13, Mediashow rond minister Van Aartsen Rijkswaterstaat kan niet om Vlaardingse tovenaars heen Fietspad op de grens van historisch monument Algemene beschouwing Inwonertal Schiedam na 2000 in de lift Afsluiten Polderwegen (3) 'Gastdocent' houdt pleidooi voor mensenrechten in Sehiedamse schoolklas PUBLIEKE AANKONDIGING Verlate kennisgeving spoedverkoop SCHILDERIJEN Zaterdag 14 november 10.00-17.00 uur Novotel Schiedam. Zie elders in deze krant Grond rondom oude school Oosterstraat is weer schoon Rotterdams Dagblad Donderdag 12 november 1998 m Knip elke week dit b ovenhoekje uit. Tik na een poosje de stukjes over, of gebruik een scanner, dat gaat sneller. Haal dan met een kaas schaaf de gein uit de tekst en hussel de zinnen door elkaar. Maak het verder onherkenbaar door eigen woordjes toe te voegen. Duiventil. Floatlands. Doe er nu een nietje doorheen. Wat heb je dan? Dan heb je een algemene beschouwing. Zodoende waren de algemene beschouwingen in de Sehiedamse ge meenteraad een mix van verstandig knip- en jatwerk en kaasschaaf sels. Onder de raspseis zag ik mezelf verheugend veel geplagieerd. De raadsleden hadden de schaar vernuftig gehanteerd en 'Kegel' weggelaten, maar toen ze het voorlazen - naar mijn smaak iets te monotoon - was het één lange echo. Hèhè, eindelijk raadsleden dip wat zeiden over het doorgangshuis van ambtenaren, waardoor ne organisatievemieuwing zich tegen zichzelf keert omdat het kennis en kwaliteit kost. Hèhè, eindelijk raadsleden die vinden dat er in lanen en grachten meer aan natuur moet worden gedaan. Hèhè, eindelijk raadsleden die vinden dat ze te lang vakantie hebben, waardoor wij Schiedammers nog zouden kun nen gaan vinden dat de stadsbestuurders lui zijn. Zouden kunnen gaan vinden...? Ik geloof dat ik hier niet zorgvuldig 'geciteerd' ben, We vinden al heel lang dat ze lui zijn. Dat ze uit lui heid plagiaat plegen, neemt niet weg dat het een kunst is die je moet weten te beheersen. Maar ik ben mild vandaag. Ze hadden met die stukjes ook niks kun nen doen. Had dat niet eerder voor de hand gelegen, in een lui com municerende gemeenteraad waar het cultuurbeleid in verkeerde handen is? Het was zo saai, klaagden pers en publiek, maar ik was dik tevreden. De algemene beschouwingen verraadden vooral een positieve grond houding ten aanzien van het ambitieuze project Schiedam 2000+ en ik ben blij dat het zo goed ontvangen wordt. De binnenstad op- zoomeren. Nieuwe wandelroutes en natuurpaden (green lanes). Een groengordel via de Aleidastraat Een seniorenboerderij op de Boer- haavelaan. De Koemarkt ais wykpark met openluchttheater. Overal bewoners die zorgen voor geveltuinen, lampjes, zitbanken, collectie ve vijvers, marmeren trottoirs en auto's achter een grote haag om de hoek. Solidariteit tussen rijk en arm. Een maquette van Scyedam. Overal muziek. Het Schreihuisje als verkooppunt van kaartjes voor de waterbus van Kop tot Hoofd. Het project Schiedam 2000+ is veel belovend. Het projectbureau is dan ook overladen met enthousiaste reacties uit heel de stad. Politieke steun kon gewoon niet uitblijven. Zelfs opposi tieleider Paul van Mansum is druk bezig eriets van te vinden. Dat is toch mooi meegenomen. Het project Schiedam 2000+ heeft het ge meentebestuur helemaal opgebeurd. Hei wordt nog wat met de stad. KOR KEGEL Het inwonertal van Schiedam zal na dc eeuwwisse ling Hi nk stijgen. Vanaf het jaar 2000 zullen er gemid deld zo'n 725 inwoners per jaar m de Brandersstad komen wonen of geboren