14 Nachtwacht bewaakt slooppanden in West Pelgrimvaderskerk heeft oude allure terug 'Meeste migranten doen het goed. Daar hoor je nooit wat over' Dertien maanden cel geëist voor deelname vechtpartij Beverwijk Grootste verslavingskliniek verrijst in Alexanderpolder Patrouilles moeten brandstichting voorkomen Bestuur van Filmfonds stapt op De Coolsii Architectuur is terug op aarde Rotterdams Dagblad Dinsdag 10 november 1998 Rotterdam Wethouder S. Kort- huis van volksgezondheid heeft gisteren de eerste paal geslagen voor Neeriands grootste kliniek voor alcohol- en drugsverslaaf den. De kliniek van het Centrum Verslavingszorg Boumanhuis, die 127 bedden zal tellen, verrijst aan de Prins Constantijnweg in Rot terdam Alexander. Naar verwach ting wordt het gebouw in het voor jaar van 2000 opgeleverd. In de kliniek worden de voorzie ningen van vier Boumanhtiis-lo- caties samengevoegd. Taken die nu nog in de vestigingen in de Pieter Postlaan en de Essenlaan ~in Rotterdam en de Nieuwe Ha- „ven en Boerhaavelaan in Schie dam worden uitgevoerd, 'verhui zen' straks naar de nieuwe loka- tie. Tevens komt er plek voor de apotheek van het Boumanhuis. Totaal afkicken van drugs en alco hol, maar ook stabilisering of ver mindering van verslavingsproble men, acute opname en wooneen heden, het kan allemaal binnen de muren van de nieuwe kliniek. Er wordt samen met de cliënt ge zocht naar oplossingen voor moei lijkheden met relaties, financiën en werk. Bovendien is hulp be- Zo komt de nieuwe kli niek aan de PrinsCon stantijnwegin Prins Alexan der er uitte Zien. Illustratie Boumanhuis Rot ''l terdam/Marca Campo schikbaar bij het aanvragen van uitkering en huisvesting. Van bovenaf gezien heeft het ge bouw de vorm van een golfslag- De vloer beslaat straks een totale oppervlakte van 7000 vierkante meter. De gevel wordt tien meter hoog. Aan de voorzijde telt het ge bouw twee bouwlagen, aan de achterzijde drie. Er komen in to taal 222 mensen te werken, van artsen en veipleegkundigen tot maatschappelijk werkers en ad ministratief en technisch perso neel. Het beleid van de kliniek zal naadloos aansluiten bij het Ver antwoord Schoon-project, dat vo rig jaar werd gelanceerd. In een notendop behelst dat project een eerlijke verdeling van opvang van verslaafden over alle delen van de stad. Huisvesting van verslaaf den, het inrichten van gebruikers ruimten en ingrijpen in de ver koop van drugs staan eveneens centraal. Rotterdam Waar dichttimmeren of -metselen niet meer mag baten, bieden tegenwoordig nachtwakers uitkomst. Patrouilles in opdracht van aannemers en sloopbedrijven, zijn de nor maalste zaak van de wereld, en ook de deelgemeente heeft de weg naar het nachtelijke oog en oor gevonden. Na twee brandjes vorige week op de slooplocatie Vierambachts- straat was voor de deelgemeente Delfsbaven de maat vol. Vanaf he den patrouilleren mensen van Multi bedrijven Rotterdam langs het terrein ter hoogte van de Tide- manstraat en de Doedesstraat. Vier weken lang bewaakt deze zo geheten 'nachtwacht', de panden van 19.00 tot 7.00 uur. Na die maand is van de panden zo weinig over dat niemand er nog iets te zoeken heeft. De nachtwakers, gestationeerd m het wijkkantoor in de Vieram- bachtsstraat, zijn uitgerust met portofoons en hebben een recht streekse Tyn' met de politie. Mocht er onraad zijn en kunnen de bewakers het niet alleen af, dan staat binnen de kortste keren 'het blauw' klaar om bij te sprin gen. Droog Slooppanden zyn populair bij drugverslaafden en andere onver laten. Lood en zink van leidingen en daklijsten brengen