10 iotterdail Rapport vernietigend over OBR Zevende portier A20 aangehouden na mishandeling PvdA berust nog niet in benoeming WD-burgemeester 'Nu je woont in de hemel' Ruim een week spoorloos Miljoenenstrop met automatiseringssysteem gevolg van gebrek aan sturing Omvangrijke opknapbeurt van basisscholen afgerond Van auto's beroofd Genieten van voorjaarsachtige winterzon Lutken: 'Politie kan probleem met illegalen niet oplossen' Werkstraf voor rijden onder invloed van drugscocktail I RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Donderdag 7 januari 1999 Sinds maandag 28 december wordt de 20-jarige Niels van Beest uit Barendrecht ver mist, Niels is manisch de pressief en heeft daarvoor re gelmatig medicijnen nodig. Hij vertrok stilletjes om streeks 18.30 uur uit een vestiging van het Deita-zie- kenhuis in Rotterdam-Zuid, vermoedelijk in de richting van zijn ouderlijk huls in Ba rendrecht. Daar is hij echter nooit aan gekomen. Sindsdien is niets van hem vernomen. Niels is 1.77 meter lang, heeft zwart haar en draagt een bril met zwart montuur. Op de dag van zijn verdwijning droeg hij een carnet spijkerbroek, een zwart met rood overhemd met zwart t-shlrt daaronder, witte sportsokken, zwart met witte sportschoenen, een donker rood colbert en een zwart Agu-regenjack. Wie Informa tie heeft die kan lelden tot het terugvinden van Niels, wordt verzocht contact op te nemen met de politie in Ba rendrecht, 010-2740825. Rottofdïm via&;d^;0fflëraoö4fm&J Rotterdam Het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam (OBR) heeft het aan zichzelf te danken dat een peperduur nieuw au tomatiseringssysteem na vijfjaar nog niet werkte en uiteinde lijk is stopgezet. Het grondbedrijf verzuimde het project te 'sturen' en kon de leverancier én zichzelf vooraf niet duidelijk maken wat het nieuwe systeem moest kunnen en wie verant woordelijk zou zjjn voor eventueel opduikende problemen, zo staat in een rapport van het onderzoeksbureau Twijnstra Gudde. 1 -dweebèM'«ntètai^eïen:K •TSMptei^':aiB;#^"gegSkgf! toostóae5fa:is>WaÉa|eBi%3.: gbete&i» •JSen-.Beteré'fKKiaié worden bereikt (toorwetiioffi sama^estóde wocmwiikecte' ;;.imgspteöM:JiiS«taËswij^ laatste dienendorigeren'een'-i belangrijke stemtehebbenï-v-1 .Be f-tolier Suid zal "éen* belang-"- '-Thk bestirtfldeel zrjnvar het,. RuimteliikPlan 2510-TÜderis, "numtelijkptagedebatt^ „Als je niet stuurt, bepaalt de wind de koers," schrijft dat ad viesbureau. Het rapport is gister middag openbaar gemaakt nadat de miljoenenstrop van het OBR in de publiciteit was gekomen. Het systeem mocht aanvankelijk maar 2,7 miljoen gulden kosten, maar kostte, zelfs nog exclusief de intern door het OBR gemaakte personeelskosten, uiteindelijk ruim drie keer zoveel, bijna negen miljoen gulden. De 'management consultants' van Twijnstra Gudde zijn vernietigend in hun oordeel over de rol van het OBR in deze kwestie. Het college beraadt zich inmiddels over 'beleidsmatige consequenties'. In het rapport staat dat het OBR vergat de voortgang van het pro ject regelmatig te toetsen. Boven dien wisselden speciaal opgezette projectgroepen zo vaak van sa menstelling, dat op een gegeven moment nog maar weinigen wis ten hoe het computersysteem, Obris genaamd, uiteindelijk wer ken moest. Mensen werden bo vendien niet op hun falen aange pakt, „Niemand werd stevig aan gesproken op het niet nakomen van afspraken." In 1997 bleek uiteindelijk dat het systeem nooit het gewenste ni veau kon bereiken. Er kwamen ernstige problemen naar voren, waarna de noodklok binnen het OBR wordt geluid. Gauw