25f Antons handen zijn schoon' Traangas bij bruiloft Karembeu 'Corruptie IOC-leden gaat nog veel verder' Hosé hangt schorsing boven 't hoofd weS*^BOTTERMM holland. Excelsior M wipt WK PKC verovert de koppositie Wielerkoersen rond Den Haag van kalender Bekerduel verplaatst Zaalvoetbal op EUR-complex Korda: doping op Wimbledon Volgens NOC-voorzitter Van der Reijden betaalde Geesink 5000 dollar eerst zelf Bosman krijgt negen ton van Belgische bond Duitsland voor Frankrijk naar Confederatie Cup Schaker Piket mist winstkans in Groningen Vader Ivanisevic maand achter tralies Maurizio Fondriest beëindigt carrière ROTTERDAM TOPSPORT NIEUWS Rotterdams Dagblad Woensdag 23 december 1998 Schiedam Excelsior M heeft de derde ronde van het toernooi om de distnetsbeker West IV bereikt De zaterdag-hoofdklasser uit Maassluis had gisteravond in Schiedam geen kind aan tweede klasser WK, 0-8 (rust 0-3), Dave Vermaas (3), Raymond Kraaybcek (2). Manuel Monteiro (2) en John Clemens waren de doelpuntenmakers Puttershoek is op 9 januari de Ogende tegen stander, maar dan verblijft Excel sior M in het buitenland. Jos Houweling vetrekt aan het einde van de competitie bij Heer- jansdam. Met een tussenpauze is de trainer vier seizoenen actief geweest by de hoofdklasser. Spijkenisse en Martin Klomp keren elkaar aan het einde van het seizoen de rug toe. Klomp is momenteel aan zyn eerste volle dige seizoen bezig bij de zaterdag eersteklasser. Renkum PKC heeft de leidmg genomen in de hoofdklasse A. De korfballers uit Papendrecht won nen gisteravond in Renkum de vooruitgespeelde competitiewed strijd tegen hekkensluiter DKOD met 13-18 (rust 7-11). PKC'er An dre Simons was topscorer met ze ven treffers. Den Haag De Roninklijkse Ne derlandse WieJren Unie heeft be sloten om in de omgeving Den Haag met langer grote wieler koersen te houden. De beslissing volgt na de mededeling van de po litie, dat zowel de motorrijders van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) als het district Haaglanden geen bijstand kun nen verlenen. Aan 45 jaar geschie denis van de Ronde van Zuid-Hol- lond komteen einde. De 15deOm- loop van de Glazen Stad was dit voorjaar ook de laatste. De koer sen in de regio Rotterdam kun nen wel rekenen op politiebege leiding. Rotterdam De bekerwedstrijd tussen FC Utrecht en Feyenoord is voorlopig vastgesteld op don derdag 4 februari. Het tijdstip is nog onbekend. De KNVB en de gemeente Utrecht overleggen, ook al omdat dezelfde dag de ont moeting tussen Roda JC en Ajax op het programma staat. Een consortium met onder an dere oud-speler Kenny Dalglish heeft de pogingen opgegeven de Celtic over te nemen. De groep met geldschieters, onder wie ook Simple Minds-zanger Jim Kerr, heeft dit gisteren bekend ge maakt. Celtic wees vonge week een overnamebod af, omdat de Schotse kampioen (de club van de oud-Feyenoorders Larsson en Blinker) het bedrag te laag vond. RotterdamOp het sportcomplex van de Erasmus Universiteit Rot terdam (Woudestein) wordt van avond vanaf 19.00 uur het Copy- nomie zaalvoetbaltoernooi ge speeld. Aan de tweede editie van dit evenement wordt deelgeno men door acht teams, waaronder eredivisionist Bax Zeefdruk uit Zoetermeer. Rotterdam wordt vertegenwoordigd door hoofd klasser RS en Neptunus {eerste