10 Rotterdam Dijkzigt bindt strijd aan met infecties Teloorgang oude bioscopen lijkt onvermijdelijk m STUDIO MAASSTAD OM: speciale rechter tegen drugsoverlast Politiek verbijsterd door computerdebacle OBR Gedicht als opening raads vergadering Prijs voor hulp aan vluchtelingen AZR: voorlichting, scholing en strakke richtlijnen kunnen veel leed voorkomen Zinvoller contact zustersteden nu tijdens lunch en diner (12.00 -14.00 uur en 18.00 20.00 uur) sport, cultuur, nieuws en muziek Fusie Riaggs niet volgens denkbeelden van ministerie De Coolsi 't Wordt nu tijd voor BusPlus RW RRV RZ RottardamsDajblad Dinsdag 5 januari 1999 ..Rotterdam De Rotterdamse po- f-titiek heeft zeer verbaasd gerea- geerd op de problemen met het automatiseringssysteem by het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam J'-(OBR). Hoe is het mogelijk dat fvoor het computernetwerk in eer- r»Ste instantie 2,7 miljoen gulden •^werd uitgetrokken en dat het na £het uitgeven van in totaal bijna negen miljoen gulden nog steeds niet werkt? - WD-fractievoorzitter N. Jans- sens:J3oe heeft het in godsnaam - kunnen gebeuren dat dit jaren hoeft voortgesleept? Ik ben zeer ---geïnteresseerd in het bestuurlijk ■liwces. Wanneer is de wethouder t*«p<ie hoogte gesteld? Wanneer is r^3É$ misgegaan en wanneer hoor- OBR-directie van de proble men? Wie heeft uiteindelijk wél aan de bel getrokken? En op wel- f ke posten van de jaarrekening is r het verlies geboekt?" b Janssens heeft op die vragen nog ngeen antwoord gekregen van wet houder Kombrink. Hij heeft zo zijn twijfels over het functioneren 1 van de bestuursdienst in deze 5- kwestie. „Waar is de waakhond- functie van deze dienst gebleven? vraagt Janssens zich af. De h WD'er wil ook graag weten waar- om ooit gekozen is voor het betref- fende automatiseringssysteem. „Is wel het juiste bedrijf ingescha keld?" De PvdA vindt dat het al te vaak voorkomt dat automatiserings projecten uit de hand lopen. „Wet houders moeten meer dan in het verleden worden aangesproken - op dit soort missers in de bedrijfs voering," vindt PvdA-fractielei- der P. van Dijk. De SP, de grootste oppositiepartij in de raad, vindt de kwestie 'ab surd'. Fractievoorzitter Ch. van Heumen: „Als je er na zoveel ja ren achterkomt dat het automati seringssysteem zoveel duurder is en niet eens werkt ook, dan ben je ■a goed genomen. Dan ben je met de verkeerde automatiseerder in zee gegaan. Het is te gek dat de wet houder hier jarenlang niets vanaf heeft geweten. Ik ken voorbeel den van wethouders die om min der het schip in gingen." SoZaWe B De SP is geneigd een link te leg gen met automatiseringsproble men bij de dienst Sociale.Zaken en Werkgelegenheid (SoZaWe). Daar draaide de Invoering van een nieuw computersysteem ook uit op een fiasco. Intussen is een juridisch gevecht begonnen met de leverancier over vergoeding van de gemaakte kosten voor een niet werkend systeem. In en om het stadhuis bestaat al jaren kritiek op de interne organi satie van het OBR, die wel stuur- - botterdam Gedichten met Rot terdam als thema zijn binnenkort de aanhef van elke vergadering van de gemeenteraad van Rotter dam. Het initiatief van Stadspar tij-aanvoerder Manuel Kneep- kens hiertoe heeft navolging ge kregen. Martin Mooij, ex-direeteui van Poetry International, kreeg van toenmalig burgemeester Peper opdracht 46 gedichten te zoeken over Rotterdam. Hij slaagde daar in, mede door bijdragen van bui tenlandse dichters die op zijn fes tival te gast waren en destijds iets over Rotterdam op papier hebben gezet Bedoeling is dat de gemeente raadsleden én de burgemeester bij toerbeurt aan het begin van el* ke tweewekelijkse gemeente- raadsvergadering één van deze gedichten declameren. Bergschenhoek De Stichting