Op Koers 17 satifer werken mm breed ttonaal netwerk J 'L>& iMWTÏhw&ü voor .coi'e BP1 t Proef met automatische kraan Rotterdams Dagblad Vrijdag 6 november 1998 Europa's grootste containeroversiagbedrijf ECT gaat de toekomst in met de intentie sneller te wer ken en een breed internationaal netwerk op te bou wen. Daarmee zal ECT in de felle internationale concurrentieslag om de lading een sterke positie kunnen innemen. De overeenstemming met de Deense containerrederij Maersk, de grootste ter wereld, over een 'joint venture' is een van de troe ven van ECT. De andere nog hangende kwestie is die van het aandeelhouderschap. Een van de geïn teresseerden in de aandelen van ECT, die P&O NedHoyd, Intematio-Mulleren Pakhoed kwijt wil len, is het Hongkongse concern Hutchison Wham- poa. Met die partner zou ECT zijn internationale netwerk in één klap kunnen verbeteren. De aande- lenkwestie kan voor het eind van dit jaar rond zijn, verwacht algemeen-directeur Wouter den Duik van ECT, zonder diep in te willen gaan op de interesse van de Chinezen. Terugblikkend op vier jaar praten en onderhandelen met Maersk zegt Den Duik: „De overeenstemming met Maersk is niet het eind, maar het begin van een traject. Aanvanke lijk praatten we over een zoge noemd 'dedicated contract', waar bij ECT zou garanderen de sche pen van Maersk altijd op tyd te behandelen. In de loop van die be sprekingen ging Maersk samen werken met Sea-Land en hebben we een poosje met hen samen ge sproken Maersk koppelde zich op een gegeven moment los en kwam met de wens voor een ge heel eigen terminal," zegt hij. „Dat de onderhandelingen zo lang hebben geduurd, kwam •doordat wij en Maersk allebei wat anders wilden. We hebben de tijd nuttig gebruikt om een compro mis te vinden Reden voor de vry gedetailleerde afspraken is dat ECT een joint venture aan is ge gaan met een partner die een meerderheidsaandeel van twee derde heeft en die tevens klant is Daarom moesten we veel vooraf regelen en dat kostte tijd Vorig jaar zomer sloten we een principe- akkoord en we hebben een jaar gebruikt om dat verder m te vul len." Maersk heeft volgens Den Duik nimmer gedreigd Rotterdam te verlaten „Alle partijen hebben al le middelen gebruikt om hun me ning kracht btj te zetten. Er is nooit gezegd „wij gaan anders weg". Dat zou ook met praktisch zijn geweest, want Rotterdam is voor Maersk nu eenmaal een be langrijke haven De financiële consequenties van de deal met Maersk zijn goed af gedekt. „We hebben afspraken gemaakt over de financiële ex ploitatie. Er is geen open eind. In tegendeel. Want als we geen joint venture hadden gesloten, had ECT zelf de vijf nieuwe kranen moeten kopen." Europees netwerk ECT is al enige jaren bezig een Europees netwerk op te bouwen. In Venlo heeft ECT een spoorter- minal. In Duisburg in Europa's grootste binnenhaven bouwt ECT een eigen terminal. In Tnëst in Italië heeft het bedrijf een zeeha- venterminal overgenomen. In Centraal-Europa gaat ECT partici peren in spoorterminals. Plannen bestaan voor de overname of deel name in zeehaventerminals in de Baltische Staten en verder in het Middellandse Zeegebied. In de haven van Tallinn (Estland) is ECT ver gevorderd om deel te ne men in de containeroverslag. In de haven van Klaipeda (Litouwen) ECT neemt komend jaar een nieuwe generatieau- tomatisch gestuurde voertuigen (AGV's) in ge bruik. De nieuwe voer- tuigen zullen sneller rij den, kunnen eikaar Inha len en kun nen kortere bochten ne men. De hui dige AGV's rijden vijftien kilometerper uur. Dat wordt dertig kilometer. Bovendien kunnen ze twee containers van twintig voet lengte tegel Ijk vervoeren, tot een maximum ge wicht van zestig ton in plaats van de huidige veertig ton. De grondbelasting wordt lager