klasse). De toegang is gratis. Uitslagen Schaken Groningen, Internationaal toernooi Mannen, invitati egroep. Derde ronde: Yer- molinsky (VSUAsnan {Arm) 1/2-1/2, Tiviak- ov (Rus)-Piket 1/2-1/2, Aiinasi (Honi-Mdov (Bul) 1/2-1/2 Stand: 1 Tiviakov2punten,2 Piket, Yermobnsky, Almasa en Milov 3,5,6. Asnanl Vrouwen, invitatiejroep. Derde ronde: Stefan ova (Bul>Darchia (Geo) l-fl,Zboeko- va (Oek)-Pmg (Nd) 1/2-1/2,2hu (ChnkBo- browskaO-1 Stand: 1 PengenZhoekova2,5 punten,3 Stefanova2,4 BobrowskaenZhu 1.6 DarehtaO Voetbal KNVB-competitie onder 23 jaar. Poule A: Germma)-WK WK no, VOC-HWD sno. B: RWH-Oude Maas 2-1,C: DeSVS-SpintD-3 gestaakt, E: Woerden-Gouda 1-1 Nederiaagwrte DfcH: uttt i-üRUi 4-4 /aal Hoofdklasse WestIV. Speelronde 14: AU Green's-SC Maasstad 8-5, MaUon/Cam- men-ZOB/ïte-Cars 8-0, Hermes DVS-Bin- nenstad6-4 V2'81-HBSS3-5, Spnnt/Tybex- De Rozet 4-8. Neptunus-MSVTl 9-0, Rotter damse Studenten-NOC 5-2 Stand: Mallon/ Cammen, All Green's 14-35, SC Maasstad 14-31), Kermes DVS 14-29, Neptunus 14-28, RS 14-23, Sprtnt/Iybex 13-2], HBSS 14-16, VT81. De Rozet 14-15. Binnenstad 14-14, MSW113-7, NOC 14-7, ZOB/Re-Cars 14-4 Tijdens de bruiloft van de Franse voetbal-International Christi an Karembeu en het Slowaakse topmodel Adriana Sklenariko- wa Is gisteren traangas gebruikt om fotografen te weren. De plechtigheid vond plaats In het Corslcaanse Porto Vecchio en werd bijgewoond door zo'n tachtig gasten onder wie Claren ce Seedorf, een collega van Karembeu bij Real Madrid. Er was grote mediabelangstelling voor de bruiloft van de voetballeren het beroemde fotomodel. Al te opdringerige fotografen werden door veiligheidsbeambten op afstand gehouden met traangas. Foto's Boris Hcwvat/EPA Londen Petr Korda is in juli tij dens de tenniskampioenschap pen op Wimbledon betrapt op het gebruik van het stimulerend mid del nandrolon. Dat heeft de Inter nationale Tennis Federatie (ITF) een half jaar na het toernooi be kend gemaakt. De Tsjech won be gin dit jaar de Australian Open, maar werd op Wimbledon in de kwartfinales uitgeschakeld door Tim Henman. Korda moet, zo liet de ITF weten, zyn punten en het prijzengeld (bijna 200 000 gulden) dat hij op Wimbledon verdiende inleveren. Onduidelijk is waanm nu pas bekend geworden dat Korda is betrapt. De woordvoer der: „Het was een lange procedu re, de beroepscommissie heeft zich er ook nog over gebogen." Korda zei dat hy bly was niet te zyn geschorst, nadat het resultaat van het onderzoek in augustus be kend was geworden. Hij zou het middel zonder zyn medeweten toegediend hebben gekregen. „Ik wens te benadrukken dat ik geen bedrieger ben en dat ik nooit zou proberen op een dergelijke ma nier mijn collega's te benadelen," aldus de Tsjech die eraan toevoeg de verheugd te zijn dat het comité zijn naam 'heeft gezuiverd.' Door Henk Stouwdam Den Haag Na één dag onderzoek is Joop van der Reijden tot de conclusie gekomen dat Anton Geesink binnen de kaders van NOC *NSF schone handen heeft. Daarbuiten lig gen de zaken een tikkeltje ingewikkelder, maar aantoonbare bewijzen voor onoirbaar gedrag van het IOC-lid heeft de voorzitter van de sportkoepel niet. Van der Reijden: „Ik wilde weten of Anton onder de vlag van NOC*NSF buiten de pot heeft gepiest. En het antwoord is 'nee'!" Hij