Vluchtelingenwerk Bergschen- hoek heeft gisteren uit handen van burgemeester mr. E.L.V. Chevalier-Beltman van Berg- schenhoek de vrijwilligersprijs 'Hoeksteen 1998' ontvangen. Bij de toekenning heeft de gemeente voornamelijk gelet op de intensie ve begeleiding en de positieve aandacht voor vluchtelingen, en het geduld en vertrouwen dat de vrijwilligers bieden aan deze groep mensen. Sinds 1995 zetten de vrijwilligers van de Stichting Vluchtelingwerk Bergschenhoek zich actief in om vluchtelingen wegwijs te maken in Nederland. Zij helpen vluchte lingen onder meer met het doen van inkopen, het inrichten van hun huis met een beperkt budget, het invullen van papieren en het zoeken naar werk. De stichting bestaat uit elf mede loos wordt genoemd. De top wordt te zwak geacht om het beleid wer kelijk op de gewenste wijze aan te - sturen. „Het management is daar gewoon te zwak voor,'zo heet het in het stadhuis. En het overleg met de directie zou ook niet naa; wens verlopen. Voorlopig zit het bedrijf ook zonder directeur. Na dat vorig jaa? de naar een advies bureau vertrokken topman G. Beijer nog enkele maanden werd ingehuurd, zou per 1 januari W. Petersen aan de slag gaan. Maar die trok rich enkele weken gele den 'om persoonlijke redenen* te rug. De gemeente Rotterdam heeft nog geen beslissing geno men over een eventueel te starten nieuwe sollicitatieprocedure. Rotterdam Dijkzigt, Sophia en Daniel den Hoed binden de strijd aan met ziekenhuisinfecties. Al het nieuwe personeel krijgt met ingang van 1999 een speciale cursus, 'Microbiolo gisch veilig handelen' geheten. Dat betekent jaarlijks scho lingvoor zo'n zevenhonderd man personeel. De cursus wordt niet gegeven aan het al in dienst zijnde personeel, ruim 2500 man. Dat zou te veei tijd vergen. Waarschijnlijk is dan twee a drie jaar nodig om ver pleegsters en dergelijke bij te scholen. Infecties komen bij zo'n vijf tot vijftien procent van alie opgeno men patiënten voor. In het Acade misch Ziekenhuis Rotterdam, waaronder Dijkzigt, Sophia en Daniel den Hoed vallen, staan cir ca 1100 bedden. Volgens het A2R kunnen goede voorlichting, scholing en strakke hygiënische richtlijnen veel leed voorkomen. In ziekenhuizen we melt het van onder meer bacteri ën, virussen, bacillen en schim mels. Die kunnen voor infecties zorgen. Dat gaat in ziekenhuizen wat gemakkelijker dan erbuiten omdat er patiënten liggen met verminderde weerstand. Een infectie kan ernstige gevol gen hebben. Zelfs invaliditeit kan erdoor ontstaan, naast pijn, angst en andere ongemakken. In som mige gevallen kan de stille, on zichtbare- insluiper zelfs dodelijk rijn, meldt het blad Monitor van het AZR. Daarom nemen de ziekenhuizen het voortouw door preventiemaat regelen tenumen. Dat voorkomen van infecties begint met hygiëne. Grondig handen wassen, isolatie, correct handelen na een prik- of spat-ongeval en reiniging van ap paratuur zijn enkele voorbeelden ervan. Ziekenhuispersoneel heeft onvol doende parate kennis als het aan komt op hygiëne, constateert Mo nitor, Daarom heeft de raad van bestuur tot de omvangrijke scho- lings- en voorlichtingscampagne besloten. Risico's De genoemde cursus is opgesteld door de Ziekenhuis Hygiënische Dienst, het Opleidingsinstituut en de afdeling Bedrijfskunde. De cursus moet door al het nieuwe personeel worden gevolgd- Het personeel krijgt inzicht in de infectierisico's, de specifieke ver blijfplaatsen van micro-organis men en de manier waarop de ziek teverwekkers zich kennen ver spreiden. Daarnaast wordt con creet ingegaan op het belang van persoonlijke hygiëne. Hier ko men belangrijke zaken aan de or de als douchen, de haardracht, na gels, dienstkleding en het (niet) dragen van allerlei sieraden. Gehoopt wordt dat