2 Reizende reus heeft weer veel te verhalen Kolonel buiten diens Hoop doet tal van Gerards en Jeanines in spe leven Koude zalm als voorgerecht Gerhardt Mulder schrijft nieuw boek, over een daktari-vrouw in Tanzania Zoon door sperma van overleden man O Strips a Bellen Rotterdams Dagblad Voor tips en reacties: 010-4004337 feF' feir-*-' 'j. Dinsdag ISdecemöer iyao Door Suzanne Docter Een kleine 450jonge mensen reis den afgelopen weekend naar Hil versum en komend weekend vol gen er nog eens zo'n 450. Allemaal om mee te doen aan audities voor de Nationale Soap-acteerwed- strijd. Mirjam. Güth (23) had een week lang met ogen als schoteltjes naar alle mogelijke tv-soaps gekeken. Niets wilde ze missen van de ma nier waarop de rollen werden ge speeld. „In de trein uit Groningen heb ik pas mijn tekst geleerd. Voor myn rol moest ik heel hard huilen. Dat deed ik dus. Echt, ie dereen keek om." Mirjam was voor de auditie, sa men met al die anderen, geselec teerd uit meer dan 6.000 mensen die één van de ruim honderd rol len wilden bemachtigen in de soap-serie Hoop Doet Leven. De serie, die volgend najaar wordt uitgezonden, gaat over vijf men sen die in een pension wonen. In elke aflevering zullen vier rollen telkens worden gespeeld door wisselende amateurs, de vijfde door een professioneel acteur. „Mensen hebben hier veel voor over," zegt producer Frank: Cas- tien. „We hebben zelfs reacties vanuit Frankrijk, Luxemburg, België en Duitsland gekregen. We zouden om negen uur beginnen, maar sommigen zaten al om half acht op de stoep te wachten." Beroemd worden -Afgelopen zondag werden kandi daten voor twee rollen gecast: die van Gerard, maatschappelijk wer ker, en die van Jeanine, een meis je dat aan drugs verslaafd is. Som mige wachtende kandidaten na men hun rol soms wel érg serieus. ■„Wét? zitje aan de drugs? Ben je nou helemaal belazerd!" klonk het luid van diverse kanten. Nie mand keek daarvan op, het hoor de bij de tekst van de scène die moet worden gespeeld. Mirjam Güth mocht samen met tegenspeler Frank Geleijns (30) uit Roermond haar best doen. Voordat ze 'op moesten', kregen ze een kwartiertje de gelegenheid om op elkaar in te spelen. Mirjam werd zenuwachtig: „Ik heb nog nooit geacteerd, alleen vroeger wel eens op school. Ik doe mee omdat ik het wel grappig vind. Ik denk wel dat ik kan acteren, maar niet dat ik word uitgekozen." Frank ervaart deze screentest een stuk serieuzer: „Ik heb van kleins af aan al beroemd willen worden. Ik heb als dansleraar wel vaak op het podium gestaan. Myn tekst heb ik geoefend met mijn moe der, die doet al veertig jaar aan to neel. Ze heeft me geholpen om de rol van Gerard op verschillende manieren te spelen. Opvliegend of juist heel rustig." Hij is wel bang voor de camera zijn tekst zal vergeten. „Maar Hoop Doet Le ven, heet de serie toch?" In de auditienumte wordt de sc'e- ne door het tweetal soepel ge speeld. Het staat er in één keer op, maar Mirjam en Frank zijn zelf niet zo tevreden. „Ik raakte in de war van de aanwijzingen van die regisseur," zegt Mirjam- Regis seur Wouter Peters even later: „Ik vond haar wel ontwapenend en open. Het is echt een Gronings meisje, nog geen actrice, maar wel iemand die een kans maakt." Wat Frank betreft weet Wouter het zo net nog niet. „Tsja, hij is een beet je de middelmaat van wat we op zo'n dag krijgen. Wat hij wél goed deed, was dat hij rust in het spel bracht. Het is zeker nog niet ge zegd dat hij afvalt, hoor." Pas eind januari komt de brief met het verlossende woord. Het -gerecht van vandaag betreft een koud voorgerecht dat u heel goed op het kerstmenu kunt plaatsen. .Wanneer u de aangegeven hoe veelheden verdubbelt, kan de zalm ook als