27 5 'M'n ogen vallen uit m'n kop bij Feyenoord' Barney 'waanzinnig' trotse ereburger van Den Haag Michael Mols beslist binnen veertien dagen Spaanse politie bespiedt fans met 4500 camera's Sea-tmetfe 'Volgende keer noem ik de naam van de speler' Van Barneveld krijgt eigen tv-programma Alaves rond met Pablo Sanchez Hé Theo, Rotterdams Dagblad Donderdag 14 januari 1999 Door Marcel van der Kraan Rotterdam Een jaar geleden maakte Ferry de Haan de overstap van Excelsior naar Feye- noord en zei Mohammed Allach: 'Ik kom je achterna.' De Haan mocht eerst meetrainen bij Leo Beenhakker en werd in de zomer vol-* waardig profvoetballer bij Feyenoord. Nu, hartje winter 1999, is Allach zijn koffers aan het pakken voor een trainingskamp met Fey enoord in het zuiden van Turkije en droomt hij stiekem van een verhuizing naar 'Zuid'. Hij is een laatbloeier, zegt hij zelf. Maar ook een realist, die dus weet dat zijn vorige week begonnen en nog lang niet afgeronde stage bij Feyenoord geen enkele garantie biedt voor een langer verblijf bij de huidige nummer één van Ne derland. „Ik,maak rne geen illu sies. Als meneer Beenhakker straks zegt dat het weer voorbij is. ben ik toch blij dat ik dit heb mo gen meemaken. Ik kijk m'n ogen uit bij Feyenoord, voor m'n ont wikkeling - zelfs op m'n 25e - is dit ongelooflijk goed," zegt hij met een stem, waarin dankbaarheid eh trots doorklinken. Zwaarder Mohammed Allach ('Mo' in de spelersgroep) is een Marokkaan, die weliswaar ook een Nederlands paspoort heeft, maar de Ramadan eerbiedigt. Van de vroege ochtend tot de late avond dient hij te vas ten, komt er geen slok water of hap brood in zijn mond. Hij heeft het Leo Beenhakker niet verteld. „Ik wil niet met excuses aanko men. Natuurlijk merk ik het, ze ker nu ik bij Feyenoord meetrain. Het is allemaal een stuk zwaarder en sneller, dan mist je lichaam kracht. Maar dit weekeinde, als we met Feyenoord in Turkije aan komen. is de Ramadan weer voor bij." Het zou bovendien tegen zijn ka rakter indruisen om op te geven of af te haken in het bijzijn van mannen als Jean-Paul van Gastel, Peter van Vossen of Kees van Wonderen. 'Mo' is zelf een type Van Gastel, geeft met zijn menta liteit en inzet het elftal van Excel sior ruggegraat en is mede om die reden opgevallen bij de techni sche leiding van Feyenoord. In Turkije mag hij laten zien dat hij als verdedigende middenvelder kwaliteiten heeft, die ook in de eredivisie niet misstaan. 'Fantastisch* „Ik wist dat ik in de eerste helft van dit seizoen samen met Mi chael (van der Kruis) en Ellery (Cairo) aardig had gepresteerd. Toch was het fantastisch om vlak voor oud en nieuw te horen dat ik met die twee jongens een tijdje naar Feyenoord zou gaan. Als je in de eerste divisie voetbalt en je hebt een beetje ambitie, knok je je dood voor een contract by een ere divisieclub. Voor mij gaat er nu een wereld open. Ik geniet van el ke training, van elk partijtje. Bij Excelsior ben ik een vaste kracht, bij Feyenoord kwam ik in de kleedkamer en wist ik meteen: hier ben ik nog helemaal niets. Ik moet weer op nul beginnen. Door naar Konterman te kijken, de lóoplijnen van Van Gastel te vol den nf ajfppn maar naar meneer Beenhakker te luisteren, zie ik al honderd dingen die ik kan oppik- Nogeven sneeuwballen gooien op Woudestein, voordat Mo Allach met kou In Neder land verruilt voor de Turk se zon. „Ik ge niet van elke training, van elk partijtje. O VAN WUN Ik kijk naar Konterman. volg de loop- lijnen van Van Gastelen luis ter naar