10 Beeld Nana doet stapje naar voren Nieuwe topman OBR was grootgrondbezitter 'Politiebonden te machtig? Oké, dat is een compliment voor ons' Roep om inentingen tegen geelzucht Wasknijper met laagje schuurpapier nieuw gereedschap voor autokrakers Rotterdam helpt Mitch- siachtoffers few.?* i i Welstandcommissie positiever over blikvanger Asklepion na aanpassingen Strafkamer erbij voor rechtbank Straatmagazine in de knel na ontslag redactiechef Minder stank door regen I RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Vrijdag 6 november 1998 Door Marcel Potters Rotterdam Ofschoon ze het zelf liever anders zien, droeg vooral cud-koipschef Brinkman bij aan hun bekendheid. Karei de Neef (49) en Wim van der Zee {46), voor zitters van de Nederlandse Poli tiebond (NPB) en Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) in de regio Rotterdam-Rijnmond. Mede door hun toedoen wankelde de positie van de ex-generaal als chef van het regionale korps des tijds, En kwam hij tenslotte, na een mokerslag van ex-burge meester Peper zelf, ten val Nu, ruim anderhalf jaar later, ge ven ze er zelf de brui aan. Vrijwil lig. De Neef, de pTater en diplo maat, die nogal eens een aanloop je nodig heeft om to the point te komen. En Van der Zee, wat meer recht voor z'n raap. Beiden ston den ze niet zelden zij aan zij tij dens onderhandelingen over het wel en wee van de diender in Rijn mond, Te machtig waren ze, vond Peper. „Wemaken gebruik van de ruim te die ze ons geven," zegt De Neef bedachtzaam. En Van der Zee: rjJa, we hebben redelijk wat te vertellen. De leiding zegt wel eens dat we te ver zijn doorgeschoten. Nou, oké. Dat is een compliment voor ons." Vyfjaar lang stonden ze aan het roer van de twee grootste politie vakorganisaties. Van der Zee part-time. Hij is door het korps uitgeleend aan de strafrechtelijke opvang voor drugsverslaafden en is manager bij de vestiging in Os- sendrecht. In de toekomst zal hij opnieuw een leidinggevende functie krygen in het Rijnmond korps. De Neef zal op beleidsmati ge terrein actief blijven. Hoogste tijd om, aan de voor avond van hun terugtreden, om te reageren op enkele stellingen. De vakbonden hebben ex-korps chef Brinkman nooit een tens ge geven. De Neef: „Daar ben ik het niet mee eens. We hebben hem na zijn aantreden meermalen gezegd hoe we er over dachten. En hem steeds met open vizier tegemoet getreden. Maar hij wilde niet luis- teren. Dat onze kritiek als een donderslag bij heldere hemel kwam, is dus onjuist." Van der Zee: „Het was pertinent geen vooropzet. Integendeel - we hebben het nog lang uitgesteld. Brinkman vaak direct gezegd: beste man, zo kan het niet langer, We zagen echter dat er met onze adviezen niets werd gedaan. Hij deed trouwens met geen enkel ad vies wat. Nou, dan zie je het fout De vakbonden zijn blij dat Peper weg is uit Rotterdam. De Neef: „Nee. Als vakorganisatie hadden we altijd een aparte ver houding met hem. Hij is ons altijd terwille geweest, luisterde naar onze mening, en dat is zeker een voordeel En ja, ik ben blij dat hij weg is, omdat hij zich nu op een ander niveau kan waarmaken." Van der Zee:Ja. Het is goed dat hij weg is. We kenden eikaars me ning zo langzamerhand wel. Strak, eigenzinnig, maar van on derhandden met hem was nau welijks sprake. Misschien dat we ook daarom op elkaar waren uit gekeken. En jammer dat hij Rot terdam nu de Brinkman-rekening presenteert" De bonden maken zich zorgen over de toekomst van de politie Rotter dam-Rijnmond De Neef:Ja. Zeker omdat er een fundamentele verandering van de werkwijze bij de politie op komst is. Het gebiedsgebonden werken, Karei de Neef (links) en Wim van der Zee: 'Ja, we hebben redelijk wat te vertellen.' Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad meer blauw op straat. Dan is het zorgelijk dat we binnen drie jaar in deze regio tussen de driehon derd vierhonderd vacatures ver wachten. En om meer politie op straat te krijgen, moetje wel men sen in huis hebben." Van der Zee:Ja. En dat heeft met een aantal dingen te maken. Voor al natuurlijk de leegloop en onvol doende aanvulling met nieuwe mensen. Daardoor kunnen we niet meer alles doen en moeten we keuzes maken. Als je zo krap in je personeel zit, zul je op den duur dingen als aanrijdingen met schade laten schieten. Daar komt geen politie meer bij. En dat zul je de burger dus goed moeten, uitleg gen. Gelet op deze problemen, zal de politie aUe zeilen moeten bij zetten om het huidige niveau van veiligheid te handhaven." Et moeten minder politiemensen worden ingezet bij uoetbaltaed- strijden in het algemeen, en het EK2000 in het bijzonder. De Neef: „Zeker. Het blijkt onmo gelijk om een simpele oplossing voor het voetbalgeweld te verzin nen. Maar ik zie dat dit onevenre dig veel personeel bij de politie weghaalt. En onevenredig veel werkdruk veroorzaakt. Wij zijn huiverig voor zo'n overmatige in zet. En zeker als je vooruit kijkt naar het EK2000. Bij de geruchten dat dan alle verloven worden in getrokken, zet ik grote vraagte kens." Van der Zee: „Dat is zo. Ik vind trouwens dat de kosten van zoiets niet voor rekening van de regio politie mogen komen. Daardoor wordt het korps volledig uitge hold" Arbeidsvoorwaardeti gaan boven veiligheid. De Neef: „Ja. We zyn er in eerste instantie om de belangen van het personeel te behartigen. Maar daarbij houden we rekening met wat er in de samenleving speelt. Het staat ook niet los van elkaar. Een goed gemotiveerde politie man is beter in staat de veiligheid te garanderen." Van der Zee:Ja. Goede arbeids voorwaarden dragen bij tot een goede werksfeer. En dat is goed voor de veiligheid van de burger. We moeten er echter voor waken dat politiemensen op teveel fron ten worden ingezet. Neem de jeugdproblematiek, de versla vingszorg. Jaren geleden was dat niet aan de orde. Maar de politie Bergenschenhoek/Blelswijk De recente golf van hepatitis A (geel zucht) op scholen in Bergscben- hoek en Bleiswijk maakt opnieuw de noodzaak duidelijk van pre ventieve inentingen tegen deze uiterst besmettelijke ziekte. Vol gens de Rotterdamse GGD komt gemiddeld één op de 500 reizigers naar landen rond de Middelland se Zee (meestal Turkije en Marok ko) met geelzucht terug. De besmetting wordt in hoofd zaak overgebracht door voedsel en toiletten (wc-bril, deurknop). Ook de besmetting in Bergschen- hoek en Bleiswijk is hoogstwaar schijnlijk veroorzaakt door men sen die in Turkije en Marokko op vakantie zijn geweest. Hepatitis A is een virus dat ont steking van de lever veroorzaakt. Vervelendste aspect voor een pa tiënt is dat algehele genezing van de ziekte onmogelijk is. „Geel zucht hou je je hele leven bij je. Voornamelijk op oudere leeftijd treden er soms griepaehtige ver schijnselen op," zegt GGD-woord- voerder Louis Weltens. Met zorgverzekeraar Het Zilveren Kruis onderhandelt de GGD mo menteel over een tegemoetko ming voor geelzucht-inentingen. „Het is mede in het belang van de ziekenfondsen dat deze zaak goed wordt geregeld," aldus de GGD- woordvoerder, „want van hepaü- lis kun je behoorlijk en langdurig ziek zijn." Een geelzucht-inenting kost zo'n 50 gulden; in het