ii 9 1 J j Schiedamse winkeliers willen meer koopzondagen i i Lenteweer lokt mensen naar buiten Rotterdams Dagblad i iy II Bij het Arbeidsbureau is 'de klant koning' Niet uit op grote concurrentieslag met Rotterdam TV Rijnmond moet het doen zonder steun Maassluis Cultuurkaravaan met soapsterren neemt scholieren op sleeptouw f i 44 I fl li i! 4* Hoekse ondernemersvereniging wil 'clean' industrieterrein Meisje (14) toegetakeld weken voor «wetonlansf», ÖJa i noteer mij voor zo'n voordelig proefatwwion*^^ l - "*"as_ f-(6 Of bel gratis 0800-0642 Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam MiÉ ii Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 7 januari 1 '4 Door Edwin Comelissen Schiedam De omdememers in de Schiedamse binnenstad willen de mogelijkheid om op meer zondagen de winkeldeu ren te openen. Met het huidige aantal van twaalf per jaar voe len de ondernemers in de Brandersstad zich achtergesteld ten opzichte van hun collega's in Rotterdam. De Schiedamse bin nenstad verliest dan ook de concurrentieslag met buurtge- meente Rotterdam als deze vorm van oneerlijke concurrentie blijft gehandhaafd, zo menen de winkeliers in Schiedam. De regels en verordeningen staan jaar open," zegt Coppens. „Sehie- op het moment twaalf koopzonda gen toe. De Schiedamse onderne mers hebben daarbij gekozen voor de eerste zondag van de maand. Dat hebben ze vooral ge daan om duidelijkheid te schep pen voor de consument. Maar het aantal van twaalf is niet genoeg, menen de winkeliers. Er is op het moment namelijk geen enkele speelruimte om eens een keer ex tra open te gaan. Daarbij kan wor den gedacht aan Koninginnedag of aan dagen waarop kleinschali ge evenementen zijn. De uitbreiding van het aantal koopzondagen moet volgens C. Coppens van het Centrummana gement louter worden gezien als een vergroting van de armslag. „Wij willen niet 52 zondagen per dam heeft op het moment ook niet de potentie om zo vaak open te zijn. Maar we willen wel de ruimte om open te gaan als we dat nodig achten. Als er behoefte is aan meer openstellingen dan moet dat zonder slag of stoot kunnen." Echt reden om meer zondagen per jaar open te gaan, is er nog niet in Schiedam. Het aantal win keliers dat deelneemt aan en het aantal consumenten dat afkomt op de Schiedamse koopzondag stijgt nog steeds. Maar deze groei gaat heel langzaam. Zo weten nu, op een gemiddelde koopzondag, zo'n dertienduizend mensen hun weg te vinden naar de winkelstra ten in het stadscentrum van Schiedam. Dat zijn er weliswaar meer dan bij de start een jaar gele den, maar ook weer niet zoveel meer. Ook bij de ondernemers valt er nog wel het een en ander te verbe teren eer er sprake kan zijn van extra openstellingen. Zo doet nu zestig procent van de winkeliers mee aan de koopzondag. Ook hier toont zich een langzame groei: by de start was het veertig procent. Maar het gebeurt nog geregeld dat winkels gesloten zijn. Zo is het op de eerste zondag van de maand aan de Broersvest niet echt duidelijk dat het koopzondag is. Slechts een handvol winkels opent op zo'n dag de deuren. Belachelijk Vanuit het Centrummanagement wordt er van alles ondernomen om de resterende veertig procent winkeliers over te halen mee te doen aan de koopzondag. „Maar we kunnen niet veel meer doen dan stimuleren," zegt Coppens. „Het staat iedere ondernemer vrij om te doen of laten wat hij wil. Maar je maakt je als stadscen trum wel belachelijk als niet alle winkels open zijn." Volgens Cop pens is er alle reden om extra energie te pompen in de ontwik keling van de Schiedamse koop zondag. De Rotterdamse binnen stad blijkt een grote aantrek kingskracht uit te oefenen op koopgraag publiek uit de omrin gende gemeenten. Zelfs zo veel dat gemeenten als Schiedam en Vlaardingen veel koopkracht dreigen kwijt te raken aan Rotter dam. „Bij metingen in de Koop- goot in Rotterdam is gebleken dat zo'n vijftien procent van de bezoe kers uit Vlaardingen komt," zegt Coppens. „Je mag er toch vanuit gaan dat het percentage voor Schiedam minstens