20 Arbiters kruipen in huid van voetballers Scheidsrechters fysiek en geestelijk getest op technische dag Edo Hoogendijk helpt WIK langs DWS Jubilerende tennisclub Holy barst bijna uit zijn voegen De Bruin krijgt zilveren speld PI ey si er wint clubtitel TOG Laatste seizoen voor trainer WIK jwJw^n&or __w_ Pupillen WK en ODC 'bezetten' het Stadserf Zaalvoetbalstryd zonder. GTB en Excelsior'20 Hockeyclub Pollux moet behoorlijk improviseren HSC pakt drie punten met uitgedunde selectie Juventus moet buigen voor Rotterdammers Rotterdams Dagblad Maandag 11 januari 1999 Schiedam Schiedammer Jaap de Bruin heeft vrijdagavond een zilveren speld gekregen van de KNVB, omdat hy al meer dan 25 jaar als scheidsrechter actief is. Volgens dochter Ingrid de Bruin zegt haar 58-jarige vader elk jaar dat hij met fluiterf stopt, maar trekt hij aan het begin van het voetbalseizoen toch maar weer zijn zwarte pak aan. Dat pak is overigens bijna net zo oud als de scheidsrechterscarrière van De Bruin. Maassluis Frans Pleysier heeft afgelopen vrijdag het clubkampi oenschap van tafeltennisvereni ging TOG uit Maassluis gewon nen. Pleysier was in de finale te sterk voor Ferry Baretta. In de halve' finale had hij al afgerekend met Ivar Westerholt die de afgelo pen twee jaar de titel voor zich op eiste. De Rcgenboog-ODO 21-22(11-10). Met veel geluk kwam de overwin ning van ODO bij het puntloze De Regenboog tot stand. Het was vooral aan de invallers Erik Pas- ëchier, die de laatste twee treffers scoorde, en Marlies van Doorn te danken dat ODO haar gedeelde jkoppositie handhaafde. ÜKC Maassluis-HKC 12-12 (5-5). üi het regelrechte degradatieduel met rode lantaarndrager HKC kon Maassluis, voorlaatste op de ranglijst, niet tot winst komen. Maassluis vocht meer tegen zich zelf dan tegen het zwakke HKC en blijft zodoende tegen het de gradatiespook aanhikken. BKC-Orapje Nassau 7-18 (3-10), De ruime zege van Oranje Nassau was een zwakke afspiegeling van het krachtsverschil met het laag- genoteerde BKC. In het Bresken- se spel was geen enkele üjn te be speuren, waardoor iedere Vlaar- dingse speler zonder moeite een doelpunt kon laten noteren. AW/DTV- KV Vlaardingen 15-19 (8-15). Vlaardingen heeft de laat ste plaats overgedaan aan AW/ DTV. In een rechtsstreekse con frontatie toonden de Vlaardingers zich meH5-19-de sterksten. De ploeg heeft het puntenaantal ver dubbeld naar vier. IJsbrand Breems was bij KV Vlaardingen uitblinker met acht treffers. De Hollandiaan-Cosmos (v) 8-8 (5-6). Een gelijk opgaanóe wed strijd waarin Hollandiaan ver zuimde de volle winst te pakken door het missen van strafworpen en kansen. Het was keepster Cor- inne de Nijs die wist te voorko men dat Cosmos alle punten mee naar Capelle nam. In de laatste se conde van de wedstrijd stopte zij een bal van een speelster die ge- rheel vrij voor het doel stond, Cyn- ihia Bodaan van de thuisploeg -was drie keer trefzeker. 'DWS-Ancora (v) 31-23. DWS kwam vroeg in de wedstrijd- op voorsprong en stond die niet meer af. Cirkelspeelster Sandra van Minnen nam de meeste doelpun ten voor haar rekening. WIK-Gemini (v) 16 -17 (5-7). Door goed collectief te verdedigen, konden de vrouwen van WIK de eerste helft Gemini aardig bijhou den. In de tweede helft liep Gemi ni uit naar een voorsprong van vier doelpunten, maar na een spannende inhaalrace kwam WIK op gelijke hoogte. Kort voor tijd wist Gemini de volle buit naar zich toe te trekken. Verburch-Ventura (v) 21-21 (13-8) Door afwezigheid van vijf speel sters moest Ventura aantreden met invalsters uit het tweede team en met junioren. Tien minu ten voor