bijzon der voor kinderrijke gezinnen die met vakantie richting Middel landse Zee gaan, kan dat een te hoge drempel zijn. heeft kennelijk de expertise in huis." De politie moet stakingsrecht heb ben. De Neef: „Ja. In 1995 en 1996 heb ben we ook de eerste acties op dit gebied gehouden. Voor het eerst hebben politiemensen toen ge weigerd om te werken. Ja dus, al is het op het randje." Van der Zee: „Ja, dat recht moe ten we hebben. Maar het blijft een uiterste middel..." Rotterdam Het beeld Nana van Niki de Saint Phalle, dat be doeld is als onderdeel van het toekomstige thema-museum Asklepion aan de Leuvehaven, zal er niet als een plompe hob bezak bij komen te staan. Het zal 'dynamisch' met één voet een stapje naar voren doen. Door verschillende aanpassingen aan het beeld en het Asklepion-gebouwis aan de voornaamste bezwaren van de welstandscommissie en de gemeente tege moet gekomen. Wat de welstandscommissie be treft, mag Nana er nu komen. De commissie voor welstand en mo numenten, die advies uitbrengt aan de gemeente bij ingrijpende bouwplannen, uitte zich vorige maand in een eerste reactie ui terst negatief over de plannen; te massaal, te veel borsten en buik en niet passend in de omgeving, was de conclusie van het voorlo pig advies. De welstandscommissie was niet de enige die bedenkingen had, ook door de gemeenteraad en be woners was al eerder kritiek ge uit. Met Niki de Saint Phalle is af gelopen zomer overleg geweest over een aanpassing op tal van punten, die nu verwerkt zijn een nieuw bouwplan, dat gisteren in de commissie werd toegelicht door architect Sjoerd Soeters van architectenbureau Soeters van El- donk. De welstandscommissie was nu heel wat positiever. „Een hartstikke mooi beeld, maar ze moet er ook zo mooi mogelijk bij komen te staan en geen vulgaire indruk achterlaten," was een van de reacties. De grootste vrees, dat het beeld, dat als boegbeeld van het museum moet dienen, te veel tegen het gebouw geplakt zou worden, is weggenomen. Nana doet nu een stapje naar voren en zal ook wat voorover buigen met haar zwangere buik, zodat er toch ook iets van haar gestalte en hoofd te zien zal zijn. Het beeld zal daardoor een wat dynamischer indruk maken en zich wat meer richten naar de stad en de omge ving, zo is de verwachting. Vol gens dit ontwerp komt Nana iets verhoogd op een sokkel te staan en komt er een doorzichtige ver binding met het gebouw. Nana krijgt een 'koude huid' van spuit- beton met kleurige in het Friese Makkum gebakken tegels, afge wisseld met spiegeltegels. Het museumgebouw, naast het ïmax-theater, wordt soberder en strakker uitgevoerd met zilver grijze platen en een aluminium omlijsting met lichtpunten, zodat het het uiterlijk van een 'doos' krijgt. De geplande versieringen en trappen komen te vervallen. Ook zal getracht worden het dak vrij te houden van storende bouw sels. „We hebben nu een sterk boegbeeld, dat aan het gebouw ontstijgt en waarvan we zeggen: hier zijn we tevreden over," zegt architect Soeters. Niki de Saint Phalle moet overigens nog wel in stemmen met de uitwerking van het definitieve ontwerp. „Toch jammer dat voor deze beeldhouwster is gekozen," vond een commissielid. „Het is kunst van een hele tijd geleden, in ieder geval niet iets vooruitstrevends.". Tegengestelde meningen ook hier, en de verwachting 'dat het beeld zich straks in de algemene liefde en gedeeltelijke afkeer van de Rotterdammers zal mogen ver heugen'. Helemaal tevreden was de com missie nog niet. Vooral de sokkel en een aantal detailpunten stuit ten nog op bezwaren. De