de cursus leidt tot een nieuwe werkhouding die het aantal infecties drastisch te rugdringt. In het leeuwendeel van de medische opleidingen wordt onvoldoende aandacht aan hygië ne besteed, aldus Monitor. De oude, karakteristieke bioscopen verdwijnen langzamerhand uit het Rotterdamse straatbeeld. De megacomplexen van de firma Pathé bij het Scï ouwburgplein en die in wording in Zuid op het Piet Smit* terrein hebben de toekomst Ret is het einde van de ouderwetse bio scoop. DoGTvOhnVerweij Rotterdam De kans is groot (zo'n vijftig procent) dat Cinerama van de Westblaak in Rotterdam verdwijnt L. Nielsen, directeur van Pathé Nederland, bevestigt dit. Als Cinerama dicht gaat, is het de bedoeling dat het personeel wordt ondergebracht in het nog te bouwen bioscoopcomplex op het Piet Smit-terrein, tegenover De Ruip. Als gemeente en Pathé op dezelf de Ujn komen, staat het nieuwe bioscoopgebouw er eind 2000, be- Het is de zoveelste stap van de fir ma om bioscoopgangers naar de grote complexen te lokken in plaats van ze onder te brengen in de verouderde filmzalen die meer geld kosten dan ze opbrengen. Nielsen denkt dat die bioscopen van weleer alleen met noodmaat regelen rendabel zouden kunnen zijn. „Door er een familiebedrijf van te maken om de personeels kosten te drukken. Of door het he le jaar filmhits als Jurassic Park en de nieuwe James Bond te draaien. Anders wordt het in de toekomst erg moeilijk," zegt de directeur. Feit blijft dat de Pathé-bioscopen zich de laatste paar jaar flink heb ben gemanifesteerd. Onder het motto 'we moeten alle verwaar loosde bioscopen met te weinig zalen sluiten,' werden filmhuizen dichtgegooid. Achteraf lijkt het er op dat de filmbazen ze tieten ver slonzen met in het achterhoofd dat er wel iets mooiers, iets gro tere voor in de plaats zou kunnen komen. Al voor het enorme ge vaarte op het Schouwburgplein verrees, waren er signalen dat de oude cinema's geen lang leven meer waren beschoren. Volgens werknemers verdomde de toenmalige baas MGM het vijf jaar geleden bijvoorbeeld de ver sleten en kapotte stoelbekleding in Corso en Thalia te vervangen. Het personeel ging toen zelf tot actie over door de bekleding van de stoelen af te snijden om zo him hoge bazen over de streep te ha len. Plannen om de verwaarloos de filmhuizen Cinerama en Thalia te renoveren waren er volop maar rijn nooit uitgevoerd. Sluitingen Het is een aardig lijstje van be kende bioscopen die niet meer rendabel genoeg waren. In 1993 sloot Cineac NRC zijn deuren. Een'Mexicaans'Téstaurant kwam er voor in de plaats. Op de dag dat het nieuwe complex óp het Schouwburgplein zijn deuren opende, verdween aan de Coölsin- gel Alhambra, een bioscoop die nooit een succes is geweest Al snel na de opening van het grote Pathé viel ook het doek voor Tha lia. Begin 1997 kwam het bericht dat Corso en Calypso dicht moes ten. Saillant detail was dat de oor zaak deels lag in het door Pathé gebouwde complex. Dat bleek een te grote concurrent voor beide ou de cinema's. Nielsen onderkent dat hy zijn ei gen kleine filialen zelf weg heeft geconcurreerd. Ook hij voorzag twee jaar geleden dat er gesnoeid moest worden in het aantal Rot terdamse bioscopen, Nielsen dacht echter dat het verdwijnen Cinerama aan de Westblaak is één van de wat oudere bioscopen die door de komst van megacomplexen als op het Schouwburgplein en (waarschijnlijk) op het Piet Smit-terrein dreigen te verdwijnen. Foto c®« Kuipw/Rottardw™ oajbted van Thalia voldoende zou rijn. Dit bleek duidelijk niet het geval Achteraf vindt de directeur tiet' echter een gezonde ontwikkeling. De filmconsument heeft imröfer^ voor het grote theater gekozen, kan volgens hem uit een groter assortiment kiezen (al denken1" liefhebbers van alternatieve