tijd keek Ventura tegen 'een achterstand van zes doelpun ten aan. Dat verschil werd in de testerende tijd helemaal wegge werkt. Trefzeker voor Ventura was Karin Detter met negen doel punten. Ventura-Vires et Cilertas (m) 22- 14 (11-8), Voor Ventura een goede wedstrijd waarin geconcentreerd werd gespeeld. In de eerste helft hepen de Schiedammers uit naar 8-1, maar door rommelig spel kon Vires enigszins terugkomen. Na rust kon Vires verdedigend geen vuist maken en voerde Ventura de score gemakkelijk op. Tips voor Am: rubriek kant u doorgeven aan de sportredactie van dete krant, post bus 373,3100AJ Schiedam. De sportredac tie is overdag telefonisch bereikbaar on der 0I6-37327W) (fac 0184265327) en in de avonduren onder 0164064310. MAANDAG 11 JANUARI BADMINTON: 19.15TSF-Refoba. DINSDAG 12 JANUARI VOETBAL Inhaaldnet 19 30 Uisus-VFC. Beken 20.00 Olympia-HBSS. 1930'Del- tasport-DCL Oefenduels: 20.00 Excela- oiTJO-StoIwii K 20.00 SWSMC-Sparta. Door Bart Boerop Vlaardingen „Schop hem neer! Scheids, dat is tijdrekken. Die man kan echt niet fluiten." Kreten die vaak op en rond het voetbalveld te horen zijn. Afgelopen zaterdag waren het echter niet de voetballers die deze taal bezigden, maar de scheidsrechters zelf. In Vlaardingen waren leden van de scheidsreehtersverenigingen van Schiedam, Vlaardingen, Rynmond en Hoeksewaard/Flakkee bijeengekomen voor een 'technische dag'. Na een pittige 'shuttletest' die een deel van de arbiters onderging, speelden de scheidsrechters een voetbaiwedstrijdje op het kunstg rasveld van korfbalvereniging Spirit. Uit de teksten die de leids mannen elkaar toewierpen bleek dat ze niet doof zijn voor hetgeen hen wordt toegeroepen tijdens de wedstrijden die ze fluiten. Met een glimlach rond de lippen scholden de mannen elkaar de grond in. Aan de zybjn keek Rob Brekel- mans, assistent-scheidsrechter in het betaald voetbal, toe. De 47-ja- rige Vlaardinger was uitgenodigd door de KNVB om op deze techni- sche dag de scheidsrechters van het district West IV training te ge ven. „Een deel van de scheids rechters is met mijn collega Karei van Leeuwen de buurt in voor een duurloop en de scheidsrechte op dit veld heb ik een shuttletest laten doen," vertelde Brekel- mans. „In zo'n 'shuttle-run' moet je steeds sneller een afstand van twintig meter afleggen. Vroeger moesten de scheidsrechters al leen twaalf minuten lopen en bin nen die tijd een bepaalde afstand afleggen. Dat duurwerk is nog steeds belangrijk, maar een scheidsrechter heeft ook heel veel aan intervaltraining. In een wed strijd ben je niet constant in één tempo aan het rennen. Afhanke lijk van het spel en het tempo van het duel beweeg je je als scheids rechter sneller of langzamer. Daar moet ook op getraind worden." De Vlaardinger was niet ge schrokken van het conditionele niveau van de scheidsrechters. „Deze mannen fluiten amateur voetballers die conditioneel niet al te sterk zijn. Dan hoeven de ar biters dat zelf ook niet te zijn", vond luj. Met rode hoofden en volkomen uitgeput keerden ondertussen de scheidsrechters die aan de duur loop hadden deelgenomen terug op het korfbalcomplex. Met de voetballende collega's zochten zij de kleedkamer op voor een snelle douche, want het volgende pro grammapunt diende zich aan. Hersens De technische dag bestond name lijk niet alleen uit een fysieke trai ning, ook de hersens van de arbi ters werden op de proef gesteld. Voorde looptraining gebeurde dat al met een quiz die de spelregel- kennis van de arbiters testte en tegen het middaguur liet oud- scheidsrechter Cees Bakker de le den van de scheidsreehtersver