Rebellen uit Freetown verjaagd Irak dreigt VS, VS dreigt terug Cresson nog niet buiten gevaar na anti-fraudeplan Pornokoning Flynt pakt Republikein Rob Barr aan Turkije heeft nieuw kabinet onder Ecevit Alarm over dreigende hongersnood hoofdstad Sierra Leone Doodgemarteld voor een vrij Atjeh Belgrado verlengt ultimatum m% a 4SP& J| ^ISHbS %\w&é§* 1998 wereldwijd warmste jaar Perm bedreigd door giftig zuur Protesten in hoofdstad Haïti Acht voetbalfans doodgedrukt Onderzoeknaar straling A-proeven Front National nu opgesplitst Arens kandidaat tegen Netanyahu Roodborstjes sterven aan drank Rotterdams Dagblad Dinsdag 12januan 1999 lA f' Washington—Afgelopen jaar was 'met een ruime marge' wereld wijd het warmste jaar ooit geme ten, hebben onderzoekers van het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA gezegd. Volgens de weer kundigen duiden de temperatu ren van 1998 op bet warmer wor den van de atmosfeer. NASA zet dat de gemiddelde wereldtempe- ratuur vorig jaar van 14,72 graden Celsius 0,18 graad hoger lag dan het voorgaande record dat over 1995 werd gemeten. Moskou De drinkwatervoorzie ning in de Russische stad Perm (Oeral) wordt bedreigd door het zeer giftige zuur fenol, dat door een failliete fabriek in de rivier is geloosd. Het fenol, een organisch zuur, drijft in het water van de ri vier Kosva. Het drinkwater voor één miljoen inwoners van Perm wordt gewonnen uit de rivier. Port-Au-Prince Woedende de monstranten die eisten dat presi dent René Preval het parlement naar huis stuurt, hebben gisteren in de Haïtiaanse hoofdstad Port- au-Prince barricades van auto banden in brand gestoken en bus sen met stenen bekogeld, De de monstranten zijn kwaad over het besluit van het parlement om en kele staatsbedrijven te verkopen, waardoor meer dan 5000 werkne mers van deze bedrijven op straat komen te staan. Cairo In de Egyptische haven stad Alexandrië zijn gisteravond acht voetbalfans vertrapt en dood gedrukt in het gedrang van 25.000 mensen die een stadion probeer den binnen te komen. Volgens de autoriteiten ontstond de toeloop nadat bekend was geworden dat een wedstrijd in het toernooi om de Egyptische beker niet direct op de televisie zou worden uitgezon den. De toegangshekken tot het stadion werden pas geopend na dat zich een grote menigte had verzameld. De wedstrijd ging on danks de tragedie gewoon door en er werd alsnog een directe televi sie-uitzending verzorgd. Canberra De Australische rege ring heeft gisteren een onderzoek gestart naar het voorkomen van een dodelijke vorm van botkan- ker onder 15.000 Australiërs die dertig jaar geleden mogelijk heb ben blootgestaan aan straling van Britse atoomproeven. Onderzoe ker Sue Rabbitt RofT van de Uni versiteit van Dundee in Schotland concludeerde vorige week dat on der het Britse personeel dat bij de atoomproeven betrokken was va ker de botkanker multiple mye- loom voorkomt dan normaal. De atoomproeven werden tussen '52 en '62 gehouden op de Monte Bel- lo Eilanden bij de noordwestelijke kust van Australië en in de Zuid- Australische woestijn. Saint Cloud - Met de aankondiging dat hij een door rivalen binnen de partij belegd partijcongres niet zal bijwonen heeft de Franse ul trarechtse politicus Jean-Marie Le Pen gisteren de splitsing van zijn Front National vrijwel offici eel gemaakt. Rivaal Bruno Mé- gret, tot voor kort de tweede man in de partij, heefthet spedalecon- gres voor 23 en 24 januari uitge schreven. Tel Aviv De voormalige Israëli sche minister van Defensie en Buitenlandse Zaken Moshe Arens (73) stelt zich kandidaat voor het premierschap in de aanloop naar de verkiezingen van mei. Dat be tekent dat hij het binnen de Ii- kudparüj in de strijd om hex poli tiek, leiderschap gaat opnemen op tegen premier Netanyahu. De par tij .kiest op 25 januari haar pre mierskandidaat. Arens was inder tijd fel tegen het vredesakkoord met Egypte van 1S73 en legen te rugtrekking van Israël uit de Si- naï. Maar hij vindt nu dat de ak koorden met de Palestijnen on omkeerbaar zijn evenals een Pa lestijnse