Opvang vluchtelingen in zwembad KERS JCSRC Bezorgde brief naar aanleiding van verdronken schaatser Rotterdams Dagblad Prijs voor project in onderwijs 'Bouw Sveaparken is vragen om moeilijkheden Plan huisvesting asielzoekers van zakenman George Toth overvalt gemeente Schiedam Speelautomaten hal wil vestiging in Viaardingen Inbraak in school Winkeldievêgge aangehouden Fietsen terug bij eigenaren Boete voor afsteken en bezit strijkers i: bij een winterabonnemeni van 3 maendan voor s!achts/79, ïshj Nieuwe Passage WINKEL WIN EEN FIAT SEICENTO SX IN DE NIEUWE PASSAGE SCHIEDAM Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 26 november 1998 ViaardingenEen beveiligingsbe ambte heeft gisteren omstreeks 17.00 uur een 30-jarige man zon der vaste woon- of verblijfplaats aangehouden nadat het inbraak alarm van een school in de Van Maanenstraat in Viaardingen was afgegaan. De man bevond zich met een schilderij onder de arm in de tuin aan de achterzijde van de school. Door de komst van de be veiligingsbeambte ging hij er van door, maar kon uiteindelijk door de politie worden aangehouden op het NS-station Vlaardingen- Oost, De man heeft vermoedelijk met zyn vuist het raam ingesla gen aan de achterzijde van de school, waardoor hij het pand kon betreden. Schiedam Een 29-jarige vrouw uit Rotterdam is gistermiddag omstreeks 17.30 uur aangehou den op het Broersveld in Schie dam. De vrouw had even tevoren bij een kledingwinkel in dc Nieu we Passage enkele kledingstuk ken weggenomen. Dankzij het duidelijke signalement dat een medewerkster van de winkel de politie gaf, kon de vrouw even la ter worden aangehouden. Hoek van Holland Op het politie bureau in Hoek van Holland is gisteren de voorraad gevonden/ gestolen fietsen gedeeltelijk op geruimd. Alle 67 fietsen en de acht bromfietsen die het afgelo pen jaar zijn aangetroffen, wer den nagekeken op postcode en framenummer. Hiervan konden 21 fietsen bij de eigenaren worden teruggebracht; 46 fietsen en de bromfietsen bleven over. Volgens de politie komt dit voornamelijk doordat veel mensen geen aangif te doen van diefstal. Het over- - schot is voor 1100 gulden door een opkoper meegenomen. Rotterdam/Schiedam Door steeds onvindbaar te blijven en steevast niet te reageren op oproe pen van justitie heeft de 24-jarige Schiedammer Danny O. de tegen hem aangespannen rechtszaak wegens het afsteken en bezit van strijkers lang weten uit te stellen. Gisteren kwam daaraan een eind. De economische politierechter mr. C. G. Nunnikhoven veroor deelde de Schiedammer in de rechtbank in Rotterdam bij ver stek tot twee geldboetes van elk 150 gulden, Dit kwam overeen met de eis van officier van justitie L. M.E, van Wees. Door op 11 december 1996 op het Boerhaaveplein in Schiedam strijkers af te steken overtrad Danny O. volgens de economi sche politierechter de Wet milieu gevaarlijke stoffen. Ook door het bezit van het verboden vuurwerk maakte hij zich schuldig aan een economisch delict. ^rhiniiiiriAn/VlAardinfrpn Dp uithafpr rfmr het nncdimnp iisen kwamondpr de Dat dit niet is celukt list dan volgens uit Naaldwiik." Deze bewering wordt on- de schaatser niet door het ijs was gezakt Schlplulden/Vlaardingen De uitbater van café Vlietzicht in Schipluiden heeft vandaag een brief gestuurd aan het ge meentebestuur van Schipluidenwaarin hij samen met een aantal omwonenden van het café aandacht vraagt voor de on gelukkige regio-indeling voor alarmmel dingen. Aanleiding hiervoor is het tragische on geluk waarbij dinsdag een 50jarige in woner van Viaardingen om het leven kwam. Volgens cafébaas L. Mulders had het leven van de man misschien gered kunnen worden als de hulpdiensten eer der ter plekke waren geweest. De 