12 Euromast krijgt 'buurtoren' Illegaal bordeel houdt al een jaar stand Muziek in metro Parijs welluidend voorbeeld voor Rotterdam Schade aan Energiehal valt vier keer hoger uit Organisatie Dijkzigt op de schop Symbool Rotterdam kan naast nieuwbouw blijven staan Straat vernoemd naar doodgeschoten agente Allegonda Rotterdams Dagblad I I Donderdag 26 november 1998 Rotterdam De organisatie bij het Academisch Ziekenhuis Rot terdam (Dijkzigt, Daniel den Hoed en Sophia) gaat drastisch op de schop. De maatregelen moeten zorgen voor een beter imago van het ziekenhuis bij zowel het eigen personeel als de Rotterdammers. De onvrede onder het 6500 werk nemers tellende personeelsbe stand is groot, meldt het blad Mo nitor van het AZR. En in de stad komt het Dijkzigt-ziekenhuis er ook niet goed van af, want 'er zijn geen vriendelijke mensen, geen goede dienstverlening en geen gastvrijheid'. Tydelijk bestuursvoorzitter drs, L. M. L, J. Lodewick: „Dat is heel erg, als je dat hoort. Het is vooral erg voor al die mensen die hier 's morgens maar toe komen om te werken en hun beste beentje voor te zetten. Dat is 99,9 procent van het personeel." Aan die situatie is in de afgelopen jaren niets gedaan, onder meer vanwege de bestuurlijk impasse in de raad van bestuur. „Daar mo gen we geen doekjes om winden. Er werd veel gepraat, maar er was weinig daadkracht. Dat leverde grote vertragingen op En; „Veel nieuwe bloemen had den «ronnen bloeien, i-'ie dreigen nu zelfs te verleppen." Hij doelt daarbij onder meer op de fusie met de Daniel den Hoed Kliniek, die er op papier wel is, maar waar in de praktijk veel te weinig mee is gebeurd. De medewerkers daar zijn behoorlijk gedemotiveerd, wordt geconstateerd. Interim-manager Lodewick er kent dat. „Er heerst grote onvre de. Terecht, denk ik. Maar de me dewerkers moeten ook begrijpen dat Rome niet in één dag is ge bouwd." De organisatie van het AZR is 'niet gezond', concludeert Moni tor. Er zyn te veel ontevreden me dewerkers. Maar negativisme en cynisme heersen nog niet, consta teert Lodewick. Hij vindt de orga nisatie te centraal geleid. Be voegdheden en verantwoordelijk heden moeten lager in de organi satie komen te liggen, meent hij- Lodewick:Alle zegen komt van boven, denken veel mensen. Die cultuur bestaat al lang zo. Maar er komt niets van boven. Een van de kenmerken is dat er wel veel over problemen, maar weinig over op lossingen wordt gepraat." De reorganisatie van twee jaar ge leden heefl hier geen verandering in gebracht, constateert hij ook. „De decentralisatie is op zijn be loop gelaten. We moeten iets doen aan de sudderende organisatie. Zo kan het echt niet langer. Ge lukkig vinden heel wat mensen binnen het AZR dat" Ook de raad van bestuur gaat op zijn kop, kondigt Lodewick aan. „De portefeuilleverdeling wordt helemaal anders. Nu is er een functionele werkverdeling. Dat wil zeggen één lid voor dokters, een tweede voor de verpleegkun digen en een derde voor het geld. Als je de mensen van afdelingen vraagt integrale verantwoorde lijkheid te nemen, dan moet de raad van bestuur zich daar ook naar gedragen." Dus per 1 december gaat het één- ingangsprincipe gelden; een afde ling, dienst of stafafdeling heeft in de raad van be&tuur één verte genwoordiger die verantwoorde lijk is voor alles. Daarbij moeten die afdelingen leren over elkaar muren te kijken, want er heerst nu te veel een eilandjescultuur, vindt Lodewick. Door Joke Waltmans RotterdamDe huidige Euromast verdwijnt zo goed als zeker niet in een nieuwe, hogere Euromast. Mediamax Group bv, de eigenaar van de Euromast, geeft de voorkeur aan een toren naast de Euromast. Het nieuwe plan is een uitvloeisel van de gesprekken die Mediamax de afgelopen maanden met de dienst Stedebouw en Volkshuis vesting (dS+V), Ontwikkelings- Bedrijf Rotterdam (OBR) en tal van architecten en deskundigen heeft gevoerd. Na dit onderzoek staat de eerste variant nog overeind: een 359 me ter hoge toren in plaats van de huidige van 185 meter. In de toren is ruimte voor horecavoorzienin- gen, expositieruimten en busi ness skyboxen op 220 meter. Van af dertig meter tot een hoogte van tweehonderd meter komen vol gens de eerste plannen driehon derd zeer luxe appartementen. Een nieuwe variant die nu de voorkeur krijgt van Mediamax is de bouw van een toren naast de huidige Euromast, direct rechts op de kade langs de Parkhaven. De toren maakt daar deel uit van een groot stedenbouwkundig plan dat het gebied vanaf het Droogleever Fortuynplein tot aan de Nieuwe Maas behelst. De plannenmakers hebben daar bij rekening gehouden met de woorden van de Londense hoogle raar J. Worthington die Rotter dam heeft geadviseerd zich niet te veel op superhoogbouw te richten maar laag by de grond te blijven, „Niet alleen de toren is belang rijk, ook het gebied er omheen," zegt David Beesemer, directielid bij Mediamax. Op die begane grond komen onder meer een wandelpromenade en een mani- festatïeterrein. „Bij de inrichting van het gebied worden ook het park en de Müller- pier betrokken. Heel aantrekke lijk en het sluit aan op bestaande piannen van de gemeente Rotter dam," vervolgt hij. Over het aantal en type woningen in de toren bestaan nog geen vas te plannen, maar zeker is wel dat er woningen komen in het 'top segment'. „Het gaat om zoge noemde fullservice-appartemen- ten met een boodschappen- en schoonmaakdienst," weet Beese mer, die zich laat bijstaan door Ooms Makelaars. De keuze voor een nieuwe toren naast de Euromast betekent vol gens Beesemer nog geen gega randeerde toekomst voor de hui dige toren. „Het kan best zijn dat als er een nieuwe toren staat, de huidige mast wordt gesloopt. Je kunt er ook een uitkijktoren of museum van maken. Of er moet een architect zijn die een mooi plan heeft voor beide torens. De plannen van Mediamax liggen sinds enige tijd by wethouder Kombrink die er met de gemeen teraad een oordeel over moet ge ven. „Wij willen graag enthousias te uitspraken van de gemeente dat het goed is dat wij investeren in de attractiviteit van Rotter dam," zegt Beesemer, die overi gens niet verwacht dat hij voor het einde van het jaar uitsluitsel krijgt. „Ik wil ook niemand onder druk zetten, want tot nog toe krij gen we alle medewerking." Overigens staan de architecten in de rij om hét ontwerp voor de nieuwe Euromast te maken. Beesemer wil eerst een adhesie betuiging van de gemeente en zet daarna de architecten aan het werk. „Ik heb een blik vol archi tecten dat ik zo kan opentrekken. Daar zitten mensen van wereld formaat tussen." De ouders van Allegonda M. Gremmer hebben het bordje onthuld van straat die Is vernoemd naar de doodgeschoten agente. Met de vele belangstellenden nemen zij een minuut stilte in acht. Foto peterde Jong/corvos RotterdamIn aanwezigheid van hoge gasten is gisteren een straat vernoemd naar Allegonda M. Gremmer. De straat ligt naast het politiebureau aan de Schiedamse- weg bij hetMarconiplein. In deze omgeving speelde Allegonda vroeger als kind en begon er haar carrière als agente. De politie vrouw kwam vorig jaar 28 oktober op trieste wijze aan haar einde toen ze als eerste lid van het arres tatieteam Rotterdam-Rijnmond op 28-jarige leeftijd werd doodge schoten bij een klus in Den Haag. Minister van Binnenlandse Za ken Peper, loco-burgemeester Si mons, hoofdofficier van justitie De Wit, korpschef Lutken en ver vangend korpsbeheerder Jansen en tientallen anderen waren aan wezig om de straatvemoeming als eerbewijs aan Allegonda bij te wo- Respect Peper zei dat hij er ook had ge staan als hij nog burgemeester was geweest, want hij wilde er per se bij zijn. Hij vond dat het res pect