1U wm 'r 'Gemeente gaat slecht met kunstenaars om' Bibliotheek en archief open op koopzondag Rotterdams Dagblad Groepswonen in Maassluis: een bewuste, weloverwogen keuze Werk aan Vlaardingse kabel voor betere ontvangst Jarige Rijkswaterstaat zoekt steun bij eeuwenoude Vlaardingse klepduiker SP wil sollicitatieplicht voor wethouders Aanrijdingen met letsel Tuinhuisje afgebrand Maassluizer bekent diefstal en inbraken Winkeldievegges aangehouden '«SiËEï! Zonder extra personeel is extra openstelling problematisch voor archief Veer Maassluis- Rozenburg 2,5 procent duurder -6 weken voor 28,-jSË €JJa, noteer mi] voor zo'n voordstlg protMKauMnwnt.' Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 12 november 1998 Maassluis Door onoplettend heid bij het oversteken is het gis teren in Maassluis tot drie keer toe tot een aanrijding gekomen, waarbij slachtoffers letsel oplie pen. De eerste vond plaats op de G.A. Brederolaan. Daarop reed om 8.10 uur een 9-jarige jongen uit Maassluis met zyn fiets zonder uit te kijken vanaf het trottoir richting de P. C. Hooftlaan- Hij botste daarbij op een aankomen de auto van een 26-jange plaats genoot. Ambulancepersoneel heeft de gekneusde enkel van de jongen ter plaatse behandeld. Omstreeks 10.00 uur was het raak op de Heldringstraat. Een 44-jari- ge voetganger uit Maassluis stak zonder uit te kijken over en werd hierbij aangereden dooreen 79-ja- rige Maassluise op de fiets. De man kwam ten val en is met hoofd- en knieletsel overgebracht naar het Holy Ziekenhuis in Vlaardingen. Omstreeks 16.45 uur ontstond een aanrijding op de Westlandseweg, toen een 47-jarige automobilist uit Maassluis was gestopt bij het ze brapad by de moskee om iemand te laten oversteken. Een 20-jarige automobilist, eveneens uit Maas sluis, zag dit te laat en een aanrij ding volgde. De 47-jange man is, vermoedelijk met nekletsel, over gebracht naar het Holy Zieken huis. Vlaardingen Onbekenden heb ben gisteravond omstreeks 20.00 uur een tuinhuisje aan de Ary Koplaan in brand gestoken. Het huisje brandde volledig af. De brandweer heeft de restanten ge blust. Bij deze werkzaamheden ontstond vertraging voor het trein- verkeer, omdat het huisje op driehonderd meter van de spoorwegovergang stond. Maassluis/Rotterdam Een 25-ja- rige Maassluizer, die vandaag door de politie van het district Wa terweg naar het parket in Rotter dam is overgebracht, heeft be kend zich schuldig te hebben ge maakt aan diefstal van een brom fiets en twee mountainbikes, als mede inbraken bij een fotobedrijf, een sportwinkel en bij een honk balvereniging, alle gevestigd in Maassluis. SchiedamWinkelpersoneel van een supermarkt aan het Nieuw- landplein in Schiedam heeft gis teren omstreeks 10.00 uur twee 17-jarige meisjes uit Maassluis aangehouden. De meisjes hadden geprobeerd chocolade, parfum en maandverband uit de winkel te ontvreemden. Ze zijn overge bracht naar het politiebureau. Door Jos van Nterop Maassluis „Die in Vlaardingen is veel te close," reageert M, Visser op de vraag wat hij over het groepswonen in Maassluis denkt. De Vlaardinger verwacht onderlin ge hulp, maar wil niet in een soort commu ne terecht komen waar alles samen gedaan wordt. In het initiatief dat de Vereniging voor groepswonen van Ouderen drie jaar geleden opstartte met woningstichting WSM, denkt hij de juiste verhouding te hebben gevonden. „Het sociale aspect spreekt me aan, je moet het gevoel hebben dat je er niet al leen woont. Voor groepswonen moetje dui delijk de instelling hebben dat je je sociaal opstelt," aldus Visser, dinsdag één van de zo'n vijftig aanwezigen op de voorlich tingsbijeenkomst in Koningshof. Op 27 november, is de verwachting, zal aan de Korhoenstraat de eerste paal de grond ingaan. Op de plek waar een aantal jaar ge leden nog basisschool 't Hoeckertje stond, verrijst dan in een jaar een appartemen tencomplex van drie lagen bestaande uit 29 woningen; op zich normale apparte menten met