worden. Ook het aantal wo ningen zal stijgen vanaf de eeuwwisseling, gemid deld met zo'n 370 per jaar. Deze voorspeiling doet het Schiedams college in de meerjarenbegroting. De cijfers zijn belangrijk omdat de hoogte van rijks- uitkermg wordt vastgesteld op basis van inwoner aantal en het oppervlakte bebouwd grondgebied. Hoe meer woningen en hoe meer inwoners, hoe ho ger de rijksuitkering. Verder worden de cijfers ook gebruikt om de extra inkomsten te berekenen van bijvoorbeeld de onroerende-zaakbelasting. Een zo nauwkeurig mogelijke schatting is dus uiterst be langrijk. Want als nu van een te rooskleurige situatie wordt uitgegaan, levert dat in het betreffende jaar een forse financiële tegenvaller. De fractie van de PvdA heeft het college vragen ge steld over de schattingen. De fractie vraagt of het wel reëel is om nog uit te gaan van een toename t een paar honderd mensen en woningen per jaar ue twij fel van de PvdA is ingegeven door ontwikkelingen als bijvoorbeeld de problemen met de bouw van ap- partementen bij de Westerkade. Verder vraagt de fractie zich af of het niet te optimistisch is om er van uit te gaan dat de eerste woningen in de nieuwbouw wijk SveaparKen al in 1999 worden opgeleverd. Vol gens hel college is er echter geen aanleiding voor de ongerustheid van de PvdA. De methode die is ge bruikt voor de schattingen van het aantal inwoners en woning, is gebaseerd op de meest recente statisti sche gegevens en de kennis die in het Stadskantoor aanwezig is over op te leveren en te slopen woningen. Als fietser, die dagelijks met een collega van Schie dam naar Delft fiets en terug, juich ik de plannen van de gemeente Schiedam toe om samen met Delft te ko men tot een afsluiting van de polderwegen voor door gaand verkeer. De brief van Marcel Houtkamp en de reactie op deze brief van Kees Terwiel, deden mij het toetsenbord bestijgen. Uit de brief van de heer Hout kamp blijkt ook voor mij, dat deze man 's morgens nooit op een fiets gebruik maakt van de polderwegen en het onbesuisde en soms aggressieve rijgedrag van Redactie zijn medeautomobilisten heeft gevoeld, maar het voor Waterweg: wielrijdersmetzijnheiligekoeookonveiligmaakt.De Edwin laatste weken, vooral door het slechte weer, wanneer Comelisse, veel mensen de auto pakken, rijksweg 13 vol staat, is Marc Floor, hetzowelopdeHarrewegalsopdeKandelaarwegeen Ben van aaneengesloten rij auto's die je passeert 's Middags Haren, naar huis, staan ze in de file om de Slimme Watering in Danielle Schiedam op te mogen. Hermans, Openstelling van de polderwegen, slechts voor be- Judith van stemmingsverkeer, is voor mij een stap in de goede Klaveren, richting. Mariëtte Zorgen maak ik mij wei over de naleving van zo'n Olsthoorn, maatregel. Op zon-en feestdagen is de Harreweg toe- Jan gankelijk voor bestemmingsverkeer. Elke zon- of Rozendaal feestdag, mooi of slecht weer, sta ik versteld van de hoeveelheid bestemmingsverkeer, iets wat zich door- Over de deweeksdanookvoorzalgaandoen.Bijafsluiting,za- Vesten 3, delen wij de inwoners van Schipluiden met ons pro- 3116 AD bleemop. Schiedam Aan de andere kant heb ik toch wel een beetje begrip Postbus373, voor die mensen, die dagelijks bij deoprit van de rijks- 3100 AJ weg, of het Kleinpolderplein, of ter hoogte van Zes- Schiedam tienhoven, of Delft Zuid, ofYpenburg in de file staan. Een optie om tot een oplossing te komen zou ook ge- Telefoon vonden kunnen worden in het versneld aanleggen en 2732700 openstellen van de A4, verdieptinhetland, meteen af- Telefax zuig-enfilterinstallatievoorrookgassen,veelgroene 4265227 geluidsschermen en een overbouwing by Schiedam enVlaardingen Het mes snijdt aas, 2 kanten Het al ja- Sportredac renwegzinkende geld wordt benut en de polderwegen tie: worden ontlast. Op deze manier zadelen wij niemand Sander op met een probleem, worden de polderwegen en de Sonnemans natuur ontlast en zijn fietser en automobilisten blijTelefoon Veel veilige kilometers toegewenst. 