door gebruik van grotereen bredere banden, waardoor hetterrein mlndersnel kapot zal worden gere der, Kv V teenwanJau MOefSUit) 1Dönmun3 Ultsi-O- DUITSLAND POLEN uemWsbeirtK^ MTrieste Milan* Verona ROEUENIÉ Den Duik: „Toen ECT begin jaren tachtig op de Maas vlakte begon, bouwde het een truckersterm In al. Maar er gaan steeds meer con tainers met het spoor en de binnenvaart. En daar gaan we nu veel meer rekening mee houden." Het aantal bestemmingen per spoor van ECT in Europa groeit. is ECT met partners bezig het stu- wadoorsbedrijf Klasco over te ne men. Wat het belang van zo'n interna tionaal netwerk is, is niet voor ie dereen op slag duidelijk, reali seert Den Duik zich. Niet iedere terminal dient eenzelfde doel. Hy legt uit: ,.De belangen in Venlo, Duisburg en Centraal-Europa gaan uit van de gedachte de ach terdeur naar het achterland te verplaatsen, Negen van de tien grote reders in de wereld zijn klanten van ons. We bieden ze een netwerk van terminals aan, waar hun klanten de containers kun nen ophalen," aldus Den Duik. „De belangen in Tnest en moge lijk elders in het Middellandse Zee-gebied dienen een ander doel. Die gaan van de gedachte uit dat m de nabije toekomst een be langrijk deel van de containers via die havens Europa in zal trek ken. De havens in Zuid-Europa verbeteren zich nu ook, Het is dan. niet altijd aantrekkelijk meer om eerst via Gibraltar naar Rotter dam te varen en de containers vervolgens per spoor naar Milaan te vervoeren. Dat zal dus meer via het zuiden gaan. Naarmate de af stand vanaf Rotterdam groter is, is die logica ook groter. Het geldt voor Zuid-Oost-en Centraal-Euro pa. Als je deel wilt nemen in die goederenstroom, dan zul je dédr moeten deelnemen." Die laatstgenoemde belangen versterken dus niet zozeer de po sitie van de Rotterdamse haven. Daar zijn volgens Den Duik ande re en niet onbelangrijke redenen voor: „We willen het marktaan deel van ECT op langere termijn behouden en we willen natuurlijk ook geld verdienen. Men moet het ook zien als beweging on de af hankelijkheid van één grote loca tie te verminderen." In de Baltische Zee bqsta^4i?it meer relatie met Rotterdam. Als we daar terminals openen zou dat een ondersteuning van de positie van Rotterdam zijn omdat je dan gaat feederen vanuit hier. Dat zou ook kunnen gelden voor het Ibe risch Schiereiland, waar we seri eus in gesprek zijn, met name in Bilbao. Op de vraag hoe ECT er over 10 jaar uit zou kunnen zien, kan Den Duik een ironisch lachje niet on derdrukken, „Wat in de wereld nu aan de hand is, was tien jaar gele den niet in te schatten. De prak; tijk moet leren hoe desamenwer king en de concentratie zich in de toekomst ontwikkelen. Hoe zien de terminals er dan uit en wat vindt Brussel ervan. Want de werkelijk stoppen, zo blijkt wel uit de boetes die zij de container rederijen heeft opgelegd." „Wat ik wel weet is dat het huidi ge schiereiland van ECT op de Maasvlakte in 2004 vol is en dat er dan aanvullende ruimte voor de containeroverslag moet komen, Maasvlakte Twee gaat door, Rot terdam moet wel, In Antwerpen worden de terminals op voorraad gebouwd Het VerTebrouckdok telt twéé keer twee kilometer ka de met water dat achttien meter diep is. De voorbereidingen voor de bouw van het Doeldok zijn be gonnen. Het gaat daarbij ook nog eens om een dok van twee keer twee kilometer. Rotterdam moet op Ujd meegaan. Voordeel van Rotterdam is natuurlijk dat het de first port of call is, wegens zijn diepgang. Hier gaat de eerste la ding containers eraf. Maar dat is maar een stukje van de totale markt. De schepen blijven toch al le belangrijke Europese havens aandoen." De techniek van de container- overslag zal over tien jaar niet we zenlijk veranderd zijn, verwacht Den