me- hakker, Foto Jaap Rozema/ Rotterdams Dag ken en die me beter zullen ma ken." Allachs ongekende inzet en in stelling om de top te halen heeft hij van huis uit meegekregen. Als kind van allochtone, gescheiden ouders werd hij nooit in de watten gelegd. „Mijn moeder is analfa beet. Ze kan niet lezen en ze kan niet schrrven. Omdat m'm vader wegging, stond ze er helemaal al leen voor. Ze deed niets anders dan schoonmaakwerk en voedde tegelijkertijd vijf kinderen op. Dag en nacht was ze aan het werk, voor ons, m'n drie broers, m'n zus je en ik. Ze had alles voor ons ge zin over. Ze zorgde ervoor dat ik kon voetballen, dat m'n zusje naar jazzballet kon, ze wilde per se dat wij dezelfde kansen kregen als sndere Nederlandse kinderen. Juist omdat ze zelf analfabeet is, stond ze erop dat wij zouden door leren." En dat gebeurde. Moham med Allach studeerde aan de Haagsehe Hogeschool pedagogie. Zijn broer studeert voor commer cieel ingenieur. „Mensen staan versteld als ze ho ren wat wij doen. Zeker als ze ook nog je achtergrond kennen. Maar juist dank zij die achtergrond heeft iedereen in ons gezin ccn waanzinnige drang om maat schappelijk te slagen. Ik ook, ik moet en zal de eredivisie halen, ik moet en zal afstuderen. Al is het alleen maar om te laten zien dat ook allochtonen in het bovenka der van de maatschappij werk zaam kunnen zyn." Moeder „Van anderen heb ik gehoord dat ik de eerste Marokkaan in de A- selectie van Feyenoord ben. Er heeft nog nooit een Turk of een Marokkaan in de Kuip in een Fey- enoord-shirt gespeeld. Voor jonge allochtone kinderen zou ik een topsporter kunnen worden met wie ze zich kunnen identificeren. Ach, er is zo veel dat mij beweegt om de top te halen. Maar het aller belangrijkste blijft m'n moeder. Ze is m'n allergrootste fan, komt al vanaf m'n tijd bij Alphense Boys bij me kijken en stond met tranen in haar ogen toen ik op 30 december thuiskwam en vertelde dat ik een tijdje bij Feyenoord ging meetrainen. Ik kan voor haar gewoon niet falen. Ik weet hoe trots ze op me is. Ze zegt ook al tijd: 'Je krijgt niks in je schoot ge worpen. Je moet er zelf voor vech- Rotterdam Mohammed Al lach kwam dit seizoen eerder in het nieuws toen hij bet mik punt was van ernstig discrimi nerende opmerkingen van een speler van FC Den Bosch. Al lach maakte melding van het incident, waarna de hele we reld over hem heenviel. Het werd hem, hoe merkwaardig, niet door iedereen in dank af genomen. Zelfs in eigen kring werd de speler gevraagd of hij er wel goed aan had gedaan discriminatie in het profvoet bal direct in de publiciteit te gooien. Allach zegt echter geen spijt te hebben van zijn actie. „Er zijn al te veel dingen normaal ge worden. Als iemand 'kanker turk' of 'teringaap' roept, kij ken mensen al niet eens meer op. Het Is de verloedering van de maatschappij. Ik heb een signaal afgegeven. Voor mij zelf heb ik een lijn getrokken; wie daar overheen gaat pak ik aan. Ut ben een derde genera tie-kind, wil niets met al die vooroordelen en asociale ge dragingen ten opzichte van al lochtonen te maken hebben. Daarom zal ik er een volgende keer wéér melding van maken, maar dan met naam en toe naam. Want voor die jongen van Den Bosch ben ik nog cou lant geweest..." ten. Maar doe het, want kijk eens naar mij. Ik kan niet lezen of schrijven.' Begrijp je dat ik weinig méér nodig heb?" Sparta 'Mo' Allach belandde pas op zijn 22e in het betaalde voetbal. Met Kees Jansrna, die hem meebracht van Alpherise Boys, had hij des tijds nog