2732700 Koos Scheijbeler, Schiedam 4004310 Door Danielle Hermans Schiedam Het lesje 'mensenrechten' aan leerlingen van het Stedelijk Gymnasium in Schiedam door minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken, kreeg gistermiddag het karakter van een grote mediashow met de minister in de hoofdrol. De komst van Van Aartsen overschaduwde bijna de reden van zijn bezoek. Namelijk een pleidooi houden voor de mensen rechten én een prijs overhandigen De minister werd voor de school van de wedstrijd een schoolpro- opgewacht door lokale, regionale en landelijke radio- en televisie ploegen. Eenmaal in de klas ble ven de fototoestellen onophoude lijk klikken. De leerlingen van klas 2a zaten er wat beduusd by te kyken. Zij hadden de komst van de minister te danken aan hun medescholiere Noortje Herlaar uit Maassluis Deze I3-jange gym nasiaste won een wedstrijd van het ministerie van Buitenlandse Zaken in het kader van vijftig jaar Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. De docent geschiedenis van het Sehiedamse gymnasium maakte ject en stuurde de inzendingen van haar klas in. En niet zonder succes. Van de kleine honderd in zendingen van scholen uit het land werden vier van haar leerlin gen genomineerd. Noortje won uiteindelijk, „maar", zo hield rec tor Gaasbeek de klas voor, jullie werkstukken waren allemaal goed. Ik ben trots op jullie." Daar na benoemde ze voor een half uur de speciale gastdocent, minister Van Aartsen. Deze benadrukte in zijn les dat het vooral van belang is dat waar ook ter wereld dezelf de rechten voor de mens gelden. Volgens de minister wordt er door Minister Van Aartsen was zeer onder de indruk van het werkstuk en het liedje van de 13-jarige Noortje Herlaar, scholiere van het Stedelijk Gymnasium in Schiedam. Foto Roei Dijkstra zijn ministene, binnen de Ver enigde Naties en tussen landen onderling veel aandacht besteedt aan mensenrechten. „Uit eigen ervaring heb ik gemerkt dat in een moeilijk land als China bij voorbeeld in tegenstelling tot een paar jaar geleden nu veel opener over dit onderwerp wordt gespro ken. Het is van belang dat je dit lastige onderwerp telkens weer haog op de agenda zet." Zijn betoog wordt echter halver wege de rit onderbroken door één van zijn medewerkers. De tijd dringt en de winnares is beloofd dat ze haar liedje live mag zingen. De minister maakt pas op de plaats en kruipt even in de school bank. Met zeker drie microfoons onder haar neus zingt Noortje die bij het Hofpleintheater speelt, haar liedje op de melodie van To morrow' uit de musical Annie. Het nummer met de titel 'Blijf knokken voor vrijheid' heeft ze opgedragen aan alle straatkinde ren van de wereld, Tijdens de voorbereidingen voor haar werk stuk stuitte de gymnast op het verhaal van het straatkind NaM- man Carmona Lopéz. De jongen bezweek aan zijn verwondingen toen hy door de politie van straat werd geplukt en mishandeld. Noortje verwerkte dat in haar tpkst. De leerlinge werd na haar optreden door de minister be loond met