enigingen videobeelden zien waarop overtredingen uit het be taald voetbal stonden. Bakker zet te elke keer na de overtreding de video stil, waarna de scheidsrech ters een gele of rode kaart om hoog hielden om te tonen hoe zij de fout zouden bestraffen. De arbiters leerden snel. Hielden velen na de eerste videobeelden een gele kaart in de lucht, al snel voerden de rode kaarten de bo ventoon. Cees Bakker is voor het consequent toepassen van de voetbalregels. Een term als: flui ten in de geest van de wedstrijd, wil hij niet horen. „Wanneer ie mand zegt: die rode kaart hoorde niet thuis in de wedstrijd, dan zeg ik: die overtreding hoorde niet thuis in de wedstrijd." Toon van der Bend was zeer te spreken over de instructie van Bakker. „De uitleg die hij gaf over het waarom van een gele of rode kaart was heel duidelijk, maar ik ben het niet helemaal met hem eens. Ik laat het soms van de wed strijd afhangen of ik geel of rood geef." De scheidsrechter uit Maassluis noemde als voorbeeld een doorgebroken speler die in het strafschopgebied wordt on deruitgehaald. „Bakker vindt dat de dader een rode kaart verdient, maar ik doe het meestal af met een gele plus een penalty. Dan is de ploeg zwaar genoeg gestraft." Het is voor het eerst dat er techni sche dagen voor scheidsrechters worden georganiseerd. De deelne mers waren unaniem enthousiast over het initiatief. „Het is leuk om de collega's hier te ontmoeten," zei Herman Slootweg. „Als scheidsrechter ben je altijd een eenling in het weekeinde op de velden. Vandaag zie je dat er meer zyn zoals jij." Oud-scheids rechter Cees Bakker (staand) vraagt aan de arbiters inde zaal de ge toonde over tredingen te beoordelen. Wordt het een gele of een ro de kaart? Foto Peter Molken- boer Door Bas van den Berg Vlaardingen In een sfeer van al les of niks, toonden de handbal lers van WIK aan in de eerste divi sie thuis te horen. De zwakke sei zoenstart druiste regelrecht in te gen de ambities van de handbal lers, die zich vooraf liever -een plaats in de subtop wensten; Pas"' in november boekte WIK de eer ste overwinning, tegen EDH en na de tweede gisteren, op overtui gende wijze 22-14 tegen aartsri vaal DWS, was in de Westwijkhal zelfs sprake van een feeststem ming. WïïC-trainer Wil Plugge keek zijn ogen uit bij zijn ploeg die in het duel overheerste. „Ik constateer de bij WIK weinig zwakke plek ken," reageerde hij dolgelukkig na afloop. „Eindelijk heeft de ploeg laten zien dat het niet op de laatste plaats thuishoort. Ik heb ditseizoen drie jeugdspelers moe ten inpassen en dat vergde tijd. Ik constateer, mede door de overwinning op DWS, dat WIK in het nieuwe jaar aardig volwassen is geworden. In ieder geval geeft de zege veel zelfvertrouwen." Ami alles was te merken dat WIK gebrand was op de overwinning, In eerste instantie bedienden de Vlaardingers zich nog van de ra zendsnelle counter, veelal inge leid door de linkshandige Edo Hoogendijk. Van zijn hand kwa men de mooiste doelpunten tot stand en dat stimuleerde WIK Vlaanlipgefi—Wil Plugge heeft dé spelers van WIK mèege- emdjaa.heUek- Een speler van WIK probeert de verdediging van DWS te slechtenFoto Peter Moikenboer enorm. De thuisclub keek welis waar na twee minuten tegen een achterstand aan door Etienne Gommel, maar daarna nam WIK het initiatief over. Dat leidde tot een 5-3 voorsprong en by de rust stond er al 9-5 op het scorebord. „Toch durfde ik nog niet te jui chen," lichtte Plugge toe. „Ik heb al eerder dit seizoen meegemaakt dat we een voorsprong niet kon den vasthouden. Ik heb in de tweede helft meer op de klok gelet dan