mist echter het volledige inzicht in de boek houding van de Stichting Vrienden van An ton Geesink en de Stichting Mobiele Olympi sche Academie om voor honderd procent ze ker te verklaren dat het bestuurslid brand schoon is. Van der Reijden is allerminst ge lukkig met de openhartigheid van Frank van den Wall Bake namens De Stichting Vrienden van Anton Geesink, die de schenking van 5000 dollar voor een trip van Gees ink met de Mobiele Olympische Academie door de Verenigde Sta ten in de openbaarheid bracht. „Ik zou het met gedaan hebben," wijst de NOC*NSF-vooratter de loslippigheid van de directeur van het sportmarketingbureau Tref punt af. In zijn onderzoek is Van der Heij den wel degelijk op die 5000 dollar gestuit. Maar volgens hem staat onomstotelijk vast dat die som eerst is betaald, alvorens het van uit Salt Lake City is terugbetaald. De zaak zit volgens de intenm- vwrzitter v«r. NOC'NSF, voorzo ver hy heeft kunnen nagaan, overzichtelijk in elkaar. Terughoudend Op kosten van de Stichting Mo biele Olympische Academie zyn in 1993 zowel het hoofd marketing van de olympische steden Atlanta en Salt Lake City voor een lezing naar Nederland gehaald. De kos ten daarmee gemoeid bedroegen 5000 dollar, een bedrag dat Van der Reijden aannemelijk voor komt.,Maar ik heb nog geen tijd gehad dat bij de accountant te controleren," houdt hij een slag om de arm. „Bovendien ben ik daarin terughoudend, omdat ik geen zin heb dat buiten Geesink om te doen. Het laatste waaraan ik behoefte heb, is heibel in de tent." Het bedrag is drie jadr later, m 1996, om welke reden dan ook door Salt Lake City terugbetaald aan de Stichting Mobiele Olympi sche Academie. Vervolgens is dat geld gebruikt, onder andere voor de bewuste trip van Geesink met de Mobiele Academie door de Ver enigde Staten. Als diebetalingen boekhoudkundig te verantwoor den zyn, is in de ogen van Van der Reijden het probleem opgelost. Hij heeft de boeken niet ingezien, weet alleen dat Van den Wall Ba ke de overschrijving onder ogen heeft gehad. „Als dat bedrag destijds door de boeken van NOC*NSF was ge stroomd, 2ou er nu niets aan de hand zijn geweest," weet Van der Reijden zeker. „Ik was trouwens toch al bezig om van die construc tie met de Stichting Vrienden van Anton Geesink af te komen. Het is van de gekke dat een bestuurslid van het NOC'NSF donateurs no dig heeft om zijn werk te doenDe kosten die hij uit hoofde van zijn olympische functie maakt, dienen in myn ogen door NOC*NSF te worden betaald." Absurd Geesink is nu m de problemen ge komen omdat die som van 5000 dollar ergens in de boeken van Salt Lake City terecht is geko men. Dat wordt bevestigd door Klaus Brinkbaumer, één van de drie verslaggevers die verant woordelijk zyn voor de beschuldi ging aan het adres van Geesink in het Duitse weekblad Der Spiegel. Bnnkbaumer: „De naam Geesink werd genoemd door een bron waarvan ik de naam niet kan prijsgeven. Het zou in zijn geval gaan om een bijdrage aan een au to voor het 'olympische Gesell- schaft'. We vonden die bewering niet belangrijk genoeg om te ver melden in ons artikel. Bovendien hadden we geen bewijzen zwart op wit." De bron is met Huibregtsen, Al thans dat ontkent de gewezen voorzitter van NOC*NSF ten stel ligste. „Die suggestie alleen