9 Gewapende overvallers houden huis in Schiedam Extra geld voor zonneboilers Middagje haringkraken in Vlaardingen Jeugdraad kiest voor verlichting bij gymnastieklokalen J/J/eer lekker zitten en bootjes kijken 0Ê, Scholieren denken na over rechten van het kind Gevaarlijke koolmonoxide Man rolt sloot in Controle Rotterdams Dagblad Maandag 23 november 1998 Schiedam Drie horecazaken in het centrum van Schiedam zijn afgelopen weekeinde overvallen. De politie veronderstelt een verband, omdat in alle gevallen twee mannen als daders zijn gesignaleerd en er wapens zijn gebruikt. De ene overval ler hield het personeel van de zaken onder schot terwijl de an dere geld opeiste. De eerste overval had zaterdag avond omstreeks middernacht plaats bij hamburgerrestaurant McDonalds' aan de Broersvest. De overvallers hadden zich onher kenbaar gemaakt met bivakmut sen en waren gewapend. Net als bij de overval die onlangs in het centrum van Vlaardingen op een McDonalds' restaurant werd ge pleegd gebruikte een van de overvallers een zogeheten 'riot gun'. Lopend vertrokken de da ders in de richting van de Marco nistraat, waarbij zij onderweg hun bivakmutsen afzetten. Zondag volgend twee overvallen. Omstreeks tien uur stapten de da ders met bivakmutsen op kort voor sluitingstijd een videotheek de Oranjestraat binnen. Onder bedreiging van een vuurwapen werd het personeel gedwongen geld af te geven. Voor hun vertrek trokken zij de telefoonkabel tos. Met een buit van een paar hon derd gulden vertrokken ze te voet in de richting van de Koemarkt. Een uur later kreeg aan de Singel de medewerker van een snackbar een vuurwapen op zich gericht. Ook hij vond twee met bivakmut sen getooide mannen tegenover zich. Na het in ontvangst nemen van een onbekend geldbedrag lie pen de overvallers naar buiten. Ze vertrokken te voet in de richting van het centrum. De politie is onder meer op zoek naar getuigen. Hoek van Holland Het was weer niet gemakkelijk. Net als vorig jaar bij de eerste jeugddeelge- mecnteraad hadden de jeugdige raadsleden zich nu ook weervast- gebeten in hun eigen voorkeur. Wat moest er gaan gebeuren met het bedrag van tienduizend harde guldens, dat door de deelgeraeen- teraad beschikbaar was gesteld aan de jeugdraad. In de groepen 8 van de drie basis scholen was vooraf al uitgebreid gediscussieerd over de manier waarop het geld besteed diende te worden. Daar waren vier voorkeu ren uit overgebleven: veiligheids maatregelen bij het speeltuïntje in het Blesplan, extra verlichting bij de twee gymnastieklokalen, uitdelen van reflecterend veilig heidsband aan alle schoolkinde ren en het plaatsen van een bal- lenvanger op het grasveldje bij de Hoekse Hillweg/Mercatorweg. Vijftien kinderen vormden vrij dagmiddag de jeugdraad, die werd geleid door deelraadsvoor zitter Toos Brabander met assis tentie van secretaris JaapSekeris. Het was natuurlijk geen toeval dat de jeugdige raadsleden aan ta fel zaten op de internationale dag van de rechten van het kind. Een nadeel bij het belangrijke raadsdebat was, dat de onderwer pen alle vier wijkgebonden waren en dus niet het hele dorp betrof fen. Dat was ook moeilijk, omdat bij grotere voorzieningen het be drag van tienduizend gulden niet toereikend is. „Mevrouwde voor zitter, mag ik het woord?" Het klonk vrijdag tientallen malen, want de kinderen waren door Ka rin Abelman goed voorbereid op hun taak als raadslid. Aan de ver gaderdiscipline konden