f6p®rfo Schotse bekerfinale oranje gekleurd Bal na... k e O P Het fundament is te broos Adrie Koster heeft z?n autoradio en die van Caïro terug Zoete wraak Italië op wereldvoïlevbalbond Nederlands getint Rangers pakt eerste hoofdprijs van het seizoen Maradona: geen wraak maar gerechtigheid Derby Rusland verwijst volleyballers naar zesde plaats op WK R&tterdams Dagblad Maandag 30 november 1998 Door Edwin Alblas Tokyo Bondscoach Toon Ger- brands gunt zichzelf na het WK volleybal een paar dagen de tijd om wat zinloze dingetjes te doen en dan draait ook hij de film nog een keertje terug. Niet zo zeer de zesde plaats van de Olympisch en Europees kampioen heeft zijn ogen geopend, maar wel wat daar aan is voorafgegaan. „Eén conclu sie is dat we dit soort toernooien niet meer met zes man kunnen spelen, Dat moeten er negen wor den." Om te zinnen te verzetten kruipt Gerbrands thuis in Haarlem ach ter de spelletjescomputer. „Even een tijdje iets doen wat niet met je bovenkamer te maken heeft." Daarna laat hij zijn licht schijnen op wat er in Japan is gebeurd. „Of je nu wint of verliest, je bent altijd verplicht om te evalueren. Daarna zullen er best conclusies worden getrokken." Bijvoorbeeld dat er nog wat schort aan de mentale hardheid van de ploeg. Die is te gering. „Maar dit is weer een goede ervaring voor die jongens geweest" Van de laatste vijf wedstrijden op het WK won Nederland er slechts één en droop het vier keer na een 3-9 nederlaag af. De winst op Spanje (3-2) loodste de ploeg za terdag al naar een plaats bij de eerste zes. De Spanjaarden, die met een derde plaats achter Brazi lië en Cuba in de andere, zwakke re, kwart finale-groep van acht ploegen, al boven verwachting hadden gepresteerd, kregen Ne derland ook nog bijna op de knie- en, maar na twee sets (13-15,16- 17) was de Spaanse furie gedoofd. Oranje, met Bas van de Goor op de diagonaal-positie van Schuil omdat Gerbrands Mark Broere daar na eerder falen niet meer durfde in te zetten, rechtte nog één keer zijn rug. De drie opeen volgende gewonnen sets (15-12, 15-10,15-10) omarmde de bonds coach als een welkom succesje. Een dag later deed hij tegen Rus land, dat twee uur nodig had om Nederland van de vijfde njaats af te houden (7-15,12-15,12-i5), ook noodgedwongen een beroep op zijn laatste reserve die nog geen seconde had gespeeld: Frank Denkers. Misha Latuhihin bleef met een polsblessure, een dag eer der opgelopen in een botsing met Mike van de Goor opgelopen, sip kijkend aan de kant. Dat maakte Latuhihin bij voor baat kansloos in de achtervolging op de Cubaanse spelverdeler Raul Biago, die-volgens de vaak ge noeg bekritiseerde statistieken tot beste spelverdeler van het WK werd benoemd. Latuhihin en zijn ploeggenoten liepen daardoor een ton premie mis. De tweede optie op een 100.000 gulden in dat potje werd ook net niet gelicht. Guido Görtzen haalde als aanvaller net niet het hoogste scoringspercen tage, Müinkovic (Arg) troefde hem af. Het nare slot kon voor Latuhihin nog wel eens voorbode van meer ellende zijn. Volgens de berichten staat zyn Belgische club Zonho ven, waar hij zich vlot na het WK moet melden, op de rand van een faillissement. Het zou daarom best kunnen gebeuren dat Latuhi hin bij thuiskomst of niet veel la ter zonder club zit. Door Marcel van der Kraan Glasgow Dick Advocaat heeft zijn eerste hoofdprijs bij Glasgow Rangers binnen. Nergens in Eu ropa zyn er al prijzen te verdelen, maar in Schotland stond traditio neel al voor de winterstop de Lea gue Cup klaar. Niet de meest pres tigieuze trofee in het seizoen, maar als je met een elftal van bij