m li, m Politie zet aanpak diefstal op laag pitje Onderbezetting noopt tot lage prioriteit voor lichte delicten Rotterdams Dagblad 'Maak van Delfland provinciale dienst' Scholieren en nerveuze moeders bij opening Wintercircus Vlaardingse monumenten in het centrum worden verkocht Gemeente betaalt negen ton voor oud belastingkantoor 3000ste SIKO leerling Dief opgepakt Maassluis zet drinkwater- lobby door Auto vast op de trambaan Preventie-actie Babberspolder weken 0800-0642 Nieuwe Passage WINKEL WIN EEN FIAT SEICENTO SX IN DE NIEUWE PASSAGE SCHIEDAM Rotterdam UI Waterweg Donderdag 10 december 1908 □oor Marc Floor Schiedam Door een groot tekort aan straatagenten is het district Schiedam in 1999 genoodzaakt de aanpak van bepaal de soorten criminaliteit op een laag pitje te zetten. De catego rieën criminaliteit tegen bedrijven en instellingen en overige persoonsdelicten zullen een lage prioriteit krijgen. Dat bete kent dat bijvoorbeeld aan de opsporing van plegers van dief stallen zonder geweld weinig tot geen aandacht zal worden ge geven. Dat is te lezen in het concept Unitjaarplan 1999 voor Schiedam, waarin de politie haar werktaken voor het komen- cjejaar uiteenzet Niet anders dan in de hele politie regio Rotterdam-Rijnmond heeft ook het distriet Schiedam te kam pen met een grote uitstroom van agenten. Verwacht wordt dat er eind dit jaar maar liefst 25 men- Sen minder in dienst zullen zijn dan eind '97. Het gaat daarbij hoofdzakelijk om 'blauw op straat'. Volgens het Unitjaarplan, dat rept van 'een forse onderbe zetting', kan de uitstroom in het slechtste geval oplopen tot zo'n 20 procent. Volgens waarnemend districts chef J. Wiegman moet de priori teitenstelling echter los worden gezien van het personeelstekort. „Er is nu eenmaal altijd meer werk voor de politie dan zy aan kan," zegt hu. t,Of er nou sprake is van onderbezetting is of niet." Het is volgens de Schiedamse dis trictschef onwerkbaar om alle cri minaliteit een hoge prioriteit te geven. „Dan zou je de boel voor het lapje houden, want dat red je als politie gewoon niet." Roofovervallen Onder de categorieën met een ho ge prioriteit staan onder meer wo ninginbraken, geweldsdelicten, jeugdbeleid en horeca. Vooral roofovervallen - ingedeeld bij ge weldsdelicten - ziülen het ko mendejaar met voorrang worden behandeld door de Schiedamse recherche. Het is de bedoeling dat het aantal geweldsdelicten in het jaar 2000 meer dan gehalveerd wordt ten opzichte van 1998. De autocriminaliteit heeft een 'midden'-prioriteit meegekregen. Daardoor zal de doelstelling om in het jaar 2000 het aantal van auto- inbraken en vernielingen terug te dringen tot zo'n 1000 gevallen waarschijnlijk niet kunnen wor den gehaald, meldt het Unitjaar plan. Er is alleen ruimte voor pre ventieve maatregelen als graveer- acties en incidentele controle op slecht verlichte parkeerplaatsen. Opsporing van de daders zal min der prioriteit krijgen. „Maar laat ik duidelijk stellen," licht waarnemend districtschef Wiegman toe, „dat een lagere prioriteit bij ons met betekent dat er niks aan zal gebeuren. Dat wordt namelijk nogal eens ge dacht." In de praktijk zal door prioriteitenstelling echter wel het oplossen van autokraken, winkel diefstallen, bedrijfsinbraken en diefstallen uit schuren, garages en kelderboxen er grotendeels bij inschieten. „Dat zijn ook verve lende laken," erkent Wiegman, „maar. we kijken vooral naar waar mensen direct als slachtoffer mee in aanraking komen. Een woning inbraak raakt