5 Nederland bereid Orion naar Kosovo te sturen Adviesraad geeft voorkeur aan een luchthaven in zee Verkenners moeten onderzoeken of strijdende partijen meewerken aan oplossing Kok zet deur open voor extra geld voor wegen Am ma schenkt een glimp van goddelijke liefde Van Aartsen voor de klas Plan van Peper: geen uitvoering Menselijke resten gevonden Oplichter uitgeleverd Gijzelaars opgepakt Meisje overleeft hoge sprong Mishandelaars melden zich Veel Foster Parënts-ouders bezorgd over adoptiekinderen CDA-leider: Wij moeten minder betuttelen Dossiers justitie gevonden bij oud papier Politie wacht wegpiraten op OpenUniversiteitNederland Burgemeester voorkomt J drankgelag Rotterdams Dagblad Zaterdag 7 november 1998 Den Haag Minister van Aartsen van Buitenlandse Zaken staat woensdag voor de klas. Hy zal klas 2a van het Stedelyk Gymna sium m Schiedam les geven over mensenrechten. Een leerling uit die klas, Noortje Herlaar, heeft de wedstrijd gewonnen die het mi nisterie van Buitenlandse Zaken organiseerde in het kader van vijftig jaar Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Noortje won de prijs met het lied 'Blijf knokken voor vrijheid' dat over straatkinderen gaat. Den Haag Het kabinet is voorlo pig niet van plan om met een wetsvoorstel te komen om alcohol in het verkeer geheel te verbie den. Minister Peper van Binnen landse Zaken zei eerder deze week het toegestane alcoholpro- millage terug te willen brengen tot 0,0. Premier Kok zei de uitla tingen van Peper vooral te be schouwen als een goede bijdrage a3n de discussie over het onder scheid tussen goed en kwaad. Kok noemde het verstandig dat Peper naar voren heeft gebracht dat al cohol in het verkeer 'altijd een slechte zaak is'. Amsterdam By reparatiewerk zaamheden aan het nool hebben werklieden, op de binnenplaats van het Allard Pierson Museum in Amsterdam een groot aantal men selijke resten gevonden. De stof felijke resten dateren vermoede lijk uit de 16e eeuw. aldus conser vator W. van Haarlem van het mu seum. Vonge week vonden de werklieden al enkele botjes m de achtertuin van het oudheidkun dig museum. Donderdag werden onder andere ook delen van sche dels gevonden. Uden Polen heeft een 49-jarige Nederlander uitgeleverd. De man heeft 35 gevallen van oplichting bekend, Daarbij maakte hij voor miljoenen guldens buit In het verleden is hij voor soortgelijke vergrijpen veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. Die moet hij nog uitzitten. Tussen 1994 en 1996 huurde de man bij Nederlandse bedrijven personenauto's, vracht wagens en trekkers. Hij bracht die voertuigen niet terug. Hij zet te er in Polen een transportbedrijf mee op. In 1996 pakte de Poolse politie hem op. Omdat hij ook daar strafbare feiten had ge pleegd, draaide hij voor een perio de van bijna twee jaar de cel in. Nu hij die straf heeft uitgezeten, is de man overgedragen aan de Nederlandse autoriteiten. Gennep De politie van Noord- Limburg heeft gisteren twee man nen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de ontvoe ring en mishandeling van een 45- jarige man uit Gennep. Het is nog onduidelijk wat het aandeel van de twee verdachten is. Dinsdag werden de man en zijn 21-jarige zoon overvallen. De zoon wist tij dens de worsteling te ontkomen. De vader werd in een auto ge sleurd en meegenomen. Een dag later meldde hij zich bij een zie kenhuis in het Belgische Maas eik, Daar werd hij ernstig gewond opgenomen. Het motief van de ontvoerders is niet bekend. Amsterdam Een 17-jarig meisje dat gisteren in de Veerstraat in Amsterdam van twaalf meter hoogte naar beneden sprong, heeft slechts een gebroken arm opgelopen. Na een ruzie in huise lijke kring probeerde het meisje aan haar woedende vader te ont komen door het dak op te vluch ten. Vervolgens sprong ze naar beneden. Groningen Drie en een 13-jarig meisje hebben zich gisteren bij de politie in Gro