naar het spel gekeken." Ook in deel twee ging het allemaal le snel voor de Schiedammers. Hoo gendijk scoorde twee keer uit een onmogelijke hoek, mikte een faal op de paal en zorgde als absolute uitblinker dat WIK van zijn pas ses kon profiteren. De Schiedam mers maakten zich af en toe 20 boos dat DWS op een gegeven mo ment nog maar vier spelers over had. Rick Ehlert, Eikan de Kraay en en Etienne Marengo werden voor verbaal geweld naar de bank verwezen. Voor Elkan de Kraay had dit tot gevolg dat hij de rode kaart voorgehouden kreeg cn voorgoed mocht vertrekken. Hoewel de wedstrijd van een ma tig niveau was, waren de flitsende acties van WIK voor de Schiedam mers te veel. Nadat Gaby Luyten een strafworp verzilverde en WIK weest HoeWel beide ^partijen nog niet op elkaar zijn uitgeke ken, vindt de trainer dat bij aan nieuwe uitdaging toe is. Plugge trainde onder andere Westlandia, HVC, Hellas en vier jaar WÓC de voorsprong naar 12-6 uitbouw de, kon er eindelijk een glimlach af bij de oefenmeester. Het mooi ste doelpunt kwam van de hand van Joost van Est. Hy brak op links door en leverde met rijn lin kerhand een boogballetje af dat tergend langzaam in het doel ca ramboleerde: 17-8. In de slotfase peurde DWS er nog een offensiefje uit dat gevaarlij ker leek dan het was. Hoewel Rick Ehlert drie keer achtereen scoor de en bij 18-12 de spanning weer wat terugbracht, zorgden Edo Hoogendijk, Ruud Sinnege en Mi chel Mooy ervoor dat de tweede overwinning van het seizoen niet in gevaar kwam. „Het is te hopen dat dc ploeg de vorm kan vasthou den," getuigde trainer Plugge van realiteitszin. „Door deze overwin ning hebben we weer aansluiting gekregen. Onder andere op DWS dat op zes punten blijft staan ter wijl wij nu vier punten hebben." Door Bas van den Berg Vlaardingen In de wereld van Caroline Vis neemt tennisvereni ging Holy nog steeds een grote plaats in. De internationaal gelou terde tennisprof ontbrak; welis waar zaterdag op d*e jubileumre- eeptie van haar club, maar zegde toe het 25-jarig bestaan luister bij te zetten met een clinic voor de jeugd. Naast Vis, die op het ogenblik aan een toernooi in Australië deel neemt, spreken bij de jeugdigen van Holy ook de A-spelers Conny Lugt en Robin Verbeet tot de ver beelding. Met meer dan veertig B- spelers, uitlvoeisel van de hoogge kwalificeerde jeugdopleiding, neemt het 800 leden tellende Holy in Vlaardingen dan ook een grote plaatsin. Het 25-jarig bestaan van Holy zal worden gevierd met toernooien, een lente- en cowboyfeest, een re- unie op 25 september en de uitga ve van een jubileumboek. De en kele honderden leden kregen za terdag op de receptie al een voor proeve door een amusante diaver toning. Voorzitter Henk Jansen kweet zich uitstekend van zijn taak de geschiedenis van TV Holy weer voor even levend te maken. „Be gin 1970 werd een start gemaakt de Holywijk te bebouwen. Aan de mogelijkheid van een sportac commodatie had blijkbaar nie mand gedacht. Een onderzoek van enkele enthousiastelingen leidde tot de aanleg van een ten nispark." Enquête „Zij werden gestimuleerd door de uitslag van een enquête over de noodzaak van een tennisclub in het snel uitdijende Holy. Die le verde 612 volwassenen en 226 jeugdige geïnteresseerden op. Op 9 januari 1974 vond de oprichting van TV Holy plaats en werd het bestuur met Kees Bokx als voor zitter geïnstalleerd. In datzelfde jaar werd het tennispark geopend door toenmalig wethouder Ton Klools. Na vier jaar was het aantal leden gestegen tot ver boven de zevenhonderd." Daarna barstte TV Holy eens in de vijfjaar uit 2yn voegen b(j de fes