Duik. „De automatisch ge stuurde voertuigen bly ven rijden, al zijn verdere verbeteringen mo gelijk, De wagens zullen sneller gaan rijden, kunnen elkaar dan inhalen en kortere bochten ne men. Ik zie echter geen funda menteel nieuwe methodieken die bet veld gaan beheersen." Maar de grootste winst zit volgens Den Duik niet in de snelheid van de karretjes en de snelheid waarmee de kranen de con tainers laden en lossen. „Je kunt een con tainer wel snel uit het schip op de 'stack' hebben staan, maar we weten meestal niet eens wanneer zo'n container weer weg gaat of wordt opgehaald. Hoe meer ken nis we daarvan hebben, hoe beter we dat kunnen organiseren. Dat strekt zich veel verder uit dan ECT. Ook de verladers en de truc kers hebben daar invloed op. Wie daarin het voortouw zal nemen, is de vraag. Het zal een lange en ge leidelijke weg zijn. Met onze car go-card voor de vrachtwagen chauffeurs zijn we al een beetje op weg." Den Duik wijst er op dat ECTs Delta/Sea-Land Terminal in de laatste week van oktober een nieuw overslagrecord bereikte: de gemiddelde productiesnelheid bedroeg 30,54 containerbewegin gen per uur in één week. De piek- sneiheden komen van tyd tot tyd ruim boven de veertig containers per uur. De terminal is nu de snel ste van Sea-Land in Europam, met een productiestijging van twintig procent per jaar. Wanneer ECT in het komende millenium gaat uitbreiden, naar verwachting op een tweede Maas vlakte, zal het basisconcept van de contraineroverslag er volgens Den Duik niet wezenlijk anders uitzien. „Maar-wat wel nadrukke lijk verandert is de lay-out," schetst hij. „Toen ECT begin ja ren tachtig op de Maasvlakte be gon, bouwde het een truckerster- rnmal. Maar er gaan steeds meer containers met het spoor en'de binnenvaart. En daar gaan we veel meer rekening mee houden." Dat brengt Den Duik op het on derwerp de Betuwelijn, waarover velen de discussie opnieuw heb ben aangezwengeld. „De discus sie heropenen vind ik geen pro bleem, als de lyn ondertussen maar wordt aangelegd," zegt hij. „De argumenten van de tegen standers zijn een grove verteke ning van de feiten: te denken dat de lijn alleen voor Rotterdam wordt aangelegd. Er zullen goede ren vanuit héél Nederland over die lijn naar Duitsland gaan. Het gaat niet alleen om maritieme containers." Een ander argument: „Veel be stemmingen zijn met de binnen vaart niet te bereiken en daarom moet je alle modaliteiten in huis hebben. Dat maakt Nederland aantrekkelijk als vestigingsplaats voor buitenlandse bedrijven. Wat je vaak hoort is: Waarom moet Nederland het verkeersplein van Europa worden?' Die bedrijven komen, of ze komen niet Je moet niet denken datje ze kunt selecte ren. Je verliest dan ook banen in allerlei andere sectoren, zoals handel en industrie. Verder is de Betuwelijn in onze ogen een in haaloperatie voor de vele jaren waarin het spoor is verwaarloosd. En als ik naar het geld kijk zeg ik: Van Oostenrijk en Zwitserland vragen we ook een hoop, als we over de weg blijven rijden," ECT voert een proef uit met een gedeeltelijk gautomatiseerde kraan. De kraanmachinist rijdt dan met zijn cabine niet meer te gelijk op met de spreader, maar kan 2ijn cabine op elke gewenste plek laten stoppen, terwijl de kraan via afstandsbediening zijn werk doet. De machinist kan het werk met beeldschermen nauw keurig sturen. Het werk gaat daardoor sneller en de werkom standigheden gaan vooruit. De ca bine hobbelt en schokt nu met het meerijden, terwijl de kraanmees- ter altijd in een gebogen houding naar beneden zit te kijken. De Ra dioman-dek moet altyd vertellen welke container hij moet hebben. Dat zal met de monitoren veran deren. De machinist kan zyn cabi ne op een plek zetten met het bes te 'helikopterzicht' en hy kan