12 Spido laat passagiers toch op brug Kerstman tokkelt van Euromast af Vogelklas redding voor besmeurde zeevogels 'Investeren in tweetaligheid is geen achterstandsbestrijding' Scheepvaartinspectie kan mening wel veranderen Celstraf voor handel in vrouwen Man aangehouden die dreigde gooiers vuurwerkbom te doden Duizenden Rotterdammers zijn problematische drinker lw Operatie kan lens of bril overbodig maken PvdA-raadslid Abdel Salhi vreest kortzichtige kijk op taalonderwijs aan allochtonen Rotterdams Dagblad Donderdag 10 december 1998 Rotterdam Pas als de Scheepvaartinspectie regelt dat het stuurhuis van rondvaartboten verboden terrein is voor passa giers, zal de Spido geen bezoek meer op de scheepsbrug toe staan. Tot die tijd wil de rondvaartmaatschappij het passa giers als vorm van dienstverlening blijven toestaan mee te kij ken over de schouders van kapitein en stuurman. ^el zal de dienstdoende kapitein beter in de gaten moeten houden of deze passagieis hinderen- Net als in het verleden, zullen zij zich dan op verzoek van de kapitein moeten verwijderen. Dit zegt directeur S. Heerschop van de Spido in een reactie op de uitspraak die de commissie Bin- nenvaart-rampenwet heeft ge daan over een incident in mei van het vorig jaar met de rondvaart boot Pieter Caland. Dat eindigde 1 op een haar na in een drama en volgens de commissie is deze bij- na-ramp mede veroorzaakt door dat er zich passagiers op de brug bevonden. De commissie noemt de aanwe zigheid van passagiers in het stuurhuis ongewenst en vindt dat het tot een algeheel verbod moet komen. Directeur Heerschop betreurt de ze uitspraak en wacht eerst het oordeel van de Scheepvaartin spectie af. „Zo'n bezoek aan het stuurhuis vindt vaak plaats op verzoek van de passagiers en we zien het als een vorm van dienst- Den Haag Het gerechtshof in Den Haag heeft vanochtend de leider van een bende vrouwen handelaren veroordeeld tot drie ëneenhalf jaar cel. Gewezen Belg en voormalig uitbater van dub Ritz, M V. (46), werd schuldig ge acht aan het uitbuiten van prosti tuees uit Zuid-Amerika en Oost- Europa. Ook het werven van Braziliaanse vrouwen en het vervalsen van een verblijfsvergunning voor een prostituee werd bewezen geacht. Door de rechtbank in Rotterdam werd V. veroordeeld tot negentien maanden cel De stelling van de verdediging dat een hulpje van de bende in op dracht van de Criminele Inlichtin- „gendienst als informant of infil trant had gewerkt werd verwor pen. De drie andere verdachten kwamen er met lichtere straffen vanaf, van 18 maanden tot twee jaar. verlening om dat ook mogelijk te maken. De passagiers stellen prijs op uitleg over bijvoorbeeld de ge volgde route en de navigatie." Slagzy In mei van het vorig jaar belandde de niet-zeewaardige Pieter Cal- iand bij de monding van de Nieu we Waterweg buitengaats en maakte sterk slagzij door een ho ge golf. Onderzoek maakte duide lijk dat de kapitein en de stuur man waren afgeleid door de pas sagiers. Bovendien had de kapi tein vlak voor de reis alcohol ge bruikt Naar aanleiding van het incident heeft de Spido de regels aan boord aangescheipt Zo is het alcohol verbod strenger en mag er 'aan boord van de schepen of op het terrein van de Spido geen fractie alcohol bij het personeel worden aangetroffen'. En aan boord van het schip wordt al goed duidelijk gemaakt waar passagiers zich wel mogen bevinden. Voorwaarden Dat mag wat directeur Heerschop betreft onder voorwaarden dus ook het stuurhuis zijn. „Al zo'n honderd jaar bepaalt de kapitein wie er mag komen en wanneer passagiers weer weg moeten gaan. Wij hebben ook nu alle ver trouwen in dat oordeeL Maar als de scheepvaartcommissie anders besluit dan zullen we ons daaraan aanpassen." - Vogelklas Karei Schot heeft de handen vol aan het schoonmaken van zo'n twintig zeevogels die zijn besmeurd met een witte Substantie. „Als we die die ren niet behandelen, gaan ze