na honderd miljoen gulden drie prijzen wilt winnen is het een aar dige stap op weg naar het grote succes. Drie pijlen heeft Advocaat - die de overwinning (2-1) op St Johnsto ne samen met de Nederlanders Giovanni van Bronckhorst, Ar thur Numan en zijn assistent Bert van Lingen vierde - dit seizoen op zijn boog. Hij wil in Schotland al les winnen wat er maar te winnen is: de League Cup, de Schotse be ker en de titel Advocaat werd ooit kampioen met SW in de eerste divisie, bracht het Nederlands elftal naar de eindronden van het WK in Ameri ka en graaide bij PSV de landsti tel en een beker weg. In Glasgow trekt hij die lijn door. Een jaar ge leden was het veroveren van de League Cup voor Wim Jansen bij Celtic het begin van een uniek seizoen. De Rangers-aanhang is ervan overtuigd dat Haagse 'Dickie' nu aan de andere kant Glasgow zijn invloed zal aanwenden om het „Vitesse-coach Herbert Neu mann staat met z'n armen te zwaaien of hij een Boeing 747 tuil binnenloodsen. Maar dat zal niet kunnen, want het dak zit dicht in het Gelredome." Langs de Lijn-verslaggever Eddy Jansen bij VUesse-Ajax „De laatste jaren lijdt de derby een beetje aan bloedarmoede. Misschien moeten een paar Spartanen eens flink vreemd gaan met spelerswouuien van Zuid. Opdat de pan in de vlam slaat." Spartafan Jules Decider in het AD „Tegen andere tegenstanders misgunnen Feyenoordm Spar ta niets, rnaar omgekeerd kun nen we hun bloed wel drinken vanwege hun botte arrogantie, lelijkheid en aperte domheid. Nogmaals Jules Deelder inhet AD „Ik toil eerst mijn loerk afma ken in Arnhem voordat ik voor een andere club kies. Eerst kam pioen morden. Met Vitesse. Ik ben bloedserieus." Vitesse-spits NikosMachlas in Sportweek „Je moet niks. Het enige datje moet is doodgaan." Trainer Foppe de Haan over Heerenveens drang om Euro pees voetbal te halen in Sport week Jk had geen hekel aan Haan, maar hij lag me minder. Altijd rare dingen. Op de trainingen, met uitspraken in de pers. Je wist het nooit bij hem. Niet uit het hart, geen gevoel erbij." Feyenoord-verdediger Ulrich van Gobbel in Sportweek „Van Nistelrooy is vijftien kilo meter buiten Eindhoven opge groeid en nu betalen ze vijftien miljoengulden voor hem. Dat is typerendvoorhet beleidbijPSV. - Net als hei feit dat ze Dirkx en Fuchs hébben teruggehaald." Arsenal-speJer Mare Över- mars in Sportweek ,Als ik met mijn kracht de tech niekvan Hingis gehad zou heb ben, was ik allang de nummer één van de wereld geweest." Tennisster Brenda Schultz in Sportweek Arthur Numan, een opkomende back zoals ze In Schotland nog nooit hebben gezien, trekt als 'Bat- man' door Celtic Park. Rangers heeft met de beker het eerste succes binnen. FowJeff j.MRcheii/Reutws voetbal een nieuw gezicht te ge ven. Om kwart voor vijf was Celtic Park, het toneel van de League Cup-finale, omgetoverd in een blauw-witte zee van zingende en uitzinnige fans, die Advocaat, Van Bronckhorst en Numan kippen vel en een brok in de keel bezorg den. „Iedere Nederlandse speler die dit ziet, zal hier zo aan de slag wil len," zei Advocaat. Hij overdreef er niet mee. Ook Numan en Van Bronckhorst genoten van de pas sie en hartstocht bij de suppor ters. Numan: „Dit is een finale, so wieso dus mooi om mee te maken. Maar het ongelooflijke is dat er el ke thuiswedstrijd zo'n sfeer is. Ibroxpark, ons eigen stadion, zit het hele seizoen met 50.000 sup porters stampvol." Numan was tegen St. Johnstone de ster van het veld. Hij scoorde niet, maar was met zijn rust op kritieke momenten enzijn rushes op de linkerflank een vleugelver dediger zoals ze die in Schotland nooit eerder