12 Baggeraars naar Argentinië Paling nu beschermd, maar vissers mogen méér vangen ÊL M Boskalis en Ballast Nedam: tweeëneenhalf jaar werk m Flirten met Duitsers bevalt FNV Bondgenoten goed Ombouw telefooncellen op NS-stations al vertraagd Deens diploma voor topman Itho Roemenië vindt olie in Zwarte Zee Verkoop tuin planten in de min Vakbeurs View nieuw in Ahoy' Slecht weer remt winstgroei CSM Vakbonden rekenen op 'snelle' uitnodiging voor ECT-overleg Geest North Sea Line breidt uit Cap Gemini: dubbele winst Dilbert Veel meer werkervarings plaatsen dan verwacht SER steggelt over WAO-gat Veel bedrijven onbekend met nieuwe Flexwet Rotterdams Dagblad Donderdag 21 januari 1969 Algemeen directeur L de Rui ter van het Schiedamse Itho heeft het diploma van de Na tional Association of Danish Enterprise en de bijbehorende Prince Hendrik s Medal of Ho nour ontvangen. De Ruiter kreeg de onderscheiding voor zijn jarenlange inzet voor de bevorderingen van de han delsbetrekkingen tussen De nemarken en Nederfand. itho is sinds 1980 een volie doch tervan de Danfoss Group In Denomarken en is gespeciali seerd in de levering van pro- dukten op het gebied van kli maatbeheersing, aandrijf- techniek en procestechniek. Boekarest Voor de kust van Roemenië is in de Zwarte Zee een olieveld ontdekt dat zo'n 2 tot 4,5 miljard dollar kan opbrengen (3,8 tot 8,5 miljard gulden). De oliere serves zouden op een diepte van drie kilometer onder de zeebo dem liggen, zo'n negentig kilome ter van de Roemeense havenstad Constanza. Met de exploitatie van de oliereserves door staatsolie- maatschappij Petrom kan over drie jaar worden begonnen. Daar voor is een investering nodig van honderd miljoen dollar (ƒ190 mil joen). RotterdamVeel tuincentra heb ben in 1998 klappen gekregen door het slechte weer. Bü 61 pro cent is in de eerste zes maanden de verkoop van meerjarige tuin planten (heesters, coniferen en vaste planten) afgenomen. De cij fers over de tweede helft van 1998 zijn nog niet bekend, maar het Productschap Tuinbouw ver wacht hetzelfde beeld gezien de wateroverlast in het najaar. De ex port van boomkwekerijproducten daalde ook: in de maanden juli tot en met oktober 1998 met 11 pro cent ten opzichte van dezelfde pe riode in 1997. Ook deze tegenval ler wijt het Productschap Tuin bouw aan het slechte weer. RotterdamIn het najaar start in Ahoy' de nieuw vakbeurs View, een gespecialiseerde beurs op het gebied van ramen, deuren en ko zijnen, Door middel van 'inloop- workshops' en 'to-the-point semi nars' krijgt de bezoeker een nieu we kijk op nieuwe ontwikkelin gen ten aanzien van materiaalge bruik, milieu, inbraakwerend heid, energiebesparing, montage techniek en veiligheid. De organi satie van de vakbeurs View is in handen van RTB Beurzen en is te -zien van 14 tot en met 16 oktober. Amsterdam Het weer van het najaar van 1998, het natste van de ze eeuw, remt de doorgaande stij ging van de winst van suiker- en levensniiddelenproducent CSM in het lopende boekjaar af. De bie- tenoogst verliep moeizaam en ook de verwerking ervan. De produc tiekosten waren hoog en CSM Suiker rekent daarom op een la ger resultaat dan in het voorgaan de boekjaar. Toch zal de concern- winst van CSM in het op 1 oktober begonnen boekjaar weer stijgen, omdat de vooruitzichten voor an dere activiteiten van het concern goed zynXSM zag in het boekjaar 2S07/98 de omzet zwellen met 17,6 procent tot ƒ4,3 miljard. De netto winst ging als per traditie om hoog, met 