lid Westlandseweg ingrijpend veranderd i ÜRTIRil Rotterdams Dagblad Verkeerslichten en minirotondes moeten zorgen voor meer veiligheid Voetbalclub legt zelf verlichting aan Draagvlak vóór A 4 groeit Cameracontrole 'oortje' A 4 SATIVAR De ontwerpers van de Milleiiiimni trouwringen SATIVAR JUWELIERS Auto's tegen lantaarnpalen Met flinke slok op aangehouden Auto botst tegen motor Brand in garage Minder HALT-jeugd door dalend wapenbezit Vijf miljoen gulden voor opknapbeurt oevers Waterweg Bewonersverenigingen tuigen kerstboom niet eerder af I 8 weken voor 28, D wariÉfetflIiÉIMÉMBriÉl ri i m CtottBMtaflia Dagblad Waterweg Vrijdag 11 december 1998 Door Jos van Nicrop MaassluisVerkeerslichten bij de Uiverlaan en minirotondes bij andere kruispunter moeten de Westlandseweg in Maas sluis veilige* gaan maken. Dit wordt duidelijk uit de plannen die burgemeester en wethouders in een besloten vergadering aan de raadsleden hebben voorgelegd. De minirotondes ma ken het noodzakelijk dat de Westlandseweg ten westen van de Uiverlaan wordt versmald naar één rijbaan, Al een aantal jaren staat de ver keersader die door Maassluis loopt hoog op de politieke agenda. Ook bij de laatste raadsverkiezin gen van negen maanden geleden werd door diverse politieke partij en gehamerd op een snelle oplos sing. Eentje die de veiligheid - vooral op de kruising met de Uiverlaan - van de weg flink zou verbeteren. De ongevallen bleven zich immers opstapelen. Zo blijkt uit cijfers dat het aantal slachtof fers bij ongevallen op de West- lanaseweg de laatste jaren bedui dend hoger is dan elders in Maas sluis. Tegenover een dalende ten dens voer heel Maassluis staat daarnaast ook nog eens een licht stijgende voor het aantal West- iandsewegslachtoffers. Veiligheid Voor het verbeteren van de veilig heid heeft de gemeente het conve nant Duurzaam Veilig Verkeer als leidraad genomen. Binnenstede lijke wegen zoals de Westlandse weg moeten volgens die afspra ken snelheidsbeperkende maat regelen hebben rondom de kruis punten. Met andere woorden: ver keerslichten of rotondes. Op de kruisingen met de Jan Schoutenlaan. Kw; rtellaan, Nachtegaallaan en Wager straat is gekozen voor rotondes met één rijstrook, de zogenoemde mini rotondes. Om dit uit te voeren is het nodig rondom die drie kruis punten - de wegvakken ten wes ten van de Uiverlaan- de weg smaller te maken. Waar nu nog gebruik kan worden gemaakt van twee rijbanen voor elke richting, is dat er in de toekomst nog maar één. Tussen Uiverlaan en Mozart- laan blijft de weg volgens de plan nen uit twee rijstroken bestaan. Op het drukke kruispunt West- Iandseweg-Uiv?rlaan kan immers met worden vi, staan met een mi- nirotonde. Dit zou het verkeer te veel ophouden en dus is gekozen om het verkeer te regelen met verkeerslichten. Obstakels De versmallingen ter hoogte van de vogel- en de burgemeesters- wijk zullen in eerste instantie worden bewerkstelligd door de rechter weggedeelten onbruik baar te maken. Dit gebeurt door obstakels aan te leggen waar slechts met een lage snelheid overheen kan worden gereden. Van de in totaal 7,5 meter blijft er 5,5 over waarvan 3,5 meter als rij strook wordt gemarkeerd. Slechts die nieuwe rijstrook, die in min der slechte staat verkeert dan het rechterdeel, hoeft dan te worden hersteld. Vanaf woensdag kunnen bewo ners eventueel bezwaarmaken te gen de plannen voor de recon structie van de Westlandseweg. In de hal van het stadhuis is er vanaf die datum ook een kleine exposi tie waarin met tekeningen en tekst uit de doeken wordt gedaan wat precies de plannen zijn. Op 20 januari verwacht het college van b en w een beslissing van de ge meenteraad. Vierdingen Een 24-jarige auto mobilist uit