een hoofdgerecht worden gegeven. Vraag uw leve rancier om filets van verse zalm die overal even dik zijn, Tot aan kunt u het gerecht van tevoren voorbereiden. Voor 6 personen: 400 - 500 gram gefileerde zalm, bij voorkeur hoog stuk; 1 eetl. limoen- of citroensap; 2 dl droge witte wijn, zoals Pinot blanc (Elzas); 1 tablet voor vis- 1 bouillon; (zee)zout Voorts: 1,5 dl mayonaise; 2 theel droge witte vermouth (Noilly Prat); 1 eetl. fijn gehakte (platte) peterselie; 1 eetl. fijngesneden bieslook; 2 grote to maten, ontveld; vruchtvlees in blokjes; 6 flinke toeven water kers. Spoel de zalm onder koud water. Maak de vis droog met keukenpa pier en wrijf de zalm in met li moen- of citroensap. Laat de vis tenminste 10 minuten liggen. Breng 5 deciliter water en de wyn aan de kook. Laat het bouillonta blet er in oplossen. Leg de zalm in het vocht en temper de warmte bron. Houd alles 5 minuten tegen de kook aan. Schakel daarna de warmtebron uit Laat de zalm in het pocheervocht koud worden. Voeg 2 eetlepels gezeefd koud po cheervocht, droge witte ver mouth, peterselie en bieslook aan de mayonaise toe. Roer alles tot een gladde saus. Zet de saus apart Voeg naar smaak zout en/of peper toe.C) Neem de koud ge worden zalm uit het pocheer vocht. Maak de vis droog met keu kenpapier. Verdeel de vis in zes gelijke stukken. Leg ze in het midden op de borden. Schep naast elk stuk zalm 2 eetlepels saus. Strooi tomatenblokjes over de saus. Schik de toeven water kers erbij. Tip: geef sneetjes licht geroosterd witbrood erbij en zet een schaaltje met (licht gezouten) boter(bal- letjes) op tafeL Horizontaal: L Niemendal; 5. Engelse je never; 6. wijf jesschaap; 8. afgemat; 11. ingebeeld meisje; 13. vreemde munt; 15. voer tuig: 16. in or de; 18. uitroep van afkeer, 19. binnen; 20. Chinese munt; 21. geliefde van Zeus; 23. mislukking; 25. Japans bordspel; 26. loofboom; 28. sprekende vo gel; 29. versle ten voorwerp; 32. scheeps touw, 33. grondsoort; 34. frisheid. Verticaal: 1. Bekoorlijk meisje; 2. dochter van Cadmus; 3. lor; 4. slag roomgebakje; 7. eenstemmig; 9. bouwland; 10. overeenkomstig; 12. bij belse stad; 14. waterstand; 16. hectogram; 17. getal; 22. rund; 24. bejaard; 25. persoonlijk vnw.; 27. rond zitkussen; 28. roofdier; 30. vogel; 31. per soonlijk vnw. Oplossing dagpuzzel maandag Horizontaal: 1. Lok; 5. bok; 7. oraal; 8. sta; 9. pro; 11, samba; 14. la; 16. eg; 17. rag; 18. nel; 19. om; 20. Po; 22. stand; 25. rei; 27. abt; 29. Mame; 30. ent; 31. kus. Verticaal: 2. Oot; 3. kras; 4. halm; 6. oor; 8. sol; 9. pa; 10. oog; 12. "angst; 13. benen; 15. arm; 16. elp; 19. oir; 21. out; 22. si; 23. arak; 24. daik; 3>. een; 28. beu. Door Willem Kloppert Hij oogt als een goedmoedige, snaakse reus, ruim 1 meter 93 lang - groter werden ze in Deven ter destijds met. Voordat hij de IJssel over trok, om uiteindelijk solo de hele wereld te gaan berei zen, wilde hij journalist worden, want Gerhardt Mulder - nog net voor de oorlog, in 1939, geboren - kon op de ULO al goed schrijven. Journalist is hij nooit geworden, schrijver wel. Niet dat hij nooit in journalisten kringen verkeert; Gerhardt kent dat wereldje, maar dat wereldje kent hém maar ten dele. Anders zou het een bekende Rotterdamse verslaggever jaren geleden nooit, zijn overkomen dat hij zomaar een groot interview publiceerde over Gerhardts avonturen in het Vreemdelingenlegioen. Mooie anecdotes over hoe het destijds was toegegaan in Algerije, de ene 'herinnering' nog wilder dan de andere. 'U hebt zelf in het Vreemdelin genlegioen gezeten, hè,* werd Gerhardt kort daarna voor Radio Rijnmond gevraagd. 