dood," zegt Koos van Donk van de Vogelklas in Rotter dam-Zuid. „Hun jas is dan niet meer wa terdicht, ze krijgen dan longontsteking." De vogels zijn afkomstig van de stranden van de Maasvlakte en Ouddorp op Goede reede. Rijkswaterstaat laat onderzoeken wat de smurrie precies is. Het RIZA in Le lystad verricht deze navorsingen. „Maandag kregen we hierover de eerste meldingen uit Noord-Holland," legt H. Ko- nings van Rijkswaterstaat uit Krinings is chef van de vracht van de directie Noord zee van Rijkswaterstaat De dienst consta teerde dat de problemen zich dinsdag en woensdag naar Zeeland en de Zuid-Hol landse eilanden hebben verplaatst. Daar zijn zo'n tweehonderd besmeurde vogels aangetroffen. Enkele tientallen dieren zijn al overleden. Rijkswaterstaat vermoedt dat het hier gaat om geloosde plantaardige olie. Deze stof mag onder bepaalde voorwaarden worden geloosd op zee. Het schip mag niet van zijn vaarroute en koers afWijken, het lozen moet minimaal tien mijl uit de kust gebeu ren, de stof moet een op tien worden ver dund en het vaartuig moet minstens zeven mijl per uur varen. Opmerkelijk is dat het surveillancevlieg- tuig van Rijkswaterstaat in de lucht was toen de melding over de substantie bin nenkwam. „We hebben echter geen vlek op zee kunnen ontdekken," zegt Konings. De zeekoeten, roodkeelduikers en Jan van Gents, die zijn binnengebracht bij de Vo gelklas, gaan door naar een vogelasiel in Middelburg waar ze aansterken. „Wij heb ben geen plaats in verband met de verbou wing," zegt Koos van Donk. Rotterdam —De politie van Rot terdam Jheeft een man aange houden die op Radio Rijnmond dreigde de mensen die een vuurwerkbom bij hem naar bin nen hadden gegooid, zelf aan te pakken. De manbleekeen jacht geweer en munitie in huis te hebben. Dat is inbeslag geno men. De man werd onwel tijdens de aanhouding en is vervolgens naar een ziekenhuis gebracht. Bij de man en zijn gezin was maandagavond een vuurwerk bom naar binnen gegomd. Die veroorzaakte grote schade. Tij dens een live-uitzending van Radio Rijnmond zei de man over de daders onder meen „Die zijn dood". Hij zei te weten wie er achter zaten en zei dat hij ze als „oud-commando" zelf wel aan kon. Op grond van informatie die na die uitzending binnenkwam, be sloot de politie een onderzoek in zijn woning in te stellen. De man krijgt een proces-ver baal op grond van de Wet wa pens en munitie. Voor de bedrei gingen op de radio wordt hij niet aangepakt, zo zei de woordvoer ster. Wel wjj de politie er nog met hem over praten dat hij- geen ei gen rechter moet gaan spelen. In de stromende regen 'tokkelde' de kerstman gisteren aan een koord de Euromast of om op vaste grond aan wethouder S. Korthuis (financiën) twee nieuwe Rotterdampassen voor 1999 te overhandigen. Symbolisch gaf Korthuis die weer door aan twee plaatselijke, prominente sportfiguren; discuswerpster Jacqueline Goormachtigh en demyrtjder Joop Zijlaard. De gemeente riep de Rotterdampas negen jaar geleden In het leven om financieel minder bedoelde huishoudens meer te be trekken In de sportieve en culturele activiteiten van de stad. Dftjaar boekte Rotterdampas een recordverkoop: 85.000 pas sen werden er in totaal verstrekt Twee maal zo veel als In 1996. De organisatie verwacht dat de verkoop volgend jaar ge lijk blijft. Vanaf vandaag is de nieuwe kortingspas weer te ver krijgen. Foto Cor Vos Rotterdam Je hebt al jaren con tactlenzen en vertoont ineens al lergische reacties. Of je kunt ze simpelweg niet verdragen. Een bril diagen is met de oplossing omdat je zo bijziend bent dat de (dikke) bril niet mooi staat of te veel bij-effecten heeft. Het zyn de gevallen waarmee oogarts W. H. Beekhuis, hoofd hoornvliesafde- ling van het Oogziekenhuis in Rotterdam dagelijks te maken heeft. De meest voorkomende be handeling die by patiënten met een afwijking van -2 tot -6 wordt toegepast is de excimer Iaser-be* handeling. Met