tiviteiten rond het lustrumfeest. Voorzitter HenkJansen van tennis vereniging Holy spreekt tijdens de re- legenheidvan het25-Jarig de club. Foto Peter Molken „Behalve in 1994," aldus de voor zitter. „Toen eiste de renovatie van het tennispark en een nieuwe structuur in de vereniging alle aandacht op. Eind 1996 werd be gonnen met de bouw van een nieuw clubhuis en het vernieu wen van de negen banen. De reno vatie van de banen verliep voor spoedig, daarentegen gaf de bouw van het clubhuis grote proble men. Er moest zelfs financiële steun aan de gemeente worden gevraagd om het clubhuis af te maken, nadat de aannemer fail liet was gegaan. Met de clubkam pioenschappen en Holy Open is de club de laatste jaren meer naar buiten getreden." „Vijf jaar geleden startte Holy met dagleden en twee jaar later werd de Club van Honderd opge richt. In 1997 sloten de tennissers van Wilton zich bij Holy aan. Me de daardoor kwam Holy over de achthonderd leden. Tussen de 155 verenigingen kan Holy rich thans rekenen tot de zeven grootste ten nisverenigingen in district Rot terdam." „Door de sterke groei moet het tennispark steeds worden aange past. Op korte termijn zullen dan ook een gerenoveerde oefenkooi, vernieuwde opslagruimte en een kinderhonk voor de allerklein sten worden gerealiseerd. Verder zullen we ons moeten afvragen of de sterke groei van leden door kan gaan. Met negen banen ritten we aan de top van de mogelijkhe den." Door Sander Sonnemans Schiedam De Schiedamse voetbalverenigingen WK en ODC nemen komende woensdagmiddag kor te tijd bezit van het Stadserf om op ludieke wijze sportwethouder Luub Hafkamp een petitie aan te bieden. De clubs willen dat er nu eindelijk eens een oplossing komt voor het almaar groter wordende ruimteprobleem in sportpark Kethel. Voordat de petitie en de bijgevoegde handtekenin genlijsten aan de wethouder worden overhandigd, spelen F-pupillen van de beide clubs een wedstrijdje op het Stadserf om de 'vriendelijke protest-actie' ex tra kracht bij te zetten. 'Als er een plein van drie mil joen gulden aangelegd kan worden, dan moet ook geld vrij gemaakt kunnen worden om ons van het slepende en nog altijd de pan uit rijzende ruimtepro bleem af te helpen', luidt de motivatie van beide voet balverenigingen. 1 Initiatiefnemer WK heeft wethouder Hafkamp ,per brief op de hoogte gesteld van de actie. Woordvoerder Peter van den Heuvel (49) vroeg namens het actieco mité zelfs keurig toestemming aan de politie en vroeg een vergunning aan om de zeventallen op hét Stadserf te laten 'ballen'. De afdeling economische zaken van de gemeente Schiedam verbood de voet balactiviteit op het dure, Franse plaveisel uit vrees dat er schade aan het plein toegebracht zou worden. 'De wethouder wil het niet hebben,' kreeg Van den Heuvel op het stadskantoor te horen. Voor de zeker heid zocht hij toch zelf nog maar even contact met de wethouder en kreeg van Hafkamps secretaresse een hele andere reactie. „Ze liet weten," zegt Van der Heuvel, „dat meneer Hafkamp er niets op tegen heeft, het zelfs wel aardig vindt. Dat is positief." De protestwedstrijd tussen de pupilletjes van WK en ODC begint om 14.00 uur. Daarna wordt wethou der Hafkamp in de hal van het stadskantoor .toege sproken en krijgt hij de petitie overhandigd. Schiedam De vierdeklassers GTB en Excel$itiP20 ontbreken in het Schiedamse zaalvoetbaltoemooi dat zaterdag 23 januari in de Margriethal wordt ge speeld. Tot grote verbazing van het organiserende ZW Groenoord zeggen de twee clubs geen team op de been te kunnen brengen. Zaalvoetbalvereniging Groenoord besloot vorig