een dubbelcd en twee kaartjes voor de musical Miss Sai gon. Na een kart vragenrondje waarin Van Aartsen de leerlingen beloofde keihard te blijven knok ken voor de mensenrechten, ging de minister ongetwijfeld gesterkt door zoveel aandacht, weer op pad naar de volgende klus. Door Ben van Haren Delft/Vlaardingen „Vlaardmgen heeft al 2200jaar ervaring." sneer de de gemeentelijke archeoloog Tim de Ridder gistermiddag bru taal op een symposium ter gele genheid van het 200-jarig bestaan van Rijkswaterstaat. De jonge Leidenaar vond aandachtig ge hoor bij hoogleraren, waterstaat singenieurs en studenten in de aula van de Technische Universi teit Delft. Zyn krap acht minuten in beslag nemende dia-presentatie over op gravingen in Vlaardingen oogstte een ruim applaus. Het langst klapte burgemeester Bert Stam, die daar - naar eigen zeggen zon der goedkeuring van de gemeen teraad- zijn handtekening zette onder een contract, dat Rykswa- terstaat het recht geeft een inmid dels geconserveerd, twee millenia oud, Vlaardings archeologisch monument te gebruiken voor een imago-campagne. Op grond van die overeenkomst lagen twee uit het begin van onze jaartelling stammende uitgeholde boom stammen gisteren al, onbewaakt, onder de schijnwerpers van de Delftse aula. Zij maakten deel van het tussen 1993 en 1997 gevonden stelsel van prehistorische dammen en dui kers op het Hoogstadterrein, tus sen Westland- seweg en rijks weg A20, dat Vlaardingen prominent op de waterstaats- kaart van Ne derland heeft gezet. Rijkswa terstaat, 'de staat in de staat', kan sindsdien niet meer om Vlaardin gen heen. Samen met de oudste faculteit van Delft, Civiele Tech niek, bedong dit onderdeel van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, de bruikleen als tegen prestatie voor een bijdrage in de conserveringskosten. Boek TU en Rijkswaterstaat hebben vanouds een innige band. „Beide organisaties functioneerden bijna in symbiose," schrijft voorzitter dr. N. de Voogd van het College van Bestuur van de TUD in het voorwoord van het boek 'Watert ovenaars, Delfste ideeën voor nog 200 jaar Rijkswaterstaat' waaraan ook Tim de Ridder een bijdrage leverde. Alle, inmiddels zeven fa culteiten van de TU hebben eraan meegewerkt. Ben Herbergs, Gert van Engelen en Philip Broos had den de eindredactie De Ridder schrijft over de bijzon dere archeologische vondst in Vlaardingen. Hij toont aan dat de boeren die aan het begin van jaar telling hier leefden de eerste 'wa tertovenaars' van (West-)Europa waren, De schrijver A den Doolaard schiep in 1945 in zijn boek 'Het Verjaagde Water' de watertove naar met zijn tekst: „De Neder landers vinden het heel gewoon om onder de waterspiegel te wo nen op de bodem van de voormali ge plassen en binnenzeeën, enkel van de brullende 2ee en de grote ruizende rivieren gescheiden door een dijk. Dat komt omdat ze onbeperkt vertrouwen hebben in een speciaal soort tovenaars.... de watertovenaars. Van wat die wa tertovenaars doen, begrijpen.de mensen weinig of niets. Maar dat geeft niet. De hele moderne maat schappij berust nu eenmaal op het vertrouwen van de gewone mensen in de tovenaars. En ieder een die in Nederland beneden de waterspiegel woont laat in blind vertrouwen de tovenaars-water- bouwkundigen aan de dijken ploeteren. Omdat er zoveel water in Nederland neervalt, door Ne derland heenloopt en tegen Ne derland opkletst, hebben de wa tertovenaars het druk." In het eerste hoofdstuk van het fraaie boekwerk wordt de tove naar van