ver der alles op de monitoren zien. De2e en voorgaande pagina'szljn sa mengesteld door Onno Bulter, Hans Roodenburg, Marie-Loufse Thissen (reportages), Niels van der Hoeven, Marvelo, Cor Vos (foto's), Delrdre Fa- bery de Jonge (in- fographics), Ge rard Putkamer en Rob Timmer (vormgeving). Liet Albert Heijn van ouds her de ruwe koffie uit de tropen naar de haven van Amsterdam brengen, in 1993 viel de keus op de Rotterdamse ha ven. „Dat is sneller, want er ko men in Rotterdam per week drie, vier schepen binnen uit Brazilië, Colombia of Guatemala; in Am sterdam slechts één per maand," legt Ward de Groote, koffie-mko- per van Albert Heijn in Zaandam uit. „Bovendien is het goedkoper, om dat de groene koffie niet meer in jute zakken (van elk zestig tot ze ventig kilo) wordt verpakt maar in enorme 'big bags' die in contai ners hangen. Er komt geen man meer aan te pas bij het lossen. In de haven van Amsterdam moes ten twee mensen de jute balen koffie uit het ruim halen en ver volgens op onze eigen schuiten, de AH1 of de AH2, overladen. On ze schipper Joop Kiel, die nu is ge pensioneerd, bracht de koffie ver volgens naar Zaandam, waar de balen opnieuw met twee man ge lost moesten worden," De bouw van de nieuwe koffie branderij van dochterbedrijf Mar velo in 1993 was tevens het start sein voor de aanvoer van ruwe koffie per container. De Groote vertelt dat aanvankelijk de angst bestond dat er schimmel of vocht bij de ruwe koffie kon komen. „Het is natuurlijk niet onze be doeling dat een partij koffie da genlang in de vochtige hitte van veertig graden op de kade van de haven van Santos blijft staan. In Brazilië, ons belangrijkste im- portiand waren ze aan het experi menteren met 'big bags', een enorme kunststoffen zak, waar de koffie losgestort ingaat. Dat leek ons een goede methode, omdat er dan normale containers gebruikt kunnen worden." „We willen als inkoper direct za ken doen met de coöperaties, waar duizenden boeren bij aange sloten zijn, en die direct exporte ren. We weten dan precies dat men ons koffie van een bepaalde standaard levert. We slaan de groothandelaren over. We kopen nu 'free on board' dat betekent dat we eigenaar van de koffie zijn, zodra de container aan boord van het schip staat." „In de praktijk bestellen we de koffie, die we nodig hebben. De gToene koffie wordt klaar voor de export gemaakt. De percamino, het beschermende vliesje, wordt van de bonen afgehaald. Vervol gens wordt de partij naar de ha ven gebracht, Daar wordt de con tainer gevuld en een controleur neemt een monster. Via Internet geeft hij ons de specificaties door. Als de kwaliteit overeen komt mei onze eisen, dan kopen we. De con tainer wordt in Santos verzegeld en dit zegel gaat er pas in Zaan dam af," De groene koffiebonen worden in opslagruimtes op een tempera tuur van 20 tot 25 graden bewaard. In de haven is het 40 graden. Tij dens de overtocht over de oceaan naar Rotterdam, die twee tot drie weken duurt, daalt de tempera tuur weer naar 20 tot 25 graden. Volgens De Groote zijn er kleine re rederijen, die een frequente dienst tussen net Braziliaanse Santos, de havens van Santa Mar tha in Colombia er. Santo Thomas in Guatamala met Rotterdam on derhouden. .Meestal shoppen wij bij de diverse reders, dat levert het goedkoopste vervoer op. Wij maken incidenteel wel eens ge bruik van Nedlloyd of Maersk." Europese Ume verder gaande samen werking daad Heijn voor zyn Op een plan tage in Gua tamala wor den de kof fiebonen van de struiken geplukt. 