staat. Freetown De West-Afrikaanse vredesmacht (Ecomog) heeft gisteren praktisch' alle opstandelingen uit het centrum van de Sierraleoonse hoofdstad Freetown verdreven. De vredes macht slaagde daarin na de aanvoer van ruim duizend man versterkingen. Ecomog-militairen probeerden la ter op de dag de laatsie opstande lingen en sluipschutters op te spo ren en te verjagen. Een deel van de opstandelingen houdt zich nog schuil in woningen. De troepen van Ecomog, voorna melijk uit Nigeria afkomstig, vochten sinds vorige week tegen de rebellen om de heerschappij van het centrum van Freetown, De opstandelingen van het Revo lutionair Verenigd Front (RUF) waren vorige week woensdag bij dageraad de stad binnengedron gen. Op hun terugtocht maandag sta ken de rebellen in het oosten van de hoofdstad talloze huizen in brand. Ook verschansten zij zich regelmatig achter burgers die zij als menselijke schilden misbruik ten. De in het nauw gedreven RUF-strijders hadden de inwo ners van de stad met nog omvang rijkere branden gedreigd. Maar na de komst van Ecomog-verster- kmgen kozen de rebellen voor verdere terugtrekking. De RUF, die door liet regime m het aan grenzende Liberia militair wordt gesteund, houdt nog wel de touw- tjes in handen in bijna de hele noordelijke helft en het uiterste zuidoosten van Sierra Leone. De gevechten in Sierra Leone laaiden op ondanks een gezamen- lijke oproep tot een staakt-het-vu- ren vonge week donderdag van president Kabbah en de politieke RUF-leider Foday Sankoh, die wegens een staatsgreep ter dood is veroordeeld en gevangen zit. De militaire commandant van het RUF, Sam Bockane, wil zich pas aan het staakt-het-vuren houden als Sankoh wordt vrijgelaten. Internationale hulporganisaties hebben gisteren, alarm geslagen over het lot van de burgerbevol king m Freetown. Als de zware ge vechten voortduren worden hon derdduizenden inwoners met hongersnood bedreigd. De men sen kunnen hun huizen niet uit om aan voedsel te komen, de ge wonden te verzorgen of de doden te begraven. Al voor de strijd op laaide voedde de VN m Sierra Leone, een van de armste landen ter wereld, meer dan zestigdui zend mensen. Santa RosaDat alcohol meer kapot kan maken dan je lief is geldt ook voor vogels. Inwo ners van het Califomische Santa Rosa werden afgelopen dagen geconfronteerd met meer dan 100 roodborstjes die uit de bomen vielen en dood op de stoep of in hun voortuin ble ven liggen. Oorzaak: overmati- gealeoholconsumptie. Martha Bentley van het plaat selijk Centrum voor de Red ding van Vogels kwam zondag achter de doodsoorzaak nadat ze had gezien hoe een grote groep vogels rondom een paar grote esdoorns fladderde. Ze hadden allemaal paarse vlek jes rondom hun snavels van de besjes die hun favoriete voed sel vormen. Door het ongebruikelijk koude weer bleven de besseri langer aan de boom en zijn ze aan de tak gaan gisten. Een paar jaar geleden vond een groep spreeuwen op dezelfde wijze de dood, zei Bentleywier theo rie nog door de autoriteiten - moet worden bevestigd. Er zal onderzoek worden verricht op enkele van de dode beesten. Familieleden scharen zich om het lijk van een dorpeling uit Atjeh, die werd doodgemarteld door het Indonesische leger. Vier Atje- hers werden gedood en tientallen anderen raakten gewond nadat ze waren gearresteerd en gemarteld door militairen die op zoek waren naar de leider van Vrij Atjeh' Ahmad Kangdang. De acties van het leger op Sumatra hebben geleid tot nieuwe opstanden tegen het centrale regime In Jakarta. Foto epa Straatsburg De leider van de christen-democraten in het Euro pese Parlement Martens sprak gisteren, tijdens het debat over fraude en incompetentie op het hoogste niveau, van een 'zware politieke crisis' die door de Euro pese Commissie zelf is veroor zaakt. Martens riep op tot harde maatregelen „want zachte heel meesters geven stinkende won den". Ook de socialistische fractie vroeg commissievoorzitter Santer bin nen drie maanden een plan van fraudeaanpak gereed te hebben. Veel kritischer waren de libera len. Fractieleider