15 Vlaardingen gedenkt Gorinchemse meisjes Vanaf nu gaat het bier in Maassluis in een colablikje Rotterdams Dagblad O Burgemeester Stam present bij wake Vettenoordsepolder Snackbar schuift stukje op Opvang in Schiedams zwembad kampt met grote geld problemen Aparte vergadering over Indische Buurt-bezwaren Mmm SATIVAR De ontwerpers van de Millenniumtrouwringen SATIVAR JUWELIERS Met slok op achter het stuur Man (82) j van zijn geld beroofd fietser gewond bij aanrijding ONS Milieu stopt met inzameling van asbesthoudende stookketels Sir© weken voor Of bel gratis 0800-0642 SSIl Rotterdams Dagblad Ui Waterweg Vnjdag 15 januari 1999 Schiedam De opvang van asielzoekers in het voormali ge zwembad aan de Burge meester Knappertlaan in Schiedam kampt met grote geldproblemen. De geldknip is zo goed als leeg tu de orga nisatie heeft grote moeite om de eindjes aan elkaar te kno pen. Op het moment wordt van week tot week geleefd en komt er steeds net genoeg geld binnen om de vluchtelin gen in het zwembad van eten te voorzien. Bij de start van de opvang druppelden nog genoeg giften binnen om de families die rijn gehuisvest in het voormalige sportfondsenbad een geldbe drag te geven dat toereikend is om in de eerste levensbe hoefte te voorzien. Volwasse nen krijgen vijftig gulden per week en kinderen de helft daarvan. Een gezin met twee v kindeken moet dus rondko men van honderdvijftig gul den per week. Maar daar zal nu waarschijnlijk op beknib beld moeten worden omdat het spaarpotje van de opvang opraakt. Er is al voor een bijdrage aan geklopt bij verschillende fondsen die zich inzetten voor vluchtelingen. Maar deze ne men het standpunt in dat de opvang van Dublinclaiman- ten een verantwoordelijkheid is van de rijksoverheid en dat de opvang in het voormalige sportiondsenbad dus niet op_ een bijdrage hoeft te rekenen!' „We hebben per week 1600 gulden nodig om de mensen die hier zijn gehuisvest eten te geven," zegt J. Kleinsma. „Als er nou 150 Schiedam mers zouden zijn die iedere week een tientje storten, zou den onze problemen voorbij zyn. Er komen wel af en toe giften binnen maar dat gaat om kleine bedragen. Als er niet snel een oplossing komt voor de geldproblemen dan zou het wel eens het einde van de opvang kunnen beteke nen." Vlaardingen Tegelijkertijd met de rr „rs morgenavond in Go- rinchem ter herdenking van de twe meisjes die omkwamen bij de schietpartij vorig weekeinde, wordt in Vlaardingen een wake gehouden voor het Buurthuis de Pijpelaar in de Willem Pijperstraat. Het initiatief daartoe is genomen door de Vereni ging Wijkbelangen Vettenoordsepolder. Om medeleven betui gen, licht voorzitter Peter van Nieuwenburg toe, „maar het is ook om een teken te geven' houd Vlaardingen alsjeblieft ge vrijwaard." Burgemeester Stam had direct toegezegd bij de wake aanwezig te zijn en zal een korte speech houden. De mars die de horeca van Gonn- chem heeft georganiseerd, zal za terdagavond tussen 19.00 en 20.30 uur door de stad gaan. Omdat met iedereen in de gelegenheid is daar naartoe te gaan, zo redeneren de bestuursleden van de Vereniging Wijkbelangen Vettenoordsepol der, wordt in Vlaardingen op het zelfde tijdstip de wake gehouden. „Het is een dusdanig aangrijpen de gebeurtenis," stelt Van Nieu wenburg, „en het is al diverse ma len gebeurd. Er moet een einde komen aan dat zinloze gedoe." De buurtvereniging roept zoveel mogelijk burgers op daarbij aan wezig te zijn. Bij winkeliers, de drie basisscholen in de wyk en bij aUe middelbare scholen zijn gis termiddag de m allerijl gedrukte folders uitgedeeld. De bedoeling is dat de mensen met kaarsen en waxinelichtjes aanwezig zijn. De buurtvereniging zorgt voor twee spandoeken met de teksten 'Go- rinchem is ver weg, ons Vlaardin gen is héél dichtbij' en Wanneer stopt het nou eens een keer'. „Het incident is in Gonnchem ge beurd, maar het Kan bij elke dis cotheek plaatsvinden," meent Van Nieuwenburg. „Ook in onze wijk wonen veel jongeren." De Vlaardmger is duidelijk aangesla- Schiedam.