Vlaardingen is gister middag tegen een lantaarnpaal op deRotterdamseweg gereden. Waarschijnlijk raakte hy dooreen black-out de macht over het stuur kwijt. De man is met schouder klachten naar het Holy Zieken huis gebracht. Zijn auto raakte zwaar beschadigd. Ook een 23-jarige Vlaardïnger botste gisteravond tegen een lan taarnpaal. Door nog onbekende oorzaak ging het mis op de krui sing van de Vulcaanweg met de Oosthavenkade. De bestuurder werd met nekklachten naar het Holy Ziekenhuis gebracht. Zijn auto was total loss. Vlaardingen—Meteen flinke slok op werd vannacht rond half twee een 32-jarige automobilist uit Vlaardingen aangehouden. Hij had ruim twee promille alcohol in zyn bloed. Doordat dit vier keer de toegestane hoeveelheid is, is de man voorgeleid aan de officier van justitie. Bovendien heeft de politie zijn rijbewijs afgenomen. Ook een 27-jarige automobilist uit Rotterdam liep tegen de lari.p in Vlaardingen. Deze bleek een pro millage van 1,3 te hebben. Hij kreeg een boete van negenhon derd gulden en een tijdelijk rij verbod. Schiedam Een 67-jarige auto mobilist uit Schiedam en 29-jari- ge motorrijder uit Rotterdam wa ren gistermiddag betrokken bij een aanrijding. De automobilist verleende de motorrijder geen voorrang toen deze de kruising van de Industrieweg met de Vlaardingseweg wilde overste ken. De motorrijder is met ruglet sel overgebracht naar het Dijkzigt Ziekenhuis. Schiedam De politie zag giste ren tijdens het surveilleren vlam men uit een garage bij een woon huis in de Jan van Zutphenstraat komen. De brandweer had veel moeite om bij het huis te komen vanwege de duhbel geparkeerde auto's. Het verkeer op de Van Haarenlaan ondervond enige tijd hinder van de rookontwikkeling. Na het lopen van een fakkeloptocht leggen meisjes bij het net onthulde Mensenrechtenmonument in het Hof, op de hoek van de Juiianaslnget en de Hofsingel, bloemen neer. Vijftig jaar geleden werd de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens vastgesteld door de Verenigde Naties. De Iraanse vluchtelinge Noshin Asdi onthulde gisteravond tijdens een muzikale plechtigheid in Vlaardingen het mensenrechtenmo nument Asdl heeft acht jaar gevangen gezeten In Iran toen zij met andere studenten pleitte voor betere sociale omstandigheden In haar land én tegen de oorlog met Irak. Het monument is gemaakt door de Vlaar- dingse kunstenaar Cor Maarlevehl in samenwerking met Joop van Dorp en stelt oen cel voor. In het mo nument, een celruimte bestaande uit 25 roestvrij staten buizen van verschillende lengtes, zit een opening. Deze opening symboliseert het werk van Amnesty international. Foto Fred Ubochant/Roel Dijkstra Schiedam Vorig jaar zijn flink wat minder jongeren doorverwe zen naar Bureau HALT in Schie dam dan in 1996. In het zojuist ge presenteerde jaarverslag van het bureau is te lezen dat 71 jonge de lictplegers in 1997 bij de lokale KALT terechtkwamen, terwijl dat er een jaar eerder nog 92 waren. De daling is vooral te danken aan het teruglopende wapenbezit on der de jeugd. Jongeren tussen de 12 en 18 jaar die een klein crimineel feit heb ben gepleegd kunnen kiezen voor doorverwijzing naar het Bureau HALT om aan strafvervolging te ontkomen. Voorwaarde daarbij is dat het om eenvoudige overtre dingen gaat, waarbij de schade per dader niet hoger is dan 1500 gulden en per zaak niet hoger dan 7500 gulden. De jongere kan bij Bureau HALT door het verrichten van onbetaal de arbeid zijn straf en de schade voldoen. In Schiedam gebeurt dat onder meer by winkels, het Schie- land Ziekenhuis en de plantsoe nendienst, In totaal werden in 1997 meer dan 500 uren straf ar beid verricht. Overigens niet alle- Maasland Voetbalvereniging MW'27 is teleurge