Cricketer Luuk van Troost sportman van het jaar Ventura veel te sterk voor Hermes Pollux-coach Ronald Jacobs: 'Natuurlijk worden we kampioen' Harga in laatste minuut onderuit Spetterende huldigingsavond is voorbeeld voor andere gemeenten Juventus weer met beide benen op de grond ODO laat zich bijna verrassen door Deto Droomdebuut Maassluis valt flink in duigen Oranje Nassau gaat sterk van start Nipte nederlaag van waterpoloploeg WSV j Kï* .of dam# Dagblad Maandag 23 november 1998 Schiedam De korfballers van Harga zijn in de zaal met een nip te nederlaag onderuit gegaan. In de laatste minuut werd met 15-14 verloren van Olympic. Vanaf het eerste fluitsignaal trok ken beide ploegen flink van leer. Omdat het tempo in de zaal over het algemeen hoger ligt dan op het veld, werden meer verbeten duels uitgevochten. Aanvankelijk verloor Harga die duels waardoor steeds tegen een achterstand werd aangekeken, maar nooit werd de aansluiting verloren en de marge werd niet groter één doelpunt in het voordeel van Olympic. Vlak voor het scheiden van de markt, toen Harga kwam eindelijk langszij kwam door de 14-14 in de korf te gooien, deden de gasten de Schiedamse ploeg toch nog de das om. Nieuwkoop-Spirit (m) 1-2 (0-1). Spirit overleefde een hete middag op een stijfbevroren veld in Niew- koop. Nieuwkoop maakte zijn sta tus als onberekenbaar elftal waar en bood verrassend goed weer stand. De eerste helft was voor de Schiedammers, die al snel door een schitterende tip-in van Tjeerd Poot de leiding namen. Daarna hield het elftal een veldoverwichl en kon het Nieuwkoop ver van het eigen doel houden. De tweede helft was het plots een heel ande re partij, Nieuwkoop zette Spirit het mes op de keel, dat resulteer de in de gelijkmaker uit een tip- in. Daarna werd Spirit verder te ruggedrukt en werd het een steeds moeizamer duel. Nieuw koop drong aan, maar de Schie damse defensie, vakkundig ge leid door de pas 18-jarige Joost van Vliet, gaf geen knmp. Uiteen sporadische uitval scoorde Jeroen van Duikeren met een machtig schot in de verre hoek. Tot vlak voor het eindsignaal bleef het spannend, De drie punten gingen echter mee terug naar Schiedam, waardoor Spirit 'gewoon' numer twee achter Pollux blijft. Dopie-Spirit (v) 2-1 (1-1). Spirit leek even op weg naar een stunt, maar moest uiteindelijk toch bui gen voor de souvereine koploper Dopie. Met de debuterende keep- ster Ellen Tomesen als invaller voor de afwezige Eva Leeman m het doel, opende Spirit sterk. Ge heel tegen de verwachting in hoc keyde Spirit goed met Dopie mee. Marleen Valk zette de kroon op de goede start door al snel de 0-1 te scoren. Daarna herpakte Dopie zich. Een strafcomer betekende de 1-1 waarna het tot de rust gelijk op ging. Na rust drukte Dopie Spi rit met de rug tegen de muur. De butante Tomesen hield het doel nog wel lange tijd schoon, maar moest toch huigen voor een goed afgeronde strafcomer, Dopie blijft koploper zonder puntverlies. Catwijk-Evergreen 5-0 (2-0). Evergreen moest door de knieën voor koploper Catwijk, maar de vijf treiters waren niet echt repre sentatief voor het spelbeeld. De Maassluisse mannen speelden wel heel erg angstig, terwijl een wat meer op het avontuur gerich te tactiek misschien beter op zijn plaats was geweest. Door de ne derlaag zakt Evergreen terug naar de zesde positie. Pollux-HDS 2-1 (0-1). Pollux deed gücde zaken door naakte belager HDS thuis te verslaan, HDS stond voor het duel in punten gelijk, maar was in Vlaardingen slechts sporadisch op de helft van Pollux te vinden. Uit één van die schaar se momenten maakte de ploeg overigens wel meteen 0-1, maar daar trokken de elf van trainer Ar jan Hess zich weinig van aan. In de tweede helft