Vlaardingse campagne tegen alcohol in verkeer Ook horeca en taxibedrijven doen mee Grote brand verwoest bouwmarkt Bezwaar tegen snijden in buslijn 54 verworpen Serie-inbreker naar psychiater Feestelijk en ontspannen concert voor scheidend dirigent Met gestolen juwelen op pad Bestelbus in brand gestoken Met slok op achter het stuur Vier bestuurders met te veel op Igenda Meer klachten bij Radar Schiedam Deelraad bemoeit zich niet met problemen bij Kindercentrum Stroomstoring in Schiedam Oost Rotterdams Dagblad Maandag 30 november 1938 Schiedam De politie van Schie dam heeft zaterdagmiddag een Viaardinger aangehouden die even eerder had geprobeerd ge stolen juwelen aan de man te brengen. De 23-jarige man had de dubieuze handel aangeboden bij eenjuweheT in de Hoogstraat. Eenmaal op het politiebureau bleek de Viaardinger in het bezit te zijn van een grote hoeveelheid sieraden, waaronder vier ringen met inscripties. Hij verklaarden de spullen bij een kennis van hem te hebben weggenomen. De poli tie van Schiedam trekt dat na. Schiedam Op de Groenelaan in Schiedam is afgelopen nacht in gebroken in een bestelbus. Dat was half één. Het slot van het rechter voorportier was in zijn ge heel verwijderd en lag op de rij baan. Uit de bus is een grote hoe veelheid Indiase kleding gesto len. De waarde van de buit wordt geschat op vijfduizend gulden. Behalve dat hebben de daders ook nog flinke schade veroorzaakt aan de bestelbus door brand te stich ten in de cabine. Het voertuig brandde gedeeltelijk uit. Waterweg De politie in de regio heeft het afgelopen weekeinde diverse plekken automobilisten aan de kant gezet die met een slok op achter het stuur waren gekro pen. Zondag hield de politie van Schie dam op de rijksweg een man uit Amsterdam en een vrouw uit Den Haag aan. Met een bekeuring van negenhonderd gulden werden zij naar huis gestuurd. Ook een 25-ja- rige Schiedammer was zo duur uit, nadat hij even na midder nacht aan de kant werd gezet op de Nieuwe Haven in zijd woon plaats. Een 24-jange man uit Vlaardin- gen was in de nacht van zondag op maandag wat goedkoper uit. Om kwart voor drie werd hij door de Maassluise politie aangehou den op de .Arthur van Schendel- straat. De apparatuur wees een promillage van 0,65 aan en dat kostte hem 390 gulden. Ten sloltt werd in Hoek van Hol land gistermiddag rond vier uur op het Nieuwe Oranjekanaal een 34-jarige man uit 's-Gravenzande aangehouden. Hij had een promil lage van ft,9 en kreeg een boete van 900 gulden. Door Judith van Klaveren Vlaardingen Alcohol en verkeer gaan niet samen. De bood schap is alom bekend, maar lang niet iedereen neemt hem ter harte. Jaarlijks vallen enkele honderden doden en duizenden gewonden als gevolg van rijden onder invloed. In Vlaardingen is daarom besloten tot een rigoreuze aanpak. Politie, provin cie, gemeente, Veilig Verkeer Nederland, horeca én taxibe drijven zijn gezamenlijk een campagne gestart die alcohol in het verkeer drastisch moet terugdringen. Dc cijfers liegen er niet om. Vol gens een schatting van de politie heeft minimaal een kwart van het aantal verkeersongevallen met al cohol te maken. Elk jaar worden in Nederland tienduizenden men sen door de rechter veroordeeld omdat zij met een borrel te veel achter het stuur zijn gekropen. Verkeersofficier J. M. Koppert van het parket Rotterdam zes bij Schiedam Bij Radar Schiedam, het voormalige