College volgt ambtenaren Honderd jaar burgemeesters in stadhuis Rotterdams Dagblad Gemeente en projectontwikkelaars zien heil in woonwijk Het Balkon tmrnrm Slotoffensief A 4-Jobby Jongeren in Schiedam Zuid willen eigen stek Overvaller van Blokker weet te ontkomen Vmirwerkbom vernielt auto's Gloeiende plaat doet plafond ontbranden Van Houts en De Ket geannuleerd Nachtwerk aan de Beneluxlijn Geen aansluiting d'Engelsche Boomgaert op Westlandseweg Optimisme over lege winkels Hoekse Brink Geen ruimte voor sociale woningbouw SWrS weken voor 0800-0642 ^■(jjjödès Mode in maat 40 t/m 60 DAMESMODE - LINGERIE - BADKLEDING Oostdijk 56 - Oud-Beijerland - Tel. 0186 - 640823 Rotterdams Dagblad Waterweg Woensdag 6 januari 1999 Vlaardingen De man die gister ochtend de Blokker-vestiging aan de Dr. Wiarda Beckmansmgel in Vlaardingen probeerde te overval len is ontkomen. Een intensieve zoektocht van de politie, waarbij ook speurhonden werden ingezet, leverde niets op De overvaller was rond half eil Blokker binnen gestapt en had de verkoopster be dreigd met een vuurwapen. Haar werd opgedragen de inhoud van de kassa in een plastic tasje te doen. De verkoopster kon echter de kas sa met openen en drukte op een bel voor assistentie van haar colle ga's. Daarop vluchtte de overval ler geschrokken de winkel uit, zonder buit. Hij rende de Mamix- Saan in en is sindsdien niet meer gezien. Hoek van Holland Een vuur- werkbom heeft de afgelopen nacht in Hoek van Holland be hoorlijk wat schade toegebracht aan een drietal auto's. De bom, met daarin vermoedelijk scherpe onderdelen, ging even na half een af in de Vergulde Draeckweg. Dne in de straat geparkeerde au to's liepen door de klap schade op aan het plaatwerk. Ook braken enkele ruilen van de wagens Naar de daders wordt gezocht Een uur later was het raak bij een winkelpand aan de Pnns Hen drikstraat. Daar gooiden onbe kenden vuurwerk naar binnen door een brievenbus. Ondanks dat die was afgeplakt, wisten de daders er toch vuurwerk door heen te krijgen. Door de klap werd de brievenbus vernield en vlogen onderdelen de winkel in. Daarbij werd een aantal bood- schappcnmandjes beschadigd. SchiedamEen bewoner van een pand aan de Schiedamse Lange Haven ontdekte gisterochtend net op tyd een gloeiende isolatie plaat boven de open haard. Door de hitte was inmiddels al een flin ke vloerbalk van de eerste etage doorgebrand. Ingrijpen van de brandweer wist erger te voorko men. Die constateerde tevens dat de plaat al weken aan het gloeien was geweest en dat de situatie nu kritiek was geworden. Maassluis De voorstelling Ze ker Weten die Van Houts en De Ket vrijdagavond in Theater Schuurkerk in Maassluis zou ge ven gaat niet door. George van Houts en Tom de Ket zijn er voor alsnog niet in geslaagd een nieuw programma in elkaar te stampen. De directie van Theater Schuur kerk wil niet langer op het tweetal wachten en heeft ook geen nieu we datum beschikbaar gesteld. Kaarten kunnen worden ingewis seld aan de kassa van het theater, die elke werkdag tussen 12.00 en 14.00 uur open is. Sehledam—Volgende week wordt irr Schiedam in de nachtelijke urpn gewerkt aan de Beneluxlijn. Diasdag wordt begonnen met het 'aanbrengen van het eerste ge deelte van de tunnel vloer van sta tion Parkweg onder de Burge rheester Honnerlage Gretelaan. Dat gebeurt door het storten van onderwaterbeton. De werkzaam heden beginnen om circa zes urn 's avonds en duren 48 uur. De vloer is ongeveer 120 meter lang en 21 meter breed. Omdat hij geheel egaal moet zijn, mag het storten niet worden onderbroken en wordt dus dag en nacht doorge werkt. Naar verwachting is de klus donderdag 14 januari om zes uur 's avonds geklaard. In totaal wordt zo'n 3800 kubieke meter beton aangebracht De aan- en afvoer van de betonmixers ver loopt via de Parkweg. Hiervoor is