11 r Vlaardingen krijgt vijf miljoen aan achterstallige subsidie Coffeeshophouder maakt duizend zakjes tabak voor rechtbank Rotterdams Dagblad Cricket-grootheid Koos Oosterholt overleden Veel kaarsjesveel kinderen en veel liedjes A1* Stroomstoring in Vlaardingen Ze jatten dé kazen Pistool in auto Brand in slooppand Lichtcontrole Inbraak in woning Rijk komt eindelijk over de brug, Europaboulevard voor 2004 af PvdA: 'Claim klopt van geen kant' Fietsen boven het water van Nieuwe Haven ttr©- weken voor Of nel gratis Nieuwe Passage WINKEL WIN EEN FIAT SEICENTO SX IN DE NIEUWE PASSAGE SCHIEDAM Rotterdams Dagblad LU Waterweg Donderdag 17 december 1998 m Vlaardingen Een defect in een kabel zorgde gistermiddag dat 500 woningen in de Componisten- buurt en een deel van het bedrij venterrein in Vlaardingen West zonder elektriciteit zaten. De stroomuitval begon rond half drie op bedrijventerrein De Vergulde Hand. Bijna een uur later viel ook bij de woningen in de Componis- tenbuurt en bedrijventerrein 't Scheur de spanning van het elek- tricit ntsnet. Wof/dvoerder De Ruyter van energiebedrijf Eneco kan niet precies aangeven waar het defect in de kabel uit bestaat. Het kan "gaan om een breuk, maar ook kortsluiting wordt niet uitgeslo ten. Rond 17.00 uur was de storing voor de woningen en de bedrijven op De Vergulde Hand verholpen doordat Eneco de stroom aanvoer de via een andere kabel. De be drijven op industrieterrein 't Scheur moesten nog tot 21.00 uur wachten voordat ook zij weer stroom hadden. Vlaardingen In een kaaswinkel aan de Van Hogendorplaan is af gelopen nacht ingebroken. De da ders kwamen het pand binnen dooreen ruit'in te slaan. De buil bestond uit 22 kazen met een tota le waarde van ruim 4000 gulden. SchiedamBij een controle op de Burgemeester van Haarenlaan stuitte de politie op een pistool en acht patronen in de auto van een 41-jarige man. De bestuurder, een man zonder vaste woonplaats, werd aangehouden, net als zijn 30-jarige medepassagier uit Am sterdam. Deze bleek in het bezit te zijn van een kleine hoeveelheid hash, cocaïne, heroïne en hennep. De politie nam alles in beslag. Schiedam Brandende kaarsen tegen de houten wanden zorgden gisteravond voor brand in een pand van een sportvereniging aan de Valeriusstraat. De politie hield ter plekke drie Schiedamse jon gens van 15,16 en 17 jaar aan. Het trio is gebracht naar het politiebu reau. De brandweer heeft de brand geblust. SchiedamDe politie hield giste renavond een verlichtingseontro- ïj£$$ de Gerrit Verboonstraat. In totaal werden 26 bekeuringen uit geschreven voor onder andere de fecte dimlichten en het voeren van mistlampen aan de voorzijde. Schiedam In een woning aan het Schuttersveld is afgelopen nacht ingebroken. De daders kwa men binnen via het keukenraam, UCde woning zijn sieraden en geld meegenomen. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen ontvangt binnen af zienbare tijd vijf miljoen gulden op de bankrekening. Het be drag betreft achterstallige locatiesubsidie voor de aanleg van Holy-Noord. Wethouder H. C. J. Roijers (grondzaken) heeft daarover deze week overeenstemming bereikt met staatsse cretaris J.W. Remkes (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu). De aanvraag van Vlaardingen voor deze subsidie stamt auit 1971. Dat was het moment dat werd gestart met de ontwikkeling van Holy-Noord: Vlaardingen ten noorden van de Europaboulevard. Dat het zo lang heeft geduurd voordat het ministerie uitbetaalt, heeft twee oorzaken. De eerste is dat het nog niet zo lang geleden is dat Holy-Noord echt af is ge maakt. Het gaat daarbij om de projeeten De Vaart en het vorig jaar voltooide plan op het IJssel- hoeveterrein. Maar niet minder