natuurlijk meer de persoonlijke levenssfeer van mensen van een bedrijfskraak of een winkeldiefstal En iedereen zal het met me eens zijn dat een roofovervaller erger is dan een fietsendief." Het Unitjaarplan is. inmiddels zonder problemen door de com missie Algemene Zaken geko men. Het zal nu nog, tezamen met de jaarplannen van andere dis tricten, worden beoordeeld door het College van Beheer die be staat uit regionale burgemeesters. Het Unitjaarplan moet begin 1999 zijn goedgekeurd. zijn. Immers hier geldt niet 'one man, one vote' maar de bewoners kiezen minder dan de helft (19 van de 42, red.) van de hoofdinge landen. De meeste zetels worden door de belanghebbenden in de categorieën van tuinders, andere grondeigenaren en bezitters van huizen en bedrijfspanden ver deeld. Er zijn dus mensen die meerdere stemmen uitbrengen." Ook is er de opvolging van weg vallende gekozenen slecht gere geld, vindt de Vlaardinger. „Ie dereen wordt individueel, in per soon gekozen. De eerste opvolger is de niet-gekozene met het hoog ste aantal stemmen. Als bijvoor beeld een populair iemand, die met 40 procent van alle stemmen is gekozen wegvalt, kan het ge beuren dat zijn plaats wordt inge nomen door iemand die maar een enkel procentje van de stemmen heeft verzameld en heel andere ideeën heeft over het besturen van het waterschap." Suuren- donk, die benadrukt dat zijn me ning persoonlijk is en niet is be sproken in zijn partij, de PvdA, meent dat het bestuur van de wa terschappen in handen gelegd kan worden van Provinciale Sta ten. Zie ook pagina 13: Delfland voert al eeuwenlang veriet tegen de mocratisering Door Ben van Haren Vteardingw Komend voorjaar krijgen de bewonen van Zuid- Holland twee uitnodigingen in de brievenbus om te gaan stemmen. De ene keer gaat het om de ver kiezingen van een nieuw provin ciaal bestuur, Provinciale Staten, en de andere stembrief is voor het kiezen van nieuwe leden in het waterschapsbestuur. De Vlaardinger Rob Suurendonk, oud-fractievoorzitter van de PvdA inde Rijnmondraad, vindt dat on zin. „Die waterschapsverkiezin gen dienen de democratie niet en twee van die verkiezingen in de zelfde periode bevorderen de be langstelling voor een gang naar de stembus al helemaal niet." Suurendonk weet waarover hij praat Hij maakt sinds 1995 deel uit van het algemeen bestuur van het hoogheemraadschap Delf land. Wordt dus hoofdingeland genoemd als lid van de Verenigde Vergadering, waarin hij zich ver geefs sterk heeft gemaakt voor een verruiming van het kwjjt- scheldingsbeleid voor de minima. „Er wordt veel geld vermorst met deze verkiezingen. De gehele or ganisatie kost 3,6 miljoen gulden, die de bewoners van Delfland zelf zullen moeten opbrengen. Boven dien zullen de partijen die deelne men geld in propaganda moeten stoppen. En dat voor verkiezin gen, die niet echt democratisch De Bobby Cats vertonen hunkunsten. Zij'waren éénvan de groepen Vlaardingse scholieren diegisteren bij de openingvan het'Wintercircus warente zien. Foto'sRwt omturn Door Jeüa Pichotte Vtaardlngen „Hooggeëerd pu bliek het Nationaal Wintercir cus," kondigt de stalmeester aan in de zaal van de Vlaardingse Stadsgehoorzaal Terwijl in de grote zaal iedereen gespannen naar het toneel kijkt waar straks de circusartiesten gaan optre den, staat in de hal een moeder nog zenuwachtig op haar man te wachten. „We waren de laarzen vergeten die onze dochter straks aan moet voor het optreden," verklaart ze nerveus. Vier groepen scholieren van de Vlaardingse basisscholen