Cox hekelde de wijze waarop de commissie als ge heel haarleden Cresson en Marin in bescherming nam. „Het proces van verrotting komt nooit tot stil stand zolang het schild van de commissie erboven blijft han gen," zei Cox. De Groenen gingen het verst en eisten onverwijld het vertrek van Santer en zijn colle ga's. De commissievoorzitter greep het debat echter aan om een acht- puntenplan te presenteren om fraude, vriendjespolitiek en on doorzichtigheid aan te pakken. Santer sprak van een 'zero-tole- rance' benadering van welke frau de dan ook. Het benoemen van fa milie of kennissen als hoogge plaatste en dik betaalde tijdelijke krachten wordt met onmiddellij ke ingang stopgezet. Het uitbeste den aan adviesbureaus van mil jarden-projecten zal eveneens kri- De zetel van de Franse Euro commissaris Edlth Cresson wankelt nog steeds. FotoReuters tisch worden doorgelicht. Het eer ste slachtoffer in deze is al geval len: bureau Agenor, dat het oplei dingsprogramma Da Vinei op be denkelijke wijze uitvoerde, is on der strikte curatele gesteld. Nieuwe plannen Verder zegde Santer toe dat de nieuwe fraudebestrijdingsdienst OLAF geheel onafhankelijk zal kunnen optreden. Daarover vindt overleg plaats met het parlement Dat parlement zal ook beter van informatie worden voorzien, om dat er volgens Santer 'nogal wat gebreken zijn'. Uiterlijk eind '99 moeten alle nieuwe plannen op de rails staan, omdat dan de termijn van de huidige commissie is afge lopen. De twee grootste fracties, socialis ten en christen-democraten, toon den zich na afloop v^n het debat tevreden met de toezeggingen van Santer. „Weliswaar komen ze laat, maar het is nog niet te laat," luidde de reactie. De liberalen zijn het daar mee eens. Over de op roep aan Cresson en Marin om op te stappen, zijn de parlementari ërs verdeeld. Marin krijgt vanwe ge zijn publieke boetedoening het voordeel van de twijfel, maar Cresson is nog niet uit de geva renzone. „Zij zong haar oude liedje op de bekende onhebbelijke manier," oordeelde Maij-Weggen. Morgen bepalen de partijen hun definitie ve standpunt, voor de stemmin gen van donderdag. Door John Wanders Washington Larry Flynt, uitge ver van het seksblad 'Hustler', heeft vannacht de naam onthuld van zijn tweede slachtoffer. Het gaat om Bob Barr, Republikeins afgevaardigde uit de staat Geor gia. Flynt zegt het onomstotelijke bewijs te hebben dat Barr zijn vo rige echtgenote bedroog. Het con greslid gedroeg zich vólgens Flynt in zijn privé-leven op een wijze „die volkomen haaks stond op de moralistische en ethische principes" die Barr bij voortdu ring verkondigde in relatie tot de Lewinsky-zaak. Bob Barr ontpop te zich het afgelopen jaar als een van de felste critici van president Clinton. f Barr, lid van de justitiecommissie van het Huis van Afgevaardigden, maakt deel uit van het team van aanklagers in de rechtszaak tegen de Amerikaanse president. De rechtszaak tegen Clinton begint donderdag in de Senaat met het betoog van de aanklagers. Barr is een uitgesproken conservatief po liticus. Hij is een groot pleitbezor ger voor het herstel van traditio nele normen en waarden in het Amerikaanse gezin, ook al is hy zelf tot twee keer toe gescheiden. Hij schreef Flynt recentelijk een brief waarin hij de nu tegen hem geuite beschuldigingen ontken de. Flynt smijt bij zijn jacht op hypo criete Republikeinen met alleen rfiet groot geld, hij maakt ook ge bruik van privé-detectives, van wie sommigen zijn opgeleid door de FBI en de CIA Hij beweert met grote stelligheid dat Barr zijn Rechts: Bob Barr, Repu blikeinse van Clinton, zou verschil lende malen overspel hebben ge pleegd Larry Flynt in Hollywood met achter zich een lijf wacht en eenass s- tente, FotoANP tweede echtgenote bedroog met de vrouw die later zijn derde echt genote zou worden. Barrs derde echtgenote beriep zich tijdens een formeel verhoor door advocaten op haar grondwettelijke recht om te zwijgen. Aan Geraldo Rivera van CNBC vertelde Flynt gisteravond alvast dat Barr zich heeft beroepen op een wet in