voor de politie weer terug moest komen. „De openbare min achting moeten we niet over onze kant laten gaan." En hij hamerde op maatregelen om wat te doen aan het uit de hand gelopen ge weld: terugdringen van vuurwa penbezit door strengere straffen, meer mogelijkheden tot fouille ring en betere uitwisseling van gegevens. De politie moet ook meer midde len tot zijn beschikking krijgen. De lange wapenstok of de zogehe ten pepperspray zijn daarbij vol gens de oud-burgemeester moge lijkheden. In een ijzige kou en met op de al donker geworden achtergrond de markante torens van het Marconiplein werd ver volgens een minuut stilte gehou den. Daarna onthulden de ouders van Allegonda het straatnaam bord, om vervolgens bloemen neer te leggen. Ook mochten ze het doek voor de plaquette aan de buitenmuur van het bureau weg trekken, waarop nog eens wordt uitgelegd waarom Allegonda een straatnaam verdient. Door John Bunte Parijs/Rotterdam De minstreel trekt een normale broek over zijn vleeskleurige legging; zijn vrou welijke partner graait de bladmu ziek weer bij elkaar. De vijf minu ten durende auditie zit er op. On- dertussen beraadslaagt de jury. Mag dit duo het komend halfjaar het publiek in de Parijse metro vermaken? Het lijk er wel op. Op alle formu lieren wordt voortdurend 'bon' in gevuld. De aangewezen deskun digen (kaartjesverkopers en con ducteurs van het vervoersbedrijf RATP) vinden het dus wel mooi. En zij zullen er het vaakst naar moeten luisteren. Arie van der Rrogt van het bureau Geïntegreerd Veiligheidsbeleid van de gemeente Rotterdam, maar minstens zo bekend als plaatselijk troubadour, loopt later alle formulieren nog even langs. Niet alleen het duo scoort goed. Het geldt ook voor alle andere ar tiesten: de band uit Bolivia en Pe ru, het conservatoriumtrio, de Rus met de accordeon waar kerk- orgelmuziek uit wordt gehoest en de Fransman met de harp. Knopen „Vinden ze het wel eens niet mooi," wil Van der Krogt weten. Dat blijkt niet zo vaak voor te ko men. Maar uiteindelijk is het toch Antoine Naso, de drijvende kracht achter Espace Metro Ac cords van RATP, die knopen door hakt. Want zijn er al te veel muzi kanten uit een bepaald genre dan gaat het niet door. West-Afrikaan se trommelaars, hoe swingend ook, horen niet op elke hoek. En het aantal halfjaarlijkse vergun ningen blijft beperkt tot driehon derd. Dit terwijl er zo'n duizend aanvragen binnenkomen. Van der Krogt maakte gisteren deel uit van een delegatie van het Geïntregreerd Veiligheidsbeleid en de RET, die in Parijs bekeek hoe daar met live-muziek in de metrostations wordt omgegaan^ Want dat wil Rotterdam ook. Voor de zomer van het volgend jaar moet het gestalte hebben gekre gen en met een aantal eenmalige evenementen wordt al een voor proefje genomen, Dat begon 8 oktober, op 'De dag van de kwaliteitslijnin het me trostation Wilhelminaplein met een optreden van de Douane Har monie. Eind volgende week staan er op de speciale Sinterklaas koopavonden optredens gepland van onder meer de Amazing Stroopwafels en De Zomerkonin- kjes. Van der Krogt: „Onze beste eigen straatmuzikanten." Twintig koren Op de avond van vrijdag 18 de cember zullen maar liefst twintig koren in twintig metrostations een kerstconcert geven. Hoogte punt moet een gezamenlijke uit voering van 'Goede nacht, heilige nacht' worden. RETer Jan Both, die de koren uit Rotterdam en omgeving (in grootte oplopend tot boven de honderd deelnemers) uitkoos: „Dat moet onze kerst boodschap zyn: veilig in het open baar vervoer en als het even kan ook veilig overal elders in de we reld," Van der Krogt: „Zie het ais een aankondiging, dat we hl die rich ting verder willen gaan. En de Pa rijse methode is ons lichtend voorbeeld." Trix van Bennekom, binnen de RET-directie belast met de metro: „We willen heel Straatmuzikanten In Rotterdam kunnen binnenkort wellfchtver- huizen van de buitenruimte naar metrostations. Zeker in de win ter Zal dat Welkom zijn. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagölad graag muzikanten in de stations. Het verlevendigt het openbaar vervoer en verhoogt daarmee de kwaliteit. Het gebruik van de me tro moet aantrekkelijker worden gemaakt en dit draagt ertoe bij. En net als hier in Parijs willen we alleen kwaliteit, goede muzikan ten dus, en zal alles strak geregle menteerd moeten worden. Muzi kanten mogen niet op de perrons of in de wagens en ze zullen een tijdelijke vergunning krijgen." „Waar veel publiek is," vervolgt Van der Krogt, „neemt het gevoel" van onveiligheid af. Het beste voorbeeld is het opspuitende wa ter in de Koopgoot. Dat is de vei ligste plek van de binnenstad." Als het aan Trix van Bennekom ligt is muziek in de metro slechts een van de manieren om de kwali teit van het openbaar vervoer, en dan met name in de metro, te ver beteren. Er staat op korte termijn veel meer te gebeuren. Zo begint de inzet van burgercon troleurs vruchten af te werpen, gaan er als publieksactie maande lijks RET-safari's worden gehou den en zal binnenkort de geluid- apparatuur zodanig zijn aange past dat omgeroepen mededelin gen ook goed zijn te verstaan op alle stations, En er zijn nog veel meer plannen. Van de live-muzikanten, of wel licht ook mime-artiesten, ver wacht ze heel erg veel. „Juist dat soort dingen slaat aan. Als je toch ziet hoeveel positieve reacties we krijgen op de 'Gedichten aan rei zigers', die overal worden opge hangen. Dat is ongekend." Indery Maar Van der Krogt betwyfeli of Rotterdam wel diezelfde kwali teitseisen als Parijs zal kunnen stellen. Want in de Franse hoofd stad staan goede muzikanten in de rij om een vergunning te krij gen. De artiesten mogen zelf hun plekje uitkiezen en in de Parijse praktijk blijkt dat onderling goe de afspiUKen worden gemaakt. Op de betere plaatsen wordt na een uurtje of drie afgewisseld. En de vergunninghouders zorgen er zelf wel voor niet te dicht bij een concurrent te gaan staan. Uitein delijk is er plek zat Met foto Toch wordt vastgehouden aan niet meer dan driehonderd half jaarlijkse vergunningen, die steeds weer opnieuw via audities moeten worden verdiend. Alle houders zijn verplicht een pasje met foto te dragen. Die aanpak is een gevolg van een wildgroei, die in het verleden op trad. Tot voor een paar jaar kon al les. En ook in de metrowagens was het een komen en gaan van muzikanten. Dat leidde tot erger nis bij het metropubliek, dat aan de andere kant echter de muziek op zijn tijd wel kon waarderen. Anderhalf jaar geleden werd be sloten tot een fikse opschoning en een strakke reglementering. Een paar keer per jaar zijn er de over een aantal dagen verspreide ver plichte audities in de kelderruim te aan de Rue de Charonne. De Boliviaanse zanger, zijn spullen weer inpakkend: „Wij spelen hier al tien jaar. Dan ga je er vanuit dat het wel goed zit" Een van de juryleden heeft op haar briefje van deze band met grote letters 'genial!' geschreven. Maar dat hoeft niet bepalend te zijn. Dus wie weet over een half jaar op station Kralingse Zoom? Rotterdam Dg schade aan de Rotterdamse Energiehal, als ge volg van' een uit de hand gelo pen feest op 4 oktober, valt ho ger uit dan was voomen. De ge meentelijke Dienst Recreatie Rotterdam, beheerder van de hal, was tot nog toe alleen van 3000 gulden glasschade uitge gaan. Kapotgetrokfcen telefoons, re paratie- van een kopieerappa raat, herstelwerkzaamheden aan deuren en kozijnen en schoonmaakwerk hebben dat begrote bedrag echter doen stij gen naar bijna 14.000gulden. De totale schade wordt verhaald op Raradqjal Entertainment, de or ganisator van het festijn met als publiekstrekker de Algerijnse raï-vedetteKhalecL De