kwam de beloning voor het geduld. Jutta Voerman stond aan het einde van een aan val dwars door de defensie van HDS en kort daarop was het op nieuw feest: Linda van de Velde tipte een voorzet binnen en beslis te met die actie ook direct de wed strijd. Pollux kreeg nog wel een berg kansen, maar doelpunten le verde dat niet op. Pollux stijgt door de overwinning weer een paar plaatsen op de ranglijst. OSC 3-DWS (v) 21-10, Een fikse nederlaag voor de Schiedamsen. De honderd procent score ging verloren en de afstraffing was vol ledig aan zichzelf te wyten. Atomium-Winkelinrichters/WIK (v) 21-13. Tot de rust ging het alle maal crescendo met WIK. Pas na de thee kwam er de klad in. De thuisploeg liep weg en het alles of niets spelletje dat de formatie van oefenmeester Arnold van Wur- mond toen ging spelen, leverde geen resultaat op. Wings-De Hollandiaan (v) 16-15. Een nipte nederlaag voor derde divisionist. Tot kort voor het ein de was het spannend. Bij de stand 15-15 ging het mis. Over en weer waren er kansen op de overwin ning. Jessica de Nijs (zes treffers) en Tamara Stans waren trefzeker. DoorMikos Gouka Schiedam Even twijfelde Luuk van Troost, cricketer van Excelsi- or'20, m de bomvolle Sporthal Groenoord. Hij was zojuist uitge roepen tot sportman van het jaar 1998 van Schiedam en stond met zijn trofee naast het podium. Op dat moment kwam de uitbundige groep voetballers van WK naar voren om de huldiging van de sportploeg van het jaar te onder gaan. Van Troost, ook actief als voetbal ler van WK, moest weer het podi um op. Pas na aandringen van de speaker stond hij tussen de spe lers van de tweedeklasser om de medaille te ontvangen. Luuk van Troost mag met recht Schiedams beste sportman van het jaar wor den genoemd. Het Schiedamse sportgala heeft een enorme uitstraling. Met name de vergelijkingen met buurge meenten als Vlaardingen en Maassluis is nog steeds een oneer lijke. Waar in Vlaardingen en Maassluis de huldiging nog ama teuristisch is, maakt de Dienst Sport en Recreatie van Schiedam er een spetterende voorstelling van. De Q A band zorgde voor de muzikale omlijsting, het ballet van Gerda Kagie was bijzonder vermakelijk en de speeches wa ren goed en duidelijk verstaan baar. Uiteraard draaide het allemaal om het ophalen van de grote prijs. Luuk van Troost versloeg dus de concurrentie op basis van zijn prestaties voor het Nederlands cricketelftal tijdens het Europese kampioenschap. „Ik had het echt niet verwacht," opende de boom lange cricketer met een cliché, „Dit is echt een hele erkenning. Ik heb er geen brok van in mijn keel maar ik vind het echt heei mooi. Of ik nu ga stoppen? Omdat ik een seizoen als dit natuurlijk nooit meer meemaak. Nee hoor, ik ga vrolijk verder." Van Troost klopte zwemmer Jur- jen Engelsman (prestaties op het WK zwemmen), Willem Koning (Nederlands kampioen marathon veteranen), Marjolein Jongepier (waterskigigant) en Natascha van Gurp (judo). Van Gurp was zelf niet aanwezig maar trainer Ar thur den Hamer stond gespannen de plichtplegingen van de jury te bekijken en was benieuwd of zijn pupil de felbegeerde titel zou krij gen. „Natascha is een groot talent Derde van Nederland bij de senio ren terwijl ze pas vijftien jaar is. De kampioene in haar gewichts klasse is 25 jaar. Dat is natuurlijk nogal een verschil. Ze verblijft momenteel in Roemenie voor een toernooi. Ondanks dat een aantal judoka's in ons sportinstituut zeer goed gepresteerd heeft, blijft zij de blikvanger en een talent voor de toekomst Zo redeneerde ook de juiy, die er van overtuigd is dat Van Gurp in de toekomst een keer een dusda nige prestatie neerzet dat de titel haar niet meer kan ontgaan. Bram den Hamer, voorzitter van het