een gesprek met Sparta. „Thijs Libregts was daar tech nisch directeur. Ik weet niet wat er is misgegaan, maar uiteindelijk kwam ik via het scoutingsappa- raat van Feyenoord op Woude stein terecht." Inmiddels zijn z'n prestaties bij Excelsior, dat met Allach al een periodetitel won, niet onopge merkt gebleven. Behalve Feye noord heeft de Marokkaanse voet balbond al contacten gelegd en zou hy op korte termijn wel eens een uitnodiging kunnen ontvan gen voor de nationale selectie. En bij het kantoor van Nummer Tien, dat met Maarten de Vos en Mo hammed Sinouh zijn zaken be hartigt, hangt volgens Allach plot seling de ene na de andere Neder landse club aan de lijn. „Maar daar wil ik niets van weten, Ik praat met niemand over andere clubs, niet eens met de mensen van Nummer Tien. Ik heb nog een contract van anderhalf jaar en voel me hier heerlijk. Over twee dagen stap ik in het vliegtuig met de selectie van Feyenoord. Wat wil een mens nog meer?" Door Maaike Oppier Den HaagEr was beloofd dat het een fantastische Bamey-week zou gaan worden en datwordthetook. Overal waar 'die mooie volle kop' (aldus het Haagse artiestenduo Gebroeders de Gier) van Ray mond van Barneveld verschijnt in Den Haag, breekt een feesfje los: in het ADO Den Haag stadion en zelfs in het altijd zo onbarmhartig omschreven 'Ijspaleis van Den Haag', het stadhuis aan het Spui. Misschien was het daar gisteren nog wel het leukste feestje. Om dat het een beetje onverwacht was. Al die ambtenaren en ADO Den Haag-aanhangers broeder lijk op de eng hoge loopbruggen boven het Atrium. Nog nooit zo veel voetbalsupporters in het stadhuis gezien. En maar twee vuurwerkbommetjes afgegaan tij dens de toespraken van de Haag sebestuurders plus een handjevol lege bierblikjes op de grond na af loop. Het heeft ongetwijfeld te maken met de heilzame werking van de dartskampioen. Wie trots is op z'n stad, breekt hem niet af. 'Ambassadeur' De Haagse bestuurders hebben dat ook begrepen. Zij benoemden Raymond van Barneveld tot ere burger van de stad. Een gedurfd besluit. Want tot nu toe sierden al- Aalsmeer Raymond van Barneveld wordt nu ook een tv-ster. De Haagse darter is door produ cent Joop van den Ende gecontracteerd voor een serie tv-programma's waarin zijn sport centraal staat. Over de opzet van het programma en het aantal afleveringen wordt nog nagedacht. „Er liggen twee formats. We weten nog niet precies wat het gaat worden. De frequentie zal daarnaast afhan gen van de zender die het programma gaat uitzen den," aldus René 't Sas, woordvoerder van Joop van der Ende tv-producties. Het ligt in de bedoe ling dat de serie in het voorjaar al van start gaat. leen oud-bestuurders die eregale rij. Uitzonderingen waren al ge maakt voor acteur Paul Steenber gen en regisseur Erik Vos, maar of er plek was voor een ais een pijl uit de boog omhoog geschoten dartskampioen viel te betwijfelen. Er is in het college dan ook wel even over gesproken, zegt loco burgemeester Meijer. „Raymond Met de we reldbeker trots In zijn handen be treedt Ray mond van Barneveld het veld van ADO Den Haag. Fcte GPD van Barneveld is de perfecte am bassadeur van onze stad. Elke keer werd het oranje verdrongen door het geelgroen van Den Haag. Hij heeft als geen ander Den Haag op de kaart weten te zetten." Van Barneveld zelf staat zelf nog steeds versteld van wat hij teweeg heeft gebracht. Sportief als hij is, ruimde hij bij de huldiging in het stadhuis nadrukkelijk plaats in voor dartcollega en mede-Hage naar Roland