9 Onzekerheid over de A4 blijft Schiedammer vrijgesproken van doodsteken stadgenoot Laatste Cency-gebouw snel tegen de vlakte Rotterdams Dagblad Ze laten ons hier gewoon een beetje aantobben' Dilemma's rond Bolderkaraffaire na elf jaar nog steeds overeind '1 2& Rovers trapten passante] in Beatrixpark van rij wit SATIVAR De ontwerpers van de Mi Uenniumtrou wringen SATIVAR JUWELIERS Bewoners blokkeren weg met shovel Man beroofd na pinnen Aangehouden in gestolen auto ^■gr© weken voor 0800-0642 Rotterdams Dagblad Vrijdag 18 december 1998 -• Waterweg Door Jan Rctzendaal Vlaardingen/Schiedam— Dat de Tweede Kamer de motie tegen dé aanleg van de A4 tussen Delft en Kethelplein heeft aange nomen wil volgens de Vlaardingse wethouder A. Kool (ver keer) 'nog niet alles zeggen'. „Uiteindelijk moet het kabinet beslissen of wat hen betreft de weg kan doorgaan. Het is na tuurlijk een heel belangrijke uitspraak van de Kamer, maar de duidelijkheid waarom wij hebben gevraagd is er niet. Ze la ten ons hier gewoon een beetje aantobben," aldus Kool van morgen in een reactie op de stemming van gisteravond. De vraag is of minister Netelen bos, die gisteravond niet stond te springen om de motie ook daad werkelijk uit te gaan voeren, met het kabinet de strijd aangaat om de A4-noord door Midden-Delf land alsnog aan te leggen volgens plan in 2004. De Schiedamse wet houder Hafkamp (verkeer) durft geen voorspelling te doen. „Ken nelijk is er toch een groep in het kabinet die vindt dat die weg er moet komen, anders had de mi nister vooraf de motie niet ontra den. Wij als gemeente Schiedam vinden het wel leuk dat de motie is aangenomen en zullen ons zeer serieus gaan bemoeien met het zoeken naar alternatieven als snelle busverbindingen, railver- bmdingen, verdubbeling van het spoor en zo." Pessimistischer Wethouder Kool is wat pessimisti scher. Hij heeft net de cijfers van de Kamer van Koophandel op zijn bureau gekregen:Als je de ont wikkelingen van de Rijnmond naast die van heel Nederland legt, dan zie je dat er snel maatregelen nodig zijn. De investeringsont wikkeling (5,9 procent tegenover 1,3), exportontwikkeling (3,7:03) en omzetontwikkeling (3,9:2,1) blijven in dit gebied erg achter. Dat geeft aan wat er speelt. De Rijnmond is de economische mo tor van Nederland en dat bete kent dat economische ontwikke lingen de ruimte moeten krij gen." Waarmee Kool weer niet wil zeg gen dat de A4 plompverloren moet worden aangelegd. Er moet sowieso meer geld op tafel komen voor een nette, ondergrondse in passing. „In elk geval," zegt hij wel, „moeten regering en Kamer wel beseffen dat als het niet via deze weg kan, er alternatieven moeten worden aangereikt. En ik ben bang dat de door Van Heemst aangedragen alternatieven Rans- tadrail en de hogesnelheidslijn onvoldoende zijn. Maar de bal ligt wat dat betreft bij de minister en niet bij ons." Ook dichter bij huis spelen pro blemen, signaleert Hafkamp. Want zowel Vlaardingen als Schiedam moet de komende jaren de noordelijke wijken fors op knappen; wel of geen rijksweg is daar van grote invloed op. En, rea liseert Hafkamp zich, de A4 is pas echt definitief van de baan als het zandlichaam weg is en de plek is volgebouwd. „Die plannen heb ben wij, Sehiedar. en Vlaardin gen, natuurlijk niet 1-2-3 ontwik keld. Bovendien zullen we daar wat mogen doen als ondubbelzin nig duidelijk is dat de weg er niet komt Ik denk dat we wat dat be treft nog wel een paai jaar te gaan nebben." Rotterdam/Schiedam Een 39-ja- nge Schiedammer is gisteren vrij gesproken van doodslag op een 33-jarige stadgerrt. De Rotter damse rechtban/ achtte welis waar bewezen d .t de man c. 9 september van.it jaar het slacht offer met ,aes in de buik had gestoken, maar vond dat de ver dachte in noodweerexces had ge handeld. Dat houdt in dat de Schiedammer te ver doorschoot in zijn verdediging als gevolg van een paniekaanval. Op 9 septem ber van dit jaar ontstond ruzie tussen de Schiedammer K en twee stadgenoten. Aanleiding