Het poldermodel Wat is dat eigenlijk?' Advocaat slaat terug namens gedupeerde beleggers ïefiig' Rotterdam Bericht Met minder poeder wordt de was net zo schoon Bekendmaking onteigeningsplan De consumenten wordt er met tekeningen op gewezen dat de was niet in een halfvolle trom mel moet, altijd de laagst mo gelijke temperatuur wordt aanbevolen, de was gedo seerd moet worden volgensde Vu II graad en de waterhardheid en dat nodig moet worden ge werkt aan het verminderen van verpakkingsaf val. Illustratie#..... Rotterdam De meeste mensen gebruiken te veel waspoeder, schakelen het wasprogramma in op een te hoge temperatuur en la ten de machine draaien met een halfvolle trommel. Dat kan beter, zegt J. Burema van de Nederland se Vereniging van Zeepfabrikan ten. Samen met H. Pont van het ministerie van Vrom en J. Alders, voorzitter van Milieu Centraal, gaf hij gisteren in het Haagse Nieuwspoort het startschot voor de Europese campagne 'Met min der net zo schoon'. De zeepfabrikanten (1200 bedrij ven) hebben zich in Europees ver band verplicht om te zorgen dat in 2002 milieubewuster wordt ge wassen. Dat wil zeggen per was beurt daalt het energieverbruik met vijf procent en het waspoe der, het verpakkingsmateriaal en de minder biologisch slecht af breekbare stoffen zullen met tien procentverminderen. De wasmiddelen zijn volgens Bu rema de afgelopen jaren ingrij pend veranderd, „Er is minder poeder per wasbeurt nodig, omdat ze compact zijn geworden. Toch zyn de meeste mensen blijkbaar niet helemaal overtuigd. Ze den ken laat ik maar een beetje méér in de trommel gooien, dat kan geen kwaad." Uit onderzoek blijkt dat de consu ment teveel water én waspoeder gebruikt. Nu wast 35 procent met een halfvolle trommel en stelt zes tig procent een té hoge tempera- De burge[neester van Rotterdam maakt bekend: Het plan tot onteigening van een onroerende zaak waarover de gemeente de beschikking behoeft ten behoeve van de uitvoering van een bouwplan aan de Heul- straat en VTaggerranstraat in het gebied Bergpokter-Zuid (JnsuJindeptein). Het onteigeningsplan heeft betrekking op de onroerende zaken die rijn gelegen in het gebied dat begrensd wordt door de Heulstraat endeVlaggemanstraat. De onteigening geschiedt ten name van de gemeente, ter realisering van de bestem mingen woonbebouwing aantal lagen), bedrijfsruimte en verblijfsgebied. In het belang van de ruimtelijke ontwikkeling en de volkshuisvesting zullen de panden in de Heulstraat 7 t/m 13 en de Vlaggemanstraat 18 t/m 24 worden gesloopt en ver vangen worden door nieuwbouw van walingen, bedrijfruimte en verblijfsgebied. Het plan ligt met ingang van 23 november 1998 gedurende vier weken vooreenieder ter inzage bij: OntwikkelingsBedriji Rotterdam Galvanistraat 15, toren EP II, kamer 18.68 Openingstijden: 9 00 -16.00 uur. Belanghebbenden kunnen, gedurende de periode dat het plan ter inzage ligt, hun zienswijze ontrent het plan schriftelijken gemotiveerd naar voren brengen bij: Burgemeester en wethouders van Rotterdam P/aOntwikkelingsBedrijf Rotterdam Postbus 6575 3002 AN Rotterdam onder vermelding van nr. 592. Belanghebbenden die hun zienswijze mondeling naar voren wiiien brengen of nadere inlichtingen wensen, kunnen terecht bij het Bureau Onteigeningen van het Ontwikke lingsBedriji Rotterdam, aan hetzelfde adres waar het plan ter inzage liqt te! 010- 4897185- Rotterdam, 19 november 1998. ONTWIKKELINGSBEDRIJF ROTTERDAM tuur in. De branchevereniging heeft voorlopig een half miljoen gulden ter beschikking gesteld om het publiek milieubewuster te laten wassen. Wanneer het lukt om het gedrag van de consument zodanig te ver anderen dat de overdosering van tien procent wordt weggewerkt, zullen de fabrikanten dit onge twijfeld in hun verkopen merken. Hun omzet zal dalen. Of de prijs voor het waspoeder in de winkels dan als reactie zal stijgen, kon Bu rema niet zeggen. „Dat rijn com merciële overwegingen, daar be moei ik me niet mee." Volgens Pont van het ministerie zal ook de concurrentie tussen de fabrikan ten onderling een rol spelen. Als er efficiënter wordt geproduceerd en zuiniger met verpakkingen, vervoer en opslag wordt omge gaan, zou het ook mogelijk zijn