veel deel raadsleden een voorbeeld nemen. Het speeltuintje aan het Blesplein was het eerste dat aan de orde kwam. Shabir Oedai pleitte voor rubbertegels onder de drie speel- werktuigen, maar Anja Valstar vond dat zand goedkoper was en minstens zo veilig. Kevin van Dorssen constateerde dat de meeste kinderen toch naar de gro te speeltuin gaan en hij had geen behoefte aan uitbreiding van het Blesveldje. De al dan niet noodzakelijke schijnwerpers bij de twee gymza len aan de Mercatorweg leidden vooral tot een discussie over de ei gen verantwoordelijkheid van kinderen en ouders ten aanzien van fietsverlichting. Veel opmer kingen waren er over het voorstel om aan alle schoolkinderen re flecterende veiligheidsbanden uit te delen die op de kleding kunnen worden bevestigd. „Die draagt na tuurlijk de helft niet, want dat vindt iedereen stom," reageerde Sharon Ligthart Zij zag meer in reflecterende fietsbanden, maar vroeg zich af welke vaders en moeders die ook inderdaad op kleding of fiets zouden aanbren gen. Reflecterende haarbanden werden zonder meer afgewezen. „Die kan niet iedere jongen dra gen," stelde Jaco Hoppenbrou wer, wijzend op zijn eigen stekel- koppie. „Ze vinden het niet mooi, behalve als je er 'Nike' op zet, dan doen ze het wel. Maar het gaat wel om je eigen veiligheid," wist Josanne ten Berge. Bij het onderwerp ballenvangers aan de Hoekse Hillweg bleken de leden van de jeugdraad er prakti sche gedachten op na te houden. „Ze kunnen honderd meter ver der ook naar het veldje bij de Van Rijckevorselschool om te voetbal len. Daar zijn al ballenvangers," stelde Anja Valstar. „Als daar ge bouwd gaat worden, zoals de plan nen zijn, dan moeten de ballen vangers al snel weer weg," wist Udka Kania en Dominique de Ruyter vond dat de geparkeerde auto's daar maar weg moeten ten gerieve van de voetballende jeugd. Na de behandeling van de onder werpen leverde een eerste peiling als resultaat op dat alle kinderen zich nog steeds hadden vastgebe ten in hun eigen voorkeur,jviaar er moet wel een meerderheid zijn voor een van de voorstellen," waarschuwde voorzitter Braban der. Anders word het geld niet beschikbaar gesteld." Die waarschuwing bleek aan te komen. Tijdens een schorsing trokken de raadsleden zich terug in een van de kamers van het deelgemeentehuis en zelfs advi seuse Karin Abelman werd naar buiten gestuurd. Een unaniem besluit bleek na de heropening van het debat niet mogelijk. Maar wel was er een meerderheid voor het aanbrengen van verlichting bij de twee gymnastieklokalen. Daar maken veel kinderen 's avonds gebruik van en het blijkt er erg donker te zijn. Veel kinde ren hebben er een onveilig gevoel. Het raadsbesluit zal, zo beloofde ..4? voorzitter, zo spoedig mogelijk worden uitgevoerd. Hoewel hel bitter koud was, namen sommige Maassuizers de kans te baat de nieuwe bankjes even uit te proberen, rato Roei Dijkstra MaassluisGoed, verwarming zit er nog niet in. Maar verder valt er toch weinig aan te merken op de nieuwe banken op het Haven hoofd in Maassluis. Op de hoek met de Covert van Wijnkade, bij het voormalige douanekantoor, zijn vijf nieuwe banken neerge zet. Wethouder Koen onthulde ze vrijdagmiddag. Verder heeft de gemeente Maas sluis er eigenlijk niet zo veel mee te maken. Het herinneringsplaat je dat op elke bank is bevestigd maakt duidelijk dat de plaatselij ke Rabobank de gulle gever is. En dat heeft weer te maken met de honderdste verjaardag