16 Rotterdam Kernafval voor ECT niet interessant Moe van safari in Afrika? Doe 'm in De Hoek Meer gokkasten in Rotterdamse cafés Rotterdam mogelijk opnieuw uitvoerhaven nucleair materiaal Dodewaard Bestuurder kijkt even opzij: drie doden en zwaar gewonde 'Reactie SP op uitnodiging RPhO is wat overspannen' .Lekkend vat aan boord van schip Rotterdam presenteert zich op vakantiebeurs samen met regio RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Woensdag 13 januari 1999 Rotterdam Directeur p, Zee- gers van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest vindt dat het SP-raadslid M Spaas zich 'wat overspannen' en 'niet geba seerd op feiten' boos maakt over een uitnodiging van het RPhO voor het bijwonen van een con cert in Barcelona. Raadslid M. Spaas van de Socia listische Partij heeft die uitnodi ging van het Rotterdams Phil- 1 harmonisch Orkest ontvangen als lid van de commissie kunst zaken. Commissieleden worden met hun partners uitgenodigd voor het bijwonen van een con cert van het Philharmonisch op 31 januari in Barcelona. Raadslid Spaas maakt in vragen aan het college van burgemees ter en wethouders duidelijk het bezwaarlik te vinden dat hij als volksvertegenwoordiger steeds weer vrij kaartjes ontvangt en het helemaal van de zotte' te vinden wanneer hiervoor zelfs gratis vliegretourtjes worden uitgedeeld, zoals voor het be- - zoekje aan Barcelona. Het steekt Spaas te meer omdat er naar zyn mening sprake is van oneigenlijk gebruik van over heidssubsidies. Zeegers vindt dat Spaas met zijn vragen een onjuiste indruk wekt, die niet is gebaseerd op de feiten. Zo bestrijdt hij onder meer dat voor bat bezoek aan Barcelona oneigenlijk gebruik wordt gemaakt Van overheids gelden. - Zeegers: „Het Philharmonisch verzorgt op 28 en 29 januari een 'grote Mahler-uitvoering in De Doelen. Op de 30ste staan we 's middags in Amsterdam voor het VARA Matinee en de -dag erna moeten we voor een uitvoering ra Barcelona zym, Barcelona kunnen we onmoge- - lijk in een zo korte djd over de - weg bereiken, 'dus we hebben een vliegtuig moeten huren om v de meer dan tweehonderd leden van orkest en koor enzo'n vijf- celonateknjgëri^0#f In dat toestd m^^^n^vi^è4^ plaatsen over, emheMeekZee?- "gers een aardigddee ora ledeni van het bestuur, jten hèt.RPJïO; stafleden eh de leden van de^ commissie kunstzaken uit te nodigen mee te gaan naar Bar celona. Zeegers: „Maar we heb ben daarbij duidelijk gemaakt dat we alleen de vrije plaatsen in het toestel ter beschikking stellen. Extra kosten, zoals luchthavenbelasting, veneke ring en hotelovernachting moe ten de genodigden voor eigen rekening nemen." Zeegers noemt het van belang dat mensen die nauw te maken hebben met het wel en wee van het orkest ook de kans krijgen om te zien hoe dat zowel in Rot terdam als in het buitenland presteert. Zeegers: „We vervul len daar een ware ambassa deursfunctie. Het Havenbedrijf gaat bijvoorbeeld ook mee?' Volgens de directeur van het RPhO is het vrijwel ondenkbaar dat het orkest een grote groep mensen zou meenemen naar Barcelona en daar ook de kos ten voor zou dragen. „Tournees zijn zeer duur en we zitten met een heel krap budget Ik ben blij dat ik het zo al rondkrijg?' Cadeau Wat SP-raadslid Spaas betreft doet de reactie van Zeegers wei nig af aan zijn kritiek. „Mensen die meegaan, krijgen toch een retourtje Barcelona cadeau. Het is ook denkbaar dat die vrije vliegtuigstoelen voor een be paald bedrag zouden worden verkocht aan bijvoorbeeld