10,6 procent naar f246 miljoen. In 1989 bedroeg deze nog maar 100 miljoen. Papendrecht Directeuren van de baggerbedrijven Boskalis en Ballast Nedam hebben in Argentinië hun handtekening gezet onder de definitieve contracten voor een groot project in het deltagebied bij de stad Kosario zeshonderd kilometer ten noorden van hoofdstad Buenos Aires. Boskalis en Ballast Ne dam gaan er een 46 kilometer lang zandlichaam opspuiten. Daarop komt een weg die Rosario gaat verbinden met het noordelijker gelegen Victoria. Tijdens de jongste handelmissie naar Zuid-Amerika onder leiding van minister-president Kok, eind vorig jaar, waren door Boskalis en Ballast Nedam al afspraken ge maakt met de Argentijnse op drachtgevers. In de afgelopen we ken zijn de details geregeld. De Nederlandse Credietverzekering Maatschappij (NCM) heeft bij de tot standkommg van het defini tieve contract een belangrijke rol gespeeld door het 'afdekken' van de betalingsrisico's. Met de opdracht aan de Neder landse baggeraars is een bedrag van ongeveer honderdzestig mil joen gulden gemoeid. Boskalis en Ballast Nedam moeten voor het zandlichaam elf miljoen kubieke meter slib baggeren en nog eens 25 miljoen kubieke meter zand opspuiten. Boskalis levert hier voor onder meer de cutterzuiger Zuiderklip, Ballast Nedam gaat de cutterzuiger Haarlem inzetten. Boskalis en Ballast Nedam gaan werken voor een consortium, waarin het Duitse Hoehtief één van de belangrijkste partijen is en dat onder leiding staat van het Ita liaanse constructiebedrijf Impre- gilio. De Nederlandse baggeraars beginnen al in april met hun klus in Argentinië. Zij denken in de Rosario-delta ongeveer tweeen- eenhalf jaar werk te hebben. Rotterdam Vakbonden m de Rotterdamse haven rekenen er op snel een uitnodiging te krijgen om niet oude én nieuwe eigena ren van ECT te praten over de toe komst van het containeroverslag- bedrijf. Gisteren is bekend gewor den dat de huidige eigenaren een akkoord hebben bereikt over de aandelenoverdracht aan het Chi nese Hutchison Port Holdings (HPH), het Gemeentelijk Haven bedrijf Rotterdam en enkele fi nanciële instituten. De vakbonden FNV Bondgenoten en CNY Havens willen graag we ten wat HPH, dat de dagelijkse gaat krijgen, met ECT van plan is. Ook zijn de bonden benieuwd wat de juiste rol van het Havenbedrijf gaat worden. „Maar we willen vooral, van huidige én nieuwe ei genaren, garanties voor behoud van werkgelegenheid en arbeids voorwaarden," zegt FNV-regiobe- stuurster A Koster. Zij kijkt voor al uit naar een ontmoeting met vertegenwoordigers van Hutchi son. „Dat bedrijf staat er om be kend een zo groot mogelijke flexi biliteit na te streven tegen zo laag mogelijke kosten," vervolgt Kos ter. „Wij hebben hier in Rotter dam met elkaar wat opgebouwd en de haven gereorganiseerd." De gesprekken over ECT zullen niet eenvoudig worden, denkt Koster. Emmeioord Staatssecretaris Fa- ber (Vissery) heeft de paling gezet op de zogeheten rode-lijst van diersoorten die in hun voortbe staan worden bedreigd. Toch ziet de bewindsvrouw geen redenen om extra beschermende maatre gelen te treffen. Ze staat de Ussel- meervissers zelfs toe dit jaar méér paling te vangen dan vorig jaar nog is afgesproken. De Faunabe scherming eist een verbod op de palingvangst. „Op deze manier is de rode-lijst volkomen zinloos," zegt woordvoerder N. van Swelm, Faber stelt in een brief aan de stichting dat plaatsing op de lijst betekent dat in het natuurbeleid prioriteit wordt