steld in de afwijzing van de gemeente, om langs een donker pad bij haar complex openbare verlichting aan te. brengen. Het betreft het onverharde pad vanaf de Leenman tot aan de ingang van het com plex van de voetbalclub. Tevens wordt gevraagd dit pad gelijkertijd te verharden. De gemeente heeft de verzoeken van de voetbal club afgewezen. Dit omdat de regel wordt gehan teerd dat langs openbare onverharde wegen geen verlichting wordt aangelegd. Het verzoek van de voetbalvereniging wordt ook afgewezen omdat het sportcomplex via de Doelstraat bereikbaar is. De gemeente wil het pad niet verharden omdat het geen fietspad is. Aanleiding voor het verzoek van de voetbalvereni ging zijn de klachten van de ouders van de voetbal lertjes dat het parkje nabij de Baanderheer te don ker is. Veel jeugdleden maken gebruik van het pad om naar huis te fietsen. MW '27-secretaris Maarten van der Meer betreurt de afwijzing. Juist om het probleem van verlichting van een onverhard pad te omzeilen, is voorgesteld om het van een asfaltlaag of klinkers te voorzien. Van der Meer. „Zo schep je geen precedenten en hoeft ook niet elk jaar of half jaar de aansluiting met de brug opgehoogd te wor den. Ook is verzocht om er een fietspad van te ma ken, daar er negen keer meer fietsers dan wande laars gebruik maken van dit pad." Van der Meer, die raadslid voor het CDA is geweest, laat het er niet bij zitten.„Het is jammer dat de ge meente geen oog heeft voor een veranderde situa tie. Misschien kan onze wethouder van sportzaken hier haar licht nog eens over laten schijnen." Van der Meer wil het probleem aan wethouder Bouvy voorleggen. Ook heeft hij het onderwerp onder de aandacht gebracht bij de CDA-fractie. In afwach ting van deze ontwikkelingen heeft MW '27 inmid dels maar zelf noodverlichting aangelegd langs het donkere pad. maal onder direct toezicht van Bureau HALT, want dat kampt evenals de politie met een perso neelstekort. Evenals in 1996 vormt winkeldief stal het leeuwendeel van de over tredingen waarvoor jongeren in 1997 bij het Schiedamse Bureau HALT terechtkwamen: 33 van de 71 deelnemers hadden da* op hun kerfstok. Op de tweede plaats staat vandalisme met dertien overtredingen. De totale schade van deze vernielingen, die onder meer werden aangericht bij Wil ton Feijenoord en Hof van Spa- land, bedroeg 2571 gulden. Opval lend is de daling van het aantal jongeren dat is gepakt voor wa penbezit. Ging dat m 1996 nog om dertien jeugdige Schiedammers, in 1997 werd er slechts eentje be trapt met een wapen op zak. De verhouding by HALT-deelne- mers tussen jongens en meisjes bleef vorig jaar ongeveer gelijk aan die van het voorgaande jaar. Wederom maakte de mannelijke sekse ruim 80 procent uit van het totaal aan HALT-jongeren. Jon gens plegen hun misdrijven ook op iets jongere leeftijd dan meis jes. De gemiddelde leeftijd van mannelijke delictplegers lag in 1997 op 14,2 jaar, dat van vrouwe lijke op 14,7. De meeste HALT-jongeren die vo rig jaar bij het Schiedamse bu reau terechtkwamen zijn afkom- st'g uit Schiedam-West en uit Rot- tei Jam. Beide plekken ieverden twaalf deelnemers. De Branders- buurt kende als enige wijk geen enkele HALT-jongere. Door Jan Rozendaal Vlaardmgen/Schiedam Het draagvlak voor de aanleg van de A 4 tussen Delft en Kethelplein groeit gestaag. In een brief aan minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat, die mede is onder tekend door wethouder Kool van Vlaardingen, nodigt de regio zich zelf en de minister uit om afspra ken te maken over de te volgen procedure. Daarbij wordt er van uitgegaan dat de A 4 er komt. De brief is gisteren op de bus ge gaan naar de minister en de Vaste Kamercommissie voor verkeer, die