centen m het laatje. Bovendien bieden deze panden daklozen en verslaafden een droog onderkomen om te sla pen en/of drugs te gebruiken. Vooral nu, met het gure weer, wordt in slooppanden met regel maat van de klok ingebroken. Daklozen zijn waarschijnlijk ook de veroorzakers van de brandjes geweest, vermoedt de wijkagent. Bij gebrek aan gas en licht stoken de krakers-voor-een-nacht een fikkie om zich aan te warmen. Bewaking van slooplokaties is door de populariteit van leeg staande panden routine gewor den in Delfshaven. De neer te ha len panden zyn woningen en win kels geweest die plaats moeten maken voor nieuwe sociale wo ningbouw en winkels. DoorCanis Zijlmans Rófterdam Na een wykbezoek aan het Oude Noorden heeft mi nister R. H. h. M. van Boxtel van het Grote Steden- en Integratie beleid gistermiddag in het Rotter damse stadhuis een advieseom- .jmissie geïnstalleerd van het !an- --delijk project 'Criminaliteit in re latie tot integratie van etnische minderheden' (CRIEM). In wijkgebouw 't Klooster sprak Van Boxtel met Marokkaanse ou ders en op het Zwaanshals be zocht de minister zonder porte feuille het project 'Nieuwe Per spectieven', dat zich bezighoudt met intensieve persoonlijke bege leiding van jongeren, die met Jus titie in aanraking zijn geweest. Onder meer door jongeren naar de school of een baan te loodsen en een zinvolle vryetydsbeste- ding als sportbeoefening te vin den, wordt hier geprobeerd hen uit het criminele milieu weg te houden. De deelgemeente Noord werkt "meteen 'geïntegreerde jeugdaan- pak' aan het opzetten van één lo ket, waar politie, welzijnswerkers, onderwijs, ouders en de jongere zelf 'ontsporingen' kunnen mel den. Hierop wordt een vertrou wenspersoon ingeschakeld, die de jongere intensief gaat begelei den. 'De geïntegreerde jeugdaanpak' van Noord is een van de zes proef projecten, verspreid over het hele land, die van de regering 12 mil joen gulden hebben gekregen om ervaringen op te doen met bestrij ding van criminaliteit onder min derheden. Met de proefprojecten hoopt men een methode te ont wikkelen om jongeren af te hou den van crimineel gedrag. De 'pi lots' in Amsterdam, Bergen op Zoom, Enschede, Hengelo en Rot terdam zyn onder meer gericht op het versterken van het integratie proces bij migrantenkinderen. De geïnstalleerde adviescommis sie bestaat uit burgemeester R.J.G. Bandell van Alkmaar (voormalig burgervader van Pa- pendrecht), die voorzitter is, de Haagse wethouder L. E. J. Enge- ring-Aarts, onderwijswethouder N. M. van der Spek uit Eindho ven, M. Azzougarh, voormalig voorzitter Commissie Marok kaanse Jeugd, de beleidsadviseur van de gemeente Amsterdam P. Lankhorst en H. Fermina, voor malig Tweedekamerlid van D66. - De commissie begeleidt de projec ten en levert advies over een ian- -delijke aanpak van criminaliteit onder jongeren uit etnische min derheidsgroepen. Maar afwach- ten tot de projectperiode van twee jaar voorbij is voor de commissie 'advies uitbrengt, is niet de bedoe- 'ling, „Men moet juist steeds de vinger aan de pols houden en eventueel bijsturen. Van groot be lang is dat constant aanbevelin gen richting kabinet en gemeen telijke en proviciale overheid gaan om op alle niveau's barrica den op te heffen, die oplossing van de moeilijkheden in de weg staan," sprak Van Boxtel. De Rotterdamse wethouder H. Meijer (minderhedenbeleid) waarschuwde tijdens de installa tieplechtigheid voor een al te ne gatieve voorstelling van zaken ■-'over de criminaliteit onder mi- grantenjongeren.1 „Als je luistert naar bijvoorbeeld het Sociaal Cul tureel