12 Geen geld voor culturele vorming 'Duits' been kan net zo goed van een koe zijn Het drumstel zwijgt, het record is binnen Worstelen met nieuw vak culturele strippenkaart voor scholieren Kakkerlakken In de kelder, stank in de koeling Stapeltje bekroonde boeken naar Mariaschool Rotterdam doorvoerhaven voor tonnen illegale gassen Koningin naar NAi-expositie Noneraams uagoiaa i J' 1 Donaeraag iznovemoer iy9ö Door Martin van Loon Rotterdam De laatste klap op het drumstel is gevallen. Na 750 uur trommelen verbeterde Hans Haak gisteren het werelduurre cord drummen. Het oude record stond op 738 uur. Bovendien haal de hij met zijn actie dik 6000 gul den op voor de Dierenambulance Rotterdam. Vermoeid oogde hij gisteravond overigens niet. Alleen zijn stem was aan wat rust toe na alle inter views die hij de voorbije uren moest geven. „Op zo'n laatste dag word je natuurlijk geleefd. Maar al met al was het een geslaagde actie," vond de 30-jarige Rotter dammer. Zoals na een succesvol optreden gebruikelijk is, kwam er nog een toegift. Hans Haak had nog ge noeg spierkracht in zijn lijf om voor familie en vrienden nog eens op het podium te klimmen in het gebouw van de stichting Kunst zinnige Vorming Rotterdam aan de Dalweg in Rotterdam-zuid. Sa men met de drummers Ernst van Ee (van de groep Heloïse) en Ton op 't Hof (o.a. Jan Rietman-band) mepte hij er nog twee uur lustig oplos. 'Positief denken' Zes weken duurde zijn geslaagde recordpoging. Dagelijks vertoef de hu achttien uur achter het drumstel, slechts onderbroken door korte pauzes van hooguit een kwartier. De moeilijke momenten wist hij te overwinnen door 'posi tief te denken'. „Op de kalender keek ik niet hoeveel dagen ik nog moest, maar hoeveel ik er inmid dels al had gehad," Eigenlijk was het dubbel feest. Hans en zijn vriendin Irene gaan volgend jaar november trouwen. Gisteren werd hun verloving offi cieel. Irene is in ieder geval blij dat haar vriend de komende da gen weer gewoon thuis is. „Het was toch wel erg stil in huis, hoor. Ook in het dagelijks leven kan Na 750 uur drummen perst Hans Haak (links) er nog een toegift uit. Hij wordt ge flankeerd door Ernst van Ee van Heloïse. Foto Jaap Rozema/ Rotterdams Dagblad Hans niet stil zitten. Hij vliegt alle kanten op," zegt ze. Velen verklaarden Hans voor gek toen h(j op 1 oktober begon met zijn recordpoging. Maar nu de missie is volbracht, rest er alleen nog bewondering in de vorm van de vele felicitatiekaarteh en ca deaus. Op een paar guldens werd daarbij duidelijk niet gekeken. Uit een kartonnen doos kwam een uit glas geblazen mini-drumkit te voorschijn. De Dierenambulance Rotterdam en muziekhandel Ver- spuy beloonden zijn inzet met een nieuw drumstel. Hans Haak, postbode van beroep, houdt van ludieke acties. Zo haal de hij twee jaar geleden ruim 1000 gulden op voor het Sophia Kin derziekenhuis door een etmaal achtereen te drummen. In 1992 was hij één van de duizend drum mers die samen met Cesar Zui* derwijk {Golden Earring) een showweggaven op de Maas. Zijn er nog uitdagingen met dit record in handen? Hij heeft wel een paar ideetjes. „In ieder geval geen duurrecords meer. Maar met een drumstel in een glazen kooi onder een helikopter hangen- dat zie ik wel zitten." Gekkig heid misschien, maar met Hans Haak weet je het immers maar nooit. Rotterdam Culturele vorming in het voortgezet onderwijs moet het vooralsnog meer hebben van het enthousiasme van enkele leraren dan van structurele maatregelen van de overheid. Van alle middelbare scholen in Rotterdam is er nog maar eentje (Albert Einstein College) die het nieuwe vak Culturele en Kunstzinnige