was een dochtertje van K, dat vanaf het balkon van haar ouderlijk huis aan de Heinsiusstraat twee mannen had natgespoten met een waterpistooltje. Daarop wilden de mannen -die zwaar onder in vloed van al" "hol verkeerden - verhaal halen by de ouders van het meisje. In de confrontatie werd vervolgens één van de man nen neergestoken met een mes uit de keuken van de woning. La ter overleed hij in het ziekenhuis. Volgens de politie werd de man buiten de woning van K. neerge stoken, omdat daar het eerste bloedspoor werd aangetroffen. Dat strookte ook met de verkla ring van de vriend van het slacht offer, die ooggetuige was geweest bij de ruzie. Daardoor werd K. als de agressor aangewezen, die een mes uit huis haalde en buiten toe stak. K.'s raadsman S. R. Borde- wijk betoogde echter dat een buikwond pas na enige tijd begint te bloeden, zodat de wond even goed binnenshuis kon zyn aange bracht. Met dat gegeven wilde de advocaat zijn stelling onderbou wen dat K. uit noodweer had ge handeld, om zijn vrouw en ttffee kinderen te verdedigen tegen^e agressieve mannen die de woning vwlden binnendringen. De ref ters erkenden gisteren niet dafje steekpartij uit zuiver noodwEbr was voortgekomen. Wat er j$u precies was gebeurd, konden oek zij niet uit de verklaringen defi leren. Wel werd noodweerexces erkend, wat de situatie oplevende waarin K we' schuldig werd be vonden aan de tenlastelegging, maar daar geen straf voor kreeg, De rechtbank acht het niet onaan nemelijk dat de verdachte door een ernstige angstaanval werd ge troffen, waarvan het toebrengen van de steken de uitkomst is ge weest. De rechtbank bepaalde daarop dat de Schiedammer onmiddel lijk in vrijheid moest worden ge steld, r* SchiedamEnkele bewoners van de-Kerkweg protesteerden gister middag op ongebruikelijke wijze tegen het sluipverkeer van en naar Delft. Ze blokkeerden rond vijf uur met een shovel de Kerk- weg zodat de auto's geen kant meer op konden. Het gevolg was een lange file en grote chaos in de omgeving van de Kerkweg, de Slimme Watering tot aan Delft. De politie van Schiedam wist de boze bewoners en automobilisten te bedaren. Het verkeer kon rond half zeven 's avonds weer rijden. Schiedam—Een 19-jarige man uit Schiedam is gisteravond op de Monsigneur Nolenslaan beroofd van vijftig gulden, een telefoon kaart en een cd-bom De man had net geld gepind by een bank en wilde het in zijn portemonnee stoppen. Op het moment dat hy naar zijn auto liep, kwamen drie jongens op hem af die het geld af pakten. Maassluis Be politie heeft van ochtend kwart voor vijf drie man nen aangehouden op de Maria Rutgerstraat in Maassluis. Tij dens een mbraakcontrole in een pand op de Brauwweg zag de poli tie de auto met het trio in volle vaart wegrijden. Na een korte ach tervolging bleek dat de 25-jarige man uit Maassluis en twee Rotter dammers van 26 en 29 jaar in een gestolen auto uit het Westland re den. De politie trof in de auto ver moedelijk gestolen computerap paratuur aan. De drie mannen zit ten vast Door Danielle Hermans Vlaardingen Het duurde acht lange jaren voordat de oorspron kelijke melkfabriek aan de Aster straat in Vlaardinger-Ambacht .verrees. Maar het nam slechts twee weken tijd in beslag om het pand tot aan de grond toe af te breken. Het gebouw dat voor het laatst dienst deed als kantoor en centraal magazijn van de parfu merie- en drogisterijketen Cency, stond sinds juli 1996 leeg. In dat jaar besloot eigenaar Jan Anderson de moordende concur rentie met het Kruidvat en de Etos met meer aan te gaan en ver kocht de 58 Cency-filialen aan Trekpleister. Een belegger zag wel brood in de oude fabriek, al thans de grond waarop deze stond. Afgelopen dagen werd de slopershamer gehanteerd en stukje bij beetje verdween "het kantoor en de niet zo fraaie loods uit de woonwijk. Begin januari gaat de eerste paal de grond in. Op de vrijgekomen plek verrijzen dan acht eengezinswoningen en vier appartementen van architect Wijnand