10 iöftafcüam Alle wapens op school verboden 'Help blinde jongere die niet kan afkijken 'hoe het moet' Zestien medewerkers Stena Line ontslagen 'Rechten van het kind vooral iets voor arme landen' 'Mooi als nog maar een op de tien leerlingen een wapen heeft;' Rotterdam is vol prachtige, maar erg onhandige plekken 'Stage-plan' agenten valt goed Ook vrachtauto's snel weggesleept RET controleert metroschotten Rotterdams Dagblad Vrijdag 20 november 1998 Rotterdam Als het aan de scholen ligt, is 'praten' het enige rapen dat daar nog mag worden gebruikt. Met de nieuwe campagne 'Op onze school zijn alle wapens verboden', die gis teren op Scholengemeenschap Groot Charlois van start ging, moeten scholieren daar zelf ook van overtuigd worden. Van de Rotterdamse jongeren draagt 30 proeent wel eens een wapen bij zich. En hoewel zich op scholen nog nauwelijks ernstige wapenvoorvallen hebben voorge daan, heeft het Project Geïnte greerd Veiligheidsbeleid van de gemeente Rotterdam een regle ment ontwikkeld waardoor het mogelijk wordt alle soorten wa pens te verbieden op de scholen. Onder alle soorten wapens vallen ook vrij onschuldige lijkende ge bruiksvoorwerpen, zoals een schroevendraaier, schaar, kata pulten of neppistoien. Want vol gens de campagne is ieder voor werp waarmee iemand verwond kan worden gevaarlijk. „Het mooiste streven zou zijn als over twee jaar nog maar een op de tien leerlingen op school een wa pen draagt," zei E. Knijper, wet houder van onderwijs en jeugdza ken, die de campagne lanceerde. „En dat over drie jaar blijkt dat 100 procent van de Rotterdamse leerlingen het heel normaal vindt dat er op school geen wapens zijn." Met de start van de campagne zijn ook de regels van de school aange past. Scholen hebben in hun re glement opgenomen dat bezit van elk wapen altijd meteen gemeld wordt aan de politie. Daarnaast mag de schoolleiding de leerlin gen er strenger op controleren, door bijvoorbeeld hun tassen of kluisjes te doorzoeken. Op de scholen komen drie ver schillende posters te hangen. Op een daarvan zijn alleen maar bloedspetters op een wit doek te zien. Óp een tweede dreigt een jongen meteen schroevendraaier. Op een derde poster zijn alle ver boden wapens afgebeeld onder de noemer 'gevaarlijk speelgoed.' Onderaan op alle posters staat de titel van de campagne. In de video die bij de campagne hoort, zeggen scholieren allemaal dat ze wapens dragen 'suf1 vin den. „Je moet je vuisten gebrui ken," zegt een jongen van het Einstein Lyceum in Hoogvliet. Aan de andere kant zeggen ze ook dat wapens soms wel nodig zijn ter verdediging. Om aan die mentaliteit een einde te maken, is de campagne ook ge start. „Scholieren moeten zich vooral veilig voelen op de scho len," aldus Kuijper. „Dit project stelt een duidelijke norm: élle wa pens zyn verboden." Scholieren wordt verzekerd dat er geen enkel wapen te vinden is op school, dat het dus ook niet nodig is om een wapen ter verdediging te dragen. En mocht er een probleem ont staan, dan is het enige toegestane wapen: praten. Of je vuisten ge bruiken. Door Wanda Vervest Rotterdam Prachtige architec tonische en stedenbouwkundige ontwerpen kunnen na voltooiing het mikpunt worden van stevige kritiek. Omdat ze bijvoorbeeld al les behalve gebruiksvriendelijk heid zijn: de gebruikers kunnen er soms letterlijk niet mee uit de voeten, mensen breken er hun nek over de onhandige traptreden en rolstoelers kunnen er zelfs ge heel niet komen. De frictie tussen schoonheid en gebruikerevriendelijkheid van ontwerpen stond gisteren cen traal bij de conferentie Unlimited by Design van de Technische Uni versiteit Delft en het Vormge- vingsinstituut Amsterdam. Om de gebruiksonvriendelijkheid van de openbare ruimte te onder strepen, bezochten professor Maarten Wijk en de congresdeel nemers Rotterdam. Een rond gang door het centrum wordt voorgegaan door André Kegge, voormalig chef