vrienden van het Philharmo nisch. Dan-had er toch wat geld terugverdiend kunnen wor den." In'zijn vragen naar aanleiding van deze zaak herinnert Spaas nog eens aan de regeling die in de maak is eri die paal enjperk - moetstellen aan /giften aan ambtenaren - én - politici binnen de gemeente Rotterdam, De SP is dienaangaande voorstander van de'nuloptie' (er mogen Ke- ;lemaal:geen cadeautjes worden aangenomen)?Vm^;,T^iiseert^ jcfe^asa ;waarschijhlyk "geen" meerder heid is te vmdem^Meti stelling wordt 'dari/bofejié/ge-i dragscode afgewacht'Öie buxgè-1; .meester en wethouders,wfllen< Rotterdam Het aantal gokkas ten in Rotterdam zal fors toene men. De gemeente zegt zich neer te leggen bij het besluit van de Tweede en Eerste kamer die uit breiding van de hoeveelheid kansspelautomaten -de zogehe ten fruitautomaten - in onder an dere cafés toestaan. In de Maasstad betekent dit dat er in de horeca vele honderden extra gokkasten bijkomen. Dit tot treurnis van Rotterdam, dat al ja ren slechts één automaat per kroeg toestaan. Ex-burgemeester Peper schreef destijds een brandbrief aan de Tweede Kamer, om het tij te ke ren. Zonder succes, zo blijkt nu. „Hel expliciete standpunt van de toenmalige burgemeester heeft niet mogen baten," stelt de ge meente. Peper vreesde destijds al een toe name van het problematisch gok- gedrag en gokverslaving door de komst van meer automaten in de cafés. Iets wat wordt onderschre ven door teamleider Steef Merkel- bach van Game Over. Hij denkt dat jonge gokkers van de snackbars -waar gokkasten moeten verdwijnen- naar de kroegen zullen gaan en dat het aantal probleemgokkers door het besluit in Den Haag zal toene men. Discussie De nieuwe Wet op de Kansspelen zal pas in werking treden nadat ook het Speelautomatenbesiuit is aangepast. Dat besluit bevat on der meer de technische eisen die aan kansspelautomaten worden gesteld. De verwachting is dat een en ander op 1 juli 1999 een feit zal zijn. Voorzitter L Michon van de speel automaten branche-organisatie VAN zegt zich af te vragen of het totale aantal gokkasten in de stad werkelijk toeneemt Hij ziet na melijk een 'verschuiving' van fruitautomaten van bijvoorbeeld snackbars naar cafés. „Per saldo zullen het er zelfs minder wor den," meent hij. Verder juicht de branche-organi satie niet te vroeg. Michon vreest dat nu de discussie over de schei ding tussen hoogdrempelige en laagdrempelige horeca zal losbar sten. Hoogdrempelige' krijgen twee kasten, de rest mag geen gokautomaten neerzetten. De eerstgenoemde groep onder nemingen wordt 'joralsnog om schreven als zaken met een drank-en horecavergunning, 'waar het café- of restaurantbe zoek op zichzelf staat'. Bovendien moet een en ander gericht zyn op bezoekers van achttien jaar en ou der. Overigens zal op basis van de nieuwe regels de huidige genera tie gokkasten van de markt ver dwijnen. „Vanaf 2000 komen er hele andere apparaten," stelt Mi chon. Die voldoen aan de zogehe ten 14 punten-regeling, wateven- veel aanpassingen inhoudt. Die moeten onder andere de aantrek kingskracht van de automaten verminderen. Rotterdam— De Beneluxhaven is gisteravond na half elf voor al het scheepvaartverkeer afgesloten, omdat er giftige rook uit een vat aan boord van een Roemeens schip kwam. De rook ontstond door een chemische reactie, ver oorzaakt door de sneeuw en re gen, Rond kwart voor twaalf had de brandweer alles onder contro le. Vier brandweermannen, twee mensen van de Gemeentelijke Havendienst en een