Vlaardingse VFC, keek zijn ogen uit, „Het is de eerste keer dat ik hier ben. Ik vind het een ge weldige happening met een zeer professionele aanpak. Echt een voorbeeld voor de regio. De ge meente heeft echt haar stempel gedrukt op het gebeuren." Uiteindelijk kon WK dus de prijs afhalen. De promotie naar de tweede klasse was genoeg voor de champagne. De ploeg had zich al redelijk vermaakt tijdens alle op tredens en toonde dan ook uit bundigheid op het podium. Routi nier Willem van Baarle (34) stapte met een brede glimlach van het podium. „Dit is natuurlijk prach tig. WK sportploeg van het jaar. Mijn eerste keer en dat op mijn leeftijd. Ik ga dan ook snel naar huis want het voetballen gaat morgen gewoon door," aldus de li bero van de succesploeg uit Keth- el tegen beter weten m. Nieuw was de eretitel 'vrijwilliger van het jaar'. WK greep naast die prijs hoewel bestuurslid en ma nusje van alles Willlem van Ra vens ook tot de kanshebbers be hoorde. De prijs ging naar de Schiedamse consuls Otto Jung, Jo van de Gaag en Cor Valk. Valk liep met een brede grijns het podium af. „Het vereert me zeer dat we de prijs gewonnen hebben. Het doetje gewoon erg goed datje voor je werkzaamheden een schouderklopje krijgt. Ik weet ook niet wie ons genomineerd heeft. Natuurlijk zijn er nog tal van vrijwilligers die waarschijn lijk over het hoofd gezien zijn, maar wij zijn blij. Zeker dit jaar hebben we het als consuls moei lijk. De mensen weten vaak niet hoe het in elkaar steekt Er is veel onbegrip bij afkeuringen maar laat duidelijk zijn dat wij er geen genoegen in scheppen om een wedstrijd af te keuren. Een veld kan er vanaf de zijkant mooi uit zien maar vaak toch onbespeel baar blijken," aldus Valk. Nadat de jongens van WK het po dium verlaten hadden kon ieder een zich weer in het feestgedruis mengen. De organisatie haalde opgelucht adem. De optredens en demonstraties waren goed, de sporters tevreden. Het sportgala is een geweldig voorbeeld voor andere gemeenten. Sport wordt in verkiezingstijd naar voren ge stuwd om kiezers te winnen. Lo gisch, dat de kanonnen op sport gebied in de stad ook de waarde ring krijgen die ze verdienen. Schiedam De handbalwedstrijd tussen de mannen van Ventura en Hermes was er niet één om van te watertanden. De Schiedammers konden daar overigens niets aan doen. Vanaf het allereerste fluit signaal in de Groenoordhal bleek de fusieclub gisteren veel te sterk voor de bezoekers. Met 32-14 als einduitslag kwamen de krachts verhoudingen goed tot uitdruk king. Ventura had voor één keer de Margriethal, normaliter de thuis haven van geel-zwarten, moeten verlaten omdat daar een groot badmintontoemooi was. Er moest dus uitgeweken worden naar het hol van de leeuw, want 'aartsri vaal' DWS is normaal de bespeler van de Groenoordhal. Veel problemen hadden de spe lers niet met de andere zaal. In een hoog tempo werd Hermes vastgezet en volledig van het kastje naar de muur gespeeld. Bij de rust was de stand 13-5 maar daarna was er werkelijk geen hou den meer aan. Zeer ontspannen maar wel doeltreffend werd de partij uitgespeeld. Oefenmeester Rob Mooij, vorig seizoen nog werkzaam als hoofd trainer van het Maassluise Uni- tas'63, kon dan ook tevreden zijn. „Het was een wajk over. Ik kende de tegenstander niet maar had aan de uitslagen al gezien dat het geen sterke formatie was. Toch is het altijd afwachten hoe je tegen dit soort tegenstanders speelt. We hebben het uitstekend gedaan," aldus Mooij. Mooij stapte dus een jaar na de fu sie binnen bij de Schiedammers en lijkt zijn draai al gevonden te hebben. „Ik heb het echt prima naar mijn zin. De groep is heel erg gemotiveerd en de trainingsop komst nagenoeg perfect. Ventura beschikt