blijken de 'performanceproblemenonop losbaar, zo staat in het rapport. Een jaar later zet de inmiddels ge- alarm eerde wethouder Kombrink (grondzaken) het project Obris stil. Over hoe het kon gebeuren dat de wethouder en bestuursdienst ja renlang niet op de hoogte waren van de kwestie binnen het grond bedrijf, spreekt Twijnstra Gudde zich niet uit. Verschillende frac ties in de Rotterdamse gemeente raad hebben die vraag inmiddels wel hardop gesteld. Zij wachten nog op antwoord. Bestraffend Twijnstra Gudde spreekt het OBR in het rapport alle 24 bladzij den bestraffend toe. Er wordt ge strooid met bestraffende en bele rende teksten: 'Als je niet stuurt, bepaalt de wind de koers', Ver trouwen is goed, controle is beter', 'Afspraak is afspraak', 'Democra tie mag, maar niet ten koste van alles'. 'Samen werken is wat an ders dan samenwerken'. En: 'Je krijgt het project dat je verdient'. Het OBR wordt verweten dat het de tijd en kosten van het project uit het oog verloor. Doordat het vijf jaar voortzeurde - het had al na dne jaar operationeel moeten zijn - en steeds extra aanpassin gen werden voorgesteld, moest de dienst steeds dieper in de buidel tasten. „Overschrijdingen werden makkelijk toegestaan met als le gitimatie 'wat is het alternatief en 'je lost het binnen de begroting op'." En: „De jaarlijkse rapportages naar het stadhuis schetsen een beeld van 'het wordt wat duurder en het duurt wat langer maar uit eindelijk wordt het wei mooi'." In het rapport wordt vooral met de beschuldigende vinger gewezen naar slechtwerkende projectgroe pen die een aantal keren wissel den van organisatie en samenstel ling. Projectleiders hadden te wei nig verantwoordelijkheid, macht en tijd, waardoor te veel op exter ne deskundigen („ook professio nals maken fouten") werd ge steund. „Voor volgende projecten stellen wij het OBR voor om volledig vrij gemaakte gebruikers in de pro jectgroep op te nemen die man daat hebben en aanzien genie ten," schrijft Twijnstra Gudde in een van de aanbevelingen. Als Obris wél het systeem was ge weest dat de OBR-leiding vante- voren had gedacht, dan had het nu alweer een paar jaar de gehele administratie van het grondbe- drij f onder controle gehad. Inmid dels heeft de OBR maar weer voor het 'oude' informatiesysteem Gro- bss gekozen. Er zijn wat aanpas singen verricht om het OBR op automatiseringsgebied de volgen de eeuw in te helpen. Voordat de medewerkers van de dienst na de eerste ervaringen met het gloednieuwe systeem weer begonnen terug te verlan gen naar het 'oude, vertrouwde' systeem, werd Grobis, zo staat in het rapport, nog gezien als 'tech nologisch op achterstand', 'te om vangrijk' en 'lastig voor het door berekenen van een grondexploi tatie'. Bovendien miste men een 'gebruikershandleiding' en werd Grobis 'kwetsbaar' bevonden 'doordat weinig mensen binnen het OBR nog weten hoe het in zjjn geheel in elkaar steekt'. Rotterdam De politie heeft gisteren een zevende arrestatie verricht in verband met de vechtpartij in december in disco theek A20 waarbij een 21-jarige Capellenaar zwaar werd mis handeld. Net als de zes eerder aangehouden verdachten, werkt ook de arrestant van gisteren als portier in de horeca gelegenheid aan de Prins Alexanderlaan. De politie sluit niet uit dat er nog meer mensen zullen worden aangehouden. Wat de aanleiding voor het ge bruik van 'excessief geweld' te gen de Capellenaar is geweest, is volgens de politie nog niet duide lijk. Voorlopig staat alleen vast dat in de disco een vechtpartij ontstond waaraan de elf die nacht werkzame portiers