Houdijk. Dankzij het nieuwbouwproject krijgt Ambacht haar woonbestem ming terug, net ais in de jaren dertig het geval was. „Een prima zaak," vindt Jan Anderson, „zijn de mensen die er wonen eindelijk verlost van alle overlast." Hij is er niet rouwig om dat de vToegere melkcentrale plaats moet maken voor woningen. „Industrie hoort eigenlijk niet thuis midden in een woonwijk. Vroeger was het hier een komen en gaan van boeren, melk- en broodslijters. En later kwamen onze zware vrachtwa gens door de straat denderen. We walden daar sowieso weg en had den al elders in Vlaardingen een lap grond gekocht Maar uiteinde lijk besloot ik helemaal te stoppen met de zaak," legt hij uit. Ruim twee jaar gebeurde er hele maal niets in het pand aan de As- Het laatste voormalige Cency-gebouw aan de Asterstraat in Vlaardingen is gesloopt. Het pand moest plaatsmaken voor nieuwe wo ningen en appartementen. Foto Roei Dijkstra terstraat. Een rare gewaarwor ding wellicht voor degenen die de bedrijvigheid van weleer gewend waren. De ontstaansgeschiedenis van het gebouw voert terug naar de jaren dertig. De ondernemers van vijf kleine Vlaardingse melk- fabriekjes besloten toen de han den ineen te slaan. Ze richtten de Verenigde Melkcentrale (VCM) op en kregen in 1939 van de toen nog zelfstandige gemeente Vlaardin ger-Ambacht toestemming om een fabriek te bouwen. Een grote stapel stenen lag al klaar op de bouwlocatie toen de oorlog uit brak. Die stenen bleven tot 1946 onaangeroerd. Toen de bouwstop eenmaal was opgeheven, ging het snel en werd de fabriek een jaar later opgeleverd. Tientallen boe ren kwamen dage'ijks in alle vroegte met rammeiende bussen by de poort om verse melk af te le veren. Een paar uur later stonden zo'n tachtig melkslyters klaar om fles sen melk, eieren en boter in te la den. In de buurt zat ook nog een broodfabriek waar dagelijks der tig broodslijters op de stoep ston den. Anderson: „Dus je begrijpt wel wat een drukte en lawaai dat met zich meebracht. Maar ja, toen de mensen daar niet over. Ze wisten niet beter. Dat zou je nu niet meer hoeven te probe ren." De fabriek van de VCM werd in 1955 gesloten omdat deze te klein bleek. De Combinatie, (later de Melkunie) nam de boel over. Een paar jaar later wisselde de fabriek wederom van eigenaar en in de ja ren zeventig verbouwde distilla teur Melchers het bedrijf. De pro ducent wilde in Vlaardingen jene ver gaan maken, onder de merk naam Pollen. Zover kwam het echter niet doordat de witte jene verbranche naar de knoppen ging. Aan merkjenevers uit Schie dam viel weinig meer te verdie nen zodat Melchers het pand snel van de hand deed. De levensgrote letters 'Pollen' ble ven achter op het dak. Anderson haalde deze erfenis eigenhandig van het dak toen hij in 1974 de nieuwe eigenaar werd van de fa briek. Al snel kreeg de fabriek in de volksmond de naam'Cency-ge bouw'. De winkelketen hield twee jaar geleden al op te bestaan. Met de sloop van het hoofdkantoor aan de Asterstraat kwam het defi nitieve einde van het Vlaardingse Cency-bolwerk. Door Jan Rozendaal VlaardingenAl zouden ze tegen mij zeggen: 'Je krijgt tien miljoen gulden, of een excuus van dat tuig van De Bolderkar'dan kies ik voor het laatste. Je laat toch niet zomaar je kind afnemen." De Schiedamse vader van één van hoofdrolspelers in de Bolderkar affaire zit nog steeds vol wrok. Elf jaar na dato sprak documentaire maker Puck de Leeuw onder an deren met hem over de poppen- methode van het medisch kleu terdagverblijf in Vlaardingen- West. „Je kunt je gewoon niet ver dedigen. Het is bij de wilde bees ten af," is zijn machteloze reactie na al die jaren. Daartegenover staat weer de kinderarts. Die ver klaart dat zy nog steeds vindt dat er destijds in de Bolderkar 'goed werk' is verricht. Ze kent geen twijfels over de juistheid van de gebruikte methode. Zo wordt de kijker vanavond steeds heen en weer geslingerd. Eind jaren '80 was vlak na Oude Pekela de eerste echte grote in cestzaak in Nederland