Ommekeer rond A4 nabij KERST!' IRC De Ridder: 'Beter tunnelbuizen dan geluidsschermen' Rotterdams Dagblad Vooroordelen en grenzen verkennen ■mm a» KnMNSI L DiO i 101 1 n ICN1 111 ÉJ BABENPPI r T T Kinderen muisstil als ouderen voorlezen 'Kansen voor milieuvriendelijke inpassing liggen voor het oprapen' Schiedam verwacht duizenden bezoekers tijdens Zweedse dag Jongeren exposeren voor de partnerstedenconferentie Gewond na aanrijding Ruiten vernield Man en hond gewond Van Haarenlaan weer afgesloten Dode bij brand in fietsenstalling van 3 maanden voorsI«chts/79j Waterweg Dinsdag 24 november 1998 Schiedam Op de kruising van de Stadhouderslaan en de Willem de Zwijgerlaan onstond gisteren een aanrijding waarbij een fletser werd aangereden. Een 62-jarige automobilist uit Schiedam wilde vanuit de Willem de Zwijgerlaan de Stadhouder slaan inrijden en zag daarbij een 43-jarige Schiedamse op de fiets over het hoofd. De vrouw is, ver moedelijk met een gebroken been, naar het Sehieland Zieken huis gebracht. Vlaardingen Bij een super markt, een school en een kerkge bouw in Vlaardipgen zijn gisteren vernielingen gepleegd. Bij een supermarkt in winkelcen trum De Loper werden twee rui ten van de toegangsdeur inge gooid. By een scholengemeen schap aan de Koningslaan werden ook twee ruiten vernielden en bij de Pnielkerk aan de H. Roland Holststraat sneuvelden acht rui ten. Verder werden twee lan taarns op de Stadhoudersweg met een luchtbuks beschoten. Vlaardingen Een 50-jarige man uit Vlaardingen en zijn hond zijn gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op de Burgemeester Pruissingel. Een 41-jarige auto mobilist uit Papekop negeerde het rode verkeerslicht en reed daarbij de man en zijn hond aan. Het slachtoffer is naar het Holy Ziekenhuis gebracht, de hond naar de dierenarts. Beiden kon den na onderzoek naar huis. Schiedam De Burgemeester van Haarenlaan in Schiedam is m de nacht van donderdag 26 en vrijdag 27 november voor alle ver keer afgesloten. De afsluiting duurt van 23.00 tot 6.00 uur vrij dagochtend. De stremming heeft te maken met rioleringswerkzaamheden. Donderdag start de aannemer tussen de Johan Braakensiek- straat en de Jan van Zutphen- straat. Onder de Burgemeester van Haarenlaan wordt een nieuwe riolering aangebracht. Overdag betekent dit voor het verkeer dat er in de richting van Plein 1940- 1945 en Parkweg het aantal rij stroken wordt teruggebracht van twee naar één. Maandag 30 november wordt be gonnen met rioleringswerkzaam heden in de Jan van Zutphen- straat. De werkzaamheden duren naar verwachting tot 18 decem ber. Gedurende die periode is het parkeerterrein voor de flat aan de Burgemeester van Haarenlaan al leen bereikbaar via het fietspad bij de Alphons Ariënsstraat. De kruising Johan Braakensiek- straaVBurgemeesier van Haaren laan wordt begin december voor zien van een verkeerslichtinstal- latie en daarna opengesteld voor het verkeer. VlaardingenIn een afweging van nut en noodzaak van een rijksweg door Midden- Delfland beoordeelt de Deiftse hoogleraar prof. dr. ïr. H. A. J de Ridder het gebruik van tunnelbuizen tussen Delft en het Kethelplein positief. De maatschappij is volgens hem het minst gediend met vast houden aan het plaatsen van hoge geluid- schermen op het stuk tussen de noordelij ke woonwijken van Vlaardingen en Schiedam. De hoogleraar integraal ontwerpen van de TU Delft deed onderzoek voor de ont- wikkelingscombinatie, die het plan De Rits in Den Haag heeft gedeponeerd. De woningcorporaties uit Schiedam en Vlaardingen werken daarin samen met aannemers, een ingenieursbureau en projectontwikkelaars. Zij stellen voor in het stedelijke gebied de aanleg van de weg te combineren met de bouw van nieuwe woningen en een aantal voorzie ningen. De Ridder paste zijn 'Partnering Model' toe op dat plan. Hij noemt het een eerste poging om een ontwikkelingsproces van een infrastructureel project in zowel