Planbureau," gaf hij aan, „denk je dat de mensen hier con stant met gevaar voor eigen leven door de straten lopen. Dat is na tuurlek niet 20." Ook waarschuwde de wethouder de culturele achtergrond van min derheden niet te veel als oorzaak voor de criminaliteit aan te mer ken, „Het gevaar als het over mi granten gaat dreigt snel," sprak de wethouder, „dat men gaat den ken aan culturele genencodes. Zo van: zij dragen gékke jurken, zij komen altijd te laat of zij onder drukken thuis hun vrouw. Bij sommige groepen als Antillianen en Marokkanen zie je wel dat het meegenomen culturele kapitaal hier weinig wordt gewaardeerd en dat mensen er moeilijk in slagen om de culturele kwaliteiten te gel den te maken. Trots is hier niks waard en dat een moeder haar dochter leert brood bakken ook niet. Daarnaast lopen niet alle Ne derlanders over van interculture- liteit. Maar andere groepen, als bijvoorbeeld de Chinezen met hun arbeidsdiscipline, lukt dat weer wel goed. Van belang is het om in de omgeving, die voorwaar den te scheppen, dat het culturele kapitaal wel tot z'n recht komt" Repressie Minister Van Boxtel onderschreef dat migranten niet als probleem groep moeten worden gezien. „Van die jongeren doet 70 procent het heel goed. Daar hoor je nooit iets over," merkte hij op. Volgens Van Boxtel gaat het met de overi ge jongeren echter vaak 'goed mis'. „Die groep geeft problemen en heeft ook veel problemen, die vaak meervoudig van aard zijn en moeilijk op te lossen." Het regeringsbeleid moet behalve op repressie, volgens de bewind voerder, gericht zyn op preventie en integratie om zo de positie van jongeren te versterken en hun zelfredzaamheid te vergroten. In aanvulling op de 40.000 Melkert- banen introduceert het kabinet daarom 20.000 'mslïuom-door- stroombanen', waarvan 70 pro cent terecht zal komen in de grote steden. Van Boxtel: „Deze banen bieden niet alleen een goede in stap voor jongeren om de weg naar de arbeidsmarkt weer te kunnen vinden, maar ook vanwe ge het hogere beloningsniveau een grotere uitdaging om daarvan gebruik te maken." Maatwerk Het kabinet staat 'een integrale en sluitende aanpak' van de pro blemen onder migrantenjongeren voor. Van Boxtek „Veel initiatie ven en projecten in dezelfde stad weten niet van eikaars werk af, waardoor niemand zicht heeft op de omvang van de probleemgroep en de aard van de moeilijkheden. Deze situaties komen veel voor. Er lopen veel initiatieven, die het goed doen. Maar vaak zijn het kortdurende trajecten, die maar voor een kleine groep bestemd zijn. Daarnaast vindt er geen af stemming plaats. Daar moeten we vanaf, want het gaat juist om een structurele trajectbegeleiding te bieden, die aansluit bij wat een in dividuele jongeren nodig heeft; om maatwerk." De minister wil dat de verschil lende problemen, waar jongeren uit de doelgroep mee kampen, zo veel mogeÊjk tegelijkertijd wor den aangepakt. En de hulp moet worden voortgezet om de positie ve werking niet weer te niet te doen. Met de proefprojecten wil Van Boxtel ook duidelijk krijgen wat de knelpunten zijn bij samen werking tussen het Openbaar Mi nisterie, de bureaus jeugdzorg, ar beidsvoorziening en het onder wijs. Door Sofie van Westrenen Rotterdam De Oude of Pelgrim» vaderskerk in Delfshaven sluit in haar lange bestaan een zoveelste historische periode af. Vrijdag wordt de kerk officieel heropend na een langdurige restauratie. Maar voor een gebedshuis dat ai 581 jaar aan de Aelbrechtskolk staat, is zeven jaar een overkome lijke tijd. De afgelopen zeven jaar werden de kerkmuren gestuukt, de ra