9 T Agusta-smeergeldproces brengt weinig duidelijkheid Juridische truc Bouterse heeft niet veel kans van slagen Geweld Filmfonds Rotterdam Verkwanseling pensioen Stuurloos in de haven Het einde van de democratie Rotterdams Dagblad Dinsdag 1? november 1998 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004-358 Morgen had hij/zij niet meer gehaald, omdat gisteren 2ijn/haar toekomst door (zinloos) geweld werd beëin digd... Telkens weer staan de kranten vol met artike len over (zinloos) geweld. Zo ook uw Rotterdams Dag blad. Daar is natuurlijk niets mismee, want u houdt de regering en het volk wakker. Er wordt op regeringsniveau veel gepraat, maar he laas volgen er nauwelijks daden. Een aantal daders van (zinloos) geweld loopt in Nederland vrij rond, om dat bijna niemand meer in deze rechtsstaat precies weet waar hij/zij mee bezig is. Justitie kampt met per soneelstekort en haalt zelfs gepensioneerden van stal om achterstanden weg te werken. Wees eens eerlijk? Zou u nog zin in werken hebben, als u al met pensioen zou zijn of in de VUT zou zitten? Nee toch! Laat hetpo- litek gezwam hierover dan ook stoppen. Pak de crimi- naltieit eens daadwerkelijk en met harde hand aan want dat is mijns inziens een betere oplossing. Niet voor niets heb ik het woord zinloos steeds tussen haakjes geplaatst. Zinloos geweld bestaat volgens mij namelijk niet! Want in een wereld vol (zinloos!) ge weld, waarin normaalgeweldschijnbaar wel zinvol is, ben ik van mening dat geweld altijd zinloos is. Dirk Tempelaar, Vlaardingen Het aftreden van het bestuur van het Filmfonds Rot terdam is een kleine ramp voor de Nederlandse film makers en producenten; een grote ramp voor Rotter damse filmmakers. Het vertrouwen dat het Filmfonds Rotterdam in haar relatief korte bestaan heeft weten te wekken is aangetast. Om de ontstane situatie aan te grijpen om iets nieuws op te starten en de opgedane er varing van het Filmfonds Rotterdam te negeren is vol strekt misplaatst Filmproductie in Rotterdam is ge- baatbij continuïteit, en nietbij incidenten. Dezeconti nuïteit is nu in gevaar, De tegenstrijdige berichtge ving in de pers over uitbetaling van toegezegde lenin gen is verontrustend. Het is onbegrijpelijk dat het zo ver is kunnen komen. Het heeft er alle schijn van dat de politiek verantwoordelijken een steekje hebben la ten vallen. Het is aan hen om nu snel duidelijkheid te verschaffen. Pieter Jan Smit, Rotterdam Sinds 1995 neem ik deel aan de Stichting Uittreding Havens (STUH). In de speciaal in 1996 uitgegeven pensioenkrant las ik dat er in de bestaande pensioen regeling voor ons, vervroegde uittreders, behoudens enige aanpassingen, geen veranderingen zouden plaatsvinden.Dieaanpassingenbestonden hieruit, al dus die pensioenkrant, dat de gedeeltelijk vaste op- bouwzou worden vervangen door een variabele, leef- tijdsafhankelijke opbouw. Wetend dat dit variabele systeem voor ons oudere deelnemers een behoorlijk nadelig effect zou hebben, heb ik zowel bij de STUH als bij mijn vakbond (de FNV) myn bezwaren kenbaar gemaakt. Zowel de STUH als de FNV gaf mij te ken nen dat mijn wantrouwen ongegrond was. In augustus ontving ik het jaarlijkse pensioenover zicht. Daarin bleek sprake te zijn van een behoorlijke aderlating in de resterende pensioenopbouw tot aan mijn 65ste jaar. Op mijn verontwaardigde reactie te genover het pensioenfonds (OPTAS), antwoordde men dat mijnklacht ongegrond was. Ikmoestmijnbe- rekeningen maar eens op papier zetten en opsturen. OPTAS zou zich hier wel eens over buigen en mij zo snel mogelijk berichten. Uit het antwoord dat ik nog geen week later kreeg, bleek waar ik volgens het pen sioenfonds in de fout was gegaan. De jaarlijkse vaste opbouwwas vervangen door een flexibele, leeftijdsaf- hankelijk opbouw. Uit de OPTAS-tabel bleek dat de