14 'Werving politie in Rijnmond verkeerd' 'Het Witte Huis komt nog steeds goed tot zijn recht' Kandidaat-agenten volgen in Rotterdam opleiding, maar gaan elders werken Experiment met schonere bussen en Rotebwagens Stadsregio wil 'n beetje stadsprovincie worden Ontbijten met veelbelovende Beaujolais Primeur 'Grens Marokkanen ligt eerder bij wat kan, dan bij wat mag' Groene wig goedgekeurd Woningbrand Klap met fles Rotterdams Dagblad r p U Donderdag 19 november 1998 Minister Peper treedt af, als bet deze kabinetsperiode niet 'aan toonbaar veiliger' wordt in Ne derland. Onderdeel van dit stre ven is een uitbreiding van de po litie met vijfduizend agenten en surveillanten, een plan waaraan door verschillende partijen wordt getwijfeld. Oók binnen de regio Rotterdam-Rijnmond. De politie in dit gebied zal zeker niet meer kandidaat-agenten binnenhalen, luidt de conclusie, als het beleid op het gebied van het werven van politiemensen niet rigoureus wordt gewijzigd. Door Marcel Potters Rotterdam Om z'n mening kracht bij te zetten komt coördi nator Rob op ten Berg van de af deling brugjaar politie van het Za- dkine College met een voorbeeld op de proppen. „Een meisje solli citeert bij een bureau in Rotter dam-Rijnmond. Ze wordt daar af gewezen. Nu heeft de regio Hol lands Midden haar in de oplei ding. Ze zit op de school in Leus- den," Waarmee hij maar wil zeggen dat Rotterdam-Rijnmond het voor een belangrijk deel aan zichzelf heeft te wijten dat er een fors te kort aan personeel heeft. Door per bureau agenten te werven, loopt het korps in zijn ogen heel wat mankracht mis. Dit in tegenstelling tot de wijze ■waarop korpsen als Zuid-Holland- Zuid, Hollands Midden en Haag landen hun mensen aantrekken. Wie daar solliciteert, kan in de he- le regio worden ingezet. Op ten Berg: „Stel dat ze bij bu reau Noord iemand nodig hebben en er melden zich vyf goede kan didaten. Eentje wordt aangeno men, de rest weggestuurd. Die gaan dus naar een ander korps. Dat is toch van de gekke? Op deze manier jaag je jongeren juist weg, in plaats van dat je ze binnen haalt." Het brugjaar politie vult een gat in de markt, zegt hij. Het is ge richt op 16-en 17-jarigen uit de re gio Rijnmond en de verdere om geving, onder meer Gouda en Dordrecht. Een eerste stap, waar bij in een jaar tijd kan worden ge keken of de politie werkelijk iets voor zo'n jongere kan zijn. En het werkt: een op de drie leer lingen wordt aangenomen na dit brugjaar. Zonder dit brugjaar komt slechts een op de twaalf kandidaten door de eerste selectie heen. Het loopt storm. Al in maart was dit schooljaar met honderdtach- ting personen 'volgeboekt', nog eens zeventig gingen op de wacht lijst. „Eén van de voordelen is dat 2e tijdens dit voorbereidingsjaar kunnen zien of dit is wat ze willen. Veel hebben op basis van pro gramma's op televisie een be paald beeld van de politie. Die in druk is vaak iets te romantisch. Want mensen bellen de politie meestal niet omdat er een feestje is. Ondanks het succes van deze op zet, pleit hij voor wat rigoureuze veranderingen. Ook hij stelt vast dat de toelatingseisen voor de po- litie-opleiding zeer streng zijn. „Dat is het voornaamste pro bleem. Het gaat om jongeren van 18 jaar, die relatief nog weinig hebben meegemaakt. Die krijgen allerlei psychologische tests, moe ten meedoen aan zo'n rollenspel. Een groot deel valt dan al af." Nu al is het zo dat Zadkine afspra ken heeft met de regiokorpsen Haaglanden, Hollands Midden en Zuid-Holland-Zuid. En