al is absurd. Als ik iets had willen zeg gen, heb ik daar acht jaar de tijd voor gehad. En dan zou ik dat heb ben gedaan. Verder onthoud ik me van eik commentaar op deze zaak." De Stichting Vrienden van Anton Geesink bestaat uit een aantal on dernemers die in 1987 zelf door Geesink zijn benaderd, Geesink werd destijds in het IOC gekozen maar ontdekte dat hij voor het uit dragen van de Olympische ge dachte totaal geen steun kreeg. De Stichting regelde voor Gees ink kantoor-apparatuur, een auto en een secretaresse. „Hulp in na ture," aldus Van de Wall Bake. Volgens hem verlangende onder nemers geen tegenprestatie van Geesmk. Over de hele constructie zou uitvoerig met het IOC zyn be raadslaagd. Er zou ook goedkeu ring voor zyn gegeven vanuit Lausanne, Anton Gees ink met - vol gens NOC *NSF-voorzit- ter Joop van der Reijden - 'schone han den' aan het stuur van de terreinwagen die dienst doet als 'Mo bile Olympic Academy'. Om dit insti tuut draalt de beschuldi ging aan het adres van de voormalige judogroot heid. Archieffoto ANP Salt Lata City Verschillende IOC-leden verkopen niet alleen hun eigen stem, maar ook de stemmen van vele anderen in ruil voor extravagante cadeau's en gunsten, als er een stad geko zen moet worden waar de vol gende Olympische Spelen ge houden moeten worden. Dit heeft Robert Helmick, tot 1991 lid van het IOC en het Ameri kaanse Olympisch Comité, ge zegd in The Salt Lake Tribune. Volgens Helmick hebben be trokkenen de controle over hele stemblokken. Dat wil zeggen dat zij het stemgedrag van groepen landen in hun macht hebben. Namen wilde Helmick met noe men. In de Toronto Star wordt souvenirfabrikant M. El Fama- wani genoemd als 'stemmenver- koper'. Hy zou 58.000 dollar heb ben gekregen om de stemmen van IOC-gedelegeerden uit Noord Afrika en het Midden Oosten te kopen. „De wantoe standen zyn ontstaan door het systeem," aldus Helmick. „Dat leidt tot corruptie zonder dat de mensen zelf corrupt zyn." Als cadeau's en gunsten noemt Helmick onder meer bet wegge ven van bontjassen en het gratis laten winkelen door de vrouwen van IOC-leden, alsmede het ver strekken van eerste klas vlieg tickets. De Amerikaan meent dat IOC-voorman Samaranch veel te weinig doet tegen de cor ruptie binnen zijn organisatie. Inmiddels is een speciale com missie benoemd om corruptie rond de kandidatuur en toewij zing van de Winterspelen aan Salt Lake City te onderzoeken. Voormalig senator George Mit chell wordt voorzitter van de commissie van vijf personen. Mitchell bemiddelde dit voor jaar op verzoek van president Clinton met succes in Noord Ier land. Hij is al voorzitter van de ethische commissie van het Amerikaanse olympisch comité. Brusse' De Belgische voetbalbond (KBVB) heeft met Jean-Marc Bosman een akkoord bereikt in een geschil dat in 1990 begon. De voetballer, die verant woordelijk is voor de afschaffing van het transfersys teem, knjgt een bedrag van bijna 900,000 gulden. „Natuurlijk eindigt deze zaak positief, maar het be drag weegt met op tegen acht jaren strijd en een zaamheid," reageerde Bosman. De ex-voetballer geeft nog niet op. Hij wil een 'Bosman-stichting' op richten, die bijvoorbeeld jonge buitenlandse voetbal lers met zware blessures financieel steunt Ook wil hij spelers beschermen