'Eh.. nee,' zei Gerhardt. Hij had alles bij elkaar gefantaseerd.. Die man van de krant vond dat niet écht leuk, maar het was mooie reclame ge weest voor Gerhardts eerste boek 'Dodelijk Rendez-vous' - over het Vreemdelingenlegioen. Dat de 'kale boomstam' een grap wel kan waarderen, weten ze ook in Zevenhuizen, waar Gerhardt een tijdje woondp. Vlak voor de een of andere verkiezing werd daar op 1 april huis-aan-huis een brief bezorgd, met de mededeling dat er verkiezingsbelasting zou worden geheven. „Ach, een gein tje," lacht Gerhardt, „ik had er het telefoonnummer van de Geïnlijn bij gezet." Maar het wérd me een toestand:„Man, ik heb toen de he le politiek over me heen gekre gen." De import-Rotter dammer, 'sedert 1973', weet ook nog niet of hy zijn -nieuw ste, pas uitgekomen boek Ver loren Paradijs' wel zal toe sturen aan het artsen-echt paar in Tanzania, bij wie hij drie maanden logeerde. Want die roman, die voor wie we! eens in Afrika is geweest on middellijk die weeïge, altijd aanwezige rottingsgeur van de tropen oproept, gaat ook over zo'n daktari-echtpaar. Ele menten van verhalen die hij bij de echte daktari's hoorde vormden de basis voor dat vlot geschreven boek, waarin de daktari-vrouw uiteindelijk haar man verlaat en in haar eentje temidden van de natuur gaat leven. Gerhardt: „En ik weet niet of ze wel genoeg hu mor hebben, als ze dat her kennen." Lacht dan, en zegt: „Wat kan het me ook ver dommen, ik stuur het ze ge woon toe." Want met die humor zal het wei meevallen. Zo ontmoet te Gerhardt in Mikumi- park in Tanzania, waar de ro man zich afspeelt, bij die daktari's eens de 'licht be kakte' Nederlandse ambas sadeur. 'Zo, u bent schrijver, heb ik gehoord,' zei de am bassadeur. 'En waar schrijft u over?' Gerhardt: 'Nou, bij voorbeeld over het Vreem delingenlegioen.' De ambas sadeur: Waar gaat dat dan over?' Gerhardt: 'Nou, al leen over drinken, vechten en neuken eigenlijk.' „Man, die ambassadeur keek* die daktari-vrouw aan, die keek eens naar mij, en toen be gonnen ze keihard te scha teren." Kost niks De opa van zeven kleinkin deren trekt er nog altijd liefst in zijn eentje opuit, met een rugzak. „Ik reis in de landen die ik bezoek altijd met het plaatselijke open baar vervoer, want dat kost niks, helemaal niks! Naar Indone sië - 'het mooiste land ter we reld' - gaat binnenkort wel zijn vriendin Lisette mee, Gerhardts eigen Stille Kracht Gerhardt Mulder (rechts) overhandigde zijn 'Veripren Paradijs'.aan natuurfilmer Hugo ba ron van Lawick (Serengeti Symfonie), die kort daarop weer naar Tanzania vertrok. Daar zit hij^ij dan, de Chinese kolo nel b.d. Jin Xing, die jarenlang in het Chinese Volksleger heeft gediend. De kolonel besloot zich te laten ombouwen tot vrouw en runt nu In oost-Peking de bar 'Halve Droom'. Het schijnt dat er veel mili tairen wat komen drinken. Foto Natalie Behring/Reuters Gerhardt: „Ik ben alleen nog niet in Australië en Nieuw-Zeeland ge weest, de rest heb ik zowat alle maal gezien. Ik kom uit een heel eenvoudig gezin. Mijn vader was alleen maar een keer naar Spanje geweest, met de bus. Dat vond ik zó verschrikkelijk! Ik dacht: dat zal mij niet overkomen. Ik ben dus vier, vijf maanden per jaar gaan reizen, vaak low budget, en dan altijd ter plekke maar met het plaatselijke vervoer. Dat kost na- da. En ik blijf er mee doorgaan, hoor, ook al ben ik nu 59. Mijn hu welijk is er wel aan kapot gegaan, want mijn vrouw durfde niet meer in het vliegtuig.." Goed verdiend „Ach, ik heb altijd goed verdiend. Eerst als arbeidsanalist - ik kan ook goed rekenen - en later ben ik voor mezelf begonnen. Ik was de eerste in Nederland die met di rect mail begon. Ik heb De Mail bus opgezet, een blad over mo dem management, waar ik zelf stukjes in schreef. Later heb ik dat blad verkocht. En