Den Doolaard geplaatst tegenover de tovenaarsleerling uit Goethe's gedicht 'Der Zauber- lehrling'. Nederland „Stel dat de tovenaar van Vlaar dingen ook een leerling was, dan heeft hij een proces gestart dat niet meer te stoppen was. Want heeft de verbeterde ontwatering niet gezorgd voor klink van de bo dem, zodat de duiker moest wor den vervangen door een windmo len en de windmolen door een stoomgemaal? Is er nog wel een meestertovenaardiede ontsnapte geesten terugkrijgt in de fles? Stel dat er 2000jaar geleden al een MER-commissie in Vlaardingen had bestaan. Zou die commissie onze watertovenaar hebben ge stopt en geadviseerd de nuloptie te kiezen en niet in dit gebied te gaan wonen Zou er dan nog spra ke zijn geweest van het Konink rijk der Nederlanden?" Zo geven de drie schrijvers, werk zaam op de 'natte afdeling' van de faculteit Civiele Techniek, in dat eerste hoofdstuk behalve hun overtuiging dat waterstaatswer ken ook altijd nadelen zal opleve ren tevens de betekenis weer van Vlaardingen in de ontstaansge schiedenis van ons land. In hoofd stuk twee beschrijft De Ridder de in Vlaardmgen gedane archeolo gische vondst, In het laatste hoofdstuk (27) De uit het begin van onze jaartelling daterende boomstammen, afkomstig van prehlstorsiche duikers en dammen. Foto ro«iDijkstra schrijft een andere De Ridder (prof.dr.ir.HA3., hoogleraar inte graal ontwerpen) over de nieuwe rol van Rijkswaterstaat, minder de maker, meer de regisseur van Nederland. „Zich niet alleen be zighouden met wat collectief wen selijk is, maar ook met wat indivi dueel wenselijk is." Samenwer king tussen aüe partijen bewerk stelligen. „Waarbij het bedrijfsle ven niet alleen de lusten ait de omgeving mag halen doch ook de lasten uit de omgeving moet ara- gen "schrijft hoogleraar De Rid der. Is hy" de nieuwe Vlaardingse tove naar? Deze De Ridder is namelyk door de woningcorporaties van Schiedam en Vlaardingen en di verse aannemers betrokken bij de uitwerking van het plan De Rits als alternatief voor de door Rijks waterstaat voorgestelde A4 op maaiveldniveau. Donderdag 12 n SCHIEDAM Emancipatie Centrum, TOema-avond over thee, 20.00u. Theater ad. Sdile. Tineke Schouten met S miles kado. 20_1üiu. Film huis. Felice, Felice, 2LOOu. H Podium. Kees ■anKrugten, 21.30u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal Gordon, afgelast i.v.m. ziekte. MA.ISSLU1S GebouwdeAifc. Dia'senfllmHistonsche Ver eniging Maassluis, 20 OOu "ROTTERDAM - lantaren/Venster 21.00 Jesus loves you. 20.30Cia. MalPeto. DeTwi|felaar22^0Sto Body Orchestra. Nlghttcwn 23,00 Varttma. Nighttovm Theatercafé 20 00 Night of Co medy./ 23.00 Hei neten Crossover. Biblio theektheater 20.30 Met d ertien knoop naar Tampico. Prinses Theater 16.00 Laat de Leeuw op Ixkatie. Theater 't Kapelletje Fruhstuck no future De navelstreng. Theater Maatwerk 20.30 Pans. Erasmus Universi teit, zaal Al 16.00-17.3C SG Dossier. Nut en nadeel van de geschiedenis. Ned. Archfc tectuurinstituLit 15.00-17.30 Het aanzien van Nederiand. lezing.Theater Zuidplein diV.