niet met Rotterdam-Rijnmond, „Schanda lig toch, terwijl we met onze school juist in Rotterdam zijn ge vestigd. En wel bij omliggende korpsen de garantie hebben dat de leerlingen daar zeker kunnen komen solliciteren." In Rotter dam blijft het beperkt tot korte En dat is weer nadelig voor de po litie, die schreeuwt om nieuw per soneel. De diverse korpsen ko men vele duizenden agenten te kort, iets wat de komende jaren moet worden ingelopen. Een hele toer. Op ten Berg zou het graag over een andere boeg gooien. Modules „Mijn visie is datje de groep die wij binnen hebben, na het brug jaar eerst de test voor surveillant afneemt, en hen vervolgens twee jaar laat surveilleren. Tijdens de periode hier kunnen ze dan te vens de eerste drie modules van de echte agentenopleiding halen. Dan zitten ze al op het niveau van suiveillant. En met deze ervaring op zak, is het makkelijker om tot de opleiding te worden toegela ten. Je hebt immers sociale vaar digheden, je weet hoe je moet om gaan met agressie en je eigen emotie." Hij wijst op de opleiding van de Koninklijke Landmacht, die Zad kine sinds kort óók 'in huis' heeft. „De landmacht werft op scholen en in banenwinkels. Wie zich aan meldt, wordt eerst gekeurd waar na het brugjaar volgt. Daarna is er een baan beschikbaar. Waarom doet de politie dat ook niet? Ze vragen minimaal mavo, maar met die opleiding ben je op je 16e meestal klaar. En pas met 18 jaar mag je naar de politie-op- leicjjng. Wat doen die jongeren in de tussenliggende periode? Die gaan wat anders doen, en zijn dus voor de politie verloren." Door eerder afspraken te maken met jonge kandidaten, wordt de kans vergroot dat hij of zij werke lijk bij de politie terecht komt, luidt zijn visie. „Je maakt als poli tie een vijvertje, waarin je zelf kunt vissen," stelt hij. Dat de poli tie onder jongeren minder popu lair is, bestrijdt hij. „De klassen zitten vol, dat lijkt me toch vol doende duidelijk? Bovendien blijft agent van politie een mooi beroep," Eén keer per jaar mag het wel, de dag beginnen met wijn. Onder het uitwisselen van dergelijke Hollandse gezegden verliep vanmorgen het Beaujolais Primeur-ontbijt In restaurant Engels. On dernemers uit het Groothandelsgebouw schoven aan voor een croissantje en een glaasje; de eerste liefhebbers stonden ai om acht uur op de stoep om de nieuwe wijn te proeven. De Beaujo lais primeur 1998 behoort volgens de kenners tot de betere jaren, ondanks de slechte zomer. Geen topwijn, wel een heel goede Jaargang. Antolne van Esch, 'food and beverage manager' bij Engels: „Heel fruitig, met net iets minder zuren dan In een topjaar. Een belofte voor de 'echte' Beaujolais, die over een paar maanden op de markt komt." Foto Niets van der Hotwmtttmerdams Dagblad Amsterdam - Marokkanen willen voor alles hun eigen positie verbe teren, of dit nu ten koste gaat van anderen of niet Eer en jaloezie spelen een belangrijke rol bij hun contacten. De Marokkaanse cul tuur kenmerkt zich door onder ling wantrouwen en dat is van in vloed op het criminele gedrag van de Marokkaanse jongens. Deze conclusie trekt antropoloog F. van Gemert in zijn proefschrift 'Ieder voor zich; kansen, cultuur en criminaliteit van Marokkaanse jongens'. Van Gemert promoveert morgen aan de Universiteit van Amsterdam op dit onderzoek. De promovendus heeft in Rotter dam-Zuid lange tijd ruim hon derd Marokkaanse jongens tus- Rotterdam Het plan voor een groene wig door de Rijnmond is gisteren aangenomen door de re gioraadvan de Stadsregio