dat de prijs van waspoeder daalt. Op de verpakkingen van de mees te wasmiddelen zullen in de ko mende maanden groen-blauwe symbolen verschijnen, die de con sument eraan herinneren dat ze milieubewuster kan wassen. Vol gens Alders snijdt het mes aan twee kanten: minder waspoeder en lagere temperaturen zijn goed koper én het is ook nog eens goed voor het milieu. Rotterdams Dagblad Door Cees van Zweeden Parijs Engelsen spreken van de OECD, Fransen heb ben het over de OCDE en Ne derlanders zeggen OESO. Maar welke afkorting ook wordt gebezigd, ze staat voor hetzelfde: 's werelds duurste denktank. Om er te komen, moet de ge privilegieerde spitsroeden lo pen -tussen blik met CD-num- merpiaten, want de Organisatie voor Economi sche Samenwer king en Ontwik keling heeft al leen al 29 ambas sadeurs, één voor elk aangesloten land. De zetel is Chateau de la Muette, in het dure zestiende arrondissement van Parijs. Anders dan het IMF heeft de OE- p SO geen geld om wereldbranden te blussen, en in tegenstelling tot de WHO heeft het' ook geen macht. Maar het heeft een hoop kennis, opge hoopt in de hoof den van honder den economen, en gespuid in 12.000 jaarlijkse documenten. bezoeker OESO zag misère in Azië en Rusland niet aankomen Secretaris-generaal Donald Johnston van de OESO: 'Poldermodel? Het klinkt een beetje crisisachtig? Is dat niet dat model dat ze ook in Denemarken heb ben?' Foto GPD De hoogste baas van de Organisa tie, de secretaris-generaal, is een aimabele Canadees. Maar Donald Johnston is zelf toevallig geen econoom en is niet ingehuurd om al te technische vraagstukken op te lossen. Hij heeft bijvoorbeeld nog nooit gehoord van het Neder landse 'poldermodel', wat een handicap kan zijn als hij begin volgend jaar de Lage Landen met een officieel bezoek vereert „Poldermodel"? vraagt hij in zijn immense kamer in het kasteel. „Wat is dat? Het klinkt een beetje crisisachtig? Poldermodel? Is dat niet dat model dat ze ook in Dene marken hebben"? Nu hoeft Johnston zich ook geen zorgen te maken over de polders, waar de grond zo vruchtbaar is dat de bomen tot in de hemel groeien. De secretaris-generaal heeft an dere dingen op zijn bord: Thai land, Indonesië, Japan, Rusland, Brazilië. Misère Hij geeft toe dat de OESO de mi sère niet heeft zien aankomen. „Maar wij moeten ook heel be hoedzaam zyn in onze rappor ten," zegt hij. „Een negatief oor deel van ons over een land kan een zodanige paniek veroorzaken, dat de profetie vanzelf uitkomt. Banken en andere particuliere in stellingen bezondigen zich daar voortdurend aan. Maarzij hebben niet dezelfde geloofwaardigheid als de OESO." Dat die internationale geloofwaar digheid van zijn club niet heeft geleden onder de crisis, verbaast Johnston niet Economen moeten menselijk gedrag voorspellen, maar mensen gedragen zich niet altijd voorspelbaar. De kasteel heer geeft een voorbeeld: Japan. „We hebben het hier over een land dat de qua grootte tweede economie van de wereld heeft en die economie in korte tijd heeft opgebouwd uit de puinhopen van de oorlog. We spreken over een land dat de beste fabricagetech nieken ter wereld heeft, de hoog ste spaarcijfers ter wereld, veruit de grootste buitenlandse reserves ter wereld. Was het voorspelbaar dat in dit land de mensen hun ver trouwen in de economie .zouden verliezen? Wat in Japan gebeurt, tart voor mij iedere logica." Gedrag Of de helpende hand van 200 mil jard dollar die de Japanse rege ring nu heeft uitgestoken naar haar banken en haar onderdanen, genoeg is, weet Johnston niet. „Niemand kan die vraag beant woorden. Maar wat ik kan zeggen, is dat geld alleen een economisch probleem nooit kan oplossen. Je hebt ook te maken met het gedrag van de consument. Die consu ment moet weer vertrouwen krij gen in de economie." Psychologie is belangrijk voor Do nald Johnston, die als oud-politi cus meer op heeft met mensen dan met cijfers. „De euro heeft Europa geholpen de crisis (in Azië en Rusland) te weerstaan, dat is duidelijk. Zonder de euro waren de begrotingstekorten veel hoger geweest, en zouden landen kwets baarder zijn geweest Maai' even belangrijk is het psychologische effect. De euro is het grootste mo