2 De neergang van een omhoog geklommen vrouw Bij spijkercursus voor neo-reïi's ms-1| Liever geen waterverf 'rkm Kleurrijke Raad van Eif in Delft Lekker kuken Kippenboutjes met limoenen Patrizia Gucci-Reggiani kan straks 29 jaar cel aan haar rammelende mémoires toevoegen Strips Dakloos aosr jau eatjaap~ Tf$W \\Ht/ Vr Rotterdams Dagblad Voor tips en reacties: 010-4004337 Donderdag 12 november 1998 *efj m Dit olifantje, Look Khob, is vier Jaar oud en gek op schilderen. Dat doet Look Khob In een Thais opvangpark voor olifanten. Men heeft er maar wijselijk van afgezien om het dier ook water verf te geven, uit vrees dat er anders een slurf vol verfwater wordt rondgespoten. De slurfdoeken zullen worden verkocht tijdens een campagne die het publiek er bewust van moet ma ken hoe snel het aantal Aziatische olifanten terugloopt. Foto Apl- cfiart Wee ra war g/AP Carnavalsvereniging De Brands Kappers in Delft denkt een Raad van Elf te hebben gekozen die 'uniek in Nederland' is. Naast en kele autochtone Nederlanders zijn de raadsleden oorspronkelijk afkomstig uit Somalië, Ghana, Congo, Suriname en Sudan. De presentatie van de nieuwe prins carnaval van de Happers, Prins Remillo, (Remiel Buys), en zijn kleurrijke raad zorgde voor een feest, compleet met Afrikaanse trommelaars, buikdanseres en bijpassende wuivende palmen. Prins Remillio, getrouwd met een Kameroense vrouw, zei bijzonder trots te zijn op 'deze combinatie van Hollandse koelheid en exo tisch temperament'. Maar het idee voor de gekleurde raad is niet bij alle leden van de Happers goed gevallen. Leden van de oude raad verwijten het bestuur op eigen houtje te hebben gehandeld. Prins Remillo is echter overtuigd van de positie ve uitstraling. „We moeten af en toe teksten in het Frans of Engels vertalen, maar het wordt een da verend carnavalsfeest". In de Chinese keuken neemt men meestal voor de bereiding van het meeste gevogelte de huid van het vlees af. Die huid gaat overigens nooit verloren. Men snijd ze in reepjes en bakt die tot ze lekker knapperig zijn. Hoofdgerecht voor 4 personen: ca, 1.5 kg kippenboutjes; 2 eetl donke re Chinese sojasaus; 3 limoenen 1.5 eetl. suiker; 2 eetl lichte Chine se sojasaus; 5 eetl. (arachide)olie; 2 eetl. fijngeraspte verse gember wortel; 1 eetl. maïzena; 2 bosuitjes met veel groen, grof gesnipperd. Neem de huid van de boutjes af. Gebruik er een mesje met een scherp puntje voor. Wrijf de "blo te" boutjes in met sojasaus. Laat ze een kwartiertje liggen. Snijd de huidjes van de boutjes in smalle reepjes. Schil een limoen zo dun af dat de witte onderhuid aan het vrucht vlees blijft vastzitten. Hak de li moenschil ragfijn. Pers alle limoenen uit en meet precies 0.75 deciliter af. Vul die hoeveelheid met water aan toe precies 1.5 deciliter. Roer suiker, sesamolie en lichte sojasaus er door. Verhit de wok en laat 1 eetlepels olie er door walsen. Laat de kip penboutjes erbij gedeelten aan al le kanten goudbruin in bakken. Strooi gemberwortel er over en schep de boutjes gedurende 2 mi nuten, zonder ophouden om. Doe er daarna de gehakte limoenschil en het limoensapmengsel bij. Temper de warmtebron. Leg een deksel op de wok en laat alles 15 20 minuten zachtjes sudderen. Verhit een koekenpan (of nog lie ven een tweede wok) en laat er 1 eetlepel olie door walsen. Bak de in reepjes gesneden kippenhuid- jes er onder voortdurend om scheppen zolang in tot ze goud bruin zien en lekker knapperig zijn. Strooi er een beetje zout over. Neem vlak voor het opdienen de boutjes uit de wok. Leg ze op een voorverwarmde schaal. Maak de maïzena aan met 2 eetlepels koud water. Roer het mengsel door het vocht in de wok en blijf zolang roeren