ieder een aparte voordeur. Het bijzondere van het project is dat de be woners onder meer de beschikking heb ben over een aantal gemeenschappelijke ruimten. Zoals de bergingen, de binnen tuin en het dertigste appartement dat als ontmoetingsruimte is gereserveerd. Hier kan worden vergaderd terwijl er ook lo- gées kunnen overnachten. P. van der Does, één van de belangstellen den dinsdagavond, betwijfelt of dat laatste nou wel zo goed zal werken. „Dat logeren, dat werkt niet. Er zijn mensen met tien kleinkinderen." De Maassluizer is met zijn vrouw afgekomen op de informatieavond omdat ze de mogelijkheid krijgen hun huurfiat aan de Buizerdstraat te kopen. „Dus gaan we nu om ons heen kijken wat er nog meer mogelijk is." Maar echt en thousiast over het project is Van der Does niet. Zowel de prijs {appartementen kos ten rond de 250,000 gulden) als de ruimte (75 tot 99 vierkante meter) vallen hem te gen. „En ik had het idee dat er een grotere gemeenschappelijke ruimte zou zyn. Waar een biljart staat enzo." Buiten de praktische indeling van het wo ningbouwcomplex wordt er van de bewo ners nadrukkelijk ook een sociale inbreng verwacht. 'Een groepsverband', 'weder zijdse belangstelling' en Verantwoorde lijkheidsgevoel' zyn begrippen die door verenigingsbestuurder N. Oosterlee wer den gebezigd. Van bewoners wordt bijvoor beeld nadrukkelijk een stukje burenhulp verwacht richting de andere groepsleden, als die bijvoorbeeld ziek zijn. Deze en an dere regels zijn vastgelegd in de intentie verklaring die de toekomstige bewoners, die lid moeten worden van de vereniging, dienen te ondertekenen. Iedere vijftig plusser is welkom, verklaart Oosterlee, als zezich maar kunnen vinden in de intentie verklaring. „Deelnemen is een bewuste, weloverwogen keuze." Zo'n twintig leden telt de vereniging in middels, terwijl zestien van de negenen twintig appartementen verkocht zijn. Lid worden kan in principe iedereen. Ooster lee: „We kijken niet naar geloof, ras of wat dan ook. Er is bijvoorbeeld een Jehova's getuige lid. Prima, als hij maar niet opdrin gerig wordt, zijn mening gaat opleggen." Niet alleen onderlinge zorg maar ook vrije tijdsactiviteiten kunnen samen door de groepsbewoners worden ondernomen. „Zulke dingen moeten groeien," vertelt M. Visser, één van de eerste leden van de ver eniging. „Wij hebben projecten in andere plaatsen bezocht Hing er in de hal bijvoor beeld een groot schoolbord waarop een vrouw had geschreven 'Ik zoek iemand die met me naar de schouwburg wil'. Er kwa men mensen op af, en op een gegeven mo ment gingen ze met een heel groepje." Waar de onderlinge hulp niet vrijblijvend mag zijn, is deelname aan activiteiten dat wel. Visser: „Je moet niks opleggen, een groep die ontstaat vanzelf." Het fietspad van de Rotter- damsedljk in Schiedam ligt momenteel overhoop om er voor te zor gen dat de in woners van Vlaardingen volgend jaar een betere ontvangst voor hun televisie hebben. Het Vlaardingse net, dat enkele jaren geleden door de ge meente is ver kocht aan EN- ECO, wordt verbonden met het ontvangst station van Rotterdam. Het traject loopt verder door de West- vest, Aletda- straat en Bur gemeester Knappertlaan naar de Vlaar- dlngerdijk. Eind november wil ENECO de klus hebben geklaard. Foto Roel Dijkstra wS-1' U TO m ~^=I~ZA V,'N '.AjBta. *v» 'jsêstes*- Door Mariëtte Glsthoom Vlaardingen De manier waarop Vlaardingse kunstenaars door het gemeentebestuur zijn uitgeno digd kunsttoepassingen te ont werpen voor het Buizengat is armzalig. En dan heeft kunste naar Hans nikken het nog niet eens over de wijze waarop de op dracht is geformuleerd. Daardoor is de tentoonstelling Buizengat - Openbaar en privé, die deze maand in Cultureel Centrum Hol- landia is te zien, een lamlendige vertoning geworden Rikken is boos. En dat heeft hy zaterdag tijdens de opening van de tentoonstelling iaten merken ook. In eerste instantie had Rik- Door Ben van Haren Delft Rijkswaterstaat