van de bank. Ook de oude zitplaatsen waren een schenking. De oude, gemet selde bank die inmiddels is ver wijderd, was in 1966 geplaatst in het kader van de viering van het vijfde lustrum van het dispuutge zelschap Marnix van het Amster damse studentencorps. Het dis puut wilde met de schenking her denken dat Mamix van Sint Aide- gonde op 4 november 1573 de Schans/het Havenhoofd heeft ver dedigd tegen de Spanjaarden. Na ruim dertig jaar dienst te heb ben gedaan als rust-, samen komst- en uitkijkplaats op het Ha venhoofd, door het uitzicht op de Nieuwe Waterweg een geliefd plekje bij veel, vooral oudere Maassluizers, voldeed het bouw werk niet meer. Het was versle ten. Maar de herinnering aan het dispuutgezelschap en de slag uit 1573 is daarmee niet verloren ge gaan. De gedenkplaat ervan is nu verwerkt in de sierbestrating. De nieuwe banken, daar was vriend en vijand het afgelopen weekeinde wel over eens, zijn een grote verbetering. AI is het na tuurlijk nooit helemaal goed. „Waarom hebben ze niet meteen een paar draadjes verwarming door de zitting en rugleuning ge daan. Dat zou pas echt comfort wezen," bromde een van de vaste gasten, om zich vervolgens er niet van te laten weerhouden een half uurtje te blijven plakken om boot jes te kijken. En te praten, veel te praten... Burgemeester en wethouders van Maassluis heb ben tienduizend gulden beschik baar gesteld om de aanschaf van zonneboilers te stimuleren. Voor iedere inwoner die een zonneboi ler aanschaft, ligt in het stadhuis vijfhonderd gulden klaar. Het betreft een vervolg op de actie die de gezamenlijke Waterwegge- Schiedam Welke rechten heb ben kinderen," hoe was dat vroe ger en hoe komen de kinderen uit de Derdewereldlanden er vanaf? Ook leerlingen van twee scholen uit Schiedam en twee scholen uit Vlaardingen hielden een spreek beurt over dit thema. Scholieren van ruim zevenhonderd basis scholen in heel Nederland spra ken vrijdag over de kinderrech ten op uitnodiging van Unicef. Unicef organiseerde deze actie omdat het vrijdag de Dag voor de Rechten van het Kind was. Zij wil de kinderen aan het denken zet ten over hun rechten en meer be kendheid geven aan het verdrag uit 1989. De scholen konden infor matiepakketten opvragen com pleet met foto's, buttons en infor matie, Unicef koos bewust voor een spreekbeurtactie zodat niet alleen de leraar aan het woord komt. Op basisschool De Wieken in Schiedam hielden Melissa, Sa- mantha, Mirjam en Coijan uit de hoogste groep een verhaal voor hun klasgenoten. Mirjam vertelde wat over het werk van Unicef en over kinderen die hun recht niet krijgen. Terwijl Corjan de rechten van het kind in een leeftijdslad der verwerkte. Zo somde hijop dat kinderen van nul tot vier jaar recht hebben op gratis openbaar vervoer. En als je twaalf bent en. de wet overtreedt, dan kom je bij de kinderrechter terecht, wist hij ook te vertellen. En: „Als je der tien bent, mag je na schooltijd be taalde klusjes doen. Ook mag je op zaterdag een vakantiebaantje hebben. En als je veertien bent, De scholieren van de Schiedamse basisschool De Wieken, Mirjam, Corjan, Melissa en Samantha, verdiepten zich grondig in de rechten van het kind en hielden daarover een spreekbeurt. Foto Roel Dijkstra mag je een vergunning aanvra gen voor een 27 MC zender. Je hebt ook het recht om mee te pra ten over verdere behandelingen als je doodziek bent en je krijgt een fiscaal nummer toegestuurd van de