hebben gezien. Sa men met Van Bronckhorst is hij in recordtijd uitgegroeid tot de po pulairste speler van de club. Wat de hartstochtelijke Schotten helemaal goed deed was dat de Nederlanders ook nog weten wat feestvieren is. Na het laatste fluit signaal haalde Numan bij het pu bliek een gigantische rood-wit- blauwe hoed en een levensgrote vlag op, die hij om de schouders hing. Vervolgens rende hij als een soort 'Batman' door het stadion, 50.000 Schotten wisten niet wat ze zagen en kwamen niet meer bij. De pi oeg van Advocaat kende een prachtige start. Na zes minuten schoot de Fransman Guivarc'h, die voor tien miljoen bij Gullits Newcastle werd weggehaald, Ran gers al naar een 1-0 voorsprong. Maar twee minuten later was de stand al weer gelijk, toen Nick Da- sovie via het hoofd van CSin Hendry de bal in de kruising joeg. Dat was een onverwachte wen ding in de eindstrijd, want vooraf was op een grote uitslag gere kend. In de competitie had Rangers St Johnstone al een keer met 7-0 en met 4-0 verpletterd. Advocaat: „Maar je ziet dat een finale altijd weer iets aparts met zich mee brengt. St. Johnstone gooide alles in de strijd. Maar onze klasse kwam uiteindelijk toch bovendrij ven." Kort voor rust schoot de Duitser Jorg Albertz de winnende treffer binnen. De stemming was uitgelaten in de bus die het gezelschap van Ex celsior zaterdagavond na de stunt tegen VVV (1-3) terugbracht uit Venlo. Maar de gezichten van trai ner Adrie Koster en Ellery Cairo betrokken toch toen op Woude- stein bleek dat ruiten van hun au to's waren ingeslagen en de auto radio's waren ontvreemd. Sommi gen hadden even eerder al een verdacht persoon rond het com plex ontwaard. „Hij zei dat-ie even had staan pissen," aldus di recteur voetbalzaken Simon Kel der. „We hadden niet in de gaten dat-ie wat had uitgevreten." Adrie Koster liet het er niet bij zitten. De trainer reed de Oost- maaslaan in, recht tegenover het Kralingse complex - en zowaar, ter hoogte van enkele flats ont waarde hij de jongeman die eer der bij het stadion was gezien. Koster ('ik herkende hem ge lijk') bedacht zich geen moment, sprong uit de auto en ontfutselde de knaap een plastic tasje. Daarin bleken zich inderdaad de autora dio's van zowel Koster als Cairo te bevinden. De dader had het in middels op een lopen gezet en Ex celsiors trainer zag er wijselijk vanaf de achtervolging in te zet ten. De schade bleef voor hem be perkt tot. een ingeslagen zijruilje, zodat hij de reis naar huis, in Nue- nen, kon vervolgen. 4 Dick Advocaat gaf voorafgaand aan de Schotse League Cup-finale een persconferentie voor de Schotse media. Vraag van een Schotse journalist: „Dick, je hebt als speler in drie finales gestaan, als coach twee keer de eindstrijd van de KNVB-beker meegemaakt - heb je nog bepaalde gewoontes bij zulke wedstrijden?" Advocaat, met een stalen gezicht.' „Ja, ik heb altijd hetzelfde onder goed aan." Op de eerste rijen van de zaal zaten tien verslaggevers van de 'levensgevaarlijke' tabloidkran ten, die Advocaat aan het begin van het seizoen als een harde, se rieuze coach zagen en die nu een hele andere kant van 'the boss' za gen. De journalist, met ongelovige ogen: „you mean you really have Cup-final underwear? Advocaat: „Precies." „Dick, straks ga je ons ook nog vertellen datje een 'Cup-final on derbroek' met zijden randjes hebt?" Advocaat, met inmiddels gieren de journalisten voor zich: „Hoe weetjijdatnou!" Maar er even later, met de reputa tie van de tabloids in zijn achter hoofd, aan toevoegend: Gentle men1 was just kidding, you know..." Dolf Roks, assistent-trainer bij Sparta, zou