maandag vergadert over de komende jaren aan te leggen we gen. Ook over de A 4 valt dan een besluit te verwachten. Met de brief wordt gepoogd de discussie weer op gang te bren gen. Met name Schiedam en Vlaardingen hebben altijd dwars gelegen waardoor al meer dan dertig jaar over deze krap zeven kilometer asfalt wordt gesteggeld. Duidelijk is dat de druk om de weg aan te leggen steeds groter wordt - Netelenbos is daarover in gesprekken de afgelopen weken klip en klaar in geweest: 'die weg kómt er' - en daarom heeft porte feuillehouder Van den Muijsen- berg van de Stadsregio gepro beerd alle partijen op één lijn te brengen. Die ene lyn is als volgt: tussen Schiedam en Vlaardingen moet de weg onzichtbaar en on.hnor- baar zijn en bovendien zou er oo- venop de weg moeten kunnen worden gebouwd. De aandacht gaat daarbij uit naar nieuwe con structies zoals die in Duitsland sinds kort worden toegepast: een 'wat verdiepte' aanleg. Als tiveede punt wordt gesteld dat ook in Mid den-Delfland de weg 'een meer waarde voor de inrichting van het landschap'moet zijn. Door met een eenduidig stand punt te komen hoopt Van den Muijsenberg dal de minister zo blij is dat ze ook wat meer geld uit geeft dan de 430 miljoen die ze nu klaar heeft liggen. De Schiedamse verkeerswethou der Hafkamp is de enige die de eenheid in het draagvlak in de Rijnmond en Haaglanden door kruist. Hij heeft zijn handteke ning niet onder de brief gezet. „Schiedam heeft zich altijd nogal afgezet tegen deze weg en doet dat nog steeds. In grote lijnen kan ik mij wel vinden in de inhoud van de brief, maar de tijd is te kort geweest om de zaken hier kort te sluiten. Ons standpunt blijft dat als het van hogerhand moet dat die weg er komt, we 'm niet willen zien, horen of ruiken. En de extra 50 miljoen die de minister daar nu voor heeft uitgetrokken is vol gens mij te weinig," aldus Haf kamp vanmorgen in een reactie. Schiedam wijkt daarmee voor het eerst af van Vlaardingen, al moet dai volgens H rikamp niet worden overdreven. „Ik heb de indruk dat het standpunt daar langzaam het punt heeft bereikt dat de discus sie nu maar eens moet worden af gesloten." Schiedam De afrit van de rijks weg A 4 bij bedrijvenpark Vyfsiui- zen wordt sinds deze w*ek be waakt door een camera. De ze foto grafeert alle kentekens v<m het verkeer dat gebruik maakt van het 'oortje' van de rijksweg. De fo to's van auto's en vrachtwagens waarvan de bestuurders niet in het bezit zijn van een ontheffing, worden apart gelegd en doorge stuurd naar de politie. De be stuurders krijgen een forse boete thuisgestuurd. De afrit Vijfsluizen bespaart het verkeer dat de Vlaardingse en Schiedamse bedrijventerreinen langs de Waterweg als bestem ming heeft, een flink aantal onno dige kilometers. Voorheen moest, nadat de Beneluxtunnel was ver laten, nog een stuk rechtdoor wor den gereden naar het Hargaplein. Hier moest de afslag Schiedam worden genomen om parallel aan de rijksweg, terug te rijden rich ting de Waterweg. De nieuwe afrit die dit najaar is geopend maakt de rit via het Hargaplein overbodig. Maar er mag alleen gebruik wor den gemaakt van de afrit als men in het bezit is van een ontheffing. Automobilisten die geen onthef fing hebben en die toch gebruik maken van het 'oortje' kunnen re kenen op een boete van minstens 120 gulden. 