li 7 'Jordan was en zal altijd de beste blijven' sa Ivy Critchlow het fanatisme voorbij Superster hakt knoop door en stopt met basketballen Michael Jordan heeft record aantal prijzen Gelegenheidsguard is nog van grote waarde voor The Hurricanes ,'■^1 if Van den Broek international af Maffhijsse stijgt twee plaatsen Jeroen van Dijk verliest in Seoul Spelen in Salt Lake City niet in gevaar Lafeber geplaatst 'El Smallo' vijf keer trefzeker Rotterdams Pagblad Woensdag 13 januari 1999 0 Rotterdam Tnge van den Broek heeft gisteren haar carrière als in ternational beëindigd. De verde digster van de hockeyclub Rotter dam kan het drukke programma van de selectie van bondscoach Tom van 't Hek niet langer combi neren met haar werk. Van den Broek maakte haar beslissing voorafgaand aan de training van Oranje in Amsterdam bekend. De Rotterdamse (27) speelde 46 keer voor het Nederlands team, in welke wedstrijden ze driemaal scoorde. Ze maakte deel uit van de groep, die vorig jaar tijdens het WK in Utrecht zilver won. De vori ge maand nog reisde Van den Broek met Oranje naar Argenti nië. Van die trip keerde ze terug met een duimblessure. De verde digster blijft wel actief voor hoofd klasser HC Rotterdam. Melbourne - Margriet Matthijsse is bij het WK zeilen na vier races in de Europe-klasse gestegen van de vierde naar de tweede plaats. Zy werd gisteren achtste en vierde en heeft daardoor slechts vier punten achterstand op leidster Shirley Robertson uit Engeland. Wereldkampioene Carolyn Brou wer, die een slecht begin kende vanwege een diskwalificatie, maakte een reuzensprong in het klassement Zij steeg van de 58e naar de 25e plaats, dankzij een eerste en zesde plaats op de twee de dag van het toernooi. Boven dien mogen de deelnemers hun slechtste resultaat schrappen. In de klasse 470 eindigden Lisa Westerhof en Alexandra Verbeek dinsdag in de tweede race van de finales als derde. In de tussen stand na drie races staat het duo zevende. Martijn van Muyden kende bij de mannen in de Finn- klasse een betere dag dan maan dag. Toen werd hij in de laatste ra ce gediskwalificeerd. Gisteren won de Nederlander de eerste ra ce en werd hjj in de tweede twaalf de, waardoor hij in het klasse ment opklom naar de zesde plek. Seoul - Jeroen van Dijk is er niet- in geslaagd om de tweede ronde van de Korea Open te bereiken. De Rotterdamse sportman van het jaar 1998 verloor van de Indiër Gopiehand, 9-15,15-11 en 7-15. De Nederlandse badmintonners Dicky Palyama en Tjitte Weistra kwamen wel een ronde verder in het met 500.000 gulden gedoteer de gandprixtoemooi. Palyama won van de Indiër Rimarocü (15- 12 en 15-9) en treedt in de volgen de ronde aan tegen de Zweed Bengtsson. Weistra klopte de Pool NiedzwiedsM in 15-11 en 15-8. Door Jan van der.Nat Rotterdam Bij de basketbalfan staan vele momenten van 'His Royal Atmess' in het geheugen gegrift. De loopbaan van Michael Jordan (bijna 36) was per slot van rekening één lange ketting van hoogtepunten. Twee daarvan markeren nadrukke lijk de carrière van de Amerikaanse superster, die uitgerekend nu de National Bas ketball Association (NBA) zulke moeilijke tijden doormaakt, zijn kroon ter be schikking stelt. De vraag is alleen: aan wie? Voor het eerste moment moet worden teruggegaan naar 1982. Naar de finale van de NCAA, het college-basketbal. North Carolina speelt tegen Georgetown. Vlak voor tijd zorgt een magere, eerste jaars speler voor het winnende schot van de wedstrijd. Daarmee bezorgt h(j de inmiddels legenda rische coach Dean Smith van North Carolina dienst eerste kam pioenschap. Zijn naam: Michael Jordan. Laatste