met Diner voor Twee is mijn compagnon la ter verder gegaan." De ideeën voor zijn boeken - zo'n zes of zeven zijn er inmiddels ver schenen - ontstaan al reizend. Gerhardt: „Ik hou altijd minuti eus dagboekjes bij. Daarzie je dan soms ai stukken van^het boek in staan. Zo'n idee voor een boek rijpt onderweg, en dan ga je ook bewust op zoek naar ervaringen die daarbij passen. Voor mijn vori ge boek, Yar, Strijd der giganten', dat de strijd tussen een olifant en een ivoorjager vanuit het ge zichtspunt van de olifant be schrijft, moest ik olifanten gaan volgen. Maar ik was eerder wel in Ngorongoro geweest, een grote vulkaankrater in Tanzania waar zowat alle dieren leven en waar Hugo baron van Lawick ook de meeste opnam en voor zijn dieren films maakt, maar daar zijn geen olifanten. Ook niet in de Serenge ti, een savannevlakte zo groot als Nederland. Wilde ik olifanten vol gen, dan moest ik naar Mikumi Met een gids volgde Gerhardt de olifanten over de wildwissels, „Dat valt nog niet mee, want jij slaapt 's nachts en zij trekken ver der. 's Ochtends moetje ze dan weer zien op te sporen, soms zyn ze dan al dertig kilometer verderop." Maar ach, wat is voor Ger hardt Mulder dertig kilome ter? „Ik ben met de Trans- Mongolië Express van Rot terdam naar Peking geweest en vervolgens doorgereisd naar Hong Kong. China kost helemaal niks. Ik heb door India en Birma gezworven, altijd maar in m'n up pie en met een rugzak. Vorig jaar heb ik Sum atra per lokaal vervoer door kruist Kost ook niks. Daar heb ik nu ook al een boek over klaar, met illustraties van een vent die ik datzelfde jaar in Georgië had ontmoet. Tien weken Indonesië heeft me, inclu sief de vliegreis, maar 3000 piek gekost! In februari ga ik weer. Dit jaar ben ik al in Egypte ge weest en op Haïti, waar ik middenin die orkaan George kwam te zitten. Man, dat is wat, hoor., de auto's vlogen vlak over je hoofd! En ik ben in Porto geweest; voor Europa heb ik een Nis san-busje als camper- tje. Daar kan ik precies in liggen." In Tanzania - „daar ben ik al vaak geweest en daar wil ik zo weer naar terug" - werd hem aan de grens met Rwanda al eens een mitrailleur tegen het hoofd gezet.„Ik had een brug ge fotografeerd en dat mocht niet. Toen ze achter me aan kwamen, scheurde ik weg. Dat was niet zo slim.", In Indonesië widen een paar jochies hem in een taxi over vallen. „Nou, die zijn zich hele maal te pletter geschrokken." Verhalen Wie veel reist, kan veel verhalen, maar wie thuis komt ook. Ger hardt: „Ik had zo'n paalwoning in Rotterdam en die had ik ver huurd. Maar wel met de afspraak dat ik zo eens per jaar eens zou ko men kijken. Dat doe ik. Hangt er beneden een keurig bordje met 'De directie stelt zich niet aan sprakelijk...' en blijkt er boven een complete bar te staan, waar aan een paar jongens in hun slipje zitten.. Nou, dat wilde ik toch niet, hoor." Gerhardt Mulder, Verloren Para dijs, uitgeverij RuitenbergBoek, ISBN 90-5513-347- 7, prijs 24,50. B« Brits* Diana Blood (30), die m twss jaar juridischs strijd mocM worden gwiSMtlntwrd met het «penna ven haai uvenhsMm ©cm,.-, .ooi, is hevaSch van «en zbim, üar.s Stephen Blood. Diane's echtgenoot Stephen overleed bi 1995 op 30-Jaitge leeftijd mm menfngUs, Otest» haalde artsen over om sperma weg te halen bij haar «torventv man. die kunsteftlg In leven werd gehouden Omdat het sperma ward weggenomen zonder toestemming van Step hen, kregen de artsen eerst geen toestemming om het aan de weduwe te geven. In feimiarl J.S87 oordeelde een Brits bof van beroep dat Dlanezlcti niet in Grtxrt-Srttfarmlé mocht laten insemfneren, maar wel In een ander land. Blo ws Het lich vervolgens In België Insemlneren. Moeder en kind maken