belangrijk was dat het ministerie en de gemeente Vlaardingen ja renlang hebben gesteggeld over de uiteindelijke hoogte van het In de loop der jaren is vanuit Den Haag al eens een voorschot van twaalf miljoen gulden gestort in de gemeentekas. Lang heeft het er naar uitgezien dat dit altijd te veel is geweest en dat Vlaardin gen ongeveer 5 miljoen terug moest betalen. Maar uiteindelijk blijkt er dus nog vijf miljoen meer uit de rijkskas te stromen. „Uiteraard is het gemeentebe stuur hier zeer tevreden over," al dus een opgetogen Roijers, die de ze week de slotonderhandelingen met de staatssecretaris heeft ge voerd. De vijf miljoen komt ten goede aan de exploitatie van het gemeentelijk grondbedrijf. Het rijk heeft echter wel een voor waarde gesteld aan de vijf mil joen: de gemeente Vlaardingen moet voor 1 januari 2004 de Euro paboulevard hebben voltooid. Als dat niet gebeurt, heeft Remkes Roijers te verstaan gegeven, moet driekwart (3.704.288 gulden plus rente) worden terugbetaald. Verbindingsweg De Europaboulevard is bij het ont werpen van Holy-Noord als ver bindingsweg tussen de noordelij ke wijken van Vlaardingen en Schiedam in het bestemmings plan opgenomen. Maar, met uit zondering van een stukje bus baan, is de weg nooit aangelegd In het gesprek met het ministerie heeft Vlaardingen meegedeeld met een eventuele aanleg te wachten tot er meer zekerheid be staat over de A4 Noord. Op dit mo ment zijn alleen nog maar plan nen bekend voor de aanleg van het tracé voor de TramPlus vanaf de Schiedamse gemeentegrens tot aan de Lepelaarsingel. Het al tientallen jaren gereserveerde ge bied tussen de flats van Hoiy- Noord en Holy-2uid heeft zich in de loop der jaren tot een groenge bied ontwikkeld. De gemeente Vlaardingen was overigens de laatste gemeente in Nederland die moest worden af gerekend in het kader van deze oude regeling voor locatiesubsi die. Doel van deze regeling was het beheersbaar houden van de gxondkosten voor de gemeenten van nieuw te bouwen wijken, zo dat ook de koop- en huurhuizen betaalbaar bleven. Maar omdat het Rijk bemerkte dat het wel erg veel geld ging kosten, zijn de re gels later aangepast en voor ge meenten steeds minder lucratief gewordenDe overboeking van de vijf miljoen gulden aan Vlaardin gen is dus meteen de laatste die Remkes in het kader van deze re geling hoeft te doen. Door Sander Sonnemans Schiedam Op Thurlede, waar zijn club Exceisior'20 zetelt, werd hij de 'levende legende' genoemd. 'The godfather1 van het Schie damse cricket. Koos Oosterholt. Gisteren is h|j op 87-jarige leeftijd in zij n woonplaats Schiedam over leden. Oosterholt is voor het cricket van onschatbare waarde geweest. Hij speelde vanaf 1930 ruim 25 jaar onafgebroken in het eerste team van Excelsior'20 en werd op Thur lede houder van op één na alle clubrecords. Jarenlang was hij bij zijn club ook nog eens actief als materiaalbeheerder, terreinchef en clubbladmedewerker. Uit eer betoon voor de door hem bewezen diensten werd in de zestiger jaren een jaarlijks uit te reiken wissel bokaal voor het lid dat zich voor de vereniging verdienstelijk had gemaakt, naar hem vernoemd. In de cricket-natie genoot Ooster holt groot aanzien bij jong en oud. Hij werd in zijn leven meermalen onderscheiden voor zijn presta ties, waarvan zijn optreden in 1941 in de wedstrijd van Excelsi or'20 tegen het Haagse HCC mis schien wel de indrukwekkendste Koos Oosterholt Archieftoto Peter Molken boer was. In Den Haag nam hij destijds maar liefst tien wickets. Een uni cum. 