jaar ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum het ter ziele gegane zaalkampioenschap nieuw leven in te blazen en met succes. Het eerste team van Groenoord greep zelfs de titel. Aan het toernooi, dat om 18.00 uur begint, wordt deel genomen door twaalf teams. In de pauze speelt een team bestaande uit Schiedamse gemeenteraadsle den tegen Vlaardingse raadsleden. Er wordt ook door vrouwen om de lokale titel gestreden, zij het door een beperkt aantal teams. Slechts vier ploegen verschij nen binnen de lijnen: HBSS, PPSC, Hermes DVS en ZWGroenoord. ,u,u. Vlaardingen In de afgelopen weekeinde begonnen wintercompetitie moet hockeyclub Pollux behoorlijk improviseren. Als gevolg van de brand die de accom modatie in de as legde, moesten zeven teams hun ge plande thuiswedstrijd op het veld van de tegenstan ders afwerken. Volgende week kunnen de teams te recht in de porto-cabins die begin deze week ge plaatst worden. Pollux hoeft geen gebruik te maken van de kleed ruimte van voetbalvereniging Deltaspart, zo'n twee honderd meter verderop gelegen in de Broekpolder. Wel heeft de hockeyclub een brief gestuurd aan te genstanders waarin verzocht wordt omgekleed naar Vlaardingen te komen voor de wedstrijden, want de kleedruimte is klein. Er zijn geen douches inttirpöïr- to-cabïns. /ivLj< tb ioov Schiedam - HSC-trainer Piet Kattestaart had grote moeite om een elftal op de been te krijgen voor het voetbatdud tegen ODC afgelopen zondag. Acht spe lers waren geveld door de griep en twee kampten met blessures. De 38-jarige Sjaak van der Have die twee jaar geleden afscheid van de hoofdmacht had geno men, vierde daarom zijn rentree. Met hem stelde de trainer npg een speler uit het zesde en één uit het derde elftal van HSC op om zijn team rond te krijgen. Niet Van der Have, maar André Vink werd de grote man bij HSC. Met twee treffers zorgde hij in Schie dam voor de 1-2 zege op ODC. De Schiedammers, hekkensluiters in de vijfde klasse, kwamen nog wel op een 14) voorsprong door een doelpunt van Mare Sommer, maar in de tweede helft ging langzaam Jiet licht uit bij ODC. opi.j Trainer Ronald Scholte gaf twee redenen voor h'ét minder presteren na rust. „We kregen een mentale tik door de 1-1 uit een penalty die naar mijn mening onterecht werd toegekend. De koppies gin gem toep hangen. Bovendien zijn we voor dit duel eerden te ruggekeerd van een trainingskamp en mijn spelers kampten met de naweeën van de trainingen." Rotterdam Het gaat nog steeds niet naar wens bij Juventus. Ook na de winterstop slaagden de Schie damse basketballers er niet in eindelijk eens een be gin van een reeks successen op de rails te zetten. De ploeg van coacli Peter van der Waal verloor in Rotter dam met 67-47 van de reserves van Gunco/RB. Na deze wedstrijd had de Schiedamse coach niet echt redenen om ontevreden te zijn. Halverwege leidde Gunco wel met 38-30, maar gestreden was de strijd op dat moment nog geenszins. Vooral in de eerste tien minuten na de hervatting hadden de Rotterdam mers, met John Delgado (ex-Juventus overigens) en Laurens Rogier in de hoofdrollen, de handen vol aan Juventus en de Rotterdamse marge slonk in die pe riode naar een voor Schiedamse begrippen aanvaard baar verschil In de slotfase verloor Juventus, vooral aanvallend, de grip op de wedstrijd volledig, liep een duidelijke ach terstand in de rebound op en omdat de Gunco-aanvai heel attent bleef spelen, liep het verschil wat geflat teerd in Schiedams nadeel op. Bij Juventus kwam al leen Ronald van Ooijen (11) inde dubbele cijfens.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6