ningen gemeld in verband met de mishandeling van een 50-jarige buschauffeur van GADO, woens dag. Het viertal heeft bekend de man te hebben geslagen, ge schopt en gebeten. Den Haag Nederland is bereid een Orion-verkenningsvlieg- tuig en enkele tientallen OVSE-waamemers naar Kosovo te sturen om toe te zien of de strijdende partijen meewerken aan een oplosing voor de crisis in de opstandige Servische provin cie. De ministers Van Aartsen (Bui tenlandse Zaken) en De Grave (Defensie) zullen aan de OVSE eerst nog vragen hoeveel Neder landse waarnemers de Europese veiligheidsorganisatie nodig heeft en wat voor opdracht ze krij gen. Van Aartsen denkt dat er waarschijnlijk dertig a vijftig Ne derlandse waarnemers naar Koso vo gaan, Ook staat het kabinet positief te genover deelneming aan de NAVO-beschermingsmachi die in noodgevallen de waarnemers uit Kosovo moet weghalen. Voor een definitief 'ja' wil Den Haag nog nader overleg met de NAVO, die woensdag definitief de knoop wil doorhakken. Bij deelname denkt minister De Grave aan 20rn 150 militairen, waarschijnlijk mari niers. Van Aartsen en De Grave zien het besluit van gisteren als een verde re stap om voldoende veiligheids garanties voor de waarnemers en de militairen te krijgen. Pas na een nieuw kabinetsbesluit kun nen de Nederlanders daadwerke lijk naar de Balkan. De discussie m het kabinet was moeilijk, erkende Van Aartsen. „Maar dat geldt voor elke beslis sing over Kosovo." De minister gaf aan dat de ervaringen van Sre brenica 'continu m ons achter hoofd' meespeelden, maar dat de NAVO-bondgenoten begrijpen dat Nederland zijn eigen afwegin gen rrr.akt. Volgens De Grave is nu ai het mogelijke gedaan om de gevaren te beperken, maar blijft deelname aan zo'n operatie risico vol. Frankrijk en Groot-Brittanme doen in ieder geval mee aan de 1500 militairen tellende evacua- tiemaeht die langs de Kosovo- grens in Macedonië moet komen. De komende dagen wil De Grave vooral meerdutdelijkhetd krijgen over de bevelstructuur. De Amen- kanen leveren alleen materieel en zorgen voor logistieke ondersteu ning (transport, communicatie, inlichtingen). Premier Kok benadrukte dat een Nederlandse militaire rol echt nog een nader besluit vergt. Daar voor zijn er op dit moment nog te vee! open vragen, zoals de samen stelling en opdracht van de evacu atiemacht. Voor Kok was het ook niet zeker dat Frankrijk het com mando krijgt over de troepen macht, iets wat Panjs graag wil. Den Haag De Raad voor Verkeer en Waterstaat ziet een locatie in de Noordzee als de beste keus om de groei van de luchtvaart in de toekomst op te vangen. Die locatie lijkt 'optimaal' tegemoet te kun nen komen aan aan de groeibe- hoefte en aan milieu- en veilig heidseisen, die m de toekomst zwaarderwullen worden. Mocht blijken dat een eiland niet haalbaar is, dan kiest de raad voor een 'afgewogen" uitbreiding van het bestaande Schiphol, mits dit past binnen de ieefbaarheidsnor- men, aldus de raad in een gisteren gepubliceerd advies aan minister Netelenbos. Onder een afgewogen uitbreiding verstaat de raad ook dat er in Fle voland een luchthaven komt. Maar dan moeten Flevoland en Schiphol opereren als 'één geïnte greerd systeem' van landingsba nen, terminals en opstelplaatsen, dus moeten ze 'verbonden wor den met een snelle shuttle'. De Raad stelt dat de mogelijkheid open gehouden moet worden en er dus ruimte in Flevoland gere serveerd moet worden, ook al is het niet zeker dat er een luchtha ven zal komen. De raad denkt aan Schiphol een zware rol toe bij het bepalen van de definitieve keuze en vindt dat de overheid zich dient te beper ken tot 'besturen op afstand'. Het is noodzakelijk dat de NV Lucht haven Schiphol samen met ande re bedrijven een consortium vormt en het is aan dit samenwer kingsverband om de haalbaar heid van de mogelijke locaties te onderzoeken. Bovendien moet dit consortium zorgen