in de publi citeit. In korte tijd stuurde het medisch kleuterdagverblijf (MKD) De Bolderkar in de Vlaar dingse Kamerlingh Onnesstraat tien incestzaken naar justitie. In zeven gevallen kwam het kind in een pleeggezin terecht, in twee gevallen werd het gezin onder toe zicht geplaatst en eentje mocht snel weer gewoon naar huis. Bij de onderzoeken maakte De Bolderkar gebruik van de uit Amerika overgewaaide 'anato misch correcte poppen'. Poppen waar een piemel of borsten en een vagina aan zitten. Daarmee, zo hadden de twee orthopedagogen van De Bolderkar geleerd op een cursus, konden de kinderen laten zien wat er precies met hen was gebeurd. Er sloeg een golf van ontzetting en ongeloof door Ne derland. Hoe kon zoiets bestaan. Wie doet zoiets met zyn eigen kind? En zo veel gevallen in een paar maanden tijd. Dat kon niet waar zijn. Hoewel de Raad voor de Kinderbescherming altijd heeft gevonden dat ze Gaardingen wel erg hard van '<cpen, is de trend die in de mtu. rd ge zet ('Je kunt als vader met eens meer met je kind in bad.') volgens de raad wel heel eenkennig ge weest. „Nooit is er ook maar een journalist geweest die zich heeft afgevraagd: 'En wat als hei nu al lemaal wel waar is?\" Een vraag die nog steeds, elf jaar naar dato, niet kan worden beantwoord Ook al zijn sommige kinderen -het Interieurvan De Bolder kar. Archieffoto Roel DijKstra aantal wordt nadrukkelijk in het midden gelaten - nog steeds on der behandeling. Maar wat toen en ook nu nog steeds in de docu mentaire de toon zet, zijn de boze ouders. Terwyl moeder om half vier 's middags in Schiedam op de taxi staat te wachten die haar dochter uit Vlaardingen moet brengen, blijkt die onderweg te zijn naar een pleeggezin. „Bij de wilde beesten af," klinkt de vader nog steeds woedend. Dne maan den later plaatst de kinderrechter in Rotterdam de dochter weer te rug. 'Te voorbarig', oordeelt hij. „Je doet het nooit goed. Je bent al tijd te vroeg, of te Iaat," reageert de kinderbescherming, die overi gens nu ook vindt dat ze bij De Bolderkar 'te gretig' zijn geweest Op last van de rechter heeft een vader 25.000 gulden schadever goeding gekregen. Verder is er de afgelopen elf jaar veel geleerd. Een telefoontje naar de ouders met de droge mededeling dat hun kind naar een pleeggezin is omdat het door de ouders seksueel mis bruikt is, zou nu niet meer voor komen. De geschetste dilemma's rond de Bolderkaraffaire zijn tal rijk. De moeilijkste is waarschijn lijk de machteloosheid waarmee het personeel de kinderen 's mid dags weer naar huis laten gaan terwyl ze zelf bijna zeker ('hon derd procent zeker weet je het nooit') weten dat 'het 's avonds weer gebeurt'.Als zo'n kind zich aan je vastklampt. Het liever op een donker MKD blijft slapen, dan naar huis gaat." De kinder arts ('de vijftienduizend meldin gen van kindermishandeling per jaar is het topje van de ijsberg') plastisch: „Moet je dan wachten op een kapot kutje." Instructievi deo's maken de verwarring nog groter. Op het ene moment zit een groepje kinderen te giebelen als ze de poppen uitkleden. 'Kijk, een poepgaatje'. 'Ha, ha, toen ik het broekje wegtrok, was er ploink in eens die piemel'. Lachen. Spelen. Even later andere kinderen. De onderbroek van de pop mag met uit. 'Bah. Papa mag broek niet uit.' Een ander: T)ie niet Dat deed ook pijn.' Angstige ogen. De anatomische poppen worden in elk geval zelden nog gebruikt, „Negen van de hen medische kin- derdagverblyven die ze gebruik ten, hebben ze in de kast gelegd. In een tas met een heleboel rit sen." De Bolderkar in de Kamer lingh Onnestraat bestaat nog steeds, maar de naam is na alle publiciteit veranderd in het wat anonïemere MKD Vlaardingen. In. de sene korte documentaires over spraakmakende affaires uit de recente Nederlandse geschie- dens vanavond aflevering 3: De Bolderkar. Nederland 3 om 21.20 uur. Door Marc Floor RotterdamySchledam Bij een avondlijke rit door het Beatrix park doemden plots twee figuren op voor de scooterrij