50-jarige Ylaardinger zakte dinsdag door het nog dunne ijs en kwam onder de ijslaag terecht Omstanders zagen het ongeval gebeuren en sloegen alarm. Maar hulp arriveerde pas een half uur la ter. Duikers van de brandweer haalden de man boven water, waarna hij op de kant is gereanimeerd. Vervolgens is het slachtoffer naar het Dijkzigt Ziekenhuis vervoerd. Daar overleed hij alsnog in de loop van de avond. Best gedaan Uitbater Mulders is de eerste om toe te geven dat politie, brandweer en ambu lance hun uiterste best hebben gedaan om het leven van de schaatser te redden. Dat dit niet is getukt ligt dan volgens hem ook niet zozeer aan de inspannin gen van de hulpverleners, maar aan de indeling van de alarmmeldingen. Dit is veelal gekoppeld aan de indeling van de telefoondistricten. Het gedeelte van de Vlaardingse Vaart waar het fatale onge luk is gebeurd, valt hierdoor onder het rayon Naaldwijk/Delft alhoewel het dich ter bij de Vlaardingse wjjk Holy Noord ligt. „Dat is natuurlijk vreemd," zegt de eigenaar van Vlietzicht. „We zitten hier tien kilometer van Naaldwijk en maar vierhonderd meter van de bebouwing van Viaardingen. De hulpdiensten uit Viaardingen zijn hier dus sneller dan die uit Naaldwijk." Deze bewering wordt on derstreept door het incident van gisteren waarbij opnieuw een schaatser was be trokken. De café-uitbater zag 's ochtends rond élf uur een man op de Vlaardingse Vaart schaatsen. „Ik ben naar hem toe gegaan en heb hem gezegd dat het ijs le vensgevaarlijk was en dat hij er vanaf moest komen," zegt hij. „Maar hij ne geerde mij en schaatste gewoon weg richting Viaardingen, Daarna kon ik hem niet meer bespeuren op het ijs. Ik heb toen rechtstreeks naar de politie in Viaardingen gebeld en die waren binnen enkele minuten hier." Onderzoek van de politie toonde aan dat de schaatser niet door het ijs was g maar dat hij de waarschuwing van de ca fébaas ter harte had genomen en uit ei gen beweging van het ijs was gegaan. De brief die Mulders naar het Schiplui- dense gemeentebestuur heeft gestuurd, is mede ondertekend door verschillende buurtbewoners. Ook zij maken zich zor gen over het feit dat ze voor hulp zijn aangewezen op Schipluiden en niet op het dichterbij gelegen Viaardingen. „Met de moderne techniek moet het toch mo gelijk zijn om ons gebied bij Viaardingen in te delen. Dus vandaa r ook ons vriende lijk verzoek," zegt de cafébaas. Door Edwin Comelisse Schiedam Het plan van de Schiedamse zakenman George Toth om uitgeprocedeerde asiel zoekers te huisvesten in het voormalige sportfondsenbad aan de Burgemeester Knappertlaan is voor de gemeente Schiedam een volslagen verrassing. Tot op vandaag wordt er dan ook veel vuldig vergaderd over het plan van de Schiedammer van Hongaarse afkomst. Vanochtend vroeg was Toth nog uitgenodigd op de koffie bij burgemeester Scheeres. Ook een vertegen woordiger van de kerkelijke vluchtelingenorganisatie INLIA was daarbij aanwezig. Deze coör dineert de opvang in het voormalige zwembad. Toth wil de uitgeprocedeerde asielzoekers, 26 kinderen en hun ouders en verzorgers, opvangen in de ruimte aan de Burgemeester Knappertlaan. Het pand is al enige jaren eigen dom van Toth. Tot voor kort was er een fitnesscentrum gehuisvest. Bij de opvang gaat het om men sen die via een ander Europees land naar Nederland zyn geko men en hier asiel aanvragen. Ze moeten echter, volgens de afspra ken binnen de Europese Unie, hun aanvraag in het land van eer ste binnenkomst indienen. Het Verdrag van Dublin bepaalt na- melijk dat asielzoekers maar in één land van de Europese Unie asiel mogen aanvragen. Sinds ruim een maand komen Dublin- asielzoekers niet meer in aanmer- Aan de Westvest kan de