Rotter dam. Het betekent dat er ten zui den van Rotterdam een langge rekt groengebied komt. Daarvoor zullen bestaande groenstroken aan nieuwe worden gekoppeld. Ambtenaren gaan nu berekenen wat de kosten worden. F otterdamEen brand in een wo ning aan de Kamille in de Hoogs- vlietse wijk Boomgaardshoek is gisteravond een 72-jarige bewoon ster bijna fataal geworden. Toen de brandweer de woning binnen ging vertoonde de bewoonster geen tekenen van leven meer. Na dat ze was gereanimeerd, werd ze naar hei Zuiderziekenhuis ver voerd. Haar toestand is stabiel. RotterdamEen 34-jarige Rotter dammer is vannacht aangehou den op de Crote Visserijstraat in Tussendijken omdat hij een 33-ja- rige stadsgenoot tijdens een ruzie met een bierflesje op zijn hoofd had geslagen. Het slachtoffer is met een hoofdwond opgenomen. sen de vijftien en twintig jaar ge observeerd bij hun dagelijkse be zigheden. Daarnaast heeft hij po litiegegevens van Marokkaanse jongens verzameld en tachtig Ma rokkaanse jongeren geïnter viewd. En tenslotte heeft hij de geschiedenis bestudeerd van de Rif, het noordelijk berggebied van Marokko waar de meeste Ma rokkanen in Nederland vandaan komen. Achtergrond Conclusie van Van Gemert: bij het zoeken naar een verklaring voor bovenmatig crimineel gedrag bij Marokkaanse jouwens is altijd de nadruk gelegd op omgevingsfac toren. Maar de culturele achter grond speelt ook een belangrijke rol. Van Gemert vergeleek in de Rot terdamse wijk Turkse jongens met Marokkaanse jongens. Die bleken erg van elkaar te verschil len, terwijl ze toch uit dezelfde wijk kwamen en ouders hadden met dezelfde migratiegeschiede nis. Als voorbeeld van het onder scheid tussen de Turkse en Ma rokkaanse jongens noemt de on derzoeker dat de Marokkanen niet schroomden om elkaar on derling te bestelen. „Ze haalden stiekem spullen bij elkaar uit de zak. En als de ander het door had, vond die jongen het vooral stom dat hem dat was over komen en hij vond het knap dat het de ander was gelukt. Dat ken merkt hen. Hun grenzen liggen eerder bij wat kan, dan bij wat mag." Volgens de promovendus is dit gedrag mede te verklaren door de opvoeding van Marokkanen. De ouders doen weinig voor aam hun kinderen. Ze corrigeren eer der ongewenst gedrag. Daardoor zouden de kinderen sneller ge neigd zijn om iets te doen wat niet door de beugel kan, zolang ze maar niet worden betrapt. Van Gemert constateert in zijn proefschrift ook dat de religie door veel Marokkanen als een soort masker wordt gebruikt. „Wanneer een drugsdealer zich profileert als een vrome moslim, zal hij niet zo snel door Marokka nen worden afgekeurd. De ver bintenis met de islam maakt het voor hen namelijk moeilijk zo ie mand af te keuren." Volgens architect Michfel Riedijkvalt het wel mee met het ondersneeuwen van het Witte Kuis. De mate waarin dit oude gebouw in het niet valt bij de nieuwbouw, wordt ook bepaald door de hoek van waaruitje kijkt. Van bovenaf bezien vafthet mee en heb je zelfs zicht op het pleintje dat bij de Geldersekade ontstaat, illustratie Blauwhoed/NS Vastgoed Door John Bunte Rotterdam Tijden veranderen. Een pand dat zeventig meter de lucht in knalt? Nee, dat heet geen hoogbouw. Kijk maar eens rond in de Rotterdamse binnenstad. Dan zie je wat echte hoogbouw is. De mensen die gisteravond op de informatiebijeen komst over het project Blaak-Haven waren afgekomen moesten daar echt niet over kla gen. Valt het Witte Huis in het niet als de daar geplande nieuwbouw doorgaat? Wel nee, het