tot de saus is gebonden. Roer de bosuitjes door de koken de saus. Schenk de saus over de kippenboutjes. Strooi daarna de gebakken reepjes kippenhuid over het gerecht. Tip: geef er gekookte of gebakken rijst bij. HORIZON TAAL: 1. Kooppoging; 4. voorzetsel; 6. gifslang; 9. verpleger;11. bevestiging; 12. uitroep; 13. voorzetsel; 15. god v.d. liefde; 17. losplaats; 19.deelv.h. skelet; 20. op stootje; 21. vo gel; 23. kunst- jnesti24.be- wel; 25. uit roep; 27. loof boom; 28. soort hagedismet kam op de rug; 32. winnaar Tour de Fran ce (1949 en 1952); 34. per soonlijk vnw.; 35. kinhaardje. VERTICAAL; 1. Insect; 2. insect; 3. denkbeeld; 4. vlaktemaat; 5. voorzet sel; 7. voorzetsel; 8. azijn; 9. snack; 10. wintersport; 11, zijn verjaardag vierend; 14. broodsuiker; 16. Japanse gordelband; 18. soort papegaai; 22. palmmeel; 23. berguitloper in zee; 26. frivool; 29. oude Franse munt; 30. verhoogde toon; 3L diskjockey; 33. klein kind- OPLOSSING DAGPUZZEL DINSDAG Horizontaal: 1. Moustache; 9. akte; 10. adel; 11. re; 12. log; 14. li; 15. man- te; 17. tri; 19. lee; 21ore; 22. olé; 23. per; 25. eng; 27. edele; 30, zo; 32. ego; 33. es; 34. idem; 36. keet; 38. genodigde. Verticaal: 1. Markt; 2. oké; 3. ut; 4. sela; 5. aagt; 6- cd; 7. hel; 8. elite; 13. ons; 15. mirre; 16. allee; 18, roe; 20. een; 23. pezig; 24. neg; 26. geste; 28. demo; 29. Loki; 31. ode; 33. eed: 35. en; 37. eg. Door Andrew Gumbel In een kille, grauwe cel van een Italiaanse gevangenis sombert Patrizia Reppiani, door politie en justitie als 'koud en emotieloos' omschreven, over de 29 jaar die zy, de ex van de fameuze mode ontwerper Maunzio Gucci, nog in gevangenschap heeft te gaan. De vrouw, die ooit zei; 'liever geke tend in een Rolls, dan in vrijheid op de fiets' zal het voorlopig zon der wielen moeten doen. Maunzio Gucci had Patrizia alles gegeven wat een verwende, op dringerig ambitieuze tante als zij zich zou kunnen wensen: rijk dom, status, huizen in plaatsen als St. Moritz en New York en twee prachtige dochters. Maar Maunzio bedroog haar ook, en maakte een zootje van het familie bedrijf. Uiteindelijk liet hij zich van haar scheiden. Maurizio ver loofde zich met een grotere, blon de vrouw. Volgens de Milanese justitie had Patrizia daarna bijna letterlijk groen gezien van jaloezie en had ze een huurmoord beraamd. De rechter bleek daar na een lang proces ook van overtuigd. Maar toen Patrizia na het vonnis werd afgevoerd om 29 jaar te gaan uit zitten, hield ze nóg vol onschuldig te zyn en zei ze dat de emotie die haar verteerde niet de haat, maar 'allesomvattende liefde' voor Maunzio was. Moest je mee voelen met Pa- trizia's pijn, of lachen om alle absurditeit? Patrizia was zeer gezien in de Milanese society, maar ze liet zich óók in met vreemde snoesha nen en suffe criminele types. Toch was Patrizia zelf de meest incompetente geweest. Toen haar vnendin, het Napolitaanse medi um PinaAuriemrm, die demoord Nop verzoek van F'atrizia' had voor bereid was opgepakt, stuurde Pa trizia haar briefje: 'Laat mij erbui ten en ik zal je overladen met goud'. Pina, geschokt door die houding van haar vriendin, legde prompt een volledige bekentenis af en sleepte ook Patrizia de cel in. Wég was de comfortabele wereld van Gueei-mocassins en handtas sen met handgrepen van bamboe. Wegwas ook de wereld van bittere ruzies in de Gucci-clan, die legen darisch waren, net als de niets ontziende wijze waarop rivalise rende telgen de vuile was buiten hingen. Een familielid zei ooit: 'getrouwd ajn met een Gucci is erger dan gaan eten met de Bor gia's'. Schoolvoorbeeld Patrizia is volgens velen hét schoolvoorbeeld van het arme meisje dat omhoog is geklommen, en