eigenaar van het Bever- waardse evenementenbureau is inmiddels door de gemeente aangeschreven en moet binnen twee weken het totale bedrag voldoen. Zo niet, dan wordt een deurwaarder ingeschakeld. Bo vendien mag Ramdajal Enter tainment geen gemeentelijke accommodatie meer huren, en dat zijn er enkele tientallen in Rotterdam. Dat het feest op 4 oktober uit de hand liep had vooral te maken met het fat dat de bezoekers hun jas verplicht bij de gardero be moesten afgeven en na af loop van het concert ontdekten dat de bewaking verdwenen was en dat er veel jassen kwijt waren. Daardoor onstond pa niek, wat weer opstootjes en po- litie-ingrijpen tot gevolg had. De Dienst Recreatie Rotterdam beschouwt het uit de hand gelo pen feest als een incident en blijft de Energiehal verhuren voor festiviteiten. Al loopt de be langstelling van huurders voor de sporthal de laatste tijd sterk terug. Volgens een woordvoer der heeft dat te maken met de afgelegen plek en de uitstraling van het gebouw. „Dat is niet ineer van deze tijd. Het is een aflopende zaak," ver klaart hy. De Energiehal blijft tot medio volgend jaar open en wordt daarna waarschijnlijk ge sloopt Voor de vrijkomende grond bestaan nog geen concre te plannen. Ze kunnen het gemeentelijke in stanties moeilijk maken: men sen die zich niet storen aan aller lei ge- en verboden op het gebied van bouwen en wonen. Huisjes melker Engel is een bekend voor beeld, iemand die pas na jaren succesvol kon worden aange pakt. Op dit moment is de deel gemeente Hillegersberg-Schie- broek al ruim een jaar lang bezig Kees van W. met zijn homobor deel van een industrieterrein af te krijgen. Hoofd Bouw- cn Wo ningtoezicht mr. T. J. van Tienen over de strijd met de onwiJligen: „De wet biedt nou eenmaal meer bescherming aan overtreders dan aan de overheid." Door Paul Smits Rotterdam Hij heeft een weids uitzicht in zijn kamer van de kan toortoren op het Marcomplein. Door het grote raam valt in de diepte de stad en zijn rivier waar te nemen. Een gebied waar meni ge 'stoute' huiseigenaar of huur der actief is die zich niet aan de re gels van bouwen en wonen houdt. En procedures om daar wat aan te doen, duren lang als alle bezwaar- mogelijkheden worden benut Af en toe trekkend aan zijn sigaar wil mr. T, J. van Tienen ais hoofd Bouw- en Woningtoezicht (BoWo- to) niet zozeer het geval Van W. bespreken, maar meer de gang van zaken als zijn dienst overtre dingen constateert, zoals dit fraai in ambtelijke termen heet. Bedrij ven in de buurt van Van W. op in dustrieterrein Schïebroek bekla gen zich over de mogelijkheid snel iets te doen aan ongewenste praktijken. Ze overwegen zelfs te vertrekken. De angst voor hun buurman be treft niet alleen de mannenprosti- tutie maar ook de achtergrond van Van W. Hij kreeg nationale bekendheid toen hy op de Beek- weg in Gverschie zat met een op vangcentrum voor jongeren en weigerde plaats te maken voor asielzoekers. Een aangestoken brand legde het centrum in de as. Daarna begon Van W., weer zon der toestemming, een homobor deel in het Liskwartier. Ook dit pand ging in vlammen op. Aan toonbare schuld had Van W. niet, maar toch: zijn naam werd weer in verband gebracht met een inci dent. Wel is de Sehiebroekse seks- baas veroordeeld voor tientallen zaken van oplichting. Een jaar nadat bekend werd dat het bordeel aan de Dovenetel- straat was gevestigd, zit Kees van V. nog steeds zonder toestem ming op het industrieterrein. De ze week is tot bestuursdwang overgegaan: Van W. moet 180.000 gutden betalen of er wordt beslag gelegd op zyn spullen. Van Tienen over dergelijke situa ties: „Meestal komen we in actie als er door buren wordt geklaagd, het piepsysteem kan je dat noe men. Komt zo'n klacht binnen, dan gaan we kijken. En dan kan de ellende al beginnen, als ie mand weigert," verzucht hij. „In zo'n geval moeten we een be vel tot binnentreden krijgen en ben je al een week verder. Is het zover, dan constateer je bijvoor beeld een schuur zonder vergun ning. Mensen krijgen vervolgens de gelegenheid aanvraag te doen. Waarop moet worden beslist of het valt te legaliseren.