belastingdienstdoceerde Coijan. Onderwijzeres H. Hoogerboord- de Jong was zeer te spreken over de verrichtingen van haar leerlin gen. „Ze hebben er heel hard aan gewerkt. Sommige kinderen heb ben bij tal van organisaties infor matie opgevraagd. Het is leuk om te zien dat ze op heel jonge leeftijd toch al zelf de weg kunnen vinden naar instanties," aldus Hooger- boord. Ook Gamze Urhan en Mina Asa- die uit groep 7 van openbare ba sisschool De Taaltuin in Schie dam hielden een spreekbeurt. Net als Jouri Bakker en Annelies Vroon uit groep 8 van C. B. S Het Visnet en scholieren van De Re genboog uit Vlaardingen. meenten het afgelopen jaar hiel den. Landelijk wordt al een tijdje geprobeerd om zonneboilers aan de man te brengen, Het rijk legt zeshonderd gulden bij en ook EN- ECO doet met 325 gulden een duit in het zakje. Toch bleek dat niet genoeg om de mensen warm te maken voor een zonneboiler, die ondanks deze bijdragen nog te duur is voor de meesten. De colleges van burgemeester en wethouders van Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis besloten, daarom vorig jaar om nieuwe zon neboilers voor vijfhonderd gulden per stuk te subsidiëren. Daarmee kost een milieuvriendelijke zon neboiler nog altijd zo'n tweedui zend gulden. Daar tegenover staat dat de energierekening aan het einde van het jaar honderd tot honderdvijftig gulden lager is. Dat dankzij de collectoren op het dak - afmetingen één bü één me ter- die de warmte van zon om zetten. Vijf Ondanks een regionale promotie campagne in september van dit jaar -het moment dat veel men sen met de nakende winterkoude beslissen over de aanschaf van een nieuwe verwarmingsketel - is in het Maassluise stadhuis vo rig jaar de bodem van de subsidie- pot niet zichtbaar geworden. Wel geteld zijn in Maassluis vijf zon neboilers geplaatst. Toch hebben burgemeester en wethouders afgelopen week be sloten de subsidiepot opnieuw vol te stoppen. Nu met de verwach ting dat die het komende jaar wel opraakt. Het gemeentebestuur heeft daarbij de hoop gevestigd op ENECO. De energieleverancier gaat volgend jaar een grote cam pagne op touw zetten en heeft zich daarbij als doel gesteld om in het hele verspreidingsgebied - behalve Rijnmond onder meer ook Dordrecht en omgeving- tenminste tienduizend zonneboi lers te plaatsen. Ook in de stadhuizen van Schie dam en Vlaardingen zijn verge vorderde plannen om de invoe ring van meer zonneboilers op nieuw met subisdie te stimuleren. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Haringkraken, een vreemd nieuws-show met: milieu, politiek, historie, cultuur, prijzen, een klusje gasten, een redactie, producenten, nog een uitvoerend producent en drie presentatoren, Eén ding is zeker: het kan zon dagmiddag in café De Steeg in Vlaardingen alle kanten op. Peter de Jong brengt de uitnodi gingen rond, dus die meteen maar bij zijn vestje gepakt. Hij is ten slotte niet alleen de postbesteller, maar zit ook in de redactie, is uit voerend - oducent en doet als Har Pekel wig. ook nog de presen tatie (samen met Gert van Veen en Erik Meijer). Het haringkra ken blijkt allemaal voort te ko men uit het vijfjarig bestaan van het Vlaardings Taalgenotschap. De viering van die veijaardag is in het water gevallen, maar toch bleef er bij De Jong iets borrelen en dat is Haringkraken geworden. „Het is eigenlijk een beetje oud- bollig verhaal, maar met Gert van Veen zat ik laatst te praten over Pondjespolder. Dat