van de werf cen trum van Gemeentewerken en te genwoordig beleidsmedewerker van het project Schoon en Heel. Kegge heeft wel een verklaring voor de terughoudendheid van de ambtenaren bij het aanpassen van de ontwerpen: „Zo'n ontwer per heeft een bepaald beeld in ge dachten en als hij zijn zin niet krijgt, stapt hij naar de burge meester. Die dan vervolgens zijn ambtenaren beveelt niet zo dwars te liggen. Ziet zo'n ambtenaar dan weer een minpuntje in het ont werp, dan laat hij het wel uit zijn hoofd daar over te gaan zeuren. Die heeft zijn lesje wel geleerd." Trots neemt Kegge de deelne mers mee langs de 'Koopgoot', het Schouwburgplein en Weena- Zuid. Als geen ander weet hij de vinger op de zere plek te leggen: gloedvol als het over het ontwerp gaat, kritisch over het gebruiks gemak. Rotterdam Het idee om kandi daat-agenten voor hun opleiding eerst een tijdje in een korps te la ten rondlopen, valt in Rotterdam- Rijnmond goede aarde. „Een op zich aantrekkelijke optie," zegt hoofd personeelsvoorziening Ans van der List, „al zullen we goed over de details moeten nadenken. Welke bevoegdheden hebben die mensen, bijvoorbeeld. Maar het is een mogelijkheid." Het plan werd geopperd door co ordinator Rob Op ten Berg van de afdeling brugjaar politie van het Zadkine-college. Daar maken jon geren van 16 en 17 jaar, die geïnte resseerd zyn in een baan bij de politie, voor het eerst kennis met dit vak. Gebleken is dat "brugjaar-leerlin- gen' meer kans maken om te wor den toegelaten tot de landelijke politie-opleiding. Daarvoor moet je minimaal 18 jaar oud zijn- Volgens hem loopt de politie veel goede kandidaten mis. Er wordt minimaal Mavo vereist, een diplo ma die veel jongeren al op hun 16e op zak hebben. Pas twee jaar later kunnen ze naar de opleiding. Die twee jaar, stelt Op ten Berg, moe ten worden overbrugd. Door bijvoorbeeld de Zadkine- cursus te volgen, en vervolgens een stage-periode bij een korps te doorlopen. Zo zijn ze ook beter in staat om aan de zware toelatings eisen voor de politie-opleiding te voldoen. Van der Let' lt?»jaar hou cr reke ning mee dat het wel jonkies zijn. Ze willen heel graag by de politie, maar ik vraag me af of ze al rijp zyn om al de straat op te gaan. Je kunt her. daarmee ook beschadi gen. Maar nogmaals, als idee is Het fantastisch." De Beurstraveree, door Rotter dammers 'De Koopgoot' ge noemd, ziet er gewoon mooi uit. Van een donker metrostation naar een zeer druk bezocht win kelgebied. Licht, open, veilig. Het kan niet mooier. Toch? Kegge: „De trap naar beneden is een 'luie trap', heel lage treden die toch vrij breed zyn. Als je niet heel goed naar je voeten kijkt, ga je geheid onderuit" Aan rolstoelers is bovendien niet gedacht. Er ligt een helling naast de trap, maar die is zo steil dat rol stoelers er niet zonder ongeluk ken op of af kunnen. En de lift, die ligt verstopt en is eigenlijk te klein. Maar ja, de Koopgoot vormt nu wel een visuele eenheid met het omliggende gebied. En de hel ling was niet eens voor rolstoelge- bruik bedoeld. Alleen voor de be voorrading van de winkels met steekwagens. Een complicerende factor is bovendien de onder grondse infrastructuur, waardoor de mogelijkheden om iets gebrui kersvriendelijkere neer te leggen enorm is beperkt. Schouwburgplein Het Schouwburgplein is een nog veel beter voorbeeld van ontwer persblindheid. Het enorme plein ligt dertig centimeter boven straatniveau. Op maar twee plaat sen is een helling voor rolstoelers. Het plein ligt er bovendien uiter mate verlaten bij. Geen voetgan ger die zich er op waagt, geen spe lend kind dat zich er toe aange trokken voelt. Vier verschillende materialen zyn voor de afwerking gebruikt, de een nog gevaarlijker dan de ander. Op het rubber blijft water staan. Het metaal en het hout zijn spekglad, waarbij de ge ribbelde gaten in het metaal op de uitglijdende voetganger als een soort rasp kunnen werken. „Ei