commis sie zag Nana liever met bijde be nen op de grond en niet op een verhoginkje met een hekje erom heen. Al zal dat om bouwtechni sche redenen en het aflopende terrein vrijwel onmogelijk zijn. Ook de directe omgeving met de paviljoens verdient nog aandacht. Die zaken zullen bekeken worden by de bouwaanvraag. In verband met verandering van het bestem mingsplan kan het ontwerp nu ter inzage worden gelegd. Het gehele ontwerp zal met plannen, foto's en maquette binnenkort ook in de Kunsthal te zien zijn. Overigens is er nog een lange ad vies- en inspraakweg te gaan voor Nana vaste voet op Rotterdamse bodem zet. In het contract met Ni ki de Saint Phalle zal worden vast gelegd dat Rotterdam niet ten eeuwige dagen met Nana opge scheept zal blijven zitten, als As klepion besluit te verdwijnen. Rotterdam Twee sleutelhan gers met daaraan een halve was knijper, waarop een laagje schuurpapier is bevestigd De politie van het Rotterdamse dis trict De Noordhoek was erg be nieuwd waar deze 'instrumen ten' precies voor dienden, toen ze onlangs werden gevonden in. een gestolen auto. In de wagen, die geparkeerd stond bij sportcomplex De Wil- genring in Schiebroek, werden immers ook gestolen brommers en fietsen gevonden. „Het kon dus ook daar mee te maken heb ben," zegt politieman F. Ie Pair. „En wij hadden dat soort dingen nog nooit gezien." Van de daders ontbraak ieder spoor, dus aan hen kon geen opheldering wor den gevraagd. Een oproep in de Korpskrant, het interne dagblad van de politie Rijnmond,, bood uitkomst. Collega's van anders districten bleken erover te heb ben gelezen' in een Duits vak blad. „Het is een noviteit waar mee auto's worden opgebro ken," weet Le Pair nu. Het taps toelopende knijpertje wordt tus sen het portier en de ruit gezet waardoor er ruimte ontstaan om met een ijzerdraad het knopje van het portieromhoog te trek ken. Voordeel van dit instru mentje is dat er geen schade ont staat aan het portier. „Maar de meest reguliere wijze van auto's openbreken is nog steeds een ruitje inslaan," zegt Le Pair. Rottertdam De rechtbank in Rotterdam krijgt er een strafka mer met drie rechters bij. Dat heeft minister Korthals van Justi tie toegezegd. Het is een maatre gel om wat te doen aan het ver werken van de hausse aan strafza ken, waardoor veel zaken dreigen te worden geseponeerd. Behalve Rotterdam kan ook Amsterdam op een extra strafkamer rekenen. Volgens persrechter mr. S. is posi tief over de maatregel. „We ont vangen deze mogelijkheid met open armen. Er was door ons om verzocht om dat binnen een half jaar te krijgen." OBR-directeur Wubbo Petersen, gisteren tijdens zijn benoeming In de gemeenteraad; „Ik ben een zeilfanaat. Het lijkt me prachtig om de rivier af te zeilen." Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Door Wessel Penning Rotterdam Wubbo Petersen (50), de nieuwe directeur van het Ont wikkelingsbedrijf Rotterdam (OBR), zit nog twee maanden tot zijn nek in de zorgsector. Tot 1 ja nuari ligt zijn werkkring in de psychiatrie. Hij is bestuurslid van de Rümke Groep, een instelling voor geestelijke gezondheidszorg uit Utrecht. Tol die tijd dient hij zijn energie te steken in tehuizen als, bijvoorbeeld, het Willem Amt- zhuis in Utrecht of het christelijk sanatorium Herwonnen Levens kracht te Zeist De Rotterdamse gemeenteraad mag dan gisteren hebben inge stemd met zyn benoeming tot di recteur van het grondbedrijf, pas over twee maanden treedt Peter sen daadwerkelijk in Rotterdam se dienst. Van de wereld van de zorg, naar de wereld van de grondzaken, dat za) een flinke