opbouwvanhetpensioenvooreendeelnemergeboren in 1934 op 65-jarige leeftijf circa 300 per jaar minder zoubedragen. Hetbedragkonoplopentotca/ 13Q0per jaar voor de STUH-deelnemers met het geboortejaar ïató. Alsik de ervaringen lees van de nog in de haven werk zame oud-collega's en ik daar mijn ervaringen als STUH-deelnemer aan toevoeg, moet ik concluderen dat er op een schandalige manier is omgesprongen met de pensioenrechten van de mensen die mede de haven hebben groot gemaakt. Ik zou alle deelnemers aanhet havenpensioenfonds, zowel de nog werkzame als de reeds vervroegd uitgetreden havenarbeiders willen toeroepen: pik dit niet! Protesteer bij uw vak bonden en werkgevers, zodat deze verkwanseling van uw pensioenrechten ongedaan wordt gemaakt P. van der Leer, Spijkenisse FNV Bondgenoten is stuurloos in de haven! De afgelopen weken zijn we door toedoen van de vak bond opgeschrikt door het nieuws. We zouden als ha venarbeiders van 48 jaar en jonger straks kunnen flui- tennaar onze pensioenrechten. We zouden tussen ons 60stetot 65stejaar nietlangermet 80pTocentnettovan het laatst verdiende loon naar huis kunnen. De 'kop van Jut' van de Rotterdamse haven, Joop Ver roen', kreeg alle schuld van deze gang van zaken. Ver- roen geeft in een een duidelijk geschreven nota echter het verloop weer van de gesprekken tussen bonden en werkgevers over de pensioenen. Ik heb er geen be hoefte aan om Verroen de hemel in te prijzen, maar ik doe ook niet mee met die figuren die hem naar de slachtbank willen dragen. Daarvoor heeft Verroen te veel goede zaken voor de (haven-)arbeiders gedaan. De"CAO in de haven is de beste van Nederland. Ook het beleid van geen gedwongen onslagen hebben we iabelangrijke mate aan hem te danken. Joop bracht vaak creatieve oplossingen in bij uitzichtloze situa ties. En je deed nooit vergeefs een beroep op hem. Op ditmomenthebben we te maken met vakbondsbe stuurders die helemaal niet uit de haven komen. En je h'oorfze niet en je ziet ze niet. Ze bedrijven volgens mij struisvogelpolitiek. Als je het kantoor op het Zuid- plein beltover een bepaalde kwestie, dan wetenze niet waarover je het hebt Het is dan altijd jouw probleem en je moethetzelf maaruitzoeken. Ook onze kaderle den bevestigen dat deze bestuurders het wel makke lijk vinden om anderen de schuld te geven. Joop Verroen geeft inzijn notaeenaantaloplossingen aan. Ik weet niet of ze allemaal bruikbaar zijn, maar ze komen haalbaar en terzake kundig over. Hij schrijft dathij,waarnodig,beschikbaaris.Wijzoudengebruik van Verroen moeten maken, in plaats van hem door anderen te laten afbranden. T. van der Velden, Hellevoetsluïs Tekening meo Gootjes Door Paul Koopman Het vertrouwen van de Belgi sche burgers in hun justitieappa raat is tot dicht bij het nulpunt gedaald. De kans is minimaal dat het Agusta-smeergeldproces, gevoerd tegen een hele generatie partijbonzen, daar verandering in brengt. Het laatste pleidooi in het Belgi sche 'smeergeldproces van de eeuw3 was meteen ook een juweel tje van eenvoud. Terwijl oud-par tijvoorzitter Guy Spitaels onver stoorbaar voor zich uitkeek, op perde zjjn advocaat voor het Hof van Cassatie dat niet deze man, maar iemand anders verantwoor delijk was voor gesjoemel met steekpenningen. Om precies te zijn partijgenoot André Cools, voormalig chef van de Luikse fe deratie en -hoe spijtig- al een paar jaar dood. De centrale boodschap van het Agusta-Dassaultproees is na twee maanden juridische arbeid nogal ontluisterend: de daders liggen op het kerkhof. Het hoogste rechts college van het land dagvaardde een tiental van België's invloed rijkste politici en partij-kaderle den, om te ontdekken dat de ware schuldigen elders verblijven: on der de groene zoden. Geen ander Belgisch financieel schandaal heeft zo in het teken van de dood gestaan als de illegale