over een aantal talenten. Toen ik hier begon trof ik een ploeg aan die graag wilde maar ook hoge verwachtingen heeft. Ik Ventura-doelman en bestuurder Bernard Dries: „Ventura heeft defuste heel goed verwerkt. Echt boven verwachting. HVKenUVGzijn verdwenen, we hebben gewoon een nieuwe vereniging Foto Peter Molkenboer heb daar mijn visie op losgelaten en het klikt. Het probleem is ech ter dat het verschil tussen een aantal ploegen in onze afdeling heel erg groot is. De ene week spe len we tegen een goede ploeg ter wijl we de week daarop weer een tegenstander treffen zoals van daag. Het gevaar is dat je tegen zwakke tegenstanders denkt dat je goed gespeeld hebt omdat het gemakkelijk ging, maar in werke lijkheid was het dan vaak niet goed." Mooij hoopt dat zijn ploeg een top drie-positie kan gaan bekleden. „We streven inderdaad naar een plek bij de eerste drie. Met dit en thousiasme en talent moet dat haalbaar zijn. Dat het vandaag zo gemakkelijk ging is niet onze fout. Er komen nog ploegen waar tegen we heel erg moeten knok ken." Ook keeper en vice-voorzitter Bernard Dries was tevreden. De sluitpost was meer mer de op bouw betrokken dan dat hij spec taculaire reddingen kon verrich ten. Hermes was niet bij machte het de doelverdediger moeilijk te maken. „Vandaag ging het heel makkelijk. Of het anders was om in de Groenoordhal te spelen? Dit is toen gewoon een Schiedamse sporthal. Daarnaast is het ook een mooie hal. Nee, het was geen pro bleem om hier te spelen." Een jaar na de fusie blijkt de club te bloeien. „Ventura heeft de fusie heel goed verwerkt. Echt boven verwachting. HVK en UVG zijn echt verdwenen, we hebben ge woon een nieuwe vereniging. Kijk maar op de tribunes, daar is spra ke van gemengd publiek. Voor zo wel de vrouwen als de mannen is het gewoon een zeer goede zaak geweest. Ik ben natuurlijk heel veel op de dub als speler en be stuurslid en merk dat het leeft. Daarnaast zijn we ambitieus. Het is het eerste jaar met Rob Mooij en het klikt gewoon. We proberen echt hogerop te komen, waar dat dan is zien we nog wel maar Ven tura is een gezonde club. De spe lers zijn vrienden, we trainen goed en gaan samen stappen. En zo hoort het ook." Door Pim van der Helm Vlaardingen „Allez, Pollux!" tracht één van de spaarzame Pol lux-supporters haar club verbaal te ondersteunen. Op het kwalita tief slechte hoofdveld is een drie tal jonge mannen in de weer met een frisbee. De formaties van Pol lux en Pijnacker leveren het ge vecht om de eerste plaats op het tweede veld. Het kleine aantal mensen dat op topper in de derde klasse A was afgekomen, kreeg een eenzijdig duel voorgescho teld. Pollux domineerde van be gin tot eind en won verdiend met 3-0, maar had het vooral koud, heel koud. „De eerste inhaalronde is op 20 december," zette Pollux-trainer Ronald Jacobs zijn motivatie coü- te que coüte te willen spelen uit een, „als het meerendeel van mijn selectie Kerstmis viert of op de lange latten staat. Daarom was ik verheugd toen ik hoorde dat we ondanks het ijzig koude weer en het harde veld konden spelen." Vooraf was het zaak dat de spelers gemotiveerd en gedisciplineerd ten strijde zouden trekken. Ja cobs: „De trainingen benutte ik met name om te hameren op dis cipline en de balcirculatie. Zolang we sober en geconcentreerd spe len is er geen vuiltje aan de lucht. Gaan we lopen met de bal of ver liezen we de organisatie uit het oog, dan komen we niet verder dan een onnodig gelijkspel zoals vorige week tegen Krimpen." Met die concentratie zat het wel goed. Al snel na het beginsignaal joeg Pollux op de bal waardoor het de tegenstander ver van eigen doei hield. De hardheid van het veld zorgde er wel voor dat zelden van vlot