overgang zijn. Een nieuwe OBR-directeur, die af komstig uit dz Zuigixziui. Ie mand dte sociale geneeskunde heeft gedoceerd, iemand die vele bestuursfuncties m de gezond heidszorg bekleedde - dat moet wel te maken hebben met de vorige baan ran de Rotterdamse weihou der H. Simons. Had hij u soms al eens ontmoet toen hij nog staatsse cretaris van Volksgezondheid, was? En heeft u misschien in die dagen een verpletterende indruk op hem gemaakt? Petersen droogjes: „We kennen elkaar niet Ten tijde van zijn staatssecretariaat was ik direc teur operationele zaken bij de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht. Maar inderdaad, als ik destijds in de zorg werkzaam was geweest, was ik Simons zeker te gengekomen. Iedere directeur uit de gezondheidszorg ligt meestal op de stoep bij de staatssecreta ris." Hij was dan directeur bij de Jaar beurs en ook nog projectleider bij TNO, het cv van Petersen ademt de zorgsector. Was plaatsvervan gend hoofd van het Bureau van de Raadsadviseur voor de iange ter mijnplanning van het ministerie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne, was directeur bij het Me disch Centrum Alkmaar. Maar /jjn toekomst als ÖBR-directeur weer Wel iugi&ch als men Weet dat Petersen in Alkmaar de 'bouw' in zijn portefeuille had. En in de Rumke Groep is hij ook al verantwoordelijk voor zaken als 'financiën, beheer en bouw, waar door gesteld kan wore. - dat Pe tersen vooral in de 'harde' kant van de zorgsector heeft geope reerd. Spottend: „In Utrecht ben ik als directeur van de Rümke Groep al een van de grootste grootgrondbe zitters. Dus er zijn wel raakvlak ken tussen mijn oude en nieuwe baan" Maar hoe is de gemeente Rotter dam bij u terechtgekomen. Hoe kwam u op idee naar deze baan te solliciteren? „In juni werd ik benaderd door een headhunter. Wat zou je ervan vinden, zei die man, als je de psy chiatrie verruilt yoor iets anders, want ik ben op zoek naar een eco noom en ik zoek iemand met er varing in de bouwwereld, iemand met ervaring in de ruimtelijke or dening. Wat zou je ervan vinden om de laatste tien jaar van je ar beidsleven door te brengen als di recteur van het Rotterdamse grondbedrijf? Lijkt je dat niet wat? Het leek me wel wat. Het leek me leuk." Kende u Rotterdam al? „Als student econometrie in Til burg kwam ik vaak in Rotterdam in het kader van een uitwisse lingsproject. Maar sindsdien ben ik hier zelden geweest. Totdat mijn dochter, een studente in Lei den, eens in Rotterdam kwam. Ze vertelde me dat deze stad gewel dig veranderd was. Je moet eens gaan kijken, zei ze. Heb ik ge daan. Ik kende Rotterdam als een platte stad. En toen zag ik die sky line. Schitterend. Dat was pas edit mooi." Komt er wat u betreft nog meer hoogbouw in Rotterdam? Petersen glimlacht. „Vindt u het goed dat ik op dit soort inhoudelij ke vragen nog geen antwoord geef?" U woont nu nog in Almere. Komt u hier wonen? „Over een jaar of twee. Mijn zoon zit net in de voorbereidende fase van het eindexamen. Ik kan hem nu niet uit Almere laten verhui zen. Maar het lijkt me leuk om in Rotterdam te wonen. Die verfris sende rivier bijvoorbeeld. Ik ben een zeilfanaat. Zie het al voor me: in mijn boot de rivier afzeilen. En dan die Kop van Zuid. Indruk wekkend. Ik ben bestuurder ge weest bij het Utrechtse City-pro ject. Dat was toen een van de gro te stedelijke projecten, net als de Kop van Zuid en de IJ-oevers in Amsterdam. De enige plek waar echt wat gebeurd is, is de Kop van Zuid. In Utrecht is nog geen steen gelegd, de IJ-Oever is een ramp. Alleen de Kop van Zuid. Die