loods moes ten voor onderzoek naar het Zui- derziekenhuis. Door Peter de Lange Rotterdam Containerbedrijf ECT heeft geen verzoek ont vangen om transporten van radio-actief materieel uit de kern centrale Dodewaard via de Rotterdamse haven naar Engeland te verzorgen en zegt ook niet bereid te zijn aan zulke transpor ten mee te werken. Daarmee ontkent het bedrijf de bewering van de Rotterdamse Stadspartij dat ECT is aangezocht door de Gelderse kerncentrale om splijtstofstaven te helpen vervoe ren naar de opwerkingsfabriek in Sellafield, Engeland. Tot dusver re vond dit vervoer plaats vanuit de Franse havenstad Duinker ken, maar die route is na protes ten van Belgische bestuurders en milieugroepen nagenoeg geblok keerd. Rotterdam wordt wellichtde nieu we haven waar splijtstof uit Dode waard verscheept gaat worden met de European Shearwater, het schip dat voor Sellafield vanuit Duinkerken ook afval uit andere Europese kerncentrales vervoert. Maar dit schip is aan de kades van ECT niet welkom. „Wij hebben geen belangstelling voor het laden en lossen van deze containers," laat het overslagbe drijf weten. „Het is voor ons com mercieel niet interessant. Het gaat om een klein volume en bo vendien is het transport tamelijk omstreden." De reden dat de naam van ECT door de Stadspartij wordt ge noemd, houdt mogelijk verband met het feit dat de latere fusie partner Quick Dispatch, toen het nog een zelfstandige onderne ming was, vanuit Rotterdam transporten van Dodewaards kernafval naar Engeland verzorg de. Daaraan kwam in 1991 een einde doordat de vakbeweging er, met het oog op de veiligheid van zyn leden, niet langer akkoord mee ging. De mogelijkheid bestaat niette min dat deze activiteiten in Rot terdam worden hervat. Dode waard is dringend op zoek naar een partner in een Nederlandse haven om containers met radio actief materiaal te verladen. De kerncentrale sluit aan het einde van het jaar 2000 zijn deuren en op dat tijdstip moet alle splijtstof uit het complex zijn verwijderd. Nu afvoer niet meer via Duinker ken kan, wordt met spoed naar een alternatief gezocht. Er moe ten nog 180 staven de Noordzee worden overgebracht. Dat bete kent een kleine twintig transpor ten. Woordvoerder F. Bots van kern centrale Dodewaard haast zich te verklaren dat Rotterdam noch enige andere haven met name wordt genoemd in de brief die de kerncentrale eind vorig jaar schreef aan de ministers van Eco nomische Zaken, Volksgezond heid, Milieu en Sociale Zaken. Bots zegt dat de overheid inmid dels gesprekken heeft gevoerd in een of meer havens, maar vindt het 'niet opportuun' te melden om welke steden het gaat. Volgens Bots worden de gesprek ken gevoerd door het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieu (VROM). Dus is het ministerie de aangewe zen instantie om daar eventueel mededelingen over te doen. Navraag bij VROM leert dat men op dit departement 'niet uitsluit dat er informele gesprekken zijn geweest'. Met wie? Voor dergelij ke bijzonderheden wordt verwe zen naar Dodewaard. „Dat regelt zyn transporten buiten ons om." Voor de milieu-organisatie Green peace staat vast dat Rotterdam voor Dodewaard de meest voor de hand liggende keuze is. „In Rot terdam zijn ze tenslotte ook be gonnen. "Waarom zouden ze op nieuw het wiel willen uitvinden?" Greenpeace verwijt Dodewaard dat die instantie 'bijna chantage' pleegt op de Nederlandse over heid. Er is zoveel haast bij het af voeren van het restmateriaal, dat Nederland min-of meer