gekozen omdat de B. H. Gretelaan vanaf de Nieuwe Damlaan we gens werkzaamheden tijdelijk niet te bereiken is. Door Ben van Haren Vlaardingen De Riouwlaan is de beste hoofdontsluitingsweg voor de nieuwbouwbuurt d'Engelsche Boomgaert, vindt het Vlaardingse college van burgemeester en wethouders. Het verzoek van de bewoners van de Indische Buurt om een aan sluiting te maken op de Westlandseweg is gisteren definitief afgewezen. „Wij zullen de commissie voor ste delijke ontwikkeling voorstellen om ons voorstel te handhaven met dien verstande dat de aan sluiting op de Riouwlaan zo ver mogelijk in de richting van het kruispunt van de Burgemeester Pruissingel wordt opgeschoven," vertelde wethouder Kees van der Windt gisteren na afloop van het eollegeberaad. „Ook verklaren we ons bereid om met aanpassings maatregelen te komen als in de praktijk blijkt dat er in de Indi sche Buurt problemen ontstaan." Een aantal argumenten voert Van der Windt aan voor deze keuze van het college. „In de eerste plaats stond in de randvoorwaar den die wij hebben gesteld op grond van de Structuurschets uit 1993, dat er geen ontsluitingen mogen komen op de Westlandse weg cn de Burgemeester Pruis- singel, als doorgaande wegen. Daarnaast hebben we meegewo gen dat wijziging van het plan be tekent dat de hele inspraak en de bestemmingsplanprocedure met dus ook het overleg in de Provin ciale Planologische Commissie overnieuw moet. Dat zou een ver traging van een jaar betekenen. Verder vinden wij dat we de be zwaren uit de Indische Buurt met getallen kunnen weerleggen. Ook telt mee dat een aansluiting op de Westlandseweg tot een aanzienlij ke kostenverhoging zal leiden. Het gaat om enkele tonnen ex tra." Het college volgt met dit besluit het ambtelijke advies. De West landseweg is in de Structuur schets blauw gekleurd, dat wil zeggen aangewezen als onderdeel van de hoofdwegenstructuur van de stad. Op dergelijke wegen is el ke nieuwe aansluiting een poten tiële ongevalsplek, redeneren de verkeersdeskundigen van de ge meente. „Wij hebben de zaak nog eens op nieuw bekeken en vinden een rechtstreekse aansluiting van d'Engelsche Boomgaert op de Westlandseweg ongewenst. Nu al is de situatie bij McDonald's en Wethouder Kees van der W nat: Er zit een heuse vi sie achter dit voorstel. Ar cMeffcto Rotter dams Dagblad/Jaap het hotel ingewikkeld Daar moet niet nog iets bij komen," verdui delijkt Jan van Dorp, hoofd van de afdeling stadsontwikkeling. Wethouder Van der Windt zegt te betreuren, dat met deze beslis sing het vertrouwen van de bewo ners van de Indische Buurt m de politiek is aangetast. „Dat vind ik heel jammer want er zit een heuse visie achter dit voorstel al is dan niet iedereen ermee tevreden. We zullen ook zeker zorgen voor ver- keersbegeleidende maatregelen om sluipverkeer te vermijden. Een halfjaar na oplevering van de woningen zullen we onderzoeken wat de gevolgen zijn van deze uit breiding in de Indische Buurt." Het college gaat er van uit dat be zwaarschriften tegen het plan een vertraging van ongeveer drie maanden zullen opleveren. Schiedam Met de Kamer van Koophandel voor op de bok heeft de A 4-lobby een slotoffen sief ingezet. Morgen wordt mi nister Netelenbos op haar depar tement overvallen dooreen aan tal delegaties uit de Rijnmond, die hun visie geven op de weg die Kethelplein en Delft moet gaan verbinden. Het is een reactie op de motie van PvdA'er Van Heemst, die de Tweede Kamer vlak voor het kerstreces aannam en waarin werd uitgesproken om de weg niet aan te leggen. In een inter view met het Rotterdams Dag blad zei Van Heemst maandag dat hij onder meer bang is dat vanaf het moment dat de A 4 er ligt, dit het begin van het einde is van het natuurgebied Midden- Delfland. Een springplank naar verdere verstedelijking, noem de hij dat Als de weg er