seconden Voor het tweede moment moet een sprong worden gemaakt naar 14 juni 1998. Plaats van handeling het Delta Center in Salt Lake City. Het zijn de laatste seconden van de zesde wedstrijd in de finale reeks tussen Utah Jazz en Chica go Bulls. Iedereen heeft 2ich ver zoend met een terugkeer naar Chicago voor de allesbeslissende zevende wedstrijd. Iedereen? Nee! Niet Michael Jordan. In een uiterste poging steelt hij de bal van Kar) Malone, dribbelt naar de andere kant en drukt op de kop van de bucket af. Weer hij. Weer Michael Jordan. De Bulls gaan, zonder hun tegenstander, terug naar The Windy City om de zesde NBA-titel in acht jaar te gaan vie ren. Er zal in de verkorte competitie, die in februari begint, geen zeven de kampioenschap aan worden vastgeplakt. Vandaag kondigde Michael Jordan officieel aan te stoppen. Daarmee komt een einde aan een tijdperk, waarin de Bulls tot grote hoogte stegen. Een tijd perk dat in de geschiedenis van het basketbal synoniem zal zijn aan Michael Jordan. Standbeeld Normaal gesproken wordt er voor mensen die zó hun stempel op iets hebben gedrukt een standbeeld opgericht. Maar dat hoeft niet meer. Het beeld van Michael Jor dan staat al, sinds zijn eerste af scheid in oktober 1993, voor de hoofdingang van het United Cen ter, de thuishal van de Bulls. 'Best There Ever Was, Best There Will Ever Be', luidt de inscriptie. Een korte, maar uiterst kernachti ge samenvatting. Natuurlijk waren Wilt Chamberlain, Bill Russell, Larry Bird en Magic Johnson kanjers van basketballers. Zoals eigen lijk alle vijftig de mannen, die in 1997 bjj het 50-jarig bestaan van de NBA werden gekozen by de beste 50 spelers aller tjjden. Maar niemand kan de vergelij king met 'MJ' doorstaan. Mediacircus Door het noodgedwongen uitstel van de competitie heeft Michael Jordan extra veel tijd gehad om zijn beslissing te nemen. Van meet af aan heeft hij gezegd dat niet te doen, voordat de 'lockout' voorbij zou zijn. De overeenkomst tussen de eigenaren en de spelers was nauwelijks een feit of het complete mediacircus ging naar hem op zoek. Maar Jordan heeft zo zijn eigen plekjes om zich af te schermen tegen de buitenwereld. Meestal ergens tussen de eerste en de achttiende hole van een luxueus golfcomplex. Natuurlijk stond zijn besluit al vast. Eigenlijk al vanaf dat mo ment in Salt Lake City, toen Phil Jackson, de coach van Chicago Bulls, zijn vertrek aankondigde. Onmiddellijk koppelde Jordan een verlenging van zijn loopbaan aan de terugkeer van Jaekson op de bank van de Bulls. Talloze po gingen werden gedaan om de 'Zen Master' uit Montana over te halen. In het belang van de Bulls, van Michael Jordan en van de he le NBA. Alle pogingen waren ver geefs en met het verstrijken van de tijd rezen de twijfels over de MichaelJordan. Graphic News plannen van Jordan. Een maand je geleden meldde Charles Bar- kley (Houston Rockets), tegen stander, maar vooral vriend van Jordan, dat het voorbij was. Jor dan had hem dat zelf gezegd. Er gens op een golfbaan, want ook die passie delen ze. Veel aandacht werd er niet besteed aan de op merking van 'Sir Charles', die niet in zijn eerste leugentje is gestikt. In betrekkelijke stilte werkten basketbaljoumalisten echter aan verhalen, overzichten en staatjes GRAPHIC NEWS voor wat je gerust een necrologie kunt noemen. Vandaag is de basketballer Mi chael Jordan 'begraven', morgen zal de mens Michael Jordan op staan. Al zal hij waarschijnlijk nooit helemaal een normaal leven kunnen leiden. Vanaf zijn win nende schot in de NCAA-finale van 1982 is hij namelijk geleefd. De eerste twee jaar op college ging