—De politie van het dis trict Waterweg heeft afgelopen nacht in Vlaardingen twee auto mobilisten bekeuni' die '-te veel hadden gedronken. Omstreeks 23.45 uur werd op de Burgemees ter Heusdenlaan een 47-jarige Vlaardinger aangehouden. De man had een alcoholpromillage van 0,70. Hij werd met een boete van 390 gulden en een rijverbod heengezonden. Op de Marathonweg werd om streeks 02.30 uur een 33-jarige man uit Monster aangehouden. Zijn promillage bedroeg 0,85. De ze automobilist kreeg een boete van negenhonderd gulden. Door Ben van Haren Vlaardingen De ontsluiting van de nieuwbouwbuurt d'Engelsche Boomgaert komt donderdag op nieuw aan de orde in de commis sie voor stedelijke ontwikkeling en beheer. De brief aan de be zwaarmakers uit de Indische Buurt staat niet op de agenda voor de reguliere vergadering van woensdag 20 januari, maar is het hoofdpunt op de agenda voor de volgende avond. De bewoners van de Indische Buurt zullen daar een laatste po ging wagen om de hoofdontslui ting van de op het vroegere Kolpa- badterrein te bouwen nieuwe buurt van de Riouwlaan weg te krijgen. De antwoorden die bur gemeester en wethouders geven op hun bezwaren vinden ze niet voldoende. Ze blijven aandringen op een aan sluiting 'op de Westlandseweg. Het college wijst dit van de hand, maar belooft maatregelen tegen sluipverkeer in de Indische Buurt, Ook is het opschuiven van de aansluiting op de Riouwlaan in oostelijke richting toegezegd evenals een aanpassing van de verkeerslichteninstallatie op het kruispunt met de Burg. Pruissin gel. Het bewonerscomité vindt, dat b en w veel onzekerheden laten be staan of oproept met zijn stand puntbepaling. „De gemeente zegt een verkeersluwe wijk te creëren maar de meeste (70 van de 90) par keerplaatsen in d'Engelsche Boomgaert zijn aan de noordzijde, bij de Westlandseweg en Burg. Pruissingel geprojecteerd. Ook bewoners uit het Van Heutszpark zullen er doorheen gaan. Veel au to's moeten dus door het zoge naamde autoluwe park naar de Riouwlaan rijden." „Met bijstelling van de verkeers lichten komt de gemeente terug op een eerder genomen veilig heidsmaatregel. Om het massaal door rood rijden op de Burg. Pruissingel te beteugelen zijn eer tijds de lichten afgestemd op het verkeer tussen Holy en de indu striegebieden. Een aanpassing zullen de klaarovers van de Ba- vinckschool betreuren en het leidt tot conflicten tussen auto's en fietsers op de oversteek tussen Van der Driftstraat en Riouw laan." Woordvoerder Beukelman trekt voorts de kostenberekening voor aanpassing van de Westlandse weg in twijfel. „Het bouw- en sloopverkeer heeft al voor een opening gezorgd. Er is dus een aansluiting beschikbaar waar zelfs vrachtwagens tot 25 meter lengte doorheen kunnen. Boven dien wordt nu na zes maanden de boel geëvalueerd en eventueel aangepast. Kost dat geen geld?" Een bewoner van de Bangkasin- gel, R. de Wolff, heeft zich vooral gestoord aan de pogingen van SRG-fractieleider M. Lensvelt. „Zijn pogingen om bewoners van de Indische Buurt te bewegen hun bezwaren in te trekken, vind ik schijnheilig. Het getuigt van een zuiver economische benade ring," zegt De Wolff. „Tot nu toe ben ik een tevreden bewoner van deze buurt, maar ik vrees het erg ste." gen door het toenemende geweld op straat.Als je de krant opslaat, slaat de schrik je om het hart. De wake is tegelijkertijd dan ook een signaal aan de hogere overheid. Want hoe hieraan een einde moet