eenmaal ligt zullen er ook woningen en/ of bedrijven langs komen. De economielobby van de Ka mer van Koophandel, die de se- cundanten in Schiedam en Vlaardingen heeft opgeroepen druk uit te blijven oefenen op de stadhuizen, sprak eerder van 'moord' als de weg er niet komt De plaatselijk ondernemersver enigingen zün derhalve 'verbijs terd'. De A 4 wordt gezien als 'de economische slagader van de Randstad'. Een verhaal dat is overgenomen door de regiobe sturen Rotterdam en Haaglan den en de provincie Zuid-Hol- land. De tegenstanders zetten daarte genin dat die verbinding tussen Amsterdam en Antwerpen on volledig blijft omdat het stuk tussen Rotterdam en Antwer pen door het kabinet is ge schrapt. Het Bewonerscomité Vlaardingen tegen Rijksweg 19/ A 4 weerlegt de 'moord' met een citaat uit de door Rijkswater staat opgestelde milieu-effect rapportage. Daarin is de 'verbe tering van de bereikbaarheid van snelweggevoelige bedrij ven' uitgerekend met de komst van de A 4 door Midden-Delf land. Die bedraagt 0,5 procent. „En het niet doorgaan van deze verbetering zou de doodsteek voor die bedrijven betekenen," vraagt het actiecomité zich af. „Voor hoe dom ziet de Kamer van Koophandel de regering ei genlijk aan?" „Als," schrijft het bewonersco mité in een reactie die morgen in z'n geheel in het Rotterdams Dagblad wordt afgedrukt, „het schrappen van de A 4 per se in de sfeer van leven en dood ge trokken moet worden, vergelij ken wij dat feit gezien de scha delijke effecten van de uitlaat gassen liever met een levens reddende ingreep' dan met 'moord'. Minister Netelenbos zal vermoe delijk nog deze week haar afwe ging maken en die voorleggen aan de ministerraad. In de twee de helft van januari volgt dan het overleg met de Tweede Ka mer waarin zij bekend maakt of het kabinet de motie Van Heem st overneemt. Hoek van Holland Deelraads voorzitter Toos Brabander is nog steeds optimistisch over de komst van nieuwe winkels naar de Hoekse Brink. Ondanks dat ne gen van de dertien winkelpanden daar nu leeg staan, gaat Braban der ervan uit dat binnenkort alle i uimten voi zullen zijn. De deelraadsvoorzitter kan ver der geen helderheid geven over de aard van de zaken die in de nieuwe panden worden geves tigd. Bij de bouw door projectont wikkelaar Kooien en bouwbedrijf Koudijs zijn destijds afspraken gemaakt over de branches. Afge sproken werd dat vooral gezocht zou worden naar een aanbod dat in Hoek van Holland niet aanwe zig is. Vooralsnog gaat dat eigenlijk maar om één zaak. Juwelier Pul len, die ook een winkel heeft in Maassluis, heeft een gat opgevuld omdat De Hoek sinds enkele ja ren geen juwelierswinkel meer had. Bij de VSB-bank gaat het om een verhuizing. De bank liet een leeg pand achter in de Prins Hen drikstraat. Reisbureau Van Staal duinen was al actief in het pand van de Rabobank. Deze bedrijven hebben zich nu op het Brinkplein gevestigd, maar de andere negen panden staan nog steeds leeg. Inmiddels is het dui delijk dat de brancheringsaf- spraak niet kan worden nageko men, maar wat er dan wel in de winkels moet komen is nog een vraagteken. Ook voor de deel raadsvoorzitter. Maassluis Op de vierde etage van het Maassluise stadhuis ko men binnenkort de portretten van acht burgemeesters te hangen. Het gaat om tekeningen of schil derijen die Nasar Moadeli gaat vervaardigen aan de hand van fo to's. De Maassluise kunstenaar zorgde ook al in zijn eerdere woonplaats Shiraz in Iran voor een portrettengalerij van burge meesters. De opdracht is door burgemeester en wethouders verstrekt nadat Moadeli daartoe een veraoek in diende. Het is een resultaat van de Onbenutte Kwaliteitenbank die sinds afgelopen november in Maassluis actief is. Langdurig werklozen kunnen er aankloppen om zich bijvoorbeeld beschikbaar te stellen als vrijwilliger. Voor het