behulp van ultra violette-iaserstralen wordt een dun laagje van het hoornvlies ver dampt Op die manier wondt het hoornvlies vlakker en krijgt het oog een andere brekingssterkte. De poliklinische operatie duurt een paar minuten, maar de pati ent heeft wel twee dagen flinke pijn. Een verdergaande operatie is de Laser Assisted Keratomileusis- behandeling (Lasik). Deze is be stemd voor patiënten met een oogafwijking van -6 tot wel -14. Met behulp van een snijschaafje wordt een flapje van het hoorn vlies losgesneden en weggeklapt, waarna met de exdmerlaser in het ontstane wondbed wordt ge werkt. De voordelen van deze ope ratie, die door de Amerikanen flap and zap wordt genoemd, zijn een stabieler resultaat, de patiënt heelt geen pijn en er ontstaat na genoeg geen littekenweefsel. Na deel is de chirurgisch ingewikkel de materie. Per jaar behandelt het Oogziekenhuis honderd ernstig bijziende patiënten op deze ma nier. Bij mensen met een oogaf wijking tot -6 voert het Oogzie kenhuis alleen de excimer-laser- behandeling uit. Daarbij zitten ook patiënten die in het leger wil len en niet om hun bijziendheid willen worden afgekeurd of brandweermannen die met len zen geen persluchtmasker kun nen dragen. Deze ontwikkelingen en de nieuwste ontwikkeling, die nog in een onderzoeksfase verkeert en waarbij een lens tussen de iris en de eigen lens wordt aangebracht, komen aan bod tijdens een con gres dat het Oogziekenhuis Rot terdam morgen in het Novotel in Rotterdam houdt. Bij het congres, bestemd voor Nederlandse oog artsen, is ook een patiënterpanel aanwezig dat kan worden ge vraagd naar hun ervaringen met de verschillende behandelingen. Rotterdam Negen procent van de Rotterdamse bevolking, ofwel ruim vijfduizend mensen, be hoort tot de groep problematische drinkers. De problemen van deze mensen zijn regelmatige dron kenschap, grote sociale proble men en het drinken kan leiden tot ernstige problemen met de ge zondheid. Dat blijkt uit het proefschrift 'Pro* bleemdrinken in de algemene be volking; een maatschappelijk pro bleem?' van onderzoekster Ingrid Bongers, Op 16 december promo veert zij aan de Erasmus Univer siteit Rotterdam op dit proef schrift naar aanleiding van een groot bevolkingsonderzoek onder de Rotterdammers in 1994. Uit de cijfers blijkt dat het drank gebruik onder jongeren in de leef tijd van 16 tot 24 jaar sterk is ge stegen ten opzichte van 1980 toen het vorige bevolkingsonderzoek is gehouden. Het percentage was toen negen procent en is in 1994 gestegen tot vijftien procent. Rij den onder invloed is juist afgeno men van twaalf naar zeven pro cent. De groep problematische of excessieve drinkers bestaat uit mensen die dagelijks vier tot vijf glazen alcohol drinken of elke weekeinde tenminste zes of zeven glazen per dag. Ook by jongeren is dat steeds vaker het geval. „Veel jongeren willen scoren en geven niet om dronkenschap of een kater," weet Bongers.„Maar er komen meer dingen bij kijken. Ze krijgen sociale problemen doordat zij hun familie of vrien den tot last zy n, er treden gezond heidsproblemen op en ze vormen een gevaar als zy met drank op de weg opgaan," somt de onderzoek ster op. Slechts acht procent van de pro blematische drinkers heeft tij dens het onderzoek aangegeven ooit hulp te hebben gezocht Dat gebeurde als er sociale of gezond heidsproblemen waren, typische verslavingsverschijnseleii als psychologische afhankelijkheid zetten veel minder aan tot het zoe ken van hulp. Het gaat dan om mensen die drinken om proble men te vergeten, zich minder een zaam te voelen, zelfvertrouwen te krygen of beter te werken. Problematisch alcoholgebruik moet daarom een hogere plek op de politieke agenda krijgen dan nu het geval is, luidt het pleidooi van Bongers. Juist omdat een ste vige drinker niet alleen zichzelf ermee belast, maar ook een groot deel van zijn omgeving. „Gelukkig is er de laatste