lan delijk als stedelijk gebied integraal te be naderen. Het doel daarvan is om op effec tieve en efficiente wijze besluitvorming over nieuwe infrastructuur te realiseren, die optimaal wordt ingepast in de omge ving. In zijn model deelt De Ridder alle belang hebbenden m drie groepen in en drukt hij waarden op het gebied van bereikbaar heid en omgeving in geld uit. De overheid is regisseur en bepaalt wat er moet en mag gebeuren. De gebruikers van de in frastructuur en de omgeving, waartoe in het geval van de A 4 De Ridder ook de cor poraties in beide plaatsen rekent, om schrijft hij als 'waardevragers'. Waarde- gevers zijn de marktpartijen, die met hun kunde en ondernemerschap zorgen voor uitvoering van de plannen en opdraaien voor de kosten voor het maatschappelijk aanvaardbaar maken van de ingreep. Het Partnering Model berekent het maat schappelijk nut van een infrastructureel werk door de opbrengsten uit verbeterin gen van de bereikbaarheid (regionaal en landelijk) en uit aanpassingen in de di recte omgeving te verminderen met de kosten van aanleg van de infrastructuur en aanpassingen. Volgens die berekening heeft het inkap selen van de 1800 meter weg tussen Schiedam en Vlaardingen in nieuwbouw gecombineerd met een rijksweg op maai veldniveau door Midden-Delfland het hoogste maatschappelijk nut. Pagina 13: Rijksweg A 4 als nieuw voor beeld van aanpak infrastructuur. Muisstil luisteren de idnderen van groep 6, van de Van Kampenschoo! In de Willem Pij perstraat naar het verhaal dat hun wordt voorgelezen. In Vlaardingen loopt een proef project waarhij 50-pkissers voorlezen op ba sisscholen. Het project is opgezet in samen werking met de Stichting Ouderen en de stadsbibliotheek, vertelt projectielder Jo- landa Verbraak van de bibliotheek. ..Het leesgedrag van kinderen gaat achteruit, ter wijl ouderen veel lezen. Zij kunnen dit dus het beste doorgeven. Bovendien kunnen we op deze manier het contact tussen ouderen en kinderen bevorderen." Zestien 50-pfussers lezen een half uur per week voor op vier scholen, aan de groepen 5 tot en met 8. „Dit zijn weliswaar de oudere kinderen," vertelt Verbraak, „maar die vin den het hartstikke leuk. Bovendien vinden ze het superleuk dat iemand speciaal naar school komt om te lezen." De proef loopt tot begin januari. Dan volgt een evaluatie, maar Verbraak hoopt dat er geld beschikbaar komt om het project te kunnen voortzetten en uitbreiden naar andere scholen. Foto Roel Dijkstra Door Jan Rozendaal Vlaardingen Het begint er steeds meer op te lijken dat Vlaardingen en ook Schiedam binnen kort het jarenlange verzet tegen de aanleg van de A4 tussen Kethelplein en Delft gaan staken. Voorwaarde blijft wel dat de minister met geld over de brug moet komen voor een milieuvrien delijke inpassing van de nieuwe rijksweg. De Stadsregio Rotterdam heeft momenteel een voorstel in de maak, waarvan men in Rotterdam hoopt dat daar ook in de stadhuizen van Vlaar dingen en Schiedam een handtekening onder wordt gezet. aan de inpassing in Midden-Delf land. Terwijl de omliggende ge meenten de weg ook daar onder de grond willen, hield Van der Tak gisteren zijn gehoor voor dat aarden wallen best mooi zijn in een natuurgebied. Omvervolgens het voorbeeld van de A13 aan te halen waar tussen Overschie en Delft op nog geen honderd meter van de rijksweg - 'waar dus nog niet eens wallen omheen lig gen' - een vleermuizenkolonie huist. „Die kolonie wordt ge schaard onder de top van Neder land" aldus Van der Tak. Het waren dat soort opmerkingen die er voor zorgden dat Kool en Van der Windt zich -nog- niet tot onverhoedse toezeggingen lie ten verleiden. Dat bleek gisteravond op een CDA-bijeenkomst in Vlaardingen. De Rotterdamse wethouder J. van der Tak (CDA), tot begin dit jaar binnen de Stadsregio verantwoor delijk voor verkeer en vervoer, deed daar een klemmend beroep op het zwaar vertegenwoordigde gemeentebestuur van