genlijk is dit plein alleen maar leuk éls er iemand onderuit gaat," grapt Wijk. „Als we hier premières hadden, en het had even geregend, gingen de dames in avondkleding onder uit," vertelt Kegge. „Dus moesten hier voortdurend mensen met boemnachines gereed staan om bij de minste regen het plein zo droog mogelijk te houden." De problemen met het Schouw burgplein zijn een typisch voor beeld van een eigenwijze ontwer per die zijn zin doordrijft, zo ver woordt Kegge het beeldend. Adri- aan Geuze stapte bij de eerste woorden van kritiek naar het col lege van burgemeesters en wet houders, die vervolgens de amb tenaren verordeneerden 'niet zo lastig te doen'. Kegge: „En dan is Geuze nog niet eens de beroerd ste. Rem Koolhaas is veel verve lender." Het Schouwburgplein werd gisteren bezocht als voor beeld van ontwerpersblind heid. Het enormeplein ligt der tig centimeter boven straatni veau. Op maar twee plaatsen is er een helling voor rolstoe lers. Geen voetganger die zich er op waagt, geen spelend kind dat zich ertoe aangetrok ken voelt. Foto Soland de BrtiirvGPD Rotterdam Om de filebestrij- ding tegen te gaan wordt op de rijkswegen in Zuid-Holland niet alleen haast gemaakt met het wegslepen van personenauto's die betrokken zijn bij aanrijdin gen. Ook vrachtwagens worden sneller aangepakt. Het belang rijkste verschil met vroeger is dat niet meer wordt gewacht op over eenstemming tussen de eigenaar van de truck en de berger. De po litie schakelt nu via een speciaal hiervoor opgerichte alarmcentra le een berger in. Dat levert uren tijdwinst op. Ook kan tijd gewonnen worden door een betere samenwerking tussen de verschillende hulpver lenende diensten. Hoek van Holland - De directie van rederij Stena Line heeft zestien medewerkers ontslagen die be- Zo'n duizend kinderen houden vrijdag een spreekbeurt over kinderrechten. Dan is bet name lijk de 'Internationale Dag voor de Rechten van het Kind' en Uni cef Nederland heeft voor de bo venbouw van alle basisscholen in Nederland de 'Nationale Spreek beurtactie'georganiseerd. In de regio Rotterdam-Rijnmond doen ruim twintig leerlingen uit groep zes, zeven of acht mee aan de actie. Zo ook Kevin Verhoef (11) en Sascha Jordacevic (11) uit groep acht van de Vreewijk School aan de Groenezoom in Rotterdam. Door Sentina van der Meer Rotterdam Rechten speciaal voor kinderen zijn hard nodig, vinden Kevin en Sascha. Het eer ste wat de twee jongens opvoeren zyn de beelden op televisie van oorlogskinderen en jongens en meisjes die in arme landen al wer ken in plaats van gewoon op school zitten'. Het Verdrag voor de Rechten van het Kind', dat op 20 november 1989 door de Verenigde Naties is aangenomen, is volgens hen voor een kind in een rijk land als Ne derland minder van belang. In de Unicef-informatiemap staat dat Nederlandse kinderen bij voorbeeld meer groen, een voet balveldje of een ontmoetingsplek by hun in de buurt kunnen eisen. Kevin en Sascha reageren erop, alsof het een lachertje is. „Dat hebben we hier al," merkt Kevin op. Nee, Unicef moet vooral letten op de levensomstandigheden van kinderen in de arme landen van de wereld. „In Nederland is Uni cef niet echt nodig," meent Sascha. Alhoewel? „Het is toch wel goed dat er een ook een comité Unicef hier zit. Want niet één land is perfect," zegt hy vrijs. Dat blykt even later ook wel als hij het met Kevin heeft over Braziliaanse zwerfkin deren die vaak in de prostitutie te recht komen. Het gesprek gaat namelijk automatisch over in vra gen over hoe kinderporno in Ne derland en andere rijke Europese landen mogelijk is. „Kinderporno is gewoon mishandeling," zegt Kevin verontwaardigd. Hy ver- Unicef wil met de Nationale Spreekbeurtactie de Jeugd aan hot den ken zetten over hun recht on. Want hoewel de Rechten van het kind dan mi sschi en voo ral Iets voor arme la nden lij ken, Is er In led er land wel iets mis op datgobled, zo