zal een van de tussen 1993 en 1997 in Vlaardingen opgegraven eeuwen oude klepduikers gebruiken in zijn campagne voor imagoverbe tering. Het was de belangrijkste voorwaarde die de Technische Universiteit Delft en Rijkswater staat heeft gesteld aan de ver strekking van een aanzienlijke fi nanciële bijdrage in de kosten van conservering. Burgemeester L. W. Stam van Vlaardingen heeft gisteren in Delft hierover een overeenkomst getekend. Het gaat om de oudste sluis van West-Europa, die volgens weten schappers dateert van het begin van onze jaartelling. Hij bestaat uit twee in elkaar passende uitge holde boomstammen, die aan het einde zijn voorzien van houten kleppen welke afhankelijk van de waterhoogte open of dicht gaan. Hij werd gevonden in een ver moedelijk door plaatselijke ont- gmningsboeren zelf ontworpen afwateringssystecm van dam men, duikers en klepduikers (sluizen). Op een symposium, dat de TU Delft ter gelegenheid van het 200- jarig bestaan van Rijkswaterstaat gisteren hield, kreeg de overeen komst tussen de gemeente Vlaar dingen en Rijkswaterstaat zijn be slag. De eerste gevriesdroogde boomstammen waren voor die ge legenheid een dag in de aula van de TU tentoongesteld. Minister Netelenbos wees bij de opening van het symposium al op het ein de van de periode dat Rijkswater staat uitsluitend kan steunen op de technische kennis van de Delftse universiteit. „We zullen gebruik blijven maken van uw ex pertise, maar er komt tegenwoor dig meer kijken. Zo is bijvoor beeld goede voorlichting aan het publiek onontbeerlijk," zei de mi nister van Verkeer en Waterstaat. Zij noemde verder dijkverhoging symptoombestrijding en volgens haar is definitief de tijd voorbij van fïlebestrijding door steeds meer asfalt aan te leggen. „Een beter gebruik van het bestaande asfalt moet een hoger rendement opleveren," aldus Netelenbos. Prof. ir. K d'Angremond, hoogle raar kustwaterbouwkunde aan de TU en hoofd van de zogenaamde 'natte faculteit', signaleerde dat het vertrouwen in de 'watertove naars', zoals A. den Doolaard in 1945 de ingenieurs in zijn boek 'Het verjaagde Water' noemt, niet meer zo groot is. Hij had er begrip voor. „De grote rivieren hebben we eerst geharnast en nu is ver ruiming nodig, in de open Ooster- schelde plaateen we dammen en willen we meer zoet water terwijl we ook serieus praten over het doorlaten van zout water door de Haringvlietsluizen. Van het ge zegde 'de boer, hij ploegde voort' kan je maken 'de ingenieur, hij modderde voort'. Achteraf komen er altijd vragen, aldus d'Angremond: „Is mis schien de Vlaardingse klepduiker van 2000 jaar geleden het begin geweest van het onomkeerbare proces van de bodemdaling in ons land?" Zie ook pagina 13: Rijkswater staat kan niet om Vlaardingse luveuaars heen ken zich laten verleiden mee te doen aan het project. Vanwege de 'prachtige locatie' (Het Buizengat) en de discussie rondom het thema openbaar/privé. „Hartstikke inte ressant om binnen dat gegeven iets te ontwerpen," zegt de kun stenaar. Maar gaandeweg liep hij vast. „Er valt niets te ontwerpen want er ligt een stedenbouwkun dig plan." En met dat stedenbouwkundig plan is het gebied al vergeven. Dat bepaalt hoe de openbare ruimte eruit gaat zien, tot op de centime ter. Rikken: „Een gebied waar 500 woningen neer worden gezet voor gezinnen van drie keer modaal, met de verwachting dat dat de stad een economische injectie zal geven. Maar dat gaat ten koste van de openbare ruimte, en wordt het zo'n keurig bijgeharkte Holy- wijk." Ook richting zijn collegakunste naars is Rikken kritisch. Hy neemt het hen kwalijk dat zjj in hun zoektocht naar originele op lossingen naar zijn mening hun professie inleveren. „Ze kiezende veilige kant door geen kunstob jecten te maken, maar bijvoor beeld mensen te interviewen of een inspraakavond te organiseren voor de wijk, en worden een soort opbouwwerker. Zo gaan kunste naars zich bezighouden met din gen die een ander veel