komen, is zaak van de politiek. Wij burgers kunnen wapenbezit immers niet verbieden." De buurtvereniging heeft ook an dere wijk- en buurtverenigingen in Vlaardingen benaderd om een dergelijke actie op te zetten. In ve le andere gemeenten in Neder land zijn eveneens initiatieven genomen om steun te betuigen aan het initiatief in Gorinchem. Of in Schiedam en Maassluis soortgelijke initiatieven van de grond komen, was bij het ter per se gaan van deze krant nog niet bekend De snackbar van Paalvast bij station Vlaardingen-Oost wordt verplaatst. !n de loop van het jaar krijgt de druk bezochte eettent een plekje middenop het plein voor de ingang van het NS-station. De gemeenteraad wordt ge vraagd hiervoor aan het ein de van de maand een krediet van 400.000 gulden be schikbaar te stellen. De ver plaatsing van de snackbar maakt deel uit van de recon structie van het station Vlaardingen-Oost, dat veel overzichtelijker moet wor den. Met name de aan- en afvoer van het handjevol buslijnen dat het station aandoet en de halteplaatsen moeten in de toekomst dui delijker zijn. Ook de Mr. L A. Kesperweg, waar een bus baan komt te liggen, en het kruiupunt met de Van Hogen- dorplaan warden ingrijpend aangepakt Foto Roel Dijkstra Schiedam Een 82-jarige bewo ner van de P. J. Troelstralaan is gisteren van zijn geld beroofd door een circa 16-jange knaap. De jongen kwam omstreeks 15.00 uur geld ophalen voor het schoonma ken van het portiek. Plotseling gaf hij de bejaarde man een klap tegen zijn hoofd en gris te diens portemonnee uit zijn hand. Nadat de knaap enkele bankbil jetten had gepakt en in zijn zak had gestopt, rende hij weg. Ondanks een speurtocht door de politie werd de jongen niet gevon den. Schiedam Een 21-jarige vrouw uit Schiedam raakte gistermor gen omstreeks 8.45 uur gewond na een aanrijding in haar woon plaats. De vrouw reed over het fietspad aan de Van Dalsumlaan ir. de rich ting van het Faassenplein. Op de kruising werd zij over het hoofd gezien door een 38-jarige automobiliste, die in de richting van het Royaardsplein reed. Het slachtoffer is met hoofdletsel naar het Schieland Ziekenhuis gebracht. Door Jos van Nierop en Mare Floor Maassluis Een verbod op het drinken van alcohol op populaire hangplekken m Maassluis. Het groepje jongens dat regelmatig bij de wethouder Smithal is te vin den, lijkt er weinig van onder de indruk. „Ze roepen al heel lang dat ze het strenger gaan aanpak ken," smaalt ben van hen. „En als de politie komt, dan gooien we de bierflessiérgewoon op het dak," reageert eenander. Juist de overlast van glas is een van de belangrijkste redenen ge weest om het verbod op het drin ken van alcohol in Maassluis uit te breiden. Sinds 1992 was dat al van toepassing op de zogeheten Jongeren Ontmoetings Plaatsen (JOP's) en binnen winkelcentrum Koningshoek. Deze week is het uitgebreid naar een cirkel van 100 meter om dat centrum heen, naar winkelcentrum Steendijkpolder en in en om de Wethouder Smit hal. „Zo'n verbod was zeker noodza kelijk," zegt woordvoerder Frans Baars van de winkeliers in Steen dijkpolder. „Ons winkelcentrum lag 's ochtends vol met glas van bierflesjes die door de jeugd ka pot waren gegooid. Ik kan nu al merken dat het minder is gewor den." De uitbreiding van het alcoholver bod is door de gemeente Maas sluis ingesteld op advies van de lokale politie. Die constateerde dat hangjeugd net buiten de gren zen van het verbodsgebied ging staan met hun biertje, terwijl de politie het drinken en de daarmee gepaard gaande overlast bever helemaal uit het straatbeeld zag verdwijnen. „Het grootste probleem is dat die jongeren gewoon ergens staan met een biertje in de hand en ver volgens de flesjes niet opruimen," zegt