1 Waterweg In totaal vijf miljoen gulden moet er worden geïnves teerd in de plannen die meer le ven in de brouwerij moeten bren gen op de rechter Maasoever. De rivierfronten van Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland worden gekenmerkt door veelal verouderde industrie terreinen en met de vijf miljoen moet een stevige injectie worden gegeven aan het herstel van deze gebieden. Nieuwe bedrijvigheid, een prettiger woonklimaat en een herstel van de verbinding van de steden met de rivier. Dat is wat de vier steden aan de rivier, de pro vincie en de Stadsregio Rotter dam voor ogen staat. De vijf miljoen is hard nodig want de verpaupering ligt volgens de betrokken partijen op de loer. Op 18 december wordt het beste dingsplan voorgelegd bij de vak- commissk uit Provinciale Staten. De investering van vijf miljoen wordt voornamelijk gebruikt om al bestaande plannen van de vier Waterweggemeenten te onder steunen. Hét grootste bedrag, 1,5 miljoen gulden, wordt uitgetrokken om de Wiltonhaven in Schiedam om te vormen tot een maritiem en trans portcentrum. Herstructurering van het gebied leidt tot een inten siever grondgebruik en dat kan een flinke impuls voor de werkge legenheid opleveren. Zo'n 1600 arbeidsplaatsen zouden er by kunnen komen, schatten de sa menwerkende partijen. De pro vincie is bezig om ook uit een un der provinciaal fonds geld voor de herstructurering te halen. In buurgemeente Vlaardingen wordt één miljoen gulden geïn vesteerd in het gebied langs de ri vier. De ontwikkeling is hier voor al gericht op het verplaatsen van bedrijven die nu krap zijn be huisd waardoor ruimte vrijkomt voor andere functies in het ge bied. Door de verplaatste bedrij ven ruimte te bieden, voorname lijk in de eigen gemeente, om te groeien, blijft werkgelegenheid behouden. In Maassluis is 850.000 gulden no dig voor het verplaatsen van de spoorwegovergang bij de Govert van Wijnkade. Hiermee moet de ontsluiting van de rivieroever worden verbetordAan verbetering van het toeristisch "klimaat langs de Waterweg willen de partners in totaal 775.000 gulden besteden. Voor 475.000 gulden zullen er vier nieuwe aanlegsteigers komen en een al bestaande steiger wordt op geknapt. Rederijen kunnen dan toeristen laten op- en afstappen bij de havens van Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland, Rozenburg en bij de stormvloedkering. De provincie tekent hierbij overigens aan dat pas kan worden begonnen met de aanleg als ook de subsidie van de Europese Unie binnen is. De an dere drto tori die" wordt" besteedt aan toerisme is bestemd voor re creatie langs de gehele noordelij ke rivieroever. Hierbij moet bij voorbeeld worden gedacht aan hei ontwikkelen van wandelrou tes naar de historische binnenste den. Vier ton is bestemd voor de aanleg van het Waterwegpark bij de Ko ningin Emmaboulevard in Hoek van Holland. SchiedamDe bewonersvereni gingen in Schiedam zijn niet van plan om de buurtkeretbo- men dit jaar eerder af te tuigen. De gemeente heeft die oproep gedaan nadat vorig jaar tussen kerst en oud en nieuw de kerst boom in wijkpark de Plantage werd geroofd. Daarbij is een om wonende door een groep kerst bomenjagers bedreigd. Om dat soort ellende te voorkomen wil de gemeente dat de bewoners- verenigingen op de avond van Tweede Kerstdag hun boom af tuigen. ,3elachelijkzegt woordvoer der Bert van Kan van De Planta ge. „Hoe verzinnen ze het Aan de ene kant zegt de politiek dat er tijdens de jaarwisseling stren ger moet worden opgetreden, terwijl ze aan de andere kant toegeven aan de macht van de straat Wij zyn 'dat niet van plan." De Plantage heeft inmiddels bij de andere bewonersverenigin- gen geïnformeerd of zij nu zo'n afwijkend standpunt hebben. Maar een telefonische rondgang gisteravond leerde dat nergens in Schiedam een bewonersver eniging van plan is om op Twee de Kerstdag de buurtboom af te tuigen. ■nlaam nu een pteefaosnnerne ggjtlbf al ÖJa, noteermlj yiézo'ri vöordéllèp i Naam: Adres: Piaats Telefoon R0tt0rd0mS_T_^,,rcpryye k AntwcK>ï^rmmirtÓr ±579;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1