weten Kevin en Sa scha. De docenten van de Vreewijk School stimuleren de discussie over dit soort zaken. Foto hm* van dwHoevmvRottardan»D««btad volgt: „En dat valt denk ik onder het recht op bescherming tegen mishandeling en geweld." Unicef wil met de Nationale. Spreekbeurtactie de jeugd aan het denken zetten over hun rech ten. Ook moet de actie meer be kendheid geven aan het "Verdrag voor de Rechten van het Kind'. Het is de bedoeling dat na de spreekbeurt een enquête de klas door gaat, waaruit moet blijken of de klasgenootjes er wat van heb ben opgestoken. De enquête-formulieren gaan al lemaal terug naar Unicef waar de antwoorden worden verwerkt in een onderzoek. „Na on2e spreekbeurt moeten ze weten wat het Verdrag voor de Rechten van het Kind is en hoe het er is gekomen," vertelt Sascha. Ook leggen de twee jon gens uit wat Unicef is. Maar het belangrijkste vinden ze toch om te verteilen hoe kinderen het in andere, vooral arme landen heb ben. Kevin vertelt hoe hij zich vaak ir riteert aan sommige jongens, die roepen dat ze oorlog leuk vinden. „Om te spelen en te zien in films. Maar in een echte oorlog verlies je je oudere," verduidelijkt hij. Sascha's vader komt uit Joegosla vië en hij verteit dat je 'zuinig moet zijn op je leven, want het is ai zo kort'. De twee jongens lijken het meest onder de indruk van de vele spot jes en documentaires op televisie, die laten zien hoe kinderen mee vechten in oorlogen. Kevin haalt beelden aan over kinderen die al met echte pistolen 'spelen'. „Ik heb alleen nog maar geschoten met een waterpistool." „Vroeger dacht ik niet zo aan deze dingen," vertelt Sascha Hij wilde in eerste instantie ook zijn spreekbeurt doen over Egypte en Kevin over de Checta. „Maar de meester had ons gevaagd," zegt Kevin. De school waarop de beide jon gens zitten, is altyd vrij actief be zig met onderwerpen als ontwik kelingshulp. Zo heeft de Vreewijk School meerdere kinderen ge adopteerd bij hulporganisaties en wordt er onder meer door spon sorlopen geld ingezameld voor het bouwen van een school in Ecuador. Sascha: „Ik denk nu anders. Vroe ger vond ik het raar dat kinderen daar zo graag naar school willen. Ik vind de basisschool niet leuk en werk liever." Kevin verbaasd: „Je moet blij zijn dat je naar school kan." Sascha: „Ja, weet ik. Ik wil ook minimaal naar de havo." „Vroeger dacht ik als ik beelden zag van kinderen met bijna geen kleren aan en bolle buiken omdat ze te weinig vitaminen krijgen: wel vervelend voor ze, maar wat kan ik daar nou aan doen? Het is zo ver weg. Nu denk ik: daar had ik net zo goed ook geboren kun nen worden," gaat Sascha dan verder. Volgens Kevin vinden nog veel kinderen uit de klas het helemaal niet nodig dat er zoveel moeite wordt gedaan voor de arme lan den. „Ze hebben het hier goed in Nederland en denken wat kan het ons nou schelen hoe het daar is. Na onze spreekbeurt gaan ze wel anders denken," gelooft Kevin. Door John Bunte Rotterdam Het lijkt zo gewoon. Je bent jong en je wilt wat. Be zoekt een disco en ziet een leuke meid of knul. En van het een komt het ander. Maar wat nu wan neer dat niet kan. Simpel omdat je niet kunt zien. De verlangens van een blinde jongere zyn niet anders dan van een ziende leef tijdgenoot. Hoe pak je dat dan aan? Hypnotherapeute drs Mariette Schep, zelf blind sinds haar 15e jaar, geeft er in het boekje 'Sexua- liteit onder de loep: de sexuele ontwikkeling van slechtziende en blinde kinderen en jongeren' meer duidelijkheid over. Het eer ste exemplaar van het voorlich tingsboekje is gistermiddag over handigd aan de Rotterdamse wet houder van volksgezondheid en maatschappelijke dienstverle ning, S. Korthuis. Dat gebeurde tijdens het sympo sium 'Op jezelluf, ech wel!', dat werd gehouden ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Rotterdamse woon- en trainings- C voorziening van Visio, de landelij ke belangenstichting voor