tegen de praktijken van min der eerlijke managers. Bosman begon in 1990 zyn stryd tegen het transfer systeem toen zijn club FC Luik een overgang naar het Franse Duinkerken dwarsboomde en hem daar na schorste. De voetballer daagde daarop de Belgi sche en de Europese voetbalbond voor de rechter. Deze verwees de zaak naar het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Het hof verklaarde het trans fersysteem in december 1995 onrechtmatig. Terwijl voetballers in Europa door de afschaffing van het systeem miljoenen meer verdienen, raakte Bosman al zijn geld kwijt door het jarenlang procederen. FrankfurtHet Duitse nationale voetbalelftal verte genwoordigt Europa bij de strijd om de Confederatie Cup, die volgende zomer in Mexico wordt gehouden. Duitsland vervangt Frankrijk dat afzegde omdat de competitie tijdens het toernooi, dat van 24 juli tot 4 augustus plaatsvindt, al in volle gang is, De Duitsers treffen in groep B Brazilië, de Verenigde Staten en Nieuw-Zeeland, De andere poule bestaat uit Mexico, Bolivia, Egypte en Saudi-Aiabie. De eer ste editie van dit toernooi werd vorig jaar in Riyad (Saudi-Arabie) afgewerkt. Andreas Köpke keert terug in het doel by FC Num- berg. De voormalig doelman van het Duitse nationale elftal was bij Olympique Marseille zijn plaats in de basis kwijtgeraakt. Köpke tekende voor tweeeneenhalf jaar. De 36-jarige doelman stond van 1980 tot 1994 ook al onder con tract bij Nümberg. Daarna keepte Köpke twee jaar bij Eintracht Frankfurt Die laatste club heeft Reinhold Fanz (44) aange trokken als nieuwe trainer. Fanz, afkomstig van Hannover 96, tekende tot medio 2000. Hij volgt Horst Ehrmantraut op, die vorige week zijn congé kreeg. GroningenJeroen Piket was niet blij met zijn derde remise tijdens het internationale schaaktoernooi van Groningen. Tijden^ de analyse van zijn partij, giste ren, tegen de Rus Tiviakov bleek dat er meer had in-, gezeten voor de grootmeester uit Leiderdorp. Het was enigszins begrijpelijk dat Piket op het remi seaanbod inging, in de partij had hij de nodige pro blemen gekend Eenmaal de schade hersteld, ont wikkelde Piket initiatieven die, achteraf bezien, mo gelijk tot een zege hadden kunnen leiden. Omdat de andere partijen, Almasi-Milov en Yer- moIinsky-Asrian, eveneens in remise eindigden, blyft de stand ongewijzigd. Tiviakov is koploper in Groningen. Jagreb De strijd om de macht binnen de Kroati sche tennisbond is gisteren beëindigd met het uit spreken van gevangenisstraffen voor beide partijen. Zowel Srdjan Ivanisevic, vader van tennisser Goran, als bondsvoorzitter Rizvanbegovie moeten een maand zitten wegens laster. Ivanisevic had Rizvanbegovie ervan beschuldigd zijn positie binnen de tennnisbond te hebben ge kocht. De bondsvoorzitter had de aanval gepareerd met de mededeling dat Ivanisevic in Kroatië een pro- Joegoslavische partij had opgericht Tijdens het een jaar slepende conflict weigerde zoon Goran uit te ko men voor het Davis Cup-team van Kroatië. Trente Maurizio Fondriest stopt met wielrennen. De 33-jarige Italiaan, wereldkampioen op de weg in 1988, ziet voor zichzelf niet langer een rol op het hoogste niveau weggelegd. „Ik heb van mijn arts en mijn fysiotherapeut niet de garantie gekregen dat ik nog met de top meekan. Daarom houd