was maar vanaf welke kant je het bekeek. En dan moest je het vooral niet doen op de manier zoals het Rotterdams Dagblad gis teren prominent op de voorpagina afbeeld de. Daarop zag je een paar knetters van ge bouwen met daarnaast een heel iel 'wit huisje'. De krant lag gisteravond in het City Informatie Centrum, nog volgehangen met affiches 'Honderd jaar hoogbouw', op me nig schoot van de circa vijftig bezoekers. Terwijl het toch ging om een illustratie uit het boekje van de ontwikkelaars van het plan: Blauwhoed Vastgoed en NS Vastgoed. Waarom nu juist dfe artist-impression? Er waren er zoveel meer. OmricJ die de massi viteit van de geplande nieuwbouw ten op zichte van Het Witte Huis en deWijnhaven panden zo goed weergaf misschien. Respect Okee, alle begrip. Maar bezie je het van de andere kant dan valt die nieuwbouw weei in het niet bij het nabijgelegen Nedlloyd- gebouw. Maar toch. Zoals iemand zich af vroeg: „Waar is het respect voor zoiets be- palends als het Witte Huis gebleven?" Architect Michiel Riedijk, die om het pu bliek te overtuigen iedereen maar meenam naar een super-maquette van Rotterdam op de begane vloer van City Informatie Cen trum: „We hebben er juist voor gekozen om de rooilijn intact te houden. Het Witte Huis is nog steeds een zeer prominent gebouw, dat boven de Wijnhavenpanden uitsteekt en onderdeel van die historische lijn blijft uitmaken. Honderd jaar geleden was het Witte Huis het hoogste gebouw, maar dat is nu wel even geleden. Straks staan er groene pan den naast die wat hoger zijn. Nou en?" „Het pand komt nog steeds heel goed tot zijn recht," is zijn overuiging, „We zijn juist heel zorgvuldig bezig geweest." Het nieuwbouwplan voor het braakliggen de terrein tegenover station Blaak en naast de Wijnhavenpanden werd afgelopen dins dag gepresenteerd in een vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening. Een aantal raadsleden (en zeker de nieuw komers) toonde zich zeer verrast en weiger de vooralsnog in te stemmen. Inmiddels had de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting (dS-fV) al de uitnodigin gen verstuurd aan zo'n negenhonderd om wonenden voor de avond er na. Want dat leek wel zo netjes. En ook de komende maanden zal er nog menig overleg moeten plaats vinden, is de plechtige belofte. In het plan is uitgegaan van circa 120 appar tementen, kantoren, volop parkeergelegen heid (buiten reguliere werktijden te gebrui ken door het uitgaanspubliek in de Oude Haven) en horecavoorziemngen op de bega ne grond. De start van de bouw zal op zijn vroegst over ruim een jaar zijn. De vragen van de informatiebijeenkomst kwamen vooral van de omwonenden, die zich zorgen maakten over verminderde zoninval en verkeersoverlast. Dat zou alle maal wel meevallen, verzekerden vertegen woordigers van de Rotterdamse gemeente lijke diensten. Misschien hooguit om een uur of vyf in de herfst, dan zou je de zon even kwijt kunnen zijn. Maar dan is het over het algemeen toch al te koud om nog buiten te zitten. En de parkeervoorzienin gen worden alleen maar uitgebreid. Kantoren Wat moet je met nog meer kantoren in een binnenstad waar Shell en PTT al vertrek ken, wilde iemand weten. De vraag naar ruimte zal blijven en alleen maar toene men, zei de gemeente zeker te weten. En dan was het heel belangrijk nu een plek te kunnen aanbieden, die zich op een open baar vervoers-knooppunt bevindt Want daarmee zou je kunnen voorkomen dat de stad meer en meer verstopt raakt. Rotter dam ontmoedigt het