beter kan." Laat je kunstenaars iets ontwer pen op de grens van de publieke en openbare ruimte dan kom je uit op tuinhekken, zegt Rikken. „Zorgen dat je de Gammaseher- men niet meer ziet. Als dat het enige is waar je kunstenaars op uitnodigt, vind ik dat armetierig. Daarmee beperk je de ruimte van de kunstenaar tot de breedte van een Gammascfterm. Kunstenaars moeten volgens Rik ken in een vroeger stadium wor den ingeschakeld bij de ontwik keling van bouwlocaties. Niet per se voordat er een stedenbouw- ku ndig plan op tafel ligt, m aar wel anders dan bij het project Buizen gat is gebeurd. .Maak een kunst toepassing voor Het Buizengat zonder de beperking openbaar/ privé was een prachtige opdracht geweest." Rikken verwijt het Vlaardingse gemeentebestuur niet serieus met de plaatselijke kunstenaars om te gaan. „Als je kunstenaars gebruikt, schakel ze dan goed in. Doe het desnoods minder, maar doe het goed. Dit lykt wel een so ciale maatregel: We moeten ook iets doen voor de kunstenaars.' En geven ze vervolgens 1500 gul den. Maar wat is nou 1500 gulden. Wil je het goed doen, dan moetje er zeeén van tijd in steken." Het heeft ook iets arrogants om kunstenaars op deze manier een opdracht te geven, vindt Rikken, die bij voorbaat al weet dat er toch geen geld is om de ontwerpen uit te voeren. „Ik vind het te serieus om er zo slap mee om te gaan. Het is een foute opdracht. En dat mag de commissie voor beeldende kunst zich best aantrekken. Zij had ook kunnen zeggen: daar doen wij met aan mee." Invulling Voorzitter Paul Combrink van de commissie voor beeldende kunst erkent dat de opdracht specifiek geformuleerd is, maar vindt niet dat de kunstenaar daardoor in zijn ruimte wordt beperkt. „De opdracht is toegespitst op de ge- dachtengang publiek/privé en de grens waar dat botst, maar daar kun je alle kanten mee op. Het is maar welke invulling je er zelf aan geeft." Wel kan Combrink zich verplaat sen in Hikkens kritiek over het tijdstip waarop kunstenaars bij het project zijn betrokken. Maar hij vindt dat kunstenaars ook moeten kunnen Teageren op situ aties die al vastliggen. „We heb ben de opdracht juist zo geformu leerd om de kunstenaars de gren zen van publiek en privé te laten onderzoeken. En het is aardig om te zien dat dat verder gaat dan het tuinhek. Rikken heeft zichzelf in zijn bijdrage aan de tentoonstel ling trouwens ook niet laten be perken." Bovendien, zegt de voorzitter, zyn de kunstenaars vanaf het begin bij het project betrokken, toen dg eerste overleggen tussen verschil lende stedenbouwkundige bu reaus en de gemeente plaats had den. Het gemeentebestuur heeft uiteindelijk één bureau uitgeko zen, dat in overleg met de com missie voor beeldende kunst de openbare ruimte versus het privé- gebied centraal stelde in de op dracht, zegt Combrink, Wethouder KL van der Windt stelt zelfs dat kunstenaars nog nooit in zo'n vroeg stadium bij bouwplan nen zijn betrokken als bij Het Buizengat. „We proberen kunste naars in een vroeger stadium in te schakelen zodat zij ook mee kun nen denken. Maar je moet uitkij ken dat je niet doorschiet naar het andere uiterste. Je moet eerst aangeven waar de woningen ko men en dat dan verder uitwerken. Eerst kunstenaars inschakelen en dan kijken wat er overblijft voor woningen lijkt mij wat te ver gaan." Schiedam Op koopzondag naar de bibliotheek of het archief aan het Stadserf in Schiedam. Het college van burgemeester en wethouders hoopt de stad nog aantrekkelijker te maken door de twee gemeentelijke diensten hun deuren te laten ope nen voor het winkelend publiek op de eerste zondag van de maand. Het college meldt het voornemen in het collegewerk programma 1998-2002. „Op zich een leuk en positief idee," zegt archivaris Jef Jansen van het gemeentearchief. Maar hij vreest dat het plannetje zal stuiten op een tekort aan perso neel bij het archief, „Onze ge- dachtestelling gaat al een hele tijd uit naar extra openingstijden in