Vorming (CKV) daadwerkelijk heeft ingevoerd. Scholen m de regio, bijvoorbeeld in Spijkenisse en Vlaardmgen, zijn verder op weg. De Rotterdam se wethouder voor Onderwijs E. Kuijper zei gisteren op de mani festatie 'Uit de school geklapt': „De Rijksoverheid heeft mooi een nieuw vak verzonnen, maar geeft er geen geld bij om dit ook vorm te geven. Het gevolg is dat de scholen nog enorm worstelen met de vraag hoe ze meer aandacht aan cultuur kunnen geven." De ene school stopt meer energie in deze worsteling dan de andere. En allemaal gaan ze op hun eigen wijze te werk, zo bleek op de ma nifestatie waarop scholen en kunstinstellingen ervaringen uit konden wisselen. Zo schakelt het Olympus College leerlingen in bij het maken van een verbouwingsplan. Ruim vier honderd leerlingen kregen een camera cadeau. Door het Neder lands Foto Instituut geselecteer de fotografen maakten een selec tie en de architect veegde vervol gens zijn eigen ontwerp van tafel, omdat hij blij verrast was door de ideeen die uit de leerlmgpartiei- patie voortkwamen. Het Libanon College maakte mel ding van het succesvolle 'Kijklijs- ter-project'. Leerlingen mogen het lezen van boeken voor de lijst gedeeltelijk vervangen door thea terbezoek. Met de schouwburg werd een arrangement gemaakt, Resultaat is dat er ebt jaar 350 leerlingenabonnementen zyn verkocht. Kunsteoordinator G. Hendrikse zet wel te vrezen voor de echte invoenng van CKV. „Want dan kan de schouwburg de toeloop waarschijnlijk met meer aan." Saai Overigens worden stadsbreed be sprekingen gevoerd om te komen tot de invoering van een culturele strippenkaart voor scholieren. Staatssecretaris R. van der Ploeg was aanwezig om te zeggen dat dit initiatief zijn warme steun heeft, maar vragen over geld wimpelde hij af met de opmerking dat „dat altijd de saaiste vragen zijn." Andere schoolpresentaties betrof fen het project 'Sample over de drempel', waarbij een popdocent van de Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam (SKVR) leer lingen van het Montessori ly ceum en de Wolfert van Borselen leert danscomposities te maken op omgevingsgeluiden. In 'De misstap van DJ Rapman' geven drama-docenten van de SK\ftt op negen scholen een toneelcursus. Het project 'Het ritme van de Rai" in samenwerking van Nighttown mobiliseert vooral Marokkaanse jongeren op diverse scholen om teksten te schreven. Dat de invoering van het vak CKV nog maar zeer schoorvoetend van de grond komt wii niet zeggen dat de scholen niets doen op cultuur gebied. De Rotterdamse culturele instellingen voeren al sinds jaar en dag een wervend scholenbe- leid en zijn sinds het aannemen van de motie Kuijper (toen nog gewoon gemeenteraadslid) zelfs gedwongen om één proeent van hun budget te besteden aan cul tuureducatie. Maar op de manifestatie 'Uit de school geklapt' bleekt vooral dat er sprake is van een lappendeken. De ene school doet bijna niets en heeft bijvoorbeeld een directie die de vergoeding van culturele bij- scholingscursussen voor leraren gebruikt voor andere doeleinden, de andere school heeft het geluk een welwillender directie of be stuur plus een of meerdere cul tuurfreaks in het lerarenkorps te hebben. Aan het enthousiasme van staatssecretaris Van der Ploeg zal het niet liggen, zo bleek uit zijn toespraak. Hij wil het ac cent verschuiven van de aanbod kant (de culturele instellingen) naar de vraagzijde (de jongeren, de minderheden, de scholen): jMaar ik zeg erbij dat ik nog maar net ben begonnen." Door Diny van der Voorn Rotterdam- Het zieter niet naar uit dat er veel oorlogstuig ligt in de gronden ten noorden van de A15 nabij Poort 5 van