autogebruik, werd er nog maar eens aan toegevoegd. Bovendien is het heel belangrijk dat ont wikkelaars bereid zijn te investeren in wo ningbouw in de binnenstad. Maar hoe zat dat dan met die gewenste nieuwe kanto ren? Hoe was dat te rijmen met het besluit van de Nederlandse Spoorwegen om nog maar twee keer per uur een trein op station Blaak te laten stoppen, volgde alsbgische vraag. Wij hebben geen invloed op het beleid van NS, maar de Blaak blijft een ov-knooppunt, was de gemeentelijke reactie.Maar we ho pen daar verandering in te kunnen bren gen." Dat moet toch geen probleem zijn met NS Vastgoed als ontwikkelaar, klonk vervolgens. Overigens hadden de telefoontjes, die gis termiddag nog bij de dS+Vbinnenkwamen een heel andere lading. Een woordvoerster: Meteen nadat ze het in de krant hadden gelezen wilden mensen, vooral al wat oude re Rotterdammers, weten, wanneer de ver koop start. Want het is natuurlijk een prachtige plek voor woningbouw." Rotterdam De RET heeft de strijd aangebonden met de luid ronkende motoren en stinkende rookwolken van bussen. Met het zogenaamde Continuously Rege nerating Trap-filter (CRT) moet die overlast verleden tyd zijn. Het filter reduceert de uitstoot van roetdeeltjes bij dieselmotoren dusdanig dat het rijden met diesel vrijwel net zo schoon wordt als metlpg. Morgen start Rotterdam, als twee de Nederlandse gemeente, een proef waarbij vier RET-stadsbus- sen en twee wagens van de Roteb uitgerust worden met het CRT-fïl- ter. De uitstoot van roet wordt daardoor met 90 procent vermin derd, en die van koolstofoxide en koolwaterstof met respectievelijk 94 en 96 procent. Het filter slaat eerst het roet op, dat vervolgens bij een tempera tuur van 250 graden Celsius ver brand wordt. De motor moet wel eerst enige tijd hebben gereden om de gewenste temperatuur te bereiken. Het belangrijkste resultaat van dit milieuvriendelijke systeem is dat het uitlaatgas niet meer stinkt. Bovendien dempt het filter ook het geluid van de motor. Met de proef wordt in de eerste plaats onderzocht welk effect het filter heeft op de kosten. De fil ters, die 18.000 gulden per stuk kosten, hoeven niet vervangen te worden. Bovendien kan het filter ook onder oude bussen worden geplaatst. Nadeel is dat by het systeem een zwavelvrije brandstof nodig is. Deze zogenaamde citydiesel is vijf tot tien cent duurder dan nor male diesel, omdat de brandstof pas in 2003 in heel Europa in de vrije verkoop gaat. ,Maar het is een duurzaam sys teem," zegt Leo Wiersma van im porteur Pyroban Envirosafe uit Hendrik-Ido-Ambacht. „Het kost wel wat, maar levert op termijn ai- leen maar voordelen op." Daarnaast wordt onderzocht of een grote verkeersdrukte verhin dert dat de motor de gewenste temperatuur bereikt om de roet deeltjes te verbranden. In Rotter dam is bijvoorbeeld meer drukte en liggen bushaltes minder ver uit elkaar dan in Alkmaar, waar vier proefbussen van de vervoer maatschappij NZH al sinds apriï vorig jaar met het filter uitgerust zijn. Volgens een woordvoerder van de NZH is proef daar 'zeer „Het verschil is goed te zien. Als je achtereen Lus met een CRT-ftl- ter staat, merk je dat de uitlaat pijp blinkend schoon is. Je hebt geen dikke, zwarte rookwolken meer. Ook het imago van de bran che is daarmee gediend." On danks de verschillen zijn de voor uitzichten van het slagen van de proef in Rotterdam gunstig. „We hebben al testen gedaan in de stad," aldus Wiersma. „En in Alk maar is gebleken dat in de stad het uitlaatgas van de bus