probeerden een einde te maken. Toen de ge moederen waren gekalmeerd, werden twee bezoekers door een groep portiers apart genomen en buiten gezet Een van de twee verklaarde later dat hij in het trappenhuis door en kele portiers in elkaar was gesla gen. Hij liep ondermeer een ge broken kaak, een ingedrukt neus- bot, enkele gebroken tanden en een zware hersenschudding op. Het slachtoffer werd na het doen van aangifte bij de politie per am bulance naar het ziekenhuis ge bracht. Volgens de politie is het de eerste keer sinds de discotheek - de vroe gere La Xala, later LX- in andere handen overging dat zich ernstige moeilijkheden voordeden. „We hadden goede afspraken met de exploitant," aldus de politie woordvoerder. Het geweldsinci dent van december kwam des te harder aan omdat dé aangehou den porders allemaal in het bezit zijn van het vereiste vakcertifi caat „Dat betekent dat ze brand schoon zijn en beveiligingswerk mogen doen." Directeur M. Claes van Koninklij ke Horeca Nederiand zegt dat de ze 'certificaten, vorig jaar juli bij wet ingevoerd, over het algemeen een groot succes zijn. „De disco's die lid zijn van onze organisatie hebben stuk voor stuk portiers die zich keurig aan de nieuwe re gels houden." Volgens de voor schriften moeten de portiers in dienst zijn bij een beveiligingsbe drijf en niet bij de horeca-gelegen- heid waar zij werken. De naam van het betrokken be veiligingsbedrijf is niet bekend. B. Westendorff-Pieters, de exploi tant van de discotheek, was giste ren niet voor commentaar bereik baar. Rotterdam—De omvangrijke klus - om het achterstallig onderhoud l bij basisschole» m de scholen in het speciaal ond/rwijs in Rotter dam weg te werkt.- is volledig ge klaard. In totaal 362 gebouwen zijn voor een bedrag van ruim 123 miljoen opgeknapt, beveiligd en ontdaan van asbest. De enorme inhaalslag achterstal lig onderhoud werd uitgevoerd bij schoolgebouwen en gymlokalen die eigendom zijn van de gemeen te. Alle scholen die zijn opgeknapt voldoen nu aan de eisen van brandveiligheid, zitten weer goed in de verf, zijn vrij van gezond heidsbedreigend asbest en heb ben een egaal goed getegeld schoolplein. Bij de gymzalen is er ook volop geschilderd, zijn de vloeren zonodig vervangen en be- v lijnd en rijn de toiletten opge knapt. Per gebouw zijn er nu een opleveringsrapport en tekenin gen op grondwaarvan de verschil lende schoolbesturen een onder houdsplan kunnen opmaken en uitvoeren op termijn. De hele klus heeft in totaal 123,2 miljoen gul- den gekost. Voor het wegwerken van het achterstallig onderhoud was een bedrag van 124 miljoen gulden vrijgemaakt. De bespa ring van 0,85 miljoen gulden, 'on- derschrijding' noemt de gemeen te dat, is veroorzaakt doordat één gebouw niet is opgeknapt. De toestand was zodanig dat op- knappen onvoldoende was; dit project is nu aangemeld voor nieuwbouw. Het resterende be drag wordt gebruikt voor eventue le toekomstige dekkingstekorten. Bij aanvang van de klus was er maar 85 miljoen gulden beschik baar voor het hele project. Een be rekening wees uit dat er zeker 124 miljoen gulden nodig was. Het ex tra geld is bijeengebracht door bij dragen van het openbaar en speci aal onderwijs en rijksbijdragen voor ingrijpend onderhoud. Bo vendien hebben de bijzondere schoolbesturen afgezien van de overschrijdingsregeling, die voor ziet in een gelijke behandeling en dus gelijke bedragen voor open baar en bijzonder onderwij s. RotterdamEen 37-jarige Rotter damse is gisteravond beroofd van haar auto. De vrouw had haar auto geparkeerd in de Oranjeboom- straat