anti-diserimina- tieburo Schiedam, zijn vorig jaar meer klachten binnengekomen dan het jaar daarvoor. Ontving de Schledamse afdeling van Radar m 1996 nog 70 klachten: vorig jaar waren dit er 81. De meeste klach ten handelden over discriminatie op herkomst, huidskleur of ras. Ook op geloofs- en levensovertui ging, geslacht, seksuele geaard heid, handicap en leeftijd werd in 1997 gediscrimineerd blijkens de klachten bij Radar. Bij discrimi natie op grond van etniciteit heeft de grootste groep slachtoffers een Marokkaanse achtergrond. Het aantal Turkse slachtoffers is ver geleken met het jaar ervoor om laag gegaan. Ook autochtone Schipdammers werden slachtof fer van discriminatie. Het ging hier echter niet om discriminatie op grond van etniciteit maar op grond van een handicap, leeftijd of geslacht. Ook over extreem-rechtse activi teiten kwamen meldingen binnen bij Radar. Ruim de helft van deze meldingen hadden betrekking op de activiteiten van de Grijze Wol ven of over organisaties waarvan werd gesteld dat ze contacten on derhouden met deze nationalisti sche groepering. Schiedam Het bezwaar dat de gemeente Schiedam heeft inge diend tegen het beperken van de ritten van buslijn 54 is ver worpen door het college van be roep voor het bedrijfsleven. De gemeente hau hier een verzoek ingediend om, in afwachting van bespreking van de zaak by de Stadsregio, de bezuinigings maatregel van de RET terug te draaien. Het college heeft ech ter bij mondelinge uitspraak la ten weten dat het verzoek is ver worpen waarmee de verminde ring van het aantal ritten van bus 54 voorlopig een feit blijft. De schriftelijke onderbouwing van de uitspraak volgt later. Vervoersbedrijf RET voerde eerder dit jaar een beperking door van het aantal ritten van buslijn 54. Deze bus rijdt van NS-station Schiedam Centrum naar de Woudhoek. Het gevolg van de RET-maatregel was dat met ingang van de winter- dienstregeling bus 54 niet meer 's avonds en op zondag door de Woudhoek rijdt. Volgens het Rotterdamse vervoersbedrijf is de lijn niet rendabel omdat hij met rijn elf procent bezetting onder de door de Stadsregio vastgestelde norm van vijftien procent blij ft De beperking van het aantal rit ten zorgde voor felle protesten bij de inwoners en het bestuur van Schiedam. Volgens deze laatste was de maatregel van de RET niets anders dan 'botweg bezuinigen zonder visie'. Vol gens de gemeente Schiedam waren er namelijk nog wel wat alternatieven dan 'de weg van dc minste weerstand'. Het hek was helemaal van de dam toen enige tijd later duide lijk werd dat de RET van plan was nog verder te snijden in buslijn 54. Ook de route over de Burgemeester van Haaierüaart naar de Gorzen moest sneuve len, zo stond in de concept dienstregeling 1999-2000 die RET had ingediend bij de Stads - regio Rotterdam. De gemeente Schiedam teken de meteen bezwaar aan tegen beide RET-maatregelen. De be handelingvan het eerste protest bij de Stadsregio zal echter wat tijd in beslag nemen. Om toch op korte termijn wat te doen aan de inperking van bus 54 had de gemeente een 'voorlopige voor ziening1 bij het college van be roep voor het bedrijfsleven ge vraagd. Zonder succes, naar nu is gebleken. Het definitieve oor deel over de inperking van de buslijn zal nu over enige tijd worden uitgesproken door de Stadsregio. Met het tweede protest, inge diend bij de Stadsregio, heeft de gemeente meer succes. De