een ho gere temperatuur haalt, dan op een landweg." De tijd is rijp om te laten zien dat het ook in Nederland mogelijk is." De proef in Rotterdam wordt gecoördineerd door het Project Innovatiebevordering Rotterdam van het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam en duurt twee jaar. „Maar binnen zes maanden moe ten we al kunnen zien het sys teem werkt," aldus Wieuma. „Ik ben benieuwd of het Rotterdamse publiek ook merkt dat er bussen door de stad rijden die minder rook en stank veroorzaken," Door Kor Kegel - Rotterdam De samenwerking tussen Rotterdam en de andere zeventien gemeenten in de Rijn mond is het meest gebaat bij het voortbestaan van de Stadsregio Rotterdam. De betrokken be stuurders vinden het minder verstandig om aparte organen in het leven te roepen voor regio-' naai milieubeleid, regionaal ha- venbeleid, regionaal verkeersbe leid, enzovoorts. Maar niet alleen is één regiobe stuur handig voor de coördinatie, ook een taakuitbreiding behoort tot het wensenpakket Op advies van een commissie, voorgezeten door burgemeester M. J. D. Jan sen van Krimpen aan den IJssel, zal het dagelijks bestuur van de Stadsregio onderzoeken of de ta ken en bevoegdheden kunnen worden uitgebreid tot werkgele genheidsbeleid, sociale zaken,' onderwijs, recreatieschappen en economie. Vice-voorzïtter J. Wienen kon digde in de regioraad gisteren een discussienota aan, waarin de mogelijkheden worden verkend. „Zo gaat het toch een beetje op der in Ridderkerk. De discussie over taakuitbreiding is de uit komst van een aantal werkconfe renties, die gemeentebestuur ders uit de hele Rijnmond dit na jaar hebben gehouden. Ornaat de komst van een stadsprovincie Rotterdam onzeker is geworden en door het kabinet op de lange baan is geschoven, hebben de be stuurders in de Rotterdamse re gio gekeken hoe het verder moet De Stadsregio was bedoeld als voorloper van de stadsprovincie, maar aan de functie van wegbe reider is een eind gekomen. Op heffing van de regioraad is daar om aan de orde geweest; Handhaving van de bestaande regeling krijgt echter de voor keur. Een 'opknippen' van de be staande taken op het gebied van verkeer, woningbouw (vinex), milieu en jeugdhulpverlening wordt als minder aantrekkelijk alternatief beschouwd. Voor de taakuitbreiding is wel medewer king nodig van alle betrokken gemeentebesturen en de provin cie Zuid-Hofland, Leden van de regioraad veronderstellen dat het provinciebestuur niet warm zal lopen v'oor uitbouw vsn de Stadsregio. De provincie neigt er juist naar een aantal taken naar zich toe te trekken om de eigen positie als middenbestuur tus sen, rijk en gemeenten te verster ken. De gemeente Rotterdam zou er echter geen voorstander van zijn als de machtsbalans doorslaat naar het provinciehuis in Den Haag. Bezwaren tegen de ontwikkelingen in de Stadsregio Rotterdam zijn alleen te ver wachten van de gemeente Ro- zenburg, die tegen haar zin deel neemt aan* de regioraad. Burge meester M.J. de Sufter-Besters van Rozenburg verliet gisteren de raadszaal toen de regioraad stemde overeen begrotingswijzi ging. Ze had zich eigenlijk van stemming willen onthouden maar .PvdA'er RM van Middel koop maakte daar bezwaar te gen. „Het is ja ofnee, ontÊuden jmnnièu PvdA'er rulgers vond het hypocriet dat Rozenburg net tevoren wel had ingestemd me£ -- geaa uit ae ai- gemime reserve: „Wet geld te- "«^fn "naar verant woordelijkheid nemen voor de begroting, dat is weaekehtjg."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2