staat." U beseft dat van een OBR-direc- teur veel vernacht wordt. Dat zo iets geldt ais een zware post? „Natuurlijk. Anders had ik de baan ook niet zo interessant ge vonden. Rotterdam is een dyna mische stad. Er kan hier veel, er moet nog veel Er staan hier groot ste plannen op stapel. De verdere ontwikkeling van de Kop van Zuid, het gebied rond Centraal Station. Maar deze stad moet ook bereikbaar blijven. Ik rijd hier steeds gemakkelijk binnen. Heb dus steeds geluk gehad. Maar als ik die fileberichten op de radio hoor, dan denk ik: dat zit daar al lemaal maar nutteloos in hetauto- tje te wachten." Dan: „Maar ik wil niet alléén mee werken aan de ontwikkeling van zo'n tot de verbeelding sprekend gebied als de Rijnmond. Ik wil ook wat toegevoegde waarde ge ven aan de omgeving van de eco nomische motor van Nederland. Er mag hier weieens wat meer aan de strijkstok blijven hangen en minder naar elders vertrekken. Er moet wat meer overblijven voor de burgers van Rotterdam." Rotterdam/Dordrecht Het wordt steeds moeilijker voor verkopers van het Straatma gazine in Rotterdam en Dor drecht om het laatste nummer van hun blad te slijten. Oor zaak is het ontslag van hoofd redacteur E. Hindenburg, Door zyn onverwachte ver trek is de verschijning van het november-nummer in de knel gekomen. De verkopers leu-' ren nog steeds met het okto- ber-nummer. Maar dat ken nen de vaste afnemers al. Vrij wel niemand wil nog een exemplaar afnemen. Lindenburg staat sinds vorige week op non actief. Aanlei ding voor zijn ontslag is een conflict met het bestuur van hét magazine. De aan de dijk gezette hoofdredacteur heeft ^ongeveer drieënhalf jaar voor,, ih.et.blad gewerkt. Hij .was niet voor commentaar bereikbaar. Ook de redactie van het Straatmagazine was vanmor gen onbereikbaar. De verschijning van het nieu we nummer van het Straatma- gazïne zou verschoven zijn naar 14 november. Gedupeer de' verkopers kunnen de ge miste inkomsten overigens deels goedmaken met het ver kopen van kerstkaarten. Voor de inwoners van het Rijnmondgebied heeft het slechte weer van de afgelopen maanden ook een positief kantje: de stank die bedrijven veroorza ken neemt af bij regen en oosten wind. De Milieudienst Rijnmond DCMR noteerde in oktober het laagste aantal stankklachten over het afgelopen jaar: 373. Dat zijn ook 512 klachten minder dan in oktober 1997. Het enige bedrijf dat voor een constante stroom klachten bleef zorgen., was Stena Line in Hoek van Holland. De uit laatgassen van deze veerdienst op Engeland leverden 15 klachten op. Volgens de DCMR is het de derde opeenvolgende maand dat het aantal klachten over Stena be trekkelijk laag is ten opzichte van de klachten van de eerste zeven maanden van 1998, Stena heeft al verschillende maatregelen getrof fen om de overlast tegen te gaan. Getracht wordt de klachten terug te brengen tot het niveau van voor de introductie van het nieuwe schip Stena Discovery. Rotterdam Rotterdam wil iets doen voor de slachtoffers van de natuurramp Mitch in Midden-' Amerika. Omdat de gemeente contacten onderhoudt met het ha venstadje Corinto in Nicaragua, zal de steun waarschijnlijk daar heen gaan. D66-fractievoorzitter H. den Ou- dendammer wees het college gis teren op de plicht om iets voor de burgers van Corinto te doen. Rotterdam onderhoudt contacten met Corinto sinds de jaren tach tig. In die tijd grepen de Sandinis ten de macht na een zware onaf hankelijkheidsstrijd. Rotterdam vond die links georiënteerde be vrijdingsbeweging sympathiek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2