Stadsregio is het met de ge- meente Schiedam eens dat de RET eerst de alternatieven moet onderzoeken eer nog ver der wordt gesneden in buslijn 54. De RET-plannen voor 1999- 2000 voor de buslijn zijn dus voorlopig van de baan. Die alternatieven zijn volgens de gemeente Schiedam ruim schoots aanwezig. Zo zou de HET de buslijnen anders kun nen indelen en beter kunnen af stemmen op trein, metro en an dere buslijnen. Verder zou de vervoerder zich ook meer moe ten inspannen om reizigers te weiven. Vooral het gebied van de 's-Gravelandsepolder is een enorm onontgonnen gebied, vindt de gemeente Schiedam. De problemen die Schiedam met het vervoersnet van de RET heeft, rijn ernstig maar niet uniek. Ook andere steden in het gebied van de Rotterdamse ver voerder kampen met soortgelij ke problemen. In de Stadsregio zal daarom in het vooijaar een groot debat worden gehouden over het openbaar vervoer in de Rijnmond. de lancering van de campagne, vrij dagmiddag in het Delta Hotel, dan ook 'een redelijk tevreden mens' te zyn. Hij wees in dit ver band op de werkgroep regionaal alcoholhandhavingsbeleid die sinds november 1996 functio neert. Hierin werken onder meer politie en verslavingszorg samen. De aanpak is onderverdeeld in doelgroepen {verslaafden, gele genheidsdrinkers en mensen dte niet drinken maar hiertoe wel te beïnvloeden zijn) en in soorten van aanpak (repressief, preven tief en pro-actiefi. Ook het project in Vlaardingen is op dergelijke wijze opgezet. ,.Ik ben tevreden," lichtte Koppert toe, „omdat in deze campagne al die aspecten aan de orde komen. Er is een gezamenlijke aanpak die verder reikt dan het opsporen en vervolgen alleen. Ik hoop dat dit voorbeeld in andere districten wordt gevolgd." De verkeersofficier haalde tevens de nieuwsberichten aan die afge lopen week verschenen met be trekking tot de zorgen van de Tweede Kamer over de 7QQ.QÖÖ probleemdrinkers die Nederland telt. Koppert: „Het is dus meer dan een verkeersveiligheidspro- bleem. Ik hoop dat in de politiek dc noodzaak blijkt voor een geïn tegreerde aanpak." Daarnaast greep Koppert de gele genheid aan om zijn toehoorders te wijzen op een andere oorzaak van het grote aantal ongelukken op de weg: „Een veel grotere on- veiligheidsfaetor in het verkeer is de overtreding van de snelheid. Met name in de woonomgeving is 25 tot 30 kilometer per uur hard genoeg. Gelukkig is vanaf 1 okto ber de wetgeving aangepast: met vijftig kilometer of meer te hard neemt de politie het rijbewijs in." Verantwoord Wethouder A. Kool (verkeer) sprak namens de gemeente Vlaar dingen zijn enthousiasme over de sa-"enwerking uit. „Alle partyen huuben hun eigen rol. De horeca kan veilig rijgedrag bevorderen door verantwoord gastheerschap VlaardingenBij de alcoholcon trole die vrijdagmiddag aanslui tend op de start van de campag ne 'Alcohol op,' laat je rijden' werd gehouden op de Mara- thonweg in Vlaardingen. kre gen vier bestuurders een pro ces-verbaal. Van één van de au tomobilisten w?rd meteen het rijbewijs ingevorocd. Zijn pro millage was dermate noog (1,40) dat de zaak wordt voorgedragen aan de officier van justitie. In totaal werden 554 blaastests afgenomen. De bestuurders die te veel hadden gedronken zyn te tonen. De taxibedrijven hebben een soda*!1 -maatschappelijke functie door met name diegenen te vervoeren die alcohol op heb ben." Kool beseft dat dit niet eenvoudig