De Singel De Ambacht en de Jena- plan zullen net voor de pauze hun circusact doen in het Natio naal Wintercircus. Het toneel van de Stadsgehoorzaal is sinds vandaag veranderd in een heuse circuspiste. Naast de echte cir cusartiesten, de wilde dieren en een aantal clowns staan bier voor de pauze ook groepjes scho lieren. Die mogen op deze ope ningsdag van het Wintercircus hun eigen kunsten vertonen. Hoog boven de piste zit het cir cusorkest, dat alle artiesten mu zikaal begeleid. Achter de scher men rennen de kinderen nog ze nuwachtig heen een weer. De zaal is vooral gevuld met ouders, broertjes en zusjes. Sommige moeders zijn al vanaf 12.00 uur aanwezig om hun kind bij te staan. Meer dan aanwezig te zijn als steun hoeven ze niet Voor de kinderen wordt helemaal ge zorgd en met alles geholpen. ,4e merkt dat ze soms toch even naar je kijken, om te zien of je er nog wel bent" zegt moeder Hey- mans van één van de Bobby Cats-clowntjes van basisschool de Singel Ze merkt wel dat de kinderen waarvan de ouders niet aanwezig zijn, „er een beet je verloren bijlopen." De moe ders van de reuzenbaüen-lopers Britt en Savannah van de Jena planschool zyn zo zenuwachtig dat ze haast niet meer uit hun woorden komen. „Het is toch iets speciaals," zegt Savannah's moeder. „Als ik straks het mu ziekje hoor, zal ik wel emotio neel worden." Gespannen wachten ze tot de kinderen hun act mogen doen. Dan verschijnt de stalmeester in de piste- en kondigt de kinderen aan. Onrustig schuiven de ou ders heen en weer. „Als ze maar niet alles te snel doen," klinkt het links en rechts op het bal kon. Proflesioneel Gelukkig voor de moeders en de mini-circus artiesten ging alles goed. Op het opstarten van een cd voor de 'Cow Girls' op stelten na, verliep de voorstelling op rol letjes. Ook de meisjes op de reu- zenballen bleven prima in ba lans en improviseerden onver wacht proffessioneel „Zij had den geoefend op een cassette en die kon hier niet worden ge draaid," vertellen de moeders van Savannah en Britt „Nu moesten ze op de muziek van het drcusorkest hun act uitvoe ren." Nog even een laatste ererondje door de piste en alles is weer voorby. Trots als een pauw lo pen de ouders en de opa's en om a's in de hal. Sommige zijn zo fier dat ze geen woord meer kun nen uitbrengen en alleen maar hun kind kunnen vasthouden. De kinderen kunnen nu met hun ouders van het laatste deel van de wintercircus genieten. Niemand denkt meer aan het af- strepen van de nachten tot aan het optreden, de slapeloze nach ten, de gierende zenuwen ofver- geten laarsjes. r I VlTA - ji ncc Vlaardingen Een raadsmeerder- heid van de gemeenteraad in Vlaardingen heeft gisteravond in gestemd met de verkoop van de Visbank en Het Reedersbuys. De twee monumenten in het centrum van de stad zijn nu eigendom van de Vereniging Hendrick de Key- ser. Deze Amsterdamse club heeft tot doel het behoud van historisch of architectonisch waardevolle huizen in Nederland. Alleen CDA en SP stemden niet in met het voorstel De SP omdat het principieel tegen de verkoop van grond is, Opvallend was de frac tieleden van Groenlinks voor het eerst niet een vinger opstaken en instemden met de verkoop van gemeentegrond. Fractievoorzitter B. E. van der Velde legde uit dat dit te maken heeft met het fpit dat de grond feitelijk toch in alge meen bezit blijft. Geheim Anders was het verzet van het CDA De kritiek van de christen democraten kwam er op neer dat voor Het Reedershuys een te lage prijs is overeengekomen. Hoewel de