Georgia die vergelijk baar is met het Amerikaanse Vijf de Amendement, Barr weigerde bij zijn echtscheidingszaak onder ede te antwoorden op de vraag of hij overspel had gepleegd met een vrouw die later zyn derde echtge note zou worden. Dit bewijst vol gens Flynt hoe hypocriet Barr is. Rivera toonde in zijn show een brief van Barr aan Flynt waarin die de beschuldigingen van Flynt obsceen noemt en ontkent dat hij ooit onder ede heeft gelogen, iets wat hij Clinton verwijt. Larry Flynt is een fan van Clinton. Hij stemde by de presidentsver kiezingen van 1992 en 1996 beide keren op de Democraat. Flynt zegt met zijn campagne de schijn heiligheid van Clintons tegen standers aan de kaak te willen stellen. Hij zei vannacht voor NBC-televisie te verwachten dat de Republikeinse partij in puin zal liggen als hij klaar is met zijn campagne. Die campagne heeft hem inmiddels vier miljoen dollar gekost. Flynt zal binnen afzienbare tijd een eenmalig uitgave van het blad 'The Flynt Report' op de markt brengen. In dat rapport, dat onge- twjjfeld gretig van de hand zal gaan, zullen naar zijn zeggen nog minimaal acht prominente Repu blikeinen worden 'ontmaskerd*. Flynt loofde in oktober in een pa ginagrote advertentie in onder meer het dagblad The Washing ton Post een miljoen dollar uit aan vrouwen die een affaire hadden gehad met een congreslid en die daarvan een geloofwaardig be wijsstuk konden leveren, bijvoor beeld een brief of een boodschap op een antwoordapparaat. De Republikeinse leider Bob Li vingston uit Louisiana was het eerste slachtoffer van 'premieja ger' Flynt. Livingston, door zijn partijgenoten naar voren gescho ven als de nieuwe 'speaker' in het Huis van Afgevaardigden, kon digde op 19 december, twee dagen na de onthulling over zijn seksle ven, zijn plotselinge vertrek aan uit de politiek. Washington/Bagdad—Het Iraakse bewind blijft de VS en Groot-Brit- tannie provoceren. Gisteren deed zich een nieuw voorval voor. In het vijfde incident in twee weken bestookten Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen met raketten en precisiebommen twee raket- lanceeriimchtingen bij het noor delijk gelegen Mosul, die de toe stellen in het vizier hadden geno men. Waarom Bagdad de Amerikanen en de Britten blijft tarten is niet duidelijk. Waarschijnlijk zijn de Iraakse acties deels voor binnen lands gebruik en deels om de Vei ligheidsraad verder uit elkaar te spelen. Dne van de vijf perma nente leden ChinaRusland en Frankrijk waren niet gelukkig met de jongste bombardementen op Irak en zijn voorstander van een verlichting van de sancties te gen Irak. De Amerikaanse minister van De fensie Cohen waarschuwde Bag dad vanmorgen dat haar strijd krachten „de prijs zullen blijven betalen" voor het uitdagen van Britse en Amerikaanse gevechts vliegtuigen. „Wij zullen onze manschappen blijven bescher men en alle maatregelen nemen die nodig zijn." De VS sturen acht extra F-16's naar het zuiden van Irak. Met de nieuwe vliegtuigen komt het totale aantal Ameri kaanse toestellen voor de zuidelij ke no-flyzone op 193. Washington gaf te kennen onge acht het Iraakse wapengekletter te zullen blijven controleren of Bagdad het vliegverbod boven het zuiden en noorden naleeft. Boven Irak werden na de Golfoorlog in 1991 no-flyzones ingesteld om de sjiieten en Koerdische minder heid te beschermen tegen lucht aanvallen van Saddam Hussein. Alles wijst erop dat de president een nieuw offensief is gestart te gen deze bevolkingsgroep, die een kleine meerderheid vormt binnen Irak. Washington meldde dat Bagdad in december massaexecuties heeft uitgevoerd. Het zou gaan om ongeveer vijfhonderd gedeti neerden, burgers en militairen, onder wie een divisiecomman- dant. De VS beschouwen dit als een nieuwe aanwijzing dat het be wind van Saddam steeds zwakker wordt. Als antwoord op de recente drei gementen van Saddam aan zijn buurlanden bracht Koeweit een deel van zijn strijdkrachten in de hoogste staat van paraatheid. Sinds de Golfoorlog is het leger van Koeweit altijd paraat geweest Een paar