gegeven bij het nemen van gebiedsgerichte en soortgerichte maatregelen. „Der gelijke vage voornemens zullen de achteruitgang van de paling en vervolgens het uitsterven ervan niet verhinderen," zegt Van Swelm. Hij denkt dat soortgerich te maatregelen geen effect sorte ren, zolang de beroepsvisserij, volgens hem de directe oorzaak voor de belabberde palingstand, niet onmiddellijk wordt stilge- De Producentenorganisatie IJs- selmeer vindt de visie van de Fau nabescherming kortzichtig. „De verminderde palingstand is een Europees probleem, dat je niet al leen in-^Nederland-kunt oplos sen," reageert secretaris G. Hiermstra.-Alsjediewilt stilleg gen, heb je miljarden guldens no dig om de sector schadeloos te stellen. Bovendien wordt het pro- Met de palingstand in Nederland Is het nog altijd slecht gesteld. Faunabeheer ijvert vooreen vangstverbod. ArcWeffwoANP/ronBortóocm bleem niet alleen door de vissers veroorzaakt, maar ook door de verminderde glasaalintrek en aal scholvers. Wij zijn zelf al jaren be zig om de visstand te verbeteren." De IJsselmeervissers beperken de visserij dit jaar overigens min der dan het ministerie wil. Aan vankelijk moesten de vissers de visdrak met veertig procent redu ceren, door vaker thuis te blijven of met minder materiaal te vissen. Vanwege het uitblijven van toege zegde maatregelen tegen de over last van aalscholvers hebben de vissers besloten de visdruk dit jaar met niet meer dan twintig procent te beperken. Faber gaat daarmee akkoord. De palingvisserij is niet het enige probleem voor de vissers. Volgen de week overleggen ze met de spieringhandel over de totale vangst en een minimumprij s. Vol gens Hiemstra heeft de handel na het rampzalige vorige jaar behoef te aan een redelijke vangst. De vissers hebben afgesproken niet onder de nader vast te stellen prijs te gaan vissen. Verwacht wordt dat de handelaren per kilo gram zo'n tachtig cent zullen be talen. Een goed spieringseizoen levert de vissers een half jaarinko men op. Rotterdam De Rotterdamse re derij Geest North Sea Line heeft zijn containerlijndienst tussen de havens van Rotterdam en Huil uitgebreid. Vanuit beide havens biedt Geest nu vijf afvaarten per week. De rederij heeft de lijndien sten in de afgelopen jaren sterk uitgebreid. De rederij heeft het gat opgevuld dat de failliete rede rij Bell Lines in 1996 heeft achter- Een groot deel van de lading die Geest North Sea Lines vervoert, bestaat uit tankcontainers, met name voor klanten in chemiecen- tra in Groot-Brittannië en de Be- nelux-landen, In tegenstelling tot de inmiddels populaire 'deur-tot- deur'-service groeit by Geest op dit moment vooral het 'kade-tot- kade'-vervoer. Daarbij brengen de klanten hun containers zelf naar de terminal. De ontvangers halen deze in de haven van aankomst op. „Deze service maakt inmid dels twintig procent van onze con taineroverslag uit," zegt verkoop directeur mevrouw A Brennan van Geest North Sea Line. De rederij beschikt over vier sche pen die zes keer per week de ha ven van Tilbury in de Theems- monding aandoen en nu vijf keer per week naar Hull in Noord-En- geland varen. Rotterdam is de thuishaven van Geest North Sea Line, maarook In de haven van Huil is de rederij een vaste klant. BetwjfsfotoGeest North Sea Una Door Sylyia Marmelstein Utrecht— De grootste vakbond van Nederland, FNV Bondgeno ten, flirt met de grootste bond van de wereld IG Metall. Deze Duitse collega heeft de bond zelfs al een huwelijksaanzoek