Shell-Pemis. De vondst van een luttel aantal (mor- tier)projectielen ter plekke is wel iswaar deze week in de publiciteit gebracht maar heeft al aan het be gin van de herfst in alle stilte plaats gevonden. Werklui hebben meteen alles in een plastic zak ge gooid en op het politiebureau van Hoogvliet afgegeven. Daarna is er niets "interessants" meer ont dekt. Dat zegt projectvoorlichter Havenspoorlijn mevrouw AS. Groot-Wienese van NS Railinfra- beheer. Nazi-Duitsland Zij weet ook niet zeker of het stuk "gevonden "been" dat vlakbij de schietpatronen is uitgegraven aan een mens toebehoordeLaat staan -van een gesneuvelde bezetter was zoals door de politie wordt veron dersteld. Het gevonden stukje serviesgoed wijst wel in de rich ting van Nazi-Duitsland maar het beenbot kan net zo goed van een lang geleden gestorven koe zijn, hebben ervaren grondwerkers NS-vooriichtster Groot voorge houden. Bovendien had het Nederlandse leger tijdens de mobilisatie van 1939 in de buurt van Pemis-Von- delingenplaat een zoeklicht-en luisterpost. Daar waren dus Hol landse soldaten gelegerd. Ervaren grondverzet-aannemers vinden het niet zo vreemd dat beenbot, aardewerk en munitie min of meer gelijktijdig uit de ver getelheid zijn geraakt. Het afge zette werkveld van de manage- mentgroep Betuwelijn (aan de se condare Vondelingenweg), is door de vele regen drassig gewor den. Daarbij werkt men op een graafdiepte waar zich van alles en nog wat ophoopt. Tijdens de oor logsjaren 40-45 lag er wel een lan ceerbasis voor afweergeschut in de buurt van het opslagterrein van de Bataafse Petroleum Maat schappij (BPM-later Shell-Pemis) Afgeschoten VI-projectielen van slechte kwaliteit kwamen vaak niet verder dan 50 tot 1000 meter ver. Grafwerkzaamheden Na de Tweede Wereldoorlog is er aardig wat mislukt schiettuig uit de grond in en rond Pemis of Hoogvliet naar boven gekomen. Meestal bij graafwerkzaamheden maar ook spontaan door regen- of wateroverlast. Oudere Hoogvlie- ters weten zich goed te herinne ren dat precies twintig jaar gele den in het poldergebied De Gade- ring een meterslange, manshoge maar verroeste V-l werd gevon den. Tijdens de moeizame uitgra ving en ontmanteling van deze oude bom door de explosievenop ruimingsdienst van de Koninklij ke Landmacht werd de noordelij ke woonwijk Oudeland in z'n ge heel en urenlang ontruimd. Ontplofbaar Jaren later kwamen de nationale bomexperts opnieuw in actie ach ter het oude RTM-statiannetje aan de Groene Kruisweg. Daar was in 1040 een vijandelijke mu nitie-opslagkeet door het plaatse lijk verzet in brand gestoken. Er lagen nog (as)restanten in de grond verborgen en die moesten er uit, weet bejaarde wijkbewoner P. Roos zich te herinneren. niets erop wijst dat er ontplofbaar spul ligt op of langs de doorgaande en uitgestippelde treinroute van de Betuwelijn wordt het uitgraven van prcef- gleuven ten behoeve van de beno digde grondkabels volgens plan ning uitgevoerd. Werklui blijven daarbij wel alert op oneffenheden in de aarde. Bij hot uitreiken van de Gou den Griffel bad staatssecre taris Van der Ploeg al beloofd dat 550 scholen uit achter standswijken de bekroonde Griffel-boeken zouden krij gen. Gisteren voegde hl] de daad bij het woord op de Ma riaschool aan het Taanders- plein in Spangen. Daar reikte do staatssecretaris van Cul tuur do bekroonde boeken uit aan de schoof. Het stapeltje leesvoer, in totaal tien boe ken, omvat onder meer de ti tels "Zwart als Inkt' van Wïm Hofman, 'De Wezen van Woesteland' van Margriet Heymans, 'Mevrouwtje Meij er, de merel' van Wolf Ert- bruch en 'De kat en de ade laar' van Hans Hagen. Het pakket