slecht zienden en blinden. Het boekje moet vooral als hulp middel voor ouders en begelei ders dienen, aldus de auteur. Want juist zij hebben een heel be langrijke rol. Kleine kinderen willen en moeten van alles ontdekken. Het verschil tussen jongens en meisjes bij voorbeeld. Wanneer dat niet met de ogen kan, moet dat 'op de tast'. Bij vader of moeder op schoot, in bad of onder de douche. Mensen hebben er vaak moeite mee zich te laten betasten. Het wordt eerder afgewezen dan gesti- muleerd, aldus Schep. Maar voor blinden en zeer slechtzienden is het van essentieel belang. Ouders moeten daarop inspelen en de blinde peuter mee in bad nemen, als het even kan ook samen met broertjes of zusjes. Is er maar een ouder of geen an der kind dan zouden familie of vrienden moeten worden inge schakeld, adviseert de onderzoek ster. Gaan de kinderen eenmaal naar school dan krijgen ze in het basis onderwijs al seksuele voorlich ting. Het probleem daarbij voor visueel gehandicapten dat heel veel in beeld wordt uitgelegd, Ook al is de informatie er dan in braille of op geluidscassette; het blijft heel erg moeilijk er een goede voorstelling bij te maken. Andere kinderen hebben het veel makkelijker. Zij zien op televisie allerlei hartstochtelijke scenes - en nog wel meer dan dat - zien plaatjes in boeken en tijdschrif ten. Ze weten dus hoe het er in de praktijk aan toegaat. Een blinde niet. Die peinst zich suf over de streeld en gekust door verliefde mensen. Glas water Hetzelfde geldt voor zaken als condooms on tampons. Je kunt cr alles over weten, maar als je geen idee hebt hoe het eruit ziet, wordt het toch een stuk lastiger. Laat een meisje zelf een tampon vast houden en het in een glas met wa ter stoppen, geeft Schep als tip mee. Op speciale scholen voor blinden en slechtzienden wordt veel ge werkt met poppen, die tot in detail kunnen worden afgetast. Maar 'in het echt' blijft het veel beter. Ben je als moeder van een blind kind opnieuwrwanger laat hem of haar dan steeds overal voelen en en moedig dat later wanneer er borstvoeding wordt gegeven ook steeds aan, suggereert Schep. Eventueel zouden ook hiervoor weer familileden of vrienden kun nen worden benaderd. Komt een jongere in de pubertijd dan neemt de interesse voor de andere sekse enorm toe. En dan maakt het niets uit of je kunt zien of niet. De blinde jongere wil net zo graag, maar weet niet goed hoe. In de eerste schuchtere contacten zal hij of rij dan ook wat onbehol pen cn weinig speels overkomen. Ket is namelijk niet mogelijk om van anderen af te kijken hoe het moet Volgens Schep is het daarom be langrijk dat er door ouders en hulpverleners ongedwongen over wordt gepraat. Cursussen en doe- praatgroepen kunnen daarbij van nut zijn. Het kan ook geen kwaad in die gesprekken duidelijk te maken hoe ver je kunt gaan met het in het openbaar vrijen en waar en wanneer kan worden gemas turbeerd. Want dat blijkt niet al tijd even helder. Bij jong volwassenen is de kennis veelal vergaard en gaat het erom dat ook in praktijk te brengen. Niet anders dus dan bij niet-visu- eel gehandicaptea Het leggen van contacten gaat noodgedwon gen echter een beetje anders. Het is voor een blinde moeilijk in te schatten of de persoon met wie wordt gepraat echt iets voor je voelt. Gezichtsuitdrukking en houding zijn namelijk niet waar te nemen. Maar, stelt Schep, blinden weten dat over het algemeen heel goed te compenseren duur extra infor matie uit de stem te halen. Handtastelijk Dan blijft echter nog het feit datje geen idee hebt hoe die persoon met die aardige stem eruit ziet Op basis van stem en geur wordt een eerste beeld gevormd, dat vervolgens door aanraking en af tasten kan worden verduidelijkt Niet iedereen is daar echter van gediend. Griezelen Het wordt soms als handtastelijk en opdringerig ervaren, aldus de hypnotherapeute. Andersom kan dat echter ook gelden. Sommige blinde