wordt ge dwongen de transporten toe te staan vanuit een eigen haven. Minister Pronk (VROM) heeft het vorig jaar zomer ingestelde ver bod op nucleaire transporten on langs ingetrokken. De Tweede Kamer had geeist dat eerst werd uitgezocht of er in het verleden dingen zijn misgegaan by zulke transporten, en hoe dergelijke on gelukken in de toekomst kunnen worden voorkomen. Volgens Pronks ministerie zyn er in het verleden bij transporten van kernafval te verwaarlozen hoeveelheden radio-activiteit vrij gekomen door 'zwetende' contai ners. De verontreiniging was zo gering 'dat die bij wijze van spre ken met een lapje kon worden af geveegd.' Ook Dodewaard-woordvoerder Bots spreekt van 'ultra-kleine hoeveelheden'. „Als je een fles mineraalwater leegdrinkt, krijg je meer binnen dan wat er op die containers zat." Pronk heeft scherpere controles van de transporten voorgeschre ven, maar volgens Greenpeace is dat allerminst een garantie dat er nu niets meer fout zal gaan. „Er wordt veel te makkelijk aangeno men dat het wel los zal lopen. Veel mensen twijfelen aan de veilig heid. Daarom zeggen wij: zoek eerst eens uit of het niet veiliger kan. Aan meer controles alleen heb je niks." De Tweede Kamer-fractie van Groenlinks is het daarmee eens. Pronk moet harde veiligheidsga ranties geven, voordat vanuit wel ke Nederlandse haven ook nucle air materiaal naar Engeland kan worden verscheept, vindt Croen- Links. Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam ziet geen bezwaren als Rotterdam als uitvoerhaven wordt uitverkoren. Zolang de transporteur maar aan alle veilig heidseisen voldoet. Het gemeen tebestuur heeft geen commentaar op de zaak. Wethouder H. J. Si mons ziet geen noodzaak te reage ren, omdat de gemeente toch geen mogelijkheden heeft nucle aire transporten te verbieden. Zulke transporten worden volle dig door het Rijk geregeld. Door John Bunte Utrecht Het is in het 'Lekker weg in eigen land-paviljoen' even zoeken, maar dan kraakt het toch licht onder de voeten. Schelpen. Dat moet op strand duiden. En dus kan de kraam van Hoek van Holland op de grote vakantie beurs in Utrecht niet ver weg zijn. Van Hoek van Holland? Wat moet dat daar? Daar komen toch alleen Rotterdammers en Westlanders, die zich te stads voor het strand van 's-Gravenzande voelen? Mis. Helemaal mis. De Hoek wil veel meer toeristen ontvangen. En Rotterdam helpt een beetje. Een wereldstad hand in hand met een werelddorp, want als zodanig pre senteert Hoek van Holland zich. In het smalle straatje hebben de Nederlandse kustgemeenten zich verzameld. De Zeeuwse eilanden zijn er, de Noordhollandse bad plaatsen en dus ook Hoek van Holland. Claire de Jonge van Zwijnsbergen-Cannegieter, mar keting-coordinator van de Stich ting Promotie Hoek van Holland toont trots de eigen folder. Net of ficieel gepresenteerd, met het eer ste exemplaar voor de Rotterdam se VW-türecteur Marijke van der Lingen. 'Hoek van Holland a la Carte' heet de brochure en zoals de titel al doet vermoeden wordt nauw sa mengewerkt met de plaatselijke horeca. Onder de naam 'dagme nu' worden er diverse program ma's gepresenteerd met lunch, 'after tea'en diner. Over een paar jaar moet De Hoek een beetje 'Schevenings' zijn ge worden. Er zijn tal van plannen in ontwikkeling om strand en direc te omgeving aantrekkelijker te maken. Maar daar hoeft niet op te worden gewacht. Er zijn nu al mu sea, er is mooie natuur om in te wandelen, fietsen, skaten, step pen (in de brochure wordt een