'Sir Jack' zoals hij ook wel werd genoemd, was niet alleen erelid en lid van verdienste van Excelsi or'20 maar genoot die laatste titel ook als speler van .het landelijke veteranenteam Still Going Strong. Zijn mooiste onderschei ding was die van ridder in de orde van Oranje Nassau. Koos Oosterholt wordt maandag gecremeerd op De Beukenhof. De condoleance is vrijdagavond in Huize Frankeland waar maandag voorafgaand aan de uitvaart ook een heilige mis wordt gehouden. VlaardingenPvdA-raadslid P. Roovers is niet onder de indruk van de claim die projectontwikkelaar Adboma bij de ge meente Vlaardingen heeft ingediend. Het Rotterdamse bedrijf eist 1,7 miljoen gulden omdat het door de gemeente Vlaardingen na bijna driejaar steggelen aan de kant is geschoven voor het ont wikkelen van het plan voor de hoek Hoogstraat/Korte Hoogstraat. De claim moet de gederfde winst compenseren, aldus de advocaat van Adboma. „Belachelijk natuurlijk," zegt Roovers. „Want waar ga'^'t hét 'hu om? Eén paar honderd vierkante- meter winkelopper vlakte en een stuk of dertig apparte menten. En daar winnen ze dan 1,7 mil joen gulden op. HetEloptvah geen kant." En als h^t bedrag.yrel, zou kloppen, deugt het ook niet volgens Roovers; Want de crux zat 'm net in de haalbaar heid van het door Adboma als te duuren daardoor onhaalbaar geachteplan dat in opdracht van de gemeente is gemaakt door architect Chiel Verhoeff. Daar werd 'uit kostenoverwegingen' zo veel uit gestuft, dat het voor de gemeente niet meer voldeed aan de kwalitatieve eisen. Vandaar dat Adboma aan de kant is gezet en de gemeente op zoek gaat naar een ontwikkelaar die het plan van Verhoeff wel wil uitvoeren. En gezien de marges die Adboma had op zijn plan, moet dat wel kunnen vol gens Roovers, Al betreurt hij het dat er opnieuw vertraging ontstaat in het plan dat al jaren in de pen zit. Terwijl juist het achterliggende deel van de Hoog straat steed." verder afkalft. „Eén van de weinige dingen die de gemeente daar aan kan doen is die hoek aanpakken," aldus Roovers. „Daarom wil de gemeen te een plan dat kwaliteit uitstraalt. Om die reden, omdat het zo'n prominente plek is in de stad, is de gemeente al ver gegaan door zelf een architect in te hu ren. Of de gemeente dan zelf als project ontwikkelaar moet gaan optreden? Lie ver niet. We stoten alle kerntaken zo veel mogelijk af en dan moetje niet 20'n risico lopen." Eén klik op de knop en alie lichtjes in de grote kerstboom floepten gister avond probleemloos aan. Het traditionele schouwspel op de Grote Markt In Schiedam trok weer honderden inwoners. Niet alleen de boom straalde, ook het stadhuis werd door honderden brandende kaarsen achter de ramen gloedvol verlicht. Een mooi gezicht, zeker omdat de openbare straat- en feestverlichting zo'n anderhalf uur werd gedoofd. Kinderen hielden gecon- Door Edwin Comelisse i 1 Schiedam Een fietspad boveli het water van de Nieuwe Have». Dat is wat het CDA in Schiedaifr voor ogen staat als oplossing vo$r de gevaarlijke verkeerssituatie op het stuk weg tussen de Burge meester Knappertlaan de Vlaardingerdijk. De fractie heeft een plan gemaakt voor het stuk weg dat hoog in de top tien van het aantal Schiedam se verkeersongevallen staat. Van avond krijgt burgemeester Scheeres het eerste exemplaar overhandigd en zullen de Schie damse afdeling van Milieu en De fensie en de fietsbond ENFB- NWN reageren op het plan. De onveilige verkeerssituatie voor fietsers schreeuwt volgens het CDA om een snelle oplossing. Vooral omdat de Nieuwe Haven behoort tot het netwerk van Schiedamse hoofdfietsroutes waardoor er dagelijks veel fletse^ passeren. Voor fietsers uit Schie dam Zuid en West is het zelfs dè belangrijkste route naar Nooiö waar veel recreatieve voorziening gen zijn als het zwembad en Ktt Beatrixpark. Het vormt ook een regionale schakel in de fietsroute naar Midden Delfland. Vrij liggend Het eerste deel van de