dat door haar fascinatie voor haar nieuwe decadente levensstijl zelfzuchtig, wraaklustig en volko men gestoord werd. Haar eerste kennismaking met rijkdom dank te ze aan haar moeder, die haar verarmde eerste man dumpte voor de transportmagnaat Fer nando Reggiani. Patrizia slaagde erin zich, vlak voordat de oude man m 1973 stierf, in het testa ment te laten zetten. Haar half broer Vincenzo sprak van bedrog. Via de Reggiani's kwam Patrizia in contact met de zeer begeerde, steenrijke Maurizio Gucci. Het paar kreeg twee dochters. Met veel geruzie claimden ze vervol gens de opvolging in het Gueci- bedrijf. Halverwege de jaren tach tig slaagden ze daar ook in met hulp van Maurizio's vader Rodo- Ifo. Maurizio's- vier neven stuur- Patrizia Reg giani, de ex van de ver moorde Mau rizio Gucci, wordt gesouf fleerd door haar advo caat, die te vergeefs pleitte dat ze ontoereke ningsvatbaar was geweest dooreen vroegere ope ratie aan een hersentumor. Archieffoto Luca Bruno/AP den ze voor alle zekerheid naar de uithoeken van de wereld en be stuursvoorzitter Aldo Gucci zet ten ze op straat, zonder dat hij zijn bureau leeg mocht maken. Maar Patrizia voelde zich tóch buitengesloten door Maurizio's machtspelletjes en was ziedend over de minnaressen met wie hij door New York, Milaan, Rome en St. Moritz paradeerde. Ze stond erop dat hij haar zijn liefde zou bewijzen en dwong hem tot de aankoop van een prach tige driemas ter - die hij zich toen niet kon veroorloven, vervolgens liet ze hem miljoenen spenderen om het schip naar haar extravagante smaak te verbou wen. Klagen Kort daarna gingen ze toch uit el kaar, zij met de klacht dat hij werd verteerd door een 'paranoï de machtswellust'. De volgende tien jaar speelde ze de rol van zeu rende ex-vrouw, en klaagde ze eindeloos over de scheidingsrege ling. „Hoe moet ik overleven met slechts drie triljoen lire op de bank, en een huis in Rome en een in New York?" klaagde ze. „Ik heb twee dochters waar ik voor moet zorgen, hoor." Toen Maurizio was vermoord, rea geerde ze met: „Menselijk gezien doet het me verdriet, maar vanuit een persoonlijk oogpunt kan ik dat niet zeggen." Toen ging ze naar Maurizio's huis om zijn ver loofde Paola Francht een trui van haar dochter Alessandra terug te vragen. Patrizia, die ooit aan een hersen tumor was geopereerd, deed tij dens het proces of ze daardoor een beetje gek was geworden; ze had met Pina wel-over het vermoor- den .van Maurizio gepraat,.maar,.*' zou dat nooit écht hebben ge meend. En terwijl Pina voorbereidingen voor de moord was gaan treffen, legde Patrizia de laatste hand aan haar rammelende mémoires van meer dan vijfhonderd bladzijden over haar leven met Maunzio. 'Roerende getuigenissen van haar liefde voor haar ex-echtge noot,' zeiden de advocaten. Maar Patrizia wijdde pagina's lang aan vernietigende beschrijvingen van Maurizio's karakter; ze noemde hem egoïstisch, onverschillig, middelmatig en ook nog impo tent 'De klassieke zwakkeling die besluit de slechte jongen te spe len en onuitstaanbaar wordt,' zo beschreef ze hem. Hoe onuitstaanbaar ze zelf gewor den was, drong niet tot haar door. Ze zal het nog moeilijk krijgen in die lange jaren van gevangen schap. (c)Ttu Independent/ 'J r Roltfrdams Da|t lad Wim van Houten: 'Zie de Bijbel maar als een boek mettipshoe je gelukkig Kan worden.' Foto Cees Kulper/Rotteidams Dagblad Door Marijke Nijboer Een speciale cursus moet mensen bijspijkeren, die zich wel interes seren voor het geloof, maar wei nig of niets weten van Bijbel en christendom. De cursus richt zich vooral op mensen met een niet- godsdienstige achtergrond, maar ook 'afgedwaalde schaapjes' zijn welkom, evenals mensen