wederopbouw van molen do Walvisch deze dagen goed worden gevolgd. Op de straat naast de in 1996 afgebrande molen wordt hard gewerkt aan het bouwen van de kap. Deze zal uiteindelijk worden opgetakeld om op de molen- stomp geplaatst te worden. Maar voor het zover Is, moet nog heel wat werk wor den verricht. De dikke blankhouten balken die naast de molenstomp liggen zijn daar het bewijs van. Ze zullen straks allemaal een plekje moeten krijgen in de kapconstructie van de molen. Foto Roel Dijkstra king voor opvang in Nederland. PvdA-staatssecretaris Cohen van Justitie besloot tot deze maatregel wegens het grote gebrek aan plaatsen in de centrale opvang. Hij wordt daarin gesteund door de regeringsfracties PvdA, WD en D66. Ageren Toch zijn er organisaties als het interkerkelijke INLIA, die zich het lot van de vluchtelingen, zoge noemde Dubliners-claimanten, aantrekken en ageren tegen het regeringsbeleid- INLIA kreeg lan delijke bekendheid met de op vang van uitgeprocedeerde asiel zoekers in een tentenkamp in Dwingeloo. De organisatie heeft eerder al aangekondigd dat ze ook mensen in Groningen, Rotterdam en Amsterdam onderbrengen. De fractievoorzitters zijn eerder vertrouwelijk ingelicht over de plannen van Toth. De gemeente is de afgelopen dagen ook verschil lende keren gebeld door-omwo nenden uit de dichtbevolkte wijk die wilden weten wat-de activitei ten in het voormalige sportfond senbad te betekenen hadden. Druk in de weer Tot en met gisteravond werd hard gewerkt om het pand klaar te ma ken voor de komst van de Dublin- claimanten. Bedden en kitchenet tes werden het pand in gedragen en Toth is druk in de weer ge weest om het pand te laten vol doen aan de eisen van de brand weer. Deze heeft eerder samen met de afdeling bouw- en woning toezicht een inspectie gehouden die heeft aangetoond dat het voor malige zwembad niet brandveilig is en zelfs als levensgevaarlijk moet worden beschouwd. Dit zorgt er volgens het college dan ook voor dat het onverantwoord is om er asielzoekers te huisvesten. Alhoewel b en w aantekenen dat het pand in de huidige staat 'vol strekt onverantwoord en derhalve niet toegestaan' is voor de opvang van asielzoekers, verbindt ze geen bestuursmaatregel aan de mededeling, Toth laat dan ook weten dat wat hem betreft de plannen gewoon doorgaan. „Ik denk dat ik met een paar ingre pen het pand kan laten voldoen aan de eisen van de brandweer," zegt Toth in een eerste reactie. Vflaardingen/Madurodam Staats secretaris Adelmund van Onder wijs heeft gisteren in Madurodam de Pelosiprijs voor sueesvolle on derwijsbegeleiding uitgereikt aan Anneke Elenbaas en Marjan van der Maas voor het project Brede zorg voor jonge (allochtone) kin deren. Dit is een vieijarig scho- lings- en begeleidingsproject in het kader van het gemeentelijk onderwijs achterstandenbeleid in Viaardingen. De pedagogische op vattingen van de leerkrachten vormen een uitgangspunt in het project. Centraal daarbij staat het vergroten van de vaardigheden van de leerkracht en met name de interactie tussen leerkracht en kind. Het bekroonde project is opgezet door de onderwijsbegeleidings dienst Nieuwe Waterweg-Noord. De jury van de prijs stond onder voorzitterschap van prof.dr. G. Kanselaar, hoogleraar onderwijs psychologie aan de Universiteit van Utrecht. De branchevereni ging WPRO reikt tweejaarlijks de Pelosiprijs uit voor succesvolle onderwijsbegeleiding. Onderwijs begeleidingsdiensten adviseren scholen en leerkrachten over on derwijsinnovatie. Er zyn er 54 van in Nederland voor zo'n achtdui zend basisscholen. Overdraagbaar De jury waardeert in het rapport 'de insteek op de huidige maat schappelijke problematiek rond om de taalvaardigheid