Nieuwe Haven, van Hoofdstraat tot Bur gemeester Knappertlaan, is rede lijk verkeersveilig voor fietsers. Vrijliggende fietspaden scheiden hier de auto's van de fietsers. Maar bij het tweede gedeelte van de weg, tot de rotonde, op de Vlaar dingerdijk, is de situatie bijna het omgekeerde. Auto's, vrachtver keer en fietsers moeten hier ge bruik maken van dezelfde smalle rijbaan. Bovendien grenzeneer parkeemkkejtfdirect aan de riy baan waardflBËbffi kan gebeuren dat fiets ersfpPn autoportiereiji botsen! centreerd een brandende kaars in hun handen terwijl hun ouders samen met de Schiedamse koren bekende kerstliederen meezongen. Het gezang werd begeleid door harmonie Harpe Davids. Het hoogtepunt van de avond was het officieel ontsteken van de grote kerstboom door de burgemeester en de directeur van een Zweeds bedrijf, de jaarlijkse schenker van de boom. Foto Roel Dijkstra De oplossing die de CDA fractie in gedachten heeft bestaat uitreen constnwtiesi^art5iJ,re^fië^pad wordt* water van 'dé-: Nieuwe Haven. Dit kari volgens departy op drie verschil lende manieren. Bij het; eerste model wordt het aan één kant van de straat een fietspad boven het water en direct grenzend aan de kademuur aangelegd. Het geheel rust op diagonale balken, zoge noemde consoles, die in de ka demuur worden verankerd. Ruimte Ook bij de tweede variant dragen consoles de constructie. Alleen is er bij dit model ruimte om aan twee zijden van de. weg een fiets pad aan te leggen. Dit kan omdat de parkeervakken zijn wegge haald en de rij bomen is verplaats} naar bakken die in het water van de Nieuwe Haven zijn geplaatst j De derde variant is in feite een verdere uitbouw van de tweede optie. Door de bomeneilandjes met elkaar te verbinden met loop^ bruggen ontstaat een toeristische wandel en/of fietsroute met uit-' zicht op de molens De Walvisch en Drie Koornbloemen. Zie ook pagina 13: Een zwevend pad voor een verkeersveilige fietstocht Door Marc Floor Rotterdam/Schiedam Twee Rot terdamse broers en een Schie damse vrouw zijn vrijgesproken van het bezit van een hennepdro gerij en een grote hoeveelheid hennep en hasj, die vorig jaar wa ren aangetroffen in hun pand aan de Schiedamse Boylestraat. Een van de broers, de 38-jarige eoffee- shopeigenaar A W., werd wel ver oordeeld tot drie maanden cel straf voor het in bezit hebben van bijna 23 kilo hennep. Deze straf mocht worden omgezet in 140 uur dienstverlening. Op 15 maart 1997 waren 's avonds twee Schiedamse agenten een kijkje gaan nemen bij een woning aan de Boylestraat na klachten over een henneplueht. De broers W. -eigenaren van het pancK' lieten de politiemensen zonder problemen binnen. Eenmaal in het huis namen de agenten een zodanige stank waar, dat ze het vermoeden hadden op een grote hoeveelheid hennep te zijn gestuit. Direct werd hen verder zoeken door de broers verboden. Toen de agenten de twee vervol gens wilden aanhouden, onstond een schermutseling. Een agent liep daarbij een kapotte lip op. Nadat het duo was afgevoerd naar het bureau, werd een huiszoeking verricht in het pand aan de Boyle straat. Daarbij werden in een kast in de slaapkamer 700 gram hasj en 4500 gram wiet aangetroffen. In een buurpand dat eveneens ei gendom van de broers W. was, werd een hennepdrogerij gevon den met 603 planten. Voor het be zit van de softdrugs werd nog de zelfde avond ook A W.'s Schie damse vriendin B. van L. aange houden. Ruim een jaar later, op 6 april 1998, trof de politie wederom een grote hoeveelheid hennep aan in de woning aan de Boylestraat In zo'n tien vuilniszakken die in de kelder stonden, zat ruim 22 kilo aan wiet. Voor het bezit hiervan werd de 38-jarige A W. opnieuw aangehouden. Bij de behandeling van de