netaire experiment in de geschie denis en daardoor is er een gevoel van opwinding in Europa, een ge voel van optimisme." En Johnston gelooft niet dat Os kar Lafontaine, Duitslands nieu we minister van financiën, het feestje gaat versjteren. Lafontai ne werd door veel economische goeroes op de korrel genomen, na dat hij met zijn begrotingsplan nen de econoom Keynes weer tot leven had gebracht. „Ik herinner me dat we bij de OE SO in de beginjaren tachtig, toen ik hier soms kwam als minister, hele ideologische debatten had den. Dat was toen Mitterrand in Frankrijk nog bezig was met het nationaliseren van banken. Maar hoeveel landen heb je nu nog die niet geloven in de marktecono mie"? De secretaris-generaal denkt na. „Je hebt Noord-Korea en je hebt Cuba. Maar dat is het wel zo'n beetje." Natuurlijk blijven er verschillen. „Iedereen is er tegenwoordig van overtuigd dat uit een open markteconomie de grootste welvaart voortspruit. Maar ver schillen treden op bij de verdeling van die welvaart Linkse rege ringen zuilen een beter sociaal vangnet willen en een betere gezond heidszorg. Dat zal lei den tot een hogere be lastingdruk, maar niet tot een lagere economi sche groei." Deflatiespook Johnston lacht om het pessimisme van veei_ economen, die in Ja-' pan het deflatiespook zien, in Brazilië een krach, en in Europa een gevaarlijk snelle opmars van de euro. Gevraagd wat zijn fa voriete spook is, zegt de secretaris-generaal: „Het protectionisme is het grootste gevaar dat ik ontwaar. We hebben de afgelopen jaren de loftrompet gestoken over de globale wereld economie en nu moe ten we ons hoeden voor een reactie. Zodra in Amerika de werk loosheid begint te sbjgen, zal daar de roep klinken om protectionis me. Wij moeten daar als OESO te gen waarschuwen." Dat leidt onvermijdelijk tot de vraag wie er eigenlijk luistert naar de adviezen van 's werelds duurste denktank. Johnston draait wat ongemakkelijk op zijn stoel en zegt „Kijk, een van de crises die we voorzagen, was de instorting van Zuid-Korea. We kwamen in 1996 met een rapport over Zuid-Korea, waarin alle zwakheden van zijn economie werden beschreven. „Ik geef het toe; het rapport werd door de Koreanen volkomen ge negeerd." Door Frank Hendrickx Doetinchem was vorige week even het middelpunt van de Nederland se financiële wereld Een onstuimige vermogensbeheerder van de plaatselijke Rabobank zadelde de beleggingsclub D'n Anwas op met een miijoenenverües. Het geval staat niet op zich. De in bank- en ef- fectenrecht gespecialiseerde advocaat Frank 't Hart heeft momenteel een dertigtal zaken van gedupeerde beleggers onder handen. „De Ra bobank staat met klachten op nummer één. De betrouwbaarheid en deskundigheid is daar niet gegarandeerd" Den Haag Gekleed in een grijs pak met krijtstrepen haast mr. Frank 't Hart zich door het statige pand van het Haagse advocaten kantoor Barents Krants. Hij is te laat, maar het is dan ook druk, druk, druk voor de advocaat ge specialiseerd in bank- en effec- tenrecht. Even tevoren heeft hij nog een gesprek gehad met de in terim-directeur van de Rabobank in Doetinchem. Namens een twin tigtal cliënten eist 't Hart een schadevergoeding van enkele miljoenen guldens. De advocaat hoopt een schikking te treffen met de bank. „De meeste van dit soort gevallen komen nooit voor de rechter. Dat moét een advocaat ook nastreven." De meeste gevallen komen even min in de publiciteit. Alleen in Doetinchem was dat anders. De zaak had dan ook alle ingrediën ten van een fraai dorpsdrama. Ka pitaalkrachtige notabelen uit de regio vertrouwden een deel van hun kapitaal toe aan de vermo gensbeheerder van de plaatselij ke bank. Het ging een tijdje goed, maar bij de eerste de beste tegen slag verloor de beleggingsdes- kundige uit de Achterhoek zijn hoofd. Hij probeerde halsstarrig het verlies te compenseren, maar raakte alleen nog maar dieper in de problemen. Uiteinde' "k moest de Rabobank vorige week 17,7 miljoen gulden betalen aan het woedende beleggingsclubje. Eigenzinnig 't Hart treedt op namens een twin tigtal beleggers die eveneens de dupe zijn geworden van het ei genzinnige beleid van de Doetin- chemse vermogensbeheerder. „Sommigen