verrichten van de activiteiten ont vangen vrijwilligers zoals Moadeli dan een vergoeding bovenop de uitkering. Moadeli gaat de laatste acht bur gemeesters van Maassluis ver eeuwigen. Het verst in de geschie denis ligt G, Ripping, die tussen 1898 en 1899 eerste burger was. Daarna volgden de heren Van de Brandeler, Dommisse, Schwartz, Van Dijck, Van Dijke en Van Es. Enige dame in de galerij wordt J. Sterkenburg-Versluis, de huidige Maassluise burgemeester. Als er foto's of andere afbeeldin gen van eerdere burgemeesters worden gevonden, overweegt de gemeente de galerij in de toe komst verder uit te breiden. Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente deze week werkte Nasar Moadeli aan zijn burgemeestersserie. Foto Roet Dijkstra Schiedam De Bewonersvereni ging Schiedam Zuid (BVSZ) steunt het initiatief van een groep jongeren uit de wijk om een hang plek in te richten in het stadsdeel aan de rivier. De jongeren hebben eerder per brief een voorstel bij de gemeente gedeponeerd. Volgens de bewonersvereniging kan het voorstel van de buurtjongeren zorgen dat de klachten over jon- gerenoverlast beduidend afne men. De BVSZ wil de gemeente dan ook warm maken voor het plan. De groep jongeren die vaak rondhangt op het Opzoomerplein Giet binnenterrein van de Lek straat, Ridderkerksestraat en de Groenelaan) heeft de gemeente gevraagd om een hangplek op een plaats waar niet of nauwelijks overlast zal bestaan. De Fortuna- weg aan de overkant van de Voor haven zou bijvoorbeeld zo'n plek kunnen zyn. Hier heeft eerder de geïmproviseerde kinderboerderij gestaan. Maar ook de Maasboule vard, waar nu de voetbalgoaltjes staan, zou in aanmerking kunnen komen. De BVSZ is uiterst gecharmeerd van het initiatief van de jongeren en zal haar best doen om de ge meente te overtuigen geld be schikbaar fe steilen uit de pot van het Grote Stedenbeleid. Er wordt ook aangedrongen op spoed want een eigen hangplek voor de jonge ren uit Zuid is volgens de bewo nersvereniging een noodzakelij ke voorziening. Jongeren worden nu overal weggestuurd zonder dat hen een alternatief wordt gebo den. Niet alleen voor de jongeren, maar ook voor de wijkbewoners die volgens de BVSZ nu vaak overlast hebben. De omwonenden van het Opzoomerplein kampen volgens de bewonersvereniging de laatste maanden met vernielin gen, herrie van brommers, rom mel en schreeuwende jongeren. Uit de contacten tussen de politie, BVSZ, het opbouwwerk en de jon geren is gebleken dat de jongeren bereid zijn de handen uit de mou wen te steken om de hangplek mogelijk te maken. Daarbij gaat het niet alleen om het tegels leg gen, bomen planten of eventueel schilderwerk maar ook om het schoonhouden van de hangplek. En als goedmakertje naar de om wonenden van het Opzoomer plein is door de jongeren voorge steld dit plein op te knappen. De Fortunaweg lijkt ideaal i een hangplek, maar dat staat J niet vast. Ook andere plekf kunnen in beeld komen. Daat tekent de BVSZ echter wel dat dit moeilijk zal zyn aangezien! alternatieve plekken veelal midjj den in de wijk liggen en dus weal voor nieuwe problemen zullen zorgen. De keuze van de definitie ve plek zal in het wijkoverleg aan de orde komen. Daarvoor worden ook de jongeren uitgenodigd. Met de aanleg van de hangplek is waarschijnlijk zo'n vijfentwintig duizend gulden gemoeid. Door Jos van Nierop Maassluis De komst van woonwijk Het Balkon in Maassluis met zo'n acht honderd woningen is een stap dichter bij. Samen met de projectontwikkelaars Maasstede Woningontwikkeling, Rabo Vastgoed en de Woningstichting Maas sluis hebben burgemeester en wethou ders uit ges proken dat het project aan de Waterweg haalbaar is. Als de gemeente raad er op 26 januari mee instemt kan echt worden toegewerkt naar realise ring. Belangrijke knelpunten, zoals de ont sluiting van het