partijfinanciering waarmee de Parti Socialiste (PS) en Socialisti sche Partij (SP) in de jaren tachtig hun kassen spekten. Steeds op nieuw waarde in het met veel bladgoud verrijkte "Verbrekings hof de man met de zeis rond. En dat maakte het ontrafelen van fraude, corruptie en schriftverval sing rond twee grote Belgische defensiecontracten er niet een voudiger op. Brand Wat is de balans? Een bij de dubi euze legerorders betrokken lucht- machtgeneraal, Jacques Lefeb- vre, dronk zich om te beginnen dood in zijn hotelkamer toen de prruptiezaak aan het rollen ging, voor de opening van het Het Agusta/ Dassault proces is meer dan een poging van de Belgi sche justitie om schuldi gen te vinden en te berech ten. Bij de dagvaarding van promi nenten als de oud-minis- terswilly Claes (zie fo to), GuySpI taels en Guy tevens het VrouweJusti- tlazeffop het Spel. Archieffoto GPD/Peter-VIn- cent Schuld proces overleed één van de ver dachten en tevens belangrijke ge tuige: de Italiaanse helikopterfa brikant Rafaelo Teti. Halverwege het proces kwam de echtgenote van verdachte Etienne Mangé (penningmeester van de Socialis tische Partij) om bij een brand die zij vermoedelijk zelf had aange stoken en liet een brief achter die de SP-partijtop post mortem ont lastte. De Franse wapenfabrikant Serge Dassault verschool zich vervol gens achter zijn moeder om de 'giften' van zijn bedrijf aan de SP en PS te verklaren, „Het geld werd afgetroggeld van mijn moe der. Het kwam van een rekening van haar in Zwitserland, waarvan ik het bestaan niet eens kende," zei de industrieel. Moeder Das sault is -helaas- op 94-jarige leeftijd overleden. Aan het slot van het proces werd tenslotte An dré Cools als grote zondebok ten tonele gevoerd: de man die in 1991 werd geliquideerd en wiens dood onderzoeksrechter Ancia in dertijd juist op het spoor van ille gale partijfinanciering zette. Deze processie van overleden zie len is niet alleen wat bizar, ze heeft mogelijk ook verstrekkende gevolgen. Het Agusta/Dassault- proces is namelijk veel méér dan een poging van de Belgische justi tie om schuldigen te vinden en te berechten. Bij de dagvaarding van prominenten als de oud-mi nisters Willy Claes, Guv Spitaels en Guy Coëme staat tevens het gezag van Vrouwe Justitia zelf op het spel. Uit opiniepeilingen blijkt dat minder dan dertig procent van de Belgen nog vertrouwen heeft in het wettelijk gezag. Vermoedelij ke oorzaak: de blunders die ge maakt werden bij de zaak- Dutroux, de vaak van wereld vreemdheid betichte dames en heren in hun hermelijnen man tels en het in Belgische genen in gebakken wantrouwen jegens al les wat naar de overheid riekt. Vooreen 'operatie eerherstel' lijkt de prestigieuze Agusta-zaak in middels echter geen gelukkige keuze. De belangrijkste beklaag den - Claes en Coéme - hebben tijdens het proces een betonnen verdedigingslinie opgebouwd en openbaar aanklager Liekendaei heeft daar slechts kleine stukjes af kunnen bikken. Steeds meer waarnemers beginnen dan ook te vrezen dat de 'grote vissen' vol gende maand het justitiepaleis vrolijk zullen verlaten. Het rekwisitoor van Liekendaei was in dit verband nogal omineus. De magistrate doorspekte haar twee dagen durende aanklacht met emotioneel gekleurde obser vaties en bracht ontstellend wei nig harde feiten optafel. Zo merk te zij op dat de glimlach van ver dachte Mangé tijdens het proces 'voor zichzelf sprak'. PS-kopstuk Spitaels is volgens Liekendaei om de volgende reden niet te vertrou wen; „Herinnert u zich de blik vol haat waarmee hij zyn trouwe knecht Pirot wilde vernietigen?" Het maakte allemaal geen bijster sterke indruk, Willy Claes' lezing dat hij als toenmalig lid van het partijbestuur het aannemen van geld van de wapenindustrie juist had verboden, noemde Lie kendaei slechts 'niet geloofwaar dig'. Laakbaar Dat