gedaan. Bond genoten voelt er echter meer voor om nog even aan elkaar te snuffe len, voordat hij zich meteen stort in een eente fusie met de vak bondsreus. „We gaan eerst nau wer samenwerken," zegt bestuur der Hans de Vries, „Wel met het idee dat het tot een fusie kan ko men." Geen van beide partners heeft haast. Initiatiefnemer Harald Schartau van IG Metall kan nog tien jaar geduld opbrengen. Maar dan wil hij de lat-relatie wel beze gelen met een fusie, zo zei hij een maand geleden op een bijeen komst van de Europese Metaal- werkersbondin Frankfurt. „En wij staan daar positief tegenover," zegt De Vries. IG Metall voelt echter alleen iets voor de afdeling metaalindustrie (BG Metalektro) van FNV Bond genoten. De broers en zussen, zo als de agrarische of uitkeringsaf delingen, hoeft hij er niet bij. En vooralsnog papt alleen de afde ling IG Metall uit de deelstaat Nordrhein-Westfalen met de Ne derlanders aan. Dan nog ontstaat daardoor in West Europa een enorm samen werkingsverband. In Nederland sluit Bondgenoten CAO's af voor 200.000 metaalwerknemers. In Nordrhein-Westfalen vallen al leen al een miljoen metaalarbei ders onder de invloedssfeer van IG Metall. Ook het aantal leden dat ze samen hebben is niet mis. IG Metall heeft er in totaal bijna 3 miljoen, waarvan 712.570 in Nordrhein-Westfalen. FNV Bond genoten beeft er een half miljoen, waarvan er 50.000 in de grootme taal werken. IG Metall Nordrhein Westfalenis een ideale partner voor de metaal- afdeling van Bondgenoten. Nog beter zou het zijn als ook de Belgi sche vakbonden (ACV en AVBB) zich laten verleiden tot de pa ringsdans. Samen bundelen ze namelijk bijna de helft van alle metaalarbeiders in West-Europa. Als zij samen een CAO afsluiten, wat op termijn ook de bedoeling is, kunnen ze zorgen voor meer eenheid in de arbeidsvoorwaar den binnen Europa. Nu verdienen de Duisters en Belgen by voor beeld nog veel meer dan Neder landse metaalarbeiders. „En dat is onhandig nu de grenzen steeds verder wegvallen. Zeker als straks de loonstroken allemaal in euro's zyn. Dan wordt het pas goed zichtbaar," zegt De Vries. Kampioen FNV Bondgenoten en IG Metall passen niet in alle opzichten bij elkaar. Zo maakt Bondgenoten zich al jaren hard voor loonmati ging. Dat is namelijk goed voor de werkgelegenheid. IG Metall heeft die strategie los gelaten en lijkt voor de titel kampioen hoge loon eisen te gaan. Bij de nu lopende CAO-onderhandelingen heeft de bond een looneis van 6,5 procent op tafel gelegd. Bondgenoten houdt zich dit jaar aan 3,5 procent „In Duitsland zit de economie to taal anders in elkaar," vertelt Bondgenoten bestuurder Ties Ha gen. „IG Metall vindt dat de lonen de afgelopen jaren al genoeg zijn gematigd. Gemiddeld kwam de bond met drie procent thuis. Maar de werkgevers nemen geen extra mensen aan voor het geld dat ze daarmee uitsparen. Nu gooien de bondsbestuurders het over een andere boeg. Door een hoge loon eis te stellen, willen ze werkne mers meer laten verdienen. Als die daardoor meer producten gaan kopen, kunnen bedrijven meer spullen maken en moeten ze dus meer mensen in dienst ne men." De strategie van loonmatiging maakte in Duitsland in 1993 een valse start. Net toen de bond voor zijn leden de lagere lonen ging prediken, werd bekend dat toen malig voorzitter Franz Steinkuh- ler vooreen miljoen Duitse mar ken aan aandelen had gekocht in een bedrijf waar hij zelf commis saris was. Hij zat daar als verte genwoordiger van de werkne