voor een in vesteringsplan en een exploitatie plan. Het moet bovendien volgens de raad een fonds kunnen vormen voor investeringen in toekomsti ge infrastructuur. In de visie van het adviescollege stelt de overheid doelen vast en randvoorwaarden, of wel harde ei sen op het gebied van milieu en veiligheid. De uitvoering ligt wat de raad betreft bij de luchtvaart sector. Om dit proces in goede ba nen te leiden dient de overheid meerjarenafspraken met het be drijfsleven te maken. Daarnaast pleit de raad voor 'Netherlands Airport Authority', een soort agentschap van de over heid dat regels van de verschillen de ministeries vertaalt in eendui dige uitvoeringsregels voor de luchtvaartsector. Een nieuwe af zonderlijke 'handhavingsorgani- satie' moet toezicht gaan houden op de naleving van die regels. De Indiase goeroe Mata Amritanan- damayl. kort weg Am ma, is drie dagen in om haar 'kin deren te la ten delen In haar goddellj ke liefde. De Moeder van de Onsterfe lijke Gelukza ligheld gaf haar aanhan- in de Amstel- v eon se Emer goha; een Door deze omhelzing, zo luidt het ver haal, krijgen de deelne mers godde lijke liefde overgedra gen. De toe gang tot de sessies is overigens gratis. Foto Den HaagHet ziet ernaar uit dat gemeenten en provincies toch nog kans maken op geld voor de aanleg van wegen in verschillen de regio's. Minister-president Kok zei gisteren na afloop van de ministerraad dat verschillende af spraken toch min of meer bin dend blijken te zijn. „We staan op een aantal punten juridisch zwak," aldus de minister-presi dent. De afgelopen weken hebben on der meer de provincies Zeeland, Brabant, Limburg, Overijssel en verschillende gemeenten in Ne derland laten weten dat zij bin dende afspraken met het rijk heb ben gemaakt over de aanleg van wegen. In de twee weken geleden gepubliceerde MIT (Meerjarenra ming Infrastructuur Transport, een rapport waarin de investerin gen van het rijk voor de infra structuur staan vermeld) stond echter dat de aanleg van veel van deze wegen fors wordt vertraagd. Gemeenten en provincies dreig den daarop naar de rechter te gaan om zo alsnog het toegezegde geld van het njk los te krijgen. Het kabinet heeft gisteren over al le projecten gesproken die in de MIT naar achteren zijn gescho ven. Hierbij is gekeken welke af spraken bindend of niet bindend zyn. De lijst van projecten wordt volgende week naar de Tweede Kamer gestuurd. De juridische status wordt voorlopig nog niet bekendgemaakt. „We vinden het in het kader van de onderhande lingen niet nodig dit al te doen," aldus de premier..Als je juridisch zwak staat, loop je daar niet mee te koop. Dat zou te riskant zijn." Minister Netelenbos (Verkeer) gaat de komende weken in ge sprek met regio's om te kijken welke projecten alsnog kunnen worden uitgevoerd. Volgens Kok worden dit 'lastige gesprekken', maar is er wel de intentie om 'zo veel mogelijk op de ambities te reageren'. Het extra geld voor de regionale wegen komt uit de pot waaruit de IvÖT-projecten worden betaald. Volgens Kok. betekent dit echter niet dat andere projecten weer in het gedrang komen. Er blykt toch nog extra ruimte op de ze begroting te zijn. Door Maurice Wilbrink Den Haag Het CDA moet min der betuttelend zijn. De partij is te veel 'belerend van bovenaf, bij voorbeeld in het debat over de 24 uurs-economie en de zondags rust. Dat schrijft CDA-leider Jaap de Hoop Scheffer in het binnen kort te verschijnen partij-orgaan Christendemocratische Verken ningen. De Hoop Scheffer vindt dat het CDA haar dogma's moet loslaten, omdat die teveel potentiële kie zers van de partij vervreemden. Zo blijft hij bij zijn verzet tegen een 24 uurs-economie, maar vindt hij dat het CDA begrip moet tonen voor mensen die bijvoorbeeld 's avonds of op zondag willen wer ken, omdat hen dat privé het bes te uitkomt. Volgens de CDA-leider wekt zijn partij 'soms de indruk van