hoofd basiseenheid van de Maassluise politie Wim Rijntal- der. „In Nederland wordt breed gedacht dat alcohol drinken op straat beter met kan. Maar als wij dat tegen de jeugd zeiden, ant woordde die: het mag toch ge woon van de wet? Om dat te ver mijden hebben we in overleg met de gemeente en het wijkbeheer tot een wijder alcoholverbod be sloten." De jongens onder het afdak bij de Wethouder Smithal hebben op woensdagavond om half negen nog geen flesje bier opengetrok ken, Dat gebeurt vooral in het weekend, als ze bijvoorbeeld blik jes halen bij de snackbar. „Maar de mensen hebben toch geen overlast van ons als we alleen maar een biertje drinken?" zegt een van de jongens. „En waar mag het dan wel?" In winkelcentrum Koningshoek was sinds 1992 al een drüikver- bod. Maar de jeugd heeft zo haar eigen creatieve oplossingen om dat toch te omzeilen. „Ze doen het vaak in colablikjes," weet een ver koopster van een zaak vlakbij een populaire hangplek in het cen trum. „Ik ken die jongens onder tussen wel en je ruikt het ge- woon." Ook twee bewakers van het win kelcentrum zijn bekend met het fenomeen, „'t Is vaak bier, maar af en toe zie je ook een fles sterke drank achver een rug verdwijnen als wij komen," zegt een van hen. „Of ze hebben plastic bekertjes in de hand, en daar zit natuurlijk geen water m, We zijn inmiddels wel met alle tactieken bekend." De bewakers vinden het alcohol verbod een goede maatregel. Zo kunnen ze tenminste, net als de politie, hun gezag beter laten gel den. Maar overlast van drinkende jongeren constateren ze zelden. ,JEcht stomdronken zijn ze nooit. Ze worden hooguit wat opstandi- Wlnkeliers zijn blij met het opgeleg de alcohol verbod, Ma$&5lulse Jongeren ha len hun schouders er over Op. Foto Roet Dijkstra ger als wij ze aanspreken," zegt een van de bewakers, „Dus mis schien dat ze wat minder verve lend zouden zijn zonder alcohoL" De Maassluise politie onderzoekt of het mogelijk is om op de plek ken waar momenteel een alcohol verbod heerst ook een samen scholingsverbod in te stellen. Die maatregel gaat Frans Baars van winkelcentrum Steendijkpolder echter wel wat ver. „Ik houd daar niet zo van," zegt hij. „Zolang die jongens niemand kwaad doen, mogen ze van mij gerust bij el kaar staan. Als de politie die regel doorvoert, zullen wij zeggen dat dat niu gewenst is." Maar volgens politiechef Wim Rij ntalder zal de maatregel vooral gebruikt worden als uitbreiding van het arsenaal van zijn agenten. „Het betekent niet dat ieder groepje meteen bekeurd wordt," legt hij uit. „We gaan uit van het beginsel dat een agent op het mo ment zelf besluit of hij optreed of niet. Vergelijk het met schuin oversteken: het is een overtre ding, maar niemand schrijft daar een bon voor uit. Brengt de over treder echter met zijn actie het verkeer in gevaar, dan kan dat een reden zijn om wel te bekeu ren." Het is niet zozeer dat de groepjes jongeren wat doen, maar het feit dat ze er staan schrikt klanten af, weet een winkelierster in de Ko ningshoek. „Vooral oudere men sen schrikt het gewoon af," weet ze. „En ik moet wel eens meelo pen met een jonge verkoopster die er langs naar huis moet." „Ze doen echt niks hoor, daar steek ik m'n hand voor in het vuur," zegt een ondernemer die zijn zaak vlak bij een hangplek heeft. „Wij hebben er totaal geen last van. Ik ben zelf ook jong ge weest en dan drink je wel eens wat met je vrienden iri een groep je. Maar klanten vinden het soms bedreigend overkomen. Die dur ven er niet langs te lopen." Over het eventueel in te stellen samenscholingsverbod hebben de jongens bij de Wethouder Smithal ook al iets gehoord.Ja, dan mo gen we hier met niet meer d^n twee of drie man staan. Dat is toch helemaal niet