combinatiespel kon wor den gesproken. Oogstrelend of niet, het was gastheer Pollux dat na een kleine twintig minuten in de persoon van Amoud Wanders de score opende. Gijs Simons truukte in de vijandige cirkel be hendig enkele Pijnackers en loste een snoeihard schot, dat gekeerd werd door de sluitpost van de be zoekers, daarmee de bal op een presenteerblaadje bezorgend bij Wanders die het beslissende tikje gaf: 1-0. Vijf minuten na de pauze, die men in hockeykringen op het veld pleegt te houden, deed de zelfde Wanders van zich spreken. Ook aan zijn en Pollux' tweede treffer ging een strafcomer vooraf. Posi tie kiezend op de achterlijn van Pijnacker wist hij hun doelman met een droge schuiver in de lan ge hoek te verschalken Bjnm Kalden was verantwoordhjk voor de 3-0 en bracht met zijn knal de eindstand op het scorebord. „Het was een vrij duidelijke over winning," blikte Ronald Jansen tevreden terug. „Vantevoren drukte ik de jongens op het hart dat de ploeg die het meeste lef toonde vandaag zou winnen. On der andere daarom wijzigde ik on ze strafcomer wat zoals we heb ben kunnen zien een goede keuze bleek." Door de overwinning op naaste belager Pynaeker is het verschil tussen beide ploegen maar liefst tien punten en verstevigt PoUux derhalve zijn koppositie. Ge daagd of men in Vlaardingen voorzichtig gaat denken aan een promotie of kampioenschap ant woordt Jacobs vastberaden. „De directe confrontatie met onze grootste concurrent leerde ons dat we meer hockey in de ploeg hebben, dus natuurlijk worden we kampioen." WK bejubelt de uitverkie zing van sportploeg van het jaar. Onder het bonte gezel schap op het podium heb ben ook Luuk van Troost (sportman van het jaar) en de vrijwilli gers van het jaar zich ge mengd. Foto Roel Dijkstra Stadskanaal De bijzonder lange terugreis uit Stadskanaal was een vervelende voor de basketbal lers van Juventus. De Schiedammers verloren zater dagavond met 80-75 bij Jahn II, Een fikse tegenvaller voor Juventus dat verleden week in eigen huis nog een zwaar bevochten overwinning boekte en nu dus weer met beide benen op de grond staat. De mannen van oefenmeester Peter van der Waal wa ren zeker niet de minderen in het verre uitduel. Ze ker in de beginfase was de ploeg zelfs beter en nam het een voorsprong van zeven punten. De terugkeer van Atilla Gultuna speelde daar zeker een rol in. De spelbepaler had nog wel last van zijn hardnekkige enkelblessure maar was in elk geval weer fit genoeg om te starten. Daar tegenover stonden de absenties van Jordi Sluimer (studieverplichtingen) en Ronald Jonkman (werk). Aanvoerder Willem Doornik was teleurgesteld. „We hebben het zelf laten liggen. We hadden een behoor lijke voorsprong maar in de slotfase gaan we dan toch weer lopen klooien. Ik denk dan ook dat het echt door eigen falen was. We hebben er in de slotfase een beetje een zooitje van gemaakt. Dat zal toch te ma ken hebben met zenuwen. We hadden gewoon kun nen winnen. Jahn is ook een ploeg die slecht geklas seerd staat We waren er dichtbij en we gaan er dan ook vanuit dat we in de thuiswedstrijd deze ploeg moeten kunnen verslaan. MaaslandHet uit de overgangsklasse gedegradeer de ODO liet zich op de eerste speeldag van de zaal competitie bijna verrassen door Deto. Het was vooral te danken aan de ijzersterke conditie en de aanspo- t ringen van het hondstrouwe publiek dat de Maasian- ders een grote achterstand in de slotfase ombogen in een prachtige overwinning (24-12). In de eerste helft speelde ODO, met de prima invaller Ruurd Mosterd voor de geblesseerde Erik Passchier, vooral aanvallend matig en kon het verdedigend geen greep krijgen op de met scherp schietende te genstander. Ook na de rust leek ODO