vertegenwoordigt een waarde van om en nabij de 250 gulden, en dat Is aardig meegenomen. rrJa," zegt di recteur Th. Gubbens van het schoolgebouw aan het Taan- dersplein. „We schaffen dat pakket zelf ook aan. Onze kinderen lezen hartstikke graag, maar de ouders heb ben niet altijd de middelen om al die boeken te kopen." Foto Jaap RcKuma/Rottenlams Dagblad Rotterdam„Het komt wel vaker voor dat verdachten alleen maar naar hun zitting komeD om iets van de geldboete af te praten," zei politierechter mr. S.J. van Klave- - ren na afloop. Gisteren behandel- „de hu voor de Rotterdamse recht bank een hele reeks overtredin gen op de warenwet. Die overtreJ'T^n worden vaak gemaakt door kleine bedrijven. Gisteren stonden onder meer een specerijenbedryf, een producent van nasi en een slagroomschel- penfabrikant terecht In hun pro ducten trof de Keurmo-tiienst van Waren het afgelopen jaar te veel schadelijke bacteriën aan, overtredingen die meestal eerst worden bestraft met een geldboe te. Maar de kleine ondernemingen kunnen vaak niet in één keer een paar honderd gulden ophoesten. Dus kiezen ze ervoor om voor de rechter te verschijnen, in de hoop dat hij hun geldboete verlaagt. En vaak lukt dat ook. De directeur van het slagroom- schelpenfabriekje keek al blij toen de rechter zijn geldboete van 750 verlaagde naar 500 gulden. Toen hij vervolgens vernam dat de helft daarvan ook nog eens voorwaardelijk was, verzuchte hij: „Nou, dan ben ik gelukkig niet voor niks naar Rotterdam geko men." Ook de eigenares van een nasibe- drijfje bedankte de rechter voor het vonnis. 2ij kreeg 500 gulden boete opgelegd, maar mocht deze in vijf termijnen betalen. In haar nasi was drie keer de toegestane hoeveelheid bacteriën aangetrof fen. „En door een stomme, een malige fout. Ik ben zeker bereid om die boete te betalen, maar ik heb het geld eenvoudigweg niet." Doorstraling De vertegenwoordiger van de spe- cerijenfabriek had het een stuk moeilijker de rechter te overtui gen van zijn goede bedoelingen. De Keuringsdienst van Waren had in gember van het bedrijf spo ren van doorstraling aangetrof fen, en dat is zeer schadelijk voor de gezondheid. Doorstraling is volgens de verte genwoordiger echter alleen ach teraf vast te stellen. „En de kosten daarvan zijn vrij hoog, omdat dat alleen in het buitenland kan. Dan kunnen we wel stoppen met het bedrijf." Ook hij had gehoopt de rechter zelf te kunnen overtuigen van zijn gelijk, maar Van Klave ren toonde zich hier niet gevoelig voor. De specenjenfabnek werd veroordeeld tot een boete van 750 gulden. Restauranteigenares W. M. C. moest gisteren andere wantoe standen aan de Rotterdamse poli tierechter verklaren. In een res taurant aan de West-Kruiskade zaten kakkerlakken m de kelder, er zat aangekoekt bruin vuil op de wanden en het plafond van de keuken en stinkend rioolwater in de koeling. Zjj ontkende ook maar iets met de zaak te maken te hebben gehad ten tijde van de controle van de Keuringsdienst van Waren op 11 februari 1997. „Ik kwam alleen maar een kopje thee drinken," het zij de politierechter S. J. van Klaveren via een tolk weten, „Ik wist niets van de ver vuiling, ik kwam nooit in de keu ken of in de kelder." C. achtte haar broer, die in Hong kong woont, verantwoordelijk voor de wantoestanden in de keu ken. Volgens de vrouw is hij de ei genaar en leidt hij vanuit die stad het restaurant. De controleur van de Keuring- dienst heeft verklaard dat hij een gesprek met C. heeft gevoerd tij dens de controle. In dat gesprek gaf ze volgens hem de schoonma kers de schuld van de troep. Ze zei ook dat ze nu een nieuwe schoon maker aan zou