stepsafari rond de camping aan geprezen!) of picknicken. Wie van bloemen houdt, komt in het aan grenzende Westland natuurlijk volop aan zijn of haar trekken. En dan is er vanzelfsprekend ook nog de stormvloedkering int De Hoek heeft niet alleen de Noord zee, maar ook de Nieuwe Water weg. Als eerste. En over een tijdje gaan de plezier en rondvaartboten de hele "Water weg af en maken diverse stops, □aire de Jonge: „Als we straks ook een eigen steiger hebben dan kunnen we nog veel meer samen met Rotterdam gaan doen." Vol gens Marijke van der Lingen is dat ook nadrukkelijk de bedoe ling. „We gaan Rotterdam en de regio helemaal opstoten." De con trasten zullen daarbij centraal staan. De wereldstad en de kleine re gemeenten rondom, die stuk voor stuk hun eigen bijzondere kwaliteiten hebben. Met polder landschappen en dan ook nog een eigen strand voor de liefhebbers. Dnin enkele tientallen kilo- Waar vind je dat? ikken ia. slad pur sang promoten, dat komt later wel weer. „Volgend jaar willen we hier als Rotterdam flink uitpakken. Dan hebben we ook veel meer concreets te bie den. Dan moet er veel meer be kend zijn over het programma dat we in 2001 als Culturele Hoofd stad van Europa gaan krijgen. En dan gaan we natuurlijk ook veel aandacht besteden aan de Euro pese kampioenschappen ve i. later dat jaar," Maar dan nog. Hoort Roto n niet prominent aanwezig te zyn op een grote vakantiebeurs? De stad die zo ontzettend veel belang hecht aan het (internationale) toe risme? Die druk bezig is cruise schepen binnen te halen. Er is no ta bene nog niet eens een eigen stand! Nee, dan Amsterdam en Den Haag; de grote steden waar Rotterdam zich mee kan vergelij- Het was haasten geblazen om de nieuwe VW-informatiegids tijdig voor de start van de vakantie beurs gereed te krijgen. De bro chure, straks ook voor vier gulden in vier talen in de diverse kanto ren te koop, glijdt een dezer da gen in de postvakken van alle ken. Die zijn prominent aanwe zig. De Hofstad met onder meer Madurodam en afbeeldingen van de koninklijke familie en de hoofdstad met twee wassen beel den van de broertjes De Boer. Al lebei in Ajax-tenue. Tsja... Van der Lingen: „We hebben er voor gekozen ons als regio te pre senteren. En dus is er een stand voor Rotterdam, samen met Schiedam, Vlaardingen en Voor- ne." Contrastrijk Rotterdam der halve en vertegenwoordigers van c' deze VWs zijn op deze eerste uilsluitend voor de branche be stemde dag van de vakantie beurs present. (deel)gemeenteraadsleden in Rot terdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland en opVoome Putten. Sommigen zullen verbaasd zyn en roepen 'hebben we dat ook?' Want de samenstellers van de gids hebben bijna alles genoemd dat het interessant zou kunnen maken om hier eens langs te ko men. Het klimcentrum in Berg- schenhoek staat vermeld, de la serzone aan de Overblaak en zelfs Tattoo Bob is present. En wie wist dat er voor tachtig piek al een half uurtje in een Cessna 172 kon wor den rondgevlogen boven Rotter dam? Het wordt zelfs als speciale attractie aanbevolen. Het beeld van Schiedam blijft in de gids die van de stad van jene ver en molens. Vlaardingen ('met drie NS-stations') is de vissers- stad aan het water, die het best in augustus kan worden bezocht. Dan is er het beeldende kunstfes tival Hof van Spektakel en de fietsvierdaagse. Maassluis heeft een centrum vol sfeer en historie. Het Garrels-orgel in de Groote Kerk is voor elke toerist verplich te kost. Voome is 'een