gisteren vanuit de sponsorloge met Hans van der Zee telefonisch contact onderhou den, zoals Ronald Koeman dat bij Barcelona doet met Louis van GaaL Maar omdat zowel de elek triciteit als het licht was uitgeval len in de sponsorloge, besloegen de ramen voortdurend, waardoor Roks moest afzien van zijn ge plande positie. Rien Heijboer, chirurg in het ziekenhuis Dijkzigt en collega van Sparta's clubarts Casper Van Eijck, verving gisteren de zieke clubarts John Bhadloe op de bank bijFeyenoord. De tijdelijke en daardoor provi sorische perstribune op de nieu we West-tribune van Sparta bleek te klein voor de derby tegen Feye- noord. Een aantal journalisten moest naast het bestuur op de tri bune plaats nemen. NOS-verslagger Hugo Walker tegen Feyenoord-trainer Leo Beenhakker. „Zeg Leo, ik wil die Cruz een paar vragen stellen. Maar hij spreekt alleen maar Spaans?" Beenhakker alert: „Dan heb je een probleem." Waarna Feyenoords trainer alsnog als tolk fungeerde. Rafael Andrade en John Powei, beiden van Sparta 2, zijn op proef bij het Engelse Darlington, dat op de tiende plaats staat in de derde divisie. 4 Ter voorbereiding op de tweede competitiehelft oefent Feyenoord op dinsdag 26 januari tegen ARC in Alphen aan den Rijn. Aan het einde van het seizoen gaat de kop loper een weekeinde naar Zee land. Op vrijdag 28 mei (18.00 uur) spelen de Rotterdammers in en tegen Hoek, een dag later (15.00 uur) is SSV65 in Goes de tegen stander. Feyenoord verblijft die dagen in het Arion-hotel in Vlis- singen. Van het net geplukt: 'Het groot ste historische overzicht van Fey enoord met meer dan 100 pagi na's, 8 MB en tientallen foto's. Aan bod komen: Stadion Feijen- rxtrd, de historie van Feyenoord, de Europa Cup, een fotogalerie, wedstrijdverslagen, spelerspro fielen enz.' Tik in: wwwiortunecity.com/ wembley/goodison/185/histo- rie.htm Hany van der Laan (FC Den Bosch) bracht zaterdag met twee goals zijn totaal dit seizoen op vijf- Maradona maakte een royale Giro d'ftalla, afgelopen weekeind: hij was ook stralend middelpunt van een tv-show. Of het kindje het Zfjne is, Is (nog) niet bekend. FotoAlessandroBlanchVRoutafB Dolle vreugde bij het Italiaanse volleybalteam na hetbehalenvan de wereldtitel. Sterspeler Andrea Ganl torst de beker. FotoKazuhiro NogfEPA Tokyo Italië heeft in het mon diale volleybal weer de macht ge grepen. In de finale van het WK wonnen de Zuid-Europeanen na drie jaar weer eens een grote titel en de derde wereldtitel op rij. De verrassende andere kandidaat voor de trofee, Joegoslavië, kwam in zijn eerste finale op een groot toernooi niet uit de verf: 3-0. Cuba eindigde als derde door Brazilië te verslaan met 3-1. In het volgepropte Yoyogi-stadion in Tokyo stonden gisteren een ge louterde en debuterende ploeg te genover elkaar. In de WK-fmale waren die achtergronden van doorslaggevend belang. Italië, dat de laatste twee WK-finales in 1990 en 1994 had gewonnen en een er varen ploeg binnen de lijnen bracht, werd gestuurd door drie basisspelers, Gardini, Bracci en Giani, die er in 1990 ook al bij wa ren. De gepassioneerde Joegoslaven, met als de broertjes Nikolai en Vladimir Grbic als voorgangers, raakten verlamd door de druk. Daardoor werd het niet de mooi ste wedstrijd van het toernooi. Die credits gingen naar de halve fina le iussen Italië en Brazilië, een dag eerder. Met de 3-2 overwin ning laadde Italië zich op voor de finale. Met het winnen van de wereldtitel deed Italië de president van de wereldvolleybalbond FIVB, dr. Ruben Acosta, geen plezier. De Mexicaan had een paar dagen eer der bekendgemaakt dat niet Italië maar