gezellig?" De groep snel opsplitsen als de politie eraan komt, heeft volgens de groep wei nig zin. „Het probleem is dat ze ons allemaal kennen. Dus weten ze dat we bij elkaar horen." Schiedam—ONS Milieu stopt met ingang van 1 februari met het in zamelen en verwerken van ver warmingstoestellen waar asbest in is verwerkt. Er worden volgens het Schiedamse bedrijf te weinig oude cv-ketels en haarden aange voerd waardoor de activiteit niet langer kostendekkend kan wor den uitgevoerd. Het ONS Milieu heeft alle cliënten op de hoogte gebracht van de maatregel. Met het stopzetten van de inzameling moeten installateurs, aannemers en woningbouwstichtingen uit de regio op zoek naar andere bedrij ven waar de asbesthoudende ke tels en haarden verwerkt kunnen worden. Tot de jaren negentig is asbest veelvuldig toegepast in verwar mingsapparatuur omdat het ma teriaal sterk brandwerend en iso lerend werkt Maar vanaf de jaren negentig werd meer en meer dui delijk dat asbest ernstige gevol gen voor de volksgezondheid heeft omdat het kankerverwek kend is. Dat was in 1993 voor de overheid aanleiding om het ge bruik ervan te verbieden en vei ligheidsregels op te stellen hoe het opgeruimd en verwerkt moest worden. Onderzoek Een onderzoek in 1997 wees uit dat er in ons land nog zo'n miljoen cv-ketels in gebruik moeten zijn waar asbest in is verwerkt Zolang deze verwarmingsapparatuur in gebruik is en niet wordt openge maakt of beschadigd levert het as best geen gevaar op. Maar bij ver vanging of verbouwing is het be langrijk dat dit op een uiterst ver antwoorde wijze gebeurt. Dit was voor het ONS aanleiding om in 1997 een sloopstraat in ge bruik te nemen waar asbest op een verantwoorde wijze uit de ke tels wem gehaald. Het bednjf ging er daarbij van uit dat het zo'n tienduizend ketels per jaar moest binnenkrijgen om de exploitatie van de sloopstraat kostendek kend te maken. Het ONS baseer de dit op landelijke gegevens waaruit bleek dat in ons land per jaar tussen de 80.000 en de 110,000 stookketels worden vervangen. Maar begin 1998 werd duidelijk dat de sloopstraat niet verder kwam dan de opstartfase en daar door niet kostendekkend draaide. Ondanks wervingsactiviteiten en brieven naar ondernemers, instal lateurs en woningstichtingen stagneerde de aanvoer van ver warmingsapparatuur. Het ONS Milieu ging toch door met de inza meling omdat het bednjf ver wachtte dat rie markt zou aantrek ken. Daarby was de hoop geves tigd op het ministerie van VROM. ONS Milieu verwachtte dat dit mi nisterie spoedig zou komen met maatregelen waarmee controle en toezicht gehouden zou kunnen worden op het stortverbod van as besthoudend cv-kctels en haar den. Deze maatregelen bleven echter uit waardoor ook het aanbod bij de verwerking achter bleef bij de verwachtingen. Vanaf 1997 tot nu werden slechts duizend ketels aangeboden en daarmee leed het ONS Milieu een verlies van zo'n drie ton. Dit was in december re den om de activiteit stop te zetten. De bedrijven die vaste klant zijn bij de sloopstraat hebben inmid dels een brief ontvangen waarin ze worden ingelicht over de slui ting van de sloopstraat per 1 fe bruari, Hierbij is ook een lijst met bedrijven gevoegd waar asbest houdende ketels kunnen worden ingeleverd. Overigens is de maatregel niet de finitief. Als het ministerie plots werk maakt van de handhavmgs- regels is de kans groot dat er weer meer ketels worden aangeboden. Dan zal het ONS Milieu de sloop straat weer openen. ri-<'«éem jweon nr u Jsf noteer mij voor zo n voorde Naam: Postcode:!. Telefoon:.. Bank/gironr.i Stuur deze bon Rotterdams Dagblad,Afd.AbonrieeS Antvyoordnummer:l-579, 3pO^.VBf BaëBÉfeigBgéiiaÉ

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5