is iets van vijf tien, twintig jaar geleden in Maas- sluis. Op de avonden dat er in Theater Schuurkerk niets te bele ven was werden er allerlei vrije sketches opgevoerd. Dat was heel prettig. Daarop en op ons jubile um inhakend hebben we het Ha ringkraken genoemd Om aan de ene kant toch de binding met die haring aan te geven, maar ook dat Vlaardingen eigenlijk niks meer met die hele visserij te maken heeft." Waterval Tsja, het is niet altijd makkelijk om een touw vast te knopen aan alles wat er uit de waterval De Jong dendert, maar in elk geval wordt geprobeerd om weer een soort van Vlaardingse talkshow uit de grond te stampen. Tot een jaar of vijf geleden was columnist Dick van der Lugt in de Harmonie actief met zijn Salon. Van der Lugt en De Jong zijn geen vrienden van elkaar en Haring kraken moet dan ook volgens De Jong 'absoluut niet als een voort zetting' van de Salon worden ge zien. „Je kunt natuurlijk ook Jay Leno en Barend Witteman met elkaar vergelijken. Haringkraken is ook wel een talkshow, maar wij gaan niet uitdragen wat wij goed of fout vinden. Wy willen de din gen die gebeuren in de stad mid dels interviews voor het gewone publiek toegankelijk maken. De Salon was meer het spuien van meningen van specialisten," al dus De Jong. Volgens hem gebeurt er m Vlaar dingen genoeg interessants om dergelijke talkshow in elkaar te draaien. Als het een beetje aan slaat is dit de laatste van dit jaar, maar komen erin 1999 vier. Uitgekauwd Toch lijken de onderwerpen wat uitgekauwd. Het begint zondag middag met een sketch van Berry Lussenburg die de raad 'een blow voor de ogen draait'. Iets rond het thema: waar bemoei je je mee als je zelf nog nooit een blowtje hebt gerookt. En daarna is er nog een interview met Peter Roovers, het gemeenteraadslid dat vorige maand alle (landelijke) kranten en de SBS-achtige actualiteiten programma's In 't Land haalde met z'n wietkweekjes op het dak terras van z'n woning aan de 2de Van Leydw Gaelstraat in de Oost- wyk. „Maar," zegt De Jong, Juist daar over gaan wij hem aan de tand voelen. Het zal niet zozeer over de affaire zelf gaan, al komt die na tuurlijk wel ter sprake, maar we willen vooral weten hoe hij al die mediabelangstelling heeft be leefd." Verder is er een gesprek met wet houder Kees van der Windt, in Vlaardingen verantwoordelijk voor zo'n beetje alles wat buiten op straat gebeurt en te zien is, sa men met 'ruimtekunstenaar' Hans Rikken. Rikken heeft vori ge week een beetje ruzie lopen maken met de wethouder over de plaats van Vlaardingse kunste naars in de Vlaardingse buiten ruimte. Stelt allemaal veel te wei nig voor vindt Rikken, die daar voor de wethouder als boosdoener aanwijst. Inmiddels schijnt ook de wethouder dat te vinden. „Ik hoop dat Van der Windt er een beetje over na heeft gedacht en antwoord heeft op alle vragen," al dus De Jong. Daarbij komt bij voorbeeld de vraag aan de orde in hoeverre je buitenruimte open baar kunt en wilt houden, of die overgeeft aan de Gammahekken- cultuur van bewoners. Verder worden er drie prijzen weggegeven. Afgezaagd. Toch? Nou, dat valt wel mee, denkt De Jong. Het gaat nu eens niet om de clubvoorzitter-van-het-seizoen of de middenstander-van-de-maand, maar om mensen uit onverdachte hoek. Hoewel? „Het gaat om wat wij belangwek kende prijzen vinden," zegt De Jong. En dat is dan bijvoorbeeld de uitreiking van de grote GVD. En GVD staat voor Gruwelijke V D. „Omdat," legt