de Belgische socialistische partijen te zamen ruim 140 mil joen frank van de wapenfabrikan ten Dassault en Agusta hebben ontvangen, wordt door vrijwel niemand bestreden. Maar daar mee is - omdat dezaak speelde in de jaren tachtig - nog geen be wijs van corruptie geleverd. Het aannemen van geld van de wa penindustrie en het doorsluizen daarvan naar buitenlandse reke ningen, was in die tijd wel laak baar, maar nog niet per se straf baar. Van omkoping is pas sprake als er een duidelijk verband is tus sen het gunnen van de legeror ders en het incasseren van pen ningen. Dat verband is voor het Hof van Cassatie niet onomstote lijk aangetoond. - Integendeel, wellicht. Drie voor malige partijbestuurders die bui ten "verdenking zijn gebleven, hebben in koor en onder ede ver klaard dat de hoofdverdachte en oud NAVO-baas Willy Claes geen enkele blaam treft. SP-penning- meester Mangé zou op eigen hout je Agusta-geld hebben aangeno men, tegen de instructies van de toenmalige partijtop in. Ook SP- functionaris Luc Waliyn, aanvan kelijk een getuige tegen Claes, is die mening inmiddels toegedaan. Deze collectieve ontkenning 'vormt een probleem', zo moest het openbaar ministerie toege ven. Laatste ronde Deze week wordt de bel voor de laatste ronde in het proces geluid, als zowel het OM ais de beklaag den nog éénmaal het woord krij gen. Daarna zullen de rechters van het Hof zich beraden op het vonnis. Heel misschien biedt de optelsom van veel toevalligheden toch voldoende grond om de 'gro te vissen' in het Agusta-proces te kunnen veroordelen. Maar zelfs dan zal er een bittere bijsmaak zijn. De corruptie rond legeror ders van Agusta (helikopters) en Dassault (wapensystemen) is im mers nog steeds niet volledig op gehelderd. De wijlen echtgenote van Mangé zei het al in haar af scheidsbrief. „De waarheid zal ik nooit kennen. Ik kan naast datge ne wat ik nu weet, alleen maar vermoeden." Door prof. dr. G.P. Hoefnagels De Lewinsky-affaire is godzijdank bijna uit het nieuws. De president van Amerika is weer aan het werk en dat was hard nodig. Nog een paar Republikeinen proberen een slaatje te slaan uit de impeach ment-procedure tegen Clinton, maar het volk heeft er schoon genoeg. Dat liet het ook blijken bij de verkiezingen van zijn afgevaardigden. De democratie heeft zich, op het nippertje, weer zelf gereinigd. De mensen waren het geroddel over Clin tons vreemdgaan spuugzat. Het seksuele leven van een politicus behoort niet tot ons politieke oordeel. Wat we een tijdlang gezien hebben, was de neergang van de democratie tot het primitiefste biologische sta dium: het geile bekkie van Monica, een vrouw met een moeder die haar met sperma bemorste jurk een paar jaar in de kast liet liggen. Een president die werd ge vraagd, ja zelfs werd gedwongen, te antwoorden op de vraagofhfjvreemdgingenhoeprecies.Endatalleson- derleidingvandepreutsedomineeszoonStarr,wiens stiekeme geile geest werd geprojecteerd in processen- verbaal en zogenaamde juridische procedures die hoe dan ook in strijd waren met het recht op privacy. Clinton en zjjn adviseurs maakten twee jaar geleden ook de fout van hun leven door te antwoorden op de vraagofhij een verhouding had met Lewinsky. Er zijn vragen waarop je niet Loeft te antwoorden. Door te zeggen dat hij geen seksuele verhoudinghad met'that woman' - ook al geen aardige formulering van een voormalige verliefdheid - maakte hij én juridisch én tegenover het volk de fout van zijn leven. Hetenige antwoord had behoren tezjjm 'Op zulke vra gen antwoord ik niet.' Waarom niet? Omdat het volk mag weten dat een burger tegenover de overheid niet overzijn privé-leven hoeft te spreken. Het is,zoalszijit'- vrouw Hillary reeds zei, iets tussen echtgenoten.' Er zijn vragen die de overheid niet mag stellen en als-" de overheid ze toch stelt, mag je