het góed. Arcnwfoss epa Een fiets met een bel zie je zelden meer op straat, maar een bellende fietser hoort tegenwoordig bij het alledaagse straatbeeld. Van een telefonerende voorbijganger kyk je niet meer op. In het voorby gaan hoor je een paar woorden, een hal ve zin waarvan de zin je ontgaat. Buitenlanders lijken altijd kwaad als ze lopen te bellen, vrouwen hoor je vaak over kleren praten, mannen wordt gesommeerd on middellijk naar huis te komen. Er is nu ook de telefoon voor peuters waarop ze een knop in kunnen drukken bij een foto van mamma De telefoon is niet alleen een ding om in te praten, het apparaat zelf is onderwerp van menig gesprek. Als je een afspraak hebt met ie mand die net een mobiele tele foon heeft aangeschaft, dan zitje daar al gauw een half uur over te vergaderen. Je krijgt ongevraagd een demonstratie van de moge lijkheden, er wordt op knopjes ge drukt, er verschijnen nummers en teksten in de display waar je niets van begrijpt, de vorm en het formaat worden geprezen en ge wogen, de verschillende abonne mentsmogelijkheden worden uit gebreid besproken en aan een prijsvergelijking onderworpen. De dag wordt niet langer inge deeld in ochtend, middag en avond, maar in piek- en daluren. Soms zoekt de kersverse bezitter een excuus voor de aanschaf: voor het werk kan men niet meer zon der, een dierbaar familielid ligt op sterven, dus moet men bereikbaar zijn, een andere verwante is aan het wandelen in de Himalaya en die kan een been breken. Dan moetje toch onmiddellijk de GGD in Katmundu kunnen bellen. En vergeet niet, het is een wapen in bedreigende situaties, het alarm nummer van de politie staat op versneld kiezen geprogram meerd. Als de brute overvaller mevrouw Boonstra geen hand boeien om had gedaan, had ze Cor kunnen bellen. Lets make things even better, Philips. Maar ook als je er geen hebt, kan het onderwerp van gesprek zijn. Als er tenminste nog iemand met je wil praten. Want zonder mobie le telefoon hoor je er niet echt meer bij. Bellen en gebeld wor den, that's the question. Iemand vertelde eens met nauwelijks in gehouden gewichtigheid dat hij vanaf de voorplecht van zijn zeil schip waarmee hij ter ontspan ning op de Middellandse Zee voer, met de GSM zijn bedrijf in de Botlek in de gaten hield. Het wordt als vooruitgang gezien. Vooruit dan maar. Op een kerkhof in Italië hoorde een grafdelver de telefoon over gaan die een bouwvakker had la ten liggen in een tombe die hij vo rige dag had dichtgemetseld. In Amerika zijn delen van een zakte lefoon in een hamburger gevon den» De MacMobiel was geboren. Het nieuwste model belt niet, dat wi! zeggen, je kan er wel mee bel len en gebeld worden, maar het geeft geen gerinkel, behalve dan in de kassa van de belmaatschap- pij. Het is zo dik als een voegspij ker, drie vingers breed en hetyi- breert zachtjes tegen je borstkas of tegen je dijbeen, tegen je linker of tegen je rechter bil, of waar je hem ook hebt opgeborgen. Dat is een hele verbetering. Nu nog het geluidloze gesprek. Wie dat uit vindt, verdient op z'n minst de Nobelprijs voor de Vrede. De rechter mr. Jesse van Muylwijck Heinz Rene WindigenEddiede Jong JOWSeMS, PIT IS OPCE, A\GT JAAR DÜOSTE AliCJWC ASflRAMT SORvfeitA-AATT: srue» Doo«öAA|«j OPO© PAa/ 0©aJ jer op je iio*- 0&72S-/ sHO£T//crMff& T£&£s</ os/a&Mu Fred Basset Charles M.Schulz &EEFHIERC k£>M PAN t IfMcwr irtrriVrHarfc ben ik roqri pwppie» Ik ben wel volwaren... en serieus GOEEMORGEN..ZOU JIJ JE WIELEN ABONNEREN OP ONZE NIEUWSBRIEF -DE GROTE POMPOEN"? STAAN ER CARTOONS IN? JE ZOU VOOR EEN GOEIE CARTOONIST MOETEN ZORGEN.. H ÏSJl HOE HEET DIE VENT PIE "DIL8ERT- TEKENT?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2