keer werd het in ver hoogde staat van paraatheid ge bracht, maar niet eerder in de al lerhoogste staat. De nieuwe premier van Turkije Bu- al enkele ma len eerder Ankara De Turkse sociaal-de mocratische leider Bülent Ecevit heeft gisteren ;zyn minderheids regering gepresenteerd nadat president Demirel hem ofieieel tot premier had benoemd. Vorige week wees Demirel Ecevit al aan als kandidaat-premier. De formatie heeft zes 'weken ge duurd. De vorming van een nieu we regering was nodig door het af treden van het minderheidskabi- net-Yilmaz op 25 november we gens een corruptieschandaal. De nieuwe regering telt slechts 24 ministers tegen 37 in het kabinet- Yilmaz, waarin Ecevit vice-pre mier was. Op Buitenlandse Zaken blijft minister Ismail Cem zitten. Ook minister Sukru Sina Gurel van Europese Zaken is herbe noemd. Ecevit had ai eerder gezegd dat hij een kleiner kabinet wilde om dat er al op 18 april verkiezingen zijn. Ecevit heeft twee pogingen ge daan een regering te vormen. Zijn eerste zag iry vorige maand mis lukken. Vorige week woensdag mislukte een formatiepoging van de rechtse politicus Yalim Erez. Hij slaagde er niet de leiders van de twee conservatieve partijen, Yilmaz van de Moederlandparty en giller van de Partij van het Juiste Pad, dichter bij elkaar te brengen. Yilmaz en QiÜer hebben Ecevit nu echter toegezegd een regering onder zijn leiding in het parlement te steunen. Gerespecteerd Bülent Ecevit is een veteraan in de Turkse politiek. Hij heeft alge meen respect verworven, en een relatief kleine maar invloedrijke aanhang. Ecevit is byna de ver persoonlijking van de Turkse re publiek van 1923, die twee jaar voor zijn geboorte in Istanbul werd uitgeroepen. Hij is beetje links, steeds nationalistischer en onverminderd fel tegen een ver menging van staat en religie. Ecevit was voor de relatief linkse Republikeinse Volkspartij (CHP) al drie keer premier in de turbu lente jaren zeventig. De CHP was de partij van de stichter van de re publiek, Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938). Ecevit was tijdens zijn eerste pre mierschap de man die in 1974 Cy prus aanviel en het noorden van het eiland bezette. Dat heeft hem toen in zyn land het respect van de strijdkrachten en algemene populariteit gegeven. Ecevit kreeg het wel een keer met het leger aan de stok. De strijd krachten pleegden in 1980 een staatsgreep en beschuldigden Ecevit van hoogverraad en arres teerden hem enkele malen, mede wegens zyn tirades tegen de re pressie. Hij werd echter gauw ge rehabiliteerd en startte in 1985 met zijn vrouw Rahsan de Demo cratische Partij van Links (DSP). Net als de CHP is de DSP niet groot maar ze heeft veel invloed in de Turkse politiek. Ecevit probeert nog steeds het lei derschap van links Turkije te ver werven met zijn DSP. Zijn politie ke denkbeelden zyn niet meer zo links als in de dagen dat hij in de jaren vijftig door een arbeiders- district voor het eerst tot parle- menstlid werd gekozen. Ecevit geniet nog steeds algeme ne waardering, In tegenstelling tot zijn collega's m de Turkse poli tiek heeft hij de naam volstrekt niet corrupt te zyn. Sommige col lega's beschouwen Ecevit als een excentriekeling. Zo Iaat hij ge woon zijn hond uit in de buurt waar hy woont en doet hij zelf boodschappen. Hij rijdt in een ne gen jaar oude, roestige auto van Turkse makelij en heeft nog steeds geen grote geïmporteerde Mercedes-Benz gekocht. Belgrado Belgrado heeft giste ren in de opstandige provincie Kosovo een beetje de druk van de ketel genomen De Joegoslavische machthebbers verlengden het ultimatum aan de Albanese rebellen om acht Joego slavische soldaten vrij te la ten. De regering in Belgrado toonde zich wat soepeler na een gesprek met de huidige voorzitter van de O rganisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE), de Noorse minister van Buiten landse Zaken, Vollebak. De mi nister riep de rebellen van het Kosovo Bevrijdingsleger (UQK) op de militairen op vrye voeten te stellen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1