weigeren erop te ant woorden. Dat gaat pas niet meer op als er sprake is van een strafbaar feit van enige ernst Maar overspel is geen strafbaar feit. Ik informeer onze politici maar, want inzake seks zui len zij wel rietmensen' zijn en ik moeter niet aan den ken dat onze journalisten ons gaan 'informeren' over het bedleven van kabinet en Kamerleden. De sugges tie van de oud-voorlichtingsambtenaar, tevens CDA- kamerlid Hillen zou,als deze werd opgevolgd, helein de van de democratie betekenen. Van een politicus of politica mag gevraagd worden zijn straatje redelijk schoon te houden, maar van zijn bed dienen we af te blijven, zolang hij/zij daarin niet geheimen verklapt aan een Mata Hari. Nu gaat Starr weer onderzoeken of Clinton heeft ge jokt, hetgeen voor de impeachment zou kunnen wor den gebruikt. Interessant is het niet Op geen terrein wordt zoveel gejokt als op het onderhavige; de ene keer om het 'later' te vertellen, de andere keer om het niette vertellen, beide keren om het huwelijkte laten voortbestaan. Hoe dan ook, het is iets tussen partners. Of zoals een ervaren rechter mij zei: 'Zulke jokkertjeS zij n belangrijk voor het leven, maar niet voor het recht en dienennooitmde sfeer van 'meineed' getrokken te worden.' De algemene les die weuitdeLewinsky-affaire mogen trekken, is dat dat democratie niet goed functioneert als de rechtsstaat niet goed functioneert Democratie en rechtsstaat zijn verschillende zaken. Democratie betekent onder meer verkiezingen; de vertegenwoordiging van het volk (hetpariement) is de baas in de staat en de burger wordt zo goed mogelijk geïnformeerd, De rechtsstaat betekent dat de macht ondergeschikt is aan het recht Aan dat laatste schortte het in de Lewinsky-affaire. Starr functioneertopbasis van vrijwel ongelimiteerde bevoegdheden neergelegd in de Independent Coun sel Act van 1978, een uitvloeisel van de Watergate Af faire waarbij president Nixon werd afgezet (wegens ernstige delicten). In het streven van de Amerikaanse Congresleden dat 'zoiets nooit meer' mocht voorko men, hebben zij de macht van de Independent Coun sel nauwelijks beperkt. En alsjedat inhandenlegt van een uiterlijk preutse fatsoenrakker, worden al gauw de foute vragen gesteld, waarover ik hierboven sprak. De machtvan Starr schijnt zo onbeperkttezijn, dat hyl- niet kan worden gestopt of afgezet. Zo wordt een cte r mocratie zonder rechtsstaat bespeel. We hebben in_ Duitsland 1933-1945 gezien tot wat voor 'vreselijkhe-"~ den' de democratie dan kanleiden. (Voorde met-inge wijden: Hitlerwas volgens democraiischeprocedures gekozen). De rechtsstaat stelt grenzen aan de be voegdheden van de overheid. Kortom, In een goed staatsbestel zijn democratie en rechtsstaat schering en inslag geweven. Ik kan u ver zekeren dat er ook in Nederland nogal watweeffoutjss in het bestel zitten, maar daarover een andere keer, (Prof. dr. G.P. Hoefnagels is emeritus-hoogleraar aan de Erasmus Universiteit Rotterdam en oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal) Door Gijs Schreuders Komt het er nog van: een strafproces in Den Haag tegen de voormalige Su rinaamse legerleider Desi Bouterse? Het Openbaar Ministerie zegt er alle vertrouwen in te hebben. Maar nog altijd is het gerechtelijk vooronder zoek niet afgerond. De dagvaarding om terecht te staan wegens drugs handel en witwaspraktijken had in april al de deur uit zullen gaan. Nu houdt Justitie het op begin volgend jaar. Er is vorige week wel een dossier van tienduizenden pagina's processen- verbaal aan de advocaten van Bou terse en zijn drie medeverdachten overhandigd. Volgens de laatste planning kan het gerechtelijk voor onderzoek in december worden ge sloten, zodra de reehter-commissaris nog een aantal getuigen heeft ver hoord. Op zijn vroegst kan de rechtszaak te gen Bouterse dus in het