de avonduren of op een zaterdag. Daar is nooit wat van gekomen, omdat er altijd te weinig man kracht voor was." Gerrit Kruijt, sector-directeur Cultuur, Educatie en Sport bij de gemeente, beaamt dat op koop zondag open voor h et archief 'pro blematisch gaat worden' als er geen personeel bijkomt „Daarom heeft de gemeenteraad tijdens de begrotingsbehandeling deze week twee mogelijkheden. Het moet uit de lengte of uit de breed te komen," vertelt Kruijt. Bij het eerste voorstel zal de ge meente 50.000 gulden ter beschik king moeten stellen voor extra personeel bij met name het ar chief. Het tweede voorstel behelst een herschikking van de ope ningstijden. Bijvoorbeeld: als de bibliotheek de eerste zondag van de maand een halve werkdag open gaat, dan moet die dezelfde week op dinsdag om vijf uur dicht in plaats van om negen uur 's avonds. Dat laatste is voor de bibliotheek een redelijke optie, volgens Kruijt. „Maar voor het archief wordt het problematisch. Het is moeilijk communiceerbaar dat het archief op een doordeweekse dag niet gewoon tot vyf uur open is omdat het toevallig van de week koopzondag is. Veel klanten ko men namelijk van buiten Schie dam, die wat willen opzoeken over hun voorouders," aldus de sector directeur die de twee mogelijkhe den voor de gemeente heeft opge steld. Kruijt vindt dat het archief er nou niet bepaald klantvriendelijker op wordt als het moet gaan schui ven met zijn openingstijden voor de koopzondag. „Voor de biblio theek is het minder vervelend, omdat zij eigenlijk alleen maar klanten heeft die in de gemeente wonen." Maassluis De tarieven voor de veerdienst tussen Maassluis en Rozenburg gaan in 1999 met 2,5 procent omhoog. Op advies van het provinciebestuur, de verant woordelijke voor het vervoer over de Nieuwe Waterweg, stelt het col lege van b en w van Maassluis dit voor aan de gemeenteraad. Door afronding zullen enkeltjes voor voetgangers en fietsers (75 cent en 1,05 gulden) waarschijn lijk niet veranderen. De andere tarieven ondergaan wel een wijzi ging. Voor een personenauto stijgt een enkele rit met drie stui vers tot 6,75 gulden, een maar.d- kaart (nu 145,50 gulden) gaat 149,15 gulden kosten. De tariefsverhoging van 2,5 pro cent volgt op een verhoging van 5 procent, het afgelopen jaar. De verhoging staat, motiveert het col lege, in verhouding tot de tarief- styging die valt te verwachten bij het andere openbaar vervoer. Burgemeester en wethouders vin den de stijging aanvaardbaar om dat de veerdienst zwaar verlies draait, een verlies dat in 1997 nog groter is geworden. In de gemeenteraadsvergadering van 8 december wordt er een be sluit genomen over het voorstel. Schiedam De Schiedamse frac tie van de SP vól een sollicitatie plicht voor afgezwaaide wethou ders. Volgens de partij zou de wachtgeldregeling voor wethou ders uitgebreid moeten worden met zo'n plicht. De partij heeft hiervoor een motie ingediend tij dens de eerste vergaderzitting van Schiedamse begroting. Volgens de partij hebben wethou ders op dit moment een uitzonde ringspositie terwijl ze wel een voorbeeldfunctie hebben. „Een timmerman zonder werk, is een werkloze. Maar een wethouder is geen werkloze," meent fractie voorzitter Edith Kuitert. De gemeenteraad zal vanavond bepalen of de wethouders na hun afzwaaien een bezoekje aan het Arbeidsbureau moeten brengen. Vanaf 18.00 uur begint de ge meenteraad aan de tweede verga dersessie over de begroting. Dan zal ook worden gestemd over de motie van de SP. m nu een (0wek«i wor slertrt» 28,-) j" f Naam::.,..:.. voorl:... .„Tm/W Adres:Nn Postcode:Plaats:. X Telefoon:. y.(i.vjn,contrcrie bezorgjri© Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar. Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer £579, 3000 VB Rotterdam El I»PUMrtW- A^Gjffdk Mode in maaf 40 t/m 60 DAMESMODE - LINGERIE - BADKLEDING Oostdijk 56 - Oud-Beijerland - Tel. 0186 - 640823

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3