Argentinië over vier jaar gastheer van het mondiale toer nooi mag zijn. Daarmee schopte hij behoorlijk tegen de schenen van de Italianen, die ook naar het WK hadden gehengeld. Het vermoeden in Zuid-Europa bestaat dat Acosta Italië nog steeds wil laten boeten voor die ene keer, meer dan tien jaar te rug, dat Italië zich een keer terug trok als organisator. Ter illustra tie van hun woede staken de Itali aanse volleyballers bij de prijsuit reiking hun tong uit naar Acosta. Dat tafereel werd 'per ongeluk' op het levensgrote videoscherm ver toond. Op wraak is Diego Maradona niet uit, op gerechtigheid wel De Ar- gentijn, voormalig speler van Napoli, greep zijn bezoek aan Italië aan om zijn imago te zuiveren en zich alvast aan te melden als nieuwe trainer/voorzitter van Napoli. Maradona kwam naar Italië op verzoek van procureurRaffoeUe Gua- - riméSo, dié bemin Turijn dne uur lang verhoorde, De ontmoeting was onderdeel van het dopingonderzoek dat de Italiaanse justitie al 'enige tijd doet Maradona zelf wilde weinigkwijt over de inhoud van hét gesprek maar zijn advocaat meldde dat de voormalig aanvoerder van Argentinië alle hem bekende informatie omtrent dopingftests) in Italië heeft geopenbaard. - Maradona, in zijn loopbaan" meerdere keren betrapt op gebruik van verboden middelen, gaf nog maar eens aan onschuldig te zijn. Zijn cocaïneverslaving gaf hij toe maar „dat bezorgde me op het veld meer nadeel dan voordeel." Naar eigen zeggen zou hij nooit midde- ten hebben genomen om zijn prestaties in het veld te verbeteren, Zijn voormalig voorzitter bij Napoli, Corrado Ferlaino, was mede schuldig aan de heksenjacht die Maradona heeft getroffen. In april .1991 ontvluchtte de spelverdeler Italië, nadathij was betraptop coca ïnegebruik. Dat vertrek was niet nodig geweest indien er een beterè clubvoorzitter was geweest, 'aldus Maradona. „Hij heeft me toen niet verdedigd tegenover de.anti-dopingcommissie. Had hij'dat wel ge daan, dan was het heel anders gelopen" j Ondanks 2ijn kritiek draagt de Argentijn het inmiddels naar de Serie B gedegradeerde Napoli nog altijd een warm hart toe. Hij wil de dub'j naar grote hoogten stuwen, mits vooratter Ferlaino hem persoonlijk zijn excuses aanbiedt. „Daarna wil ik door de grote stadspoortenmijn rentree maken," oreerde de inmiddels. 38-jarige. tien, zijn totale productie in het betaalde voetbal bedraagt 184. PSVisopl2-13januaril999een van de trekpleisters bij het In- door-Soccertoernooi in Eindho ven. Behalve PSV treden in het Indoor Centrum 1860 München, Roda JC, MW en EW Eindhoven aan. RKC of Heerenveen is de zes de deelnemer. De hoofdrolspelers in de (hgna) honderdjarige dubgeschiedenis van Barcelona zijn volgend jaar op het witte doek te zien. De Spaanss regisseur Antcni Rib as gaat een speelfilm van de roem ruchte Catalaanse club maken, genaamd 'De Eeuw'. De opnamen beginnen in januari en de film moet in de herfst van 1999 klaar zijn, als de dub zijn eeuwfeest viert. Voor de hoofdrollen zijn ac teurs uit Hollywood aangezocht. Ben Gazzara speelt voorzitter Jo- sip Luis Nunez. Ook is Lorenzo Quinn, zoon van Antony Quinn, gecontracteerd. De namen van de coryfeeën van Barcelona worden in de Bar- ca-film wel wat gewijzigd. Nunez heet in de film Negre, de Brazili aanse voetbalster Romano luis tert naar de naam Komo. Of Cruijff, Michels, Neeskens, Koe man en Van Gaal, een rol krijgen is nog niet bekend. Ivan Zamorano is gewend zelf te scoren. Toen ook zijn vrouw Da- nidte Campos in een wedstrijd goed voor de dag kwam, keek de Chileense topvoetballer wei even raar op. Alleen deed zij dat niet op het