in Feijenoord en liep naar een portiekwoning toen ze door drie mannen werd gesommeerd haar tas af te geven. De drie sloe gen de vrouw met een wapenstok neer, waarop ze met hoge snel heid met de auto wegreden. Ook een 27-jarige man uit Rotter dam is gisteren beroofd van rijn auto. Toen de man op het Eri- caplein in Bloemhof had gepar keerd, werd hij door twee mannen aangesproken. Eén van hen druk te een vuurwapen tegen het li chaam van het slachtoffer en som meerde de sleutels af te geven. Met 15 graden was het gisteren weldadig zacht voorjaarsweer. Hier en daar werden al terras stoelen buiten gezet, en ais het maar even kon koesterden mensen zich in het voorjaarsachtige winterzonnetje. Deze baby geniet op het Noordplein van de voor deze tijd van het Jaar ex treem hoge temperaturen. Vandaag is het met negen graden a! weer wat kouder dan gisteren. In het weekeinde zakt het kwik onder de vijf graden, een temperatuur die normaal Is voor de tijd Van het Jaar. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad In het Rotterdamse crematorium Hofwijk is gisteren afscheid genomen van manager Theo Kuppens (70) van deTee-Set, een succesvolle band uit de jaren zestig. Zanger Peter Tetteroo maakte speciaal voor de overleden Kuppens een Nederlandse versie van Tears in Heaven van Eric Clapton dat gisteren ten gehore werd gebracht. Het heet In de hemel: Het begint met de regels: Zorgen zijn voorbij, nu Je woont in de hemel Denk Je ooit aan mij, nu je bent in de hemel Alles ging zo vlug... Vaak denk ik terug Oooh, hoe zou het toch zijn, in de hemel Ken je mijn verdriet, nu je woont in de hemel Niemand die het ziet, nu je bent In de hemel Een leeg gevoel... Zo zonder doel Leidde jou van mij weg... Naar de hemel Familieleden, kennissen en veie vrienden uit binnen- en buiten land namen gisteren afscheid van de man, die in de woorden van Peter Tetteroo "altijd voor ledereen klaar stond'. De opkomst in het crematorium Hofwijk aan de Delftweg in Rotterdam Overschfe was massaal. De belangstelling was zelfs zo groot dat tientallen genodigden met een staanplaats genoe gen moesten nemen. Het deerde niemand, want voor één keer waren alle ogen nog gericht op dé man achter de coulissen van de showbizz. De manager die volgens zanger Peter Tetteroo (vierde van links) het applaus verdiende wat voor deze wereld beroemde popgroep uit de Jaren zestig was bedoeld. „Theo was voor ons een boegbeeld," zo vatte Tetteroo samen. RotterdamKorpschef B. Lutken van de regiopolitie Rotterdam- Rijnmond vindt dat uitgeproce deerde asielzoekers niet op straat terecht moeten komen. „Voor degenen die niet gewenst zijn," zegt hij, „moet een heldere lijn worden getrokken. Als ie mand geen status krijgt, dan moet je hem niet zomaar op straat losla ten. Maar in de gaten houden. Dat vergt een adequaat uitzettingsbe leid. Om te voorkomen dat het il- legalencircuit ongestuurd groter wordt. Dat leidt tot criminaliteit in die groep." Lastig Hij constateert dat het aantal ille galen, dat met justitie in aanra king komt, 'naar verhouding' veel te groot is. „Het is heel lastig om vreemdelingen uit te zetten. Maar als je ze tegelijkertijd isoleert van allerlei voorzieningen, zoals on derwijs, dan dwing je die mensen naar andere manieren te zoeken om in hun levensonderhoud te voorzien." Hij wijst op de bezetting van de gevangenissen. Vijftig procent van de gedetineerden is vreemde ling, waarvan 25 procent illegaal. Dat is volgens Lutken te hoog en dus een punt van zorg. „We lopen als politie tegen problemen op, die wij niet kunnen