tegen een re gelrechte verliespartij aan te lopen ware het niet dat Deto, toch een van de favorieten voor de titel in de eerste klasse, meer moeite kreeg met scoren en ODO steeds beter op dreef raakte. Met nog vijf minuten op de klok had de thuisploeg een achterstand van 11-18 omgezet in een 20-20 gelijke stand, een ongelooflijke eindspurt bezorgde ODO, uiteindelijk de volle winst. „Een compliment voor mijn ploeg," was ODO-coach Wim van renesse van Duyvenbode tevreden, „dat het zo'n achterstand heeft goedgemaakt. Vooral de nieu we vakindeling heeft zijn vruchten afgeworpen." Vlissingen Kersverse eersteklasser CKC Maassluis kreeg een Gkse nederlaag om de oren van Fortis (22- 12). „De busreis was het hoogtepunt van de dag," constateerde Maassluis-woordvoerder Mart van der Gaag. „Omdat het tweede ook tegen Fortis moest spelen was er besloten om gezamenlijk de reis naar Vlissingen te maken," Fusieploeg Fortis dat kampioen werd van de eerste klasse maar door de fusie noodgedwongen de stap naar de overgangsklasse niet mocht maken, liet Maassluis soms alle hoeken van de zaal zien. De thuisploeg speelde gemakkelijker, had meer lengte, was agressiever en beschikte over een zuiverder schot. Tot 4-4 hield Maassluis de Zeeuwen nog wel bij, daarna schoot het vooral kwalitatief te kort VlaardingenDe puike overwinning van Oranje Nas sau op Ondo (14-12) was vooral aan een prima ge speelde eerste helft te danken. De Vlaardingers toon den aan geleerd te hebben van de eerste veldhelft in de tweede klasse en ze zorgden er voor dat de gasten uit Middelburg geen enkele hoop op een zege moch ten koesteren. Na de perfecte eerste rondgang werd Oranje Nassau, dat in de zaal met Debbie Goedknegt voor Jorina van Noort en Marco van der Harst voor Martin de Kruijk aantreedt, geconfronteerd met een 'achterverdedi- gende' opponent. 1(De aanval kreeg het moeilijker," aldus Oranje Nassau-speelster Monique Doomink, „maar toch kregen we nog genoeg kansen. Onze zege kwam nooit in gevaar." Vlaardingen - De ontmoeting tussen de waterpoloploe- gen van het Vlaardingse WSV en Gouwestaete was er een om niet vrolijk van te worden. De Vlaardingers stelden in de aanval weinig voor en Gouwestaete in spireerde ook al niet. De schotloosheid werd tot uit drukking gebracht in de voor waterpolobegrippen la ge score van 2-3. De nieuwe nederlaag kwam tot stand door de perio destanden 1-0,1-3,2-3 en 2-3. Uitblinkers bij WSV wa ren beide doelmannen Marco de Zwart en Arjan van Opzeeland. Voor WSV scoorden Jerry Doumenïs en Meindert Prins. Door deze nieuwe nederlaag heeft WSV vijf punten achterstand op Gouwestaete. Kort Bondig Ook dit jaar schuiven de hockeyers van het Schie damse Asvion weer aan voor het kerstdiner Het reeds de vierde keer dat het clubhuis met de Kerst in een restaurant wordt omgetoverd HVO-voorzitter Johan Hoogerwerf zal donderdag 26 november na de training waarschijnlijk wel een rondje geven De preses is dan precies dertig jaar getrouwd Bij Ex celsior^ wordt zondag 27 december weer het tradi tionele oliebollen- en snertoemooi gespeeld Ro nald Bunte is er na zijn blessure nog altijd niet in ge slaagd zijn plek bij Zwaluwen onder de lat te herove ren Tobias Duifhuizen geniet nog altijd de voor keur bij trainer Ron van de Berg Middenvelder Er- win van der Lee heeft sinds kort een vervoerspro bleem Zijn supersnelle motor is maandag gestolen Van der Lee overweegt een oproep te plaatsen in 'Opsporing Verzocht' All Oskan is weer terug bij Zwaluwen, maar hij staat nog niet in de basis De spits is teruggekomen op zijn buitenlandse avontuur en heeft de training inmiddels hervat K&B is ook niet weg te denken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 7