zo hoog zal liggen. En die gulden die in Rot terdam wordt uitgegeven, kan niet meer in de eigen gemeente worden gespendeerd. We moeten dus van alles proberen om die klandizie in de eigen stad te hou den." Coppens tekent hierbij aan dat de Schiedamse koopzondag ais tegengas moet worden gezien en niet als een poging om met Rotterdam te concurreren. Want dat laatste lukt toch niet, zo meent hy. „Het aanbod is daar nu eenmaal diverser en groter. Je moet er dus niet op uit zijn om een grote concurrentieslag aan te gaan met Rotterdam. We moeten als Brandersstad niet een te grote broek aantrekken. Maassluis TV Rijnmond heeft tevergeefs bij de gemeente Maas sluis aangeklopt voor een financi ële bijdrage. Het verzoek van de regionale televisiezender om per inwoner twee gulden subsidie te verstrekken (in totaal plusminus 66.000 gulden), wijzen b en w af. Instandhouding van regionale tv is geen prioriteit van de gemeen te, maar in eerste instantie iets waarover de provincie gaal, me nen zij. Ook wordt gevreesd voor precedentwerking: eerder werd al een verzoek van radiozender Wa terweg FM afgewezen. Ook burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben afwij zend gereageerd. In een brief aan de omroep heeft Vlaardingen la ten weten dat het stadhuis de lo kale radio Waterweg FM al subsi dieert en dat de tv erby een beetje te veel van het goede zou worden. In Schiedam beraadt het gemeen tebestuur zich nog over een ant woord. Voor hoofdredacteur Cees van dex Wei van TV Rynmond komt de be slissing van Vlaardingen en Maas sluis niet helemaal als een verras sing. Maar uiteraard had de inwo ner van Maassluis het liever an ders gezien. TV Rijnmond ont vangt weliswaar geld van de pro vincie Zuid-Holland, maar niet structureel. Van der Wel: „Wy zijn een publiek-private onderneming en hebben dus ook een commerci eel Wang. Dat maakt het voor de provincie moeilijk." Daarentegen is de gemeente Rot terdam, met 1.2 miljoen gulden per jaar, wel één van de grote sub sidieverstrekkers. „Maar," vult Van der Wel aan, „Rotterdam heeft met nadruk gevraagd of ook de buurgemeenten zouden kun nen bijdragen." Tot nu toe doet alleen Baren- drecht dat, terwijl Hoogvliet, Spy- kenisse en Schiedam nog een be slissing moeten nemen over het verzoek van TV Rynmond. Van der Wel is van mening dat de ge meenten zich eigenlijk verplicht moeten voelen mee te betalen aan de zender. „Dat zou een politiek correct gebaar zijn richting Rot terdam." Het geld is bedoeld om de begro ting sluitend te krijgen, maar ook om meer regionale programma's te maken. „Televisie maken is een dure hobby, maar ik wil graag veel en meer," verklaart Van der Wel. Meer aandacht besteden aan ge meenten die rondom Rotterdam liggen, wil TV Rijnmond ook beta len uit eenmalige bydragen van gemeenten. „Dan kunnen we bij voorbeeld meer markante types belichten en lokale artiesten, en mooie plaatjes van de plaats laten zien," aldus de hoofdredacteur. Ondanks dat Maassluis het een sympathiek idee vindt, voelt het ook daar niets voot. De bijdrage van zo'n 41.000 gulden staat niet in verhouding tot het eventuele rendement van het tv-program- ma, vindt de gemeente. Hoek van Holland De Onderne mersvereniging 'De Haak' wil op het industrieterrein aan de Zek- kenstraat en aan de Kulkv/eg in Hoek van Holland alleen bedrij ven die daar thuishoren. „Er slui pen steeds meer bedrijfjes tussen door, waar we onze twijfels over hebben," zegt voorzitter van de vereniging Cees Schalkoort. „Ik heb weieens de indruk dat er bij overdracht van panden door de controlerende instanties nauwe lijks gekeken wordt naar de be drijven die zich vestigen. Het kan niet zo zijn dat we straks omringd worden door allerlei sloopbedrij ven en andere bedrijven waar vraagtekens bij gezet moeten worden." De vereniging wil daarom over leggen over een beter gebruik van het industrieterrein. Dat overleg moet plaats vinden met de Dienst Centraal Milieu Beheer Ryn mond, het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam, politie