het nog wel, maar nadat de Chicago Bulls hem in 1984 kozen in de traditionele eollege-draft was het over met de rust. Nooit een restaurant kunnen bin nenstappen om een hapje te eten, nooit eens ongestoord kunnen winkelen. Nooit werd hij echt met rust gelaten. Niet door de fans, niet door de media. Het ritueel na een wedstrijd was altijd hetzelfde. Razendsnel douchen en aankle den. Immers, volgens de regels van de NBA gaan een kwartier na afloop van een duel de deu ren van de 'lockerroom' open voor de pers. Terwijl de an dere Bulls met rust wer den gelaten zochten twintig, dertig mannen en vrouwen, met schijf- blokken, camera's en opnameapparaten in de aanslag, een plekje rond een lege stoel voor de kast met het wereldberoem de nummer 23. De troon van 'His Royal Aimess'. Later, op weg naar de spelerslounche of zyn auto, moest hij worden be schermd door, zoals hij ze zelfs noemde, zyn Tellow Jackets', een stuk of vier bodyguards in op vallend gele jasjes. Brute roofmoord Michael Jordan werd geleefd. Zelfs toen in augustus 1993 zijn vader het slachtoffer werd van een brute roofmoord. De rust die Michael Jordan toen probeerde te vinden, vond hij niet. Twee maanden nam hy de tijd om zijn leven op een rijtje te zetten, op 6 oktober 1993 kondigde hij zijn afscheid aan. Hjj ging.,.honkballen. Van zijn baas Jerry Reins- dorf kreeg hjj de kans in de organisatie van de White Sox, even als de Bulls eigendom van de steenrijke zakenman uit Chicago. Maar nog kreeg Jordan geen rust. De wed strijden van de Birmingham Ba rons, een opleidingsteam van de White Sox in Alabama, werden uit en thuis in uitverkochte stadions gespeeld. Een jaar probeerde hjj het, maar de basketbalster slaagde er als honkballer niet in de top te halen. Natuurlijk hadden de White Sox hem kunnen promoveren naar het major-leagueteam en natuur lijk had dat extra toeschouwers opgeleverd, maar zelfs in de Ver enigde Staten worden commerci ële belangen wel eens aan de kant gezet. Supermens Anderhalf jaar na zijn afscheid keerde Michael Jordan daarom te rug bjj de Bulls. De Indiana Pacers van Rik Smits hadden, hoewel ze de wetjstrjjd wonnen, de twijfelachtige eer om figuran ten te mogen zijn in 'The Show Part Two'. In de paar maanden die het seizoen nog duurde kon Jor dan de Bulls niet meer op de rails krijgen. Maar in de drie jaar er na daverde de trein weer van oost naar west en van noord naar zuid door het land en was door niets en niemand af te stoppen. Maar daar was wel een supermens voor no dig. Geen speler in de NBA heeft zo veel (persoonlijke) prijzen gewonnen en records verbeterd als Michael Jordan. Een selectie. Collegespeler van het jaar: 4983 en 1984. Nieuwkomer (rookie) van het jaar 1985. Vijf keer meest waardevolle speler van het reguliere seizoen: 1988, 1991.1992.1996 en 1998. Zes keer meest waardevolle speler van de NBA finale: 1991,1992, 1993.1996.1997 en 1898. Drie keer meest waardevolle speler van de All Star Game: 1988,1996 en 1998 Tien keer topscorer van het reguliere seizoen: van 1987 t/m 1993 en van 1996 t/m 1998. Acht keer gekozen in het beste vijftal van de NBA 1987 t/m 1993 en 1998. Zeven keer in het beste verdedigende vijftal: 1988 t/m 1993 en 1998. Beste verdediger van het jaar. 1988. Winnaar van de jaarlijkse dunkwedstrijd: 1987 en 1988. NCAA-kampioen met North Carolina: 1982. Olympisch kampioen met de VS: 1984 en 1992. NBA-kampioen met Chicago: 1991,1992,1993,1996,1997 en 1998. Hoogste score ooit 69 punten in 1990 tegen Cleveland. Playoff-record punten: 63 in 1986 tegen Boston. 