- ter a.d. Schle. Tineke Schouten met S miles kado, 20.15uZaal de Ark. Schiedams Vrou- wenkocr, 20.15u. Filmhuis. Feiice. Felice, 21.00u.t Podium. Nightmare onttiebnghBr- bour, 20,OOu, Aula Spie rirgshoek. Voorstel ling Filippijnse theatergroep PETA, 20.15u. VLAARDINGEN Dc Soenda. Gespreksgroep, 1030-i2.00u. Dc Babberspofder. Toneelgroep Alegna met Overwinteren, 14.00u. Dc de Bijenkorf. Bin go, 14.00-16OOu. Wijkcentrum t Nleuwel- ant Speelgoecbuers, 19.30u. Stadsgehoorzaal. Deelder, Brood, Chabotop toe mee, 20.00u. Het Zeepaard. Junk Mail, 21.0011. ROTTERDAM Lantaren/Venster 21.00 Jesus loves you. Jeugdtheater Hofplein 19.00 Sprookjes uit desene Sprookjes van Hofplein. Blauwe Vis 23 00 A Classic Aretha Frankling sound. De Twijfelaar 22.30 The new pollution. De Vlerk 21.30 T-Nailed Tour. Plan-C 22 00Type of Gul. Btbllotheektheater2030 De contrabas. Lantaren/Venster20.30 lifestyle .Museum- theater De Evenaar 20.30 Barricade. Prin ses Theater 19.00 De Pmses Revue. Thea ter t Kapelletje Van hier tot Pinter. Theater Maatwerk 20.30 Parts. Theater Zuldpiein dw. zaïenMarakkaartse Culturele Week. Van do. 12t/mwo.l8 ncv. ROTTERDAM Cinerama 1: The Horse Wiseper* (12) dag. (beh.za.B3.) 12.20-18.20-20.20. za^o. 12.50-16.35-20.20. Cln.2: Blade' (16) dag.18,30-21.30, do.vr.ma.di.ook 1230- 15.30. Cln.3:'lock,stocK&two smoking bar rels' (16) dagl5.45-18.3Q-21.15, do.vr.ma- .di.ook 12.45. Cln.4; 'Elizabeth' (16) dag. 12.10-15.20-18.10-21.10. Cln.5: 'Saving private Ryan' (16) dag.17.15-2Q.45, do,vr.ma.di.ooki3.30. Imax Theater 'Amazone' (al) dag.13. 'Eve rest' (al) dag.14-16-19. Thnll Ride' (al) 15- 20. 'Saving Private Ryan' (16) dag. 21. 'Seren- get Symphony1 (12) dag. 17.15 zo.ook 11." i Ven.1: 'Sunday" (16) dag. 19.30, vr.ook 15, 'Like it is' (16) dag.(beh.ma.) 22. Sneak Pre view ma.22. Ven/2: "2 minuten stilte' (16) dag.19.30, wo.15. "Rrviera Hotel' (16) dag. 21.30. 'Brat'vr.15.30. 'La Strada'zo.13. 'Piz za. birra, feso', zo.15. Rotterdam Filmcourse, ma,16. Ven,3: 'Mrs Dalfoway* (16) dag^O, vr. 15. The fee Storm' (16) dag.22. Ven.4: 'Le bal masque' (16) vr.15.20.13. 'Grbis Pictus' (16) dag. 19.30. The James Gang* (16) dag.22. Lum.1: The Negotiator" (16) dag.14-17.30- 21. Lum. 2: 'Halloween; H20' (16) dag.18.45-21.30, do.vr.ma.df.ook 13,15- 16. Umt.3: 'Godaila' (12) dag. 17.45-21,do- -vr.ma.di.ook 14. lum. 4: 'Nightwatch' (16) dag.16-18.45-21.30, do.vr.ma dtookl3. Rexane; Tien verschillende adult films (18) dag. 12 Vm 01.00. Pathé:'Sav,ngPnvateRyan'(16)dag 11.40- 17-20.40. The Truman Show' (12) dag. 1L30-14-16.50-19.16-2L40, do met 11,30. -Blade' (16) dag.16.10-18.50-21.30; vr met 1610.do.vr.ma.di.ookll-13.35.'0ut ofSighf (12) dag.15.30-18.25-21.20; do w- .ma.di,ook 11.20, di net 21.20. The Horse Whispered (12) dag. 11.40-16-20. The Ne- gobator'(l6)dag,15.20-lS.15-21.10,do vr- .ma.di.ookll50.'Dr.Dolittie,(a!)dag.li.20- 14-16.30-19-21.50. Sneak preview: 'Chop sticks' (16) di. 21.30. Nachtvoorste Hingen: Lum.1: 'Blade' (16) vr- .za.00.15. Lum.2: 'Snake Eyes' (16) vnza. 00.30. Lum.3: The negotiator' (16) vr- .za.00.15. Lum.4: Halloween: H2(y(iö"ïVf- .za. 00.30. KlndermatliM>es:Clr.2: 'Dubbel Dwara'za- .zo.wo.12-15. C|n.3: 'Het magische zwaard' za zo.wo.13.15. Cin.5: 'Small soldiers' za- .zo wo. 12.05-14.40, .Lum .2: 'Dr.Dolitöe'za- •ZQ.WO.13.30-16.LUJTI.3:1 Se rengeb Sympho ny' zazo.wol4. Lum.4: 'Air Bud' za- .zo wo.13.30. Pathé: 'Dubbel Dwars' za- 20 wo.13.15. 'Madelief Krassen in het tafel blad' zajo wo.ii.10-13.20. 'Jacht op de klemt/es'za.zo wo.11-13.10. Ven.: 'Madelief, krassen m hettafelblad'zo,13-15,wo.l5,'De tovenaar van Oz' zo. 13. 'Pippi ret de boel op stelten'zo.vw>. 15. 