voorjaar van 1999 beginnen. Dat wordt dan waar schijnlijk een rechtszaak bij verstek, in afwezigheid van de verdachte. Tenzij Bouterse zich naar Nederland begeeft of het internationale arresta tiebevel tegen hem alsnog tot aan houding leidt. Dat valt echter niet te verwachten. Maar zelfs ais het OM de aanklacht en het bewijs nog dit jaa- helemaal rond krijgt, is een berech ting in het voorjaar allerminst zeker. Suriname kan de zaak traineren door te weigeren een dagvaarding uit Ne derland aan Bouterse te laten beteke nen. Bovendien kan zijn advocaat mr. A Moszkowiez op allerlei manie ren voor vertraging zorgen. Hij heeft al aangekondigd „een heleboel getui gen" te willen laten horen. Tijd rekken is dus het parool van de verdediging van Bouterse. De achter grond van deze tactiek zou wel eens kunnen schuilen in het onlangs uit gelekte plan om Bouterse in Surina me voor de rechter te laten komen. De Nederlandse justitie zou dan het nakijken hebben op grond van het beginsel dat volgens artikel 68 van het Wetboek van Strafrecht niemand twee keer voor dezelfde feiten mag worden berecht. Heeft Bouterse een maal in Suriname een proces gehad, dan zou de Nederlandse rechter m dezelfde zaak met langer bevoegd zijn. De Surinaamse oud-minister van jus titie. mr A Haakmat, tegenwoordig advocaat m Amsterdam, voorspelde in NRC Handelsblad „dat de Suri naamse strafzaak tegen Bouterse al lang zal zijn afgesloten voordat de Nederlandse tegen hem goed en wei op gang is gekomen". Ook andere ju risten, zoals de bekende strafpleiter mr. G. Spong, zien in de list om Bou terse in Suriname te berechten een serieus te nemen verweer. Showproces Het gaat duidelijk om een juridische truc. Daar kan de nodige verwarring mee worden gezaaid, maar uiteinde lijk gaat de vlieger niet op. Eerst zal Bouterse in Suriname als verdachte moeten worden aangemerkt. Dan kan hij toch moeilijk adviseur van staat blijven, zou men denken. Ver volgens moet het Openbaar Ministe rie in Suriname zich ertoe lenen een showproces te organiseren Om die reden zouden de vrienden van Bou terse enkele politieke benoemingen in de top van de Surinaamse justitie en rechterlijke macht hebben door gedrukt. Desondanks blijft het een gok. Bouterse loopt het risico dat de Surinaamse rechters weigeren het spelletje mee te spelen. Zij hechten aan hun onafhankelijkheid en zou den hem ook wel eens kunnen ver oordelen. Het lijkt hoe dan ook een onmogelijke opgave voor de Suri naamse justitie om een onherroepe lijk eindvonnis, bijvoorbeeld vrij spraak of ontslag van rechtsvervol ging, voor elkaar te krijgen voordat de Nederlandse justitie haar dag vaarding uitbrengt Suriname maakt zich met een be rechting van Bouterse weinig geloof waardig als het blijft weigeren Ne derland medewerking te verlenen bij hel onderzoek. Omgekeerd zal Ne derland ook geen reden zien mee te werken met de Surinaamse justitie door het .strafdossier ter beschikking te stellen. Gesteld dat alles in Suriname ver loopt volgens het scenario van Bou terse en zijn verdedigers, dan is het nog maar de vraag of de Nederlandse rechter werkelijk niet meer bevoegd is. Dat is pas het geval als Bouterse in Suriname wordt berecht wegens pre cies dezelfde feiten als waarvoor hij in Nederland wordt aangeklaagd. Dus niet alleen uitvoer van coke uit Suriname, maar ook invoer van coke in Nederland en het witwassen van uit drugshandel verkregen gelden. Als klap op de vuurpijl is er dan nog het risico dat de Nederlandse rech terlijke macht uiteindelijk toch wei gert een eventueel in Suriname ge veerd proces als rechtsgeldig te er kennen. De kans dat Bouterse in Su riname terecht zal staan, is dus mini maal. De kans dat het Nederland ge beurt wordt intussen groter - maar wanneer, dat blijft de vraag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1