verkoopsommen geheim zijn, bleek uit de beraadslagingen dat het pand aan Westhavenkade 45 voor een habbekrats van de hand is gedaan door de gemeente. „Voor een appel en een ei. En dat verbaast ons," aldus CDA-woord- voerder C. Bot. Verantwoordelijk wethouder H. C. J. Roijers had daar wel een uitleg voor. Behalve dat het pand is verhuurd aan Ton Stolk, die er woont en een museum voor mu ziekinstrumenten heeft, is er vol gens de wethouder voor zeker 150.000 gulden aan achterstallig onderhoud. Dat is ook de reden dat in het koopcontract is vastge legd dat de Vereniging Hendrick de Keyser binnen drie jaar ten minste 44.000 gulden besteed aan groot onderhoud van het gebouw. De suggestie om Het Reeders huys aan een hogere bieder te gunnen wees Roijers dan ook re soluut van de hand. Hij vroeg zich zelfs hardop af of die er wel zou zijn voor een pad waarvan de be stemming vastligt, dat bovendien is verhuurd (die contracten wor den door de vereniging overgeno men) en dus voor heel veel geld moet worden opgeknapt. Uit de woorden van Roijers viel op te maken dat de gemeente blij moest zijn ze deze kostenpost uit de begroting kan schrappen. Dat levert de gemeente veel en veel meer op dat het symbolische be drag dat met de verkoop van het pand is gemoeid. ,3ovendien," had Van der Velde (GroenLinks) eerder al opge merkt, „is Vlaardingen nu verze kerd van het behoud van deze mo numenten. De gemeente heeft de afgelopen decennia nog wel eens een monument gesloopt Schiedam De 3000ste leerling van de SIKO (Stichting Interste delijk Katholiek Onderwijs) wordt 15 december ontvangen in het St Willibrordusschool in de Poortu- gaalsestraat 16. De voorzitter zal de 4-jarige Brian de Beer verwel komen en hem een cadeau geven. Alle leerlingen laten vanaf de speelplaats een ballon op. VlaardingenDe gemeente Vlaar dingen heeft het voormalige be lastingkantoor aan de Parallelweg aangekocht Daarvoor is 871.000 gulden uitgetrokken. De gemeen teraad heeft dat bedrag gister avond zonder er ook maar een woord over vuil te maken op tafel gelegd. Het belastingkantoor tegenover het NS-station Vlaardingen Cen trum was eigendom van Domei nen, deonroerendgoed-beheerder van de rijksoverheid. Het pand kwam eerder dit jaar leeg te staan na het vertrek van de Vlaardingse belastingambtenaren naarde Kop van Zuid in Rotterdam. Om kra kers buiten de deur te houden wordt het pand sindsdien be woond door een aantal mensen met een zogenoemd 'om niet-con- tract'. Dat betekent dat ze geen huur hoeven te betalen, waar weer tegenover staat da* ze van de ene op de andere dag met hun boeltje op straat kunnen worden gezet Het stadhuis ziet de aankoop vooral als een strategische zet. Het voormalige belastingkantoor valt binnen de zogenoemde rivier zone, waarvoor de komende jaren een veelomvattend plan moet worden gemaakt. Zo moeten er onder meer woningen verrijzen en krijgt het Stationsplein en wij de omgeving de allure van een echte entree. En dat kon weleens, zo noteerden burgemeester en wethouders m hun voorstel aan de gemeente raad, 'door ongewenste ontwikke lingen waar het bestemmingsplan niet in voorziet, ernstig belem merd worden'. Bedoeld wordt dat de gemeente gewiekste onroe- rendgoedhandelaren als de Schie dammers Toth en Hart voor moet zijn. Daarom had de gemeente zich ook al lang voordat de belas tingambtenaren hun bureaus gin gen leeglidieii bij Domeinen ver zekerd van de positie als eerste gegadigde. De gemeente gaat het pand Paral lelweg 2 weer verhuren. De On