der. Ze leken weinig goeds in de zin te hebben. Ternauwernood kon de Schie dammer zyn tweewieler overeind houden toen hij een trap van de mannen moest incasseren. Maar hjj wist door te rijden, de twee on bekenden in het donkere park achteT zich latend. Meteen belde de Schiedammer de politie over het voorval, want hij vreesde niet het laatste slachtof fervan hetduotezijn. En de scoo terrijder kreeg gelijk. Want vlak na hem moest een 52-jarige Vlaar- dinger het ontgelden, die wel om viel toen-denmannen tegen zijn fiets trapten. Hij werd in de houd greep genomen, en moest onder dreiging van een mes, een pistool en de woorden 'SriL blijven liggen, ander scoc-tettyder1 ^konden de twee Schiedamse-daders echter snel worden gepakt. Wan»1; de politie was meteen naar het 'Beatrixpark gereden, om daar op de overvallen Vlaardinger te stuiten. Die kon vervolgens vanaf de achterbank van de politieauto de twee over vallers aanwijzen, die nog in de buurt rondliepen. Eén van de twee overvallers, de 2l-jarige AK, moest gisteren voor de Rotterdamse meervoudi ge strafkamer verschijnen. Vol gens K zou niet hy, maar zijn kompaan Y. D. de overvallen heb ben bedacht en uitgevoerd. „D. moest geld hebben voor zijn vrouw en kinderen," verklaarde K „Hij had grote schulden. Ik wil de helemaal geen overval plegen, want zelf had ik genoeg geld." Volgens K had D. al vaker tegen hem gesproken over overvallen, en had hij zelfs een keer twee ga ten in een bivakmuts geknipt. Toen op 9 november van dit jaar D. weer eens over een beroving begon, had K hem meegenomen naar het Beatrixpark om af te koe len. Daar schopte K op het Haze- pad prompt tegen een passerende bromscooter. „Ik zei: wat doe je nou?" vertelde K gisteren Mn rechtbankpresident tnr. W. fn Veen. „Toen liet hij me een broSl- mes zien dat hij uit mijn keul^n had meegenomen. Ik pakte hefeaf en wilde ermee naar huis loper?' Maar een fietser verstoorde me plannen, volgens K, want die werd door zijn maat alsnog onder uit getrapt. „Toen zag ik ook in eens een pistool in de handen van D.aldus K. „Ik heb dat van hem afgepakt en weggegooid." Medeverdachte Y.D, -die nog berecht moet worden - zei eerder bij de politie dat juist K verant woordelijk was voor de overval. 'K liet mij een pistool en een mes zien,' las de rechtbank voor uit zijn verklaring. "Daarmee moest ik merisen bedreigen en overval-^ lenMhar K bleef ontkëóiÜërii Hij was* slechts aan'het wandelen in het park met zyn vriend, om hem van zyn roversplannen af te bren- gen^Js het niet gek'dat u eerst met uw vriend jgyer een. beroving praait én daaöfgftln een donker park gaat wandelen?" reageerde rechter Van Veen daarop. Officier van justitie F. F. Meyer zei wel de overtuiging te hebben dat zowel D. als zyn vriend K. de bedoeling hadden de scooterrij der te beroven, maar vond dat daar te weinig bewijs voor was. Met de beroving van de fietser lag dat anders. Meijer eiste een ge vangenisstraf voor K van 24 maanden, waarvan zes voorwaar delijk. K's raadsman R.M.M. Rigbarts vond het echter nogal onwaar schijnlijk dat zijn cliënt een over val had willen plegen. X, had im mers een goede baan en spaande zelfs om te kunnen trouwen, „ter wijl zijn vriend D. juist in groté'fi- nanciële nood zat." Volgens Rig^ harts had K juist geprobeerd er ger te voorkomen. „Na de trap te gen de bromscooter heeft h§ DTS zelfs een reprimande gegevenfcEn hy pakte het mes vanB. af omtieJ in veiligheid te stellen." Righarts vond de eis van de officier' treem hoog'. „Zeker als je leest dat de moordenaars van Meindert Tjoelker alternatieve straffen*" hebben gekregen." Uitspraak op 31 december. Neem nu eenppoefeboni .V at Js.eenJ ■-asjs&fesaw tl J3f noteer mij voorzo'nvoordel Naam:'J.. Adres: Postcode:. Telefoon: Bank/gironr.: Plaats: - ',N ^-i^LvjTt.'contrale: tx Stuur deze bon in een envelop Rotterdams Dagbïad.Atd. Abonneeservice Antwoordnummer1579l3QOp VBRb atom ia»ia ■ÜNÉCfai

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3