oplossen." En: „Om ze illegaal onbenoemd te laten, dat leidt in ieder geval tot problemen. De maatschappij zit met dat probleem. En jc kunt dat niet laten lopen." Aanpak Lutken hoopt de aanpak van vuurwapens nog dit jaar drastisch te kunnen verbeteren. Op dit mo ment wordt volgens hem gewerkt aan een wetswijziging, die de poli tie meer mogelijldieden moet ge ven om op wapens te kunnen con troleren. Jfet zou me zeer teleur stellen als dat niet gebeurt, want daarmee wordt ons goed gereed schap onthouden." Vorig jaar wer den in deze regio 1200 wapens in beslag genomen. Er zijn naar schatting 10.000 tot 15.000 wapens in omloop in Rotterdam-Rijn mond. De korpschef concludeert dat het geweld in de regio nog steeds toe neemt. De oorzaak daarvan is ook hem onduidelijk. „Er is niet al leen een toename van geweld op straat, maar ook in huiselijke kring en in de uitgaanswereld. Het is een soort maatschappelijke trend. Kennelijk scoor je hier mee," luidt zijn mening. Hy vindt dat zoveel mogelijk partijen, zoals scholen, de handen ineen moeten slaan in de strijd tegen het ge weld. Verder pleit hij voor een ge degen onderzoek naar de oorzaak van dit probleem. Rotterdam De Rotterdamse po litierechter heeft gisteren een 38- jarige Rotterdammer veroordeeld tot een werkstraf van zestig uur vanwege rijden onder invloed van verdovende middelen. De man zelf houdt vol dat hij 'alleen een slaappilletje* heeft gebruikt Tot twee keer toe werd B. N. begin vorig jaar in Spangen van de weg gehaald omdat hij zo slingerend reed. Tot twee keer toe sloeg het blaaspijpje niet uit maar later wees onderzoek uit dat hij een combinatie van heroïne, cocaïne, morfine, benzodiazephine en de- DoorWessel Penning RotterdamPvdA'ers uit de Rot terdamse gemeenteraad weigeren zich nu reeds neer te leggen bij de benoeming van een WD-burge meester. Als al het beeld is ont staan dat Rotterdamse sociaalde mocraten berusten in de benoe ming van een burgervader van li berale huize, dan is sprake van een misverstand, laat PvdA-frac- tieleider P. van Dijk weten. „Ik heb er nog alle vertrouwen in dat de kleur van de nieuwe burge meester van Rotterdam in over eenstemming zal rijn mei de kleur van de gemeenteraad," En zijn fractie steunt hem in dat opzicht „Het lijkt me onverstan dig ervan uit te gaan dat het niet zal lukken hier een PvdA'er als burgemeester te krijgen," zegt raadslid R. van Middelkoop. B. Cremers: „Berusting? Nee, op dat gevoel heb ik mezelf nog niet be trapt. Er is nog geen besluit geno men over de nieuwe burgemees ter van Leiden. Het lijkt me voor Rotterdam dus ook nog geen gelo pen koers." J. Ellenkamp: „Of het al rond is? Absoluut niet "Wij willen nog steeds een burgemeester die past in het centrumlinkse karakter van deze gemeenteraad. Maar als dat niet lukt, spreek ik niet van een nederlaag. Ik wil niet in ter men van strijd spreken." Links De Rotterdamse raad is sinds de verkiezingen van maart door de inbreng van PvdA, SP, Groen links, D66 en Stadspartij in meer derheid 'links georiënteerd' te noemen. De PvdA vindt daarom dat Rotterdam een burgemeester van de PvdA -veruit de grootste partij in Rotterdam-dient te heb ben. Vooralsnog lijken WD'er I. Op stelten (burgemeester van Utrecht) en de PvdA'er R. Welschen (burgemeester van Eindhoven) de belangrijkste kan didaten voor een burgemeester schap in Rotterdam. De vertrou wenscommissie uit de gemeente raad heeft beide geschikt bevon den, maar kon het niet eens wor den over één unanieme voor dracht. Omdat op het Haagse Binnenhof sympathie bestaat voor de vurige wens van