men eruit gehaald en toiletten en vloerverwarming aangelegd. Ook is aandacht besteed aan het terug krijgen van de oude allure van de kerk. De Pelgrimsvaderskerk heeft sinds haar bouwjaar 1417 wel meer veranderingen ondergaan, Allereerst werd de Sint Antho- niuskapel tussen de eerste wonin gen aan de Aelbrechtskolk ge bouwd.' Rechts naast de kapel kwam' vanaf 14Ö4 de grotë'luid- klok te hangen'in-een1 speciaal' daarvoor gebouwd klokkenhuis. In de zestiende eeuw worden de eerste verbouwingen aan de kerk uitgevoerd, die in de achttiende eeuw worden herval. In 1761 wordt het gebedshuis met 3,5 meter verhoogd. In dat jaar wordt er ook een toren op de kerk gezet, waarin de grote klok komt te hangen. De kerk krijgt aan het eind van de achttiende eeuw een orgel, dat een kleine eeuw later wordt vervangen door een orgel van de beroemde fabrikant Batz, Begin deze eeuw worden de ge brandschilderde glas-in-loodra- men aangebracht. Achter het preekgestoelte beelden twee me tershoge ramen het scheppings verhaal uit. Andere ramen heb ben de geschiedenis van Delfsha ven als thema. Zo dankt de kerk dankt haar naam naam Pelgrim- vaders die in 1620 vanuit Delfsha ven naar Amerika emigreerden. Voordat zij hun grote oversteek wagen, hielden ze nog een laatste gebedsdienst in de inmiddels pro testante kerk. De pelgrims zijn la ter de geschiedenis ingegaan ais de grondleggers van de Verenig de Staten. In de jaren tachtig wordt duide lijk dat de kerk weer dringend aan renovatie toe is. Het orgel is versleten, de luidklok gebarsten en de muren vertonen scheuren. Bovendien is de kerk koud en vochtig. Maar de hervormde ge meente heeft geen geld voor res tauratie. Gezocht wordt naar ma nieren om de kerk toch op te knappen. In 1989 vindt de stichting Histo risch Delfshaven een manier om een een nieuw carillon voor de kerk te financieren. Voorzitter Willem van Schaiek: „Wie wilde Willem van Schaiek, voorzitter van de Stichting Historisch Delfs haven en lid van de restauratiecommissie, poseert voor de preekstoel in de Oude of Pelgrimvaderskerk. De bijna zeshon derd jaar oude kerk in Delfshaven heeft na een restauratie van zeven jaar zijn oude allure terug. FotoCees Kuiper/Rotterdams Dagblad. kon een klokje adopteren. Als be loning mocht de schenker een naam verzinnen om in het klokje te laten gieten." In de toren van de kerk hangen nu klokken met namen als Erasmus, Benno en Kitty, De stichting Oude Holland se Kerken kocht de kerk in 1992 om de verdere restauratie uit te voeren. Nu die klus grotendeels is afgerond moet de kerk zowel het kerkelijk als het cultureel het middelpunt van Delfshaven wor den. „Met alle nieuwe uitbreidin gen is dat wel gelukt. Het oude Klockhuys is ingericht als foyer, de Consistoriekamer en de Ankïe Verbeek-Ohr zaal zijn luxe zalen geworden. Dan hebben we ook nogde Leercamer opgeknapt, een vergaderzaal waar met moderne apparatuur les gegeven kan wor den," zegt Van Schaick, die ook lid van de restauratiecommissie is. De zeven jaar durende restau ratie heeft drie miljoen gulden ge kost, De gemeente Rotterdam heeft daarvan een derde deel voor haar rekening genomen, voor het overige deel is de restauratiecom missie op zoek gegaan naar geld schieters. Van Schaick: „Met be hulp van allerlei fondsen, instel lingen en particulieren is het be drag bij elkaar geschraapt. Alleen het orgel is nog niet gerestau reerd, maar dat ligt wel in de plan ning." De kerk staat onder leiding van dominee Piet de Jong, bijgestaan door dominee Hans den Dolder, die zich vooral bezighoudt met culturele activiteiten en