mers. Nog erger was dat hij had gehandeld met voorkennis. De Duitsers hebben bijzonder veel belangstelling voor het Ne derlandse poldermodel, waarvan de loonmatiging steevast een on derdeel is. „Ze willen graag van ons leren hoe wij dat doen," zegt Hagen. „Maar de cultuurverschil len zijn erg groot. De Duitsers zijn gewend om in de 'voorstellen- brief voorde onderhandelingen alleen een looneis te noemen. Dus krijgt het salaris ook altijd de na druk." FNV Bondgenoten en IG Metall hebben wel één ding gemeen. Bei de vakbonden zitten sinds vorig jaar in een fusieproces. Bondge noten is toen ontstaan uit de sa mensmelting van de Industrie bond, Dienstenbond, Voedings bond en Vervoersbond. IG Metall ging samen met de Duitse textiel- bond. Omdat beide bonden voor lopig de handen vol hebben aan hun eigen fusie, houden ze het voorlopig bij dikke vriendschap. Toch zijn ze allang geen vreem den meer voor elkaar. Ze hebben vele afspraakjes achter de rug. En die flirtpartijen bevallen bijzon der goed. „Onze band is duidelijk steeds hechter aan het worden. „Bij de vorige CAO-onderhande lingen in Nederland mochten de Duitsers bijvoorbeeld niet aan de onderhandelingstafel zitten, maar moesten ze in de 'zweetka- mer' wachten. Morgen in Duits land zit Bondgenoten naast IG Metall aan de onderhandelingsta fel. Dat zegt toch wel wat." Den Haag—De overneming van -de telefooncellen op de NS-sta tions door Telfort is teleurstel lend begonnen. Ondanks de uit- drukkeltfkè beloftes variTèlfort blijktër in de hal van Den Haag- CS geen telefooncel te,vinden. Wel worden ër Telfort-folders uitgedeeld, maar van te hulp 'schieten' met mobiele telefoons was geen sprake. - In Leiden, - waar afgelopen maandag de eerste Telfort-cel in gebruik is gesteld, heeft de sta tionshal het vier dagen zonder telefooncellen doen. Hoewel in de nieuwe cellen weer ouder wets met kwartjes en guldens kan worden betaald, bleef hft er na de ingebruikneming stil, ter wijl voor de oude KPN-cellen op het stationsplein mensen xacte rij stonden. In Amsterdam zijn monteurs gisteren begonnen met de ontmanteling Van negen tien groene KPN-cellen; Telfort is daar vandaag met.de vervan ging door oranjeblauwe van Tel fort gestart! Overlast Telfort, dat de 770 telefooncellen op de stations als een belangrijk pr-project beschouwt; heeft uit drukkelijk beloofd dat er door de overgang geen overlast zou zijn. Elke weggehaalde KPN-cel zou 'binnen 24 uuri rijn vervan gen. "Mobiele teams' zouden te hulp schieten met gratis te ge bruiken zaktelefoons. Maar in Den Haag, waar KPN rijn cellen maandag al uit het station had weggehaald, zyn Telfort-mon teurs pas gisteren aan de ver vanging begonnen. De Telfort-woordvoerder noemt het 'vervelend, niet zoals het moet' en het gevolg van onver wachte 'kabels In de grond*. In Leiden duurde de ombouw vol gens hem zo lang omdat Telfort 'honderd procent zeker wilden vreten dat alles werkte'. Na Am sterdam zijn Rotterdam en' Utrecht aan de beurt en achter eenvolgens west-, oost-, zuid- en noord-Nederland. De mobiele teams hebben inmiddels op dracht gekregen minder folders uit te delen en beter klaar te staan voor mensen die willen bdlen. Ook krijgen ze duidelij ker "T-shirts aan. Begin apnl moet de'laatste Tëlfortcel zijn geïnstalleerd. Parijs—Het Franse software- en computerconcem Cap Gemini heeft vo rig jaar zijn nettowinst ruim verdubbeld tot 1,24 miljard franc 404 mil joen). De onderneming heeft de omzet zien groeien met 28,4 