voor wie de kerkgang een sleur is gewor den. De cursus, gegeven door de Sa men op weg-gemeente van de Ontmoetingskerk in Zevenkamp en het Leger des Heils, beslaat vier avonden. Er komen basale vragen aan de orde als; wie was Jezus; wat meldt die oude Bijbel en heeft dat vandaag nog waarde; wat is bidden en waarom doe je dat; en hoe kun je de 'leefregels' van de Bijbel in de praktijk bren gen Er is, zeggen de organisatoren, ze ker behoefte aan zo'n cursus. Zij signaleren dat steeds meer men sen op zoek gaan naar een diepere zin van hun leven, naar iets dat geld verdienen en -uitgeven over stijgt. „Wij willen deze informatie aanbieden, zodat ze zelf kunnen beslissen of het christelijk geloof iets voor hen is," zegt Wim van Houten, die er vanuit het Leger des Heils bij betrokken is. Vermeden worden lastige vraag stukken, zoals hoe letterlijk je de Bijbel moet nemen. En ook de vraag welke kerk 'de beste' is, komt absoluut niet aan de orde. „Daar gaathet helemaal niet om," zegt Van Houten. „Wat wij veel in teressanter vinden, is om zo'n mooie gelijkenis als 'de barmhar tige Samaritaan' te vertalen naar deze tijd, Van de zandweg, waarop die man lag weg te kwijnen, maak je een snelweg, en dan heb je in eens een verhaal dat maandag nog in de krant stond. Al die ervaringen, emoties en te leurstellingen zijn toen ook al ge passeerd. In de Bybel lees je hoe mensen daar toen mee omgingen, en hoe het anders kan. Intermen selijke relaties waren toen net zo lastig. Zie de Bijbel maar als een boek met tips hoe je gelukkig kan worden." Persoonlijk zal Van Houten, le raar op een middelbare school, al tevreden zijn als het lukt om een leuke hoeveelheid mensen 'bin nen te halen'. „Zevenkamp heeft veel sociale problemen," zegt hij. „Eenzaamheid, geldproblemen, gebroken gezinnen. Dat is ook de reden geweest dat het Leger is verhuisd van Rotterdam-Noord naar hier. In Noord kwamen steeds meer islamieten wonen, en die zijn toch niet in ons geïnteres seerd. De doelgroep in Zeven kamp is groot, maar mensen slui ten zich op. Ik merkte dat laatst weer, toen ik ging collecteren. Gordijnen dicht, drie, vier, vijf sloten op de deur, en als ze einde lij k open doen, hebben ze nog een knuppel in de hand." „Ik hoop dat mensen vanuit de dichte woonkamer de moed zul len vatten om eruit te komen," zegt hy. „Dat ze merken dat hier geloofsgemeenschappen zijn w^ar je vrienden en kennissen kunt maken. Dat is óók christen dom: met elkaar proberen om een betere wereld te creëren, en dat begint in je eigen wijk" Om het ijs te breken, beginnen de 'alpha-cursussen' telkens begon nen met een eenvoudige geza menlijke maaltijd. Van Houten: .Mensen zullen waarschijnlijk merken dat ze veel meer weten dan ze dachten. Domme of te kri tische vragen bestaan voor ons r.ietZelf heeft hij ook niet alle antwoorden. „Heeft bidden zin als je bent getroffen door zo'n or kaan?" peinst hy, „Daar kan ik geen concreet antwoord op ge ven." De Alpha-cursus begint op 17 no vember; en mrdt in 1999 ueryolgd op 12 januari, 16 maart en 11 mei. De kosten bedragen vijf gulden per avond, inclusief maaltijd en kof fie. Opgeven kan tot 15 november op (010)220.25.42. Ik heb besloten mijzelf te evacue ren, want de grond wordt me veel te nat onder de voeten. De eerste tekenen van een alles overwoeke rende schimmelgroei zijn al zicht baar en voor ik mosgroen uitge slagen ben. wil ik weg, naar een warm land. Waar ongetwijfeld hit te de nieuwe ergernis zal zijn, en dat is maar goed ook, want zonder klagen geen waar geluk. Mijn hele bezit, op een nachtpon netje en een potlood na, is in drie verhuiscontainers gepropt, mijn huis heeft een meuwe huurder, de auto is