films daèr anders over), zit beter op zyn <r stoet-en komt meer in de bio De btoscöopdirecteur sluit niet uit dat in de omgeving van Rotter dam nog meer van dergelijke complexen worden gebouwd. Het tij is voor de filmindustrie aan het keren. „De bioscopen hebben het van I960 tot 1993 erg moeilijk gehad. Er moest wat worden onderno men om de klant meer keuzes te bieden en voor ons als exploitan ten om het plaatje economisch haalbaar te maken. Vandaar de komst van de multiplex. In de omgeving van Rotterdam komen er pas meer megabiosco pen by als de gemeente en Pathé er overeenstemming over berei ken of wanneer het zinvol is en er behoefte aan bestaat, zegt Niel- Rotterdam Om de overlast van criminele drugsgebruikers verder terug te dringen, wil het Open baar Ministerie (OM) in Rotter dam een zogeheten dmgscourt in het leven roepen. Het OM hoopt dat deze drugsrechtbank naar Amerikaans voorbeeld, nog dit jaar geïnstalleerd kan worden. „Dit idee uit de Verenigde Staten biedt hoopgevende mogelijkhe den om verslaafden verschillende trajecten en daarmee ook per spectieven te bieden," zegt plaats vervangend hoofdofficier van jus titie mr. R, A- F. Gerding. In Wilmington in de Verenigde Staten, even ten zuidwesten Phi ladelphia, beschikt de drugsrech- ter over een keur aan mogelijkhe den om drugsverslaafden die het verkeerde pad op zijn gegaan, te bestraffen. Het gaat daarbij veelal om meer dan een vrijheidstraf al leen. Bovendien moeten veroordeelde verslaafden in Amerikaanse staat Delaware maandelijks voor de rechter verschijnen om te vertel len hoe het met ze gaat Op basis van die gegevens kan de rechter tussentijds ook besluiten om van strafte veranderen: blijkt een pro gramma te licht dan kan worden overgegaan op een zwaarder tra ject, en omgekeerd. 'Drugscourt' Het afgelopen jaar is een Ameri kaanse drugsrechter in Rotter dam op bezoek geweest om hier zijn verhaal te doen. Volgens Ger ding is het Openbaar Ministerie enthousiast en wordt bekeken of het concept van een drugsccmrt ook hier toepasbaar is. Daarvoor is ook medewerking van andere instanties zoals de hulpverlening vereist. „Een drugsrechter kan in Rotter dam straffen opleggen die uiteen lopen van urinecontroles tot straf rechtelijke opvang in de nieuwe stadsgevangenis van Hoogvliet, en alles wat daar tussen zit Cel straf in Hoogvliet is dan een stok achter de deur," zegt Gerding. Het Openbaar Ministerie is voor lopig in afwachting van de aan passing van de wet Opvang Ver slaafden, waarover de Haagse po litiek zich dit voorjaar buigt. Pas wanneer die wet is aangepast, is de strafrechtelijke opvang van verslaafden in de 'verslaafdenba- jes' van Hoogvliet mogelijk. Vooruitlopend daarop is begin vo rige maand al wel een begin ge maakt met de bouw van de ver- slaafdenbajes op bedrijventerrein Gadering. BrUpvrij Daar moeten veroordeelde ver slaafden die al veelvuldig met jus titie in aanraking zijn geweest niet alleen een straf uitzitten, maar worden ze ook behandeld om af te kicken en worden ze be geleid om weg naar een drugsvrij leven. Verslaafden die in de Hoogvlietse gevangenis terecht komen, zullen daar twee jaar verblijven. „Want een korte vrijheidstraf al leen heeft weinig effect op de lan gere termijn," vult hoofdofficier mr. L.A.J.M. de Wit aan. „Het gaat vooral om het bieden van vooruitzichten en meer kansen." Rotterdam Het gemeentebe stuur van Rotterdam wil de relatie met de zustersteden meer diep gang geven. Het tijdperk van de pretentieloze uitwisseling van vriendelijke gestes is voorbij. In het nieuwe beleid staat voorop dat Rotterdam en de zustersteden werkelijk iets aan elkaar moeten hebben. Ze kunnen elkaar bij voorbeeld behulpzaam zyn by de aanpak van grootstedelijke pro blemen. In