-Pas bij een negatieve reactie kan er sprake zyn van een illegale situatie. Voorzover de deelgemeente daar toe beslist. Daar gaat tijd over heen." En Van Tienen gaat een hele poos verder het somberste scenario te schetsen als de tegenpartij weinig inschikkelijk is. Tegen de weige ring voor de legalisering van de si tuatie kan bezwaar worden ge maakt, de beroepscommissie moet eraan te pas komen. Om al les goed onder de loep te kunnen nemen, vaak aan de hand van fo to's en schetsen. Blijft het 'neen' gehandhaafd, dan is er weer een beroepsmogelijkheid. En als de tegenpartij slim is, wordt optimaal gebruik gemaakt van termijnen waarbinnen zich dat allemaal moet afspelen. Dus eerst bijvoorbeeld algemeen be zwaar aantekenen en later pas, zo laat mogelijk, aangeven waarom. De tegenstribbelende partij kan op de knieën worden gedwongen met een dwangsom of, als het echt niet anders kan bestuursdwang. In dat laatste geval worden fysiek maatregelen genomen, bijvoor beeld de boel ontruimd, of de huiseigenaar nou wil of niet. 1 voor 12 Van Tienen stelt dat een dergelijk vergaande maatregel zelden wordt uitgevoerd, ffij geeft een voorbeeld van het 'één voor twaalf-scenario'. „Dat was iemand met een illegale duiventiL Eentje van behoorlijke afmetingen in de achtertuin waar de buren last van hadden. Alle procedures waren doorlopen. We hadden de man een laatste waarschuwing gegeven. En zijn zelfs de avond vóór de ontruiming wezen kijken voor de zekerheid. Want de volgende ochtend moest er een hele ploeg aan te pas ko men: wij, de politie, een aanne mer, de Roteb, de vogelopvang en nog wat instanties. De duiventil stond er nog. Komt de hele ploeg de volgende dag. Staat die duivenmelker daar, breed grijnzend en met pretoog jes. Geen spoor meer van zijn tU. Konden we geen eens de voorbe- reidingskosten op hem verhalen." Bowoto heeft voornamelijk met overtredingen van het Bouwbe sluit (technische minimumeisen voor bewoning), de Wet Ruimtelij ke Ordening (de bestemming) en de Bouwverordening (brandvei ligheid, hygiëne) te maken. Een bordeel op een bedrjjventerrein is strijdig met de bestemming. Maai Van W. stelt dat bordelen officieel verboden zijn en eigenlijk elders in de stad ook illegaal zijn. De uit bater van Mara Boys voelt zieh ge discrimineerd. Van (Henen kan het zich voorstel len. Maar met sommige personen is de overheid extra alert. „Van W. heeft natuurlijk een verleden. Al le ogen zijn op hem gericht. Het zelfde geldt voor EngeL Als die er gens tien panden opkoopt, dan wordt dat in de gaten gehouden." De verbazing van de buitenstaan der dat iemand toch lang kan doorgaan, deelt Van Tienen. Maar volgens hem blijven het uitzonde ringen. „We hebben weinig handhavings- gevallen. Wel moet ik toegeven dat de regelgeving meer bescher ming biedt voor overtreders dan de overheid om op te treden. Op zich ben ik het ermee eens dat er een stevige juridische bodem is. Maar de procedure moet sneller kunnen, zodat je adequater kunt optreden. Met de nieuwe Algeme ne Wet Bestuursrecht is het erger geworden. De regels zijn zwaar der geworden. Met langere perio des, bijvoorbeeld voor het ter visie leggen." Bereikt men uiteindelijk resul taat, bijvoorbeeld dat Van W. ver trekt, dan hoeft dat met dé oplos sing te betekenen. Het is natuur lijk goed mogelijk dat Van W. na gedwongen vertrek elders weer opduikt en het hele juridische cir cus opnieuw kan beginnen. Van Tienen weet het. De zaak Van W wordt ongetwijfeld vervolgd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2