50+ scores: 37 keer. San Antonio/Salt lake CityDe Winterspelen in 2002 gaan ondanks alle schandalen rond vermeende om kooppraktijken en smeergelden gewoon door in Salt Lake City. Woordvoerster Michele Verdier van het IOC meldde dat gisteren in een reactie op alle ge ruchten. Het lopende onderzoek naar corruptie kan leiden tot het aftreden van maximaal twaalf leden van het In ternationaal Olympisch Comité (IOC). „Uit ons on derzoek blijkt dat er gevallen zjjn van misbruik van privileges door IOC-leden waarbij aftreden niet kan uitblijven," zei Anita DeFrantz, lid van het uitvoe rend comité van het IOC in de krant The San Antonio Express News. „Wij zullen actie ondernemen als het hele onderzoek is afgerond. Naar aanleiding van de verhalen over corruptie binnen het IOC hebben we brieven ge stuurd naar de leden die van hun privileges misbruik hebben gemaakt." De Amerikaanse justitie is bezig met een onderzoek naar de belastingfraude waarvan het organisatieco mité van de Winterspelen in Salt Lake City in 2002 wordt beschuldigd. De organisatie zou bovendien steekpenningen hebben aangenomen. IOC-fid Marc Hodler, die met zijn beschuldigingen over omkooppraktijken de aanzet gaf tot het almaar groter wordende schandaal, vroeg rich hardop af of de Spelen nog wel in Salt Lake City kunnen plaats hebben. Volgens Hodler heeft de negatieve publici teit tot gevolg dat de grote sponsors massaal afhaken. De organisatie van Quebec, de stad die vergeefs pro beerde de organisatie van de Winterspelen in 2002 binnen te halen, dreigt naar de rechter te stappen ris het IOC de gemaakte kosten (15 miljoen gulden) niet vergoedt. De Canadezen vinden dat ze geen eerlijke kans hebben gehad en willen daarom compensatie. Overigens maakte de organisatie van Salt Lake City bekend dat het dopinglaboratorium in Indianapolis is aangewezen ris 'officiéél' lab voor het evenement in 2002. Het laboratorium, opgericht in 1983, is er kend door het IOC. Johannesburg - Maarten Lafeber heeft zich gisteren geplaatst voor het Alfred Dunhill PGA Champion ship, dat morgen in Johannesburg begint. Behalve Maarten Lafeber zullen nog twee Nederlandse gol fers meedoen: Rolf Muntz en Robert-Jan Derksen. Schiedam De zaalvoetballers van Groenoord hebben de wed strijd tegen All Green's 2 met 12-2 gewonnen. Bij rust had de thuis ploeg al een 7-0 voorsprong geno men. Robin Smallegange had met vijf treffers een aanzienlijk aan deel in de score. 'El Smallo' scoor de een tijdje niet zo makkelyk, maar was tegen de ploeg uit Ro zenburg goed op dreef. Met vijf tien doelpunten is hij topscorer van zijn team. Door de zege blijven de Schie dammers, nu met 28 punten uit elf wedstrijden, op de tweede plaats staan in de eerste klasse A Groenoord is Condor Soccer Col lege op twee punten genaderd en heeft bovendien een wedstrijd minder gespeeld dan de ranglijst aanvoerder. Woensdag 20 januari kunnen de Schiedammers de koppositie overnemen. Zij moeten Condor dan wel in eigen huis zien te klop pen. Dat zal een zware kluif wor den, want Condor Soccer College is deze zaalvoetbalcompetitie de enige ploeg die erin geslaagd is Groenoord een nederlaag toe te brengen. Het duel begint om 19.00 uur in sporthal Aexander in Rot terdam. De Schiedamse zaalvoetballers hebben naast de titel nog kans op een andere prijs. In het bekertoer nooi kwam Groenoord een ronde verder door Drenkwaard met 6-2 te verslaan. Sportagenda Tips voor deie rnbriek kunt u doorgeven aan de sportredactie van deze krant, post bns 373,31M AJ Schiedam. De sportredac tie is overdag telefonisch bereikbaar on der 010-2732700 (fax: 0104285227) en in de avonduren onder OI040M310. WOENSDAG 13 JANUARI