wijk- werk. Iedere zondag wordt er in de bijna zes eeuwen oude kerk een dienst gehouden, die vooral door veel jongeren wordt bezocht Aanstaande zondag heropent de dominee zijn kerk met een feeste lijke kerkdienst. Een van de metershoge glas-in-Ioodra men achter de preekstoel van de Oude of Pelgrimvaderskerk in Delfshaven. Op dit raam staan de laatste drie dagen van het scheppingsverhaal afgebeeld. Fate: Cees Kuiper/Rot- lerdams Dagblad Rotterdam - Het bestuur van het Filmfonds Rotterdam (FFR) is afgetreden en heeft zijn taken woordiger van de gemeente Rot terdam. Directe aanleiding is het ontbreken van meerjarige garanties vanuit de gemeente voor financiering van het fonds. FFR, dat de audiovisuele bedrij vigheid in de regio moet verster ken, had gevraagd om een jaar- iijks budget van acht miljoen gulden. In de Toekomstnota. verwoord den het bestuur en de staf de noodzaak om van FFR een draagkrachtiger fonds te ma ken. Pas dan zou het fonds de 'vliegwielfunctie' kunnen ver vullen die voor een werkelijke groei van de audiovisuele sector noodzakelijk is. De gemeente heeft echter noch het huidige jaarbudget gereserveerd, noch een meerjarige reservering ge daan voor FFR. De Stichting Filmfonds blijft be staan. Het aftreden van het be stuur heeft geen consequenties voor de uitstaande leningen van het fonds. Ook de lopende com petitie voor de Rotterdamse Speelülmprijs wordt voortgezet. Haarlem/Rotterdam Justitie heeft gisteren opnieuw celstraf fen geëist tegen een aanhangers van Feyenoord die betrokken zou den zijn geweest bij de vechtpartij vorig jaar in Beverwijk. Daarbij kwam de Ajax-fan Carlo Picornie om het leven. De twee verdachten zouden een leidende rol hebben gespeeld in de vechtpartij met fa tale afloop. Officier van justitie mr. R. Td- lohreg eiste tegen zowel de 28-ja- rige J. L. als de 27-jarige G. S. der tien maanden cel, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De offi cier wil ook een stadionverbod van twee jaar voor beiden. L. en S. zaten samen met zes an deren in een witte bus die vooraan in de stoet reed op weg naar het treffen met Ajax-fans in een wei land bij Beverwijk. L. zou het startsein hebben gegeven voor vertrek bij het wegrestaurant en hebben gezegd dat 'het los zou gaan bij Beverwijk'. De verdachte ontkent dit. S. zou met zijn mobiele telefoon in contact hebben gestaan met Ajax- aanhangers over waar het gevecht zou zijn, zeggen getuigen. De ver dachte vertelde de rechters dat hij tijdens de rit wel vijf keer was op gebeld, maar dat degene aan de •andere kant van de lijn niets zou hebben gezegd. Hij gaf toe vanuit de open laaddeur van de bus ge baren te hebben gemaakt naar be stuurders van andere auto's. „Ik wilde weten wat zij bedoelden, want ze gebaarden in onze rich ting." Hij ontkende zelf aanwij zingen te hebben gegeven. S. heeft bekend dat hij in Bever wijk met een houten plank een autoruit 1 iceft ingeslagen. Zuwel hij als L. ontkent daadwerkelijk deel te hebben genomen aan het gevecht. Ze zouden slechts zijn meegelo pen met de meute. De Haarlemse rechtbank doet uit spraak op 23 november. Meepraten over stadsarchitec tuur. College wil publiek debat over uiterlijk van gebouwen en de straat. Met kop en onderkop maakte het Rotterdams Dagblad melding van de Architectuur- brief, waarin burgemeester en wethouders schrijven dat de Rot terdammers meer bij de vormge ving van hun stad betrokken zul len worden. Het college verwacht dat er meer waardering ontstaat voor bestaand en nieuw steden schoon, als er met het gemeente bestuur meegedacht kan worden