meisjes griezelen ervan wanneer een man van wie zij niets moet hebben zich wil laten betas ten om zo te tonen hoe hij eruit ziet Zijn dat functionele of erotisch bedoelde aanrakingen? Het is vol gens Schep heel belangrijk om dat verschil te herkennen. Overigens kiezen veruit de mees te blinden en slechtzienden uit eindelijk voor een partner met de zelfde handicap, wanneer zij in de achterliggende jaren goed zijn be geleid en alles hebben aangeleerd dan hoeft er helemaal geen ver schil te zijn met niet-blinden, con cludeert Schep. En kan er ten vol le van het leven en de seks wor den genoten. trokken zouden zijn bij verduiste ring. De omvang van de diefstal Is groter dan aanvankelijk werd ge dacht De personeelsleden heb ben het bedrijf voor miljoenen op gelicht, zo blijkt uit onderzoek. De diwetie van de rederij gaat het personeel op de veerboot Discove ry strenger controleren. Vorige week werd bekend dat Ste na Line een onderzoek was ge start naar een aantal medewer kers van de catering-afdeling. Di recteur P. de Lange stelde toen dat de schade enkele tonnen be droeg. De fraude zou zijn ge pleegd aan boord van de Discove ry en zijn voorgangers. Onduide lijk is nog hoelang deze praktij ken al aan de gang zijn. Hoe lang de betrokken medewer kers fraude hebben gepleegd, is volgens De Lange niet meer te achterhalen. „Duidelijk is wel dat de hele zaak al jaren gaande was", zegt hij, „en dat er voor tonnen per jaar werd gefraudeerd. Als je het optelt is het een miljoenen zaak. Maar hoe verder de jaren wegliggen, hoe minder je hei kan bewijzen. Als je een grove inschat ting maakt dan is de maatschap pij over de laatste drie jaar voor anderhalf miljoen benadeeld". Een recherchebureau werd door Stena Line ingehuurd om de frau dezaak te onderzoeken. Meerei zende privé-detectives konden vaststellen dat er inderdaad werd gesjoemeld door personeel van de afdeling catering. Volgens Stena- directeur De Lange namen de frauderende personeelsleden pas sagiers direct mee naar een tafel. Daar werd afgerekend, zodat het geld niet in de kas van Stena Line terechtkwam, maar in de zakken van de medewerkers. Op de Ste- na-boten moeten de mensen beta len bij binnenkomst in de eetzaal, waarna men onbeperkt kan eten. Volgens De Lange werkten som mige personeelsleden samen bij het frauderen, en gingen anderen individueel te werk. De buit is vol gens hem niet meer te achterha len. Inmiddels is zestien perso neelsleden ontslag aangezegd. Stena line overlegt nog met de ei gen advocaten en het Openbaar Ministerie of aangifte wordt ge daan van verduistering. By de catering van Stena werken 140 mensen. Sommigen hadden al lang vermoedens dat er sprake was van malversaties. De perso neelsleden zyn gistermiddag in gelicht over de zestien ontslagen. Voor Stena geldt dat het overge bleven personeel brandschoon is. Directeur De Lange heeft zelf de ontslagen personeelsleden niet meer gesproken: „Mensen met wie ik jarenlang heb samenge werkt, kan ik niet meer in de ogen kijken." De directie van Stena Line gaat het personeel op de veerboot Dis covery strenger controleren. „We zullen door uitbreiding van de controlemogelijkheden het sys teem zoveel mogelijk waterdicht maken. Onder andere door came ra's op de kassa's, zodat mensen minder snel in de verleiding ko men zegt directeur W. de lange van Stena Line. Rotterdam De glazen schotten in de gereviseerde metrotreinen van de RET worden allemaal ge controleerd, Er zijn er inmiddels vijf gesneuveld. De afscherming zit direct naast de ingang van de metrotreinen om te voorkomen dat zittende reizigers rugtassen en dergelijke tegen zich aan krij gen. De ruiten gaan vrij gemakkelijk kapot als de rubberen ring tussen het glas en de stalen omklem ming eenmaal verdwenen is. Dat betreft een constructiefout, aldus een woordvoerder van het ver voersbedrijf.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2