Vlaardin gen om het standpunt te wijzigen. Tot nu toe is Vlaardingen (net als Schiedam) tegen de aanleg van de A4. Om verder niet helemaal met lege handen te staan is daar de nuancering aan toegevoegd dat als de weg onvermijdelijk wordt, deze zo milieuvriendelijk moge lijk moet worden ingepast. Volgens Van der Tak is het nu de tijd om dat standpunt te verlaten. „U heeft 32 jaar tegen deze weg geprotesteerd. Ik heb daar respect voor," aldus Van der Tak. Maar volgens hem is het nu het mo ment om 'de handen ineen te slaan'. „Het kabinet heeft een pot je klaarliggen van een miljard gulden voor een betere inpassing van infrastructuur. De vraag is of dat geld er over zeven jaar er nog is." In de huidige planning van het ministerie van Verkeer en Water staat is voorzien dat in 2005 wordt begonnen met de aanleg van de A4 Noord. Daarvoor is 380 miljoen gereserveerd. „Dat is absoluut te weinig," vindt ook Van der Tak, die daarom pleitte om snel met een gezamenlijk plan te komen. „Nu liggen de kansen voor een milieuvriendelijke aanleg voor het oprapen. Vorig jaar heeft de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat al eens tegen mij gezegd dat als het met 100 miljoen extra kon, zij meteen haar handte kening zou zetten. Met die pot van één miljard moet er dat wel 160 miljoen extra inzitten," schat Van der Tak in. En dat zou voldoende zyn om een plan als De Rits, waar bij de weg tussen Vlaardingen en Schiedam wordt overdekt zodat er plek is voor nieuwe woningen, bedrijven en recreatie, te realise ren. Haast Haast is wel geboden, hield de Rotterdamse wethouder zijn ge hoor in Vlaardingen voor. Want 'heel Nederland' ligt op de loer. Daarom, doceerde hij, is het zo be langrijk om met een eensluidend standpunt te komen. Maar zo makkelijk waren de meest betrokken wethouders A. Kool (CDA, verkeer en vervoer) en K. van der Windt (PvdA, stedelij ke ontwikkeling) gisteravond niet over de streep te halen. „Wij zijn een beetje pagus geworden nu het kabinet niet meer dan 380 miljoen uittrekt voor die weg en daarmee dus een aanleg op maaiveldni veau lijkt te willen realiseren," al dus Kool. „En dat is voor ons abso luut onbespreekbaar." Van der Windt wilde weieens we ten dat als de minister vasthoudt aan een bovengrondse aanleg of het protest dan ook zo eensgezind zou zijn. tl;Een bovengrondse aan leg kan niet," riepen daarop Van der Tak en de ook vertegenwoor digde Industriële Kring Vlaardin gen in koor. „Daar zullen wij ons tegen verzetten." Van der Windt, daarin gesteund door zijn fractievoorzitter A. Atte- ma, zuinigjes tegen Van der Tak: „Het is een oproep in de goede richting." Toch blijft de vraag of Vlaardin gen en Schiedam - en ook Schip luiden en Delft - zich achter het voorstel van de Stadsregio zullen scharen. Tot nu toe heeft de regio nooit veel aandacht geschonken Schiedam Een 47-jarige in woner van Schiedam is giste ren omgekomen bij een brand in een fietsenstalling aan de Westvest Twee panden aan de Lange Haven werden uit voor zorg ontruimd omdat het vuur dreigde over te slaan naar deze woningen. De brandweer zaagde het dak van een van de panden open om bij de vuurhaard te komen en de brand te blussen. Hierna werd een onderzoek gehouden waarbij het slachtoffer werd aangetroffen. De recherche houdt op het moment een on derzoek naar de oorzaak van de brand. Schiedam Schiedam staat eind januari één dag in het teken van Zweden en aSes wat met het Scandinavische land te maken heeft. De gemeente Schiedam houdt dan een Zweedse dag waar op tevens het startschot wordt ge geven voor de verkoop van de wo ningen Sveafors: de eerste fase van de uitbreidingswijk Sveapax- ken. Enkele duizenden mensen wor den in Schiedam verwachtop za terdag 30 januari. Het zijn de mensen die zich nu al hebben in geschreven voor een woning in Sveaparken (inmiddels al zo'n zesduizend) en de mensen die af komen op een van de vele activi teiten tijdens