zaken gisteren voor de Rotterdamse po litierechter D. van den Brink ver scheen de jongste broer W. (35) niet. Wel waren naast de verdach te A W. en zijn voormalige vrien din B. van L. drie agenten van het district Schiedam aanwezig op verzoek van de verdediging. Zij moesten- getuigenissen afleggen over de bewuste avond op 15 maart 1997, waarbij de hennep en hasj in de slaapkamer werden aangetroffen. Want volgens verdachte A. W. wa ren de twee agenten toentertijd met een heel ander verhaal in zijn huis gekomen dan in het proces verbaal was te lezen. De agenten zouden in zijn tuin willen kijken en helemaal niet in de woning zelf. „Maar in huis begon een van de agenten te springen en te roe pen 'ik ruik hennep! ik ruik hen nep!'," verklaarde W. tegenover de politierechter. „Ik heb ze toen gezegd dat ze geen toestemming kregen om het huis te doorzoe ken, Ze mochten alleen de tuin zien, waarom ze eerst hadden ge vraagd." Bij de worsteling die daarop ont stond, was meer sprake van con sternatie geweest dan van mis handeling, vond W. „Als ik met die agent zou hebben gevochten," meende de fors gebouwde Rotter dammer, „had hij echt niet alleen een tand door de lip gehad. Dan had 'ie een paar weken platgele gen." Over de hoeveelheid softdrugs die later in zijn slaapkamer werd ge vonden, verklaarde W., die eige naar van een coffeeshop is: „Dat was de voorraad van mijn zaak. Die neem ik altijd mee naar huis, want er is al zes keer ingebroken," Bovendien bestreed W.'s advocaat A M. Hoepel op spectaculaire ma nier dat er zoveel softdrugs in de kast was aangetroffen als de poli tie beweerde. Voor de gelegen heid had hij zijn cliënt maar liefst duizend zakjes met drie gram ta bak laten maken, om de recht bank te kunnen tonen hoeveel vijf kilo softdrugs wel niet is, „Het is fysiek onmogelijk om 4500 gram hennep daadwerkelijk in een slaapkamerkast te stoppen," hield hij de rechter voor. „Wat u hier ziet is nog maar de helft van wat volgens de politie in beslag is genomen." Daarbij had de raadsman al heel wat twijfel over de hoeveelheid weten te zaaien bij de verhoren van de drie agenten. Die wisten niet meer of ze de softdrugs nou zelf hadden gewogen, en of ze nou tientallen zakjes in de kast had den gezien of honderden. Hun ge heugen speelden de agenten ook al parten bij de vraag of ze nou mee naar binnen waren gegaan met W. om de tuin te bekijken of het huis zelf. De gebrekkige herinnering aan de aanhouding van W. van de poli tiemensen speelde de verdedi ging op meer manieren in de kaart. Zo kon een van hen niet meer met stelligheid zeggen dat bij de huiszoeking W.'s hele wo ning was doorzocht. Daardoor bleef W.'s verklaring overeind dat de ruim 22 kile hennep die een jaar later in zijn woning was aan getroffen restproducten waren van de hennepdrogerij die eerder bij hem was aangetroffen. De poli tie had de vuilniszakken toen over het hoofd gezien en hij was ze sindsdien vergeten, zei hij. Officier van justitie C. de Kimpe eiste tegen A W. een celstraf van zes maanden, het maximale wat bij de politierechter mogelijk is. Tegen zijn jongere broer eiste ze drie maanden. De ex-vriendin hoorde twee maanden voorwaar delijk eisen. Politierechter Van den Brink achtte echter alleen het bezit van de ruim 22 kilo hennep door A W, bewezen. De huiszoeking vond hij onrechtmatig nu tijdens de zitting vast was komen te staan dat de agenten waren binnengelaten om de tuin te doorzoeken en niet het huis. De mishandeling van de agent was een uitvloeisel van de onrechtmatige huiszoeking, zodat Van den Brink ook die aanklacht schrapte. NaamriA :;Pos Stuürdeze Rotterdams Dagblad; AntwoordoummerX579,3000VB

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1