over architectonische plannen. Het was intrigerend nieuws, hoe wel het in een trend past. De ge meente wal er meer aan doen om in contact te komen met de burge rij. Het college staat een interac tief bestuur voor. Dat betekent: het samen met de Rotterdammers maken van beleid. Vooral het uit voeringsprogramma Overheid 2000+ gaat hier nader op in. En tijdens de begrotingsmarathon, die vanochtend van start ging en - met tussenpauzes - tot donder dagnacht duurt, zal er door de meeste fractiewoordvoerders wel iets over gezegd worden. De over heid moet zichzelf naar buiten ke ren - in het belang van de lokale democratie. Om die reden is het verheugend dat ook het architectuurbeleid weer in discussie komt. Ten tijde van de grootscheepse stadsver nieuwing was het in steden als Rotterdam, Schiedam, Vlaardin- gen en Dordrecht heel normaal dat bewonersorganisaties mee spraken over de keuze van archi tecten, die vooral geselecteerd werden op 'bewonersvriendelijk heid' en dus op behoud van de goedkope woningvoorraad. Actie ve wijkbewoners en hun opbouw werkers hadden iets om voor te knokken en dat ging vaak met succes gepaard. Dat de stadsvernieuwing hier en daar wansmakelijke nieuwbouw en onooglijke renovaties heeft op geleverd, is bepaald niet op die in spraak terug te voeren, eerder op het ontbreken daarvan. Toch zijn, gek genoeg, die misluk kingen aangegrepen als een ver holen rechtvaardiging om bewo ners weer op afstand te zetten van het proces waarbij architecten en ontwerpen worden geselecteerd. Die nieuwe afstand kon ontstaan door het opheffen van de project teams. In de oude wijken hadden bewoners, hun beroepskrachten en ambtenaren redelijk samenge werkt aan herstelpogingen voor de oude wijken, maar in Rotter dam hielden de projectteams op te bestaan omdat de gemeente de deelgemeenten er niet mee voor' de voeten wilde lopen. Toen was er niks. Een uitgekiend moment voor die architecten, die aan zelfoverschatting leden, om niet langer hun van God gegeven Goede Smaak en Deskundigheid te laten beduimelen door ongestu deerde be-wo-ners... Maar straks: meepraten over stadsarchitectuur. Terug op de vergadertafel. Het is een juiste keuze van Herman Meijer en Hans Kombrink om de Rotter dammers intensiever te willen be trekken bij de vormgeving van hun stad. Meijer en Kombrink zyn de wethouders die over stads vernieuwing, volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en cultuur beleid gaan. Ze zien in dat het col- legebeleid inconsequent zou zyn, als je wijkbewoners en onderne mers wel aanmoedigt om de woon- en leefomgeving te verbe teren, maar ze niet de gelegen heid geeft om mee te denken over wat daar een dominante invloed op heeft: de fysieke structuur, het gebouwde. Het stimuleren tot op» zoomeren vrdagt er gewoon om dat de Rotterdammers meer te zeggen krijgen over bouwplannen in hun woon- en leefomgeving. Dat kan niet fijnmazig genoeg. Met een paar avondjes architec tuurdebat in De Unie kom je als gemeentebestuur niet weg. Tien tegen één dat het dan vooral over Rotterdam-Centrum gaat. In ste delijke debatten zal altijd het ide aal voor Lombardi jen, Pendrecht of Schiebroek onderbelicht blij ven. Voor de inbreng uit die wij ken is discussie-op-maat gebo den, liefst geëntameerd door de deelgemeenten en bewonersorga nisaties, en zo mogelijk in project groepen voor wijkkwaliteit - een advies van sociaal psycholoog dr. Wiebe de Jong, waarvan de strek king door de lagere politiek nog onvoldoende begrepen wordt. Maar wat niet is, kan komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4