ontdekking tussen twee werelden'. Het heeft iets heel eigens tussen de grote stad en de rustieke kust: heden daagse architectuur in Spykenis- se en de vestinggordel van Briel- le. Waar je overigens ook nog lig fietsen kunt huren! Maar je kunt Rotterdam ook nog vanaf een andere kant benaderen of bereiken. En voor die zuidrand zouden eigenlijk deels dezelfde aanbevelingen kunnen gelden. Daar heeft Rotterdam echter geen bemoeienis mee. Dat is van Dor drecht, of beter: de W7 Zuid-Hol land Zuid. In vierkante meters zijn zij nog wat promineter op de vakantiebeurs vertegenwoordigd. Hoek van Hol land biedt niet alleen strand met knispe rende schel pen, mooie natuur om in te wandelen, fietsen, ska ten en step pen, maarook de Waterweg, het aangren zende West- land en de stormvloed kering (foto). Bij dat alles moet De Hoek over een paar jaar ook nog eens een beetje 'Sche venings'zijn geworden. Er zijn tal van plannen in ontwikkeling om strand en directe omge ving aantrek kelijker te maken. Archief foto CorVos/Jonh van Hoek De fraaie polderlandschappen in Alblasserwaard, Hoeksche Waard en Zwijndrechtste Waard zyn daar met name het visitekaartje. En in een variant op de vanuit Rotterdam gebezigde uitdruk king is de kreet van Zuid-Holland Zuid: 'Hoe dichter bij Dordt, hoe groener het wordt'. Exotisch Tot en met zondag zal het publiek massaal toestromen naar de Utrechtse Jaarbeurs voor de Va kantiebeurs '99. Dan worden de bezoekers lekker gemaakt met speciale millennium-trips, alle mogelijke exotische oorden, avon- uurlyke vakanties, zonnige be stemmingen en speciale winter sport-aanbiedingen. Noem het en je vindt het. Bedenk het niet en je treft het eveneens aan. De ver scheidenheid is immens. En de toerist wil het steeds weer anders. Daarom is er hoop voor deze regio. Als de safari's in Zuid-Afrika, Ke nia en Namibië de strot uitkomen dan is er altijd Hoek van Holland nog. Steppen en in de duinen een konijn zien. Daar kun je mee thuis komen. Door Paul Smits Rotterdam Het zaaide op de tweede verdieping van het ge rechtsgebouw op de Kop van Zuid zat gisteren propvol, terwijl zaken voor de politierechter normaliter nooit zoveel belangstelling trek ken. Grofweg zaten aan de ene kant de familie, vrienden en ken nissen van de verdachte en aan de andere kant een slachtoffer in rol stoel en nabestaanden van de drie doden als gevolg van het ongeluk dat M. M. (23) uit Zoetermeer die fatale zesde augustus in 1997 ver oorzaakte. De bleke jongeman maakte gisteren een aangeslagen indruk. Hij zat zenuwachtig op zijn stoel te schuiven, antwoordde amper hoorbaar en zei op het laatst snikkend dat het nooit zijn bedoeling was geweest zoveel leed te veroorzaken. Het is de nachtmerrie van ieder een die op de rijksweg wel eens m de file staat. Iemand die van ach teren aan komt rijden zonder er erg iri te hebben dat de boel stil staat. M. mochtgisteren uitleggen hoe het zo gekomen was. Als rij der van een koeriersdienst had hij het die dag extra druk, maar wat er precies gebeurde op de afslag van rijksweg 20 naar rijksweg 16 in de richting van Breda, het Ter- bregseplein? „Ik kwam van Schiedam en reed naar het Terbregseplein. Zat een tijdje achter een vrachtwagen, die naar Utrecht ging, en reed daar op de uitvoegstrook langs. Het is een route die ik dadelijks ry. Ik bleef naar de vrac: gen kijken om dat ik meende ten lek aan de tank te zien. Daarna was het een war boel. Ik heb niks zier. aankomen," zei M. schuchter. Of hij heeft