nemen, en een on- gediertebestrijdïngsdienst zou in schakelen. C. zelf ontkent dat ge sprek gevoerd te hebben. „Hij sprak tegen mij, maar ik versta en spreek geen Nederlands. Hoe kan. ik dan een gesprek gevoerd heb- ben?" De politierechter achte zowel de verontreiniging van het restau rant als de verantwoordelijkheid van C. bewezen. Van Klaveren sprak van een ernstig gevaar voor de volksgezondheid. Hij veroor deelde haar tot een boete van 1000 gulden voor de kakkerlakken, en 1500 gulden voor de andere ver vuiling. Rotterdam Door de Rotterdam se haven komen jaarlijks duizen den tonnen illegale CFTTs Europa binnen. Dat blijkt uit een onder zoek van de Britse milieuorgani satie EIA dat gisteravond in een uitzending van Netwerk is gepu bliceerd. CFK's zijn giftige drijfgassen die sinds begin jaren '90 in Europa streng verboden zijn omdat ze één van de veroorzakers van het gat in de ozonlaag zijn. De gassen wer den vooral veel gebruikt in koel kasten en spuitbussen. Neder land was één van de landen die zich sterk maakte voor een verbod op CFK's. Volgens de Britse milieuorganisa tie belandt jaarlijks zo'n tiendui zend ton van het giftige spul in Europa. Het merendeel daarvan komt door de Rotterdamse haven binnen. Chinese handelaren gaven voor de camera toe dat het eenvoudig is Rotterdam als doorvoerhaven te gebruiken. „Er worden ons in Rotterdam nooit vragen gesteld over ladingen die wij vanuit Shanghai naar Nederland verstu ren," zei een handelaar. PvdA-Kamerlid J. Feenstra vindt de situatie onaanvaardbaar. „Het is wrang. We hebben de eigen pro ductie en het eigen gebruik van CFK's tot bijna nul teruggebracht, maar we laten toe dat andere lan den, die het verdrag van Montreal niet hebben ondertekend, door onze havens nog steeds handel drijven," vond Feenstra. Het Ka merlid wil dat de verantwoordelij ke ministers Pronk en Zalm een inspectie instellen om zo de ille gale invoer van CFKs in te dam men. De Nederlandse douane zegt geen strafrechtelijke mogelijkheden te hebben om de smokkel aan te pakken. „We hebben louter een signalerende functie," zegt- J. Everwijn van de Rotterdamse douane. Ook de Milieu-inspectie van het ministerie van VROM is volgens Kamerlid Feenstra niet in staat de handel effectief te bestrij den. Rotterdam Koningin Beatrix komt woensdag woensdag 16 de cember naar Rotterdam. Ze is dan in het Nederlands Architec tuurinstituut (NAi) Rotterdam aanwezig bij de opening van de tentoonstelling 'Blank- Archi tecture, Apartheid and After. Op deze tentoonstelling wordt de re cente geschiedenis van de archi tectuur in Zuid-Afrika voor het eerst getoond in haar politieke, sociale en culturele context De expositie is op verzoek van het NAi samengesteld door de Zuid- Afrikaanse architect en filosoof Hilton Judin. Judin verrichtte voor de tentoon stelling anderhalf jaar onderzoek naar de architectuur in zijn land. Hij deed dit met een team van ruim zestig landgenoten, onder wie architecten, fotografen, schrijvers en cineasten. Bij de opzet van de tentoonstelling is niet gekozen voor een chronolo gische opbouw, maar voor een thematische. De onderwerpen vloeien veelal voort uit het apart heidssysteem. Er komen thema's aan de orde als fortificatie, thuis landen en geweld. Elk onderwerp wordt uitgewerkt met teksten, fo to's, film en voorwerpen. Bij de tentoonstelling verschijnt een bundel van veertig tekst- en beeldessays. In het boek staan bijdragen van, filosofen, schrij vers, architecten en wetenschap pers. De Koningin krijgt bjj de opening het eerste exemplaar van deze publicatie aangeboden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4