de WD ook eens een burgemeesterschap in een van de twee grote steden te bemachti gen, lijkt Opstelten bijzonder kansrijk. Tijdens dePvdA-nieuw- jaarsreceptie zinspeelde de ge westelijk voorzitter al openlijk op de benoeming van een WD'er in de 'rode' stad Rotterdam. Een enkele WD'er heeft dat al tot groot optimisme aangezet. WD- voorzitter A van Leeuwen proef de al enige berusting bij PvdA'ers. Ze werd zelfs op de nieuwjaarsre ceptie in het stadhuis door een en kele sportieve PvdA'er al gefelici teerd, juichte ze. Pesterig Ze heeft te vroeg gejuicht, vinden PvdA'ers nu. „Ik heb haar op de nieuwjaarsreceptie wel gespro ken," zegt Van Middelkoop, „Maar ik heb haar niet gefelici teerd- Zeker niet. Heb zelfs peste rig gezegd: 'Dat idee van onze Jonge Socialisten (om bij de be noeming van een WD'er te bre ken met de WD-wethouders in het college, red.) is zo gek nog niet'," Gejuich En als er, voor PvdA'ers onver hoopt, toch een WD'er als Rotter damse burgemeester wordt be noemd, dan zal dat voor de Rotter damse liberalen niet alléén reden geven om in gejuich uit te bar sten, waarschuwen PvdA'ers. Cre mers (PvdA): „Ik ga niet zover als de Jonge Socialisten. Ik wil het nu niet reeds hebben over wethou- derportefeuüles. Maar voor wat, hoort wat in de politiek. Dus als wij het burgemeesterschap verlie zen -en dus een prijs betalen hoe wel we bij verkiezingen van 12 naar 15 zetels zijn gegaan- dan heeft dat wat gevolgen van hoe wij willen dat met onze politieke wensen wordt omgegaan." Cremers strijdvaardig: „Rotter dam is een PvdA-stad. En dat zal 't blijven, ook na de volgende ver- kieringen, Dus een eventuele WD-burgemeester heeft twee mogelijkheden: Of hij past zich aan aan de realiteit dat Rotterdam een PvdA-stad is. Of er ontstaan politieke spanningen." Die visie van Cremers wordt niet helemaal gedeeld door fractiege note Ellerkamp. „Ik weet niet of er wel iets verandert als we te ma ken krijgen met een WD-burge meester. Ik bedoeL.Peper was ook niet mijn grootste vriend. En ik ga ervanuit dat de burgemees ter boven de partijen gaat staan. Het zou ernstig zijn als dat niet zo was." smethyldiazepan in zijn bloed had. De Rotterdammer was mee naar het bureau genomen omdat hij tij dens het biazen en het bekijken van zijn papieren voortdurend achter het stuur in slaap viel. Op het bureau heeft hij na die twee aanhoudingen ook uren liggen slapen. Een arts kon weinig an ders dan constateren dat hij totaal ongeschikt was om de weg op te gaan. De eerste keer dat N. werd aange houden werd zijn rijbewijs al on geldig verklaard Het weerhield hem er echter niet van om een paar dagen later weer in zijn auto te stappen. Hij wilde vrienden in Delft bezoeken, had geen geld voor de trein maar wel een volle bezinetank, verklaarde hij giste ren aan de politierechter. Voor hij terug naar Rotterdam reed had hij een slaappil genomen omdat hij, zo zei hij, al dagen niet had gesla pen vanwege slecht nieuws over zijn broer. Politierechter C.G. van Nunnik- hoven had geen goed woord over voor het gedrag van de man, „U zit hier voor hele ernstige feiten. U was totaal onbekwaam om te rij den en hebt daarmee anderen op onaanvaardbare wijze in gevaar gebracht." Het oordeel van Van Nunnikhoven was conform de eis van het openbaar ministerie, zij het dat de uiteindelijke werkstraf veel lager uitviel. Naast een taak straf van zestig uur kreeg ook een onvoorwaardelijke njc. ./eg- ging van twee jaar. Dat neemt niet weg dat hij zijn in beslag geno men auto terug krijgt r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2