en de deelge meente. „Ons bestuur heeft twijfels over het functioneren van een aantal ambtenaren op het deelgemeen tehuis" zegt Schalkoort „Een groot aantal zaken die wij hebben aangedragen wordt niet uitge voerd en brieven worden vaak he lemaal niet beantwoord." Het Hoekse deelraadsbestuur heeft inmiddels laten weten dat er een rneuwe contactpersoon voor de vereniging zal worden aange steld. Een van de grote klachten van de ondernemersvereniging is dat hier zoveel vrachtwagens parke ren. Schalkoort „Natuurlijk kun nen we ons voorstellen dat de deelraad de vrachtwagens uit de dorpskom wil weren. Maar ze moeten niet vergeten dat de meeste bedrijven verplicht zijn om parkeerplaatsen te kopen. Je zou dan toch minstens overleg mogen verwachten. Wanneer wy vragen om verfraaiing van ons ge bied door middel van bloembak ken, dan wordt er niet thuis gege- Door Sentina van der Meer SchiedamMet de 'Cultuurkara vaan' hoopt de gemeente Schie dam middelbare scholieren uit groep één tot en met drie meer in aanraking te laten komen met kunst en cultuur. Op de basis school wordt al veel gedaan om de creativiteit van de kinderen te ontwikkeien. Voor scholieren vanaf het vierde jaar van het voortgezet onderwijs is het vak 'culturele en kunstzinnige vor ming' landelijk verplicht Maar de jongeren in de eerste drie jaar van de middelbare school val len buiten de boot, meent de dienst Educatie van de gemeente. En dat terwijl juist deze leeftijds groep 'tussen servet en tafella ken', zoals de dienst de groep ty peert, zich sterk aan het ontwik kelen is naar de volwassenheid. In deze periode van het leven kunnen confrontaties met ver schillende culturen en vormen van kunst als theater, jazz, beel dende kunst en gedichten nog heel veel betekenen voor later. De Cultuurkaravaan moet deze groep jongeren dan ook op sleep touw nemen en confronteren met verschillende kunst- en cultuur uitingen. Vijf van de zes scholen voor het voortgezet onderwijs in Schiedam doen dit schooljaar mee aan de karavaan. Naast de plaatselijke kunstinstellingen - het Stedelijk Museum, archief, bibliotheek, artotheek, muziek centrum OpMaat en het Theater a-d. Schie- zijn ook Bureau HALT, de politie en de GGD nauw betrokken bij de uitvoering en sa menstelling van het programma voorde karavaan. De deelnemende klassen krijgen de kans elk schooljaar tenminste één voorstelling te zien en mee te doen aan één project. Alles is af gestemd op de smaak van de jon geren cm ervoor te zorgen dat zy met enthousiasme aan de Cul tuurkaravaan meedoen. Zo doen er soapsterren mee met de thea terstukken en mogen de jongeren werken mei beeldende kunst, ge dichten en muziek die rij zelf mooi vinden. Toekomst De afgelopen maanden hebben al verschillende klassen de voorstel lingen 'Jokes' en 'Roots en Peers' gezien. Het eerste toneelstuk gaat over pesten en gepest worden en is opgezet in samenwerking met de GGD en Bureau HALT van on der meer de politie. 'Roots en Peers' gaat over de wortels uit het verleden (roots) en de verwachtin gen die je hebt voor jouw toe komst binnen de familie en je vriendengroep (peers). De soapsterren Rogier Goudsmit en Martijn Apituley, bekend uit respectievelijk Goudkust en Me disch Centrum West, vertellen in 'Roots en Peers' de Molukse le gende over de prins n Sukut en prinses Wurdadanfit Apituley stond onlangs voor de tweede klas van het Stedelijk Gymnasium Schiedam. Apituley, zelf half Moluks, vertelt over zyn roots. Over waar zijn Mo lukse vader en Nederlandse moe der vandaan komen en hoe ze el kaar ontmoet hebben.Jk ben een soepzooitje. Geboren in Amster dam met multiculturele roots," verklaart hij tegenover de scholie ren. Hij laat vervolgens verschil lende personen uit zijn leven en uit de legende tot leven komen. Zo laat hij zijn 'omaatje uit de Mo- lukken' die ook in Amsterdam is gaan wonen haar wijze lessen ver tellen. Zij begint ook over de le gende, waarin n Sukut en Wurda danfit verliefd worden. Het is een verhaal TVe. een onmogelijke lief de, omdat ze