tijd veel meer aandacht voor gekomen vanwege het geweld in uitgaans gebieden," erkent Bongers. Jn 1994 was dat niet het geval, toen stond de drugsproblematiek in het middelpunt Het beleid richt zich nu weer meer op alcoholge bruik, Dat moet ook, want het is een onderschat probleem." Door Kor Kegel Rotterdam Wie de eigen taal goed spreekt, leert andere talen ook beter. Dat is een linguïstisch gegeven, zegt Abdel Salhi, en het brengt hem tot een visie die af wijkt van gangbare meningen in het onderwijs en de politiek. Sal hi, gemeenteraadslid voor de PvdA in Rotterdam, vindt dat er doelbewust geïnvesteerd moet worden in tweetalig onderwijs aan kinderen die thuis een andere taal spreken dan op school. Hij is echter bang dat het onderwijs in allochtone levende talen (OALT) in de verdrukking komt Door vooroordelea het als een investering in de eco nomie op termijn." Hij merkte het voordeel pas nog. Half november kwam de burge meester van Casablanca naar de Coolsingel om een intentieverkla ring over culturele samenwerking te ondertekenen. Salhi kon wet houder Hans Kombrink bijstaan in diens rol als gastheer, behalve Nederlands spreekt Salhi perfect Frans en Arabisch, want dat kreeg hij in Maroldto op school. Abdel Salhi heeft echter niet al- Of door ver keerde zuinig heid. „Investeren in tweetaligheid is principieel iets anders dan achterstandsbestrijding," zegt Salhi. „Als je in je hoofd hebt dat kinderen goed Nederlands moeten leren en dat onderwijs in hun eigen taal geldverspilling is, dan is dat kortzichtig. Dat is jam mer voor de langere termijn, waarin ze als volwassenen juist een belangrijke schakel kunnen zijn in de relatie tussen Rotter dam en het buitenland. De ge meente Rotterdam wil de relaties toch aanknopen met de thuislan den van grote allochtone bevol kingsgroepen? Dan is het mooi meegenomen als je inwoners hebt die beide talen goed spreken. Zie leen politiek-economische motie ven om meer aandacht voor twee talig onderwijs te vragen. Hij vindt het vooral ook voor de psy chologische ontwikkeling van kinderen van belang, dat de eigen taal op school niet in het verdom hoekje komt. „Als kinderen thuis Marokkaans praten maar er op school weinig aandacht voor bestaat, dan is dat niet prettig. Alsof je eigen taal te min is. Natuurlijk vind ik dat alle kinderen goed Nederlands moe ten leren, maar ik denk dat dat be ter lukt ais ze ook in hun thuistaal les krijgen. De beste manier om een taal te le ren is als je de nieuwe taal in je ei gen taal leert. Ik bestrijd dat twee taligheid leidt tot achterstanden. Het leren van Turks of Marok kaans staat het leren van Neder lands niet in de weg. Integendeel, het levert een voorsprong op en hopelijk ook zelfvertrouwen." Cabaretier Salhi heeft een stukje geknipt uit Vrij Nederland, waarin cabaretier Herman Finkers wordt geciteerd. Finkers klaagt over de gering schatting van het Twents, toen hij kind was. Finkers: „Mijn ouders neem ik niets kwalijk. Zij voedden hun kinde ren uit liefde op in een andere taal. Maar ik kan mij met terug werkende kracht heel erg kwaad maken op het onderwijs, dat ooit tegen de generatie van myn ou ders heeft gezegd: spreek vooral Nederlands met ze, want anders krijgen ze een taalachterstand. Zó arrogant, zó dom Want juist daar door heb ik een achterstand ge- Het is Salhi uit het hart gegrepen. „Als onderwijs in de eigen taal buiten schooltijd wordt geplaatst, krijgt het een minderwaardige po sitie. Hoe ouder kinderen zyn, hoe moeilijker dat te accepteren valt. Ze vallen tussen twee cultu ren in, zyn niet Nederlands en niet Marokkaans. Dan gaan ze te gen beide groepen inde oppositie. Vaak zie je dat agressiviteit dan om de hoek komt kijken." Salhi heeft zijn hoop gevestigd op de maanden januari en februari. „De inspraak zal mij gelijk ge ven," verwacht hij. In die maan den wordt op initiatief van onder wijswethouder Els Kuijper een in