boven af te willen aangeven op welke tijdstippen van de dag zij geacht worden de boodschappen te doen en wanneer niet'. De Hoop Scnef- fer noemt dat 'betutteling van gis teren'. Hij vindt dat oude dogma's de partij nog te veel parten, spelen en roept op tot een dialoog met de burger. Uit eerdere analyses van het wetenschappelijk bureau van het CDA is naar voren gekomen dat veel dertigers en veertigers de partij mijden, omdat het CDA wnrdf geassocieerd met ouder wetse standpunten, bijvoorbeeld ten aanzien van het gezin. De Hoop Scheffer duidt dit als een 'imago-probleem'. Hij betitelt het CDA als een 'burgerlijke partij', die 'begrippen als spaarzaamheid, ijver, trouw, loyaliteit en deugd zaamheid niet als achterhaald of ouderwets ter zijde schuift'. Maar dat burgerlijke mag niet vervallen tot bekrompenheid, waarschuwt dc CDA 'cldcr Rotterdam Foster Parents Plan Nederland (FPP) heeft de afgelo pen dagen meer dan zeshonderd telefoontjes gekregen van Neder landse adoptieouders die bezorgd zijn over 'hun' kind in Midden- Amerika. Door de verwoestingen van orkaan Mitch in met name Honduras en Nicaragua worden veel van deze kinderen vermist. De ouders hebben voornamelijk vragen over de huidige situatie in Midden-Amerika. Ook informe ren ze naar de toestand van het kind dat zij financieel ondersteu nen. „Mensen wensen ons succes. Ook zijn ze bereid meer geld te ge ven voor medicijnen en schoon drinkwater. Een enkeling vraagt zelfs of het zin. heeft om ernaartoe te vliegen zegt woordvoerder D. van üieghen. Hy adviseert ouders het hoofd koel te houden en de actuele in formatie van Foster Parents Plan af te wachten, die door middel van een nieuwsbrief binnenkort naar de ouders wordt gestuurd. Ook is er speciaal een Internet-site ge opend met actueel nieuws en is FPP telefonisch bereikbaar. Op dit moment zitten er ongeveer tweehonderd medewerkers van FPP in het getroffen gebied. „Hei contact met de staf op het platte land verloopt moeizaam." FPP concentreert zich nu vooral op het geven van noodhulp in samen* werking met de plaatselijke auto riteiten. In totaal verzorgt Foster Parents veertigduizend kinderen in Honduras, Nicaragua, El Salva* dor en Guatemala via Nederland se ouders. Zutphen Dossiers met vertrou welijke informatie over verdach ten en gedetineerden zyn onlangs aangetroffen bij het oud papier in een voormalig pand van de arron dissementsrechtbank in Zut phen. De dossiers, die kennelijk jarenlang abusievelijk verkeerd waren verstuurd, waren voor ie dereen toegankelijk in kartonnen dozen op straat gezet Zij bevatten onder meer persoonsgegevens, strafbladen en achtergronden van verdachten, opgesteld door de Re classering en het Leger des Heils. De dossiers bevatten uitspraken van het gerechtshof van Den Bosch met naam en toenaam van de verdachten, een reclasserings- rapport van het Leger des Heils met het strafblad en de rapporta ge over twee verdachten en stuk ken van de reclassering in Zwolle. Tevens zyn papieren van de Ver slavingszorg in Doetinchem te ruggevonden, waaraan een com pleet strafblad van een verdachte is bijgevoegd. Het Openbaar Ministerie van Zut phen is een onderzoek begonnen. Lopende dat onderzoek wil de persofficier geen uitspraak over de zaak te doen. Hbt is opvallend dat de stukken structureel verkeerd waren ge adresseerd. Het pand aan de Marspoortstraat in Zutphen was al ruim drie jaar geleden verlaten door de rechtbank. Maar tot voor kort werden er nog steeds stuk ken naartoe gestuurd. Het pand heeft geruime tijd leeg gestaan en is gekraakt geweest door studen ten. Die hebben de stukken ge vonden en nog steeds in hun be zit Volgende week overleggen zy met de justitie over teruggave er van. Woordvoerder Crouwers van de Registratiekamer, die de privacy van alle Nederlanders bewaakt, noemt het rondslingeren van der gelijke gevoelige dossiers 'gruwe lijk slordig'. Crouwers