van verschillende ei landen afkomstig zijn. Hun eigen omgeving accepteert hun ver liefdheid (in het begin) niet, om dat de bewoners van de eilanden zo vasthouden aan de strenge re gels van traditie. Marije (13) uit de tweede klas ver woordt na afloop de stemming on der de scholieren: „Dacht in het begin Jezus, weer zo'n verhaal. Ik vind het namelijk vaak heel saai, lomp en gaar dit soort dingen. Vaak worden we echt als kinderen behandeld. Maar dit was grappig, omdat Apituley zo goed al die ver schillende mensen deed." Niet zo stil Met verschillende culturen bezig zijn vindt de klas volgens Canseo (15) meestal niet erg interessant. „Ik ben zelf bijvoorbeeld ook niet zo met de Turkse cultuur bezig. Ik ben door mijn ouders meer Ne derlands opgevoed." Volgens Canseo viel de voorstelling 'Roots en Peers' duidelijk wél in de smaak bij de klas. „Want normaal zijn wij niet zo stiL Het is moeilijk om een andere cul tuur te begrijpen," vertelt Canseo verder. Volgens haar is er mis schien een overeenkomst tussen de legende en het leven vandaag de dag. „Veel van mijn Turkse vriendinnen moeten bijvoorbeeld voor zes uur 's avonds thuis zyn. Ik niet en dus mogen zij niet veel met my omgaan. Maar eigenlijk denk ik nog niet zover door." Marije denkt er ook niet direct aan een vergelijking te trekken met haar leven. En dan giechelig: „Of ik verliefd kan worden op een Turkse jongen? Mijn ouders wil len gewoon dat ik gelukkig word." De gemeente gaat nu eindelijk een aparte parkeerstrook aanleg gen voor een beperkt aantal vrachtwagens. Maar tegelijkertijd wil men een stuk grond verhuren als bouwgrond, dat door Camper- bouw Holland al is betaald voor parkeergelegenheid. „Wij willen gewoon een goed in dustrieterrein," zegt Schalkoort, zelf eigenaar van een autobedrijf. „Het blijft natuurlijk merkwaar dig dat men de grootste moeite heeft om het hele gebied vol'te krijgen, terwijl er in het hele Westland nauwelijks nog indu- striegrond te krijgen is. De deel- gemeenteraad geeft de schuld aan het uitblijven van de N20, Maar dat is slechts een deel van het probleem. Want aan de andere kant van de Maasdijk, in 's-Gra- venzande, is alles wei vol. Volgens ons heeft het alles te maken met het feit dat ze hier alleen grond xn erfpacht kunnen krijgen." Het bestuur van 'De Haak' heeft overigens niet alleen klachten. Er is vooral waardering voor de ma nier waarop het afwateringsplan betreffende de hemelwaterafvoe- ren is uitgevoerd. De regelmatig terugkerende wateroverlast is daarmee verdwenen. Aan de gevestigde ondernemers is gevraagd om hun eigen terrei nen schoon te houden, zodat het gebied een verzorgde aanblik 2al bieden. „We willen niets liever dan een industriegebied dat hele maal vol staat met kleine en ar beidsintensieve bedrijven," zegt Schalkoort „Er worden nu weer zes nieuwe bedrijfsunitsgebouwd en voorzover ik heb begrepen zyn ze allemaal verkocht. Maar dan moeten dat wel bedrijven worden die volgens de regels werken. Aan een verpauperd gebied hebben we geen behoefte." Het mooie lenteweer deed veel mensen gisteren besluiten de dagel^kse beslommeringen even te ontvluchten en lekker te genieten van de zon. Een terrasje pikken, een wandeling maken langs de Waterweg en even bijkomen op een bankje aan de Maasboulevard In Vlaardingen. De aangename temperatuur in hartje winter was een welkome afleiding na de natte, stormachtige kerstdagen. In het zuiden van het land werd zelfs plaatselijk 15 graden gemeten. Maar vandaag zakt het kwik weer gestaag en In het weekeinde wordt zelfs sneeuw verwacht Het wachten is tot de lente werkelijk aanbreekt Foto Roei Dijkstra Schiedam Een 14-jarig meisje uit Schiedam is dinsdagmiddag door twee andere Schiedamse meisjes van 12 en 14 jaar behoor lijk mishandeld op de Scheep vaartweg. Zy zou de twee leeftijd genootjes hebben uitgescholden en moest dit bekopen met aan aantal flinke klappen. Het kind liep knie- en hoofdletsel op en moest later die avond in het Schieland Ziekenhuis worden op genomen met complicaties aan