ik ermee op," De Italiaan beleefde in 1993 zijn meest succesvolle jaar en behaalde 25 zeges, waaronder de klassiekers Milaan - SanRemo en de Waalse PyL Hij won dat jaar ook de wereldbeker. Twee jaar eerder pakte hij deze pnjs ook al. In 1996 eindigde hij bij de Olympische Spelen in Atlanta als vierde in de individuele tijdrit Rotterdam Ajax en trainer Jan Wouters moeten toch ernstig rekening houden met een schorsing van aanvaller Brutil Hosé. De jeugdige Antilliaan hakte twee weken geleden in de competitiewedstrijd tegen Heerenveen met zyn vuist op het hoofd van zyn Frie se bewaker Tieme Klompe. De overtreding werd met opgemerkt door het arbitraal trio noch door de waar nemer op de tribune, maar de aanklager van de KNVB heeft naar aanleiding van de televisiebeelden nu toch besloten actie te ondernemen. Ook Fortuna S-verdediger Kevin Hofland is slachtof fer geworden van de openbare aanklager. Hy velde onlangs m de wedstrijd tegen RKC tegenstander Rick Hoogendorp met zijn elleboog. De aanklager deed hem een schikkingsvoorstel van drie wedstrij den. Fortuna heeft al aangekondigd in beroep te gaan. Het Nederlands voetbalelftal onder achttien jaar moet het m de strijd om de kwalificatie voor het EK in 2000 opnemen tegen Israel en Azerbeidzjan De veertien groepswinnaars piaaisen zien voor de vol gende ronde. Zeven teams mogen uiteindelijk mee doen aan het toernooi in Duitsland. De ploeg van bondscoach Johan Neeskens kan zich dit seizoen nog kwalificeren voor het EK in 1999 in Lmkóping (Zweden). Oranje speelt nog twee keer te gen Italië. De Nederlandse vrouwen spelen in het kwalificatie toernooi voor het WK m 2001 tegen Zweden, Frank rijk en Spanje. Het Sixes-toemooi op 31 januan in Arnhem gaat met door. Het voetbalevenement, waarby teams van zes voetballers op een veld van dertig by zestig meter spelen, is een paar maanden uitgesteld. De organisa tie kreeg niet op tijd uitsluitsel van burgemeester Scholten van Arnhem of het toernooi 's avonds m Gelredome mocht plaatsvinden. Vitesse en Ajax waren als deelnemers vastgelegd. Ook zou Real Madrid, Manchester United of Bayem Munchen meedoen. „We wilden naar de avond om een live-uitzending mogelijk maken," zegt journalist Jaap de Groot die met Johan Cruyff het Sixes-toer- nooi organiseert „We schuiven het nu door naar maart of juni, juli." Het evenement is één keer eerder gehouden, in 1997 in de Amsterdam Arena. Dat was geen succes. Voor Robert Molenaar is het voetbalseizoen al voorbij. De verdediger van de Engelse club Leeds United liep zondag in het duel met Arsenal een zware knieblessure op. Onderzoek in een ziekenhuis wees uit dat de oud-Volendammer zeker acht maanden uit de roulatie is. De tuchtcommissie van de KNVB heeft NEC een boete opgelegd van 2500 gulden. De Nijmeegse eredi visieclub krijgt de straf wegens het gedrag van de aanhang in het duel met De Graafschap op 13 sep tember. Zondag tegen Fortuna S kwamen tydens de laatste wedstrijd in de 'oude' Goffert Nijmeegse sup porters binnen de hekken. Ook daarvoor kan NEC een geldstraf tegemoet zien. Advertentie DEELNEMERS O.A" HEDERLAND HAPOELHOLO,j' ^EXA-C-Ö STARS (USAt Kaartverkoop kassa Ahoy' Voor Info: 0900-22 SS 429 ROTTERDAM TOPSPORT

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3