voetbalveld, maar tijdens een missverkiezing. Daniella Cam pos, al eerder gekroond tot miss Chili, eindigde als vierde op de Miss Worldverkiezing. Zamorano was uiterst trots. „Ik zal haar op mijn eigen wijze belonen." TER REDACTIE VAN deze krant zijn de voorkeuren verdeeld in vier categorie- en: Feyenoord, Sparta, Ajax en PSV. In deze volgorde, omdat het Feye- noord-kamp in aantal de rest ver re overtreft. Sparta is op afstand tweede. Met de vervroegd uitge treden Dick van den Polder is ook de laatste Excelsior-supporter verloren gegaan. Slechts een en keling betuigt zijn voorliefde voor Ajax en PSV. Verder zijn 2e normaal. Voorafgaand aan de enige echte derby, die dit land nog rijk is, sta pelen de weddenschappen zich tot grote hoogte op, maar ze wor den zelden in klinkende munt omgezet, omdat de scheidsrechter (veelal Mario van der Ende, „néé. hij wéér!") steevast als partijdig wordt bestempeld door het Spar- ta-kamp („hij fluit altijd in het voordeel van de grote clubs"), Ket is een vast ritueel, waarbij de vriendelijke, doch welgemeende verwensingen over en weer vlie gen. Het meest fanatiek is het Sparta- kamp, waarvan de gemiddelde leeftijd net te jong is om de Kuip te negeren als de ploeg daar van Ajax wint, maar verder alleen de Maas richting boerenzij over steekt als het stadion in brand staat. De minachting voor Feyenoord is net zo groot als die van een Feye- noord-fan voor alles wat met Ajax te maken heeft. De ene hoek zingt: „Waar komen jullie dan vandaan? Van de Bey- erlandselaan." En aan de andere kant klinkt: „Rood-wit is onze glorie..." Er is in deze voor Spartanen zo trieste periode zelfs al geopperd een hoek van het redactielokaal om te bouwen tot altaar, voorzien van moderne waxinelichtjes, waar in alle rust kan worden gesmeekt en get }en om betere tijden. Vooralsnog siert een Feyenoord- vlag het beoogde gedeelte, zodat ook daarover enige strijd zal ont staan wie de meeste rechten mag deen gelden op deze inmiddels Feyenoord-gewijde uitbouw. Van enig mededogen van Zuid is geen sprake. De trouwe fans van de fiere koploper houden vast aan hun geloof, dat Feyenoord heet. Het is het recht van de sterkste. Gniffelend wordt slechts geop perd dat een nacompetitie met Excelsior en Sparta toch ook weer aardige derby's kunnen opleve ren. En dat Sparta het nog moei lijk genoeg zal krijgen met de de pendance van Feyenoord. Geen Feyenoord-getrouwe ook, die Sparta gisteren enige kans toedichtte in het onderlinge tref fen. En het moet gezegd: geen en kele Sparta-Piet die er enig ver trouwen in had. Er was er zelfs eentje, die deze derby oversloeg. Vorig seizoen zou hij opzijn eigen Kasteel-tribu ne zijn omgeven door in zijn ogen te uitbundige, platvloerse en op ruiende teksten slakende hooli gans, wier stemverheffing zijn bij na wanhopige aanmoedigingen deden smoren. En Sparta had ook nog kansloos verloren. En daar was hij nu weer zo bang voor geweest. Hij heeft dan ook opnieuw al zijn weddenschappen verloren. Gisteravond heeft hij Studio Sport overgeslagen. Hij wilde er niets meer over horen. Op afstand had hij slechts geluisterd naar het commentaar bij de samenvatting van Hugo Walker, dat uitbundig was ontvangen door de in meer derheid aanwezige pro-Feyenoor- ders. Slechts die ene Ajax-supporter onthield zich zoals immer van commentaar bij het aanschouwen van de beelden. Hij maande, na dat Studio Sport de derby had uit gezonden, slechts tot enige stilte. Bijna stoïcijns zei hij bij de aan kondiging van Ajax alleen even: „Rustig jongens, het voetballen begint..."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 10