VOETBAL. Oefenduel: 19.30 Hoek van HoUand-Dorrirech t BASKETBAL: 19.00 R'dam Zuid-Green Eagles (v). Door Arie Bevaart Maassluis Ze heeft méér verleden achter zich dan toe komst vóór zich. De immer voortrazende tijd is daar ove rigens maar deels verant woordelijk voor. Met haar 28 jaar heeft Ivy Critchlow na melijk een leeftijd bereikt waarop een sporter geacht wordt fysiek op z'n sterkst te zijn. Maar zoals elke sport is ook basketbal een samenspel tussen lichaam en geest, en bij Critchlow zijn de scherpe kantjes van haar beleving er 'een beetje' af. Dat een speel ster van haar kaliber, met al le respect, slechts bij The Hurricanes speelt, zegt in wezen genoeg. De blinde ambitie om zo hoog mo gelijk te spelen, de ijzeren wil om te winnen: het zijn voor Critchlow geen drijfveren meer om te bas ketballen. Najaren bij Green Eag les en later in mindere mate bij Sehiestreek 'om het echie' te heb ben gespeeld, gooit ze tegenwoor dig alleen nog voor haar plezier een basketbal. Natuurlijk, een maal in het veld wil ze nog steeds graag winnen, maar daar hoeft echt niet meer alles voor te wij ken. Plezier „Nee, je mag gerust zeggen dat ik niet zó fanatiek meer ben," laat ze weten. „Kijk, aan de ene kant zou ïk best nog willen, maar ik heb geen zin meer in dat verplichte, Ivy Critchlow. Najaren bij Green Eagles en later in mindere mate bij Sehiestreek 'om het echie' te hebben gespeeld, gooitzetegenwoordigalleennogvoorhaarplezier een basketbal. FotoJohndePater dat twee, drie keer móeten trai nen. Zoals ik nu in Spijkenisse één keer train, is genoeg voor mij. Als je een kind hebt, dan kun je ook niet veel hoger spelen, denk ik. Het is nu iekker voor mijn ple zier basketballen ja. Maar dat wil niet zeggen dat ik aan het afbou wen ben hoor." Critchlow kwam een aantal jaren geleden bij The Hurricanes aan waaien. Na enige tijd te zijn ge stopt, besloot ze toen toch maar weer te gaan spelen. „Ik ben na mijn verhuizing naar Spijkenisse via Maijoiein Lewis, die ik kende van mijn periode bij Sehiestreek, bij The Hurricanes terechtgeko men," zegt Critchlow, die haar jeugdjaren bij Green Eagles door bracht. „Omdat ik net was beval len, ging ik lekker op mijn gemak in het derde team spelen. Vorig seizoen heb ik af en toe met het eerste team meegedaan en dit sei zoen ben ik er vanaf het begin bij geweest." Mare Adelmund, trainer-coach van The Hurricanes, was maar wat bljj met 'de komst' van Crit chlow. Met haar ervaring en kwa liteit is de inwoonster van tegen woordig Maassluis namelijk een belangrijke pion in het Spijkenis- ser spel. „Ik sta nu guard," bekent Critchlow, die bij Top Start werkt. „Ik breng de bal op en zorg dat ie dereen zijn lijnen loopt. Inzicht heb ik wel ja, maar eigenlijk is guard niet mijn positie. Vroeger ben ik altijd forward geweest, maar bij The Hurricanes is er een tekort aan goede guards, van daar," As forward werd ze groot by Green Eagles. In Maassluis be hoorde Critchlow tot een talent volle lichting die tot grootse da den kwam. „Ik heb bij Green Eag les en later Sehiestreek promotie divisie gespeeld," weet ze nog. „In Maassluis heb ik het ook nog tot het Nederlands jeugdteam ge schopt. We werden er van de mi ni's tot de dames getraind door Lieuwe van Loon. Die combinatie klikte. Toen hij wegging, is het ei genlijk allemaal uit elkaar geval len en ook minder geworden." Green Eagles Ze stopte na een jaartje Sehie streek gedesillusioneerd, maar heeft inmiddels het plezier in het spelletje bij The Hurricanes her vonden. Of ze een eventuele te rugkeer van haar huidige team naar het rayon zal meemaken, blijft echter de