een beleidsnotitie wordt bena drukt dat het er niet om gaat om op de internationale contacten van Rotterdam te bezuinigen. De doelstellingen moeten beter uit de verf komen. Het college van burgemeester en wethouders spreekt van „een scherpere ac centueringvan de in2el". Daarom zal de band met steden in Midden- en Oost-Europa worden geïntensiveerd. Ook wil het ge meentebestuur in Marokko en Turkye geschikte steden zoeken, waarmee een uitwisseling van kennis en ervaring kan werden begonnen. De allochtone inwoners van Rot terdam worden hierbij zo veel mo gelijk betrokken. De relatie met hun thuislanden kan sociaal en economisch waardevol zijn. c'i> Rotterdam— Het samengaan van Riagg-afdelingen Rotterdam- Zuid en Zuid-Hollandse Eilanden gaat tegen het beleid van het mi nisterie van Volksgezondheid in. Beide instellingen fuseerden op 1 januari tot Riagg Rijnmond Zuid (RRZ). Het ministerie wil dat Riaggs in Nederland samen gaan met psy chiatrische ziekenhuizen en niet met andere Riaggs. Op deze ma nier moet per regio één voorzie ning voor geestelijke gezond heidszorg ontstaan. In veel regio's is dit ook gebeurd. De raad van bestuur van RRZ denkt echter dat dat ten koste gaat van de specifieke kennis die de Riagg heeft: het behandelen van mensen zonder opname in een psychiatrisch ziekenhuis. „Wij hebben bijna twintig jaar ge ïnvesteerd in de ambulante gees telijke gezondheidszorg," zegtM. Reitsma, voorzitter van de raad van bestuur van RRZ. „Die ken nis willen wij niet latéti wegvloei en door te fuseren met psychiatri sche ziekenhuizen." Reitsma wil wel een netwerk op bouwen tussen de Riagg en ande re psychiatrische instellingen. Binnen dat samenwerkingsver band moeten de instanties elkaar aanvullen, zonder in elkaar op te gaan. RRZ is er volkomen van over tuigd dat minister Borst van Volksgezondheid een denkfout maakt. Reitsma: „Zij erkent dat de vraag naar ambulante zorg toe neemt, maar wil tegelijkertijd dat het aantal Riaggs afneemt" Borst heeft niet gereageerd op een brief van RRZ. RRZ-bestuuider J. Balm denkt dat, wanneer een Riagg met een psychiatrisch ziekenhuis fuseert, de nadruk te veel komt te liggen op patiënten die moeten worden opgenomen. Maar het gaat dan om nog geen dertig procent van alle Riagg-cliënten. „Wij kiezen daar gewoon niet voor," aldus Balm. In haar nieuwjaarstoespraak zei de voorzitter van de raad van toe zicht van RRZ, R. Bosua-Van Gel deren, dat de fusie een goed mo ment zou zijn geweest om van de naam Riagg &f te stappen. „Riagg is en blijft een naar woord," aldus Bosua-Van Gelderen. „Slechts dertig procent van de Nederlan ders heeft enig vertrouwen in de Riagg." Het loslaten van de naam typeerde ze echter als vluchtge drag. Het huidige negatieve imago is volgens Bosua-Van Gelderen vooral te wijten aan onwetend heid van cliënten en mensen die hen naar een Riagg verwijzen, zo als huisartsen. RRZ wil dan ook duidelijker maken wat ze wel en niet kan. De nieuwe Riagg gaat ook samen werken met de 24-uurs dienst van huisartsen en met Jeugdhulpver lening en Jeugdbescherming. Dit laatste moet nog deze maand lei den tot de oprichting van het Bu reau Jeugdzorg Rijnmond Zuid. Ook zullen de universiteiten van Amsterdam, Leiden, Leuven en Rotterdam worden betrokken bij onderzoeken, gericht op het ver beteren van de dagelijkse prak tijk. Het hele proces moet voor 2002 zijn afgerond Als je met je pinpasje in de winkel kunt betalen, en zelfs op het NS- station kvnt pinnen om een tram kaartje te kopen, waarom is het dan een 'dure grap' om de kaart- automaten op de metrostations te voorzien van pincode-appara- tuur? Omdat de HET de automa ten daarvoor moet ombouwen. En dat zou inderdaad zonde zyn. Verkeerde investering. De auto maten zijn