ligt. Voor de horecabedrijven zijn de consumpties immers inkom sten en de taxi zou aantrekkelij ker worden als de prijzen omlaag gaan. „We zouden naar een oplos sing moeten zoeken om dit ver voer goedkoper te maken." Overigens wordt binnen de Vlaar dingse horeca druk nagedacht over hoe de exploitanten hun rol kunnen uitbreiden, bijvoorbeeld door A4-tjes te verspreiden met die allen afkomstig uit Vlaardin gen. Tijdens de controle werden de speciaal vervaardigde tele foonkaarten uitgedeeld, die hierna nog op beperkte schaal verkrijgbaar zyn bij diverse ho recagelegenheden. Op deze kaarten, met een beltegoed van 2,50 gulden, staan de telefoon nummers van de twee Vlaar dingse taxibedrij ven. Op de achterzijde staan de hoogtes van de alcoholboetes vermeld, zowel voor automobi listen als voor fietsers en brom fietsers. tekst Wie rydt er vanavond?' Voor de gemeente zelf had de wet houder een 'toeziendhoudende en gezondheidsbevorderende taak' in gedachten, waarbij preventie een belangrijke rol speelt. „Met name jongeren willen we informe ren, in samenwerking met de poli tie en de GGD. Jong geleerd is oud gedaan. We dienen hen te wij zen op de spelregels met betrek king tot matig en niet gebruiken van alcohol, en de hulp die ze bij problemen kunnen zoeken. In Vlaardingen kan dat bij het CAD, het Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs." De campagne loopt tot half janua- De grote brand die in de nacht van vrijdag op zaterdag woedde in de bouwmarkt aan de Phillpusweg in de Spaanse Polder In Schiedam, beeft het bouwbedrijf vrijwel volledig verwoest. Ruim dertig brand weerlieden zijn de gehele nacht in touw geweest om de vlammenzee, die tegen 02.00 uur uitbrak, onder controle te brengen. Hiervoor waren on der meer drie tankautospui ten en drie autoladders no dig. Daarnaast werd een boot van de Havendienst de Schie opgevaren. Tegen 05.00 uur kon het sein 'brand meester' worden gegeven, maar pas om 15.00 uur verliet de laat ste brandweerwagen het ter rein. De schade loopt in de miljoe nen. De brandweer vermoedt dat vrijwel het gehele pand van Bouwmaat, Inclusief de inventaris, verloren is ge gaan. Over de oorzaak van de brand Is nog niets bekend. Volgens de brandweer is er geen asbest vrijgekomen, omdat twee jaar geleden het dak nog is vernieuwd. Er was geen gevaar voor omwonen den. De Roverdealer naast de bouwmarkt wist tijdig zijn au to's weg te halen. De brand weer heeft het bedrijf voor de vlammen kunnen sparen. Foto Roel Dijkstra Maandag 30 november ROTiERDAM Maandag 30 november Njghttown 21.30 Poprtilm. Theater Zuid- piein Grilö.OO Giseite. de Doelen Gri 20.15 Van Mozart tot Schubert, Bibliotheek theater 20.00 leang Theosofisch Genoot schap. Karma en misdaad. Erasmus Univer siteit, z! LB-77 16.00-17.30 SG Dossier: de nieuwe manager. Dinsdag 1 december SCHIEDAM Theater a.d. Schie. Golden Earring, Unplug ged, 20.15u. 't Podium. Jamsessie21.30u. VLAARDINGEN Het Zonnehuis. Opening expositie Peprta Maat, 15.15u. Stadsgehoorzaal. Niet schie ten en fnends met Petrov, 20.00u. MAASSLUIS Koningshof. Verkoopstand Wereldwinkel Maassluis. 10.3Q-15.30u. ROTTERDAM Jeugdtheater Hofplein 10.30 en 14.30Peu- ter 3-Daagse. Ahoy120.00 Hemeken mghtof the proms. De Vlei* 21.30 Blonde Redhead, Dizzy 22.00Sedocton. Nlghttown Supertno Extended. Rotterdamse Schouwburg Gr x.20.15 Dte lustige Wrtwe,Ki.z.20.30Para- digmaLux or Theater 20.15 Youp van 't Hek. Nighttown 20.00 bNO Romeo DeltaZaal de Linie 20-30 Wie s Pierre Ba/e? Wat vond Pierre Bayle?. Van do. 26 t/m wo. 2 dec. ROTTERDAM Cinerama 1: The Horse Wiseper' (12) dag,14-20.30. 