onder hen maakten deel uit van D'n Anwas, maar be legden daarnaast ook nog op per soonlijke titel by dezelfde Rabo bank," zei 't Hart De Achterhoek- se beleggers zijn door een advoca tenkantoor uit Doetinchem door verwezen naar Barents Krants. Het kantoor met zo'n zeventig ad vocaten in dienst en vestigingen in Brussel en Den Haag heeft dan ook een reputatie hoog te houden. Barents Krants maakte furore in enkele geruchtmakende affai res waar aandeel- en obligatiehou ders werden gedupeerd door be drijven als DAF, CO-OP en Text- light en gaat sindsdien door het leven als specialist bij uitstek. Honderd gevallen Bij de meeste zaken die 't Hart in behandeling heeft, handelt het om conflicten tussen bank en be legger. De bank hield zich niet aan afspraken, verschafte onvol doende informatie, of nam de on ervaren belegger onvoldoende in bescherming. Het zijn klachten die steeds weer terugkomen, 't Hart schat dat hij samen met een collega dit jaar zeker honderd van dit soort gevallen zal afhandelen. „Of we gerenommeerd zijn, moe ten collega's maar uitmaken, maar ik geloof niet dat veel kanto ren zoveel zaken doen met gedu peerde beleggers als wij De praktyk floreert. Vooral sinds de beurscrash van de maanden augustus, september en oktober stromen de gedupeerde beleggers toe. „Het is topdrukte, want de zaak in Doetinchem is alleen qua omvang uitzonderlijk." In de za ken die 't Hart beheert, consta- De voorzitter van D'n Anwas Wim Snippe (links) lijkt na afloop van een bijeenkomst van de beleg gingsclub de Rabo-manager H. Siebefink (rechts) te bedanken voor de overgebleven 17,5 miljoen gulden. Foto gpd teert hij bij voortduren 'een ge brek aan adequate informatie voorziening' door banken. Regel matig gaat het om 'vrijehandreke- ningen', waarbij de bank naar goeddunken mag handelen, maar uiteindelijk het vertrouwen van de klant beschaamd. Dat was ook het geval in Doetinchem. Meteen in het begin gaat het meestal al fout. „Een bank moet de vermogenspositie van de klant in kaart brengen, moet bekijken wat het juiste risicoprofiel is en moet het beleggingsbeleid daar op aanpassen. Dat moet allemaal op papier staan en ondertekend zijn door beide partijen. Als het mis gaat en die overeenkomst ontbreekt, is dat een minpunt voor de bank." De advocaten hebben al heel wat krasse gevallen onder ogen gekre gen. Zo was er een vrouw met een effectenrekening van een miljoen gulden. Haar aandelen stegen voortdurend, maar ze verdiende niets. De vermogensbeheerder bleek 'een provisiejager'. Hij draaide er voor twee, drie ton aan transactiekosten doorheen," al dus 't Hart. Dat geld verdween al lemaal in de kas van de bank. De beleggingsdeskundige kreeg zelfs een hogere bonus omdat hij zoveel geld binnenbracht „Het werd gewoon niet gesignaleerd hoe die verdiensten tot stand kwamen." De meeste klachten die 't Hart on der ogen krijgt, hebben betrek king op de Rabobank. Volgens de advocaat is dat geen toeval. Ban ken die in Nederland aan vermo gensbeheer willen doen, staan on der streng toezicht Van de afzon derlijke vermogensbeheerders wordt de „deskundigheid en be trouwbaarheid" getoetst. Zelfstandig De Wet Toezicht Effectenverkeer (WTE) is echter niet toegerust op de coöperatieve structuur van de Rabobank. Hierdoor moet het hoofdkantoor in Utrecht van Ra bobank Nederland wel aan alle voorwaarden voldoen, maar de grotendeels zelfstandig opereren de Rabobanken in het land niet „Bij een Rabobank kan dus ge woon een vermogensbeheerder zijn werk doen zonder dat hij aan de voorwaarden van de Wet Toe zicht Effectenverkeer voldoet. Door de structuur van de Rabo bank en de onvoldoende regelge ving is deskundigheid en be trouwbaarheid bij de afzonderlij ke banken niet gegarandeerd. Ik vind dat de Stichting Toezicht Ef fectenverkeer een onderzoek moet instellen en dat de regelge ving voor de Rabobank moet wor den gewijzigd. Het zou me overi gens ook niets verbazen als dat op termijn gebeurt." 't Hart is niet bevreesd dat hij dan zonder klanten komt te zitten. „De praktijk leert: Hoe meer re gelgeving, hoe meer werk voor ad vocaten." T" Donderdag 19 november 1998

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4