van jonge allochtone kinderen en de concre te manier waarop deze in het pro ject is uitgewerkt en overdraag baar is gemaakt voor andere doel groepen. Het project richt zich op één van de speerpunten van het vernieuwingsbeleid: concentre ren op het taalonderwijs in de on derbouw met speciale aandacht voor risiccJeerlmgen. Het werk is medé gébasêerd op effectonder- zoek in samenwerking met dè Rijksuniversiteit Leiden'. Het winnende project is in eerste instantie ontwikkeld om de taai en spelontwikkeling te stimule ren. Vaak hebben allochtone kin deren daarbij een achterstand als ze voor her eerst op school komen, maar ook bij autochtone kinderen kan er aanleiding zijn extra aan dacht aan de taalontwikkeling te besteden. Door die brede aanpak is het project uitgegroeid tot een integrale aanpak van taalonder wijs aan alle leerlingen. Vroeger werden kinderen met een taalachterstand langer in de kleutergroep gehouden, zonder dat ze extra stimulansen kregen. Maar jonge kinderen kunnen veel meer dan velen vermoeden, is het uitgangspunt van de onderwijsbe- gegeleidmgsdienst in Viaardin gen. Ze zijn best in staat tot be grijpen en schrijven, mits op een goede manier aangeboden. Kin deren moeten er plezier in heb ben, zodat ze enthousiast en ge motiveerd hlyven. De leraren moeten daarbij zien wat de be langstelling van de betreffende leerling is. Bovendien is belang rijk dat de leerkracht zelf mee speelten voordoet, en vragen stelt om de ontwikkeling van iedere in dividuele leerling te stimuleren. Viaardingen Burgemeester Stam van Viaardingen heeft een verzoek ontvangen van een be drijf om in het centrum van Viaardingen een speelautoma- tenhal te openen. De wens om zo'n hal met tal van soorten spel- automaten te openen komt van het in Schiedam gevestigde MultiLine '96 bv. Dit bedrijf maakt weer deel uit van een groep van ondernemingen die al sinds 1951 betrokken is bij de exploitatie van en handel in amusements- en kansspelauto maten. Het gaat daarbij on apparaten met de meest ingewikkelde, vooral door de jeugd geadoreer de, high-tech achtervolgings en vechtspelletjes. De burgemeester legt het ver zoek maandagavond voor aan de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke zaken. In Viaar dingen is het zogeregeld dat een besluit over het wel of met toela ten van een dergelijke vestiging binnen de gemeentegrenzen is voorbehouden aan de gemeente raad. De initiatiefnemer zoekt naar een pand van zo'n vierhonderd vierkante meter waarin het hon derd verschillende automaten wil neerzetten. Daarbij heeft men het oog laten vallen op Hoogstraat 206, dat voor 1,1 mil joen gulden te koop staat. De be gane grond meet de gewenste oppervlakte- Als leeftijdsgrens wordt 21 jaar gehanteerd, waar de wettelijke norm op 18 jaar ligt. Er wordt een legitimatieplicht ingevoerd. Om de hal niet te aantrekkelijk voor de jeugd te maken komen er geen behendigheidsspelletjes als flipperkasten en voetbalta fels. De openingstijden die de exploitant wil hanteren zijn maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 24.00 uur en op zon dag van 12.00 tot 24.UU uur. Door Danielle Hermans Schiedam „Een vliegveld inruilen voor wo ningen? Dit werd twintig jaar geleden geroe pen, maar ik dacht dat we dit soort zwart-wit gedachten onderhand achter de rug hadden. Ik vermoed dat dit voor de wethouder een principiële kwestie betreft, of erger een emo tionele. Terwijl je als bestuurder toch de ratio voorop moet stellen," reageert directeur R. H. J. Wondolleck van Rotterdam Airport. Hij is zeer verbaasd over de gedane uitlatingen van de Schiedamse wethouder voor milieu, A. Reijnhout, gisteren in het Rotterdams Dag blad. Reijnhout onderzoekt momenteel