'Abeflje' (al) dag.18, Cm.2: 'Snake Eyes' (16) dag,16-18.45-21.30, do.vr.ma.di.ook 13.15. Cln.3: 'Saving Private Ryan' (16) dag 13,30-17.20.30. Cln.4: 'Out of Sight' (12)dag.15.20-18.20-21.20, do.vr- ma.di .ook 12,20. Cln.6: 'Elizabeth' (16) dag.15.10-18.10-21.10, do.vr.ma.di.ook 12.10.lmax Theater; 'Amazone'(al) dag.(be- h.zo.)13, 'Everest' (al)dagl4-ir=,Tvill Ride' il) 15. 'Abettje' (al) dag 17-19.15, za.zo.ook 11. 'Saving Private Ryan' (16) dag 21.15. Ven.l; Wmtersleepers' (16) dag 19,30-22, ma.ntet 22, vr.ook 15, zo.ook 13. Sneak Pre view ma.22, Ven.2: 'Hundert Jahre Bracht' do.19.30. 'Mutter Courage und ihre Kinder' do.21.30. tiebe, Rewiutwn und andere ge- «hrlicheSachen'vr.19.30. 'DieDreigroschen 0pei*vr.21,30. "KuhleWampe' za, 21.30. 'An- trtheseVSokVDuo'2O.i9.30.'TheCabinetofdr- .Ramtrer' zo.di/wo. 21.30. 'Rashomon' 3.21,30. 'Mrs.Dalloway* (16) vrJto.wo.15. "2 minuten stilte' zn.13. Ven.3: 'High Art" (16) dag 19.30-21.45, vr.ook 15. Ven.4: Tvrenty Four Seven' dag 20. 'üke it is' (16) dag 22.15. Uim.lt There's something about Mar/ (al) dag 12.15-15.15-18.15-21.10. Lum. 2: The Negotiator' (16)dag 17.45-21, Lum.3: 'Lock, Stock S two smoking barrels' (16) d3gl8.30. 'Halloween: H20" (16) dag2i.30. Lum.4: 'Return to Paradise' (12) dagl5.30-18.30-21.15, do.vr.ma.di, ook 12-30. R«t»na: Ten verschillende adutt films (18) dag. 12t/möl.OO, Pathé; "There's something about Mar/ (al) dag 11.50-15.30-18.30-21.20, zo.net 11.50. The Truman Show' (12) dag 11.30- 14-16.50-19.15-2140. 'Blade' (16) dag16.10-18.50-2130; do.vr.ma.cli.ook 11-13.35, 'Snake Eyes' (16) dag 14.10-19- 21.30. The Horse Whisperer (12) dag 11.40-16-20. The Negotiator' (16) dag.15,20-18.15-21.10, do.vr.ma.di.ook 11.50. 'Dr.üdrttfe' (al)dagll.20-16.30-19- 21.50, do.vr.ma.di.ook 14. Sneak preview: Wanted: ArdvarK' (16) di. 21.30. NachtvoorstolltngenrLuin.lrThere'ssome- thmgabcut Mary' (a!) vr ja .00.30. Lum.2; Tfie negotiator (16)w.za. 00.15. Lum.3: 'Blade' (16) vrja.00.30. Lum.4: 'GodzrlIa'(16)vr.za. 00.15. KJndermatinee»: Cfei.2: 'Dubbel Dwars' za-83.wo.13. Cln.4: 'Air Bud' za- .zd.wo. 12,45, cin. 5: 'Small soldiers' za- •zo.wo. 12.30. inauc 'Abehje'cagl7-19.15, za.zo.ookll. Linn2: 'Abeltje'dag 12-14,45, Lum.3: 'Dr.Dolrttte' dag!3-15. 'Serengeb Symphony' za.zo.wo,13. PstKó: 'Dubbel Dwars' za,zo.wo.l3.15. 'Madelief: Krassen rn het tafelblad'zaio.wo.14. 'Jacht op de Wem- tjes'Z320.wo.ll-13.10,'Abeftje'dag. 11.30- 18.35. Ven.: 'Madelief, krassen in het tafel blad' zo.13-15. wo.15. 'De tovenaar van Or zo.13. 'PippizetdeboelopsteHen'zo.wo.15, 'Koning der maskers' zo .wo. 15. Hoek van Holland Het dagelijks bestuur van de deeigemeenteraad is vooralsnog met van plan zien ttr bemoeien met de problemen die zijn ontstaan rond de kinderop vang in het Kindercentrum De Duinpieper in Hoek van Holland. Daar worden uitbreidingsplannen geblokkeerd door de Stichting Welzijn, omdat het kinderdagver blijf niet voldoet aan de voorwaar de van 60 procent bedrijfsplaat- sen en 40 procent gesubsidieerde plaatsen. De capaciteit binnen de kinderopvang bestaat op dit mo ment uit 24 plaatsen met een uit- breidingsmogelykheid van 12, De uitbreiding wordt echter niet toe gestaan