De Jong uit, „de V D in Vlaardingen ook na de renovatie het meest afgrijselij ke gebouw van Nederland in een stadskern is. Echt schandalig le lijk." De derde prijs die wordt uitge reikt is het Oude Stadshart. En die gaat naar Dirk Tempelaar, de man die het zegt goed met Vlaar dingen voor te hebben maar het stadhuis in die rol veelal met kriti sche ingezonden brieven in de di verse media bestookt. In de weg liggende hondenpoep is zijn dankbaarste onderwerp. Heeft u de tweede prijs gemist. Dat klopt, maar er moeten zon dagmiddag in De Steeg ook nog geheimen prijs te geven zijn. Eén daarvan is de winnaar van de Get verderrie. Haringkraken, een vreemd nieuwsshow, wordt zondag 29 no vember gehouden in café De Steeg, Hoogstraat 207 in Vlaardingen. Aanvang: 16.00 uur. Maandag 23 november VLAARDINGEN Cindnnati-geboow. CDA-discussie over in frastructuur, 17.Q0u. Aanloophuls De Groe ne Luiken. informatieavond ever kinderen van één ouder met psychiatrische problemen, 20.00U. ROTTERDAM Nighttown Theater Café 21.30 Popifilm. Hans, Het levenvoordeDood.de Doelen Gr 20.15 Grote Hartstochten. Het Radio Filhar- momschOrkest Rettetlam6e Schouwburg Grz. 20.15 Closer. Bonhei* 10.00-21.00 DEAF 93: Digital Dwe. Educatieve Tulnerr Hoogvliet 12.30-15.30 Herfst. Dinsdag 24 november SCHIEDAM Stadskantoor. Symposium Dagindeling m de 21ste eeuw, i3.00u, t Podium. Jamsessie, 21.3Qu. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. BZN, 20.QOU. Woon cen trum Hoytede. Lazing Historische Vereniging Vlaardingen, 20,OOu, MAASSLUIS Klei Sc Kleur, UsvogetstraoL Workshop, 13.30-15.30u. ROTTERDAM Jeugdtheater Hofplein 19.4513e Eenakter festival voor scholieren. Ahoy" 20.00 Hetne- ken night of theproms. Dlny22,OOMaJorLea- gue. R'dams Conservatorium 10.00- 17.00 Masterclass. Darko Petnnjak, gitaar, lux or Theater 20.15 Youp van 't Hek. Bon- heur 10.00-21.00 DEAF 98; Digtal Drve. Educatieve TulnenHoogvtietl2.30-15.30 Herfst Architectuurinstituut 20.00-22.30 Cityiife; verhalen van dé stad, Van do. 191/m wo. 25 nov. SCHIEDAM Filmhuis; The Idiots' do.vr.21. 'Mrs.Brown' za.21. VLAARDINGEN Het Zeepaard: 'Mrs.Brown'vr.21. "Theldiots* SchiedamBewoners van de Jan Vermeerstraat hebben zondag avond waarschijnlijk het leven gered van hun onderburen. ZD waarschuwden de politie, dat in hun woning een vervelende petro leumlucht werd geroken en ze last hadden van hoofdpijn en prikkelende ogen. Bij meting bleek er in de bewuste woning echter geen abnormaal hoog C0- gehalte te rijn. Nader onderzoek bracht de politie in de woning van de benedenburen. Daar sloeg de meter ver uit. Een gevaarlijke, volgens de politie zelfs, dodelijke hoeveelheid koolmonoxide hing in deze flat. Deze bleek vertxr- zaakt door een petroleumkachel, die de bewoners gebruikte voor de verwarming. MaassluisEen 63-jarige man uit Maassluis is gistermiddag van zijn fiets gevallen en een sloot in gerold. De man fietste omstreeks 15.45 uur op de Tulpstraatver moedelijk had hij een slok teveel op. Een 44-jarige plaatsgenoot, die het zag gebeuren, haalde het slachtoffer uit de sloot. De man is met een hoofdwond naar het Holy Ziekenhuis gebracht VlaardingenIn de nacht van za terdag op zondag heeft de politie in Vlaardingen op de Westlandse- weg een verkeerscontrole gehou den. Vier fietsers en bromfietsers kregen een proces-verbaal omdat zjj geen verlichting hadden op hun voertuig.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1