gebied, blijken volgens onderzoek oplosbaar, terwijl subsidies de zaak financieel rond moeten kunnen breien. De woningbouwplannen aan de Water weg zijn gekoppeld aan de herontwikke ling van een deel van de haven. Bedrij ven ten westen van het kerkeiland moe ten, is de bedoeling, zoveel mogelijk plaatsmaken voor woningbouw. Bij dit deel van het gekoppelde project kunnen de meeste vraagtekens worden gezet. Of en wanneer de diverse bedrijven verhui zen is immers nog maar de vraag. Aan passingen van de invulling van dit ge bied worden dan ook niet uitgesloten. De realisatie van Het Balkon is, consta teren de vier samenwerkingspartners, beter te overzien. Zo blijkt uit onder zoek dat onder meer de hoogte van het terrein fin verband met overstromings gevaar), de bodemkwaliteit en de gelui dhinder geen onoverkomelijke proble men opleveren. Over de ontsluiting van de woonwyk bestaat nu meer duidelijk heid. Zo wordt de spoorwegovergang by de Govert van Wijnkade een stuk naar het westen verplaatst Daardoor wordt ook het bedrijventerrein beter bereikbaar. Een tweede toegangsweg komt er waar schijnlijk ter hoogte van station Maas sluis-West Dat moet een ongelijkvloer- se kruising worden: dus over het spoor of er onderdoor. De exploitatiekosten van het eombina- tieproject Balkon-Haven worden ge schat op 26,3 miljoen gulden. Een be drag dat men grotendeels met subsidies bijeen denkt te brengen. Herstructure ring van haven- en rivierfront vallen bij voorbeeld onder de gesubsidieerde ROM-projecten. Volgende fase Met de bevredigende onderzoeksuit komsten sluiten de gemeente en de dne projectontwikkelaars de zogenoemde intentiefase af. De gemeenteraad wordt nu gevraagd over te stappen naar de (volgende) sa- menwerkingsfase. Daarin worden niet meer de voorwaarden onderzocht, maar gaan de partijen daadwerkelijk toewer ken naar de realisering van het hele pro ject. Zo moeten subsidies worden aange vraagd, stedenbouwkundige- en be stemmingsplannen gemaakt en moet van Rijkswaterstaat de grond worden gekocht. Werkzaamheden die naar schatting zo'n jaar in beslag nemen, zo dat begin 2000 met het bouwrijp maken kan worden begonnen. Maassluis In de aan de Waterweg te realiseren woonwijk Het Balkon komen geen huizen met een 'bereikbare huur' van maximaal 750 gulden. Dit valt op te maken uit een onlangs verschenen rap portage van de gemeente Maassluis en de meewer kende projectontwikkelaars. Waar aanvankelijk nog sprake was van zo'n acht procent 'goedkope' huurwoningen, is de huursector nu helemaal ver vallen. De in totaal zo'n achthonderd te bouwen ap partementen en eengezinswoningen gaan, zoals het er nu naar uitziet, allemaal in de verkoop. Voor het grootste deel zal het daarbij gaan om woningen van meer dan 300.000 gulden. De in het project sa menwerkende partners, waaronder de gemeente en woningstichting WSM, hebben hiervoor- gekozen vanwege 'de marktpotenties van Het Balkon'. De ligging aan de Nieuwe Waterweg zal zorgen voor hoge verkoopprijzen, is de verwachting. De acht procent (ruim zestig woningen) wil men dan elders m de stad bouwen. Afspraken over Vinex-loeaties met meer dan vijfhonderd woningen schrijven ove rigens een percentage voor van vijftien procent aan bereikbare huurwoningen. Omdat volgens diezelf de afspraken daar ook andere nieuwbouw in de goedkope huur mag worden bijgeteld, was al eerder het percentage verlaagd. Vanwege de huidige hoge prijzen op de huizenmarkt willen de samenwerken de partijen ook vaart zetten achter de ontwikkeling en realisatie van de nieuwe woonwijk. DstfeMn i/AJWSSg/s-sT- Naam: „Nr.. Postcode: Plaats: Telefoon: contra** bezwglnö Bank/gironr, Handtekening:,.. Stuur deze bon In een envelop zonder postzegel haart t Rotterdam» Dagblad, Afd. Abonneeservicer Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3