derwijsbegeleidingsdienst, Het Bureau Welzijnsprojecten en de Maatschappelijke Dienstverle ning krijgen er een plekje. De noodzakelijke verbouwing die daarvoor nodig is gaat ailes bij el kaar naar verwachting zo'n acht ton kosten. Dit geld wordt weer te rugverdiend door de verkoop van de statige panden öie cteze dien sten vrij maken aan de Oostha- venkade en de Markt. De gemeen te gooit die in de verkoop. Vlaardingen Een 27-jarige man werd woensdagmiddag op de Hoogstraat in Vlaardingen aange houden omdat hij een paar schoe nen had gestolen. Omdat de man bovendien illegaal in Nederland bleek te zijn, werd hij opgesloten door de Vreemdelingendienst. Maassluis Het Maassluise ge meentebestuur blijft zich inzetten om drinkwater op het lage belas tingtarief te houden. Een brief daarover die naar de Eerste Ka mer is gegaan volgt op het schrij ven van begin vorige maand. Toen richtte Maassluis zich met de bezwaren tot de vaste kamer commissie voor financiën. Ook alle andere gemeenten in Ne derland werden door de Water- weggemeente benaderd te age ren, iets waar volgens een woord voerdervan het commissiebureau van financiën massaal gevolg aan is gegeven. Zowat alle gemeenten hebben het bezwaar ondersteund. De brief naar de Eerste Kamer is een reactie op het compromis waar staatssecretaris Vermeend van financiën mee is gekomen: voor de eerste zestig gulden van de rekening het lage tarief van 6 procent, voor de rest 17,5 procent 'Een lachertje' noemt wethouder Wesenhagen dit idee en dus is ze weer in de pen geklommen, „Dat is wel heel bijzonder om met twee tarieven te gaan werken. .Het moet gewoon in z'n geheel op het lag? tarief worden gehouden. Duitsland en België hebben dat ook; Engeland heeft zelfs het nul tarief." De Consumentenbond, die ook is aangeschreven, heeft inmiddels haar steun betuigt aan de actie van Maassluis. De Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten doet dit daarentegen nietVan- wege het belang van drinkwater voor de gezondheidszorg heeft de Maassluise wethouder kort gele den ook alle GGD's betrokken bij haar actie. De lobby van het gemeentebe stuur van Maassluis om drinkwa ter te blijven belasten met het la ge tarief van 6 procent startte be gin november, direct na de behan deling van de gemeentebegro ting. Het was het directe gevolg van de door het college van b en w overgenomen motie van de WD, Schiedam Het tramverkeer op de Burgemeester van Haarenlaan in Schiedam raakte gisterochtend rond acht uur geblokkeerd door een automobilist die de trambaan was opgereden. De auto kwam tot aan de as vast te zitten op de rails. Met een geleende ketting van de metrowerkers kon de politie het voertuig van de rails trekken. De bestuurder kreeg een proces-ver baal. Vlaardingen De politie van Vlaardingen houdt zaterdag yan 09.00 tot 15.00 uur een preventie actie in de wijk Babberspolder. Het voorkomen van woningin braak, diefstal van en uit auto's en diefstal van fietsen, brom-) en snorfietsen staan op het program ma, Ook enkele ondernemers'ne men deel aan de actie. Zij grave ren desgevraagd het kenteken in de autoruit en graveren ook fiet sen of andere goederen. De actie wordt gehouden in het winkelcen trum aan de Van Hogendorplaan, ter hoogte van het postkantoor. Ja, noteermij voor zo'n tewoMHn yriiöw** Naam:. s Adres:.. 0". Postcode:. Plaats: Telefoon; 'i -fO uv Stuur deze bon in een envetopronwpos^g&j Rotterdams Dagblad, Antwoordnummer 157S, 300O VB

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1