de Zweedse dag. De gemeente zal verder samen met de Stichting Woonpromotie Schiedam een groot publiciteits offensief op poten zetten. Voor de dag wordt ook de Zweed se ambassade, de cultureel- en handelsattaché en een aantal Zweedse bedrijven benaderd. Zij zullen samen met een volksmu ziekgroep de dag verlevendigen met muziek, informatie en andere activiteiten. De nadruk van de dag komt te lig gen op Sveaparken, de grote nieuwbouwwijk aan de rand van Schiedam Noord. Tijdens de Zweedse dag wordt het startschot gegeven voor de verkoop van de eerste 220 woningen in de wijk. De officiële verkoop start echter een week later. Met lezingen, films en dia's wordt de bezoeker tijdens de Zweedse dag een beeld gegeven van de sfeer en de stijl in de Schiedamse uitbreidingswijk. Wethouder Reijnhout en stedenbouwkundi ge en Sveaparken-coordinator Bram van de Hengel zullen de le zingen verzorgen. De Zweedse dag wordt gehouden in de foyer van het Theater a/d Schie; de le zingen in de AleidazaaL De gemeente en de Stichting Woonpromotie Schiedam trekken alle registers open om een publiek naar Schiedam te lokken dat af komt op het speciale concept van Sveaparken en niet op het feit dat er een nieuwbouwwoning te koop is. De gangmakers achter Svea parken hopen dat de wijk na de eeuwwisseling wordt bewoond door mensen die het Zweedse concept een warm hart toedragen. Want het behoud van de speciale sfeer in de Zweedse wjjk valt of staat met de bereidwilligheid van de bewoners. Als zij meer voelen voor een Gammaschutting dan voor de lage witte schutting zal er niet veel overblijven van het con cept van de gezamelijke open bui tenruimte. De juristen van de gemeente Schiedam zijn op het moment druk bezig om regels en voor schriften op papier te zetten waar mee de Zweedse sfeer in de wijk wordt £rewssrbor°d. Daarbij valt te denken aan een soort algemeen reglement waar alle bewoners zich dienen te houden en dat zorgt voor een bescherming van de openbare ruimte. Schiedam De jongeren heb ben de expositie in de Stadswin- kel opgebouwd aan de hand van v(jf thema's Vriendschap en Liefde', 'Genot en Plezier', Vooroordelen', 'Geen Grenzen' en 'Educatie en Voiming'. De eerste twee onderwerpen, die worden uitgebeeld in foto-colla- ge's en attributen als een grote Duitse bierpul, symboliseert met name het plezier dat ze heb ben gehad met de andere hon derd jongeren uit Frankrijk, Slovenië, Nederland, Polen, Hongarije, Italië, Bulgarije, Schotland, Zweden, Spanje, Wit-Rusland en Duitsland. Bij de laatste drie thema's hebben de jongeren een eigen verhaal. Onderwerpen als 'Geen Gren zen' en Vooroordelen' worden in de collages lichtvoetig behan deld. Zo staat er bij een foto: „The Mac (Donalds) is every where, If they don't care about borders...Why should we?" Ondanks dat de Nederlandse jongeren deze zomer waren af gereisd met het idee dat de grenzen in Europa steeds meer vervagen, bleek de Nederlandse groep toch ook last te hebben van vooroordelen. Zo dachten zij dat Duitsers erg nauwgezet en streng zijn. En dat bleek dus niet zo te zijn. Van de Hollanders werd weer gedacht dat zo'n beetje iedereen aan de hasj is. Eline is er nog een beetje ver ontwaardigd over. „Echt, in Duitsland stonden wij direct be kend als de blow-groep. Want wij komen uit Holland en daar zouden alle jongeren blowen." Bij de expositie is ook een video te zien. Het filmpje hebben de jongeren zelf gemaakt. Het laat zien hoe zjj in Schiedam leven. Schiedam Een aanzet voor de partnerstedenconferentie van za terdag 28 november in Schiedam is alvast gegeven. Gisteren. Met de opening van de expositie in de Stadswinkel, die is opgebouwd door een groep jongeren uit de Schiedamse Westwijk. Zij verte genwoordigden afgelopen zomer Schiedam tijdens een internatio naal jongerenkamp in het Duiste Esslingen. Het kamp was georga niseerd door de zeven partnerste den. Wethouder Peter Groeneweg van