haar milt. De politie is nog bezig met de zaak. Door Danielle Hermans VlaardingenArbeidsvoorziening Rijnmond betreurt de opeenvol ging van vervelende fouten en blunders door medewerkers van het Vlaardings Arbeidsbureau waarover werkzoekende Annelies Klaassen gisteren een boekje opendeed in het Rotterdams Dag blad, De directie uitvoering van het betreffende arbeidsbureau gaat zich over de zaak beraden. De medewerkster die rookte tij dens het gesprek met Klaassen heeft al een reprimande gehad. Annelies Klaassen klopte onlangs aan bij het arbeidsbureau omdat ze er vanuit ging dat deze instan tie haar bij uitstek zou kunnen in formeren op het gebied van om scholing of opfris-cursussen. Acht jaar geleden haalde Klaassen haar tweed egraadsbevoegdn eid docen te aardrijkskunde en voelde wel wat voor een baan in her onder wijs. Zou weinig problemen moe ten opleveren in deze tijd waarin een tekort bestaat aan leerkrach ten. Dacht ze. Maar de Vlaarding- se werd van het kastje naar de muur gestuurd en uiteindelijk, het spoor inmiddels volkomen bijster, met twee folders naar huis gedirigeerd. „Het is heel vervelend wat er is gebeurd, maar we blijven uitgaan van het principe 'de klant is ko ning'. Dat betekent dat we conti nu werken aan het verbeteren van de kwaliteit van onze dienstverle ning en het waarborgen van de privacy van onze cliënten," rea geert Ines Scheffers, hoofd com municatie van de Arbeidsvoorzie ning Rijnmond. Zy wijt veel van de miscommunicatie aan de grootscheepse reorganisatie van de arbeidsvoorziening. Binnen anderhalfjaar moefon in de regio zogeheten Cent v>t Werk en Inkomen (CWI) u. 6rond wor den gestampt. Dit is een samen werkingsverband tussen de ge meente, het GAK en het Arbeids bureau. Bedoeling is dat er een goede afstemming komt tussen deze drie diensten. Het streven is dat iemand die voor een uitkering binnenstapt, met een baan het pand verlaat. Maar deze CWI's be vinden zich nog in een ont werpstadium. In de gemeente Vlaardingen ging begin dit jaar een proef met een dergelijk cen trum van start. „Dat betekent dat medewerkers van het GAK ook iets moeten weten over de dienst verlening van een arbeidsbureau en andersom," licht Scheffers toe. „Dit alles moet nog nader vorm krijgen. Mensen moeten ge schoold of omgeschoold worden, etcetera. Deze veranderingen brengen natuurlijk voor onze me dewerkers grote onzekerheden met zich mee. En dan kunnen er fouten worden gemaakt." Ook Vlaardingse wethouder van economische zaken H. Roijers er kent dat er nog het een en ander schort aan de nieuwe samenwer king. Hij had overigens al voordat Klaassen haar verhaal deed, af spraken gemaakt met de betrok ken instanties. Roijers: „Ek ben ervan overtuigd dat dit verhaal niet standaard is. Maar er moet in derdaad veel gebeuren. Het door verwijzen van cliënten bijvoor beeld kan veel beter. Na een eer ste incheckronde moet duideiyk zijn welke instantie iemand het beste kan helpen. Dit vereist van het personeel meer kennis en op leiding en daar zijn afspraken over gemaakt. Net als over het op zetten van een communicatie- en automatiseringssysteem." Om de samenwerking tussen de verschillende instanties soepeler te laten verlopen, wordt binnen kort een coördinator aangetrok ken. Deze moet het traject bege leiden en de knelpunten oplos sen. Roijers: „Het Centrum voor Werk en Inkomen is in het leven geroepen om het juist voor de cli ënt inzichtelijker te maken. Wy lopen in Vlaardingen vooruit op de kabinetsplannen. Dan ervaar je in de praktijk waar het mis loopt. Dat neemt niet weg dat ik het heel vervelend vind dat me vrouw Klaassen daar de dupe van is geworden." f^ntnu®enjHpefaboni '■br. Rottqrda 'i i Naam:,....1.1^.,,,^ .Vbd^JSJ Adres: Postcode:.;... .Plaats:..\.S, ?r Telefoon: vizï. cohtroieb«B5f^<j*. !j_ BanK/gJronr.:,..-,.., instuur deze bon In een envelop zonder postzegel hafir^f'5" V Rotterdams Dagblad, AM. Abon nao Sorv l co A.rttyvaardritawïr»ar chXkl VB Rotterdam *3 -1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1