'Komngdermaskers'zo.wo. 15. Maasland Er komen geen be zwaren tegen de aanleg van een fietspad, dat pal op de rand van het archeologische rijksmonu ment Herenlaan wordt aangelegd. Geen bezwaar van de commissie beschermd dorpsgezicht, maar dit keer ook niet van de Historische Vereniging Maasland. Om het ongeveer vierhonderd meter lange fietspad aan ie kun nen leggen, is het noodzakelijk dat de sloot naast de Herenlaan wordt gedempt. Tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de commissie be schermd dorpsgezicht meldde voorzitter Hans van Buuren van de Historische Vereniging, dat er tegen dat dempen geen bedenkin gen zijn Wethouder P. J. Bouvy voegde daar aan toe dat de sloot voor het dempen eerst wordt uitgebag gerd, om op archeologisch materi aal te worden onderzocht. De kadastrale grens van het on der de oppervlakte verborgen mo nument loopt precies tot het hart van de sloot. De sloot zou door het maken van een damwand ge handhaafd kunnen worden, maar met het slaan van de beschoeiing zou er een grotere schade aan de ondergrondse restanten aange bracht kunnen worden. Volgens Van Buuren hebben metingen uitgewezen dat het fietspad niet eens over het monument zal lo pen. „Er is ruimte zat." Nametin gen hebben dat volgens hem dui delijk gemaakt. Historisch monument Van Buuren: „Wel waren we een beetje bang voor een eventuele volgende aanvraag. Straks komt er een verzoek om er een parkeer terrein aan te leggen." Waarbij Van Buuren denkt aan een uit loop voor het beoogde lokale be drijventerrein. Door de ligging van dat ongeveer 2,5 hectare grote terrein werd die zorg echter weggenomen. Naast het fietspad wordt een hek ge plaatst, als afscheiding met het historische monument. De historische vereniging slaagde er met eerdere bezwaren in, om geen weg midden over het monu ment te laten lopen. Daarmee zou een nog te bouwen sorteringsbednjf worden ontslo ten. Om het monument te sparen, werd die aanleg door staatssecre taris van onderwijs, cultuur en wetenschappen geweigerd. De weg wordt nu niet over, maar om het monument heen aange legd. Vlaardingen De bodem rondom het oude schoolgebouw aan de Oosterstraat in Vlaardingen is eind vorige week gesaneerd om dat ze licht verontreinigd was met slooppuin. Volgens een woord voerder van de gemeente Vlaar dingen is er geen reden tot onge rustheid. Ook niet bij de ouders van kinderen uit de buurt of de peuters van peuterspeelzaal De Peuterleut. Zy vertrokken afgelo pen zomer al naar een ander pand in de Wilhelminastraat. „Je moet er een bord vol van naar binnen werken, wil het schadelijk zijn. Ook erin spelen is niet ge vaarlijk voor de gezondheid." De enige slordigheid van de aanne mer is dat er tijdens de sanering, die twee dagen in beslag nam, geen hekken rondom de plek zijn geplaatst. De Wet Bodembescherming schrijft voor dat bij herinrichting van historisch verontreinigde grond, zoals in dit geval, de bo dem moet worden schoonge maakt, Zou er op die plek niets veranderen, dan had het slooppuin, dat onder de noemer immobiele verontreiniging valt, gewoon mogen blijven liggen. „Half Nederland ligt vol met ge bieden waar ooit iets in de grond is gestopt. Laat je het liggen dan schrijven de richtlijnen van de provincie voor datje het in elk ge val af moet dekken met stoepte gels of met een leeflaag van een halve meter." Het slooppuin kan volgens de ge meentewoordvoerder wel dertig tot veertig jaar oud zijn. Toen het nog mogelijk was het puin van ge sloopte panden gewoon te laten liggen of ergens te dumpen. Door een strengere wetgeving, die de bodem moet beschermen, mag dat nu niet meer. Het is nog niet bekend wat er met het gebouw waar tot december Vluchtelingen werk Vlaardingen huist, gaat ge beuren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5