door de Stichting Welzijn. Het resultaat is dat inmiddels al enkele mensen die op de wacht lijst stonden, hun kinderen heb ben ondergebracht bij het particu liere kinderdagverblijf Zeebaboe. Dit voorjaar zijn de Stichting Peu terspeelzalen, de Stichting Dien stencentrum en enkele andere or ganisaties op het gebied van kin- Schiedam Zo'n 1500 huishou dens in Schiedam Oost hebben gisteravond een uur zonder stroom gezeten. Een storing in een kabel zorgde er om half twaalf voor dat alle transformatorhuisjes in de wy k afsloegen waardoor wo ningen in de omgeving van de Singel en Marconistraat zuiiuei stroom kwam te zitten. Het ener giebedrijf is vervolgens een uur bezig geweest een route voor de stroomvoorziening aan te leggen die buiten de kapotte kabel om loopt. Rond half een was er weer stroom in de wijk. Het energiebe drijf zal vandaag nagaan waar de storing in de kabel exact zit. deropvang ondergebracht in de Stichting Welzijn. Voorheen kre gen ue organisaties hun eigen subsidie, maar die wordt nu door de deeigemeenteraad beschik baar gesteld aan de Stichting Wel zijn. Het CDA heeft ten aanzien van de geblokeerde uitbreiding van het kinderdagverblijf vragen gesteld aan het dagelijks bestuur van de deeigemeenteraad- Maar dat is van mening dat de Stichting Welzijn voldoet aan het beleids uitgangspunt. Bovendien staat voorop dat de beleidsuitvoering een verantwoordelijkheid is van de Stichting Welzijn. Door Canis Zij [mans RotterdanVMaassJuls—De recht- hank in Rotterdam wil dat een verdachte van twintig inbraken, ui woningen in Maassluis wordt onderzocht door een psychiater. Zo hoopt men erachter te komen of de 22-jarige Rotterdamse ver dachte Marvin Lee 0. lijdt aan een ziekelijke stoornis van de geestvermogens en wellicht ver minderd toerekeningsvatbaar is voor zijn daden. Vrijdagmiddag besloot de meervoudige kamer van de rechtbank de strafzaak tegen O. terug te verwijzen naar de reehter-commissaris voor na der onderzoek. De inbreker liep tegen de lamp bij een mislukte inbraakpoging. Een bewoner van het huis waar hij naar binnen was gegaan be trapte hem en gaf zyn signale ment door aan de politie. Hierop kon de verdachte worden aange houden. Na z'n aanhouding bekende 0„ die tot voor kort in Maassluis woonde, het strafbare feit. Ook wees de aan drugs verslaafde verdachte de politie een trits plekken aan waar hij nog meer had ingebroken, In augustus ontvreemdde hij onder meer bij een inbraak in de Kobbema- straat in Maassluis een horloge. Aan de Touwbaan werden uit een woning veertig cd's, twee honderd gulden en sieraden ont vreemd. Uit een woning op het M. de Ruyteiplein stal de Rotter dammer een muntenverzame ling en ander geld. Op het Kas tanjedal ging hij er vandoor met geld en sieraden. De verdachte is vorig, jaar al veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van twee maanden cel voor soortge lijke delicten. Na zijn aanhou ding had de man een ontmoe ting met een psychiater, maar deze verwees hem door naar de psycholoog. Na een intakege sprek bij het Doel-project van de Sticfatinfi Reclassering, waar po sitieve levenservaring kan wor den opgedaan door survivaltrai ningen en werken bij de boer, ontstonden vragen over de gees telijke gesteldheid van de Rot terdammer. Op de vraag van rechter mr. C. G. Nunnikhoven aan de ver dachte of hij nog wat wilde zeg gen voor zijn zaak werd terugge wezen, antwoordde