al lang afgeschreven. Ze kunnen direct vervangen wor den. En zo vee! zijn het er niet Het is dus goedkoop om van een dure grap te spreken. De RET moet wel met de tijd meegaan. Het gaat hier niet om de automa ten waarin je je strippenkaart steekt. Het gaat om de automaten waar je een strippenkaart uit kunt halen, mits je munten of onge kreukt papiergeld bij je hebt. Het ongemak van die dingen kwam fraai naar voren in een korte serie, Reisrapport, die het Rotterdams Dagblad rond de Kerst publiceer- de over het wel en wee met de RET. De serie beschreef reizi gersleed door a-socialen, spitsuur, wachttijden en gesloten loketten. Uiteraard kan zo'n serie niet vol ledig zijn. Bij de roltrap naar het perron staan doorgaans drie tot vier kaartau tomaten, waarin jé het aantal zones op je strippen kaart kunt afstempelen. De mid delste twee moetje nooit gebrui ken. Dat doen heel veel anderen al, met als gevolg dat de stempel inkt steeds op is. Je steekt je strip penkaart er in, je controleert de afdruk. Het is vaag, amper te le zen. Je doet het nog eens en dan heb je twee vage afdrukken door elkaar. Maak nu de controleur maar eens duidelijk datje niet over de afdruk van een vorige rit heen hebt gestempeld. Er dreigt een boete. De reizigers misère kent geen einde. Daarom was de serie voor iedereen herkenbaar. Uit korte commentaren bleek hoe de RET problemen wil verhelpen. De toezichthouders van Civiel Mobiel moeten overlast en onvei ligheid voorkomen, Daarom komt er straks een tweede team bij,zo dat de Calandlijn (oost-west) en de Erasmuslijn (noord-zuid) nog dit jaar allebei eenden veiligheids team hebben. Terzijde: de naam geving van die twee lijnen deugt niet De Erasmuslijn komt dichter bij het Calandkanaal dan de Ca landlijn. De Calandlijn komt dich ter by de Erasmus Universiteit dan de Erasmuslijn. De passa-, giers gebruiken die namen dan ook nooit Ze hebben het over de lijn naar het Marconiplein en Qm- moord of Capelie. Of over de lijn naar het Centraal Station en naar Spijkenisse. En in 2002 komt daar de Benelux- lyn bij. Deze ligt in het verlengde van de oost-westlijn en gaat vanaf het Mareomplein via Mathenesse en Schiedam naar Hoogvliet Wat een uitkomst! Dan kun je op twee manieren naar Hoogvliet In de spitsuren zitten de wagons op de noord-zuidlijn overvol. Er staat gewoon een file in de metro. Wat zegt de RET? De Beneluxlijn zal straks veel drukte van de Eras muslijn opvangen. Lieve help! De oost-westlijn raakt nu al overbe last Wordt dat in 2002 nog ergèr? RET-directeur Ronald Ciaydon moet eens hardop zeggen dat&n metronet van twee miezerige lijn tjes te sjofel is voor een grote 4ad. Gelukkig hebben we TramPlus. Een soort bovengrondse metro; maar dan op tramformaat. Anders dan de naam suggereert, leidt TramPlus niet tot meer tramlij nen. Alles wordt op hoofdroutes gegooid. Busverbindingen moe ten daar weer op aansluiten. In het openbaar vervoer van morgen moetje vaker overstappen. Maar onrendabele busly nen wor den door besparingen op frequen tie en afstanden nog onrendabe ler. Straks moetje met de fiets naar de dichtstbijzijnde bushalte. Is RandstadRail zaligmakend? Neen. RandstadRail is een dure grap. Het is nodig om opnieuw te bezien of de kosten van een verbe terde Hofpleinlyn niet ten koste gaan van het wijkgerichte open baar vervoer. Daar moet de priori teit liggen. Snel, comfortabel ver voer in alle woonwijken en alle in dustriegebieden van de Rijn mond. Niet alleen in de spits, maar de hele dag dwiDat is de enige manier om het OVconcur rerend te doen zyn aan de auto. Er is naast TramPlus een BusPlus nodig. Maatwerk. Metwykbus- sen. Dat is nóg belangrijker dan treintjes langs Leidschendam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4