spreekt van 'grove nalatigheid' en be stempelt het als een blunder. „Bij gegevens met deze belangen moet je de grootst mogelijke zorg vuldigheid in acht nemen. Verge lijk het maar met een zak geld: een tientje verstuur je met een handtasje, een zak geld verstuur je met een geldwagen. Deze stuk ken hadden natuurlijk aangete kend verzonden moeten worden," aldus Crouwers. Deventer Het videoteam van de politie in Deventer en Salland beschikt over persoonlijke gege vens van enkele tientallen notoi re hardrijders uit de regio en sur veilleert gericht op deze automo bilisten. Van een groot aantal van hen is bekend welke routes ze regelmatig rijden, waarze wo nen en werken en hoe laat ze 's morgens en 's middags op de weg te vinden zijn. De politie probeert ze op deze routes 'op te pikken' om te kijken of ze rich misdragen. Volgens H. Gerdes van de video- suiveillance worden de wegpira- ten niet geschaduwd zoals in on- derzoeken tegen criminelen ge beurt. „We liggen riet achter de bosjes en gaan ook niet hun gan gen helemaal na. Maar we probe ren er wel te zyn op het moment dat ze langskomen," Sinds enkele jaren heeft de poli tie Usselland enkele videoauto's in gebruik waarmee verkeers overtredingen vastgelegd wor den. Automobilisten worden na hun aanhouding geconfronteerd met de beelden van hun overtre dingen. De eerste jaren werd lukraak op de 80-kÜometerwe- gen gesurveilleerd met de onop vallende wagen. Tegenwoordig zoekt de politie de mensen die als hardrijder bekend staan, let terlijk op. Daarvoor worden ge gevens over overtredingen bij gehouden. Ook informatie over automobilisten die meer dan 40 kilometer te hard rijden bij ra darcontroles gaat naar het video- team. De officiële gegevens wor den op schrift bijgehouden. De andere informatie wordt niet op geslagen, maar is wel bekend bij de bestuurders van de video-au to, zegt Gerdes. Ontdek de vele mogelijkheden van de Open Universiteit Nederland, een innovatieve universiteit waar u flexibel studeert op uw eigen manier. In februari starten onze kennismakingstrajecten: een prima gelegenheid om uw mogelijkheden te verkennen. U bestudeert twee modulen uit een van onze acht opleidingen, krijgt extra begeleiding en ontvangt een cursus studievaardigheden. Daarna neemt u een beslissing over verder studeren: u gaat door voor de titel mr, drs of ir of u kiest voor een van de meer dan 200 cursussen. Be! 0800-0995577 kijk op Internet: www.ou.nl/kennismaken of bezoek een studiecentrum bij u in de buurt voor een gratis studie-advies (op afspraak) U kunt inschrijven voor een kennismakingstraject tot en met 31 december 1998 Studiecentrum Rotterdam hoofdingang aan Burg.s'JacobpIein/Ziramermanweg, gebouw HR&O (10e etage), t.o. metro Dijkzïgt Telefoon 010-2414100 Utrecht Op dringend vér- zoek van burgemeester Op- j stelten van Utrecht is gister avond een groot drankfestijn in discotheek Scala afgebla zen. Daar stond een afscheids- feest gepland, omdat Scala haar deuren vandaag sluit Het publiek zou voor dertig gulden entree de hete avond gratis kunnen drinken. Be- doeling was om zo van de drankvoorraad af te komen. De organistie van het feest 'zuippartij', rekende op zo'n duizend bezoekers. Opstelten was niet gecharmeerd van het idee en had eigenaar Haye, naast horeca-ondememer ook raadslid namens Leefbaar Hilversum, dringend verzocht van het drankgelag af te zien. Opstelten vreesde problemen met dronken klanten en vindt de 'zuippartij' ongepast ge zien de actuele discussies over zinloos geweld op straat en drankmisbruik. Als het feest was doorgegaan, dan zou de pohtie hebben ingegrepen op grond van handhaving van 1 de openbare orde en veilig- beid. Haye vindt het verkapte verbod 'nergens op slaan'. Vanwege de verwachte drukte zou het publiek met eens de s kans krijgen om buitensporig veel te drinken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1