spraakmarathon gehouden voor ouders, migrantenorganisaties, schoolbesturen en leerkrachten over de vormgeving van het OALT. Sinds augustus 1998 is de wet van kracht die gemeenten zelf verant woordelijk maakt voor het aanbod van onderwijs in allochtone leven de talen (dat 'levende' staat erbij om onderscheid te maken met Grieks en Latijn). Overbruggingsjaar Het schoolseizoen 1998-1999 geldt als een overbruggingsjaar. Met in gang van augustus 1999 valt on derwijs in de thuistaal alleen voor de groepen 1 tot en met 4 nog on der achterstandsbestrijding, en dus binnen het verplichte lespak ket. Voor de groepen 5 tot en met 8 geldt les in de thuistaal als cul tuuronderwijs, wat inhoudt dat de lessen buiten de reguliere school tijd gegeven moeten worden. Het hoofddoel is het leren van de moedertaal en daardoor het con tact houden met de eigen cultuur, goed voor de culturele verschei denheid in Nederland. Een nobel streven, vindt Salhi, maar hij is het niet oneens met de kritiek van migrantenorganisaties dat het ei genlijk een verkapte bezuini gingsmaatregel betreft Het OALT komt in de plaats van het OETC: onderwijs in eigen taal en cultuur. Over de magere resul taten hiervan is veel geredetwist. Salhi vindt dat de schuld niet ligt bij de lessen of bij de betrokken leerkrachten, maar eerder by de betekenis die door schoolbestu ren aan OETC werd toegekend. „Soms vond het plaats in de keu ken of op de zolder van de school. Dan weet ik wel wat de kwaliteit is: kinderen nemen het dan zelf niet serieus. En de betrokken do cent wordt door zijn collega's niet serieus genomen, Maar als je er vanuit een visie op kwaliteit en ontplooiing voor kiest, pakt het uiteraard beter uit. Ik ken scholen waar OETC niet eens bestond. Ouders vroegen er wel om, maar de scholen konden zogenaamd geen leerkracht vin den. Nou, als een school het echt wil, zijn die docenten er heus wel." Abdel Salhi (37) werkt als commu nicatietrainer en -adviseur bij de Stichting Buitenlandse Werkne mers Rijnmond, De stichting heeft contact met vele zelforgani saties van migranten, waar forse kritiek bestaat op het buiten de schooltijd plaatsen van het onder wijs in allochtone talen. Ook zijn de kleinere etnische minderhe den in Rotterdam bevreesd dat er voor hun taalgebied geen financi ële middelen resteren. Salhi wil de financiële uuuges niet vooropstellen. „De wethou ders kijken meer naar het geld, ik wil het hebben over de toekomst van onze kinderen. Als je in de thuistaal onderwijst om het leren van Nederlands te ondersteunen, dan is dat te beperkt. Dat doet de kinderen geen recht. En het moet op logische tijdstip pen. De scholen zouden de school dag kunnen verlengen om kinde ren OALT te geven, het voordeel is onder meer dat de kinderen dan niet meer keren per dag heen en weer moeten van huis naar school." Onverstandig Tweetaligheid kan ook thuis wor den gestimuleerd, zegt Salhi. Hij spreekt daarom veel met allochto ne ouders over het belang voor hun kinderen om vroegtijdig Ne derlands te leren. „Het is onver standig als ouders hun kinderen tot het vierde jaar thuis houden. Ik heb bewust mijn dochtertje vanaf haar eerste levensjaar naar de crèche doen gaan, ze is nu vijf en het resultaat is dat ze perfect Nederlands praat en thuis het Arabisch op peil houdt. Mijn zoon van anderhalf gaat ook. Ik spreek vooral met mannen waarom ze geen gebruikmaken van voorzieningen zoals kinder dagverblijven en de speelgoeduit leen. Het is voor bet welzjjnvan je kinderen, vertel ik ze, want de grootste achterstand doe je in je eerste levensjaren op." Na de inspraak neemt de gemeen teraad in Rotieraam m maart 1999 een besluit welk taalaanbod er zal zyn vanaf augustus 1999. Wethou der Kuijper moet vervolgens een 'op overeenstemming gericht overleg' voeren met de scholen, die zich voor de uitvoering kun nen aanmelden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2