verkocht, de resten voed sel en drank zijn uitgedeeld aan de buren die nu ruimte te kort ko men, en het wachten is op het vliegtuig dat mij naar de droogte zal brengen. Ik ben een klimatologisch vluch teling, op zoek naar betere om standigheden en een nieuw ver blijf Ik voel mij dakloos, maar ben het niet, want tot het vertrek van mijn vliegtuig heb ik onder dak gekregen in het particuliere opvangcentrum van een vriendin die haar bescheiden welvaart graag deelt met ontredderden en onderdrukten. Onderdrukt ben ik niet, ontredderd wel, en ont heemd ook. Maar ik mag niet kla gen, want ik heb deze situatie ge heel aan myzelf te danken. Geen autoritair regime of fundamenta listisch geestelijke heeft mij ge dwongen tot deze noodsprong uit de plassen, en het KNMI is ten slotte ook alleen maar de bood schapper van het slechte nieuws. Hoe langer het regent, hoe groter mijn begrip wordt voor de oude kolonisten: ook zij waren vast kli matologische vluchtelingen op zoek naar een plek waar ze zonder laarzen en zuidwesters onge stoord hun meegebrachte boeren kool konden eten. Dat ze bij aan komst op de gewenste plekken niet zo beleefd waren om asiel te vragen, maar gewoon de baas gin gen spelen, was natuurlijk onhan dig en bleek op den duur slecht voor hun reputatie. De moderne vluchteling; de nieuw-verblijfzoe- ker, krijgt géén kans kolonist te spelen, laat staan de baas, en moet op zijn knieën vragen of hij in ons land mag blijven, Om vervolgens stilletjes en bescheiden te wach ten tot wij in alle rust zijn dossier tien keer hebben doorgenomen, voordat wij op basis van quasi-ob- jectieve gegevens bepalen of de omstandigheden in zijn vader land ongewenst zijn of niet. Voor wie precies ook alweer? O ja, voor de verblijfzoeker, die wij vooral niet opzijn woord moeten gelo ven, want dan haal je allemaal tuig naar binnen en dat hebben we hier al genoeg, Of niet soms' De kans is groot dat mijn aan vraag voor een verblijfsvergun ning op het warme eiland waar ik voortaan mijn boerenkool wil eten, door de plaatselijke hoge- petten wordt geweigerd, want ik word in mijn vaderland alleen ge terroriseerd door de regen en dat moet ik maar leren verdragen. Ja zeg, dan kunnen ze wel iedereen binnenlaten die thuis ruzie heeft of niet hardop durft te zeggen dat de zittende president een boef is. En stel je voor dat ik opeens de ge nen van mijn koloniserende voor vaderen voel opspelen en probeer aan de macht te komen? Of dat ik 's nachts op mijn gympjes uit ste len ga? Je weet maar nooit wat voor gek je binnenhaalt, dus je kunt niet voorzichtig genoeg zijn. Evengoed reis ik af - ik ben een dochter van Jan de Wit, die niet waagt die niet wint - en ik gooi mijn regenjas triomfantelijk in het kleumende publiek. In myn opvangcentrum is het in elk geval droog. De rechter mr, Jesse van Muylwijck Heinz CR /vtoerE>J KifP&sJ AF, KF/M-ERS AF, pniHP5FA&rei6Ke>J AF, UWeRS Atoer VA/J OE- KAilA AF, HET W<TEft V/AA» HET UAAJp AF E"A) CC vWa| HüAl STATUS AF, G/J E» AVOETSAJ loc tAADBM UAaJ pg. ÖAiTyJ'iKjcetJAJSSHUL-P AF. jMCRKvUAAP.PÏ<& J/A t>t& Atöe/AEAie AFGA A» 45. I üa's Ai lerr io vftecMD- I vme ï/wvwks op wee t* AAP- hst JAAR a -W'SJ-W-' f&SAEWUjy /-VAT LAAKTE /HWi/VT.' 7&S&SAE A4iv v/uPr&r AEUATX/ES. ReneVVindigen Eddie de Jong A/A 98-ttWW; 4-4- Charles M.Schulz .als hij met Povmolt. J Dczm* weezingt». "r ja, edelachtbare: MIJN CLIENT STOND GEWOON IN HET VELD EN VIEL NIEMAND LASTIG.. Oh-ohi Onze rust kan elk moment worden verstoord. TOEN WERD HU PLOTSELING. ZONDER WAARSCHUWING, AANGEVALLEN -DOOR DRIE KRAAIEN VAN DE BOERDERIJ! HU ZEGT DAT JC NIET ZO MET STRO MOET STROOIEN..

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2