Scholten. Even zette Bsmev iedereen op het verkeerde been door te zeggen dat hij 'van daag in één ding wel teleurgesteld is: ik had meer mensen verwacht', Geintje! „Dit overtreft mijn stout ste dromen." Voetbalshirt Eerder op de dag had hij al kip penvel gekregen in het Zuider- park. Hij ontving er uit handen van ADO Den. Haag-voorzitter John van Ringelenstein een voet balshirt met het rugnummer 180, refererend aan de door hem zo veelvuldig behaalde score tijdens de Embassy World Darts in het Engelse Frimley Green. Op de middenstip van het stadion van eerste divisionist ADO Den Haag werd hij door ruim 2.000 fans toe gejuicht. „Ruim 25 jaar geleden ging ik aan de hand van mijn vader voor het eerst naar dit stadion. Nu word ik gehuldigd op het veld van mijn duppie. Later, misschien pas over een paar weken, zal er een mo ment komen dat ik het niet meer droog houd als ik hieraan terug denk," zei Van Barneveld voordat hij instapte voor een rondrit rich ting Haags stadhuis. Aan de huldiging hebben Ray mond, echtgenote Silvia en hun drie kinderen leuke cadeaus over gehouden. Bamey mag als eerste en enige clubambassadeur van ADO Den Haag huiidemLaehüg keer per seizoen iemand uitnodi gen op de tribune, een compleet 'verwenarrangement' in het Kur- haus, een lauwerkrans, veel bloe men en sportvelgen. Het gouden horloge dat hij maandag van zijn sponsor kreeg, had hij gisteren al Rotterdam Michael Mols beslist nog deze maand waar hij komend seizoen gaat voetballen. De aan valler van FC Utrecht vertrekt de ze week met zijn dub naar Spanje voor een trainihgskamp. Bij te rugkeer gaat hij met zijn zaak waarnemer om de tafel zitten. „Dan moet er duidelijkheid ko men," zegt Mols, die Feyenoord of Ajax zal laten prevaleren boven lucratieve aanbiedingen uit Enge land en Spanje. De spits zei al eerder dat hij niet voor het geld zou kiezen. „Finan cieel is Engeland onwijs aantrek kelijk. Maar dat staat bij mij dus niet voorop." Belangrijker vindt hij de visie van de trainer bij zijn nieuwe club. Mols, die ook een ge sprek met Jan Wouters heeft ge had, vindt het onzinnig om voor een club te tekenen waar nog geen duidelijkheid is over de technische leiding voor het vol gend seizoen. Dat verklaart meteen waarom hij eind januari een beslissing neemt over zijn toekomst. Dan is er na melijk ook zekerheid over het aanblijven van Leo Beenhakker als hoofdtrainer van Feyenoord. De Stadionclub is met 'Don' Leo in bespreking over diens toe komst in Rotterdam-Zuid. In Fey- enoordkringen verwacht men dat Beenhakker zijn contract zal ver- Michael Mols heeft ook een gesprek met Jan Wouters ge had. Foto Phit Nijhuts/GPD lengen, dat hij met de door hem opgebouwde ploeg nog een keer aan de Champions League wil deelnemen en dat hij het afbou wen van zijn loopbaan op Varken oord nog even zal uitstellen. Maar zolang de coach het verlossende woord niet heeft gesproken, blij ven spelers - en ook Michael Mols dus-wachten. De verwachting is dat Beenhak ker in Turkije verder praat met Feyenoord en daar voor zichzelf een besiissüg zal nemen. „Er zal binnenkort wel witte rook te zien zijn," aldus Beenhakker. V'rtoria Pablo Sanchez speelt de rest van het seizoen voor de Spaanse club Alaves. De dub uit de Primera Division maakte gis teravond bekend dat het de Ar gentijnse middenvelder tot het eind van dit seizoen heeft kunnen strikken en dat het vandaag met Feyenoord de onderhandelingen over zijn huurperiode zal afron den. Feyenoord wilde Vitamina' het liefst verkopen, maar