sociale zaken opende de expositie van de jongeren in het bijzijn van een handjevol gemeente-ambte naren en jongerenwerkers uit Schiedam. De bedoeling was dat de aanwezige jeugd vragen wer den gesteld, maar dat raakte na het zien van een video een beetje in de vergetelheid. „Zaterdag moet dat wel anders," zei Cindy Groote. Als jongerenwerkster van wijkcentrum de Erker heeft zij de Schiedamse jongeren begeleid naar Esslingen. Groote vond het iammer dat er gi «deren niks aan de jongeren werd gevraagd. Al leen wethouder Groeneweg had de moeite genomen een praatje te maken met de jeugd. Zaterdag vormt de tentoonstel ling een belangrijk onderdeel in het programma van de jongeren- conferentie, die altijd naast de partnerstedenconferentie wordt georganiseerd. Jongerenwerkers en andere personen die met de plaatselijke jeugd bezig zijn in de zes partnersteden Esslingen am Neckar (Duitsland), Vienne (Frankrijk), Udine (Italië), Neath- Port Talbot (Engeland), Velenje (Slovenië) en Albacete (Spanje) maken dan kennis met de Schie damse jongeren. Theo van Giezen van de dienst Educatie Schiedam is zeer blij met de expositie en de inzet van de groep Schiedamse jongeren. „Want elk jaar komen er weer per sonen bij elkaar die bezig zijn met de jeugd. Maar daar zijn nooit de jongeren zelf bij. Er wordt nooit met jongeren gepraat, terwijl het wel over hen gaat," vertelt hij. Van Giezen die het programma van de jongerenconferentie in el kaar heeft gezet, denkt dat Schie dam dit jaar een goede beurt zal maken. Behalve dat de gemeente de groep van het uitwisselings kamp van de partnersteden heeft uitgenodigd, gaan de jongeren werkers uit de partnersteden za terdag ook nog langs wijkcen trum Oost. „Wij proberen de conferentie dit jaar eens los te krijgen van de ver gadercultuur," zegt Van Giezen, „Er wordt wel begonnen met ver gaderen. Dat is onvermijdelijk." Zaterdagochtend zitten de geno digden dan ook de hele tijd bin nen in het Stadskantoor. Na ken nismaking worden ervaringen uitgewisseld aan de hand van the ma's als sport en het betrekken van de jeugd bij (gemeentebe leid. Pas 's middags gaan de jon gerenwerkers naar buiten. 'Zonde' Van Giezen hoopt dat er door de conferentie in Schiedam eindelijk internationale jongerennetwer- ken ontstaan. „Want die partner steden zijn er voornamelijk voor de contacten. Tot nu wordt er ech ter veel te weinig mee gedaan. De mensen zien elkaar eens in het jaar en daar blijft het bij. Dat vind ik heel zonde," zegt Van Giezen. De medewerker van de dienst Educatie heeft om het contact te stimuleren een aparte internetsi te gemaakt voor het jongeren werk en de jeugd, die nu naast de gemeentesite bestaat. „Ik weet dat Vienne, Neath en Esslingen ook op het Internet zitten, dus dit is één manier," vertelt Van Gie zen. Hij heeft er duidelijk alle ver trouwen in dat er nu eindelijk, na meer dan dertig jaar conferenties, frequenter contact met elkaar wordt opgenomen. Hij zegt dat het hem niet zal gebeuren dat ie dereen tijdens de conferentie roept dat er 'inderdaad beter en vaker contact gelegd moet wor den' en dat vervolgens alles bij het oude blijft. Van Giezen: „Wij nemen namelijk het initiatief door stageplaatsen voor buiten landse jongerenwerkers in onze wijkcentra aan te bieden." tto«m nu «on wrfntorabpnnentent met automatlscfm betMhig op het Rotterdam*^: y Oa£Mad en ontvang twee kaartjes Keretofrcu», Ahoy' voor donderdag24 december cadeau^ Ja, noteer mij voor zo'n voordelig wlnterabonnement 3 maanden voor f 79,-) I I Naam: Voort: rr Adtes: Nn Postcode: Telefoon: (i.v.m. controle bezorging) I Bank/gironr,: Handtekening: 1 Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: - 1 Rotterdam» Dagblad, Afd. Abonnee Service 1 Antwoordnummer 3.579, 3000 VB Rotterdam f DORPSSTRAAT 174 29S2 AB BAREND RICHT BU OE WATERTOREN j TEL. 0180-611100 MAANDAG GESLOTEN - VRUDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3