee. Lauwaars miste eerst echter nog de inpas sing van de loc?' e in de integrale visie, waarmc et college na de de coalitie turning van CDA PvdA en zijn eigen partij steeds schermt. „Nu krijgen we weer zo'n los plan," mopperde hij. Volgens Van Marrewijk is er in het dorp vraag naar woningen met een kantoor* of werkruimte erbij. „Bijvoorbeeld voor compu terbedrijf) es." Behalve m zyn gymzaalplan, ziet Lauwaars ook wel wat m 'atelierwomngen'. Be halve aan woningen en een sport zaal zou er volgens de liberaal op de onderhavige plek 'eventueel zelfs aan een schoolvoorziening gedacht kunnen worden'. Gouma beloofde de commissie van de ontwikkelingen op de hoogte te houden. Van zijn eigen party bleef een mening, omdat hij zelf in het college zit en een duoraads lid het afliet weten. y Neeim nu een proefabonnemëtl rftogflk D jjugfh I a rjtóftn off f Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement.'! l^(B weten vró+riechts.ƒ.28,-) .Naamr,,1:aJ. Vf m/v J Adres:.t. (~->Nn plaats: „-ó b Telefoon;. .(iV.m. ccntotebezwglnsd Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar; l Rotterdams Dagblad, Afd- Abonnee Service^ Antwoordnummer 1579, 3OO0 VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1