vraag, De Spijke- nissers, die momenteel in de top van de eerste klasse van de kern meedraaien, zullen daarvoor dit seizoen moeten promoveren, want de kans is groot dat Crit chlow volgend seizoen weer bij haar grote jeugdliefde speelt. „Ik woon inmiddels niet meer in Spijkenisse," besluit Critchlow. „Daarom wil ik liever bij een club spelen die dicht in de buurt ligt Ik zit er inderdaad over te denken weer bij Green Eagles te gaan spe len. Het is wel ingestort, maar de kans is toch vrij groot dat ik er vol gend seizoen speel. De afstand naar Spijkenisse is gewoon te groot voor mij. Ik moet naar me zelf kijken. Voor het team is het misschien jammer dat ik wegga, maar het was van tevoren bekend dat ik er speelde omdat het dicht bij was. Laten we zeggen dat we allebei van elkaar geprofiteerd hebben, maar dat het nu tijd is om verder te trekken." Kort Bondig Bij honk-en softbalvereniging Schiedam is onlangs een commissie herensoftbal opgericht om de com-, municatie tussen de drie mannelijke softbalteams te verbeteren De Schiedamse hockeyvereniging Spi rit is maandag 11 januari met een cursus voor de jeugdtrainers begonnen De organisatie is mede in handen van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond Op 27 februari worden de derde Schiedamse judokampioenschappen gehouden Nadere infor matie volgt Voor zaterdag 23 januari staat in de Margriethal het Schiedamse zaalvoetbalkampioen schap op het programma De organisatie is in han den van titelhouder ZW Groenoord Erik Both, van schaakvereniging Spykenisse, heeft het jaarlijkse oliebollen-snelschaaktoemooi van SV Groenoord gewonnen De volgende editie is op dinsdag 28 de cember Hebben de schakers iets om naar uit te kij ken Dat ODC'er Hans Roozen raar uit de hoek kan komen is bekend in voetballend Schiedam, maar zondag tijdens de wedstrijd ODC-HSC was niet ie dereen gediend van zijn breed uitgedragen clublief- de Eén van de Vlaardingse tegenstanders kon het niet waarderen dat Roozen hem een bierdouche wil de geven Een handgemeen kon ternauwernood worden voorkomen Het gerucht dat Harry van Ka pel in beeld zou zijn bij Excelsior'20 om de daar aan het eind van dit seizoen vertrekkende Henri van Leeuwen op te volgen, is door de Schiedammer zelf ontkracht „Ik heb daar de papieren niet voor, dus houdt het snel op," is het nuchtere commentaar van Van Kapel Bij HVO is jeugdcoördinator Cees van der Waal vertrokken Hij kan zich niet langer vin den in het gevoerde beleid* De jury van K&B's Kro kettentest is de trouwe lezers de uitkomst van de test, eind van het vorig jaar op Harga uitgevoerd bij HBSS, nog schuldig De snack van de Schiedamse voetbalclub viel niet al te best in de smaak en werd gehonoreerd met een vfif Dat zijn bijna net zo veel punten als tot op heden in de competitie gepakt zijn De krokettentesters Jan Fels en Hennie Gokke zijn nog altijd niet op een tandem gesignaleerd Ze ker bang dat ze er doorheen zakkenVolgens welin gelichte bronnen viert HBSS dit jaar voor de laatste maal carnaval De KKC, de Kloeke Keilers Club van Excelsior'20 die dit jaar Trafassi naarThurlede haalt, heeft een nieuwe voorzitter: Eric van 't Zelfde „Een van de eerste taken," aldus de kersverse en ambitieuze preses, „is de financiële positie van de KKC weer gezond maken." Ook John Schuorhm- zen, voorzitter van K&B's Krokettentest-jury, heeft kennis gemaakt met het stoeltje schieten dat bij VVK altijd tegen de jaarwisseling plaatsvindt Pas toen de Sparta-mars werd gezongen, wist de voormalig prof raak te schieten K&B plaatst altijd voltreffers!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1