procent tot 25,9 miljard franc 844 miljoen). In 1997 bedroeg de winst 562 miljoen franc, inclusief een eenmalige bijzondere opbrengst Amersfoort - Het aantal zoge heten werkervaringsplaatsen bij gemeenten overtreft de stoutste verwachtingen. Het ministerie van Sociale Zaken had er vijftienhonderd ge raamd in 1998, maar het wor den er zo'n vierduizend. Dat heeft drs. E. Mulock Houwer, directeur-generaal van het mi nisterie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, gisteren in Amersfoort gezegd tijdens een congres van gemeenten en ar beidsbureaus over gesubsidi eerde arbeid. De directeur-generaal sprak namens minister K. de Vries over de Wet Inschakeling Werkzoekenden (WIW), die in de plaats is gekomen van aller lei regelingen voor gesubsidi eerde arbeid, zoals de Melkerf- banen. Ze moest erkennen dat bij sommige landelijke WIW* projecten een 'behoorlijke te rugval' is opgetreden. Maar de organisaties van werkgevers en werknemers, de gemeenten en de arbeidsbureaus hebben inmiddels afspraken gemaakt om daarin verbetering te bren gen, stelde Mulock Houwer. Den Haag Binnen de Sociaal- Economische Raad (SER) woedt een discussie over de financiering van het WAO-gat. Werknemersor ganisaties vinden dat mensen die door particuliere verzekeraars niet worden geaccepteerd, een be roep moeten doen op een waar borgfonds. Werkgevers denken daar anders over. Sinds de veranderingen in de WAO en de Algemene Nabestaan denwet (ANW) kunnen mensen zich bijverzekeren voor het ver schil tussen de oude en de nieuwe uitkering. Uit nog niet gepubli ceerd onderzoek van de SER zoü blijken dat 480.000 huishoudens problemen hebben met het afslui ten van een particuliere verzeke ring. Het gaat om mensen met ge zondheidsklachten die in de ogen van de verzekeraars behoren tot de potentiële risicogroep. Hoeveei mensen daadwerkelijk proble men hebben met het krijgen van een verzekering is niet bekend. Volgens de werkgeversorganisa tie VNO-NCW bestaan er geen ga ten. Zijn ze er wel, dan is het de bedoeling van de wetgever, zegt een woordvoerderA Jongerius van de FNV denkt daar heel an ders over: „De wetten zyn veran derd met het idee dat mensen zich privaat kunnen bijverzekeren. Nu blijkt dat niet iedereen dit kan, moet er iets gebeuren." Rotterdam Bijna eenderde van de ondernemingen is volslagen onbekend met de Flexwet Slechts één op de tien bedrijven is volledig geïnformeerd over dt werking en de gevolgen van de wet die begin dit jaar van krachtis geworden. Dat blijkt uit een on derzoek onder 2500 bedrijven door het Nipo. Het onderzoek betreft de jaarlijk se enquête van de belangrijkste uitzendorganisaties, waaraan dit keer ook gevraagd is naar de nieu we Wet Flexibiliteit en Zekerheid. Met deze wet moet de flexwerker meer zekerheid krijgen. Van de ondervraagde onderne mingen denkt dertien procent meer gebruik te gaan maken van uitzendbureaus. Vries (Sociale Zaken) heeft giste ren in de Tweede Kamer gezegd dat zijn departement inmiddels vierhonderdduizend brochures heeft verspreid over de Flexwet. Het ministerie wil bovendien via achthonderd huis-aan-huisbladen informatie gaan geven over de wet. Nederland telt ongeveer een half miljoen flexwerkers. door Scott Adams CAROL, BIJ DC VOLGENDE BESTEL- UNG WH IK MIJN VOLLEDIGE TITEL OP MN VISITEKAARTJE NEBBEN-. DIRECTEUR PRODUCTVERBETERING. VERMUD NET ACRONIEM'NERD.' IK W/ST NIET DAT U DIRECTEUR PRODUCT VERBETERING WAS.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4