de verdach te: A zou graag in aanmerking komen voor een alternatieve straf." Door Anke van Bree Vlaardingen Op zijn geheel ei gen, ontspannen wijze gaf diri gent André Glotzbach zaterdag avond in de Grote Kerk in Vlaar dingen zijn afscheidsconcert met de Christelijke Harmonie Vereni ging Sursum Corda. Losjes diri geerde hy het orkest, terwijl hij ondertussen ook nog tijd had voor een grapje of anderszins contact met het publiek. Fantastisch dat dit feestelijke en gezellige concert zo'n groot aantal bezoekers in de kerk heeft gebracht. Sursum Corda had voor dit af scheidsconcert veel oud-leden be naderd, van wie velen hun partij tje hebben meegespeeld. De onge veer oü ,»"usici deden alle in het eerste koraal mee en dat was na tuurlijk een lekker inspelertje om de ergste spanning kwijt te raken. Hierbij waren ook de nog zeer jon ge leerlingen -de jongste is 10 jaar-van de party. Het leerlingenorkest liet vervol gens drie werkjes horen, waarvan Soepeitjes dirigeert André Glotzbach In de Grote Kerk zijn af scheidsconcert met de Christelijke Harmonie Vereniging Sur sum Corda. Foto Roel Dijkstra vooral het 'Steal away1 erg bij het publiek in de smaak viel. Het was de eerste keer dat dirigente Gerda Lagenwaard dit orkest in een con cert dirigeerde en dat ging haar goed af. Sursum Corda volgde met een drietal werken. Opval lend waren de grote dynamische contrasten en de mooie legato lij nen. De diverse groepen blazers hadden een overwegend mooi ho mogene klank en ook de slagwer kers maakten een goede indruk. De mooiste melodieën uit werken van Giuseppe Verdi waren een groot succes. Vooral het slaven koor uit de opera Nabuceo werd volop mee 'gelalaat' door het pu bliek. Terecht kreeg Sursum Cor da een daverend applaus. Het gastkoor was het tweehon derd man sterke Christelijk Resi dentie Mannenkoor uit Den Haag onder leiding van dirigent Aad van der Hoeven. De mannen maakten met hun a capella-zang veel indruk op het publiek. De fraaie homogene klank, de ingeto gen bewogen zang en de grote verschillen in dynamiek waren een lust voor het oor. Het publiek luisterde dan ook doodstil en gaf hen een flink applaus. Na de pauze beet het mannenkoor het spits af met twee negro spiri tuals, waaronder 'My Lord, what a morning'. Hierin vielen behalve de grote muzikaliteit ook de schit terende diepe bassen op. Het op treden van het mannenkoor werd besloten met 'Die Vesper' van Ludwig von Beethoven, eindi gend met het majestueuze 'Amen', Sursum Corda liet daarna met solist Aad Bot opheteuphoni- um een 'Paraphrase on a Irish song' horen. Bot kreeg terecht een groot applaus. Bij het 'Queen's Park Melody' schoten sommigen even in de lach, omdat een slagwerkinstrument verdacht veel weg had van het paard van Sinterklaas. Koor en orkest beslo ten dit concert gezamenlijk met een vier werken die afwisselend door beide dirigenten werden ge dirigeerd. Alle werken waren heel mooi, maar schitterend waren het Pelgrimskoor en het Emanikoor van Verdi. Het concert werd be sloten met het 'Dank sei dir Herr' van Handel De musici kregen een daverende en staande ovatie. Sursum Corda speelde, na het ge bruikelijke toespraakje en ca deautje, 'My way' van Frank Sina tra als hommage aan de scheiden de dirigent. Na nog een extra toe gift van de mars Harmonie verliet het publiek zeer tevreden de kerk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1