of de isolatiekosten voor de nog te bouwen woon wijk Sveaparken tegen vliegtuiglawaai op Rot terdam zijn te verhalen. Ook noemde hij het bestaan van Zestienhoven 'pure ego-kloppe- rij'. Wondolleck: „Ego-klopperij? We doen het niet voor onszelf. Rotterdam Airport is een heel klein vliegveld, maar we dienen een eco nomisch belang in de regio. De wethouder houdt geen rekening met de inwoners van Rot terdam en al die mensen uit Zuidwest Neder land die gebruik maken van onze diensten. Het gaat vooral om zakelij ke reizigers. En daar zitten ook heel wat zakenmensen van Schie damse bedrijven bij," Jaarlijks vervoert de Rotterdamse luchthaven 600.000 passagiers. Het vliegveld groeide de laatste tijd in populariteit omdat volgens de di recteur veel mensen het zonde vinden om voor een vlucht van een half uurtje, in de file te staan naar Schiphol. „Schiphol is te vergelij ken met de AH. Wij zitten in dezelfde straat, een paar winkels verderop en dienen een to taal andere markt. Je kunt ons een delicatesse- zaak noemen. We zijn een zeer modem en ge avanceerd bedrijf dat er een streng naehtbe- leid op nahoudt. Het vliegveld is een kleine vijftig jaar op deze plek gevestigd. En natuur lijk, mensen willen wonen. Maar ze willen ook vliegen. Daar moet je een harmonie in vin den." Te begrijpen Wondolleck zegt best te begrijpen dat een ge meente als Schiedam zoveel mogelijk woning bouw binnen de grenzen wil realiseren. Maar hij vindt het niet sterk en niet 20 verstandig om zoals de wethouder een discussie over luchtvaart en vliegtuiglawaai in de pers te star ten.Je komt toch veel verder door met alle be trokken party en te praten. En ik vraag me af of het verstandig is een project met houten wo ningen te realiseren op een piek waar een aan vlieg- en landingsroute is. Ik ken het woning- bouwplan met, maar ik vermoed dat het veel milieubewuste mensen zal trekken. Moet je deze doelgroep daar wel plaatsen? Dat is vol gens mij vragen om moeilijkheden." De direc teur vindt dal de gemeente de toekomstige be woners van Sveaparken goed moet voorlichten over het bestaan van de luchthaven. Hij zegt een fatsoenlijk contact met het college in Schiedam te onderhouden, maar wethouder Reijnhout kent hij niet persoonlijk. Verbaasd Net als de directeur van Rotterdam Airport laat ook de gemeente Rotterdam via een woordvoerder weten verbaasd te zijn over de boude uitlatingen van de wethouder. Reijn hout mag dan wel dreigen met een claim van tientallen miljoenen guldens, maar maakt vol gens de stad geen schijn van kans op inwilli ging. Bovendien heeft Rotterdam de buurge meenten niet verplicht om net als deze stad niet meer binnen de geluidszone van 35KE te mogen bouwen. „Wij kunnen de buurgemeen ten tot niets verplichten. De gemeenteraad van Rotterdam heeft zichzelf onlangs opge legd niet meer te bouwen binnen de 20KE-con- tour. Dit naar aanleiding van de motie Beynen. Deze motie hebben we ter kennisneming aan de buurgemeenten gestuurd. Als de wethou der wil dat Rotterdam Airport dichtgaat, is ze bij ons aan het verkeerde adres. Het is niet aan ons om dit te beslissen, dat doet het rijk." No«m nu ©cni wlnterabonr««nant mot automatische betaling op het Rotteritomó^t Dagblad ènontvangtwee kaartjes Kerstclrcua Ahoy* voor donderdag24december cadea^? Ja, noteer mij voor zo'n voordelig winterabonnement 3 maanden voor 79,-) i 1 Naam: i Postcode: Telefoon: Adres: (I.v.m. controle bezorging)' l j Bank/gironr.: Handtekening: I Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: 1 Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service j Antwoordnummer 1S79, 3000 VB Rotterdam f 11 f 1 l?2ï

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1