670 supermarkten vroeger 750 containers nodig, dat zyn er nu gemiddeld 600 per jaar geworden. De reden is dat er meer koffie in een container gaat; 17.500 kilo (275 tot 300 balen) tot 21.000 kilo (300 tot 350 balen). Moest Marvelo vroeger een voorraad van drie maanden ruwe koffie aanhouden, dat is door de nauwe samenwer king met de exporteurs en de snelle en regelmatige overtocht naar Rotterdam teruggebracht naar tien dagen. „Een aanmerke lijke besparing van de kosten; een container koffie kost ons gemid deld één ton. Er zyn nauwelyks nog risico's die vertragingen in het vervoer kunnen veroorzaken, zoals langdurige stakingen m de havens. Wordt er een keer ge staakt, dan is het meestal in een paar dagen weer voorbij," weet De Groote In Nederland is Albert Heijn na marktleider Douwe Egberts (65 proeent) de tweede koffiebrander (met vyftien procent), op de derde In Brazilië liggen de bonen te drogen in de zon. plaats eindigt De Drie Mollen. Hoewel Nederlanders nog steeds behoorlijke koffieteuten zyn, daalt het verbruik al drie jaar. Met 160 liter (daarin zijn 8,5 kilo kof fiebonen verwerkt) is koffie de grootste plas van alles, dat we drinken. Dat betekent dat iedere Nederlander drie tot drie-en-een- halve kop per dag drinkt. In Ne derland is de top-5 als volgt sa mengesteld: 1 koffie, 2 bier, 3 fris dranken inclusief mineraalwater, 4 vruchtensappen en 5 melk. Brazilië is met een-derde van de wereldproductie hetbelangrykste koffie-exporterende land ter we reld. Volgens De Groote zyn de duizenden boeren van de grote en kleine koffieplantages georgani seerd in coöperaties. Dit zijn su- perbednjven, die tevens de export verzorgen. Is Santos de belang rijkste haven voor de koffie uit Brazilië, zo zijn Santha Martha en Carthagena dat in Colombia en Santo Thomas is dat in Guatama la. De vierde belangrijke haven heet Soerabaja op Oost-Java. Vol gens De Groote is tachtig procent van de koffie afkomstig uit deze havens. Mexico was een belangrij ke koffie-exporteur, maar heeft in de afgelopen jaren te lijden gehad van het weerfenomeen El Nino. Landen als Vietnam proberen thans de plaats op de wereld markt van Mexico m te nemen. De ruwe groene koffiebonen wor den in Zaandam bij Marvelo ge brand en gemengd met circa vijf verschillende soorten. De Groote: „Ruwweg kun je zeggen dat voor driekwart van de koffie die in Ne derland wordt gedronken de duurdere arabica's zijn gebruikt en voor een kwart robusta's, zoals in onze rena Mild en DE Roodmerk. In de mokka-soorten, onze Perla Excellent en de DE Goudmerk is de koffie uitsluitend samengesteld uit arabica-soor- ten." Vooral een land als Guatemala le vert uitstekende soorten koffie, meent De Groote. „Zij hebben de kwaliteit, die we willen hebben. We zijn van plan om direct met de koffie-exporteurs zaken te doen. Daarom hebben we met de eige naren van drie koffieplantages, Bokland, Johannessen en Galves een samenwerkingsverband op gericht. Zij kunnen in hun mill de ruwe koffie gereed maken voor export. In Costa Rica hebben we plannen om met de hulp van de Nederlandse regering ook een sa menwerkingsverband met een paar eigenaren van koffieplanta ges op te zetten. De samenwerking tussen Albert Heijn en de afgelegen koffieplan tage El Volean in Guatamala gaat nog verder. Albert Heijn heeft de zorg voor de uitbreiding van een school op zich genomen. Het ge bouw is bedoeld voor 160 kinde ren tussen de zes en de veertien jaar, maar de groep is nu al uitge groeid naar 230 kinderen. De Groote; "De coöperaties zijn er ook bij gebaat dat de kinderen be hoorlijk onderwijs knjgen en eventueel kunnen studeren aan de universiteit van Guatemala stad. Er is een tekort aan mana gers op de plantages." De school in de buurt van Belize wordt eind januari - na de oogst en de vakan tie van de kinderen - geopend on der de naam Marian Engles Es- cuela. Engtes is productiechef bij de koffiebranderij van Marvelo in Zaandam. 'i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5