geremd, wist hij niet. De (knipperende) signalering bo ven de weg met de aanwijzing eerst zeventig en daarna vijftig ki lometer te rijden, was hem ont gaan. De klap waarmee de bestel auto van de koerier en drie perso nenauto's op elkaar botsten, moet enorm zyn geweest Gevolg: in de achterste auto waar M. tegenaan reed waren op slag drie mensen dood. Het ging om een 26-jarige man en zijn 22-jange vriendin uit Schiedam en een 9- jarig meisje uit Veenendaaldat by hen logeerde. Het zusje van dit meisje (toen 11 jaar) raaktezwaar gewond en woonde gisteren in een rolstoel de zitting bij. Zelf kwam de Zoetermeerder er vanaf met een pijnlijke knie en glas scherven in het lichaam. Rechter mr. C. G. Nunnikhoven hield de verdachte verklaringen en ander bewijsmateriaal voor. Diverse automobilisten zeiden wel degelijk de file en de waar schuwing te hebben gezien. En volgens de politie had onder meer 140 meter vóér de botsing een bord aangegeven niet harder te rijden dan vijftig kilometer per uur. De rechter, officier van justitie J.M. Koppert en advocaat mr. J. B. Peters richtten zich allemaal tot het veertig man tellende pu bliek. Om toe te geven hoe ernstig zij het ongeluk vonden, maar ook om het juridische gevolg uit te leggen. Zo wees Koppert op de ab rupte beëindiging van drie jonge levens, waarvan het verwerken veel tijd kost „Het verklaart ook de belangstelling nu, er is tijd voor nodig. Een strafzaak kan aan de verwerking bijdragen, hoewel ik besef dat het incident voor niet iedereen zal zijn afgelopen." De veroorzaker van het ongeluk heeft inmiddels contact gehad met één van de nabestaanden. Het was een „gespannen erva ring, maar wel goed" vond M. In de formulering van zijn eis vond de verkeersofficier het opzij kijken geen excuus. „Hy is aan merkelijk onoplettend geweest. Ik hou rekening met de aanrij ding die meneer al eerder heeft veroorzaakt (het botsen op beton nen paaltjes na door rood licht ry- den, redIk ontkom bij de straf eis m an ontzegging van de ry- bevoeguneid voor twaalf maan den, waarvan zes voorwaarde lijk." Het betekent voor M. dat hij zijn baan -hij is nog steeds koe rier- kwijt raakt. Daar bovenop wilde Koppert zes maanden ge vangenisstraf, om te zetten in 240 uur dienstverlening. Respect Dat familie en andere bekenden van M. waren komen opdagen, ge tuigde volgens raadsman Peters van respect voor de slachtoffers. Maar het belette hem niet vrij spraak te pleiten voor zijn cliënt. „Want de kern op de dagvaarding is he; z". v niet houden aan wat op de sign*. ngsborden stond." Op welk moment M. de signale ring moet hebben gezien? Met welke snelheid had M. gereden en dus hoeveel reactietijd had deze gehad? En had M. nou geremd? Het waren volgens Peters onbe antwoorde vragen en dus redenen te twijfelen aan de onderbouwing van de schuld in wettelijke ter men. Aanpassen Koppert vond het juridische futili teiten. Zelfs als het verhaal van de waarschuwingsborden buiten be schouwing werd gelaten, had M. de file kunnen zien en dus zijn snelheid hebben moeten aanpas sen. Nunnikhoven besloot de bijzon dere zitting door uit te leggen dat het voor hem niet alleen om het feitelijk gebeurde ging, maar vooral om wat er officieel ten laste is gelegd. Hij doet 22 janauri uit spraak. Het is niet uitgesloten dat hij de zaak vanwege de complexi teit alsnog doorschuift naar de meervoudige kamer, waarbij drie rechters zich over het fatale inci dent kunnen buigen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4