Aiaves is niet in staat de transferprijs van enkele miljoenen aan Feyenoord over te maken. Daarom heeft het de speler gehuurd met een optie tot koop in de zomer. Sanchez op zijn beurt hoopt zich bij -de degra datiekandidaat zodanig in de kij ker te spelen, dat hij aan het eind van de competitie naar een grote re Spaanse club kan verhuizen. Fernando Picun wacht nog steeds op het Uruguayaanse Nadonal, dat hem graag wil inlijven maar nog geen contact met Feyenoord heeft opgenomen. De verdediger gaat niet mee naar Turkije, Igor Komejevwel. Barcelona De Spaanse voet balsupporterkan vanaf komend weekeinde zijn neus niet meer snuiten of het wordt opgemerkt door de politie. In één grote con trolekamer in Madrid komen de beelden binnen van 4.500 came ra's, die het supportersgedrag in alle 42 stadions van de chjbs in de eerste en" tweede divisie doorgeven. In de grotere stadions, zoals Camp Nou in Barcelona of het Madrileense Bemabeu zijn niet minder dan 350 camera's nodig om alle hoeken af te zoeken. Ook buiten de complexen is elektronica opgesteld om de. supporters te bespieden. De ca mera's zijn tevens in staat in te zoomen en foto's te maken van eventuele verdachte personen. Volgens de Spaanse politie is deze centrale aanpak van de supportersproblematiek uniek in de voetbalwereld. Men hoopt op deze manier een definitieve oplossing te hebben gevonden voor het geweld rond wedstrij den. Eind vorig jaar nog werd voor de loketten van Atletico de Madrid een supporter van Real Sodedad dood gestoken. Veel Spaanse club beschikten al veel langer over gesloten tv-dr- cuits, maar die werden bediend door particuliere beveiligings diensten. Volgens de politie ge beurde dat in lang niet alle ge vallen efficiënt. Omopjevraagvangisterenterugtekomen: nee, deze eeuw is inderdaad nog niet voorbij. Johan Cruijff Kón dus nog van de 'troon worden gestoten. Maar voor mij mag-ie j. Europa's Voetballer van de Eeuw zijn. Uiteindelijk straalt dat ook nogeen beetje op Feyenoord af, nietwaar? Kampi- oen met Jopie. Maar eerlijk gezegd zie ik niet in dat Van t Gastel hem nu nog passeert. En .ik ken een Rotterdamse marktkoopman, die daar al helemaal niet in gelooft Maar goed, iedereen recht op een eigen mening. Heb je het gelezen van die vijf miljoen gulden voor die zo- genaamd legendarische homerunbal in Amerika? Bespot telijk. Wat heeft zo'n bal dan wel niet gedaan? Is één keer f naar de plaatgegooid, en meteen de tribunes in geslagen, Wat een staat van dienst. Typisch Amerika, zou ik zeggen. Dat zou zelfs Bamey niet verzinnen: zijn beslissende pijltje van de dubbel zestien in de openbare verkoop gooien. Maar toch zijn we ook nog niet klaar met deze Haagse ere burger. Stra ks heeft-ie zelfs een eigen tv-programma. Of-ie dat afgelopen anderhalve week al niet had... Ik moet nog even met je over de zaak-De Boer praten. Eer- gisteren was het voor bijna 99 percent rond, maar gisteren '/oor bijna twee percent weer niet rond. Ais het zo doorgaat zijn Ronald en Frank straks de enige boeren die niet scha deloos worden gesteld. En, overeen eigen tv-showgespro- j ken: wat dacht jij trouwens van de Van Os Cohenshow? Het laatste nieuws over het IOC al gehoord? Straatsburg schijnt te hulp te willen schieten. Marisme Cresson heeft j zich al ka ndidaat gesteld, mochten er straks koppen rol- len. PS: Nog één club en Aad de Mos kan al Ie aandelen van het i Guinness Book of Records kopen. Doei, Nel van de Keetering

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 9